Μπορεί ένα μη δημοκρατικό κόμμα να κατεβαίνει στις εκλογές;

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
1 Η σβάστικα είναι αρχαίο ελληνικό σύμβολο που η σύγχρονη ψευτοπροοδευτική δεξιά δαιμονοποίησε για έτσι της σύμφερε. Δηλαδή άμα κάνω εγώ ξακουστά εγκλήματα και φέρω το σύμβολο :clover: θα δαιμονοποιηθεί γιατί έτσι είναι η ηλίθια ανθρώπινη φύση.
2 Όσο για τον φασισμό, μεγάλοι διανοητές υποστηρίζουν ότι είναι πρωτίστως νοοτροπία και εγώ συμφωνώ. Γιατί για να είναι ο άλλος φασίστας δεν χρειάζεται να είναι ακροδεξιός, έχω συναντήσει σύριζαίους και ΚΚέδες που ο χαρακτηρισμός "φασίστας" τους ζωγράφιζε.
3 Όσον αφορά την χρυσή αυγή θέλω να μου ποστάρετε τις θέσεις της που καταδεικνύουν ότι απαιτεί μεταπολίτευση στον τόπο και μετά θα το δεχτώ.
4 'Οσον αφορά τον Νίτσε. Εγώ δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω καλά τον Νίτσε το πραδέχομαι γιατί είναι δύσκολος και θέλει μελέτη. Ο Καζαντζάκης πάντως, που ήταν διεθνούς φήμης μελετητής της φιλοσοφίας εκτός από πεζογράφος, περιγράφει τον Γερμανικό εθνο-σοσιαλισμό ως την ενσάρκωση του οράματος του Νίτσε. Ενδεικτικά για να μη λέτε ότι λέω μαλακίες, διαβάστε το Ταξιδεύοντας Αγγλία που γράφηκε εν καιρώ 2ου παγκοσμίου, να δείτε πως συνομιλεί ιδεατά με το "φάντασμα" του Νίτσε και τον ρωτάει χαρακτηριστικά
-Ο υπεράνθρωπος σου είναι γεγονός...είσαι ευτυχισμένος τώρα;
-Ναί! Είμαι!


Οπότε νομίζω ότι εγώ θα πάω με τον Καζαντζάκη για την ερμηνεία, όχι με εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όσο για τον φασισμό, μεγάλοι διανοητές υποστηρίζουν ότι είναι πρωτίστως νοοτροπία και εγώ συμφωνώ. Γιατί για να είναι ο άλλος φασίστας δεν χρειάζεται να είναι ακροδεξιός, έχω συναντήσει σύριζαίους και ΚΚέδες που ο χαρακτηρισμός "φασίστας" τους ζωγράφιζε.
αλλο απολυταρχισμος και αλλο φασισμος. ενας ΚΚΕς ή ενας ΣΥΡΙΖΑιος δεν γινεται να ειναι φασιστας.

ο Καζαντζακης εκφραζει τη δικια του αποψη, δεν νομιζω να μπορεις να τον επικαλείσαι
ως αυθεντεια.

βασικα, πρεπει να πας με τον εαυτο σου και μονο με αυτον για την ερμηνεια, αλλιως απλα ακολουθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
αλλο απολυταρχισμος και αλλο φασισμος. ενας ΚΚΕς ή ενας ΣΥΡΙΖΑιος δεν γινεται να ειναι φασιστας.

σώπα ρε. όταν λέει "αυτό που λέω εγώ, τίποτα άλλο"
καρα-σ****-φασίστες είναι. και οι περισσότεροι κιόλας.

ο Καζαντζακης εκφραζει τη δικια του αποψη, δεν νομιζω να μπορεις να τον επικαλείσαι
ως αυθεντεια.
μια χαρά μπορώ, εμένα η ερμηνεία του με καλύπτει και είμαι με τον Καζαντζάκη.

βασικα, πρεπει να πας με τον εαυτο σου και μονο με αυτον για την ερμηνεια, αλλιως απλα ακολουθεις.
ε αμα πουλάς δηθενιά αυτό πρέπει να κάνεις ναί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Παρακαλώ ηρεμία,γιατί διαφορετικά το θέμα θα κλειδωθεί:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σώπα ρε. όταν λέει "αυτό που λέω εγώ, τίποτα άλλο"
καρα-σκατο-φασίστες είναι. και οι περισσότεροι κιόλας.

