Μπορεί ένας "κακός" μαθητής να γίνει γιατρός;

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
λοιπόν... και γιατί ο βαθμός να καθορίζει αυτό που θα γίνεις, αυτό που θα κάνεις σε όλη σου τη ζωή;
-οκ, θα μου πείτε το παλιοσύστημα και η ελληνική εκπαίδευση και μπλα μπλα μπλα...
ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε το ότι για να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, αρκεί πάνω από όλα να έχεις ΑΛΗΘΙΝΟ πάθος για αυτό το αντικείμενο (είτε είναι ιατρική, είτε φυσική, είτε κομμωτική!) και φυσικά οι στόχοι σου, τα θέλω σου και τα όνειρά σου να εναρμονίζονται πλήρως με αυτό που κάνεις. να σου αρέσει το επάγγελμά σου, τόσο που να το νιώθεις σαν τον σύζυγό σου, σαν την ασχολία που σε κουράζει, αλλά σε ξεκουράζει ταυτόχρονα. να το αγαπάς πραγματικά. και όλα τα άλλα, δεν έχουν σημασία.
όπως ακόμα και με τα πιο απλά πράγματα στην ζωή μας, που αγωνιζόμαστε για να τα αποκτήσουμε, έτσι γίνεται και με τα πιο μεγάλα.
και αυτό έρχεται να το επιβεβαιώσει η ζωή του οσίου Λουκά, αρχιεπισκόπου Κριμαίας.
με λίγα λόγια, ήταν ένας απλός άνθρωπος από πλούσιο ριζικό (που όμως με την πάροδο του χρόνου ξέπεσε) που, σε αντίθεση με τα 2, αν θυμάμαι καλά, αδέρφια του (τα οποία σπούδασαν νομική) δεν έπαιρνε καθόλου τα γράμματα. στο σχολείο οι καθηγητές δεν του έδιναν σημασία, τον θεωρούσαν μέτριο έως "κακό" μαθητή και δεν ήλπιζαν πολλά για αυτόν. όταν τέλειωσε το σχολείο, ο Βαλεντίν (έτσι λεγόταν πριν ανακυρηχθεί επίσκοπος) δεν ήταν και τόσο σίγουρος για το τι σπουδές ήθελε να ακολουθήσει. ήξερε όμως ένα πράγμα: ότι είχε μεγάλη αγάπη προς τον συνάνθρωπο και ότι θα έκανε τα ΠΑΝΤΑ για να μπορέσει να τον βοηθήσει. μετά από πολλές αναζητήσεις (αρχικά άρχισε να σπουδάζει φιλοσοφία γιατί τον ενδιέφεραν μόνο οι θεωρητικές απιστήμες και απεχθανόταν τις θετικές) και συζητήσεις τελικά αποφάσισε και πήγε στην ιατρική σχολή (είχε δοκιμασει και παλιοτερα αλλα δεν εγινε δεκτος). συμφωνα με την ιδια του την μαρτυρια οι σπουδές του του φαίνονταν εξαιρετικά δυσκολες διοτι διαβαζε για πραγματα που δεν μπορουσε να καταλαβει (θετικες επιστημες, remember?) αλλά η θέλησή του τον έκανε να καταφέρει να αλλάξει την όλη κατάσταση και για να μην τα πολυλογώ τέλειωσε την σχολή με ΟΛΑ ΑΡΙΣΤΑ (εκτός από ενα εργαστηριακο, στην εξεταση του οποιου εγινε κατι αλλα δν μπορω να τα λεω). στη συνέχεια ασχολήθηκε αρχικά με την οφθαλμολογία διότι μια αρρώστια που είχε ως συνέπεια την τύφλωση των ασθενών μάστιζε την τότε Ρωσία (της περιόδου της Ρωσικής Επανάστασης) και αργότερα, κάνοντας παράλληλα μεταπτυχιακές, διδακτορικές διατριβές εξελίχθηκε στον μεγαλύτερο χειρούργο της τότε Ρωσίας... Ήταν ο άνθρωπος που τελειοποίησε τις τεχνικές τοπικής αναισθησίας (η ολική δεν εφαρμοζόταν τότε διότι μόλις είχε ευρεθεί και είχε ρίσκα), ο ανθρωπος που έκανε την πρώτη μεταμόσχευση με όργανο από ζώο και γενικότερα ο πιο άριστος χειρουργος που είχε γνωρίσει η ιστορια! για να μην αναφερω οτι διδασκε και σε πανεπιστημιο. μάλιστα θυσίασε την ίδια του την υγεία, επειδή στον αγώνα του να σώσει τον άνθρωπο παραμέλησε τον ίδιο του τον εαυτό.
(ομως η ζωη του ηταν μαρτυριο, τραβηξε πολλα, εγινε ιερεας, προχωρησε στην ιεραρχια και αρχισε να διωκεται κλπ)

