Νίκη Κεραμέως: Θα πραγματοποιούνται κανονικά η πρωινή προσευχή και ο αγιασμός στα σχολεία

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει "επίσημο" θρήσκευμα. Στο Σύνταγμα αναφέρει ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με άλλες θρησκείες. Δηλαδή στα πολυπολιτισμικά σχολεία θα έπρεπε σίγουρα να υπάρχουν σύμβολα και από άλλες θρησκείες.


Κοίτα Ιωάννα στα νησιά που είναι κοντά στην Τουρκία ,για παράδειγμα, που έχουν και Τούρκους (που αγγίζουν όμως το 50% του πλήθους των μαθητών) και Έλληνες μαθητές έχουν σύμβολα και των 2 θρησκειών. Στις περιοχές που δεν είναι κοντά στα σύνορα που δεν είναι τόσοι πολλοί οι ξένοι μαθητές που είναι αλλόθρησκοι (μουσουλμάνοι πχ) , είναι δηλαδή κάτω από το 10% δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν σύμβολα άλλων θρησκειών γιατί πολύ απλά είναι λίγοι.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μάλλον εγώ πήγα σε ιδιαίτερο σχολείο, που αν δεν ηθελες να συμμετάσχεις στην προσευχή έτρωγες τουλάχιστον επίπληξη και σήκωναν εσένα να την πεις (την έμαθες στο σχολείο , άρα την ξέρεις) και για να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα έπρεπε να περάσεις από ιερή εξέταση. Τι εννοείτε δε σε υποχρεώνει κανείς, όταν ακόμα και απαλλαγή να πάρεις ,δεν υπάρχει κάτι εναλλακτικό να κάνεις; Ή θα κάτσεις μία ώρα στο προαύλιο σαν μ@λ@κ@ς ή θα παρακολουθήσεις σε επανάληψη μάθημα που κάνεις ήδη, αν σε δεχτεί ο καθηγητής και έχει θέση....Δεν μπορώ να καταλάβω , εφόσον υπάρχουν εκατομμύρια εκκλησίες σ' όλη τη χώρα , τι προσφέρει η πρωινή προσευχή και το μάθημα των θρησκευτικών με τη μορφή που έχει σ' ένα σχολείο; Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση , πότε επιτέλους θα το δεχτούμε σαν λαός αυτό το πράγμα; Και όχι, το να αναφέρεις τις χώρες του Ισλάμ για παράδειγμα, δε σε δικαιώνει.

Αν δεν είσαι κοντά στην ηλικία της μάνας μου τότε όντως πήγες σε ιδιαίτερο σχολειο. Πραγματικά χεσ**** ο κάθε καθηγητής αν θα σηκώσεις το χερι να κάνεις τον σταυρό σου. Προσωπικά ούτε υπερ είμαι της πρωινής προσευχής ούτε ήταν το πρόβλημα που ταλανίζε τα σχολικά μου χρόνια και έχω ακόμα να λέω. Στην γ λυκείου ειδικά είχα παρεβρεθεί ελάχιστες φορές στην προσευχή και όσες φορές το έκανα ήταν για να ενημερωνομαι για κάποια πράγματα. Όπως και να το κάνουμε το πρωί χρειάζεται να γίνεται μια συγκέντρωση για να κάνει ο διευθυντής κάποιες ανακοινωσεις. Είτε συμπληρώνεται με προσευχή είτε όχι πρέπει να γίνεται. Πάντως έχω την εντύπωση ότι και στο εξωτερικό γίνονται παρόμοια πράγματα όπως σε κάποια σχολεία στην Αμερική λένε τον εθνικό τους υμνο ή κάτι τέτοιο
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αν δεν είσαι κοντά στην ηλικία της μάνας μου τότε όντως πήγες σε ιδιαίτερο σχολειο. Πραγματικά χεσ**** ο κάθε καθηγητής αν θα σηκώσεις το χερι να κάνεις τον σταυρό σου. Προσωπικά ούτε υπερ είμαι της πρωινής προσευχής ούτε ήταν το πρόβλημα που ταλανίζε τα σχολικά μου χρόνια και έχω ακόμα να λέω. Στην γ λυκείου ειδικά είχα παρεβρεθεί ελάχιστες φορές στην προσευχή και όσες φορές το έκανα ήταν για να ενημερωνομαι για κάποια πράγματα. Όπως και να το κάνουμε το πρωί χρειάζεται να γίνεται μια συγκέντρωση για να κάνει ο διευθυντής κάποιες ανακοινωσεις. Είτε συμπληρώνεται με προσευχή είτε όχι πρέπει να γίνεται. Πάντως έχω την εντύπωση ότι και στο εξωτερικό γίνονται παρόμοια πράγματα όπως σε κάποια σχολεία στην Αμερική λένε τον εθνικό τους υμνο ή κάτι τέτοιο
Τι σχέση έχει η προσευχή με αυτό που λες για την ενημέρωση...; Δεν μπορεί να γίνει ενημέρωση χωρίς την προσευχή δηλαδή, τόσο δύσκολο είναι;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν είσαι κοντά στην ηλικία της μάνας μου τότε όντως πήγες σε ιδιαίτερο σχολειο. Πραγματικά χεσ**** ο κάθε καθηγητής αν θα σηκώσεις το χερι να κάνεις τον σταυρό σου. Προσωπικά ούτε υπερ είμαι της πρωινής προσευχής ούτε ήταν το πρόβλημα που ταλανίζε τα σχολικά μου χρόνια και έχω ακόμα να λέω.


