Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το ότι δεν φοράς γυαλιά δεν σημαίνει ότι δεν έχεις μυωπία, και αναφέρομαι ειδικά στους μεγαλύτερους, που δεν το έψαχναν και πολύ.

Ο άντρας μου ανακάλυψε ότι έχει μυωπία στο ένα μάτι όταν σε ηλικία άνω των 45 συνέχιζε να βλέπει καθαρότατα χωρίς να χρειάζεται γυαλιά πρεσβυωπίας (αυτοί που έχουν μυωπία χρειάζονται βοήθεια στα κοντινά αργότερα από αυτούς που έχουν άριστη όραση). Μέχρι τότε λέγαμε τι τυχερός που είναι που δεν χρειάζεται γυαλιά, αλλά μας προσγείωσε ο οφθαλμίατρος :P

Θέλω να πω μπορεί και ο παππούς σου ή η γιαγιά σου (ή οι γονείς σου) να έχουν μια μικρή μυωπία και να μην το ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ! :)
Εχω 1,25 μυωπια και 0,25 αστιγματισμο σε καθε ματι οποτε θα χρειαστει να βαλω γυαλια. Ειναι η πρωτη φορα που βαζω. Ο γιατρος μου ειπε να τα φοραω σε πινακα, τηλεοραση, σινεμα αλλα μερικοι μου λενε οτι αν βλεπω στην τηλεοραση να μην τα φοραω γιατι το ματι θα παθει κατι σαν ατροφια ( ; ) και μετα δεν θα βλεπω καθολου στην τηλεοραση και θα χρειαζεται να τα φοραω συνεχεια.
Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι ενας ακομα αστικος μυθος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Είσαι μικρή και τα μάτια σου αναπτύσσονται ακόμα.Αμφιβάλλω να σου πει το ναι κάποιος οφθαλμίατρος.Εμένα να φανταστείς που πήγα στα 17 να του πω και μου είπε όχι.Βέβαια όχι ότι δεν φοράνε παιδιά της ηλικίας σου φακούς αλλά λέμε τώρα.Την μυωπία δεν μπορείς να την σταματήσεις εσύ.Όσο αναπτύσσεσαι ,αναπτύσσεται κι αυτή.Άλλες φορές μένει στάσιμη,άλλες μεγαλώνει και σπάνια μπορεί να μειωθεί ή να χαθεί.Δεν είναι κακό να φοράς γυαλιά πάντως.Μην είσαι τόσο κατά των γυαλιών.Δεν είναι και κάτι τραγικό.

Το "φακοι ειναι για 18 και πανω" ειναι μυθος. Μπορεις να φορας φακους (οχι ολη μερα, για 3 ωρες ας πουμε) σχεδον απο οτι ηλικια θες. Φοραω φακους (για αθλητισμο) απο οταν ημουν 13.

Παιδιά αυτό με το "αποκλειστικό θέμα κληρονομικό" απλά δεν ισχύει. Τουλάχιστον σε εμένα. Είμαι ο πρώτος, ο πρώτος και μοναδικός που φόρεσα γυαλιά. Γονείς, παππούδες, αδέρφια, ξαδέρφια, θείοι δε φοράει κανείς(εκτός από τους παππούδες βέβαια. Για όταν ήταν νέοι αναφέρομαι). Πιστεύω πως εμένα όλο αυτό το προκάλεσε η χρήση του Η/Υ πολλές ώρες την ημέρα.

Οι παλιες οθονες, οι χοντρες, εχω ακουσει ειναι καταστροφικες. Ειδικα αμα εκανες χρηση πολλες ωρες την μερα ως Η/Υ.

