Μπερδεμένος ως προς το μέλλον και την επαγγελματική μου αποκατάσταση

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
αφού τα αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν είναι αυτά που αναφέρεις στο εξωτερικό τότε ακολούθησε τα εφόσον έχεις τη δυνατότητα! Μιλάς για αγγλική φιλολογία. Δε ξέρω ποια είναι η σχέση σου με τα αγγλικά, αλλά δε νομίζω πως μόνο η ικανότητες που απαιτεί το Γ2 πτυχίο είναι επαρκής για αυτή τη σχολή. Μέσα διδάσκεσαι λογοτεχνία, γλωσσολογία. Σε ενδιαφέρουν αυτά τα πράγματα ή θα βρεθείς σε μια σχολή που θα καταριέσαι την ώρα κ τη στιγμή που μπήκες? Επίσης αν ο μόνος λόγος που σκέφτεσαι την αγγλική φιλολογία είναι η γνωριμία σου και ο μελλοντικός φουσκωμένος μισθός, τότε μέγα λάθος! Για να γίνεις καθηγητής σωστός στη δουλειά σου δεν αρκουν μόνο οι γνώσεις. Πρέπει να το αγαπάς αυτό που κάνεις. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για αυτά τα επαγγέλματα! Και κάτι τελευταίο. Κυνήγησε το όνειρο σου αφού μπορείς. Σε ποιον θα δινόταν η ευκαιρία να σπουδάσει αυτό που αγαπάει, έστω και σε μια ξένη χώρα, και δε θα το έκανε? Ο γνωστός σου μπορεί να σου τάζει λαγούς με πετραχήλια θεωρητικά. Στη πράξη θα τα δεις αυτά τα 3-4 χιλιάρικα? Γιατί καλές οι γνωριμίες, αλλά και ο πελάτης πληρώνει, και επιλέγει το καλό! Μπορεί ο γνωστός σου να είναι κορυφή και στον τομέα των γνώσεων, και στο επικοινωνιακό. Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσα να φανταστώ για να σου εξασφαλίσει μια τέτοιου είδους καριέρα, και να στην έχει σίγουρη πριν ακόμα μπεις στη σχολή , περιλαμβάνει μαγικό ραβδι και βιβλίο με ξόρκια :P Ας πατάμε και λίγο στην πραγματικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ρε φίλε πραγματικά σε νιώθω...Ειδικά εκείνες τις μέρες πριν συμπληρώσω το μηχανογραφικό είχα πάθει αλαλουμ γιατί δεν ήξερα κι εγώ τι ήθελα... Για την ακριβεια είχα τετοια ένταση που δεν ήθελα απολύτως τίποτα...
Κι εδώ θα τονίσω για άλλη μια φορά την ανεπάρκεια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Γιατί??
Γιατί ο επαγγελματικος προσανατολισμός στα σχολεία είναι αν όχι ανύπαρκτος, να πω ελάχιστος??
Για να μην πω ότι και η οποια προσπάθεια γίνεται, γίνεται λανθασμένα...
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά στην Γ' Γυμνασίου που είχαμε το ΣΕΠ, ο καθηγητής έβαζε έναν μαθητή σε κάθε μαθημα να διαβάζει τις μπαρούφες του βιβλίου μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι για διάλειμμα...
Και στην Α' Λυκείου μας έκανε ΣΕΠ ο γυμναστής (!) και αντί να είμαστε στην τάξη, είμασταν στο προαύλιο και οι μισοί τρωγαν σαντουιτς και οι άλλοι μισοι παιζαν βόλεϊ...
Αν αυτό ειναι ΣΕΠ τότε κι εγώ είμαι η Υπατία...(λέμε τώρα!)...
Κι έτσι φτάνουν παιδιά στην Γ' Λυκείου που δεν ξέρουν τι τους αρέσει κι αυτό φυσικά τους δυσκολεύει να προσδιορίσουν το στόχο τους.

