Μυστικά επιτυχίας για να φτάσεις την κορυφή

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Να σας δώ παιδιά αύριο μεθαύριο εσείς που βγάλατε μόρια οροφής όταν στις εξεταστικές περιόδους που θα βλέπετε τον συνάδελφό σας που ίσα που έπιασε τη βάση της σχολής να γράφει κάτι βαθμουλάρες και να παίρνει πτυχιάρα να δούμε τότε αν τα 19Κ+ μόρια θα τα θυμάται κανένας.(Δεν είναι βέβαια κανόνας αυτό αλλά συχνά γίνεται αυτό)
Σας μιλάω εκ πείρας που ενώ μπήκα στο Φυσικό της τότε εποχής παίρνοντας και ένα σεβαστό ποσό σαν πρωτεύσας, το βάρεσα στη συνέχεια και μ΄εφαγαν στη στροφή κάτι φιλααράκια που είχαν πιάσει τη βάση ή κάτι παραπάνω και που τώρα ο κολλητός μου είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Ohio!
Το ξέρετε το τραγούδι του Σάκη που λέει.Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα....;)

Και αφήστε επιτέλους ήσυχο τον rolingstones.Δεν είναι κακό παιδί.Τρυφερότητα χρειάζεται και θα στρώσει.
Σωστά! Ελάτε να αγκαλιάσουμε όλοι τον roling, λοιπόν!


Άντε να δούμε θα πάρουμε κανένα laptop ή ΔΕΝ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γιατί έχετε μια τάση σε κάθε θέμα να βγαίνετε off-topic;

Μη συνεχίσετε μ' αυτό το βιολί, κάποιος μπορεί να θέλει να διαβάσει το θέμα και θα πέσει πάνω στα "άσχετα" μηνύματα. :iagree:

(Ooπς, με πρόλαβε ο mostel κάτι σελίδες πριν) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
κορυφη=πρωτεύσαντες=laptop
Κατάλαβες ή θέλεις και πιο αναλυτικά;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Να σας δώ παιδιά αύριο μεθαύριο εσείς που βγάλατε μόρια οροφής όταν στις εξεταστικές περιόδους που θα βλέπετε τον συνάδελφό σας που ίσα που έπιασε τη βάση της σχολής να γράφει κάτι βαθμουλάρες και να παίρνει πτυχιάρα να δούμε τότε αν τα 19Κ+ μόρια θα τα θυμάται κανένας.(Δεν είναι βέβαια κανόνας αυτό αλλά συχνά γίνεται αυτό)
Σας μιλάω εκ πείρας που ενώ μπήκα στο Φυσικό της τότε εποχής παίρνοντας και ένα σεβαστό ποσό σαν πρωτεύσας, το βάρεσα στη συνέχεια και μ΄εφαγαν στη στροφή κάτι φιλααράκια που είχαν πιάσει τη βάση ή κάτι παραπάνω και που τώρα ο κολλητός μου είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Ohio!
Το ξέρετε το τραγούδι του Σάκη που λέει.Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα....;)


Κρατήστε αυτά τα λόγια που είπε ο κύριος Γιώργος και βάλτε τα καλά στο μυαλό σας. Για να μην παίρνουν τα μυαλά σας ... αέρα. Τώρα αρχίζει η παράσταση !


Υσ: Για την ακρίβεια, σε ...3 μήνες. Τώρα αρχίζουν τα πλάτσα πλούτσα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Τεσπα για να μεινω και στο θεμα μας:whatever: γιατι εδω δεν επιτρεπεται να μιλησουμε...

Η επιτυχια στις πανελληνιες δεν ειναι κλειδι για την επιτυχια και στο πανεπιστημιο. Ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα. Ξέρω αρκετες περιπτώσεις που πέρασαν με βαθμάρες και στη συνέχεια ''παραστράτησαν'' και δεν περνούσαν τα μαθήματα. Επίσης άλλοι νομίζουν ότι περνώντας στο πανεπιστήμιο αρχίζει το καθισιό και ότι το πολύ το διάβασμα το έριξαν στις πανελλήνιες και επαναπάυονται. Και τέτοιους γνωρίζω. Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Στο πανεπιστήμιο πέφτει το πολύ διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
κορυφη=πρωτεύσαντες=laptop
Κατάλαβες ή θέλεις και πιο αναλυτικά;;)
Αναφέρεσαι σε μένα μήπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο πέφτει το πολύ διάβασμα.