Καλησπερα παιδια ! :)
Εχω 1,25 μυωπια και 0,25 αστιγματισμο σε καθε ματι οποτε θα χρειαστει να βαλω γυαλια. Ειναι η πρωτη φορα που βαζω. Ο γιατρος μου ειπε να τα φοραω σε πινακα, τηλεοραση, σινεμα αλλα μερικοι μου λενε οτι αν βλεπω στην τηλεοραση να μην τα φοραω γιατι το ματι θα παθει κατι σαν ατροφια ( ; ) και μετα δεν θα βλεπω καθολου στην τηλεοραση και θα χρειαζεται να τα φοραω συνεχεια.
Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι ενας ακομα αστικος μυθος ;

Το μονο που θυμαμαι να κανει κακο στο ματι ειναι αν φορας γυαλια για περισσοτερη μυωπια απο αυτην που εχεις, υπαρχουν τοσες αποψεις και μυθοι που θα χρειαστουμε πολλες σελιδες για να τα συζητησουμε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ! :)
Εχω 1,25 μυωπια και 0,25 αστιγματισμο σε καθε ματι οποτε θα χρειαστει να βαλω γυαλια. Ειναι η πρωτη φορα που βαζω. Ο γιατρος μου ειπε να τα φοραω σε πινακα, τηλεοραση, σινεμα αλλα μερικοι μου λενε οτι αν βλεπω στην τηλεοραση να μην τα φοραω γιατι το ματι θα παθει κατι σαν ατροφια ( ; ) και μετα δεν θα βλεπω καθολου στην τηλεοραση και θα χρειαζεται να τα φοραω συνεχεια.
Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι ενας ακομα αστικος μυθος ;

Κοιτα εγω πιστευω ειναι και στον ανθρωπο.Εγω εχω μυωπια καπου στο 2 και αστιγματισμο ιδιο με εσενα και γυαλια δεν φοραω σχεδον ποτε,δυσκολευομαι αρκετα ομως.Στην τηλεοραση δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα .Πιο πολυ θα δυσκολευεσαι στο σχολειο αν καθεσαι προς το τελος.Παντως εγω θα σου προτεινα να τα φορας η σκεψου και για φακους επαφης. Οσο γι αυτο που ανεφερες εγω ξερω οτι οταν φορας τα γυαλια απλα συνηθιζεις με αυτα κ μετα αναγκαζεσαι να τα φορας συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
Ο γιατρος μου ειπε να τα φοραω σε πινακα, τηλεοραση, σινεμα αλλα μερικοι μου λενε....Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι ενας ακομα αστικος μυθος ;
Ναι, φυσικά, έχουν δίκιο οι μερικοί. Τι μπορεί να ξέρει ο γιατρός με 6 χρόνια πανεπιστήμιο, 5 ειδικότητα και ποιος ξέρει πόσα χρόνια εργασίας...

Υ.Γ: Το κάτι σαν ατροφία είναι η νούμερο 1 αιτία τύφλωσης στους εφήβους. Το ήξερες;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Κοιτα εγω πιστευω ειναι και στον ανθρωπο.Εγω εχω μυωπια καπου στο 2 και αστιγματισμο ιδιο με εσενα και γυαλια δεν φοραω σχεδον ποτε,δυσκολευομαι αρκετα ομως.Στην τηλεοραση δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα .Πιο πολυ θα δυσκολευεσαι στο σχολειο αν καθεσαι προς το τελος.Παντως εγω θα σου προτεινα να τα φορας η σκεψου και για φακους επαφης. Οσο γι αυτο που ανεφερες εγω ξερω οτι οταν φορας τα γυαλια απλα συνηθιζεις με αυτα κ μετα αναγκαζεσαι να τα φορας συνεχεια.

Εννοειται πως θα τα φοραω, δεν ειναι αυτο το θεμα. Απλα αν βλεπω στην τηλεοραση ή στον πινακα ή οπου αλλου χρειαζεται να τα φοραω ;

Ναι, φυσικά, έχουν δίκιο οι μερικοί. Τι μπορεί να ξέρει ο γιατρός με 6 χρόνια πανεπιστήμιο, 5 ειδικότητα και ποιος ξέρει πόσα χρόνια εργασίας...

Υ.Γ: Το κάτι σαν ατροφία είναι η νούμερο 1 αιτία τύφλωσης στους εφήβους. Το ήξερες;!