:thumbup::thumbup::clapping:
΄Εχουμε λύσει βλέπεις όλα τα σοβαρά "κακώς κείμενα" της Παιδείας που μας ταλαιπωρούν από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, η προσευχή (για όποιον θέλει να την κάνει) μας ενόχλησε!!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
:thumbup::thumbup::clapping:
΄Εχουμε λύσει βλέπεις όλα τα σοβαρά "κακώς κείμενα" της Παιδείας που μας ταλαιπωρούν από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, η προσευχή (για όποιον θέλει να την κάνει) μας ενόχλησε!!!
Εμείς οι βλάκες προσπαθουμε να λύσουμε αυτό το πρόβλημα. Τα δύσκολα και πιο σοβαρά προβλήματα τα αφήνουμε σε εσένα την έξυπνη.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
:thumbup::thumbup::clapping:
΄Εχουμε λύσει βλέπεις όλα τα σοβαρά "κακώς κείμενα" της Παιδείας που μας ταλαιπωρούν από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, η προσευχή (για όποιον θέλει να την κάνει) μας ενόχλησε!!!

...τώρα τι επιχείρημα είναι αυτό; δηλαδή δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με όλα;
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
:thumbup::thumbup::clapping:
΄Εχουμε λύσει βλέπεις όλα τα σοβαρά "κακώς κείμενα" της Παιδείας που μας ταλαιπωρούν από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, η προσευχή (για όποιον θέλει να την κάνει) μας ενόχλησε!!!

Κανείς μας δεν ισχυρίζεται ότι το ζήτημα της πρωινής προσευχής ειδικότερα, της σύνδεσης κράτους & σχολείου - θρησκείας γενικότερα, είναι το μοναδικό πρόβλημα της ελληνικής Παιδείας. Ο μόνος λόγος που το πρόβλημα αυτό υφίσταται είναι το γεγονός ότι όλες οι μέχρι στιγμής κυβερνήσεις θέλουν να χαϊδεύουν τα αυτιά της εκλογικής βάσης με το να μην θίγουν τόσο εΥαΙσΘηΤα θέματα.

Η θρησκεία στα σχολεία αποτελεί ένα μόνο σύμπτωμα των χρόνιων ασθενιών της ελληνικής κοινωνίας, καθώς επιβεβαιώνει:

i) την κουτοπόνηρη τάση μεγἀλου μέρος των Ελλήνων να μπλέκονται εκεί που δεν τους σπέρνουν, με πρωτοστάτη τον κλήρο. Τα ζήσαμε με τους ρασοφόρους στο προσκήνιο των συλλαλητηρίων για τη Μακεδονία, τα ζούμε τώρα με τον Πανάγαθο Μητροπολίτη της Κύπρου.
ii) τον εξαίρετο ωχαδερφισμό.
iii) την κερδοσκοπία των κυβερνήσεων και των πολιτικών, οι οποίοι θυσιάζουν την πρόοδο στο βωμό της ψηφοθηρίας.

