Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω ειχα 9,5 και 10 βαθμους ,ξεκινησε 1η δημοτικου με 2 βαθμους,φοραγα γυαλια μεχρι περσι που αναγκαστηκα να κανω επεμβαση γιατι ειχα ζαλαδες λογω εξαρτησης των ματιων απο τ γυαλια,τωρα εχω 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
εγω ειχα 9,5 και 10 βαθμους ,ξεκινησε 1η δημοτικου με 2 βαθμους,φοραγα γυαλια μεχρι περσι που αναγκαστηκα να κανω επεμβαση γιατι ειχα ζαλαδες λογω εξαρτησης των ματιων απο τ γυαλια,τωρα εχω 0

και εγω θελω να κανω επεμβαση, με laser απλως περιμενω λιγο ακομα, γιατι απ'οτι εχω ακουσει καλο ειναι να γινεται μετα τα 22 με 23...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
και εγω θελω να κανω επεμβαση, με laser απλως περιμενω λιγο ακομα, γιατι απ'οτι εχω ακουσει καλο ειναι να γινεται μετα τα 22 με 23...!!
αν εχει σταθεροποιηθει η μυωπια σου 1 χρονο τουλ τοτε δεν εχεις θεμα,εγω 18 την εκανα,εχεις υψηλη μυωπια ή μικρη?γιατι αν ειναι 2,3 βαθμοι δεν αξιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
αν εχει σταθεροποιηθει η μυωπια σου 1 χρονο τουλ τοτε δεν εχεις θεμα,εγω 18 την εκανα,εχεις υψηλη μυωπια ή μικρη?γιατι αν ειναι 2,3 βαθμοι δεν αξιζει!

Κατά πόσους βαθμούς μειώνει το laser την μυωπία;Γιατί εγώ έχω 6 και στα δύο μάτια και έχω ακούσει οτι το laser την μειώνει αλλά δεν την εξαφανίζει...οπότε μάλλον στην περίπτωσή μου θα χρειαστεί να φοράω πάλι γυαλιά ή φακούς ή όχι;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Κατά πόσους βαθμούς μειώνει το laser την μυωπία;Γιατί εγώ έχω 6 και στα δύο μάτια και έχω ακούσει οτι το laser την μειώνει αλλά δεν την εξαφανίζει...οπότε μάλλον στην περίπτωσή μου θα χρειαστεί να φοράω πάλι γυαλιά ή φακούς ή όχι;; :worry:
εξαρταται απο τους βαθμους και σε μερικους αντε να αφησει στην χειροτερη περιπτωση 1 βαθμο,σε σενα μπορουν να τη μηδενισουν αλλα καλυτερα συμβουλεψου οφθαλμιατρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εξαρταται απο τους βαθμους και σε μερικους αντε να αφησει στην χειροτερη περιπτωση 1 βαθμο,σε σενα μπορουν να τη μηδενισουν αλλα καλυτερα συμβουλεψου οφθαλμιατρο:)

Α μια χαρά!:DΓιατί τα γυαλιά και οι φακοί είναι τόοσο κουραστικά μερικές φορές...:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σταματείστε τα παραμύθια όπως μη διαβαζετε πολυ γιατι θα ανεβεί η μυωπιας σας ή καντε διαλειματα όλα αυτά είναι μύθος το πόσο θα ανεβεί η μυωπία και αν, ειναι θέμα κληρονομκό

οι φακοί επαφής είναι επικύνδυνοι ότι και να λενε οι οφθαλμιατροι και καλό είναι αν δίνεται πανελλαδικες να φοράται μόνο γυαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
αν εχει σταθεροποιηθει η μυωπια σου 1 χρονο τουλ τοτε δεν εχεις θεμα,εγω 18 την εκανα,εχεις υψηλη μυωπια ή μικρη?γιατι αν ειναι 2,3 βαθμοι δεν αξιζει!

εχω 5 μυωπια και 1.5 στιγματισμο. Το θεμα ειναι οτι πριν κανα 2 χρονια που με ειχε εξετασει γιατρος μου ειχε πει οτι η μυωπια μου δεν προκειται να ανεβει αλλο. θα τον ξανα επισκεφτω ομως τωρα στα κοντα για το σιγουρεψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εχω 5 μυωπια και 1.5 στιγματισμο. Το θεμα ειναι οτι πριν κανα 2 χρονια που με ειχε εξετασει γιατρος μου ειχε πει οτι η μυωπια μου δεν προκειται να ανεβει αλλο. θα τον ξανα επισκεφτω ομως τωρα στα κοντα για το σιγουρεψω.

Θεωρητικά η μυωπία σου μπορεί να ανεβεί ως και τα 23 σου χρόνια απλά δε θα ανεβεί σε σημαντικό βαθμό ωστε να χρειαστείς αλλαγη ζευγαριού γιαλιών,. Το μεγαλύτερο μέρος της μυωπίας ανεβαίνει στην εφηβία.