Ενταξει, μη δαγκωνεις ! :P
Απλα χρειαζεται να τα φοραω στην τηλεοραση π.χ. αμα βλεπω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Εννοειται πως θα τα φοραω, δεν ειναι αυτο το θεμα. Απλα αν βλεπω στην τηλεοραση ή στον πινακα ή οπου αλλου χρειαζεται να τα φοραω ;

Οπου δεν μπορεις να δεις να τα φορας. Αν για παραδειγμα στην τηλεοραση δεν μπορεις να διακρινεις υποτιτλους ε φορα τα..παντως καλο ειναι να δεις εσυ με ποια πραγματα εχεις προβλημα και που χρειαζεσαι γυαλια..Αν βλεπεις στην τηλεοραση φορα τα για να ξεκουραζεται το ματι οπως λεει κ ο οφθαλμιατρος μου χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
Απλα χρειαζεται να τα φοραω στην τηλεοραση π.χ. αμα βλεπω ;
Δε ξέρω αν έχει αρνητική επίδραση, αλλά δε βρίσκω το λόγο να μη τα φοράς. Εγώ προτιμούσα τα γυαλιά στην ηλικία σου από να βλέπω με μισόκλειστα μάτια...Πρέπει να ξέρεις πάντως πως η μυωπία συνήθως αυξάνεται μέχρι τα 18-20, οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα "αναγκάζεσαι" να τα φοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Ναι βασικα αυτο φοβομουν μηπως αυξηθει περισσοτερο ετσι.
Να 'σαι καλα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά η μυωπία παύει να ανεβαίνει όταν σταματάει και η ανάπτυξη του εφήβου; Δηλαδή γύρω στα 17-18;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Καπου εκει. Αντε μεχρι τα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ! :)
Εχω 1,25 μυωπια και 0,25 αστιγματισμο σε καθε ματι οποτε θα χρειαστει να βαλω γυαλια. Ειναι η πρωτη φορα που βαζω. Ο γιατρος μου ειπε να τα φοραω σε πινακα, τηλεοραση, σινεμα αλλα μερικοι μου λενε οτι αν βλεπω στην τηλεοραση να μην τα φοραω γιατι το ματι θα παθει κατι σαν ατροφια ( ; ) και μετα δεν θα βλεπω καθολου στην τηλεοραση και θα χρειαζεται να τα φοραω συνεχεια.
Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι ενας ακομα αστικος μυθος ;
Συγγνώμη, ρωτάς αν η συμβουλή του οφθαλμίατρου είναι αστικός μύθος; :/:

Εγώ έχω να σου πω το εξής: όταν ρώτησα τον οφθαλμίατρο τι είναι καλύτερο να κάνω για να προφυλάξω την όραση του γιου μου επειδή έχουμε κληρονομικότητα για μυωπία μου είπε "ένα πράγμα μόνο, να φοράει πάντα τα γυαλιά του".

Σκέψου ότι ο γιος μου είναι 2 χρονών και βλέπει μια χαρά, δηλαδή δεν έχει φορέσει γυαλιά ακόμα και ίσως να μην φορέσει ποτέ, αλλά πάλι η μοναδική συμβουλή που μου έδωσαν είναι να φοράει τα γυαλιά του αν και όταν χρειαστεί να βάλει.

Πέραν της φροντίδας για την όραση και την υγεία του ματιού να ξέρετε ότι όλοι εσείς που μισοκλείνετε τα μάτια για να δείτε αντί να φοράτε γυαλιά, πρώτον φαίνεστε σαν ζαβά και δεύτερον θα κάνετε πρόωρες ρυτίδες. Μπορεί να μην σας νοιάζει τώρα που είσαστε 20 χρονών, αλλά πιστέψε με στα 40 θα σας νοιάζει και θα σας παρανοιάζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Οχι βρε, αυτο που λενε μερικοι λεω οτι ειναι αστικος μυθος :P
Απλα ηθελα να καταλαβω οταν βλεπω τηλεοραση και βλεπω καλα αν χρειαζεται παρ' αυτα να φοραω τα γυαλια.