Λοιπόν στο δια ταυτα...
Εγώ απ' ότι κατάλαβα την αγγλική φιλολογία την θέλουν οι γονεις σου κι όχι εσύ...
Και μην κανεις το λάθος να σπουδάσεις κάτι που δεν αγαπάς μόνο και μόνο επειδή έχει λεφτά...
Αν έχεις τη δυνατότητα να πας Αγγλία, καντο αν αγαπάς πραγματικά τις σχολές που αναφέρεις...

Αν δεν είσαι σίγουρος και για αυτες, πήγαινε σε ένα γραφείο επαγγελματικού προσανατολισμού, να κάνεις και ένα τεστ να δεις τι σου αρέσει και να σε συμβουλεύσουν άνθρωποι που γνωρίζουν τι είναι επαγγελματικός προσανατολισμός...:whistle: <-- Αυτό πηγαίνει για τους καθηγητες του σχολείου μου...

Πάρε την κατάσταση στα χέρια σου, γιατί αν περιμένεις απ' τους άλλους (πόσο μάλλον από το σχολείο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικό σχόλιο...

Είναι δυνατόν να μην ξέρετε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας και να περιμένετε ένα...τεστ ΣΕΠ να σας το πει...;
Δεν λέω προφανώς να μου πείτε πρόγραμμα με 20 χρόνια ορίζοντα και δεν το λέω με κακία (αν και μπορεί να ακούγεται έτσι...:/: )

Από την Α Λυκείου φαίνεται κάποια κλίση στο παιδί, που δυσκολεύουν τα μαθήματα. Και νομίζω ότι μπορεί να αποφασίσει τι θέλει να κάνει στη ζωή του. Και υπάρχουν τόσες επιλογές αν δεν του αρέσει που είναι το χειρότερο σενάριο.. Και μένα η μητέρα μου μου κράταγε "κακία" που δεν πήγα νομική χρόνια ολόκληρα!!Ε, και????? Από το ένα εμπαίνε και από το άλλο έβγαινε!!!!!!

Να κάνετε ότι σας αρέσει!!Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πρέπει να το "ανεχτείτε" μια ζωή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα με pop corn και domenico.ακολουθησε την καρδια σου και ασε τους αλλους να χτυπιουνται..εγωιστικο???μπορει.......για εσενα ομως??απολυτο??οχι....ΖΗΣΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙΣ!!!ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ!!!!!αν σε ονειρευεσαι καθηγητη ..οκ με γεια σου με χαρα σου!!!ΜΠΡΑΒΟ!!αν δεν σου αρεσει αυτη η εικονα τοτε απλα ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ.!!!Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ !!!οπως λενε και οι αγγλοι...follow your heart:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Proficiency εχω εδώ και πολλά χρόνια (απο Β' γυμνασίου).
Την αποκατάσταση μου την εξασφαλίζει πολυ κοντινος συγγενης που απο τα ιδιαίτερα βγάζει περι τα 4000 το μηνα για 8 μηνες, αρα 3000 το μηνα σε κλιμακα 12μηνου.

Πως γίνεται να σου εξασφαλίζει την αποκατάσταση ο συγγενής σου την στιγμή που αυτός κάνει ιδιαίτερα μαθήματα. Αν είχε κάποιο φρονιστήριο τότε θα μπορούσε να σε προσλάβει και να σε εξασφαλίσει σε κάποιο σχετικό βαθμό. Απο την στιγμή όμως που αυτός κάνει ιδιαίτερα πως γίνεται να εξασφαλίζει και σε εσένα 3000 χιλιάρικα τον μήνα όπως λες παρακάτω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πως γίνεται να σου εξασφαλίζει την αποκατάσταση ο συγγενής σου την στιγμή που αυτός κάνει ιδιαίτερα μαθήματα. Αν είχε κάποιο φρονιστήριο τότε θα μπορούσε να σε προσλάβει και να σε εξασφαλίσει σε κάποιο σχετικό βαθμό. Απο την στιγμή όμως που αυτός κάνει ιδιαίτερα πως γίνεται να εξασφαλίζει και σε εσένα 3000 χιλιάρικα τον μήνα όπως λες παρακάτω;:hmm:

Δεν εχει σπουδασει Αγγλικη Φιλολογια, εχει πτυχιο σε εντελως διαφορετικο τομεα. Όμως, γεννηθηκε και μεγαλωσε Αμερική, εζησε γυρω στα 25 χρόνια εκει, και επεστρεψε. Όμως, χωρις πτυχιο δεν μπορει να ανοίξει φροντιστήριο, επομένως θα έμπαινα και εγω στην δουλειά, και θα έβαζα το πτυχίο μου και θα ανοίγαμε ενα, ως συνεργάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γενικό σχόλιο...