Αν θέλουμε, επομένως, να δούμε φως, πρέπει να ξεκινήσουμε να επισκευάζουμε την παιδεία. Γιατί να μην κάνουμε μια αρχή λύνοντας ένα τόσο απλό πρόβλημα;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πρωϊνή προσευχ΄γ και η στρατιωτική παρέλαση αποτελούν απότοκα της συντηρητικοποίησης και στρατιωτικοποίησης της χώρας μας (κοινωνίας, πολιτικών, θεσμών). Ο χαρακτηρισμός του μεγέθους είναι υποκειμενική, κυρίως, διαδικασία. Αν επιυμούμε να μας κατηγοριοποιούνε σαν χώρα με βάση τέτοιου είδους επίκτητα χαρακτηριστικά, τότε ο στόχος της προόδου είναι μακριά... Επικρατέστερες θρησκείες υπάρχουν σε πολλές χώρες της ΕΕ, αν θεωρήσουμε ότι είναι τα "καλά" πρότυπα. Δεν ζητάνε από τα παιδιά, όμως να κάνουν κάτι επανειλημμένως, χωρίς να τους εξηγούν το νόημα αυτής της πράξης τους και αν τα ρώτησαν αν θέλουν καν να το κάνουν. Τέτοιου είδους πρακτικές θεωρώ θα χρησιμοποιούνται σε υποανάπτυκτες χώρες (αναπτυσσόμενες) που επιθυμούν να περάσουν το μεντάλιτθ της υπακοής. Επομένως αν με πρώτη ματιά θεωρούμε ότι δεν έχει άμεσες επιπτώσεις στον ανήλικο πληθυσμό, θα έπερπε να αναθεωρήσουμε. Γιατί όπως συμφωνούμε όλοι το σχολείο συμβάλλει στην ανάπτυξη του χαρακτήρα του παιδιού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
...τώρα τι επιχείρημα είναι αυτό; δηλαδή δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με όλα;


Όχι γιατί η προσευχή δεν σε επηρεάζει αν θέλεις συμμετέχεις.Και η προσευχή δεν είναι αρνητικό του σχολείου όπως και να το κάνουμε.Αλλα όπως λέει και η Λενω από πάνω λύθηκαν όλα τα προβλήματα του σχολείο και τώρα μας πείραξε η προσευχή.


Να ρωτήσω κάτι παιδιά μήπως να βγάλουμε και τον σταυρο από την σημαία;Έτσι για να σκεφτούμε και τα άτομα που δεν πιστεύουν.

Η παρακμή στο μεγαλείο της σε αυτήν την χώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι γιατί η προσευχή δεν σε επηρεάζει αν θέλεις συμμετέχεις.Και η προσευχή δεν είναι αρνητικό του σχολείου όπως και να το κάνουμε.


Έχουμε την τάση να συγκρινόμαστε με άλλες χώρες, ώστε να ανακαλύπτουμε τα ελαττώματά μας σαν χώρα. Πείτε μου ένα παράδειγμα δυτικής αναπτυγμένης χώρας που διατηρεί τέτοιες πρακτικές; Σας δίνω εγώ, Ουγκάντα. Αν δεν συμμετέχεις, στοχοποιούνται τόσο οι γονείς όσο και το παιδί. Σε μικρή ηλικία το παιδί νιώθει άσχημα όταν το ρωτάνε γιατί δεν συμμετέχει και για τους γονείς βγαίνει το όνομα οι "άθεοι". Ακόμα και αν δεν σας ακουμπάνε αυτά τα επιχειρήματα. Ας αναζητήσουμε τον λόγο γιατί υπάρχει η πρσευχ΄ξ στο σχολείο εξ' αρχής.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Έχουμε την τάση να συγκρινόμαστε με άλλες χώρες, ώστε να ανακαλύπτουμε τα ελαττώματά μας σαν χώρα. Πείτε μου ένα παράδειγμα δυτικής αναπτυγμένης χώρας που διατηρεί τέτοιες πρακτικές; Σας δίνω εγώ, Ουγκάντα. Αν δεν συμμετέχεις, στοχοποιούνται τόσο οι γονείς όσο και το παιδί. Σε μικρή ηλικία το παιδί νιώθει άσχημα όταν το ρωτάνε γιατί δεν συμμετέχει και για τους γονείς βγαίνει το όνομα οι "άθεοι". Ακόμα και αν δεν σας ακουμπάνε αυτά τα επιχειρήματα. Ας αναζητήσουμε τον λόγο γιατί υπάρχει η πρσευχ΄ξ στο σχολείο εξ' αρχής.


