Μπερδεμένος ως προς το μέλλον και την επαγγελματική μου αποκατάσταση

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχα

Κάτι άλλο απο θεωρητική δεν σε ενδιαφέρει; Τα έχεις ψάξει;

Μα δεν νομίζω οτι με ενδιαφέρει και κάτι απο Θεωρητική, το μόνο Αγγλική Φιλολογία λογω ταχείας επαγγελματικής αποκατάστασης.

Τώρα με το συμπάθειο, κάτι φιλολογιές, ιερατικές, θρησκειοτέτοιες, ψυχολογιοκοινωνιολογιες και φιλοσοφικες, οχι δεν με ενδιαφερουν καθόλου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ts1li

Νεοφερμένος

Ο ts1li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
φιλε να κανεις οτι αρεσει σε εσενα να μην κρινεις βαση την επαγγελματικη εξασφαλιση γιατι να εισαι σιγουρος οτι αν κατι σου αρεσει θα τον βρεις τον δρομο σου και κατα επεκταση την επαγγελματικη εξασφαλιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μάθημα επιλογής τι έχεις τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μάθημα επιλογής τι έχεις τώρα;

Βιολογία, έτσι για την πλάκα το πήρα ουσιαστικά, γιατι είναι το πιο εύκολο για εμάς τους θεωρητικούς.
Και όχι, δεν με ενδιαφέρει να γίνω βοηθός οδοντιατρου, ακτινολογου και εγω δεν ξέρω ποιανου αλλου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
φιλε να κανεις οτι αρεσει σε εσενα να μην κρινεις βαση την επαγγελματικη εξασφαλιση γιατι να εισαι σιγουρος οτι αν κατι σου αρεσει θα τον βρεις τον δρομο σου και κατα επεκταση την επαγγελματικη εξασφαλιση

Εμ το θεμα είναι πως αντε πες παω Αγγλία, τελειώνω με το καλο, παλεύω για δουλειά σε καμία πολυεθνική και μετανιώνω που δεν έκατσα Ελλαδα να παίρνω το σιγουρο 2μιση-3χιλιαρο και να κανω ιδιαίτερα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα ίδια χάνω.
Δεν τίθεται θέμα να το γυρίσω με μαθήματα επιλογής, θα πάω ως έχει και θα γράψω όσο καλύτερα μπορώ.
Απλώς φοβάμαι οτι θα πιάσω Αγγλική Φιλολογία και μετά γ...σε τα :whistle:
1) Τα μόρια που χάνεις είναι 1400 και όχι 1800.
2) Με Μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ δε χάνεις ούτε ένα μόριο σε όποια κατεύθυνση και αν είσαι.
3) Άλλαξε κατεύθυνση! Η σχολική χρονιά δεν έχει καν ξεκινήσει. Απλώς μη διαλέξεις θετική γιατί θα δυσκολευτείς λόγω προαπαιτούμενων γνώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το να διδάσκεις, αν δεν σου αρέσει, μπορεί να σε τρελάνει, οπότε μην το βλέπεις έτσι!
Καλύτερα κάνε κάτι που να γουστάρεις!Φύγε Αγγλία και αν τα βρεις σκούρα, πάρε το αεροπλανάκι και έλα πίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το να διδάσκεις, αν δεν σου αρέσει, μπορεί να σε τρελάνει, οπότε μην το βλέπεις έτσι!
Καλύτερα κάνε κάτι που να γουστάρεις!Φύγε Αγγλία και αν τα βρεις σκούρα, πάρε το αεροπλανάκι και έλα πίσω!

Και μετά? Delivery pizza hut? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποιος σου εξασφαλίζει την αποκατάσταση; Να ξέρουμε και εμείς. :P
Επίσης ιδιαίτερα νομίζω κάνεις απλά και με prof.

Και μετά? Delivery pizza hut? :hmm:
Πείνασα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και μετά? Delivery pizza hut? :hmm:


Δεν μπορείς να τα έχεις όλα στο χέρι....Κάπου θα πάρεις ένα ρίσκο...


Ποιος σου εξασφαλίζει την αποκατάσταση; Να ξέρουμε και εμείς. :P
Επίσης ιδιαίτερα νομίζω κάνεις απλά και με prof.