Είναι δυνατόν να μην ξέρετε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας και να περιμένετε ένα...τεστ ΣΕΠ να σας το πει...;
Δεν λέω προφανώς να μου πείτε πρόγραμμα με 20 χρόνια ορίζοντα και δεν το λέω με κακία (αν και μπορεί να ακούγεται έτσι...:/: )

Από την Α Λυκείου φαίνεται κάποια κλίση στο παιδί, που δυσκολεύουν τα μαθήματα. Και νομίζω ότι μπορεί να αποφασίσει τι θέλει να κάνει στη ζωή του. Και υπάρχουν τόσες επιλογές αν δεν του αρέσει που είναι το χειρότερο σενάριο.. Και μένα η μητέρα μου μου κράταγε "κακία" που δεν πήγα νομική χρόνια ολόκληρα!!Ε, και????? Από το ένα εμπαίνε και από το άλλο έβγαινε!!!!!!

Να κάνετε ότι σας αρέσει!!Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πρέπει να το "ανεχτείτε" μια ζωή!!!

Δεν ειναι παντα ετσι,Πολλοι μαθητες δεν εχουν κλιση σε καποιο μαθημα.Ουτε νιωθουν οτι ειναι γεννημενοι για καποιο επαγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν γίνεται όμως να μη σου αρέσει τίποτα, καταλαβαίνεις πώς το λέω...?Κάτι θα υπάρχει που θα σου αρέσει περισσότερο από τα άλλα...Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει παιδί που δεν έχει σκεφτεί τι θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ρε φίλε πραγματικά σε νιώθω...Ειδικά εκείνες τις μέρες πριν συμπληρώσω το μηχανογραφικό είχα πάθει αλαλουμ γιατί δεν ήξερα κι εγώ τι ήθελα... Για την ακριβεια είχα τετοια ένταση που δεν ήθελα απολύτως τίποτα...
Κι εδώ θα τονίσω για άλλη μια φορά την ανεπάρκεια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Γιατί??
Γιατί ο επαγγελματικος προσανατολισμός στα σχολεία είναι αν όχι ανύπαρκτος, να πω ελάχιστος??
Για να μην πω ότι και η οποια προσπάθεια γίνεται, γίνεται λανθασμένα...
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά στην Γ' Γυμνασίου που είχαμε το ΣΕΠ, ο καθηγητής έβαζε έναν μαθητή σε κάθε μαθημα να διαβάζει τις μπαρούφες του βιβλίου μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι για διάλειμμα...
Και στην Α' Λυκείου μας έκανε ΣΕΠ ο γυμναστής (!) και αντί να είμαστε στην τάξη, είμασταν στο προαύλιο και οι μισοί τρωγαν σαντουιτς και οι άλλοι μισοι παιζαν βόλεϊ...
Αν αυτό ειναι ΣΕΠ τότε κι εγώ είμαι η Υπατία...(λέμε τώρα!)...
Κι έτσι φτάνουν παιδιά στην Γ' Λυκείου που δεν ξέρουν τι τους αρέσει κι αυτό φυσικά τους δυσκολεύει να προσδιορίσουν το στόχο τους.
ακριβώς,μα ακριβώς τα ίδια συνέβαιναν και στο δικό μου σχολείο!
Τι να πεις,απαράδεκτοι...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δεν ειναι παντα ετσι,Πολλοι μαθητες δεν εχουν κλιση σε καποιο μαθημα.Ουτε νιωθουν οτι ειναι γεννημενοι για καποιο επαγγελμα