Όχι. Στις πανελλαδικές πέφτει το πολύ το διάβασμα. Στο πανεπιστήμιο απλώς θέλει να ασχολείσαι με τη σχολή καμιά ωρίτσα τη μέρα και να παρακολουθείς. Τότε την τελειώνεις και με βαθμό. Και σου μιλάω πχ για τη σχολή μου που θεωρείται απ' τις δύσκολες. Όλα με μέτρο. Και χρόνο για το μπουάτ σου θα έχεις, και για τους καφέδες, και για το ρεμπετάδικο. Αρκεί να μην τα παρατήσεις εντελώς και είσαι όλη μέρα παραλία για καφέ ή όλη μέρα WOW :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Αναφέρεσαι σε μένα μήπως?
Όχι, βέβαια. Συμφωνώ μαζί σας. :no1:
-----------------------------------------
Όχι. Στις πανελλαδικές πέφτει το πολύ το διάβασμα. Στο πανεπιστήμιο απλώς θέλει να ασχολείσαι με τη σχολή καμιά ωρίτσα τη μέρα και να παρακολουθείς. Τότε την τελειώνεις και με βαθμό. Και σου μιλάω πχ για τη σχολή μου που θεωρείται απ' τις δύσκολες. Όλα με μέτρο. Και χρόνο για το μπουάτ σου θα έχεις, και για τους καφέδες, και για το ρεμπετάδικο. Αρκεί να μην τα παρατήσεις εντελώς και είσαι όλη μέρα παραλία για καφέ ή όλη μέρα WOW :P
Μια ώρα μόνο; Και στην περίοδο των εξετάσεων; Οι εργασίες κ.τ.λ.;

Καλά εγώ δεν περιορίζομαι σε WOW αυτό είναι το κακό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ο εκφοβισμός είναι πραγματικά το χειρότερο πράγμα.Όταν ήμουν στο δημοτικό και έπαιρνα 10 στα "κριτήρια αξιολόγησης",τα μεγαλύτερα παιδιά μου έλεγαν για το πόσο δύσκολο είναι το γυμνάσιο και πόσο πολύ διάβασμα θέλει.Όταν μετά πήγα στο γυμνάσιο και έπαιρνα 20 στα διαγωνίσματα,υπήρχαν πάλι κάποιοι που μου έλεγαν οτι δεν έχει σημασία το αν είσαι καλός στο γυμνάσιο και οτι στο λύκειο θα φανεί η αξία του καθενός.Έπειτα,στην Α και τη Β Λυκείου όταν έγραφα καλά,και πάλι υπήρχαν κάποιοι(κυρίως καθηγητές οι οποίοι ούτε συγχαρητήρια δε μου είπαν φέτος για την επιτυχία μου)οι οποίοι με φόβιζαν για το "μεγάλο τέρας",τις πανελλήνιες.Φέτος,όλη τη χρονιά παρόλο που τα πήγαινα πάρα πολύ καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου,οι ίδιοι άνθρωποι-κυρίως καθηγητές του σχολείου- με γέμιζαν άγχος αναφέροντάς μου παραδείγματα καλών μαθητών που πάτωσαν στις πανελλήνιες.ΤΩΡΑ,που έβγαλα τα 19700 μόρια,πάλι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι μου λένε οτι οι καλοί μαθητές δε διαβάζουν στο πανεπιστήμιο και καταλήγουν να τελειώνουν τις σχολές μετά απο 800 χρόνια!ΕΛΕΟΣ!ΑΦΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ!Μια χαρά θα πάνε όλα,με την ίδια συνέπεια θα τελειώσουμε το πανεπιστήμιο και επειδή γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος,είμαι πεπεισμένος οτι και πολύ καλοί επιστήμονες θα γίνουμε.

