Νίκη Κεραμέως: Θα πραγματοποιούνται κανονικά η πρωινή προσευχή και ο αγιασμός στα σχολεία

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ειναι ή δεν ειναι εκει οι εικονες, το ιδιο μου κανει. Αλλα γιατι να μην κρεμασουμε και απο αλλες θρησκειες συμβολα;
Καθώς το επίσημο θρήσκευμα στην Ελλάδα είναι ο Χριστιανισμός.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Καθώς το επίσημο θρήσκευμα στην Ελλάδα είναι ο Χριστιανισμός.

Η Ελλάδα δεν έχει "επίσημο" θρήσκευμα. Στο Σύνταγμα αναφέρει ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με άλλες θρησκείες. Δηλαδή στα πολυπολιτισμικά σχολεία θα έπρεπε σίγουρα να υπάρχουν σύμβολα και από άλλες θρησκείες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει "επίσημο" θρήσκευμα. Στο Σύνταγμα αναφέρει ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με άλλες θρησκείες. Δηλαδή στα πολυπολιτισμικά σχολεία θα έπρεπε σίγουρα να υπάρχουν σύμβολα και από άλλες θρησκείες.


Να φανταστώ ότι και στις άλλες θρησκείες στα σχολεία υπάρχουν χριστιανικά σύμβολα;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Είπαμε ότι η Ελλάδα δεν έχει επίσημο θρήσκευμα όποτε δεν έχει νόημα αυτό που λες.


Φυσικά και έχει.Στις χώρες που επικρατεί το Ισλάμ έχουν χριστιανικά σύμβολα;Όχι εκεί τους χριστιανούς του κυνηγούν.Αρα γιατί να έχουμε εμείς;
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Όσοι υποστηρίζουν την ύπαρξη πρωινής προσευχής και εικονισμάτων στις αίθουσες είναι από τους “χριστιανούς” που:


  • βλαστημουν όλη μέρα

  • δεν έχουν διαβάσει (θρησκευτικό)
    βιβλίο πλην των σχολικών

  • εκκλησία πατάνε 2 με 3 φορές το χρόνο (Χριστούγεννα-Πάσχα άντε και κανα γάμο)

  • Δε κάνουν το ένα εικοστό από αυτά που είπε ο Ιησούς και οι γραφές

  • ΑΛΛΑ
    Μόλις ακούσουν για αφαίρεση της ανούσιας σχολικής προσευχής-την οποία κακώς χαρακτηρίζω προσευχή- και για αφαίρεση των εικόνων γίνεται έξαλλος, καθώς “ελληνισμος και ορθοδοξία πάνε μαζί” και “χωρίς την εκκλησία θα ήμασταν Τούρκοι”
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Όσοι υποστηρίζουν την ύπαρξη πρωινής προσευχής και εικονισμάτων στις αίθουσες είναι από τους “χριστιανούς” που:


  • βλαστημουν όλη μέρα

  • δεν έχουν διαβάσει (θρησκευτικό)
    βιβλίο πλην των σχολικών

  • εκκλησία πατάνε 2 με 3 φορές το χρόνο (Χριστούγεννα-Πάσχα άντε και κανα γάμο)

  • Δε κάνουν το ένα εικοστό από αυτά που είπε ο Ιησούς και οι γραφές

  • ΑΛΛΑΜόλις ακούσουν για αφαίρεση της ανούσιας σχολικής προσευχής-την οποία κακώς χαρακτηρίζω προσευχή- και για αφαίρεση των εικόνων γίνεται έξαλλος, καθώς “ελληνισμος και ορθοδοξία πάνε μαζί” και “χωρίς την εκκλησία θα ήμασταν Τούρκοι”


Ένω οι άθεοι ενοχλούνται πολύ με την προσευχή και θέλουν να την αφαιρέσουν.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ένω οι άθεοι ενοχλούνται πολύ με την προσευχή και θέλουν να την αφαιρέσουν.
Η προσευχή είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και -χωρίς να ξέρω τι κάνουν οι άθεοι- προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό. Εγώ έχω θέμα με τη σχολική προσευχή·κυρίως τον λόγο που γίνεται, που σίγουρα δεν είναι ίδιος με το λόγο της πρωινής προσευχής που κανεις ( ; ) στο σπίτι.
Εξήγησε μου αν θες γιατί συμμετέχεις εσυ στην πρωινή προσευχή, αν όντως προσεύχεσαι εκείνη τη στιγμή.
Και τέλος, γιατί απαντάς στο μήνυμα μου αναφέροντας τους άθεους αντί να σχολιάσεις πάνω σε αυτά που έγραψα;
Μήπως δεν ισχύουν;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Η προσευχή είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και -χωρίς να ξέρω τι κάνουν οι άθεοι- προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό. Εγώ έχω θέμα με τη σχολική προσευχή·κυρίως τον λόγο που γίνεται, που σίγουρα δεν είναι ίδιος με το λόγο της πρωινής προσευχής που κανεις ( ; ) στο σπίτι.
Εξήγησε μου αν θες γιατί συμμετέχεις εσυ στην πρωινή προσευχή, αν όντως προσεύχεσαι εκείνη τη στιγμή.
Και τέλος, γιατί απαντάς στο μήνυμα μου αναφέροντας τους άθεους αντί να σχολιάσεις πάνω σε αυτά που έγραψα;
Μήπως δεν ισχύουν;