Σε ευχαριστω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ έχω να σου πω το εξής: όταν ρώτησα τον οφθαλμίατρο τι είναι καλύτερο να κάνω για να προφυλάξω την όραση του γιου μου επειδή έχουμε κληρονομικότητα για μυωπία μου είπε "ένα πράγμα μόνο, να φοράει πάντα τα γυαλιά του".

Σκέψου ότι ο γιος μου είναι 2 χρονών και βλέπει μια χαρά, δηλαδή δεν έχει φορέσει γυαλιά ακόμα και ίσως να μην φορέσει ποτέ, αλλά πάλι η μοναδική συμβουλή που μου έδωσαν είναι να φοράει τα γυαλιά του αν και όταν χρειαστεί να βάλει.

τα γυαλιά δε σε προφυλάσσουν να μην αυξηθεί και άλλο η μυωπία (η μυωπία που θα έχει κάποιος είναι γενετικά προκαθορισμένη ανεξάρτητα αν φοράει ή όχι γυαλιά).
Τα γυαλιά θα βοηθήσουν το παιδί να βλέπει σωστά (αλλά δε θα το προφυλάξουν στο να μην αυξηθεί πολύ η μυωπία του).

Το παιδί είναι 2 ετών είναι αρκετά μικρό για να εκδηλώσει μυωπία (αυτή θα εκδηλωθεί Δευτέρα - Τρίτη Δημοτικού) και η μεγάλη αύξηση θα γίνει κατά την διάρκεια της εφηβείας 12-17 στα 23 θα σταθεροποιηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, τα ξέρω όλα αυτά από προσωπική πείρα. Εκείνο που ήθελα να δείξω είναι ότι ακόμα κι αν δεν έχεις εμφανίσει μυωπία, πάλι η καλύτερη συμβουλή που έχουν να σου δώσουν είναι να προφυλάξεις την υγεία των ματιών σου φορώντας γυαλιά όταν και αν χρειαστεί.

Απλα ηθελα να καταλαβω οταν βλεπω τηλεοραση και βλεπω καλα αν χρειαζεται παρ' αυτα να φοραω τα γυαλια.
Αν βλέπεις ακριβώς το ίδιο με γυαλιά και χωρίς γυαλιά, τότε μην τα φοράς. Αλλά είναι δυνατόν να βλέπεις το ίδιο?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Είμαι 26 και όμως δεν έχει σταθεροποιηθεί ούτε η μυωπία,αλλά ούτε και ο αστιγματισμός,από το αριστερό μάτι..Στο δεξί,έχει σταθεροποιηθεί..Φοράω γυαλιά από 13 ετών.. Θέλω να κάνω λέιζερ,αλλά δε μπορώ..Επίσης λόγω μεγάλου αστιγματισμού στο αριστερό,έχω θέμα και με τους φακούς επαφής..Οπότε θεωρώ,ότι είναι θέμα οργανισμού κυρίως..Όχι ηλικίας... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μαργαρίτα, έχεις δοκιμάσει να φορέσεις τορικούς φακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Είμαι 26 και όμως δεν έχει σταθεροποιηθεί ούτε η μυωπία,αλλά ούτε και ο αστιγματισμός,από το αριστερό μάτι..Στο δεξί,έχει σταθεροποιηθεί..Φοράω γυαλιά από 13 ετών.. Θέλω να κάνω λέιζερ,αλλά δε μπορώ..Επίσης λόγω μεγάλου αστιγματισμού στο αριστερό,έχω θέμα και με τους φακούς επαφής..Οπότε θεωρώ,ότι είναι θέμα οργανισμού κυρίως..Όχι ηλικίας... ;)

δε μπορείς να κάνεις λειζερ λόγω οικονομικών ή απαγορεύεται λόγω του μεγέθους του προβλήματος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δε μπορείς να κάνεις λειζερ λόγω οικονομικών ή απαγορεύεται λόγω του μεγέθους του προβλήματος ;
Για να κάνει κάνεις αυτήν την επέμβαση στο μάτι πρέπει να σταθεροποιηθεί η μυωπία. Αφού λέει ότι στο ένα δεη έχει γίνει αυτό δεν γίνεται να κάνει λέιζερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top