Ελπίζω,να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χμμ το ότι εσυ ησουν η εξαιρεση δεν σημαίνει τπτ. Ο,τι ειπωθηκε προηγουμένως ισχυει και με το παραπανω. Δεν αναφερονται προσωπικα σε εσενα τα σχολια. Οταν όμως 85/100 ακολουθουν αυτη την τακτικη θεωρώ ότι οι συμβουλες αυτες δίνονται για την πλειοψηφία. Μπορει και στο πανεπιστημιο παλι να είσαι η μειοψηφία, το 15/100, και να τα πας παλι μια χαρα!
Και πάλι αυτά τα πράγματα θα ισχυουν για τους αλλους 85. Συμβουλες δίνουμε εμεις οι παθησαντες! Προσωπικα ξεκινησα καλουτσικα, ομως τα καλοκαιρια τεμπελιαζω και εχω φτασει στο 2ο ετος ηδη. Αυτο το καλοκαιρι αμα δεν καθησω να στρωθω χαθηκε η μπαλα. :D Και στην αρχη αυτο δεν το είχα συνειδητοποιησει, τα είχα παρει ολα αψηφιστα...

Οι βαθμοι στις πανελληνιες είναι λίγο τυχαίοι οταν μιλαμε για διαφορες 200-300 μοριων. Στην σχολη μου αυτή τη στιγμη απο τους πρωτους(δεν ξερω αν ειναι και επισημως οι πρωτοι) είναι μια φιλη μου που ηρθε με μεταγραφη απο τα Γιαννενα και ενα αλλο παιδί που μπήκε με τη δεύτερη. Και δεν ειναι καν "φυτα", μια χαρα παιδιά είναι! Μερικες φορες τρομαζω οταν βλεπω πόσο γρήγορα βγαζουν την υλη καθε φορα. Το αν θα παρεις 15 ή 17 στην εκθεση ή στα μαθηματικα πραγματικά δεν σημαίνει τπτ. Το πανεπιστημιο είναι το περας της ατελειωτης διαδρομής μας στη γνώση και εκει κρίνεται τον αν θα τερματίσεις 1ος,2ος,3ος κλπ
Και που πηρα το laptop τι καταλαβα? Χρωσταω ήδη αρκετα μαθηματα απο αυτή τη "χαλαροτητα" που με διακατέχει τόσο καιρο. Προσπαθω να την αποβαλλω παντως σιγά σιγα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ναι οντως ισχυει αυτο... μια κοπελα που εβγαλε 18000 μορια ''καταφερε'' να περασει μονο 2 απο τα 8 μαθηματα ενω μια αλλη με λιγοτερα μορια περασε 7 απο τα 8.. η ατομα που ηρθαν με μετεγγραφη και περασαν 6 απο τα 8. Βεβαια η συγκεκριμενη ειναι γενικα ''καπως'' αλλα γενικως συμβαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και τι με αυτό ρε παιδιά?Τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο αν δεν τα περάσεις στο ένα εξάμηνο θα τα διαβάσεις μετά και θα τα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ο εκφοβισμός είναι πραγματικά το χειρότερο πράγμα.Όταν ήμουν στο δημοτικό και έπαιρνα 10 στα "κριτήρια αξιολόγησης",τα μεγαλύτερα παιδιά μου έλεγαν για το πόσο δύσκολο είναι το γυμνάσιο και πόσο πολύ διάβασμα θέλει.Όταν μετά πήγα στο γυμνάσιο και έπαιρνα 20 στα διαγωνίσματα,υπήρχαν πάλι κάποιοι που μου έλεγαν οτι δεν έχει σημασία το αν είσαι καλός στο γυμνάσιο και οτι στο λύκειο θα φανεί η αξία του καθενός.Έπειτα,στην Α και τη Β Λυκείου όταν έγραφα καλά,και πάλι υπήρχαν κάποιοι(κυρίως καθηγητές οι οποίοι ούτε συγχαρητήρια δε μου είπαν φέτος για την επιτυχία μου)οι οποίοι με φόβιζαν για το "μεγάλο τέρας",τις πανελλήνιες.Φέτος,όλη τη χρονιά παρόλο που τα πήγαινα πάρα πολύ καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου,οι ίδιοι άνθρωποι-κυρίως καθηγητές του σχολείου- με γέμιζαν άγχος αναφέροντάς μου παραδείγματα καλών μαθητών που πάτωσαν στις πανελλήνιες.ΤΩΡΑ,που έβγαλα τα 19700 μόρια,πάλι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι μου λένε οτι οι καλοί μαθητές δε διαβάζουν στο πανεπιστήμιο και καταλήγουν να τελειώνουν τις σχολές μετά απο 800 χρόνια!ΕΛΕΟΣ!ΑΦΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ!Μια χαρά θα πάνε όλα,με την ίδια συνέπεια θα τελειώσουμε το πανεπιστήμιο και επειδή γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος,είμαι πεπεισμένος οτι και πολύ καλοί επιστήμονες θα γίνουμε.