λοιπόν; ένας μέτριος, κακός μαθητής, εγινε ο ανθρωπος που ολοι κοιταζαν στα ματια, που ολοι θαυμαζαν! και τετοια παραδειγματα υπαρχουν χιλιαδες... οχι μονο απο τα θρησκευτικα αλλα και απο τους ανθρωπους της διπλανης πορτας.
γιατι να φαινομαστε λοιπον τοσο ρατσιστες, λεγοντας οτι το 12 ή το 14 είναι αυτό που καθορίζει το μέλλον ενός ανθρώπου; είμαστε εμείς οι ίδιοι διαχειριστές της μοίρας και της τύχης μας. απλά αγάπη για αυτό που θέλουμε να κάνουμε να υπάρχει, και για τα υπόλοιπα, κανονίζει άλλος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα Νίκο.Πολύ σωστά.

Απλά μου κάνει εντύπωση αυτή η...πως να το πω...διάθεση(!) να πιστέψουμε πως ο κακός μαθητής μπορεί να λάβει ένα τόσο σημαντικό και με ευθύνες, πόστο στην κοινωνία.Να καταφέρει καν να βγάλει αξιοπρεπώς τη σχολή αυτή και κάθε άλλη παρόμοιας δυσκολίας.;)

Ενω ενας μαθητης που ολο το χρονο ηταν στα προθυρα νευρικου κλονισμου (το πουλακι μου! πιεστηκε πολυ!) για να βγαλει 19.000+ μορια και να περασει Ιατρικη, μπορει να λαβει αυτο το ποστο. ΑΧΑ. Πολυ εξυπνο επιχειρημα. (βλ. θεμα "Οι θυσεις επιτυχοντων και μη",1ο ποστ)
Και μη σας κοροιδευουν, η δυσκολια της Ιατρικης δε συγκρινεται με φυσικο/μαθηματικο/πολυτεχνικες
ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΚΩΛΟΙΑΤΡΙΚΗ.
Η ερωτηση που ξεκινησε το θρεντ μπορει να εκληφθει με 2 τροπους...
α)Μπορει ενας κακος μαθητης να γινει Ιατρος?
Απ. Ναι, μπορει. Η Ιατρικη ουδεμια σχεση εχει με τα μαθηματικα και τη φυσικη, στα οποια εξεταζεσαι ωστε να εισαχθεις στη σχολη.
β)Μπορει ενας κακος μαθητης να ΠΕΡΑΣΕΙ στην Ιατρικη?
Απ. Με τη δεδομενη κατασταση, οχι. Η ιατρικη αποτελει συνηθως την πρωτη επιλογη των παιδιων χωρις καμια προσωπικοτητα, που η ζωη τους καθοριζεται απολυτα απο τους γονεις τους. προκειται περι ατομων με μηδαμινη κριτικη σκεψη, ευφυια, "μαγκια", "αρχ***α", ικανοτητες ανταποκρισης σε δυσκολες καταστασεις, πραγματα που οπως καταλαβαινετε αποτελουν πρωταρχικα προσοντα ενος Ιατρου. Δυστυχως, αυτα τα ατομα ειναι αρκετα ωστε να καλυψουν τις θεσεις στα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φυσικά και ΜΠΟΡΕΙ να γίνει!!
Το ότι ο άλλος βγάζει 19000+ με φροντιστήρια-ιδιαίτερα και τρελό διάβασμα (είτε παπαγάλισμα),δίνοντας εξετάσεις σε 6-7 μαθηματάκια,εμένα δεν μου λέει κάτι.
Γιατί να μπαίνουν τα παιδιά του 19 μόνο και μόνο επειδή έβγαλαν τα μόρια??Για να ακούσει το χωριό της γιαγιάς του ότι θα γίνει ΙΑΤΡΟΣ?? Αυτός ο μαθητής των 19999 πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα ικανός?
Πρέπει να καταλάβετε ότι τα μόρια δεν αντιπροσωπεύουν ούτε τις ικανότητες,ούτε το μυαλό,ούτε την προθυμία του κάθε ατόμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Φυσικα κ ο οποιοσδηποτε μπορει. Απλα αρκει να εχει διαθεση αλλα εννοειται οταν λεμε κακος μαθητης να μην εννοουμε καποιον που δεν εχει διαβασει ποτε του γιατι δε θα διαβασει ουτε στην ιατρικη. Οι υπολοιποι μπορουν ανεξαρτητως μοριων αρκει να το θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σημείωση ΟΔ:

Θα σας παρακαλέσω να μείνετε on topic, και να συζητήσετε για τον κλάδο της Ιατρικής, όπως ορίζει και το θέμα. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thalamos

Νεοφερμένος

Ο Thalamos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ενω ενας μαθητης που ολο το χρονο ηταν στα προθυρα νευρικου κλονισμου (το πουλακι μου! πιεστηκε πολυ!) για να βγαλει 19.000+ μορια και να περασει Ιατρικη, μπορει να λαβει αυτο το ποστο. ΑΧΑ. Πολυ εξυπνο επιχειρημα. (βλ. θεμα "Οι θυσεις επιτυχοντων και μη",1ο ποστ)
Και μη σας κοροιδευουν, η δυσκολια της Ιατρικης δε συγκρινεται με φυσικο/μαθηματικο/πολυτεχνικες
ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΚΩΛΟΙΑΤΡΙΚΗ.
Η ερωτηση που ξεκινησε το θρεντ μπορει να εκληφθει με 2 τροπους...
α)Μπορει ενας κακος μαθητης να γινει Ιατρος?
Απ. Ναι, μπορει. Η Ιατρικη ουδεμια σχεση εχει με τα μαθηματικα και τη φυσικη, στα οποια εξεταζεσαι ωστε να εισαχθεις στη σχολη.
β)Μπορει ενας κακος μαθητης να ΠΕΡΑΣΕΙ στην Ιατρικη?
Απ. Με τη δεδομενη κατασταση, οχι. Η ιατρικη αποτελει συνηθως την πρωτη επιλογη των παιδιων χωρις καμια προσωπικοτητα, που η ζωη τους καθοριζεται απολυτα απο τους γονεις τους. προκειται περι ατομων με μηδαμινη κριτικη σκεψη, ευφυια, "μαγκια", "αρχ***α", ικανοτητες ανταποκρισης σε δυσκολες καταστασεις, πραγματα που οπως καταλαβαινετε αποτελουν πρωταρχικα προσοντα ενος Ιατρου. Δυστυχως, αυτα τα ατομα ειναι αρκετα ωστε να καλυψουν τις θεσεις στα πανεπιστημια.

Καλα αυτο με τον νευρικο κλονισμο δεν αφορα και πολλα παιδια.Οι περισσοτεροι κανουν τον αγωνα τους σε νορμαλ επιπεδα.

Οσον αφορα τη δυσκολια της σχολης,εχεις σπουδασει σε αυτην και την κρινεις;Αναφερομαι στη συγκριση με τις υπολοιπες σχολες που αναφερεις (δεν υπονοω οτι ειναι δυσκολοτερη,αλλα αναλυσε λιγο τη σκεψη σου)


Και για να μεινω ον τοπικ,ναι μπορει να γινει γιατρος.Εξαρταται απο τον ιδιο,τον αγωνα που θα καταβαλλει στη φοιτητικη του ζωη,στα οσα ειναι διατεθειμενος να υπομεινει εν κατακλειδι.Αλλα αυτο συμπεριλαμβανει πιστευω ολους τους συνειδητοποιημενους φοιτητες και οχι μονο τους μελλοντες ιατρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ξέρω άτομο που στο σχολείο έβγαζε 12-13 (δεν ήθελε να διάβασει τα σχολικά, δεν τον ενδιέφεραν) και είχε τρελό πάθος με την ιατρική και τη βιολογία, έφυγε στο εξωτερικό, σπούδασε και τώρα είναι ένας καταξιώμενος καρδιοχειρουργός γνωστός σε αρκετό κόσμο που έχει πάρει αρκετά βραβεία και αναλαμβάνει υποθέσεις που άλλοι απορρίπτουν.

βρε μπας και ξερεις τον dr.house και δεν μας το λες???