μια χαρά μπορώ, εμένα η ερμηνεία του με καλύπτει και είμαι με τον Καζαντζάκη.

ε αμα πουλάς δηθενιά αυτό πρέπει να κάνεις ναί.

οχι φασιστες. δεν μπορεις να τους χαρακτηρισεις φασιστες (ο φασισμος δεν ειναι συνώνυμο του κακου, υπ οψιν).


ο καζαντζακης πουλαγε δηθενια; :|


ωραια, εγω προσωπικα δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν εχω διαβασει Νιτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Παρακαλώ ηρεμία,γιατί διαφορετικά το θέμα θα κλειδωθεί:lock:

Καλό θα ήταν να μην υπάρχουν συχνές επεμβάσεις.
Αφήστε τη συζήτηση και κάθε σοβαρή συζήτηση να εξελιχθεί.
Δε νομίζω ότι έγινε και ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος.
:P
-----------------------------------------
1 Η σβάστικα είναι αρχαίο ελληνικό σύμβολο που η σύγχρονη ψευτοπροοδευτική δεξιά δαιμονοποίησε για έτσι της σύμφερε. Δηλαδή άμα κάνω εγώ ξακουστά εγκλήματα και φέρω το σύμβολο :clover: θα δαιμονοποιηθεί γιατί έτσι είναι η ηλίθια ανθρώπινη φύση.
2 Όσο για τον φασισμό, μεγάλοι διανοητές υποστηρίζουν ότι είναι πρωτίστως νοοτροπία και εγώ συμφωνώ. Γιατί για να είναι ο άλλος φασίστας δεν χρειάζεται να είναι ακροδεξιός, έχω συναντήσει σύριζαίους και ΚΚέδες που ο χαρακτηρισμός "φασίστας" τους ζωγράφιζε.
3 Όσον αφορά την χρυσή αυγή θέλω να μου ποστάρετε τις θέσεις της που καταδεικνύουν ότι απαιτεί μεταπολίτευση στον τόπο και μετά θα το δεχτώ.
4 'Οσον αφορά τον Νίτσε. Εγώ δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω καλά τον Νίτσε το πραδέχομαι γιατί είναι δύσκολος και θέλει μελέτη. Ο Καζαντζάκης πάντως, που ήταν διεθνούς φήμης μελετητής της φιλοσοφίας εκτός από πεζογράφος, περιγράφει τον Γερμανικό εθνο-σοσιαλισμό ως την ενσάρκωση του οράματος του Νίτσε. Ενδεικτικά για να μη λέτε ότι λέω μαλακίες, διαβάστε το Ταξιδεύοντας Αγγλία που γράφηκε εν καιρώ 2ου παγκοσμίου, να δείτε πως συνομιλεί ιδεατά με το "φάντασμα" του Νίτσε και τον ρωτάει χαρακτηριστικά
-Ο υπεράνθρωπος σου είναι γεγονός...είσαι ευτυχισμένος τώρα;
-Ναί! Είμαι!


Οπότε νομίζω ότι εγώ θα πάω με τον Καζαντζάκη για την ερμηνεία, όχι με εσάς.

Ο Νίτσε ήταν φιλοπόλεμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Παρακαλώ ηρεμία,γιατί διαφορετικά το θέμα θα κλειδωθεί:lock:

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω, τι ακριβως ζητας;
η συζητηση ΕΙΝΑΙ σοβαρη και σε λογικα πλαισια.
δεν μπορεις να περιμενεις να συζηταμε σαν να ειμαστε φιλοι σε θεματα στα οποια εχουμε μια εντελως διαφορετικη αντιληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να υπάρχουν συχνότατες επεμβάσεις γιατί η κατάσταση εδώ μέσα όλο και ξεφεύγει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
1 Η σβάστικα είναι αρχαίο ελληνικό σύμβολο που η σύγχρονη ψευτοπροοδευτική δεξιά δαιμονοποίησε για έτσι της σύμφερε. Δηλαδή άμα κάνω εγώ ξακουστά εγκλήματα και φέρω το σύμβολο :clover: θα δαιμονοποιηθεί γιατί έτσι είναι η ηλίθια ανθρώπινη φύση.
2 Όσο για τον φασισμό, μεγάλοι διανοητές υποστηρίζουν ότι είναι πρωτίστως νοοτροπία και εγώ συμφωνώ. Γιατί για να είναι ο άλλος φασίστας δεν χρειάζεται να είναι ακροδεξιός, έχω συναντήσει σύριζαίους και ΚΚέδες που ο χαρακτηρισμός "φασίστας" τους ζωγράφιζε.
3 Όσον αφορά την χρυσή αυγή θέλω να μου ποστάρετε τις θέσεις της που καταδεικνύουν ότι απαιτεί μεταπολίτευση στον τόπο και μετά θα το δεχτώ.
4 'Οσον αφορά τον Νίτσε. Εγώ δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω καλά τον Νίτσε το πραδέχομαι γιατί είναι δύσκολος και θέλει μελέτη. Ο Καζαντζάκης πάντως, που ήταν διεθνούς φήμης μελετητής της φιλοσοφίας εκτός από πεζογράφος, περιγράφει τον Γερμανικό εθνο-σοσιαλισμό ως την ενσάρκωση του οράματος του Νίτσε. Ενδεικτικά για να μη λέτε ότι λέω μαλακίες, διαβάστε το Ταξιδεύοντας Αγγλία που γράφηκε εν καιρώ 2ου παγκοσμίου, να δείτε πως συνομιλεί ιδεατά με το "φάντασμα" του Νίτσε και τον ρωτάει χαρακτηριστικά
-Ο υπεράνθρωπος σου είναι γεγονός...είσαι ευτυχισμένος τώρα;
-Ναί! Είμαι!


Οπότε νομίζω ότι εγώ θα πάω με τον Καζαντζάκη για την ερμηνεία, όχι με εσάς.

1)H σβάστικα ηταν προιον της αρχαιας ανατολικης οχι της δυσης , του ινδουσιμου συγκεκριμενα.
2) Ποιοι ειναι αληθεια οι μεγαλοι διανοητες αυτοι?
Οπως ειπα πριν αποτελει πολιτικη ιδεολογια , υποκατηγορια του ολοκληρωτισμου , με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (βαρβαρος κοινωνικος δαρβινισμος , ακραιος εθνικισμος , μονο ενα κομμα στις εκλογες κτλ)
Ο σταλινισμος πραγματι χαρακτηριστηκε ως "κοκκινος φασισμος" εξατιας της προπαγανδας , των εκτελεσεων , των ολοκληρωτικων χαρακτηριστικων ,δικτατορια κτλ
3)Εαν εκανες τον κοπο να ακολουθησεις τα λινκ που σου παρεθεσαν θα το βλεπες https://xryshaygh.wordpress.com/about/ , αλλωστε ο νεο-ναζισμος , δηλαδη αυτος ο ιδεολογικος προσδιορισμος ειναι καθαρα αντικαπιταλιστικος ως νεο -εθνικος σοσιαλισμος
4)Καταρχας ειναι "εθνικος σοσιαλισμος" και εθνο-σοσιαλισμος.
Eπισης δεν δεχομαι εξω απο το περιεχομενο του κατι τετοιο , γνωριζω πως ο καζαντζακης επηρεαστηκε απο τον νιτσε , ομως ο υπερανθρωπος του νιτσε ειναι ενα σταδιο πιο πανω απο τον ανθρωπο , που ο ανθρωπος ειναι πιο πανω απο τα ζωα.Ειναι η προσεγγιση μιας αλλου ειδους ανθρωπιας και οχι απανθρωπιας.
Στο αποσπασμα ο νιτσε του καζαντζακη θα μπορουσε καλλιστα να ειρωνευεται ή ο καζαντζακης να του λεει μεταφορικα πως" κοιτα που οδηγησαν οι ιδεες σου , παντα πιστευεις στο ποσο σπουδαιος εισαι , τωρα με αυτα το απεδειξες" ή και τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο φασισμός είναι συνώνυμο ανθρώπου που δεν επιδέχεται άλλη άποψη και θελει να φιμώνει τους άλλους επειδή έχει στενομυαλιά.
θα σου προτεινα να διαβασεις λιγο τους ορισμους καλυτερα, καθως αυτο ειναι μια λανθασμενη αντιληψη που εχει σχηματισει ο κοσμος για την εννοια του φασισμου, λογω αγνοιας.