Το έχω πει πολλές φορές.Οι άθεοι απλά να μην συμμετέχουν τόσο απλό.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το έχω πει πολλές φορές.Οι άθεοι απλά να μην συμμετέχουν τόσο απλό.
Συνεχίζεις να μην απαντάς στα ερωτήματα μου.
Να μη συμμετέχουν που;
Άθεοι είναι και όσοι περιέγραψα πιο πάνω η αυτοί θεωρούνται Χριστιανοί;
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Η θρησκεἰα δεν ἐχει καμἰα απολὐτως θἐση στον προθἀλαμο των επιστημών, τα σχολεἰα. Ας μελετηθεἰ ιστορικἀ, κοινωνιολογικἀ, βιολογικἀ, φιλοσοφικἀ, απὀ τα αντἰστοιχα μαθήματα, ας αποτελἐσει μἀθημα επιλογής καλὐπτοντας ὀλες τις θρησκεἰες. Η προσευχή, τα θρησκευτικἀ σὐμβολα, οι εικὀνες και οι διδασκαλἰες να επιστρἐψουν στις εκκλησἰες, ὀπου και ανήκουν.

Βἐβαια, δεν νομἰζω ὀτι κανεἰς περἰμενε κἀτι διαφορετικὀ απὀ τη ΝΔ, αλλἀ κουβἐντα να γἰνεται.
Μήπως θέλετε να κατέβει και η εικόνα του Χριστού και της Παναγίας από τις αίθουσες;

Ναι.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Συνεχίζεις να μην απαντάς στα ερωτήματα μου.
Να μη συμμετέχουν που;
Άθεοι είναι και όσοι περιέγραψα πιο πάνω η αυτοί θεωρούνται Χριστιανοί;


Φυσικά και αυτοί δεν είναι σωστοί χριστιανοί.

Η θρησκεἰα δεν ἐχει καμἰα απολὐτως θἐση στον προθἀλαμο των επιστημών, τα σχολεἰα. Ας μελετηθεἰ ιστορικἀ, κοινωνιολογικἀ, βιολογικἀ, φιλοσοφικἀ, απὀ τα αντἰστοιχα μαθήματα, ας αποτελἐσει μἀθημα επιλογής καλὐπτοντας ὀλες τις θρησκεἰες. Η προσευχή, τα θρησκευτικἀ σὐμβολα, οι εικὀνες και οι διδασκαλἰες να επιστρἐψουν στις εκκλησἰες, ὀπου και ανήκουν.

Βἐβαια, δεν νομἰζω ὀτι κανεἰς περἰμενε κἀτι διαφορετικὀ απὀ τη ΝΔ, αλλἀ κουβἐντα να γἰνεται.

Ναι.



Συγνώμη αλλά αυτο δεν γίνεται.Στο σπίτι ο καθένας μπορεί να κατεβάσει τις εικόνες.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά αυτο δεν γίνεται.Στο σπίτι ο καθένας μπορεί να κατεβάσει τις εικόνες.

Γιατί δεν γίνεται; Το σχολείο είναι δημόσιος χώρος, και ως δημόσιος χώρος πρέπει να μένει ουδέτερος σε τέτοια ζητήματα, γιατί αυτά συχνά δεν εκφράζουν ή θίγουν ένα ποσοστό της κοινωνίας.

