Νίκη Κεραμέως: Θα πραγματοποιούνται κανονικά η πρωινή προσευχή και ο αγιασμός στα σχολεία

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την @Gate4, δεν μπορούμε να συνδέουμε αυτό το θέμα με την θρησκεία και τον χριστιανισμό γενικότερα. Εγώ προσωπικά μεγάλωσα με μητέρα έντονα θρησκευόμενη, πάω εκκλησία και κατηχητικό από μικρό παιδάκι και έμαθα να μην βρίζω τα Θεία. Πιστεύω πολύ στο Θεό από επιλογή και προσωπική μου φιλοσοφία ζωής, απλώς δεν πιστεύω με τον παραδοσιακό τρόπο (δεν πιστεύω στις νηστείες, στις διάφορες προσταγές, στην εξομολόγηση κ.λπ.) και ούτε δέχομαι τον κλήρο και τις εκκλησιαστικές παραδόσεις τόσο εύκολα.

Παρόλα αυτά, νομίζω ότι μέχρι ενός σημείου μπορώ να δω τα πράγματα κάπως αποστασιοποιημένα, έτσι καταλήγω στο δικό μου συμπέρασμα, ότι η τόσο ''ισχυρή'' (φαινομενικά) σύνδεση του σχολείου και της εκκλησίας, είναι απλώς λάθος. Μπορώ να κατανοήσω πολλά πράγματα. Βλέπω τις απόψεις αυτών που υποστηρίζουν ότι:
1. επίσημη θρησκεία βάσει Συντάγματος είναι η Ορθοδοξία --> άρα εφαρμογή της στους ελληνικούς θεσμούς π.χ. σχολείο
2. Σταυρός στη σημαία, εικόνες, ιστορία --> φιλοπατρία + θρησκεία πάντα μαζί (το οποίο είναι αμφιλεγόμενο βέβαια)
3. όποιος θέλει δεν κάνει, είναι προσωπική υπόθεση

Όμως...

Θεωρώ ότι η θρησκεία, είτε είναι επίσημη στο Σύνταγμα είτε όχι, ακριβώς επειδή είναι ζήτημα προσωπικό και εσωτερικής φιλοσοφίας, δεν θα έπρεπε να έχει και ουσιαστικά δεν έχει, καμία σχέση με το σχολείο και όλους αυτούς τους κανονικά ουδέτερους θεσμούς. Σε όσους λέτε ότι δεν υπάρχει στιγματισμός αν δεν κάνεις προσευχή, να ξέρετε ότι εσείς βιώσατε το περίεργο. Το σύνηθες είναι τα παιδιά που αποφασίζουν να μην συμμετέχουν, να είναι δακτυλοδεικτούμενα και να έρχονται σε ρήξη με τους καθηγητές. Έχω άπειρα παραδείγματα τέτοιων παιδιών στην περιοχή μου και για να είμαι ειλικρινής (χωρίς να θέλω να γενικολογώ) όσα παιδιά γνωρίζω από όλη την Ελλάδα που δεν κάνουν προσευχή συνειδητά, πάντα έχουν να κάνουν με κάποιον καθηγητή ή με τον διευθυντή του σχολείου.

Το σχολείο δεν θα έπρεπε να σχετίζεται με την εκκλησία. Σαφώς και η θρησκεία χρειάζεται ως γνώση. Θρησκευτικά μαθήματα για όλες τις θρησκείες, ίσως ανάλυση του χριστιανισμού (περισσότερο λόγω των διαδαγμάτων περί αγάπης, ενότητας κ.λπ.), αναφορές στο ιστορικό πλαίσιο κάθε θρησκείας κ.α. ναι, τα θεωρώ σημαντικά για την καθολική καλλιέργεια του παιδιού, και η θρησκειολογία θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Ως προς τις εικόνες, παρότι προσωπικά θα ήθελα να υπάρχουν στις τάξεις (ακριβώς επειδή έχω πολύ έντονη προσωπική σύνδεση μαζί τους), πιστεύω ότι ιδανικά θα έπρεπε να λείπουν, εφόσον όπως ανέφερα, το σχολείο δεν θα έπρεπε να έχει θρησκεία (στο μυαλό μου τουλάχιστον). Θα έπρεπε να ενημερώνει για αυτή, όχι όμως και να ταυτίζεται μαζί της.

Τώρα αν αυτό προκαλούσε εκρήξεις θυμού και ξυπνούσε τις ανασφάλειες και τον αρτηριοσκληρωτισμό του δογματικού ελληνάρα που τις περισσότερες φορές δεν έχει μπει καν στην διαδικασία της επίπονης σκέψης και της διεύρυνσης μέσω της κατανόησης του διαφορετικού (όχι της αποδοχής, απλώς της κατανόησης), εμένα τι με νοιάζει; :P

(δεν έχω σκοπό με αυτό το φιλικό και αττάκ φρη μήνυμα να προκαλέσω θυμό, έριδα ή διαμάχη)
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όποιος δεν θέλει, δεν προσεύχεται. Εγώ στο Λύκειο δεν προσευχόμουν. Έγινε τίποτα; Μήπως μου έριξαν πρόστιμο;
Η Ελληνική Δημοκρατία είναι ένα ανεξίθρησκο κράτος, δηλαδή σέβεται όλα τα θρησκεύματα. Ωστόσο είναι και ένα Χριστιανικό κράτος, δήλαδη οφείλει την επιβίωση του, την επανάσταση του, και την διάσωσή του στην Χριστιανική πίστη και την εκκλησία. Αυτά σας τα λέω δίχως να είμαι Χριστιανός. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δεν βιάζομαι να καταστρέψω μια παράδοση που κυριολεκτικά διέσωσε τον ελληνικό πολιτισμό από τρομερές και ολέθριες καταστάσεις.