+1
και στο κάτω κάτω,τα επαγγέλματα που προκύπτουν απο τα μαθήματα που μας παρέχει το σχολείο (μαθηματικός,φυσικός,προγραμματιστής,φιλόλογος,δικηγόρος,βιολόγος,χημικός,παιδαγωγός...κτλ) δεν αντιστοιχούν στο σύνολο των επαγγελμάτων που υπάρχουν..Και δεν εκφράζουν όλους τους νέους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
+1
και στο κάτω κάτω,τα επαγγέλματα που προκύπτουν απο τα μαθήματα που μας παρέχει το σχολείο (μαθηματικός,φυσικός,προγραμματιστής,φιλόλογος,δικηγόρος,βιολόγος,χημικός,παιδαγωγός...κτλ) δεν αντιστοιχούν στο σύνολο των επαγγελμάτων που υπάρχουν..Και δεν εκφράζουν όλους τους νέους..

τι εννοείς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ότι υπάρχουν τόοοοοοοοοσα άλλα επαγγέλματα,τόσοι άλλοι τομείς στους οποίους μπορεί να ασχοληθεί ένας νέος άνθρωπος.
Και ότι κανείς δεν μας φέρνει σε επαφή με όλα αυτά.Το σχολείο το μόνο που κάνει είναι να μας εξοικειώνει με τις κλασικές επιστήμες -πάλι καλά που το κάνει κ αυτό :P- χωρίς να μας δίνει τη δυνατότητα να γνωρισουμε άλλους χώρους,άλλες επιστήμες.
Αναφέρομαι κυρίως στο ποστ της Revekka,θέλοντας να πω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε στη ζωή μας..
Γενικό σχόλιο...

Είναι δυνατόν να μην ξέρετε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας και να περιμένετε ένα...τεστ ΣΕΠ να σας το πει...;
Δεν λέω προφανώς να μου πείτε πρόγραμμα με 20 χρόνια ορίζοντα και δεν το λέω με κακία (αν και μπορεί να ακούγεται έτσι...:/: )

Από την Α Λυκείου φαίνεται κάποια κλίση στο παιδί, που δυσκολεύουν τα μαθήματα. Και νομίζω ότι μπορεί να αποφασίσει τι θέλει να κάνει στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις ann ότι επειδή έρχεσαι σε επαφή με μαθηματικά, φυσική, χημεία,...κτλ έχεις άποψη για τις αντίστοιχες επιστήμες; Μαύρα μεσάνυχτα...και πόσο μάλλον για τα "άγνωστα" παιδία ή πεδία...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ντάξει,πάλι αλλού το πας :P
Τουλάχιστον παίρνουμε μια ιδέα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Ντάξει,πάλι αλλού το πας :P
Τουλάχιστον παίρνουμε μια ιδέα :P

Δεν το πάω αλλού. Απλά η ιδέα αυτή συνήθως δεν είναι η πλέον αντιπροσωπευτική της αντίστοιχης επιστήμης, δεδομένου του τρόπου που προσφέρεται η δημόσια εκπαίδευση...:)

Και νομίζω ότι ένας μαθητής λυκείου λόγω ηλικιακής ανωριμότητας, δεν μπορεί να καταλάβει τον πραγματικό λόγο ύπαρξης κάθε επιστήμης γιατί απλά απέχει από την εργασιακή καθημερινότητα. Στα λυκειακά χρόνια επικρατεί άκρα ρομαντισμός το οποίο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Η αγορά εργασίας παρουσιάζει κάποιες εικόνες εντελώς χύμα για κάποια επαγγέλματα, οπότε δεν αποτελεί σοβαρό κριτήριο επιλογών, γιατί υπάρχει ένα ρητό που λέει όταν θα αποφασίσεις να σπουδάσεις αυτό που θέλει η αγορά, η αγορά θα έχει μετατοπίσει την "ζήτησή" της αλλού. Εξάλλου το εργασιακό πεδίο είναι τόσο ρευστό παντού γιατί απλά εξαρτάται κυρίως από την αυτενέργεια του πτυχιούχου, δηλ., πόσο ικανός θα είναι να "χτίσει" την ζωή του πάνω στο πτυχίο του. Όσα πτυχία να έχεις αν είσαι ανίκανος για δουλειά, πάντα ανεργία θα βλέπεις...;) Το πτυχίο είναι ένα λιθαράκι. Πλέον μετράνε άλλες γνώσεις που δεν προσφέρει το Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