αυτο που περιγραφεις δεν λεγεται φασισμος. εγω θα το χαρακτηριζα απολυταρχία,
στο οποιο βασικα συμφωνω οτι υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Στη συζήτηση περί δημοκρατικότητας δεν επιθυμώ να μπω γιατί πιστεύω πως δεν μπορεί η συγκεκριμένη οργάνωση να θεωρηθεί σε καμία περίπτωση "δημοκρατική" και δεν νομίζω με κανένα επιχείρημα να αλλάξω γνώμη.. Και πάνω σε αυτό ένα έχω να πω : μια οργάνωση που τα μέλη της έχουν κατηγορηθεί πολλάκις για βίαιες ενέργειε, απόπειρες δολοφονιών κτλ δεν μπορεί να είναι " δημοκρατική"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
RISE AGAINST ISCHOOL CENSORSHIP!!!!


ωχ ρε λούζερ τι θες τώρα να αρχίσω να ποστάρω αρχαία μνημεία με σβάστικες; τέλοσπάντων συμφωνούμε όμως ότι είναι απλά ένα σύμβολο από το οποίο δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε.

δε μιλάω για πολιτικό φασισμό, μην με πρήζετε με ορισμούς ρε τυπολάτρες όλοι, μιλάω για φασιστική νοοτροπιά. νεολογισμός είναι, στο 50΄ είμαστε;

και το εθνο-σοσ το έγραψα για συντομία, μα τόσο τυπολάτρης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1)H σβάστικα ηταν προιον της αρχαιας ανατολικης οχι της δυσης , του ινδουσιμου συγκεκριμενα.
2) Ποιοι ειναι αληθεια οι μεγαλοι διανοητες αυτοι?
Οπως ειπα πριν αποτελει πολιτικη ιδεολογια , υποκατηγορια του ολοκληρωτισμου , με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (βαρβαρος κοινωνικος δαρβινισμος , ακραιος εθνικισμος , μονο ενα κομμα στις εκλογες κτλ)
Ο σταλινισμος πραγματι χαρακτηριστηκε ως "κοκκινος φασισμος" εξατιας της προπαγανδας , των εκτελεσεων , των ολοκληρωτικων χαρακτηριστικων ,δικτατορια κτλ
3)Εαν εκανες τον κοπο να ακολουθησεις τα λινκ που σου παρεθεσαν θα το βλεπες https://xryshaygh.wordpress.com/about/ , αλλωστε ο νεο-ναζισμος , δηλαδη αυτος ο ιδεολογικος προσδιορισμος ειναι καθαρα αντικαπιταλιστικος ως νεο -εθνικος σοσιαλισμος
4)Καταρχας ειναι "εθνικος σοσιαλισμος" και εθνο-σοσιαλισμος.
Eπισης δεν δεχομαι εξω απο το περιεχομενο του κατι τετοιο , γνωριζω πως ο καζαντζακης επηρεαστηκε απο τον νιτσε , ομως ο υπερανθρωπος του νιτσε ειναι ενα σταδιο πιο πανω απο τον ανθρωπο , που ο ανθρωπος ειναι πιο πανω απο τα ζωα.Ειναι η προσεγγιση μιας αλλου ειδους ανθρωπιας και οχι απανθρωπιας.
Στο αποσπασμα ο νιτσε του καζαντζακη θα μπορουσε καλλιστα να ειρωνευεται ή ο καζαντζακης να του λεει μεταφορικα πως" κοιτα που οδηγησαν οι ιδεες σου , παντα πιστευεις στο ποσο σπουδαιος εισαι , τωρα με αυτα το απεδειξες" ή και τα δυο.

θα αναφερθω μονο στις θεσεις της χρυσης αυγης, οι οποιες θα ελεγα οτι σε καποια σημεια αντικρουουν η μια την αλλη. δεν θεωρω οτι ειναι αμεσα δημοκρατικες, καθως ουσιαστικα δεν αφηνουν να υπαρχει δικαιωμα στην αλλη αποψη
-----------------------------------------
RISE AGAINST ISCHOOL CENSORSHIP!!!!