Το ξέρω πως είναι εκτός θέματος, ωστόσο θέλω να εκρφράσω την έντονη δυσαρέσκειά μου για την Ένωση Αθέων, μια ένωση που θεωρούσα μη-πολιτικοποιημένη, η οποία όμως έπεσε θύμα των ανήθικων τάσεων της νιχιλιστικής εποχής στην οποία ζούμε. Η Ένωση Αθέων δήλωνε σθεναρά ότι θέλει μονάχα να βοηθήσει τους Έλληνες αθέους. Ωστόσο εξέπεσε στον πολιτικό και post-modern βόρβορο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γιατί όχι "όποιος θέλει, προσεύχεται";
Διότι αυτή είναι η παράδοσή μας. Καταλαβαίνω ότι αυτή η απάντηση δεν σε καλύπτει, και ο λόγος που δεν σε καλύπτει είναι επειδή δεν κατανοείς την τεράστια συμβολή της παραδόσεως στην επιβίωση του ελληνισμού, στην επανάσταση του ελληνισμού, και τελικά στην δημιουργία του κράτους μας, δηλαδή της ελληνικής δημοκρατίας.
Όλα είναι ντόμινο. Χωρίς την ελληνική γλώσσα και την Χριστιανική πίστη, δεν θα είχε επιβιώσει ο ελληνισμός. Θα είχε γίνει μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα είχε υπάρξει ελληνική επανάσταση, άρα δεν θα υπήρχε αναγέννηση του ελληνισμού, των ελληνικών γραμμάτων, των ελληνικών τεχνών κ.τ.λ. Επιπλέον, δεν θα είχε υπάρξει ο ελληνοιταλικός πόλεμος, ο οποίος κατά μια έννοια ανέκοψε την προέλαση του Άξονα και ουσιαστικά έσωσε την Ευρώπη.
Εγώ προσωπικά συγκινούμε όταν συνειδητοποιώ πως ο ελληνικός πολιτισμός έχει καταφέρει να επιβιώσει για πάνω από 2300 χρόνια. Μπορεί να μην είμαι Χριστιανός, αλλά αναγνωρίζω την τεράστια σημασία της ελληνορθοδόξου πίστεως και της ελληνικής εκκλησίας.

Ο λόγος, λοιπόν, που έχουμε κρατική εκπαίδευση είναι επειδή έχουμε κράτος. Και ο λόγος που έχουμε κράτος είναι επειδή ο ελληνισμός κατάφερε να παραμείνει ζωντανός, διά μέσου της πίστεως, για 400 χρόνια. Όταν, λοιπόν, πάει το παιδάκι στο σχολείο το πρωί, το λιγότερο που πρέπει να κάνει είναι να αφήνει τους Χριστιανούς συμμαθητές του να συγκεντρώνονται στο προαύλιο και να αποτίνουν φόρο τιμής στη σημαία και την παράδοση, διότι αυτά είναι ο λόγος που δεν ζει υπόδουλος στους Τούρκους ή τους Ναζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διότι αυτή είναι η παράδοσή μας. Καταλαβαίνω ότι αυτή η απάντηση δεν σε καλύπτει, και ο λόγος που δεν σε καλύπτει είναι επειδή δεν κατανοείς την τεράστια συμβολή της παραδόσεως στην επιβίωση του ελληνισμού, στην επανάσταση του ελληνισμού, και τελικά στην δημιουργία του κράτους μας, δηλαδή της ελληνικής δημοκρατίας.
Όλα είναι ντόμινο. Χωρίς την ελληνική γλώσσα και την Χριστιανική πίστη, δεν θα είχε επιβιώσει ο ελληνισμός. Θα είχε γίνει μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα είχε υπάρξει ελληνική επανάσταση, άρα δεν θα υπήρχε αναγέννηση του ελληνισμού, των ελληνικών γραμμάτων, των ελληνικών τεχνών κ.τ.λ. Επιπλέον, δεν θα υπήρχε ο ελληνοιταλικός πόλεμος, ο οποίος κατά μια έννοια ανέκοψε την προέλαση του Άξονα και ουσιαστικά έσωσε την Ευρώπη.
Εγώ προσωπικά συγκινούμε όταν συνειδητοποιώ πως ο ελληνικός πολιτισμός έχει καταφέρει να επιβιώσει για πάνω από 2300 χρόνια. Μπορεί να μην είμαι Χριστιανός, αλλά αναγνωρίζω την τεράστια σημασία της ελληνορθοδόξου πίστεως και της ελληνικής εκκλησίας.

Ο λόγος, λοιπόν, που έχουμε κρατική εκπαίδευση είναι επειδή έχουμε κράτος. Και ο λόγος που έχουμε κράτος είναι επειδή ο ελληνισμός κατάφερε να παραμείνει ζωντανός, διά μέσου της πίστεως, για 400 χρόνια. Όταν, λοιπόν, πάει το παιδάκι στο σχολείο το πρωί, το λιγότερο που πρέπει να κάνει είναι να αφήνει τους Χριστιανούς συμμαθητές του να συγκεντρώνονται στο προαύλιο και να αφιερώνουν φόρο τιμής στη σημαία και την παράδοση, διότι αυτά είναι ο λόγος που δεν ζει υπόδουλος στους Τούρκους ή τους Ναζί.


Ό,τι ακριβώς προσπαθούσα να πω και πιο πάνω, αλλά το είπες με πολύ πιο όμορφο τρόπο.

Δυστυχώς όμως, δε θα πιάσουν τόπο.
Βλέπεις η τάση στη βόρεια/κεντρική Ευρώπη είναι να υποβαθμίζεται ό,τι αφορά την παράδοση, διότι πολλές απ'αυτές τις χώρες κιόλας δεν έχουν καμία παράδοση όπως αυτή της Ελλάδας. Από κει είναι επηρεασμένα και όλα τα επιχειρήματα των από πάνω...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν, λοιπόν, πάει το παιδάκι στο σχολείο το πρωί, το λιγότερο που πρέπει να κάνει είναι να αφήνει τους Χριστιανούς συμμαθητές του να συγκεντρώνονται στο προαύλιο και να αποτίνουν φόρο τιμής στη σημαία και την παράδοση, διότι αυτά είναι ο λόγος που δεν ζει υπόδουλος στους Τούρκους ή τους Ναζί.