Πες μας τώρα ότι στοχοποιείται ο άθεος να γελάσουμε!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μας τώρα ότι στοχοποιείται ο άθεος να γελάσουμε!
Στην Ελλάδα βρισκόμαστε, δεν ξυπνήσαμε σε μια φιλελεύθερη κοινωνία. Συντηρητική κοινωνία ήταν και είναι η Ελλάδα. Από την εμπειρία μου, όχι ως παθών, αλλά ως επιβλέπων αυτό έχω να σας πω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Στην Ελλάδα βρισκόμαστε, δεν ξυπνήσαμε σε μια φιλελεύθερη κοινωνία. Συντηρητική κοινωνία ήταν και είναι η Ελλάδα. Από την εμπειρία μου, όχι ως παθών, αλλά ως επιβλέπων αυτό έχω να σας πω.


Να φανταστώ λες τα ίδια και για πολλυς άθεους που κοροειδευουν τον χριστιανισμό;Η εκεί δεν στοχοποιείται ο χριστιανός;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να φανταστώ λες τα ίδια και για πολλυς άθεους που κοροειδευουν τον χριστιανισμό;Η εκεί δεν στοχοποιείται ο χριστιανός;
Αν μπορούσατε να υπεκφύγετε από τη συζήτηση, λόγω έλλειψης επιχειρημάτων, μόλις το καταφέρατε. Δεν θα μπω στον κόπο να ανοίξω άλλη συζήτηση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Αν μπορούσατε να υπεκφύγετε από τη συζήτηση, λόγω έλλειψης επιχειρημάτων, μόλις το καταφέρατε. Δεν θα μπω στον κόπο να ανοίξω άλλη συζήτηση.


Καθόλου δεν υπεκφεύγω.Ειπα η προσευχή δεν ένοχλει κανέναν και συμμετέχει οποίος θέλει.Τωρα ότι ενοχλούνται οι άθεοι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθολου από την στιγμή που εγώ δεν τους ενοχλώ.

Αντίθετα εσυ δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα.Ειναι η οχι στοχοποίηση όταν ένας χριστιανός γίνεται στόχος γιατι πιστεύει,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς μας δεν ισχυρίζεται ότι το ζήτημα της πρωινής προσευχής ειδικότερα, της σύνδεσης κράτους & σχολείου - θρησκείας γενικότερα, είναι το μοναδικό πρόβλημα της ελληνικής Παιδείας. Ο μόνος λόγος που το πρόβλημα αυτό υφίσταται είναι το γεγονός ότι όλες οι μέχρι στιγμής κυβερνήσεις θέλουν να χαϊδεύουν τα αυτιά της εκλογικής βάσης με το να μην θίγουν τόσο εΥαΙσΘηΤα θέματα.

Η θρησκεία στα σχολεία αποτελεί ένα μόνο σύμπτωμα των χρόνιων ασθενιών της ελληνικής κοινωνίας, καθώς επιβεβαιώνει:

i) την κουτοπόνηρη τάση μεγἀλου μέρος των Ελλήνων να μπλέκονται εκεί που δεν τους σπέρνουν, με πρωτοστάτη τον κλήρο. Τα ζήσαμε με τους ρασοφόρους στο προσκήνιο των συλλαλητηρίων για τη Μακεδονία, τα ζούμε τώρα με τον Πανάγαθο Μητροπολίτη της Κύπρου.
ii) τον εξαίρετο ωχαδερφισμό.
iii) την κερδοσκοπία των κυβερνήσεων και των πολιτικών, οι οποίοι θυσιάζουν την πρόοδο στο βωμό της ψηφοθηρίας.