Η καλύτερη ηλικία για επέμβαση laser είναι τα 25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Για την ηλικία ο φόκος έχει δίκιο, όσο μεγαλύτερος τόσο το καλύτερο.

Τώρα αν εσείς αφήνετε τα δυο σας μάτια χωρίς κανένα ενδοιασμό στα χέρια ενός γιατρού, τότε τι να πω, καλή τύχη. Ζητάτε ιατρικές γνώμες, μην πηγαίνετε στον πρώτο τυχόντα.

Ο 3ος γιατρός που άλλαξα, μου είπε ότι η lasic είναι έγκλημα στα 18 ακόμα και στα 19. Ο πρώτος μου είχε πει ότι μόλις τελειώσω τις πανελλήνιες μπορώ να την κάνω άνετα. Από τον Ιούνιο ως τώρα έχω ήδη πάρει 0,75 πάνω και στα δύο μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Θεωρητικά η μυωπία σου μπορεί να ανεβεί ως και τα 23 σου χρόνια απλά δε θα ανεβεί σε σημαντικό βαθμό ωστε να χρειαστείς αλλαγη ζευγαριού γιαλιών,. Το μεγαλύτερο μέρος της μυωπίας ανεβαίνει στην εφηβία.

Η καλύτερη ηλικία για επέμβαση laser είναι τα 25

αυτο πιστευω και εγω οτι για laser καλυτερα απο 24 και πανω..!! Ειναι λιγο ρισκο για πιο νωρις...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην επέμβαση laser να μην κοιτάτε τόσο το ιατρό αλλά το μηχάνημα αφού το κύριο μέρος της δουλειάς γίνεται από το μηχάνημα (όταν άρχισε η επέμβαση το κορυφαίο μηχανήμα ήταν στην Κρήτη πλέον βρίκεται στην Αθήνα).

Όσο αφορά την μυωπία η εξέταση της μυωπίας πριν την επέμβαση γίνεται με άμεσο τρόπο και διαφορετικό από τον έμμεσο που γίνεται με τους πίνακες και έχετε συνηθίσει. Επίσης για να γίνει επέμβαση πριν από κάποια ηλικία πρέπει να έχεις ίδιες 2 εξετάσεις μυωπίας σε ένα μεσοδιάστημα.

Καλό ειναι μερικους μηνες πριν την επέμβαση να μην φοράτε καθόλου φακούς επαφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gregorithl

Νεοφερμένος

Ο Gregorithl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι 14 χρονών και έχω μυωπία.Τα γυαλιά τα απεχθάνομαι,ακόμα και ας μην βλέπω δεν βγαίνω έξω με γυαλιά.Όλοι ξέρουν πως ποτέ δεν πρόκειται να βάλω ακόμα και ας έχω 2.00 και 1.75 (:P).Λοιπόν θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορώ να βάλω φακούς επαφής και πως μπορώ να σταματήσω την άυξηση της μυωπίας μου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:no1:
Και για να λύνονται κάποιοι μύθοι...
Το "γονίδιο της μυωπίας" έχει εντοπιστεί και μελετηθεί επιστημονικά και η αύξηση της μυωπίας στον άνθρωπο εξαρτάται από αυτό και μόνο αυτό, όσο και να κάνεις κολοτούμπες. Συνεπώς, δεν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι για αυτό. Ούτε αυξάνεται όταν δεν φοράς γυαλιά και διάφορες άλλες φήμες...απλά όταν κουραζόμαστε νιώθουμε αυξημένη την μυωπία (πράγμα που είναι ψευδαίσθηση). Γενικά η μυωπία υπάρχει και την αντιμετωπίζεις ή με γυαλία ή φακούς ή με laser ΕΦΟΣΟΝ έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία για τουλ 2 χρονάκια.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
1)οσο αφορα τη μυωπια,ναι μεν οφειλεται σε γονιδια σε μεγαλο βαθμο,αλλα το διαβασμα ,ο υπολογιστης και η τηλεοραση επηρεαζουν την μυωπια προς το να αυξηθει σε αρκετα μεγαλο βαθμο,πχ η μητερα μου ναι μεν εχει μυωπια αλλα εχει 7 και γω 10,να σημειωσω οτι η μητερα μ δεν διαβαζε μικρη ενω εγω πολλες ωρες.Τα ματια μας αυτη τη στιγμη που ειμαστε στο υπολογιστη αναγκαζονται να προσαρμοστουν να εστιαζουν σε ενα πολυ κοντινο αντικειμενο την οθονη,ανω κανονικα τα ματια μας ειναι φτιαγμενα να κοιτουν μακρια,και οταν αυτ η κατασταση ειναι συνεχομενη,κουραζει τους μυσ του ματιου αυξανοντας τη μυωπια.
2)στην λασικ ναι μεν παιζει το μεγαλυτερο ρολο τ μηχανημα,γιατι ουσιαστικα ο γιατρος απλως τ ρυθμιζει και αυτο κανει τη διαδικασια μονο του,αλλα μετα πρεπει να προσεξει πως θα κλεισει πχ το flap,για να μην μεταφερθουν μικροβια μες στο κερατοειδη,πανω απολα ειναι μια εγχειρηση οπως ολες οι αλλες ,δεν ειναι για πλακα!;)