Η θρησκευτική πίστη είναι ιδιότητα των ανθρώπων, όχι του κράτους.
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από ιστορικής άποψης εσφαλμένο επιχείρημα, που, ακόμα κι αν ίσχυε, παραμένει λογικά εντελώς ασύνδετο με το ζητούμενο. Έλεος...
Είχε γίνει από κάτι αναρχικούς ένα πράγμα σαν επανάσταση πριν 200 χρόνια.. Ρημάξανε μια ολόκληρη αυτοκρατορία οι μπαχαλάκηδες με τις χαζομάρες τους με την Ορθοδοξία και τα ελληνικά.. Έλεος, καθόλου προοδευτικοί. Έχεις δικιο πομπωδες παιδι μου...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδας https://www.et.gr/images/stories/eidika_themata/a_120_2008.pdf

"Άρθρo 3
1. Eπικρατoύσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρη−
σκεία της Aνατoλικής Oρθόδoξης Eκκλησίας τoυ Xρι−
στoύ. H Oρθόδoξη Eκκλησία της Eλλάδας, πoυ γνωρίζει
κεφαλή της τoν Kύριo ημών Iησoύ Xριστό, υπάρχει ανα−
πόσπαστα ενωμένη δoγματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία
της Kωνσταντινoύπoλης και με κάθε άλλη oμόδoξη Eκ−
κλησία τoυ Xριστoύ· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες,
τoυς ιερoύς απoστoλικoύς και συνoδικoύς κανόνες και
τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτoκέφαλη, διoικείται από
την Iερά Σύνoδo των εν ενεργεία Aρχιερέων και από
τη Διαρκή Iερά Σύνoδo πoυ πρoέρχεται από αυτή και
συγκρoτείται όπως oρίζει o Kαταστατικός Xάρτης της
Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων τoυ Πατριαρχι−
κoύ Tόμoυ της κθ΄ (29) Ioυνίoυ 1850 και της Συνoδικής
Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίoυ 1928."

Οπότε λογικό το βρίσκω να ακολουθούνται οι σχετικές τελετουργίες με τη θρησκεία αυτή. Από εκεί και πέρα αν κάποιος είναι άθεος ή ακολουθεί άλλη θρησκεία, δεν τον υποχρεώνει κανείς να συμμετέχει στις παραπάνω τελετουργίες. Απέχει και πράττει όπως εκείνος επιθυμεί. Απολύτως ξεκάθαρα είναι τα πράγματα! Ειλικρινά απορώ ποιο είναι το νόημα της συζήτησης!
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μάλλον εγώ πήγα σε ιδιαίτερο σχολείο, που αν δεν ηθελες να συμμετάσχεις στην προσευχή έτρωγες τουλάχιστον επίπληξη και σήκωναν εσένα να την πεις (την έμαθες στο σχολείο , άρα την ξέρεις) και για να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα έπρεπε να περάσεις από ιερή εξέταση. Τι εννοείτε δε σε υποχρεώνει κανείς, όταν ακόμα και απαλλαγή να πάρεις ,δεν υπάρχει κάτι εναλλακτικό να κάνεις; Ή θα κάτσεις μία ώρα στο προαύλιο σαν μ@λ@κ@ς ή θα παρακολουθήσεις σε επανάληψη μάθημα που κάνεις ήδη, αν σε δεχτεί ο καθηγητής και έχει θέση....Δεν μπορώ να καταλάβω , εφόσον υπάρχουν εκατομμύρια εκκλησίες σ' όλη τη χώρα , τι προσφέρει η πρωινή προσευχή και το μάθημα των θρησκευτικών με τη μορφή που έχει σ' ένα σχολείο; Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση , πότε επιτέλους θα το δεχτούμε σαν λαός αυτό το πράγμα; Και όχι, το να αναφέρεις τις χώρες του Ισλάμ για παράδειγμα, δε σε δικαιώνει.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδας https://www.et.gr/images/stories/eidika_themata/a_120_2008.pdf

"Άρθρo 3
1. Eπικρατoύσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρη−
σκεία της Aνατoλικής Oρθόδoξης Eκκλησίας τoυ Xρι−
στoύ. H Oρθόδoξη Eκκλησία της Eλλάδας, πoυ γνωρίζει
κεφαλή της τoν Kύριo ημών Iησoύ Xριστό, υπάρχει ανα−
πόσπαστα ενωμένη δoγματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία
της Kωνσταντινoύπoλης και με κάθε άλλη oμόδoξη Eκ−
κλησία τoυ Xριστoύ· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες,
τoυς ιερoύς απoστoλικoύς και συνoδικoύς κανόνες και
τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτoκέφαλη, διoικείται από
την Iερά Σύνoδo των εν ενεργεία Aρχιερέων και από
τη Διαρκή Iερά Σύνoδo πoυ πρoέρχεται από αυτή και
συγκρoτείται όπως oρίζει o Kαταστατικός Xάρτης της
Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων τoυ Πατριαρχι−
κoύ Tόμoυ της κθ΄ (29) Ioυνίoυ 1850 και της Συνoδικής
Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίoυ 1928."