Και, ξαναλέω, αυτό που λες μπορούν να το κάνουν όποτε και όπου θέλουν. Όσοι συνειδητά θέλουν να προσευχηθούν μπορούν να κανονίσουν να μαζεύονται 5' πριν χτυπήσει το κουδούνι και να προσευχηθούν. Δεν καταλαβαίνω (και δεν μου δίνεις κάποιον επαρκή λόγο για να καταλάβω*) γιατί πρέπει να θεωρείται το default η προσευχή.
Ο θείος μου εργάζεται σε μεγάλη εταιρία στο Ριάντ με πολλούς ξένους (και αλλόθρησκους) και όταν είναι ώρα προσευχής επιβάλλεται να σταματήσουν όλοι την εργασία τους, οι μεν για να προσευχηθούν, οι δε για να περιμένουν τους άλλους να προσευχηθούν. Θα κάναμε ή δεν θα κάναμε εντελώς διαφορετική συζήτηση αν είχαμε αυτό ως θέμα;

*και όχι, η "παράδοση" δεν είναι επαρκής λόγος, δόξα τω θεώ (σικ) οι κοινωνίες εξελίσσονται, κρατάνε και πετάνε συνήθειες και επαναξιολογούν "παραδόσεις"
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Διότι αυτή είναι η παράδοσή μας. Καταλαβαίνω ότι αυτή η απάντηση δεν σε καλύπτει, και ο λόγος που δεν σε καλύπτει είναι επειδή δεν κατανοείς την τεράστια συμβολή της παραδόσεως στην επιβίωση του ελληνισμού, στην επανάσταση του ελληνισμού, και τελικά στην δημιουργία του κράτους μας, δηλαδή της ελληνικής δημοκρατίας.
Όλα είναι ντόμινο. Χωρίς την ελληνική γλώσσα και την Χριστιανική πίστη, δεν θα είχε επιβιώσει ο ελληνισμός. Θα είχε γίνει μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα είχε υπάρξει ελληνική επανάσταση, άρα δεν θα υπήρχε αναγέννηση του ελληνισμού, των ελληνικών γραμμάτων, των ελληνικών τεχνών κ.τ.λ. Επιπλέον, δεν θα υπήρχε ο ελληνοιταλικός πόλεμος, ο οποίος κατά μια έννοια ανέκοψε την προέλαση του Άξονα και ουσιαστικά έσωσε την Ευρώπη.
Εγώ προσωπικά συγκινούμε όταν συνειδητοποιώ πως ο ελληνικός πολιτισμός έχει καταφέρει να επιβιώσει για πάνω από 2300 χρόνια. Μπορεί να μην είμαι Χριστιανός, αλλά αναγνωρίζω την τεράστια σημασία της ελληνορθοδόξου πίστεως και της ελληνικής εκκλησίας.

Ο λόγος, λοιπόν, που έχουμε κρατική εκπαίδευση είναι επειδή έχουμε κράτος. Και ο λόγος που έχουμε κράτος είναι επειδή ο ελληνισμός κατάφερε να παραμείνει ζωντανός, διά μέσου της πίστεως, για 400 χρόνια. Όταν, λοιπόν, πάει το παιδάκι στο σχολείο το πρωί, το λιγότερο που πρέπει να κάνει είναι να αφήνει τους Χριστιανούς συμμαθητές του να συγκεντρώνονται στο προαύλιο και να αφιερώνουν φόρο τιμής στη σημαία και την παράδοση, διότι αυτά είναι ο λόγος που δεν ζει υπόδουλος στους Τούρκους ή τους Ναζί.


Χωρίς την χριστιανοσύνη, ισως να μην υπήρχε το σύγχρονο ελληνικό κράτος, η γλωσσα ήταν δευτερευουσα( μιας και πολλοι επαναστάτες του 21 ήταν Έλληνες αλβανικής καταγωγής και αλβανόφωνοι). Η ελληνική γλωσσα καθιερώθηκε αργοτερα μέσω της εκπαίδευσης σε ευρεία βαση. Και όταν εννοούμε χριστιανοσύνη, εννοούμε καθ εαυτή την πίστη και πρωτίστως τα διαφορετικά έθιμα που τη χαρακτηρίζουν, όχι την επίσημη ηγεσία της εκκλησίας, η οποία τήρησε εχθρική στάση προς την επανάσταση . Η διαφορετική πίστη έθεσε την βάση για τις διαφορετικές εθνικές ταυτότητες στ Βαλκάνια, και δευτερεύοντος η γλωσσα και τα εθιμα(της ίδιας πίστεως)σε συνδυασμό με την ρομαντική-εθνικιστική αντίληψη του παρελθόντος.

Όσον αφορά τον Β παγκόσμιο πόλεμο, αποτελεί τον μεγαλύτερο μύθο ότι η Ελλάδα προκάλεσε την ήττα του Γ ραιχ. Ήταν ένας παράγοντας, αλλά πολυ πολυ κατω στην λίστα προτεραιότητας στο τι προκάλεσε την ήττα της Γερμανίας το 45.

Σαν χώρα , η Ελλάδα , δεν κατάφερε να απεμπλακεί από το παρελθόν της και εμμένει σε ιδεοληψίες (όπως κάποιες παραπάνω) που συνεχίζουν να θρέφουν την θεωρία περί «ανώτερου» έθνους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Objective αυτά τα ξέρουμε και τα σεβόμαστε. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε από εκεί και πέρα. Αυτό όσο και σεβαστό να είναι που λες, θυμίζει την προσκόλληση των μουσουλμάνων στο Ισλάμ και την παράδοσή τους. Συγγνώμη αλλά δεν μπορούμε κάθε τρεις και λίγο αντί για ιδέες καινοτομίας να αναφερόμαστε στα 400 χρόνια σκλαβιάς. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός τι εννοώ. :)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ό,τι ακριβώς προσπαθούσα να πω και πιο πάνω, αλλά το είπες με πολύ πιο όμορφο τρόπο.

