Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

orestman

Νεοφερμένος

Ο orestman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία (τουλάχιστον από το γυμνάσιο). Θεωρούνται νεκρή γλώσσα, δλδ δεν τα μιλάει κανένας. Είναι τελείως άχρηστα. Αντί να μαθαίνουμε μια άλλη ξένη γλώσσα στην θέση τους, ακόμα αυτά μαθαίνουμε. Η γλώσσα αλλάζει με τα δεδομένα κάθε εποχής και εξελίσσεται, εμείς στον 21ο αιώνα δεν θα έπρεπε καν να τα διδασκόμαστε. Ααα ρε Ελλάδα... :P Πρωτοπορία σε όλα. Ας ελπίσουμε τα παιδιά μας, στο μέλλον να μην κάνουν αρχαία στο σχολείο.



Οι Ιταλοί, όμως δεν διδάσκονται λατινικά, εμείς γιατί να διδασκόμαστε αρχαία ?
δεν το πιστευω αυτο. πως μπορεις και λες κάτι τέτοιο;;;;;; τα αρχαία ναι μεν μπορεί να είναι νεκρή γλώσσα αλλά είναι μέρος του πολιτισμού μας. Επίσης δεν μαθαίνεις αρχαία μόνο και μόνο για να μάθεις πώς μιλάγανε οι αρχαίοι έλληνες. Μαθαίνεις αρχαία για να μάθεις να σκέφτεσαι ΄πιο γρήγορα για να μάθεις να ακονίζεις το μυαλό σου.εγώ παρ' όλο που σιχένομαι τα αρχάια ΄λέω ότι ναι πρέπει να συνεχίσουν να διδάσκονται τα αρχαια στα σχολεία.:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BookLover

Νεοφερμένος

Η BookLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φυσικά και όχι...γιατί να καταργηθούν; Αν και θεωρείται δύσκολο μάθημα, είναι η γλώσσα των προγονών μας και εκτός αυτού, μπορείς να ανακαλύψεις υπέροχα πράγματα που σχετίζονται με τα Νέα Ελληνικά καθώς έχουν παααααααααααάρα πολλά κοινά. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδὶ τοῦ Χρηστίδη κι ἐσὺ νὰ ὑποθέσω...

Όχι, δυστυχώς δεν τον πρόλαβα, έφυγε όταν ήμουν Α' εξάμηνο...


Όσο για το νεκρή γλώσσα... τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ θεωρούνται νεκρή γλώσσα αλλά ιστορικά παλαιότερη φάση της νέας ελληνικής. Νεκρή γλώσσα θεωρούνται τα λατινικά για ποικίλους λόγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όσο για το νεκρή γλώσσα... τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ θεωρούνται νεκρή γλώσσα αλλά ιστορικά παλαιότερη φάση της νέας ελληνικής.

Έστω, κι εγώ προσωπικά ας πούμε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Your point?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Έστω, κι εγώ προσωπικά ας πούμε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Your point?

Σύμφωνα με τις θεωρίες της γλωσσικής διδασκαλίας, αλλιώς πρέπει να διδάσκεται μια γλώσσα που θεωρείται νεκρή (όπως τα λατινικά) και αλλιώς οι γλώσσες που θεωρούνται παλαιότερες φάσεις μιας νέας γλώσσας (βλ. αρχαία ελληνικά, μεσαιωνικά αγγλικά).

My point is πως έτσι όπως διδάσκεται η αρχαία ελληνική, σαν να είναι μια νεκρή ξύλινη γλώσσα, που έχει μόνο γραμματική και τίποτε άλλο, το πολύ πολύ να μάθεις και τη μετάφραση απ' έξω, τότε ναι...πιστεύω πως δεν συνεισφέρει και σε πολλά στην παιδεία του μαθητή.

ΑΝ διδαχθεί αλλιώς (όπως είπα παραπάνω δλδ) τότε μπορεί να συνεισφέρει σε πολλά.