Αλήθεια είναι αυτό. Παίρνεις μια επάρκεια και είσαι κομπλέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ποιος σου εξασφαλίζει την αποκατάσταση; Να ξέρουμε και εμείς. :P
Επίσης ιδιαίτερα νομίζω κάνεις απλά και με prof.

Proficiency εχω εδώ και πολλά χρόνια (απο Β' γυμνασίου).
Την αποκατάσταση μου την εξασφαλίζει πολυ κοντινος συγγενης που απο τα ιδιαίτερα βγάζει περι τα 4000 το μηνα για 8 μηνες, αρα 3000 το μηνα σε κλιμακα 12μηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
E ναι, δε θέλει οπωςδήποτε αγγλική φιλολογία για να κάνεις ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δεν πα να σου εξασφαλίζει ο συγγενής σου την αποκατάσταση?
Εγώ στις 4 σελίδες που διαβασα μέχρι τώρα πουθενά δεν είδα να λες ότι σου αρεσει έστω και λιγάκι η αγγλική φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν πα να σου εξασφαλίζει ο συγγενής σου την αποκατάσταση?
Εγώ στις 4 σελίδες που διαβασα μέχρι τώρα πουθενά δεν είδα να λες ότι σου αρεσει έστω και λιγάκι η αγγλική φιλολογία.

Δεν ξερω τι μου αρεσει, αλλα υποθέτω οτι θα ηταν ωραία να έκανα Computer Science.
Τώρα απο εκεί και πέρα, σκέφτομαι και τις ενδεχομενες δυσκολίες στην Αγγλία, ενώ εδώ θα χτυπούσα 3000 χιλιαδες άνετα.
Το διλλημα μου, μου εχει δημιουργηθεί επειδή δεν είμαι σίγουρος τί θελω.

Απο την μια η Αγγλία, με άλλες προοπτικές, άλλες υποδομές, άλλη χώρα όπως και να το κάνουμε και ένα πτυχείο που πιστεύω θα μου αρέσει αρκετά, και απο την άλλη η Ελλάδα με την Αγγλική Φιλολογία, που θα συνδυάζει γρήγορα ένα πολυ καλό εισόδημα, θα έχω την οικογένεια μου κοντά κτλ κτλ...

Αξίζει όμως να συμβιβαστώ και να μην ακολουθήσω τον δικό μου δρομο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ρε παιδί μου,αυτό που θέλω να πω: Δεν βλέπω να σου αρέσει η αγγλική φιλολογία.Οι μόνοι λόγοι που θα την επέλεγες φαίνεται να είναι
1)θα ικανοποιήσεις τους γονείς σου
2)θα βρεις δουλειά αμέσως
3)θα βγάλεις φράγκα
(αυτους μπορώ να εντοπίσω τώρα.
Και αυτοί δεν είναι σοβαροι λόγοι για να τη βάλεις στο μηχανογραφικό σου.Εκτός και αν πεινάς,και ψαχνεις απελπισμένα μια σταθερή απασχόληση με ένα καλό μισθο.Αλλά πιθανότατα δε συμβαίνει αυτό αφού τότε δεν θα σκεφτόσουν καν την Αγγλία ως επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ρε παιδί μου,αυτό που θέλω να πω: Δεν βλέπω να σου αρέσει η αγγλική φιλολογία.Οι μόνοι λόγοι που θα την επέλεγες φαίνεται να είναι
1)θα ικανοποιήσεις τους γονείς σου
2)θα βρεις δουλειά αμέσως
3)θα βγάλεις φράγκα
4) θα ημασταν σχετικα κοντα

Και αυτοί δεν είναι σοβαροι λόγοι για να τη βάλεις στο μηχανογραφικό σου.Εκτός και αν πεινάς,και ψαχνεις απελπισμένα μια σταθερή απασχόληση με ένα καλό μισθο.Αλλά πιθανότατα δε συμβαίνει αυτό αφού τότε δεν θα σκεφτόσουν καν την Αγγλία ως επιλογή.