Δυστυχώς όμως, δε θα πιάσουν τόπο.
Βλέπεις η τάση στη βόρεια/κεντρική Ευρώπη είναι να υποβαθμίζεται ό,τι αφορά την παράδοση, διότι πολλές απ'αυτές τις χώρες κιόλας δεν έχουν καμία παράδοση όπως αυτή της Ελλάδας. Από κει είναι επηρεασμένα και όλα τα επιχειρήματα των από πάνω...
Άρα η προσευχή και να κάνει κανείς το σταυρό του είναι παράδοση; Σαν τον χαρταετό; Ρε φίλε σόρρυ εγώ είμαι άθρησκη και τσατίζομαι που το ακούω αυτό πόσο μάλλον αν πίστευα. Δεν απαξιώνει κανείς την θρησκεία ως θρησκεία ούτε θέλει να κυνηγάει με καρδόνι όποιον προσεύχεται ή περνάει έξω από την εκκλησία και κάνει το σταυρό του.
Εδώ λέμε γιατί να πρέπει το πρωί στο σχολείο να γίνεται προσευχή (ορ νοτ). Δεν κάνουμε επίθεση στον χριστιανισμό. Δηλαδή είναι αναγκαίο; Και όπως το βλέπεις εσύ ένα σύνολο 100 (λέμε) ατόμων οι 5 το πολύ να εκκλησιάζονται εκτός σχολείου και να πιστεύουν όντως βρίσκεις τιμητικό τον τρόπο που συμβαίνει αυτό; Ανέφερα χαρακτηριστικά το πως κάνουν οι περισσότεροι τον σταυρό τους. Αν θες να δεις παράδειγμα κανιβαλισμού κάτι που για τη θρησκεία σου είναι ιερό δες μια σχολική προσευχή το πρωί και αν ως χριστιανό σε τιμάει ειλικρινά λυπάμαι.
Και κανείς από εσάς δεν απαντάει στο βασικό: Γιατί οι υπόλοιποι είμαστε/ήμασταν υποχρεωμένοι να έχουμε έναν μαλάκα να μας κάνει παρατήρηση που δεν θέλαμε να συμμετέχουμε στην προσευχή; Κανείς δεν το βγάζει από το μυαλό του, αυτά όντως συμβαίνουν.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα η προσευχή και να κάνει κανείς το σταυρό του είναι παράδοση; Σαν τον χαρταετό; Ρε φίλε σόρρυ εγώ είμαι άθρησκη και τσατίζομαι που το ακούω αυτό πόσο μάλλον αν πίστευα. Δεν απαξιώνει κανείς την θρησκεία ως θρησκεία ούτε θέλει να κυνηγάει με καρδόνι όποιον προσεύχεται ή περνάει έξω από την εκκλησία και κάνει το σταυρό του.
Εδώ λέμε γιατί να πρέπει το πρωί στο σχολείο να γίνεται προσευχή (ορ νοτ). Δεν κάνουμε επίθεση στον χριστιανισμό. Δηλαδή είναι αναγκαίο; Και όπως το βλέπεις εσύ ένα σύνολο 100 (λέμε) ατόμων οι 5 το πολύ να εκκλησιάζονται εκτός σχολείου και να πιστεύουν όντως βρίσκεις τιμητικό τον τρόπο που συμβαίνει αυτό; Ανέφερα χαρακτηριστικά το πως κάνουν οι περισσότεροι τον σταυρό τους. Αν θες να δεις παράδειγμα κανιβαλισμού κάτι που για τη θρησκεία σου είναι ιερό δες μια σχολική προσευχή το πρωί και αν ως χριστιανό σε τιμάει ειλικρινά λυπάμαι.
Και κανείς από εσάς δεν απαντάει στο βασικό: Γιατί οι υπόλοιποι είμαστε/ήμασταν υποχρεωμένοι να έχουμε έναν μαλάκα να μας κάνει παρατήρηση που δεν θέλαμε να συμμετέχουμε στην προσευχή; Κανείς δεν το βγάζει από το μυαλό του, αυτά όντως συμβαίνουν.


Δεν αναφέρθηκα καθόλου προσωπικά στην προσευχή, αν και νομίζω και πολλοί άλλοι. Όπως και να 'χει, σόρρυ για το μπέρδεμα.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Και, ξαναλέω, αυτό που λες μπορούν να το κάνουν όποτε και όπου θέλουν. Όσοι συνειδητά θέλουν να προσευχηθούν μπορούν να κανονίσουν να μαζεύονται 5' πριν χτυπήσει το κουδούνι και να προσευχηθούν. Δεν καταλαβαίνω (και δεν μου δίνεις κάποιον επαρκή λόγο για να καταλάβω*) γιατί πρέπει να θεωρείται το default η προσευχή.
Ο θείος μου εργάζεται σε μεγάλη εταιρία στο Ριάντ με πολλούς ξένους (και αλλόθρησκους) και όταν είναι ώρα προσευχής επιβάλλεται να σταματήσουν όλοι την εργασία τους, οι μεν για να προσευχηθούν, οι δε για να περιμένουν τους άλλους να προσευχηθούν. Θα κάναμε ή δεν θα κάναμε εντελώς διαφορετική συζήτηση αν είχαμε αυτό ως θέμα;

*και όχι, η "παράδοση" δεν είναι επαρκής λόγος, δόξα τω θεώ (σικ) οι κοινωνίες εξελίσσονται, κρατάνε και πετάνε συνήθειες και επαναξιολογούν "παραδόσεις"
Κατάλαβα την ερώτησή σου νομίζω. Ο λόγος που η προσευχή πρέπει να είναι κατεστημένο είναι απλός. Το κράτος, και κάθε κρατικός θεσμός, αντιπροσωπεύει τον ελληνικό πολιτισμό μέχρι ένα σημείο. Σαν κοινωνία οφείλουμε να προωθούμε τον πολιτισμό που μας εκφράζει σαν έθνος, που εκφράζει την ιστορία μας. Για παράδειγμα, ποιός είναι ο λόγος που κλείνουν οι δρόμοι στις εθνικές εορτές; Κλείνουν οι δρόμοι διότι σαν ελληνική κοινωνία αποτίνουμε φόρο τιμής στους λεοντόκαρδους πεσόντες. Τώρα, αν εσύ δηλώνεις άπατρις, αυτό δεν έχει σημασία. Μην έρθεις στην παρέλαση, ή στις εορτές. Το κράτος όμως, δηλαδή οι θεσμοί οι ίδιοι, γιορτάζουν. Σαν κοινωνία προωθούμε τον πολιτισμό που μας εκφάζει, που σέβεται και εκτιμά την ιστορία μας.
Αναφέρω άλλο παράδειγμα, για το οποίο όμως δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αληθές. Στην αρχαία Αθήνα η ομοφυλοφιλία ήταν επιτρεπτή. Δηλαδή, αν ήσουν ομοφυλόφιλος, κανείς δεν θα σε πείραζε. Ωστόσο δεν επιτρεπόταν να λάβεις κάποια δημόσια θέση, διότι η Αθηναϊκή κοινωνία προωθούσε ένα συγκεκριμένο πολιτισμό, μια συγκεκριμένη ηθική, την οποία οι ομοφυλόφιλοι δεν εκπροσωπούσαν. Αυτό το παράδειγμα το αναφέρω απλώς και μόνο για να δείξω ότι οι κοινωνίες προωθούν συγκεκριμένα ιδανικά.
Η σοβιετική κοινωνία προωθούσε τα δικά της ιδανικά μέσω της κρατικής εκπαίδευσης κ.ο.κ.
Δεν είναι δυνατόν οι κοινωνίες να είναι εντελώς κενές, δίχως νόημα, ιστορία και τιμή.

