Μπορώ να τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο;

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρε παιδιά πρόβλημα! Στο φροντιστηριο που πάω δεν εχει βιολογια και ετσι δεν κανω... μου ειπε η κοπελα εκει πριν τις εξετασεις να κανω ενα ιδιαιτερο και δεν θα εχω προβλημα... Είναι κανεις π να το εκανε αυτό; Θα έχω προβλημα; Να γραφτω σε αλλο φροντιστηριο; θνξχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Πιστεύω ότι εάν διαβάζεις και κατανοείς το μάθημα δεν θα έχεις κανένα προβλημα. Απλά πάρε και ένα καλό βοήθημα να σε βοηθήσει σε θέμα πιθανών ασκήσεων, ερωτησεων πολλαπλής επιλογής, σωστού λαθους για εξάσκηση. Μπορώ να σου προτείνω αν θες... Μόνο για επιβεβαίωση εάν νιώθεις κάποια ανασφάλεια μπορείς να κάνεις κάποια μαθήματα μετά το Πάσχα. Πιστεύω μπορείς να τα καταφέρεις πολύυυυ καλά. Ο ρόλος του φροντιστηρίου είναι απλά βοηθητικός και σε πολλά επίπεδα έχει υπερτιμηθεί. Καλή άρχη να έχεις! Όλα καλά θα πάνε :)
-----------------------------------------
Μόλις είδα ότι είναι στο ''Θεωρητική'' το θέμα. Βοήθημα θα μπορούσα να προτείνω για τη Βιολογία Κατεύθυνσης. Για την γενικής ξέρω μόνο ότι κάποια φροντιστήρια πρότειναν του Σαββάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δε θα συνιστούσα προσωπικά σε κανέναν να επιλέξει τη βιολογία γενικής δίχως μάθημα. Το ιδιαίτερο είναι μια σωστή πρόταση αναλογιστούμε ότι μια ωρίτσα την εβδομάδα είναι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Δε θα συνιστούσα προσωπικά σε κανέναν να επιλέξει τη βιολογία γενικής δίχως μάθημα. Το ιδιαίτερο είναι μια σωστή πρόταση αναλογιστούμε ότι μια ωρίτσα την εβδομάδα είναι μια χαρά.
Δε διαφωνώ. Απλά σε καμία περιπτωση δε σημαινει πως κάποιος δεν θα γράψει καλά αν δεν πάει φροντιστήριο. Ποιοτικό διάβασμα χρειάζεται από τον ίδιο τον μαθητή και όλα καλά θα πάνε. Η βιολογία γενικής πιστεύω ότι έιναι από τα εύκολα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδια ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησω μαθημα βιολογια τωρα γιατι το φροντιστηριο το αλλο ειναι μακρια... για αυτο σας παρακαλω πρεπει να ξερω αν αντιμετωπισω προβλημα επειδη δεν θα πηγαινω βιολογια φροντιστηριο και θα διαβαζω μονςο και θα κανω μονο μετα το πασχα μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
παιδια ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησω μαθημα βιολογια τωρα γιατι το φροντιστηριο το αλλο ειναι μακρια... για αυτο σας παρακαλω πρεπει να ξερω αν αντιμετωπισω προβλημα επειδη δεν θα πηγαινω βιολογια φροντιστηριο και θα διαβαζω μονςο και θα κανω μονο μετα το πασχα μαθημα...
Δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Τώρα εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως την αφοσοίωσή σου στο μάθημα, γιατί οπώς και να το κάνεις είναι ένα από τα 6-7 σημαντικά μαθήματα... Πάντως γενική παιδεία ούτε εγώ έκανα φροντιστήριο και έγραψα 20, βέβαια ήταν μαθηματικά που μου άρεσαν πολύ και τα διάβαζα ευχάριστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Κοίταξε, ένα καλό ποιοτικό διάβασμα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Θεωρώ ότι δεν είναι και επιτακτική ανάγκη να ακολουθήσεις φροντιστηριακά μαθήματα στη βιολογία! Βέβαια, αν και είναι εύκολο μάθημα (η αλήθεια να λέγεται), και επιδιώκουμε έναν καλό βαθμό, νομίζω χρειάζεται κάποια βοήθεια στις ερωτήσεις κρίσεως, τις συνδυαστικές... Τέλος πάντων, η απόφαση δική σου φίλε μου...!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να πας φροντιστήριο στη βιολογία. Με προσωπικό διάβασμα μπορείς να τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδια ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησω μαθημα βιολογια τωρα γιατι το φροντιστηριο το αλλο ειναι μακρια... για αυτο σας παρακαλω πρεπει να ξερω αν αντιμετωπισω προβλημα επειδη δεν θα πηγαινω βιολογια φροντιστηριο και θα διαβαζω μονςο και θα κανω μονο μετα το πασχα μαθημα...