Ελπίζω,να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...

Πολύ σωστός είσαι φίλε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
πω....φοβεροι οι τυποι!μου αρεσε πολυ αυτο που ειπε μια κοπελα...οτι δοκιμαζονται σοβαρα οι σχεσεις με φιλους....το αντιλαμβανομαι γιατι το περασα!19.100 εβγαλα φετος αλλα εχασα ανθρωπους...που τελικα να μην αξιζαν γιατι τωρα καταλαβα τι σημαινει 'σε ξεχναω οταν λιωνεις στο διαβασμα και δεν βγαινεις' και ΄'σε ζηλευω οταν γραφεις καλά'!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ο εκφοβισμός είναι πραγματικά το χειρότερο πράγμα.Όταν ήμουν στο δημοτικό και έπαιρνα 10 στα "κριτήρια αξιολόγησης",τα μεγαλύτερα παιδιά μου έλεγαν για το πόσο δύσκολο είναι το γυμνάσιο και πόσο πολύ διάβασμα θέλει.Όταν μετά πήγα στο γυμνάσιο και έπαιρνα 20 στα διαγωνίσματα,υπήρχαν πάλι κάποιοι που μου έλεγαν οτι δεν έχει σημασία το αν είσαι καλός στο γυμνάσιο και οτι στο λύκειο θα φανεί η αξία του καθενός.Έπειτα,στην Α και τη Β Λυκείου όταν έγραφα καλά,και πάλι υπήρχαν κάποιοι(κυρίως καθηγητές οι οποίοι ούτε συγχαρητήρια δε μου είπαν φέτος για την επιτυχία μου)οι οποίοι με φόβιζαν για το "μεγάλο τέρας",τις πανελλήνιες.Φέτος,όλη τη χρονιά παρόλο που τα πήγαινα πάρα πολύ καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου,οι ίδιοι άνθρωποι-κυρίως καθηγητές του σχολείου- με γέμιζαν άγχος αναφέροντάς μου παραδείγματα καλών μαθητών που πάτωσαν στις πανελλήνιες.ΤΩΡΑ,που έβγαλα τα 19700 μόρια,πάλι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι μου λένε οτι οι καλοί μαθητές δε διαβάζουν στο πανεπιστήμιο και καταλήγουν να τελειώνουν τις σχολές μετά απο 800 χρόνια!ΕΛΕΟΣ!ΑΦΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ!Μια χαρά θα πάνε όλα,με την ίδια συνέπεια θα τελειώσουμε το πανεπιστήμιο και επειδή γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος,είμαι πεπεισμένος οτι και πολύ καλοί επιστήμονες θα γίνουμε.

Ελπίζω,να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...
Στο νησι ξερω περιπτωσεις συμμαθητων μου που ειναι αριστουχοι απο το γυμνασιο, αλλα πατωσαν στις πανελληνιες.Αυτο ομως δεν σημαινει και πως δεν θα μπορεσουν να τα πανε καλα στο πανεπιστημιο, ή στην δουλεια τους επειτα.Σχεδον καμια φαση της ζωης μας δεν προδικαζει την επομενη.