Προσωπικά αδιαφορώ τι θεωρεί η αγορά εργασίας top επάγγελμα. Αυτό που προσπαθώ είναι να γίνω όσο μπορώ άνθρωπος και να μπορώ να φτιάξω βήμα βήμα το μέλλον μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να μην ξέρετε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας και να περιμένετε ένα...τεστ ΣΕΠ να σας το πει...;
Επειδή υπάρχουν πράγματι παιδιά που όχι απλώς δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουν στη ζωή τους αλλά δεν γνωρίζουν καν τι τους αρέσει, με ένα τεστ ΣΕΠ μπορεί ένας σύμβουλος ΣΕΠ να καταλάβει σε γενικές γραμμές τι αρέσει σε ένα παιδί και να του προτείνει σχολές που σχετίζονται με τα ενδιαφέροντά του. Δεν είπαμε να μας πει το τεστ τι θέλουμε να κάνουμε, απλώς να μας βοηθήσει να καταλάβουμε τι μας αρέσει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν είπα οτι στερουμαι κάποιας κλίσης ή δεξιότητας.
Για παράδειγμα, απο μικρός είχα κλίση στα Αγγλικά (Lower 6η Δημοτικού, Proficiency Β' Γυμνασίου) αλλα και μια πολύ καλή επικοινωνία με την τεχνολογία και κυρίως υπολογιστές, κινητά κτλ. Ναι επίσης μου αρεσει να μαγειρεύω, αλλα αυτό δεν συνεπάγεται πως θα γίνω σεφ.

Απλώς προσπαθώ να επιλέξω τί είναι καλύτερο για εμένα, γιατί ως γνωστόν δεν ταιριάζουν τα πάντα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μπορεις να αλλαξεις αν θες ,θα μου πεις οτι τωρα εχεις κανει προετοιμασια κτλ..

αλλα αν θες αλλαξε ωστε να μπορει να σου δοθει η ευκαιρια και αφου τελειωσεις να δωσεις ξανα εαν δεν τα καταφερεις τωρα.

οι τεχνολογικη και η θετικη δινουν περισσοτερες επιλογες ειναι η αληθεια .
παντως το 15-17 δεν ειναι κακο καθολου κακο δεν θα ελεγα...παντως αξιζεουν αρκετα πανεπιστημια και στην ελλαδα ,οποτε πιστευω θα αξιζε να προσπαθησεις λιγο περισσοτερο αλλαζωντας κατευθυνση (εαν σε ενδιαφερει κατι εδω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μπορεις να αλλαξεις αν θες ,θα μου πεις οτι τωρα εχεις κανει προετοιμασια κτλ..
αλλα αν θες αλλαξε ωστε να μπορει να σου δοθει η ευκαιρια και αφου τελειωσεις να δωσεις ξανα εαν δεν τα καταφερεις τωρα.

Δεν εχω σκοπό να αλλάξω κατεύθυνση, πόσο μαλλον τώρα, και να εχω μεγάλες πιθανότητες να ξανα-δώσω του χρόνου.
Θα γράψω όσο πιο καλά μπορώ απο εδώ, που άλλωστε μαθητής του 19 είμαι, και μάλλον θα πάω έξω.

Έτσι απλώς για το αρχείο, το κόστος του 8μήνου μέχρι τις πανελλήνιες κοστίζει όσο τα δίδακτρα ενός ακαδημαικού έτους στην Αγγλία (ζήτω η δωρεάν Παιδεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
νταξει εξαρταται σε τι πανεπιστημιο πας,και δω στα ιεκ δινεις τα ιδια λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top