Οπότε λογικό το βρίσκω να ακολουθούνται οι σχετικές τελετουργίες με τη θρησκεία αυτή. Από εκεί και πέρα αν κάποιος είναι άθεος ή ακολουθεί άλλη θρησκεία, δεν τον υποχρεώνει κανείς να συμμετέχει στις παραπάνω τελετουργίες. Απέχει και πράττει όπως εκείνος επιθυμεί. Απολύτως ξεκάθαρα είναι τα πράγματα! Ειλικρινά απορώ ποιο είναι το νόημα της συζήτησης!
Το νόημα της συζήτησης κατέληξε να είναι, όπως κατάλαβα εγώ, αν θα έπρεπε να υπάρχει η πρωινή προσευχή στα σχολεία η όχι και γενικότερα η σχέση σχολείου εκκλησίας.
Το να παραθέτεις ένα άρθρο του Συντάγματος και να λες: έτσι είναι, deal with it δεν νομίζω πως θα το έκανες -αν ζουσες- και στο παρελθόν που το Σύνταγμα σου απαγόρευε πολλές από τις ελευθερίες σου.
Edit: Και πριν μου πει κάποιος: Πως συγκρίνεις το ένα με το άλλο (σχετικά με την τελευταία παράγραφο) θα απαντήσω πως απλά διαφωνώ πως ένα άρθρο του Συντάγματος αποτελεί επιχείρημα και έθεσα αυτό το ακραίο παράδειγμα για να το υποστηρίξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Για πληροφόρηση των πιστών του φόρουμ και σε άλλες πιστές χώρες στον ρωμαιοκαθολισμό, έχουν διαχωρίσει την εκκλησία από το κράτος σε επίπεδο θεσμικό με όλες τις νομικές λεπτομέρειες (βλ. μισθοδοσία, διορισμοί ιερέων κλπ) και φυσικά δεν υπάρχει μάθημα θρησκευτικών αλλά η ιστορία που ο μαθητής επιλέγει αν θέλει να διδαχθεί γενική ιστορία ή ιστορία θρησκειών για τις ανάλογες σπουδές σε ανώτερη βαθμίδα του εκπαιδευτικού συστήματος. Για να μην νομίζουν κάποιοι ότι μόνοι στην Ελλάδα ο κόσμος πιστεύει...
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδας https://www.et.gr/images/stories/eidika_themata/a_120_2008.pdf

"Άρθρo 3
1. Eπικρατoύσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρη−
σκεία της Aνατoλικής Oρθόδoξης Eκκλησίας τoυ Xρι−
στoύ. H Oρθόδoξη Eκκλησία της Eλλάδας, πoυ γνωρίζει
κεφαλή της τoν Kύριo ημών Iησoύ Xριστό, υπάρχει ανα−
πόσπαστα ενωμένη δoγματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία
της Kωνσταντινoύπoλης και με κάθε άλλη oμόδoξη Eκ−
κλησία τoυ Xριστoύ· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες,
τoυς ιερoύς απoστoλικoύς και συνoδικoύς κανόνες και
τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτoκέφαλη, διoικείται από
την Iερά Σύνoδo των εν ενεργεία Aρχιερέων και από
τη Διαρκή Iερά Σύνoδo πoυ πρoέρχεται από αυτή και
συγκρoτείται όπως oρίζει o Kαταστατικός Xάρτης της
Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων τoυ Πατριαρχι−
κoύ Tόμoυ της κθ΄ (29) Ioυνίoυ 1850 και της Συνoδικής
Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίoυ 1928."

Οπότε λογικό το βρίσκω να ακολουθούνται οι σχετικές τελετουργίες με τη θρησκεία αυτή. Από εκεί και πέρα αν κάποιος είναι άθεος ή ακολουθεί άλλη θρησκεία, δεν τον υποχρεώνει κανείς να συμμετέχει στις παραπάνω τελετουργίες. Απέχει και πράττει όπως εκείνος επιθυμεί. Απολύτως ξεκάθαρα είναι τα πράγματα! Ειλικρινά απορώ ποιο είναι το νόημα της συζήτησης!


Το πρόβλημα έγκειται στη στοχοποίηση και στην αποδοκιμασία που υφίσταται ο απέχων ή η απεχούσα από την (δυτική) ελληνική κοινωνία του σχολείου και την εκτός σχολείου. Ακόμα θυμάμαι συμμαθητή που συζητιόταν ότι πήρε απαλλαγή από τα θρησκευτικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top