Να χαιρεσαι που καταφερες να περασεις στη σχολη της πρωτης προτιμησης σου και μπραβο που εισαι αισιοδοξος,αλλα ασε να δειξει το μελλον (οπως εχει ηδη δειξει εξαλλου για παλιοτερες χρονιες) ποια παιδια προχωρανε μπροστα στην επιστημη τους.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ο εκφοβισμός είναι πραγματικά το χειρότερο πράγμα.Όταν ήμουν στο δημοτικό και έπαιρνα 10 στα "κριτήρια αξιολόγησης",τα μεγαλύτερα παιδιά μου έλεγαν για το πόσο δύσκολο είναι το γυμνάσιο και πόσο πολύ διάβασμα θέλει.Όταν μετά πήγα στο γυμνάσιο και έπαιρνα 20 στα διαγωνίσματα,υπήρχαν πάλι κάποιοι που μου έλεγαν οτι δεν έχει σημασία το αν είσαι καλός στο γυμνάσιο και οτι στο λύκειο θα φανεί η αξία του καθενός.Έπειτα,στην Α και τη Β Λυκείου όταν έγραφα καλά,και πάλι υπήρχαν κάποιοι(κυρίως καθηγητές οι οποίοι ούτε συγχαρητήρια δε μου είπαν φέτος για την επιτυχία μου)οι οποίοι με φόβιζαν για το "μεγάλο τέρας",τις πανελλήνιες.Φέτος,όλη τη χρονιά παρόλο που τα πήγαινα πάρα πολύ καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου,οι ίδιοι άνθρωποι-κυρίως καθηγητές του σχολείου- με γέμιζαν άγχος αναφέροντάς μου παραδείγματα καλών μαθητών που πάτωσαν στις πανελλήνιες.ΤΩΡΑ,που έβγαλα τα 19700 μόρια,πάλι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι μου λένε οτι οι καλοί μαθητές δε διαβάζουν στο πανεπιστήμιο και καταλήγουν να τελειώνουν τις σχολές μετά απο 800 χρόνια!ΕΛΕΟΣ!ΑΦΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ!Μια χαρά θα πάνε όλα,με την ίδια συνέπεια θα τελειώσουμε το πανεπιστήμιο και επειδή γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος,είμαι πεπεισμένος οτι και πολύ καλοί επιστήμονες θα γίνουμε.

Ελπίζω,να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...
Όχι όχι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα τις αντοχές και τη φιλοδοξία του κάθε ανθρώπου.
Δεν είναι νόμος ότι οι καλοί μαθητές γίνονται κακοί φοιτητές.Αλλά η πρακτική έχει δείξει ότι πολλά παιδιά που είναι επί πολλά χρόνια πιεσμένα από το σχολείο και την οικογένεια δείχνουν μιά χαλάρωση στις σπουδές τους με αποτέλεσμα να μένουν λίγο πίσω.Αν δεν συνέλθει έγκαιρα ο φοιτητής και του μαζευτούν μαθήματα παρελθόντων εξαμήνων τότε αρχίζει να έχει πρόβλημα και η απογοήτευση έρχεται μοιραία.Όποιος φοιτητής καταφέρει να συγκεράσει διάβασμα και βολτούλα τότε είναι πραγματικά ευτυχής.
Γιώργο ποιά σχολή αποφάσισες τελικά στο δίλλημα που είχες?

edit:
Παιδιά (όποιος μ' αγαπάει:lol:) ας με βοηθήσει επειδή γράφω δίκην δημοσιογράφου σε τοπική εφημερίδα σχετικά με τα έξοδα που κάνει μιά οικογένεια στα φροντιστήρια να μου πεί όχι πόσα χρήματα ξόδεψε αλλά απλά αν έκανε φροντιστήριο (που μάλλον έκανε) και αν αυτό ήταν οργανωμένο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο.Υπάρχει μαθητής που να είχε δύο καθηγητές ιδιαίτερο σε ένα συγκεκριμένο μάθημα?Πιστεύω ότι δεν θα με αγνοήσετε.Τα στοιχεία χρειάζομαι μόνο.Μπορώ να επινοήσω φανταστικά ονόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι όχι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα τις αντοχές και τη φιλοδοξία του κάθε ανθρώπου.
Δεν είναι νόμος ότι οι καλοί μαθητές γίνονται κακοί φοιτητές.Αλλά η πρακτική έχει δείξει ότι πολλά παιδιά που είναι επί πολλά χρόνια πιεσμένα από το σχολείο και την οικογένεια δείχνουν μιά χαλάρωση στις σπουδές τους με αποτέλεσμα να μένουν λίγο πίσω.Αν δεν συνέλθει έγκαιρα ο φοιτητής και του μαζευτούν μαθήματα παρελθόντων εξαμήνων τότε αρχίζει να έχει πρόβλημα και η απογοήτευση έρχεται μοιραία.Όποιος φοιτητής καταφέρει να συγκεράσει διάβασμα και βολτούλα τότε είναι πραγματικά ευτυχής.
Γιώργο ποιά σχολή αποφάσισες τελικά στο δίλλημα που είχες?