κατα τ'αλλα συμφωνω με οσα γραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι πως δεν μπορει.Ενας ανθρωπος που εχει πραγματικη τρελα με μια επιστημη προσπαθει με οποιοδηποτε τροπο να πετυχει το στοχο του ο οποιος σε επιπεδο σχολειου ειναι να περασει στην σχολη.Αρα αν ηταν σε προηγουμενες ταξεις του 12 και εχει πραγματικη τρελα στισ πανελληνιες θα γινει μαθητης του 19+ αν οχι σημαινει πως δεν εχει πραγματικη τρελα και δεν προσπαθησε οσο επρεπε.Απλα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ενω ενας μαθητης που ολο το χρονο ηταν στα προθυρα νευρικου κλονισμου (το πουλακι μου! πιεστηκε πολυ!) για να βγαλει 19.000+ μορια και να περασει Ιατρικη, μπορει να λαβει αυτο το ποστο. ΑΧΑ. Πολυ εξυπνο επιχειρημα. (βλ. θεμα "Οι θυσεις επιτυχοντων και μη",1ο ποστ)
Και μη σας κοροιδευουν, η δυσκολια της Ιατρικης δε συγκρινεται με φυσικο/μαθηματικο/πολυτεχνικες
ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΚΩΛΟΙΑΤΡΙΚΗ.
Η ερωτηση που ξεκινησε το θρεντ μπορει να εκληφθει με 2 τροπους...
α)Μπορει ενας κακος μαθητης να γινει Ιατρος?
Απ. Ναι, μπορει. Η Ιατρικη ουδεμια σχεση εχει με τα μαθηματικα και τη φυσικη, στα οποια εξεταζεσαι ωστε να εισαχθεις στη σχολη.
β)Μπορει ενας κακος μαθητης να ΠΕΡΑΣΕΙ στην Ιατρικη?
Απ. Με τη δεδομενη κατασταση, οχι. Η ιατρικη αποτελει συνηθως την πρωτη επιλογη των παιδιων χωρις καμια προσωπικοτητα, που η ζωη τους καθοριζεται απολυτα απο τους γονεις τους. προκειται περι ατομων με μηδαμινη κριτικη σκεψη, ευφυια, "μαγκια", "αρχ***α", ικανοτητες ανταποκρισης σε δυσκολες καταστασεις, πραγματα που οπως καταλαβαινετε αποτελουν πρωταρχικα προσοντα ενος Ιατρου. Δυστυχως, αυτα τα ατομα ειναι αρκετα ωστε να καλυψουν τις θεσεις στα πανεπιστημια.

Γουελ μίστερ, απλά τα πράγματα, δε με πείθεις.

Στα επιμέρους:

α)Χρησιμοποίησες τη λογική του 5χρονου.Ποιον πας να κοροιδέψεις με αυτά τα μυαλά, πλάκα μου κάνεις?

β)Τραγικό, οι συνήθεις βλακείες του απογοητευμένου?Απελπισμένου?Τι είσαι?Είναι τόσο ηλίθιο το επιχείρημα που δε μπορώ να αποφασίσω γιατί να το πει ένας νοήμων άνθρωπος.Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι για τον πέο και το ξέρει και η γιαγιά μου που είναι 75 χρονών.Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να κατακλύζεις το θρεντ με χαζοεπιχειρήματα τύπου Επιχείρημα Β.

Και για να μεινω ον τοπικ,ναι μπορει να γινει γιατρος.Εξαρταται απο τον ιδιο,τον αγωνα που θα καταβαλλει στη φοιτητικη του ζωη,στα οσα ειναι διατεθειμενος να υπομεινει εν κατακλειδι.Αλλα αυτο συμπεριλαμβανει πιστευω ολους τους συνειδητοποιημενους φοιτητες και οχι μονο τους μελλοντες ιατρους.

Ρεαλιστικά μιλώντας, ποιες είναι οι πιθανότητες Thalamos, κάποιος μαθητής του 12 να κάνει τέτοια στροφή στη ζωή του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ρεαλιστικά μιλώντας, ποιες είναι οι πιθανότητες Thalamos, κάποιος μαθητής του 12 να κάνει τέτοια στροφή στη ζωή του?
Η πιθανοτητες ειναι πολλες οταν ο ανθρωπος εχει ΘΕΛΗΣΗ.................................;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η πιθανοτητες ειναι πολλες οταν ο ανθρωπος εχει ΘΕΛΗΣΗ.................................;)

Υποθέτω πως δε τη βλέπω τόσο ρομαντικά την όλη υπόθεση, ξέρω γω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Υποθέτω πως δε τη βλέπω τόσο ρομαντικά την όλη υπόθεση, ξέρω γω...
εγω την βλεπω........γιατι και εγω ειμαι σε μια τετοια περιπτωση:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thalamos

Νεοφερμένος

Ο Thalamos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ρεαλιστικά μιλώντας, ποιες είναι οι πιθανότητες Thalamos, κάποιος μαθητής του 12 να κάνει τέτοια στροφή στη ζωή του?
Εχμ,η πιθανοτητα ειναι ενα νουμερο,δεν μου λεει κατι.Ετσι,οπως το θετεις, φυσικα και ειναι μικρη.
Ωστοσο,δεν ειναι ανεφικτο να γινεις καλος γιατρος.Αυτο ρωτα νομιζω και η αρχικη ερωτηση και οχι αν αυτο συμβαινει συχνα/αφορα πλειοψηφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ρεαλιστικά μιλώντας, ποιες είναι οι πιθανότητες Thalamos, κάποιος μαθητής του 12 να κάνει τέτοια στροφή στη ζωή του?