Αν θέλουμε, επομένως, να δούμε φως, πρέπει να ξεκινήσουμε να επισκευάζουμε την παιδεία. Γιατί να μην κάνουμε μια αρχή λύνοντας ένα τόσο απλό πρόβλημα;


Πιθανόν να σε εκπλήξει αγαπητέ αυτό που θα πω αλλά σε γενικές (τονίζω το γενικές) γραμμές συμφωνώ μαζί σου!!! Δεν θα το αναλύσω ιδιαίτερα, όμως έχω την πεποίθηση ότι αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει τουλάχιστον όχι "στις μέρες μας". Και δεν θα αλλάξει επειδή η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού είναι υπέρ του εναγκαλισμού Κράτους-Εκκλησίας! Ακόμα και οι κυβερνήσεις να έριχναν γροθιά στο μαχαίρι (που όπως είναι ευνόητο δεν θα τους συνέφερε να κάνουν κάτι τέτοιο ποτέ), ακόμα και η Εκκλησία να έκανε πίσω (που επίσης είναι ευνόητο ότι δεν θα τους συνέφερε να κάνουν πίσω ποτέ), θα έβλεπες τον απλό κόσμο από το Ορμένιο του΄Εβρου μέχρι τη Γαύδο της Κρήτης να έρχονται στην Αθήνα προκειμένου να τους λυντσάρουν και να απαιτούν να παραμείνει η κατάσταση ως έχει! Γιαυτό λοιπόν λέω ας λυθούν κάποια σοβαρότατα προβλήματα της παιδείας και από τη στιγμή που η συμμετοχή στα τελετουργικά της θρησκείας δεν είναι υποχρεωτική, ας απέχουν όσοι δεν το επιθυμούν!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθόλου δεν υπεκφεύγω.Ειπα η προσευχή δεν ένοχλει κανέναν και συμμετέχει οποίος θέλει.Τωρα ότι ενοχλούνται οι άθεοι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθολου.

Αντίθετα εσυ δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα.Ειναι η οχι στοχοποίηση όταν ένας χριστιανός γίνεται στόχος γιατι πιστεύει,
Πού κολλάει η ερώτηση αυτή με την προσευχή στο σχολείο; Μιλάτε για ένα κοινωνικό θέμα που αφορά την κοινωνία εν γένει... Για αυτό χρειάζεται η κοινωνιολογία στο σχολείο (οφ τοπικ). Η σύγκριση με άλλες χώρες δεν απαντήθηκε, ο σκοπός της προσευχής στο σχολείο δεν απαντήθηκε, αν η στοχοποίηση είναι υπαρκτή δεν απαντήθηκε. Απαντήστε αυτά και συζητάμε για το αν έπρεπε να βγει η Σπυριδούλα μαστερ σεφ ή όχι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Πού κολλάει η ερώτηση αυτή με την προσευχή στο σχολείο; Μιλάτε για ένα κοινωνικό θέμα που αφορά την κοινωνία εν γένει... Για αυτό χρειάζεται η κοινωνιολογία στο σχολείο (οφ τοπικ). Η σύγκριση με άλλες χώρες δεν απαντήθηκε, ο σκοπός της προσευχής στο σχολείο δεν απαντήθηκε, αν η στοχοποίηση είναι υπαρκτή δεν απαντήθηκε. Απαντήστε αυτά και συζητάμε για το αν έπρεπε να βγει η Σπυριδούλα μαστερ σεφ ή όχι.


Πάμε ένα ένα γιατί υπάρχει ένα αθεϊστικό παραλήρημα εδώ.

1)Σκοπός της προσευχής είναι να προσεύχονται τα παιδιά που πιστεύουν και να αντλούν δύναμη για το υπόλοιπο της ημέρας.

2)Στοχοποίηση δεν υπάρχει φίλε κανείς δεν κοροειδευει κάποιον αν είναι άθεος.Αντιτετα το αντίστροφο συμβαίνει πολλές φορές.