ωχ ρε λούζερ τι θες τώρα να αρχίσω να ποστάρω αρχαία μνημεία με σβάστικες; τέλοσπάντων συμφωνούμε όμως ότι είναι απλά ένα σύμβολο από το οποίο δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε.

δε μιλάω για πολιτικό φασισμό, μην με πρήζετε με ορισμούς ρε τυπολάτρες όλοι, μιλάω για φασιστική νοοτροπιά. νεολογισμός είναι, στο 50΄ είμαστε;

και το εθνο-σοσ το έγραψα για συντομία, μα τόσο τυπολάτρης;

υπαρχουν λεξεις να χαρακτηριζεις αυτη τη νοοτροπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Για καθήστε λίγο...

Δημοκρατία έχουμε, όποια ομάδα πολιτών, θεωρεί ότι μπορεί να ασκήσει πίεση, διεκδικώντας την ικανοποίηση κάποιων συμφερόντων, μπορεί να το κάνει, ελεύθερα, ακόμα και αν ο χαρακτήρας της δεν είναι δημοκρατικός...
Έχω κάποιους συμμαθητες, που είναι χρυσαυγίτες, ή τουλάχιστον νομίζουν ότι είναι.
Θεωρώ τις απόψεις τους εντελώς γελοίες.

Βασικά είναι γελοίο ένα κόμμα να καταγγέλλει τη συνθήκη του Μάαστριχτ ξέρω 'γω, θεωρώντας την ως συνθήκη που θίγει τα ελληνικα δικαιώματα και υποβαθμίζει την ομοιογένειά της χώρας μας, τα μέλη αυτού του κόμματος να κατηγορούνται για διάφορες επιθέσεις εναντίον αλλοδαπών, και να υποστηρίζουν ένα συγκεκριμένο είδος ανεξιθρησκείας, που ευνοεί μόνο το χριστιανισμό...

Όπως και να το κάνουμε, ο χαρακτήρας του κόμματος δεν είναι δημοκρατικός, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς, ότι αντιτίθεται στο να δοθεί η ελληνική υπηκοότητα σε παιδιά μεταναστών και διάφορα άλλα τέτοια τραγελαφικά. Το κόμμα όμως έχει κάθε δικαίωμα να κατέβει στις εκλογές...

Ο Ρουσσώ δεν είχε πει κάτι τετοιο? "Δε συμφωνώ με αυτα που λες, θα υπερασπιστώ όμως ακόμα και το δικαίωμά σου να τα λες..." Αυτό είναι δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
*Boλταίρος νομίζω.:P

Τώρα στο θέμα,δημοκρατία έχουμε,ας κατέβει όποιος θέλει.Βέβαια το να υπάρχει τέτοιο κόμμα είναι απειλή για τη δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Για καθήστε λίγο...

Δημοκρατία έχουμε, όποια ομάδα πολιτών, θεωρεί ότι μπορεί να ασκήσει πίεση, διεκδικώντας την ικανοποίηση κάποιων συμφερόντων, μπορεί να το κάνει, ελεύθερα, ακόμα και αν ο χαρακτήρας της δεν είναι δημοκρατικός...
Έχω κάποιους συμμαθητες, που είναι χρυσαυγίτες, ή τουλάχιστον νομίζουν ότι είναι.
Θεωρώ τις απόψεις τους εντελώς γελοίες.

Βασικά είναι γελοίο ένα κόμμα να καταγγέλλει τη συνθήκη του Μάαστριχτ ξέρω 'γω, θεωρώντας την ως συνθήκη που θίγει τα ελληνικα δικαιώματα και υποβαθμίζει την ομοιογένειά της χώρας μας, τα μέλη αυτού του κόμματος να κατηγορούνται για διάφορες επιθέσεις εναντίον αλλοδαπών, και να υποστηρίζουν ένα συγκεκριμένο είδος ανεξιθρησκείας, που ευνοεί μόνο το χριστιανισμό...

Όπως και να το κάνουμε, ο χαρακτήρας του κόμματος δεν είναι δημοκρατικός, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς, ότι αντιτίθεται στο να δοθεί η ελληνική υπηκοότητα σε παιδιά μεταναστών και διάφορα άλλα τέτοια τραγελαφικά. Το κόμμα όμως έχει κάθε δικαίωμα να κατέβει στις εκλογές...