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Όχι όχι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα τις αντοχές και τη φιλοδοξία του κάθε ανθρώπου.
Δεν είναι νόμος ότι οι καλοί μαθητές γίνονται κακοί φοιτητές.Αλλά η πρακτική έχει δείξει ότι πολλά παιδιά που είναι επί πολλά χρόνια πιεσμένα από το σχολείο και την οικογένεια δείχνουν μιά χαλάρωση στις σπουδές τους με αποτέλεσμα να μένουν λίγο πίσω.Αν δεν συνέλθει έγκαιρα ο φοιτητής και του μαζευτούν μαθήματα παρελθόντων εξαμήνων τότε αρχίζει να έχει πρόβλημα και η απογοήτευση έρχεται μοιραία.Όποιος φοιτητής καταφέρει να συγκεράσει διάβασμα και βολτούλα τότε είναι πραγματικά ευτυχής.
Γιώργο ποιά σχολή αποφάσισες τελικά στο δίλλημα που είχες?

Ναι αποφάσισα!Προχθές μάλιστα!

Η πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό μου θα είναι τελικά η ιατρική επειδή κατάλαβα οτι πιο πολύ με ενδιαφέρει το αντικείμενο της επιστήμης αυτής.Μπορεί βέβαια τα μαθήματα στους πολιτικούς μηχανικούς και στους ηλεκτρολόγους να με ενδιαφέρουν περισσότερο(κυριως των πρώτων εξαμήνων-μαθηματικά/φυσική κλπ),αλλά αποφάσισα οτι θα αντέξω με την παπαγαλία που συνοδεύει δυστυχώς τα 6 χρόνια της ιατρικής σχολής(πάνω σε ενδιαφέρον αντικείμενο φυσικά).Μακάρι να μου βγεί σε καλό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ναι αποφάσισα!Προχθές μάλιστα!

Η πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό μου θα είναι τελικά η ιατρική επειδή κατάλαβα οτι πιο πολύ με ενδιαφέρει το αντικείμενο της επιστήμης αυτής.Μπορεί βέβαια τα μαθήματα στους πολιτικούς μηχανικούς και στους ηλεκτρολόγους να με ενδιαφέρουν περισσότερο(κυριως των πρώτων εξαμήνων-μαθηματικά/φυσική κλπ),αλλά αποφάσισα οτι θα αντέξω με την παπαγαλία που συνοδεύει δυστυχώς τα 6 χρόνια της ιατρικής σχολής(πάνω σε ενδιαφέρον αντικείμενο φυσικά).Μακάρι να μου βγεί σε καλό!;)
Ρε μου ανεβαζεις τη βαση το καταλαβαινεις;!!!!!!!:mad:



:PΕλα συμφοιτητα!:D
-----------------------------------------
Όχι όχι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα τις αντοχές και τη φιλοδοξία του κάθε ανθρώπου.
Δεν είναι νόμος ότι οι καλοί μαθητές γίνονται κακοί φοιτητές.Αλλά η πρακτική έχει δείξει ότι πολλά παιδιά που είναι επί πολλά χρόνια πιεσμένα από το σχολείο και την οικογένεια δείχνουν μιά χαλάρωση στις σπουδές τους με αποτέλεσμα να μένουν λίγο πίσω.Αν δεν συνέλθει έγκαιρα ο φοιτητής και του μαζευτούν μαθήματα παρελθόντων εξαμήνων τότε αρχίζει να έχει πρόβλημα και η απογοήτευση έρχεται μοιραία.Όποιος φοιτητής καταφέρει να συγκεράσει διάβασμα και βολτούλα τότε είναι πραγματικά ευτυχής.
Γιώργο ποιά σχολή αποφάσισες τελικά στο δίλλημα που είχες?

edit:
Παιδιά (όποιος μ' αγαπάει:lol:) ας με βοηθήσει επειδή γράφω δίκην δημοσιογράφου σε τοπική εφημερίδα σχετικά με τα έξοδα που κάνει μιά οικογένεια στα φροντιστήρια να μου πεί όχι πόσα χρήματα ξόδεψε αλλά απλά αν έκανε φροντιστήριο (που μάλλον έκανε) και αν αυτό ήταν οργανωμένο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο.Υπάρχει μαθητής που να είχε δύο καθηγητές ιδιαίτερο σε ένα συγκεκριμένο μάθημα?Πιστεύω ότι δεν θα με αγνοήσετε.Τα στοιχεία χρειάζομαι μόνο.Μπορώ να επινοήσω φανταστικά ονόματα.
Εγω εκανα οργανωμενο φροντιστηριο παντου. Η αδερφη μου επισης εκτος απο μαθηματικα που εκανε σε ιδιαιτερατζη (σχολικο παντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top