Όσον αφορά την εξέλιξη των παραδόσεων, βεβαίως είναι ένα φαινόμενο φυσικό, ωστόσο άλλο πράγμα η φυσική εξέλιξη ενός πολιτισμού, και άλλο η κατάργηση του, ή η κατάργηση μέρους αυτού.
Τέλος, δεν θα ήμουν ειλικρινής αν δεν παραδεχόμουν πως ένας από τους λόγους που πρέπει το κράτος να προωθεί τον ελληνικό πολιτισμό και την παράδοση είναι για να διατηρηθούν αυτά.

Όσον αφορά τον Β παγκόσμιο πόλεμο, αποτελεί τον μεγαλύτερο μύθο ότι η Ελλάδα προκάλεσε την ήττα του Γ ραιχ. Ήταν ένας παράγοντας, αλλά πολυ πολυ κατω στην λίστα προτεραιότητας στο τι προκάλεσε την ήττα της Γερμανίας το 45.
Θα διαφωνήσω, αλλά δεν θα επεκταθώ. Ωστόσο θα σε παραπέμψω στο βιβλίο «Φωτιά και Τσεκούρι», του Αβέρωφ. Εξηγεί με εκπληκτικά αντικειμενικό τρόπο την πορεία προς τον ελληνοϊταλικό πόλεμο, καθώς και τις συνέπεις αυτού. Αν δεν γνώριζα, θα έλεγα ότι ο Αβέρωφ είναι κομμουνιστής. Τόσο αντικειμενικά γράφει. Τέλος πάντων, δεν νομίζω να είπα ότι δίχως τον ελληνοϊταλικό πόλεμο η Γερμανία θα είχε κερδίσει σίγουρα. Είναι όμως εξαιρετικά πιθανόν αν σκεφτούμε όλες τις παραμέτρους του πολέμου.
Objective αυτά τα ξέρουμε και τα σεβόμαστε. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε από εκεί και πέρα. Αυτό όσο και σεβαστό να είναι που λες, θυμίζει την προσκόλληση των μουσουλμάνων στο Ισλάμ και την παράδοσή τους. Συγγνώμη αλλά δεν μπορούμε κάθε τρεις και λίγο αντί για ιδέες καινοτομίας να αναφερόμαστε στα 400 χρόνια σκλαβιάς. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός τι εννοώ. :)
Ο περασμένος αιώνας είναι ίσως ο αιώνας στον οποίο συνέβησαν οι μεγαλύτερες αλλαγές, εξελίξεις και γεννήσεις καινοτόμων ιδεών. Δεν νομίζω πως υπάρχει κίνδυνος να μείνουμε πίσω, ή να πέσουμε σε γούρνες σκοταδισμού. Αντιθέτως, υπάρχει υπαρκτός και σοβαρός κίνδυνος να ξεχάσουμε παραδόσεις, σοφία και γνώση του παρελθόντος, τα οποία είναι δύσκολο να διασώσουμε καθώς δεν κατανοούμε πλήρως τη φύση τους, ούτε πως δημιουργούνται και σχηματίζονται.
Η άλογη προσκόληση στις παραδόσεις είναι σαφώς ένας υπαρκτός κίνδυνος. Εγώ προτείνω την έλλογη, συνειδητοποιημένη μελέτη της παράδοσης. Επίσης προτείνω να είμαστε λίγο πιο εγκρατείς όσον αφορά την απόρριψη των παραδόσεων, κάτι που είναι πολύ της μόδας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν λέμε να ξεκολλήσουμε και να φτιάξουμε κάτι που να είναι κτήμα του 21ου αιώνα. Αρκετά με τις παραδόσεις, σεβαστές αλλά παραδόσεις. Η ζωή προχωράει και την Ελλάδα δεν την ξέρουν για κάτι από τον 19ο αιώνα και μετά. Όσες φορές έτυχε να μιλήσω με σπουδαγμένους ανθρώπους άλλων λαών και αναφέρθηκα στην καταγωγή μου, αμέσως είπαν κάτι για τα 2000 χρόνια πίσω. Όταν προσπάθησα να πω ότι παιδιά, υπάρχει και η Ελλάδα του 19ου αιώνα και του 20ου αιώνα με κοιτούσαν με απορία. Λυπόντουσαν ότι δεν γνώριζαν για την σύγχρονη Ελλάδα κάτι.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν λέμε να ξεκολλήσουμε και να φτιάξουμε κάτι που να είναι κτήμα του 21ου αιώνα. Αρκετά με τις παραδόσεις, σεβαστές αλλά παραδόσεις. Η ζωή προχωράει και την Ελλάδα δεν την ξέρουν για κάτι από τον 19ο αιώνα και μετά. Όσες φορές έτυχε να μιλήσω με σπουδαγμένους ανθρώπους άλλων λαών και αναφέρθηκα στην καταγωγή μου, αμέσως είπαν κάτι για τα 2000 χρόνια πίσω. Όταν προσπάθησα να πω ότι παιδιά, υπάρχει και η Ελλάδα του 19ου αιώνα και του 20ου αιώνα με κοιτούσαν με απορία. Λυπόντουσαν ότι δεν γνώριζαν για την σύγχρονη Ελλάδα κάτι.
Δεν άντεξα.