Καταρχάς μην αγχώνεσαι!!!!!!Κράτα δυνάμεις άγχους για το τέλος στις πανελλήνιες!!!Άμα θες την γνώμη μου και πιστεύω να την ακούσεις για το καλό σου θα σου έλεγα να την διαβάσεις μόνος σου....Εμένα η αδελφή που πήγαινε φροντιστήριο στην βιολογία την πρώτη φορά που έδωσε η κυρία που τους έκανε δεν τους τόνισε κάποια πράματα σημαντικά(όπως το να προσέξει κάποιες σχεδιαγράμματα για τον κύκλο του άνθρακα ή του αζώτου)και αυτά ακριβώς της έπεσαν στο τέλος και δεν έγραψε καλά επειδή έχασε από αυτήν την άσκηση(έγραψε 16 περίπου)...Ενώ την δεύτερη φορά που έδωσε,και έκατσε και διάβασε μόνη της χωρίς φροντιστήριο τα πήγε θαυμάσια!(έγραψε 18,6)Αυτό που ξέρω είναι ότι σε αυτό το μάθημα επειδή ακριβώς δεν είναι και τόσο δύσκολο καλύτερα να το διαβάσεις μόνος σου χωρίς φροντιστήριο...Αρκεί να προσέξεις όλες τις εικόνες και όλα τα σχεδιαγράμματα που υπάρχουν στο βιβλίο!!!Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά αλλα η απόφαση είναι δική σου φυσικά!!!Καλή επιτυχία εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εάν νομίζεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια, μπορώ να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ο ρολος του φροντιστηριου για το συγκεκριμενο μαθημα ειναι ουσιαστικα η επαναληψη κατα διαστηματα (παρα πολυ σημαντικο!!!!!!). Σαν μαθημα ειναι αρκετα ευκολο (ιδιαιτερα το 1ο κεφαλαιο).. μονο το δευτερο γινεται βαρετο σε μεγαλο θα ελεγα βαθμο και κανει ακομα πιο βαρετο το διαβασμα... τωρα για τις ασκησεις τι να πω.. φετος που δεν εβαλαν κιολας, το ξεφτυλισαν! το βοηθημα θα σε... βοηθησει (:P) να μαθεις τι πρεπει να γραφεις και πως να αιτιολογεις αυτα που λες.. γιατι το να λυσεις μια ασκηση σε αυτο το μαθημα ειναι του τυπου "ποσο κανει 1+1?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos4o

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα... Εγώ έλειπα για σχεδόν 4 εβδομάδες από τα μαθήματα βιολογίας στο φροντιστήριο μου λόγο προβλήματος υγείας, και όταν γύρισα, μου έδωσε φυλλάδια χωρίς να μου εξηγήσει απόλυτος τίποτα ο καθηγητής και μου είπε ρίξε μια ματια για να μην μείνεις πίσω. Τα διάβασα και κατάλαβα τα πάντα χωρίς να τα διαβάσω ούτε 2η φορα, τώρα η αποστήθιση που χρειάζεται είναι άλλο πράγμα, γίαυτό χρειάζεσαι διάβασμα, όχι καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
παιδιά είναι ανάλογα με τη χρονιά και τους βαθμολογητές που θα βρεθούν στο δρόμο σου.Σε γενικές γραμμές τα θέματα βιολογιας γενικής ειναι όχι και τόσο απαιτητικά κι έχουν να κάνουν κυρίως με απομνημόνευση,ωστόσο αν φετος βγουν καποιοι φοβοι αληθινοι και για να κατεβάσουν τις βάσεις χτυπήσουν και με καμια πονηρή ασκηση στη γενική που φετος ηταν γελεία?αν και λατρεύω τη βιολογία το φροντιστήριο σιγουρα βοηθα.ακομη κι απο ψυχολογικής αποψης κι ασ ακούγεται περιεργο.αν αποφασίσεις πως μπορείς να καλύψεις τη διαφορα χωρίσ να παρακολουθήσεις μαθήματα,απλά σου ευχομαι καλη δύναμη.