Συνεχίζω να μην παίρνω απάντηση στο ερώτημα μου.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιθανόν να σε εκπλήξει αγαπητέ αυτό που θα πω αλλά σε γενικές (τονίζω το γενικές) γραμμές συμφωνώ μαζί σου!!! Δεν θα το αναλύσω ιδιαίτερα, όμως έχω την πεποίθηση ότι αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει τουλάχιστον όχι "στις μέρες μας". Και δεν θα αλλάξει επειδή η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού είναι υπέρ του εναγκαλισμού Κράτους-Εκκλησίας! Ακόμα και οι κυβερνήσεις να έριχναν γροθιά στο μαχαίρι (που όπως είναι ευνόητο δεν θα τους συνέφερε να κάνουν κάτι τέτοιο ποτέ), ακόμα και η Εκκλησία να έκανε πίσω (που επίσης είναι ευνόητο ότι δεν θα τους συνέφερε να κάνουν πίσω ποτέ), θα έβλεπες τον απλό κόσμο από το Ορμένιο του΄Εβρου μέχρι τη Γαύδο της Κρήτης να έρχονται στην Αθήνα προκειμένου να τους λυντσάρουν και να απαιτούν να παραμείνει η κατάσταση ως έχει! Γιαυτό λοιπόν λέω ας λυθούν κάποια σοβαρότατα προβλήματα της παιδείας και από τη στιγμή που η συμμετοχή στα τελετουργικά της θρησκείας δεν είναι υποχρεωτική, ας απέχουν όσοι δεν το επιθυμούν!
Διαφωνώ με την άποψή σας! Παράδειγμα η ελληνική κοινωνία ήταν κατά της ένταξης στην ΕΟΚ τη δεκαετία του 80, θα έπρεπε να παραμείνουμε έξω γιατί η ελληνική κοινωνία είναι οπισθοδρομική και αυτοκαταστροφική; Τι σημαίνει ότι θα υπάρξουν φανατισμένοι που δεν έχουν άλλο πράγμα στο μυαλό τους που θα εναντιωθούν;

Σκοπός της προσευχής είναι να προσεύχονται τα παιδιά που πιστεύουν και να αντλούν δύναμη για το υπόλοιπο της ημέρας.


Καλά εντάξει εγκαταλείπω, δεν έχω να προβάλω κάποιο άλλο επιχείρημα.
Στοχοποίηση δεν υπάρχει φίλε κανείς δεν κοροειδευει κάποιον αν είναι άθεος.Αντιτετα το αντίστροφο συμβαίνει πολλές φορές.

Σε μια κοινωνία που 98% είμαστε Χριστιανοί... Αλήθεια τώρα; Επειδή επιλεκτικά διατηρείτε στη μνήμη σας το πρώτο θέμα που έγινε στα ΜΜΕ, επειδή η ένωση άθεωβ φάγανε σε ταβέρνα το Πάσχα, νομίζετε ότι είναι μονομερής η στοχοποίηση;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ με την άποψή σας! Παράδειγμα η ελληνική κοινωνία ήταν κατά της ένταξης στην ΕΟΚ τη δεκαετία του 80, θα έπρεπε να παραμείνουμε έξω γιατί η ελληνική κοινωνία είναι οπισθοδρομική και αυτοκαταστροφική; Τι σημαίνει ότι θα υπάρξουν φανατισμένοι που δεν έχουν άλλο πράγμα στο μυαλό τους που θα εναντιωθούν;


Πολύ καλά κάνετε και διαφωνείτε! Αλίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα! Πιστεύω όμως ότι είστε αρκετά έξυπνος ώστε να καταλαβαίνετε ότι η θρησκεία είναι ένα εντελώς διαφορετικό κομμάτι από όλα τα άλλα. Δεν έχει κανένα κοινό σημείο με την ΕΟΚ και με τα άλλα πολιτικά θέματα. Η θρησκεία για τον ΄Ελληνα είναι κάτι ιερό και δεν θα επιτρέψει σε κανέναν να την "υποβιβάσει"! Δεν μιλάω για φανατισμένους, μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων γενικά. Πιστέψτε με ότι μπορεί και σε μένα να μην αρέσει αυτή η κατάσταση ή τουλάχιστον ορισμένα κομμάτια αυτής της κατάστασης, αυτό όμως δεν με εμποδίζει από το να βλέπω την πραγματικότητα όπως ακριβώς είναι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top