Πέρα από τα αστεία όμως, δεν είναι εύκολο να ξεπεράσεις το μεγαλείο ενός πολιτισμού όπως είναι ο ελληνικός. Όλοι οι μεγάλοι πολιτισμοί έχουν το ίδιο πρόβλημα, αν και δεν είναι πραγματικό πρόβλημα. Αυτό το φαινόμενο υπάρχει από την αρχαιότητα. Νομίζω το σχολιάζει ένας έλληνας φιλόσοφος. Γράφει πως όποια γενιά και αν ρωτήσεις, θα σου πουν ότι τα πράγματα ήταν καλύτερα στο παρελθόν. Τέλος πάντων, δεν έχω να πω κάτι άλλο, πέρα απ'ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα. Ο ελληνικός πολιτισμός (όπως και ο Ευρωπαϊκός και ο Αιγυπτιακός) είναι απλά τεράστιοι και βαρυσήμαντοι. Προφανώς ο μέσος άνθρωπος γνωρίζει για την αρχαία ελλάδα, και ύστερα για τη νέα. Δεν το θεωρώ πρόβλημα. Κάθε άλλο.
Και στο κάτω-κάτω τι πρέπει να κάνουμε; Να διαγράψουμε το παρελθόν για να φανεί το παρόν πιο σημαντικό; Αστεία πράγματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Γιατί σκέφτεσαι τόσο κολλημένα, γιατί; Καμία ελπίδα για το μέλλον. Καμία. Λυπάμαι. :( Είπε κανείς κάτι για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό φίλε μου; Όχι. Τα πήρα. Σκας γαϊδαρο με το σεντόνι. Επιτέλους. Το post μου αναφέρει καθαρά ότι η σκέψη μου είναι για την μοντέρνα Ελλάδα και τον πολιτισμό της που επισκιάζεται από μια παράφρονα προγονοπληξία γιατί οι κάτοικοι έχουν κάνει αφόρητη την πραγματικότητα του νεοελληνικού πολιτισμού του ...2020. Ξαναλέω, ποιες είναι οι αξίες του 2020; Ποιες οι ρημάδες;
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το post μου αναφέρει καθαρά ότι η σκέψη μου είναι για την μοντέρνα Ελλάδα και τον πολιτισμό της που επισκιάζεται από μια παράφρονα προγονοπληξία γιατί οι κάτοικοι έχουν κάνει αφόρητη την πραγματικότητα του νεοελληνικού πολιτισμού του ...2020.
Και εγώ απαντώ ξανά, δεν πρόκειται περί προγονοπληξίας αλλά περί δυσκολίας να υπερνικήσεις το μεγαλείο ενός πολιτισμού όπως ο ελληνικός. Ο λόγος που οι ξένοι αναφέρονται στην αρχαία ελλάδα όταν τους λες πως είσαι έλληνας, είναι αυτός.
Ξαναλέω, ποιες είναι οι αξίες του 2020; Ποιες οι ρημάδες;
Πότε αποφασίσαμε ότι οι αξίες μας πρέπει να αλλάζουν διαρκώς, ή πως πρέπει κάθε χρόνο να σκαρφιζόμαστε νέες αξίες; Οι αξίες είναι πολύτιμες επειδή είναι διαχρονικές, όχι επειδή είναι φρέσκιες.
Οι αξίες μας έχουν ζήσει περισσότερο από την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, από βασίλεια, από στρατούς, από διώξεις, από καταστροφές, από πανδημίες, έχουν επιβιώσει τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, την επιβεβλημένη αθεΐα των σοβιετικών και τόσα πολλά άλλα. Γιατί τέτοια μανία να εξοντώσουμε κάτι αρχέγονο και ιδιαίτερο; Η παράδοσή μας είναι, κατά μια έννοια, η ψυχοσύνθεση του λαού.
Δηλαδή να τα αφήσουμε όλα αυτά για χάρη μερικών νέων αξιών απλά και μόνο επειδή είναι νέες. Διαφωνώ και λέω ξανά πως οι αξίες είναι πολύτιμες επειδή είναι διαχρονικές, όχι επειδή είναι φρέσκιες.

Πρόσθεση: Να προσθέσω το εξής, μετά συγχωρήσεως. Όχι μόνον οι αξίες μας είναι πολύτιμες, αρχέγονες και ιδιαίτερες, αλλά βλέπουμε τι συμβαίνει στον κόσμο όταν τις απορριπτει και στρέφεται προς το χάος, προς τον νιχιλισμό. Καταρρέει κάτω από το βάρος της αβεβαιότητας. Χάνει το μονοπάτι, βυθίζεται στην κατάθλιψη, στην έλλειψη σκοπού και τέλος καταστρέφεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Οι άνθρωποι οφείλουν να ζουν, να ονειρεύονται, να αισθάνονται στο σήμερα και όχι με ψυχρές πέτρες. Οι πέτρες είναι μέχρι ένα σημείο. Δεν κοιμάσαι με τον Ελληνικό Πολιτισμό. Δεν τρως Ελληνικό Πολιτισμό ...οι άνεργοι δεν θα ζήσουν με τον Ελληνικό Πολιτισμό μιας εποχής που δεν έχουμε εικόνα με τα μάτια μας. Η ζωή είναι στο σήμερα. Πρέπει να υπάρχει μια συνύπαρξη και κατανόηση του παρελθόντος αλλά όχι με μόνιμη αναφορά στο πίσω σε έννοιες και συμβολισμούς που έχουν διαφορετική ερμηνεία από το παρόν. Έχεις ιδέα ότι η Deutsch Bank στην επιλογή γλωσσών αναφέρει "Ελληνικά (1453- )"; Η γλώσσα και η σκέψη έχει αλλάξει ανά τους αιώνες.