Για παράδειγμα....οι Άγγλοι διδάσκονται στα σχολεία τους Σαίξπηρ και όχι αποκομμένη τη μεσαιωνική γλώσσα. Δεν είδα ποτέ να λένε "γιατί πρέπει να μάθουμε μεσαιωνικά", αλλά διαβάζουν τον Σαίξπηρ και τον καταλαβαίνουν. Οκ, δεκτόν ότι πρόκειται για μια πιο εύκολη γλώσσα από την αρχαία...αλλά η λογική είναι η ίδια. Αν με πιάνετε τι θέλω να πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Α, στη διδασκαλία πήγαινε. OK, άλλο θα καταλάβαινα. Συμφωνώ χωρίς ακόμα να θεωρώ απαραίτητα τα αρχαία στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όσο για το νεκρή γλώσσα... τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ θεωρούνται νεκρή γλώσσα αλλά ιστορικά παλαιότερη φάση της νέας ελληνικής. Νεκρή γλώσσα θεωρούνται τα λατινικά για ποικίλους λόγους

huh?? Κι εγώ θεωρώ πως οι γάιδαροι πετάνε, τι σημαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
huh?? Κι εγώ θεωρώ πως οι γάιδαροι πετάνε, τι σημαίνει αυτό;

Αν ήσουν ειδικός σε θέματα γαϊδάρων, τότε θα σήμαινε πως οι γάιδαροι πετάνε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά όχι απαραίτητα. Και πάλι θα 'ταν η άποψη ενός ειδικού που απλά θα ήταν ή όχι σωστή, ή πιο κοντά σε κάτι απ' τα δύο.

Κι εγώ λέω εντάξει, να δεχτώ ότι συγκρινόμενα με τα λατινικά και τα νέα τα αρχαία δεν είναι νεκρή γλώσσα αλλά πρώιμο στάδιο. So what? Δε με πείθει τελικά να ασχοληθώ στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όσο για το νεκρή γλώσσα... τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ θεωρούνται νεκρή γλώσσα αλλά ιστορικά παλαιότερη φάση της νέας ελληνικής. Νεκρή γλώσσα θεωρούνται τα λατινικά για ποικίλους λόγους

Πες τα ρε άνθρωπε, γιατί τα λέμε και κανείς δε το ακούει. Μας έγινε τώρα ο καθένας γλωσσολόγος, για να μπορεί να πει αν μια γλώσσα είναι νεκρή ή όχι (και τώρα θα μου πείτε, εσύ γλωσσολόγος είσαι; Όχι, αλλά αυτό που λεει ο santwno το έχω ακούσει πολλές φορές από γλωσσολόγους σε ορισμένα σεμινάρια που πραγματοποιεί το σχολείο μου.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν ήσουν ειδικός σε θέματα γαϊδάρων, τότε θα σήμαινε πως οι γάιδαροι πετάνε...:redface:

αυθεντίες κι έτσι;

μ' αρέσει αυτή η διάθεση για υγιή διάλογο που έχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αυθεντίες κι έτσι;

μ' αρέσει αυτή η διάθεση για υγιή διάλογο που έχετε.

Όχι ακριβώς αυθεντίες κι έτσι... Μιλάμε για το τι θεωρεί η επιστήμη της γλωσσολογίας για την αρχαία ελληνική γλώσσα...

Αν δεν περιλαμβάνουμε και τις θεωρίες της σχετικής επιστήμης, πώς ακριβώς θα κάνουμε υγιή διάλογο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι ακριβώς αυθεντίες κι έτσι... Μιλάμε για το τι θεωρεί η επιστήμη της γλωσσολογίας για την αρχαία ελληνική γλώσσα...

Αν δεν περιλαμβάνουμε και τις θεωρίες της σχετικής επιστήμης, πώς ακριβώς θα κάνουμε υγιή διάλογο;;

Τότε από τη μία δεν χρειάζεται να είσαι "ειδικός" για να γνωρίζεις την άποψη της επιστήμης επί του θέματος η οποία για κάποιο παρανοηκό λόγο θεωρούμε δεδομένο πως είναι ίδια για όλους.