Κοίτα, δεν πεινάω ούτε ψάχνω απελπισμένα για μια σταθερή απασχόληση. Αγγλία εαν πάω θα είμαι ενταξει, αλλα δεν σημαίνει πως ουτε προερχομαι απο οικογενεια εφοπλιστη ούτε βιομήχανου.
Εάν τα υπολογισεις, πέρα απο τα εισητήρια, που αυτό είναι λυμένο, τα υπόλοιπα έξοδα μοιάζουν αρκετά με εκείνα στην Ελλάδα.

Απλως το δίλλημα απο ότι εντοπίζω μόνος μου, βρίσκεται στο γεγονος πως, με την μεν αγγλική φιλολογία
-Θα είμαι στην Ελλάδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται
-Θα έχω ενα σχετικά σίγουρο μέλλον
-Με αρκετά καλό μισθό
-Δεν ξέρω εαν θα μου αρέσει τοσο

Ενώ με την Πληροφορική στην Αγγλία
-Θα είμαι μακριά, πολυ μακριά απο την πατρίδα μου
-Θα έχω αρκετές προοπτικες για πολυ καλη σταδιοδρομία εφόσον το επιδιώξω
-Ο μισθός εκεί είναι μεν καλός, αλλα και τα ενοίκια δεν είναι οπως εδω.
-Θα είναι κάτι που κατα πάσα πιθανότητα θα μου αρέσει

Είναι δηλαδή αυτό που λέμε 50-50.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι το καλυτερο που θα μπορουσεσ να κανεισ ειναι να πασ Αγγλια... βεβαια εγω το σκεφτομαι απ τη δικια μου μερια που δεν εχω καποιον να με πρωοθησει ασ πουμε στν Ελλαδα και θα εφευγα με τα χιλια για εξωτερικο... Απλα διαβαζω τοση ωρα κ διαπιστωνω οτι δν σ ενδιαφερει κ πλ η αγγλικη φιλολογια αυτο εχω καταλαβει απλα το σκεφτεσαι επειδη υπαρχει ο συγγενησ σου. Σκεψου ομωσ τι θα επελεγεσ αν δεν υπηρχε αυτοσ ο συγγενησ σου να σε βοηθησει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το να φύγεις σε μία ξένη χώρα δεν είναι καθόλου εύκολο παιδιά, μην το βλέπετε σαν εκδρομή. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, και από θέμα ζωής και από θέμα ακρίβειας αλλά και από θέμα δυσκολίας. Εκεί δεν συγχωρούν αυτά που συγχωρούν στο ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν τους νοιάζει που τους πληρώνεις, αν δεν περάσεις, άλλη μία ευκαιρία και μετά τέλος..

Είναι πολύ σοβαρή απόφαση ένα τέτοιο άνοιγμα και για τόσα χρόνια που το θες εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Η πληροφορική στην Ελλάδα δεν παίζει?
Υπάρχουν αρκετές πολύ καλές σχολές που έχουν και πολύ χαμηλή βάση (βλέπε csd στο Ηράκλειο)
Αλλαξε το μάθημα επιλογής σου σε μαθηματικά γενικής και ανοίγεις 2ο-4ο πεδίο.
Αν είσαι τόσο καλός ώστε δυνητικά να πιάνεις αγγλική φιλολογία,τα μόρια δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα.
Και μετά κάνεις ένα καλοκαίρι εντατικά μαθήματα μαθηματικών-φυσικής για να καλύψεις -όσο γίνεται- τα κενά.

Μάλλον πρόχειρη λύση,αλλά αυτή μου ήρθε τώρα στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
φίλε λες ότι δεν σου αρέσει η κατεύθυνση που επέλεξες.τότε πως θα πετύχεις 20000 σχεδον μορια μαζί με το ειδικό μάθημα που χρειάζονται?εγώ στην θέση σου θα άλλαζα κατεύθυνση σε τεχνολογική,θα έδινα και ΑΟΘ στο τέλος για να έχω 3 διαθέσιμα πεδία(2ο,4ο,5ο) και θα είχα την δυνατότητα να μπω σε πολύ καλές σχολές όπως για παράδειγμα το πανεπιστημιο στην λευκαδα με το τμημα πληροφορικης που διαθέτει ή και στην κρήτη(λογικά και σε άλλα μέρη δεν το έχω ψάξει γιατί κι εγώ θεωρητική κατευθυνση ειμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top