αυτο πιστευω και εγω οτι για laser καλυτερα απο 24 και πανω..!! Ειναι λιγο ρισκο για πιο νωρις...!!
Ισα ισα,που οσο πιο νωρις μετα την ηλικα των 18 ,τοσο το καλυτερο ,με την προυποθεση οτι εχει σταθεροποιηθει η μυωπια,γιατι πχ ενας 18αρης μπορει να επουλωσει πιο γρηγορα τ τραυμα απο την εγχειρηση απο οτι ενας 30αρης,40 και πανω ουτε κατα διανοια!,χωρια τα αλλα προβληματα υγειας που εχουν σε τετοια ηλικια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ισα ισα,που οσο πιο νωρις μετα την ηλικα των 18 ,τοσο το καλυτερο ,με την προυποθεση οτι εχει σταθεροποιηθει η μυωπια,γιατι πχ ενας 18αρης μπορει να επουλωσει πιο γρηγορα τ τραυμα απο την εγχειρηση απο οτι ενας 30αρης,40 και πανω ουτε κατα διανοια!,χωρια τα αλλα προβληματα υγειας που εχουν σε τετοια ηλικια:)

Δε μιλάμε για 30άρηδες και 40άρηδες. Μιλάμε για 18άρηδες και 25άρηδες. Στα 25 μια χαρά επούλωση γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και για να λύνονται κάποιοι μύθοι...
Το "γονίδιο της μυωπίας" έχει εντοπιστεί και μελετηθεί επιστημονικά και η αύξηση της μυωπίας στον άνθρωπο εξαρτάται από αυτό και μόνο αυτό, όσο και να κάνεις κολοτούμπες. Συνεπώς, δεν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι για αυτό. Ούτε αυξάνεται όταν δεν φοράς γυαλιά και διάφορες άλλες φήμες...απλά όταν κουραζόμαστε νιώθουμε αυξημένη την μυωπία (πράγμα που είναι ψευδαίσθηση).
Εμείς έχουμε κληρονομικότητα μυωπίας στην οικογένεια και φοράμε όλοι σχεδόν γυαλιά (μιλάω για αδέρφια ξαδέρφια γονείς θείους). Εγώ έχω την περισσότερη μυωπία από όλους και παρότι μικρή διάβαζα πολύ, η αλήθεια είναι ότι η μυωπία μου μου παρουσιάστηκε 2,5 νωρίτερα απ' ότι στον αδερφό μου, οπότε ίσως αυτό να έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο, το οποίο φαντάζομαι ότι είναι θέμα γονιδιακό.

Πριν λίγο καιρό που πήγα στον οφθαλμίατρο ρώτησα τι θα πρέπει να προσέξω στο γιο μου που είναι ακόμα μικρός για να μην κάνει μεγάλη μυωπία όπως εγώ και μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα, θα κάνει όση μυωπία είναι να κάνει. Η μόνη συμβουλή που μου έδωσε είναι εφόσον φορέσει γυαλιά να τα φοράει πάντα για να μην κουράζει τα μάτια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα γυαλια δεν ειναι προστατευτικα για να μην ανεβει η μυωπία απλά οποιος δε τα φοράει δε βλεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δε μιλάμε για 30άρηδες και 40άρηδες. Μιλάμε για 18άρηδες και 25άρηδες. Στα 25 μια χαρά επούλωση γίνεται.
σαφεστατα!δεν ειπα κατι διαφορετικο ,αλλωστε εξαρταται απο τη γενικοτερη υγεια του ανθρωπου,πχ υπαρχουν 18αρηδες που νιωθουν σαν γεροι,και γεροι που νιωθουν σαν 18 χρονων.....λεμε τωρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Tα γυαλια δεν ειναι προστατευτικα για να μην ανεβει η μυωπία απλά οποιος δε τα φοράει δε βλεπει
Επίσης επειδή δεν βλέπει και αναγκάζεται να ζαρώνει συνέχεια τα μάτια του, κάνει πιο εύκολα ρυτίδες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά αυτό με το "αποκλειστικό θέμα κληρονομικό" απλά δεν ισχύει. Τουλάχιστον σε εμένα. Είμαι ο πρώτος, ο πρώτος και μοναδικός που φόρεσα γυαλιά. Γονείς, παππούδες, αδέρφια, ξαδέρφια, θείοι δε φοράει κανείς(εκτός από τους παππούδες βέβαια. Για όταν ήταν νέοι αναφέρομαι). Πιστεύω πως εμένα όλο αυτό το προκάλεσε η χρήση του Η/Υ πολλές ώρες την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top