Και από την άλλη μιλάμε για υποκειμενικά θέματα, αυτό είναι το point μου. Το να μου λες η επιστήμη θεωρεί αυτό εμένα πραγματικά δεν μου λέει τίποτα. Γιατί το θεωρεί αυτό και τι πρακτικά σημαίνει αυτό για το θέμα που συζητάμε.

Σε μία συζήτηση κάθε άποψη είναι δεκτή (όχι απαραίτητα σεβαστή) αρκεί να αιτιολογείται επαρκώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
https://www.artsci.utoronto.ca/languages/languages-offered/ancient-greek

3. Isn’t Ancient Greek a dead language?
It is true that one cannot travel somewhere to speak Ancient Greek (including Greece), and the primary purpose of learning Ancient Greek is to read ancient literature. But Ancient Greek is spoken in Ancient Greek classes — not only to communicate about the language but also to enjoy its beautiful sound and rhythm.
Οι ξένοι γλωσσολόγοι λένε ότι είναι νεκρή γλώσσα.
Are we done with this one now?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και από την άλλη μιλάμε για υποκειμενικά θέματα, αυτό είναι το point μου. Το να μου λες η επιστήμη θεωρεί αυτό εμένα πραγματικά δεν μου λέει τίποτα. Γιατί το θεωρεί αυτό και τι πρακτικά σημαίνει αυτό για το θέμα που συζητάμε.
.

Αυτό να το θυμηθείς, όταν θα σου το πει κάποιος σε θέμα που αφορά την δική σου επιστήμη... Και ναι, και εκεί υπάρχουν υποκειμενικά θέματα...

https://www.artsci.utoronto.ca/languages/languages-offered/ancient-greek


Οι ξένοι γλωσσολόγοι λένε ότι είναι νεκρή γλώσσα.
Are we done with this one now?

Ή δεν ξέρεις να διαβάζεις, ή παρέθεσες λάθος κείμενο, ή δεν ξέρω κι εγώ τι πρόβλημα έχεις...

Πάντως αυτό δεν λέει καν ότι είναι νεκρή γλώσσα, ούτε αναλύει την άποψη ξένων γλωσσολόγων... Είναι απλώς ένα FAQ για το μάθημα των αρχαίων ελληνικών στο Πανεπιστήμιο του Τορόντο...

Καλός ο γούγλης, αλλά πρέπει να μάθουμε να τον χρησιμοποιούμε και σωστά και να μην πετάμε ό,τι βρούμε πάνω πάνω που μοιάζει να εξυπηρετεί τους σκοπούς μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό να το θυμηθείς, όταν θα σου το πει κάποιος σε θέμα που αφορά την δική σου επιστήμη... Και ναι, και εκεί υπάρχουν υποκειμενικά θέματα...

Το "έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται" δεν είναι επιχείρημα.
Προφανώς αυτό που λέω ισχύει για κάθε επιστήμη. Απλά όταν λες κάτι τόσο γενικό, για να το βάλεις στη σφαίρα της αντικειμενικότητας πρέπει να του θέσεις και κάποιες παραμέτρους. Δεν υπάρχουν γενικές αρχές, όταν λες κάτι πρέπει να το προσδιορίζεις. Αν δεν το κάνεις τότε ο άλλος έχει κάθε δικαίωμα να σου πει ό,τι θέλει, απλό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ή δεν ξέρεις να διαβάζεις, ή παρέθεσες λάθος κείμενο, ή δεν ξέρω κι εγώ τι πρόβλημα έχεις...

Πάντως αυτό δεν λέει καν ότι είναι νεκρή γλώσσα, ούτε αναλύει την άποψη ξένων γλωσσολόγων... Είναι απλώς ένα FAQ για το μάθημα των αρχαίων ελληνικών στο Πανεπιστήμιο του Τορόντο...