Σου προτείνω και το με διαφορα καλύτερο βοηθημα που κυκλοφορει στην αγορά:βιολογια γ' λυκειου,εκδοσεις πουλαμισας,νοτα λαζαρακη κι ιορδανης σαραντος.για κατευθυνσης αν παρακολουθεις θετικη,εκδοσεις ελληνικα γραμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια φτανει πια με τα γ@^!>%α τα φροντηστηρια
!!!!!!!!!!
ειδικα στην βιολογια μπορειτε να τα καταφερετε και μονοι σας,με ποιοτικο διαβασμα!!!!!!
ειλικρινα τα φροντησρτηρια δεν βαζουν κοσμο στα πανεπιστημια αν δεν προσπαθει και ο ιδιος!
αλλα η βιολογια γενικης και ενδιαφερουσα ειναι και ευκολη και μην μου πειτε το αντιθετι γιατι στο κατω κατω εσεις την εοιλεξατε ως μαθημα επιλογης!
και μην ακουσω ''το επελεξα επειδη δεν ξερω μαθηματικα!'':nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinoula

Νεοφερμένος

Η ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ρε παιδιά πρόβλημα! Στο φροντιστηριο που πάω δεν εχει βιολογια και ετσι δεν κανω... μου ειπε η κοπελα εκει πριν τις εξετασεις να κανω ενα ιδιαιτερο και δεν θα εχω προβλημα... Είναι κανεις π να το εκανε αυτό; Θα έχω προβλημα; Να γραφτω σε αλλο φροντιστηριο; θνξχ
εγω ολη τη χρονια δεν εκανα κα8ολου ιδιαιτερα σ'αυτο το μα8ημα...στο τελος μονο με εξεταζε η κα8ηγητρια που μου εκανε βιολογια κατευ8υνσης..τελικα εγραψα 19.1.αλλα ειχα καλη κα8ηγητρια στο σχολειο..γενικα παντως ειναι ευκολο μα8ημα και με λιγη υλη...μπορεις να το διαβαζεις μονος σου...κ ειδικα αν εισαι και καλος στην παπαγαλια 8α σου φανει παιχνιδακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
έχω επιλέξει για του χρόνου την τεχνολογική κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής, παρεπιμπτόντως αρχίζω μαθήματα αύριο! :P
βλέπω γα φυσική να θέλω να περάσω..και θέλω να σας ρωτήσω..όπως όλα δείχνουν θα επιλέξω βιολογία γενικής για επιλογή, αλλά δεν θα πάω φροντιστήριο....μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου????? Ή είναι απαραίτητο???? :/:
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Οι περισσότεροι λένε ότι είναι απλή αποστήθιση αλλά φοβάιμαι σχετικά με τις λίγες ασκήσεις αν σε καλύπτει το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
έχω επιλέξει για του χρόνου την τεχνολογική κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής, παρεπιμπτόντως αρχίζω μαθήματα αύριο! :P
βλέπω γα φυσική να θέλω να περάσω..και θέλω να σας ρωτήσω..όπως όλα δείχνουν θα επιλέξω βιολογία γενικής για επιλογή, αλλά δεν θα πάω φροντιστήριο....μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου????? Ή είναι απαραίτητο???? :/:
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Εκανες καλή επιλογή μαθήματος (αφού δεν πρόκειται να πας φροντιστήριο στο μάθημα επιλογής). Μπορείς να τα καταφέρεις και μόνος σου , φυσικά πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο σε προσωπικό διάβασμα (γιατί δε θα έχειν έναν καθηγητή-οδηγό.
Να προμηθευτείς ένα καλό βοήθημα και να δουλέψεις με τα παλιά θέματα και αν έχεις καμιά απορροία μην διστάζεις να ρωτήσεις και στο αντίστοιχο θέμα στο Ischool καθώς υπάρχουν πολλοί καθηγητές που μπορεί να σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ , θα προσπαθήσω μόνος μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Αν είσαι συνεπής στο διάβασμά σου, μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου 100% (από προσωπική εμπειρία, χωρίς φροντιστήριο έγραψα 20:))! Συνεργάσου όσο περισσότερο μπορείς με τον καθηγητή σου στο σχολείο, λύνε απορίες και ζήτα του ασκήσεις - ή ζήτα απ' τους συμμαθητές σου που πάνε φροντιστήριο μερικές ασκήσεις! (πάντως εμένα με κάλυψαν απόλυτα αυτές του βιβλίου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top