Η Ελλάδα του 21ου αιώνα δείχνει μια εικόνα χώρας που ζει 2000 χρόνια πίσω στο συναίσθημα και στη συνείδηση αδιαφορώντας να προσαρμοστεί στις ανάγκες του 21ου αιώνα. Όλα γύρω αλλάζουν, οι Έλληνες ζουν σε έναν διπολισμό πραγματικότητας (ναι μεν άνεργοι αλλά έχουμε Ελληνικό πολιτισμό και κομπάζουμε για έργα που δεν ξέρω αν είμαστε να δημιουργήσουμε υπό διαφορετικές συνθήκες). Τρέχει κατά διαόλου η οικονομία και η κοινωνική αποσάθρωση συνεχίζεται αλλά εμείς έχουμε πολιτισμό πριν 2000 χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα την ερώτησή σου νομίζω. Ο λόγος που η προσευχή πρέπει να είναι κατεστημένο είναι απλός. Το κράτος, και κάθε κρατικός θεσμός, αντιπροσωπεύει τον ελληνικό πολιτισμό μέχρι ένα σημείο. Σαν κοινωνία οφείλουμε να προωθούμε τον πολιτισμό που μας εκφράζει σαν έθνος, που εκφράζει την ιστορία μας. Για παράδειγμα, ποιός είναι ο λόγος που κλείνουν οι δρόμοι στις εθνικές εορτές; Κλείνουν οι δρόμοι διότι σαν ελληνική κοινωνία αποτίνουμε φόρο τιμής στους λεοντόκαρδους πεσόντες. Τώρα, αν εσύ δηλώνεις άπατρις, αυτό δεν έχει σημασία. Μην έρθεις στην παρέλαση, ή στις εορτές. Το κράτος όμως, δηλαδή οι θεσμοί οι ίδιοι, γιορτάζουν. Σαν κοινωνία προωθούμε τον πολιτισμό που μας εκφάζει, που σέβεται και εκτιμά την ιστορία μας.
Αναφέρω άλλο παράδειγμα, για το οποίο όμως δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αληθές. Στην αρχαία Αθήνα η ομοφυλοφιλία ήταν επιτρεπτή. Δηλαδή, αν ήσουν ομοφυλόφιλος, κανείς δεν θα σε πείραζε. Ωστόσο δεν επιτρεπόταν να λάβεις κάποια δημόσια θέση, διότι η Αθηναϊκή κοινωνία προωθούσε ένα συγκεκριμένο πολιτισμό, μια συγκεκριμένη ηθική, την οποία οι ομοφυλόφιλοι δεν εκπροσωπούσαν. Αυτό το παράδειγμα το αναφέρω απλώς και μόνο για να δείξω ότι οι κοινωνίες προωθούν συγκεκριμένα ιδανικά.
Η σοβιετική κοινωνία προωθούσε τα δικά της ιδανικά μέσω της κρατικής εκπαίδευσης κ.ο.κ.
Δεν είναι δυνατόν οι κοινωνίες να είναι εντελώς κενές, δίχως νόημα, ιστορία και τιμή.
Την ιστορία μας εκφράζει επίσης το δωδεκάθεο αλλά δεν είδα κανέναν να καίγεται να κάνουμε ακόμη θυσίες και ναούς για τον Δία.
Άμα δήλωνα άπατρις στο σχολείο πιστεύεις θα μου έλεγαν "οκ, όλα κομπλέ, μην έρθεις"; Ή άμα πηγαίναμε εκκλησία θα μπορούσα να κάτσω σπίτι μου χωρίς απουσία γιατί "παράδοση"; Έτσι ωραία και δημοκρατικά που τα γράφεις αφήνεις να εννοηθούν πράγματα που απλά δεν συμβαίνουν.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Οι άνθρωποι οφείλουν να ζουν, να ονειρεύονται, να αισθάνονται στο σήμερα και όχι με ψυχρές πέτρες. Οι πέτρες είναι μέχρι ένα σημείο. Δεν κοιμάσαι με τον Ελληνικό Πολιτισμό. Δεν τρως Ελληνικό Πολιτισμό ...οι άνεργοι δεν θα ζήσουν με τον Ελληνικό Πολιτισμό μιας εποχής που δεν έχουμε εικόνα με τα μάτια μας. Η ζωή είναι στο σήμερα. Πρέπει να υπάρχει μια συνύπαρξη και κατανόηση του παρελθόντος αλλά όχι με μόνιμη αναφορά στο πίσω σε έννοιες και συμβολισμούς που έχουν διαφορετική ερμηνεία από το παρόν. Έχεις ιδέα ότι η Deutsch Bank στην επιλογή γλωσσών αναφέρει "Ελληνικά (1453- )"; Η γλώσσα και η σκέψη έχει αλλάξει ανά τους αιώνες.

Η Ελλάδα του 21ου αιώνα δείχνει μια εικόνα χώρας που ζει 2000 χρόνια πίσω στο συναίσθημα και στη συνείδηση αδιαφορώντας να προσαρμοστεί στις ανάγκες του 21ου αιώνα. Όλα γύρω αλλάζουν, οι Έλληνες ζουν σε έναν διπολισμό πραγματικότητας (ναι μεν άνεργοι αλλά έχουμε Ελληνικό πολιτισμό και κομπάζουμε για έργα που δεν ξέρω αν είμαστε να δημιουργήσουμε υπό διαφορετικές συνθήκες). Τρέχει κατά διαόλου η οικονομία και η κοινωνική αποσάθρωση συνεχίζεται αλλά εμείς έχουμε πολιτισμό πριν 2000 χρόνια.

Δυστυχώς χάνω το νόημα που προσπαθείς να μου μεταδώσεις. Δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται η παράδοση με την ανεργία, ή πως σε εμποδίζει η παράδοση και οι αξίες του παρελθόντος να ζήσεις στο σήμερα. Αντιθέτως, όχι μόνο δεν σε εμποδίζουν, αλλά ο καλύτερος τρόπος να ζήσεις είναι διά μέσου του παρελθόντος, των αξιών, της γνώσης και της σοφίας που προσφέρουν απλόχερα εκατοντάδες γενιές που έζησαν πριν από εσένα και εμένα. Όχι μόνο έζησαν, αλλά πολλές μεγαλούργησαν.

Η Ελλάδα ίσως να ζει στο παρελθόν με την αρνητική έννοια, ωστόσο η λύση δεν είναι η πανεύκολη απόρριψη της παραδόσεως και του παρελθόντος. Λέω ξανά πως η άλογη προσκόληση στο παρελθόν είναι υπαρκτός κίνδυνος, αλλά δεν προτείνω αυτό.