Καλός ο γούγλης, αλλά πρέπει να μάθουμε να τον χρησιμοποιούμε και σωστά και να μην πετάμε ό,τι βρούμε πάνω πάνω που μοιάζει να εξυπηρετεί τους σκοπούς μας...

Οι γλωσσολόγοι, σαν αποτυχημένοι λογοτέχνες, μια μορφή φιλολόγων είναι.
Κάθε φιλόλογος, όταν κάποιος έχει άδικο σε κάτι σε σχέση με το δικό τους αντικείμενο, λένε σίγουρες απαντήσεις, που περιλαμβάνουν τις λέξεις... "όχι".
Όταν ξέρουν ότι ο άλλος έχει δίκιο αλλά δεν το γουστάρουν αυτό, κυκλοφέρνουν μερικά πόιντς χωρίς να γράψουν ναι ή όχι.
Ό,τι έκανε και ο κύριος στο quote δλδ.

Επίσης, definition of a dead language:

A dead language is a language which is no longer learned as a native language. Some well known examples of dead languages include Coptic, Ancient Greek, Latin, and Sanskirt, although there are numerous other dead languages from regions around the world, including huge numbers of Native American languages which died out with European colonialism.
https://www.wisegeek.com/what-is-a-dead-language.htm

Παρακάτω στην ίδια σελίδα:
In some cases, a dead language mutates into a modern language. Ancient Greek, for example, was the obvious precursor to Modern Greek, although the two languages are markedly different.
Συν, φάε το τσιρλιό μου αν χρησιμοποιείς google.
https://duckduckgo.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οι γλωσσολόγοι, σαν αποτυχημένοι λογοτέχνες, μια μορφή φιλολόγων είναι.
Κάθε φιλόλογος, όταν κάποιος έχει άδικο σε κάτι σε σχέση με το δικό τους αντικείμενο, λένε σίγουρες απαντήσεις, που περιλαμβάνουν τις λέξεις... "όχι".
Όταν ξέρουν ότι ο άλλος έχει δίκιο αλλά δεν το γουστάρουν αυτό, κυκλοφέρνουν μερικά πόιντς χωρίς να γράψουν ναι ή όχι.
Ό,τι έκανε και ο κύριος στο quote δλδ.

Μάλιστα... Δηλαδή, ό,τι αγνοείς/αδυνατείς να καταλάβεις, δεν φταίς εσύ, αλλά φταίνει οι άλλοι που δεν έχουν τι να πουν και τα μασάνε για να σε μπερδέψουν... Γιατί ξέρουν ότι έχεις δίκιο-σε θέμα που έχουν σαφώς ανώτερες γνώσεις, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία- και ψάχνουν τρόπο να ξεφύγουν, από τα μαγικά σου επιχειρήματα που τους έχουν στριμώξει στα σκοινιά και δεν μπορούν να πάρουν ανάσα από το ανελέητο σφυροκόπημά σου...

Θα σου υποκλινόμουν, αλλά η πίτσα που έφαγα πριν έχει ανέβει πολύ ψηλά στον οισοφάγο και δεν θέλω να λερώσω το χαλί...


Ειλικρινά ήμουν έτοιμος να το βουλώσω και να σου πω πως έχεις δίκιο, μέχρι που πρόσεξα ότι το site αυτό, δεν έχει κανένα referance σε βιβλιογραφία... So, ό,τι γράφει εκεί είναι a huge load of crap...

Συν, φάε το τσιρλιό μου αν χρησιμοποιείς google.
https://duckduckgo.com/

Λυπάμαι, όπως είπα και πιο πάνω είμαι φαγωμένος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, τα λατινικά δεν είναι νεκρή γλώσσα, αφού ομιλείται η φυσική συνέχεια της γλώσσας (ιταλικά) από τους Ιταλούς, για παράδειγμα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όσο και να τα μισώ, πιστεύω πως είναι η βάση της νέας ελληνικής γλώσσας και πως είναι πολύ σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top