Ο Ρουσσώ δεν είχε πει κάτι τετοιο? "Δε συμφωνώ με αυτα που λες, θα υπερασπιστώ όμως ακόμα και το δικαίωμά σου να τα λες..." Αυτό είναι δημοκρατία.
Ο Βολταιρος το πε:P
ο Ρουσω ειπε αλλο οτι ο ανθρωπος γεννηθηκε ελευθερος αλλα παντου ειναι σκλαβωμενος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πως και να το κάνουμε, ο χαρακτήρας του κόμματος δεν είναι δημοκρατικός, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς, ότι αντιτίθεται στο να δοθεί η ελληνική υπηκοότητα σε παιδιά μεταναστών και διάφορα άλλα τέτοια τραγελαφικά. Το κόμμα όμως έχει κάθε δικαίωμα να κατέβει στις εκλογές...

Ο Ρουσσώ δεν είχε πει κάτι τετοιο? "Δε συμφωνώ με αυτα που λες, θα υπερασπιστώ όμως ακόμα και το δικαίωμά σου να τα λες..." Αυτό είναι δημοκρατία.
εχουμε ηδη απαντησει σε αυτο το ζητημα.

το ιδιο το συνταγμα προτρεπει/επιβαλλει στους πολιτες να προστατεψουν την δημοκρατια. επομενως, με βαση αυτο, θαρρω πως ειναι λιγο οξυμωρο το κομμα που ουσιαστηκα δεν συμμεριζεται τη ρυση να συμμετεχει σε μια δημοκρατικη διαδικασια..
βασικα δεν ξερω, δεν θεωρω οτι ειναι τοσο απλο και οτι απλα μενει στους τυπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
*Boλταίρος νομίζω.:P

Τώρα στο θέμα,δημοκρατία έχουμε,ας κατέβει όποιος θέλει.Βέβαια το να υπάρχει τέτοιο κόμμα είναι απειλή για τη δημοκρατία.

εν τω μεταξυ χθες εξηγουσαμε οτι τελικα δημοκρατια ουσιαστικα δεν εχουμε:P φαυλους κυκλους κανουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
εχουμε ηδη απαντησει σε αυτο το ζητημα.

το ιδιο το συνταγμα προτρεπει/επιβαλλει στους πολιτες να προστατεψουν την δημοκρατια. επομενως, με βαση αυτο, θαρρω πως ειναι λιγο οξυμωρο το κομμα που ουσιαστηκα δεν συμμεριζεται τη ρυση να συμμετεχει σε μια δημοκρατικη διαδικασια..
βασικα δεν ξερω, δεν θεωρω οτι ειναι τοσο απλο και οτι απλα μενει στους τυπους


Η ίδια η διαδικασία με την οποία το κόμμα θα συμπεριληφθει στα ψηφοδέλτια είναι δημοκρατική. Η συμμετοχή του στις εκλογές δηλαδή...

Δε θα βγει στη βουλή όμως... Θεωρώ ότι με τρόπο δημοκρατικότατο και αξιοκρατικότατο, ο λαός, δε θα το ψηφίσει απλά, αντιτιθέμενος στις δογματικές του απόψεις. Και έτσι, δε θα βγει... Η αντιδημοκρατικότητα του κόμματος θα τιμωρηθεί μέσα από έναν δημοκρατικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η ίδια η διαδικασία με την οποία το κόμμα θα συμπεριληφθει στα ψηφοδέλτια είναι δημοκρατική. Η συμμετοχή του στις εκλογές δηλαδή...

Δε θα βγει στη βουλή όμως... Θεωρώ ότι με τρόπο δημοκρατικότατο και αξιοκρατικότατο, ο λαός, δε θα το ψηφίσει απλά, αντιτιθέμενος στις δογματικές του απόψεις. Και έτσι, δε θα βγει... Η αντιδημοκρατικότητα του κόμματος θα τιμωρηθεί μέσα από έναν δημοκρατικό τρόπο.

ναι ο πολυ δημοκρατικος τροπος του να σημμετεχει και καλα καποιος στη δημοκρατια καθε 4 χρονια και μετα καπουτ...πολυ δημοκρατικο να το θυμουνται μονο τοτε το πολιτευμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top