Ένας μαθητής του 12 δεν είναι απαραίτητα λιγότερο έξυπνος από έναν μαθητή του 20. Ειδικά όταν συγκρίνουμε επιδόσεις στο λύκειο. Ένας μαθητής του 20 μπορεί να έφτασε ως εκεί με παπαγαλία και ένας μαθητής του 12 μπορεί να μην ενδιαφερόταν να διαβάζει. Μπορεί αυτός ο μαθητής του 12 να τα πάει πολύ καλύτερα στο πανεπιστήμιο (η παπαγαλία στο πανεπιστήμιο είναι άχρηστη). Ξέρω πολλές περιπτώσεις στο εξωτερικό όπου μαθητές του 95% δεν πέρασαν ιατρική και ξέρω επίσης αρκετούς μαθητες του 70% που πέρασαν ιατρική. Στην ιατρική πρέπει να είσαι άψογος με τους ασθενείς σου. Οι βαθμοί και μόνο δεν αρκούν για να γίνεις καλός γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εξαρτάται αν έβγαλε το δώδεκα με προσπάθεια ή όχι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Γουελ μίστερ, απλά τα πράγματα, δε με πείθεις.

Στα επιμέρους:

α)Χρησιμοποίησες τη λογική του 5χρονου.Ποιον πας να κοροιδέψεις με αυτά τα μυαλά, πλάκα μου κάνεις?

β)Τραγικό, οι συνήθεις βλακείες του απογοητευμένου?Απελπισμένου?Τι είσαι?Είναι τόσο ηλίθιο το επιχείρημα που δε μπορώ να αποφασίσω γιατί να το πει ένας νοήμων άνθρωπος.Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι για τον πέο και το ξέρει και η γιαγιά μου που είναι 75 χρονών.Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να κατακλύζεις το θρεντ με χαζοεπιχειρήματα τύπου Επιχείρημα Β.

Φιλτατε Alchemist,
Τραγικο: Απορριπτεις τα επιχειρηματα μου διχως ψηγμα λογικης. Το να λες οτι τα επιχειρηματα μου ειναι "χαζα" δε θεωρειται αποδειξη δια της λογικης διαδικασιας, συγνωμη.
Γιατι "βλακειες"? Οποιος εκφραζει μια αρνητικη αποψη για την παρανοια που επικρατει με την Ιατρικη, ειναι αυτοματα αποτυχημενος και απελπισμενος επειδη δεν πετυχε σε αυτη τη σχολη? ΧΑ. Αυτα τα μυαλα ειναι σαφως καλυτερα απο τα δικα μου, ετσι?
Ποιος μιλησε για εκπαιδευτικο συστημα? Ηταν αυτη η δικαιολογια μου?
Θελω σε παρακαλω να απορριψεις, αν μπορεις, τα επιχειρηματα μου επι του θεματος, αυτη τη φορα ομως χωρις χαρακτηρισμους, αν γινεται.
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Φιλτατε Alchemist,
Τραγικο: Απορριπτεις τα επιχειρηματα μου διχως ψηγμα λογικης.

Αυτά τα λες 'επιχειρήματα';
|
v
Η ιατρικη αποτελει συνηθως την πρωτη επιλογη των παιδιων χωρις καμια προσωπικοτητα, που η ζωη τους καθοριζεται απολυτα απο τους γονεις τους. προκειται περι ατομων με μηδαμινη κριτικη σκεψη, ευφυια, "μαγκια", "αρχ***α", ικανοτητες ανταποκρισης σε δυσκολες καταστασεις, πραγματα που οπως καταλαβαινετε αποτελουν πρωταρχικα προσοντα ενος Ιατρου. Δυστυχως, αυτα τα ατομα ειναι αρκετα ωστε να καλυψουν τις θεσεις στα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Παμε με εις ατοπον.
Αν αυτα τα ατομα δεν επιλεγουν την ιατρικη, τοτε τι επιλεγουν? Μιλαμε για το μεγαλυτερο ποσοστο, σαφως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Παμε με εις ατοπον.
Αν αυτα τα ατομα δεν επιλεγουν την ιατρικη, τοτε τι επιλεγουν? Μιλαμε για το μεγαλυτερο ποσοστο, σαφως.

Σοβαρά τώρα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top