Την ιστορία μας εκφράζει επίσης το δωδεκάθεο αλλά δεν είδα κανέναν να καίγεται να κάνουμε ακόμη θυσίες και ναούς για τον Δία.
Πολύ σωστά μιλάς. Δυστυχώς το κίνημα που ξεκίνησε η Πάλμερ το απέρριψαν οι νεοέλληνες.
Άμα δήλωνα άπατρις στο σχολείο πιστεύεις θα μου έλεγαν "οκ, όλα κομπλέ, μην έρθεις"; Ή άμα πηγαίναμε εκκλησία θα μπορούσα να κάτσω σπίτι μου χωρίς απουσία γιατί "παράδοση";
Δεν ξέρω. Πάντως στο δικό μου σχολείο το μισό λύκειο δεν έκανε παρέλαση, όπως δεν έκανα ούτε εγώ. Το μετανιώνω, αλλά το αποδέχομαι. Τότε ήμουν χαμένος στην θύελλα της αριστεράς.
Στην εκκλησία πήγαινα με το σχολείο, αλλά το 80% δεν έμπαινε μέσα. Να μείνεις σπίτι δεν γίνεται διότι οι καθηγητές σου είναι υπεύθυνοι για σένα. Πολλοί γονείς δουλεύουν.
Έτσι ωραία και δημοκρατικά που τα γράφεις αφήνεις να εννοηθούν πράγματα που απλά δεν συμβαίνουν.
Μια χαρά συμβαίνουν. Αν δεν συμβαίνουν, τότε θα έπρεπε να συμβαίνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Κατάλαβα την ερώτησή σου νομίζω. Ο λόγος που η προσευχή πρέπει να είναι κατεστημένο είναι απλός. Το κράτος, και κάθε κρατικός θεσμός, αντιπροσωπεύει τον ελληνικό πολιτισμό μέχρι ένα σημείο. Σαν κοινωνία οφείλουμε να προωθούμε τον πολιτισμό που μας εκφράζει σαν έθνος, που εκφράζει την ιστορία μας. Για παράδειγμα, ποιός είναι ο λόγος που κλείνουν οι δρόμοι στις εθνικές εορτές; Κλείνουν οι δρόμοι διότι σαν ελληνική κοινωνία αποτίνουμε φόρο τιμής στους λεοντόκαρδους πεσόντες. Τώρα, αν εσύ δηλώνεις άπατρις, αυτό δεν έχει σημασία. Μην έρθεις στην παρέλαση, ή στις εορτές. Το κράτος όμως, δηλαδή οι θεσμοί οι ίδιοι, γιορτάζουν. Σαν κοινωνία προωθούμε τον πολιτισμό που μας εκφάζει, που σέβεται και εκτιμά την ιστορία μας.
Αναφέρω άλλο παράδειγμα, για το οποίο όμως δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αληθές. Στην αρχαία Αθήνα η ομοφυλοφιλία ήταν επιτρεπτή. Δηλαδή, αν ήσουν ομοφυλόφιλος, κανείς δεν θα σε πείραζε. Ωστόσο δεν επιτρεπόταν να λάβεις κάποια δημόσια θέση, διότι η Αθηναϊκή κοινωνία προωθούσε ένα συγκεκριμένο πολιτισμό, μια συγκεκριμένη ηθική, την οποία οι ομοφυλόφιλοι δεν εκπροσωπούσαν. Αυτό το παράδειγμα το αναφέρω απλώς και μόνο για να δείξω ότι οι κοινωνίες προωθούν συγκεκριμένα ιδανικά.
Η σοβιετική κοινωνία προωθούσε τα δικά της ιδανικά μέσω της κρατικής εκπαίδευσης κ.ο.κ.
Δεν είναι δυνατόν οι κοινωνίες να είναι εντελώς κενές, δίχως νόημα, ιστορία και τιμή.

Όσον αφορά την εξέλιξη των παραδόσεων, βεβαίως είναι ένα φαινόμενο φυσικό, ωστόσο άλλο πράγμα η φυσική εξέλιξη ενός πολιτισμού, και άλλο η κατάργηση του, ή η κατάργηση μέρους αυτού.
Τέλος, δεν θα ήμουν ειλικρινής αν δεν παραδεχόμουν πως ένας από τους λόγους που πρέπει το κράτος να προωθεί τον ελληνικό πολιτισμό και την παράδοση είναι για να διατηρηθούν αυτά.


Θα διαφωνήσω, αλλά δεν θα επεκταθώ. Ωστόσο θα σε παραπέμψω στο βιβλίο «Φωτιά και Τσεκούρι», του Αβέρωφ. Εξηγεί με εκπληκτικά αντικειμενικό τρόπο την πορεία προς τον ελληνοϊταλικό πόλεμο, καθώς και τις συνέπεις αυτού. Αν δεν γνώριζα, θα έλεγα ότι ο Αβέρωφ είναι κομμουνιστής. Τόσο αντικειμενικά γράφει. Τέλος πάντων, δεν νομίζω να είπα ότι δίχως τον ελληνοϊταλικό πόλεμο η Γερμανία θα είχε κερδίσει σίγουρα. Είναι όμως εξαιρετικά πιθανόν αν σκεφτούμε όλες τις παραμέτρους του πολέμου.

Ο περασμένος αιώνας είναι ίσως ο αιώνας στον οποίο συνέβησαν οι μεγαλύτερες αλλαγές, εξελίξεις και γεννήσεις καινοτόμων ιδεών. Δεν νομίζω πως υπάρχει κίνδυνος να μείνουμε πίσω, ή να πέσουμε σε γούρνες σκοταδισμού. Αντιθέτως, υπάρχει υπαρκτός και σοβαρός κίνδυνος να ξεχάσουμε παραδόσεις, σοφία και γνώση του παρελθόντος, τα οποία είναι δύσκολο να διασώσουμε καθώς δεν κατανοούμε πλήρως τη φύση τους, ούτε πως δημιουργούνται και σχηματίζονται.
Η άλογη προσκόληση στις παραδόσεις είναι σαφώς ένας υπαρκτός κίνδυνος. Εγώ προτείνω την έλλογη, συνειδητοποιημένη μελέτη της παράδοσης. Επίσης προτείνω να είμαστε λίγο πιο εγκρατείς όσον αφορά την απόρριψη των παραδόσεων, κάτι που είναι πολύ της μόδας.

Ξαναλεω ότι ο μύθος ότι η Ελλάδα συνέβαλε σημαντικά στον β ΠΠ ειναι γι εσωτερική καταναλώσει και μονο και δεν στηρίζεται πουθενα , αλλά μονο από την εγχώρια εθνικοκεντρικη ιστοριογραφία.

Μπορείς να μας απαριθμησεις αυτές τις αδιαλείπτες, διαχρονικές , αυτούσιες «παραδόσεις» από το 3000 πΧ μέχρι το 2019 μ.Χ. ;


Την ιστορία μας εκφράζει επίσης το δωδεκάθεο αλλά δεν είδα κανέναν να καίγεται να κάνουμε ακόμη θυσίες και ναούς για τον Δία.
Άμα δήλωνα άπατρις στο σχολείο πιστεύεις θα μου έλεγαν "οκ, όλα κομπλέ, μην έρθεις"; Ή άμα πηγαίναμε εκκλησία θα μπορούσα να κάτσω σπίτι μου χωρίς απουσία γιατί "παράδοση"; Έτσι ωραία και δημοκρατικά που τα γράφεις αφήνεις να εννοηθούν πράγματα που απλά δεν συμβαίνουν.


Γιατί του τι θεωρείται «παράδοση» και τμημα της «κληρονομιάς» πολλές φορες υπόκειται σε εσκεμμένες πλαστοποιησεις και παραχάραξεις. Ο,τι δεν ταιριάζει ή δεν συμφωνεί με κάποια αδιάσειστα δεδομενα , είτε αποκρύβεται ,είτε αλλάζεται/υποβαθμίζεται το νόημα του
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top