Μπερδεμένος ως προς το μέλλον και την επαγγελματική μου αποκατάσταση

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Δεν είμαι σίγουρος εαν εδω είναι η κατάλληλη ενότητα για να γράψω τα παρακάτω, εαν κάνω λάθος ας μεταφέρει το μύνημα ενας συντονιστής.
Φέτος αρχίζει η Γ' Λυκείου και για εμένα. Πολύ καλά όλα μέχρι τώρα, αν εξαιρέσεις βέβαια το γεγονός οτι βρίσκομαι, εξαιτίας των περιστάσεων, σε λάθος κατεύθυνση (θεωρητική γαρ). Βέβαια αυτό δεν με πτωεί καθόλου, θα διαβάσω αρκετά για να γράψω οσο πιο καλά μπορώ, ενω παράλληλα ετοιμάζω χαρτία για Αγγλία (Computer Science και Management). Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι το μετα...

Τι εννοώ με αυτο...?

Αρχικά, οι γονείς μου με ωθούν προς Αγγλική φιλολογία λόγω συγγενή είναι απο τους πλέον επιτυχημένους, και όπως είναι φυσικό κερδίζει πάρα πολλά κάθε μηνα. Είναι δηλαδή μια πολύ καλή και εύκολη σχετικά λύση, καθώς θα έχω σίγουρα ενα καλό μηνιαίο μισθό, όμως για κάποιο λόγο δεν είμαι σίγουρος και φοβάμαι πως θα το μετανιώσω και πως μετά θα χτυπάω το κεφάλι μου.
Η άλλη λύση, είναι να πάω στην Αγγλία (Σκωτία συγκεκριμένα σε πολύ καλά πανεπιστήμια) για 5 χρόνια σύνολο οπότε και θα έχω ενα πτυχείο ειτε στην Πληροφορική (Computer Science) μαζί με μεταπτυχιακό, ή τα αντίστοιχα σε Διοίκηση Επιχειρήσεων (Business Studies & Management).
Στην Αγγλία το ξέρω, θα είναι δύσκολα τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να συνηθίσω, όμως για κάποιο λόγο νομίζω οτι θα μου άρεσε περισσότερο κάτι απο αυτά τα δύο.

Ειμαι πραγματικά πολύ μπερδεμένος, ο χρόνος περνάει, και φοβάμαι οτι θα επιλέξω κατι που θα μετανιώσω αργότερα και θα << χτυπάω >> το κεφάλι μου γιατι θα είναι πολύ αργά για να αλλάξω.

Να σημειώσω, πως δεν επιδιώκω ούτε να γίνω εκατομμυριούχος ούτε έχω μεγάλη ιδέα για το "έξω" και την ζωή εκεί. Απλώς είναι δυο τομείς που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ και στους οποίους δεν εχω πρόσβαση στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα. Θα σπουδάσεις Ελλάδα ή Αγγλία; Ή αυτό είναι το δίλημμά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αυτο ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό είναι το δίλημμα υποθέτω.
Τα αντικείμενα είναι λίγο διαφορετικά, εσένα τι σε ενδιαφέρει;
Λέμε πολύ άνετα στους γονείς ''αν σου αρέσει αυτό να πας να το σπουδάσεις εσύ :sly:''

Από αποκατάσταση δεν ξέρω, Αγγλία για πιο λόγο θα πας; Λόγω αντικείμενου σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταρχάς γιατί είσαι στη λάθος κατεύθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ακριβώς, δεν είμαι σίγουρος τι με ενδιαφέρει. Απλώς το θέμα είναι οτι με σπρώχνουν προς Αγγλική Φιλολογία και φοβάμαι οτι θα το μετανιώσω.
Αγγλία θα πάω για αντικείμενο σπουδών, καθώς λογω λανθασμένης επιλογής στην κατευθυνση, δεν μπορω εδω να κάνω αυτο που θέλω.

@ Revekka, αυτό είναι πολύ μεγάλη ιστορία, αλλά κατά κύριο λόγο πιστευώ λόγω οικογένειας αν και οι καταστάσεις πίεσαν προς τα εκεί, άσε θέλει πάνω απο μια σελίδα για να αναλύσω το πώς και το γιατί.
Τελοσπάντων δεν είναι αυτό το θέμα, αυτο διορθώνεται με την Αγγλία για αυτό άλλωστε και παίζει και αυτό το σενάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί πήγες εξαρχής θεωρητική αφού δεν σου άρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στο 5ο δεν είναι το αντικείμενο σπουδών;
Αν δε θέλουμε κάτι δεν το κάνουμε. Απλό.
Και για να μου απαντάς ότι Αγγλία θα πας λόγω αντικείμενο σπουδών σημαίνει ότι κάτι παρεμφερές σε ενδιαφέρει και όχι η αγγλική φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη, είδα ότι μου απάντησες....:)

Άλλη επιλογή εκτός από αυτά τα δύο δεν υπάρχει....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπόν, είναι μεγάλη ιστορία...
Όλα ξεκίνησαν όταν ήμουν στην Β' Γυμνασίου, οπότε και έκανα μαθηματικά και φυσική σε εναν απαθή καθηγητή, ο οποίος δεν νοιαζόταν καθόλου.
Δεν τον ένοιαζε πως δεν διάβαζα και πήγαινα εντελώς αδιάβαστος, δεν έλεγε τίποτα στους γονείς μου. Εγώ απο την μεριά μου περνούσα την φάση του κολλήματος με τα video-games που όλοι οι έφηβοι ως γνωστόν περνάνε κάποτε, και δεν με πολυ-ένοιαζε. Παρόλα αυτά με το μηδαμινό μου διάβασμα έγραφα 15-17 στα δύο αυτά μαθήματα.

Όμως οι γονείς μου βλέποντας πως δεν αποδίδω καλά εκεί, θεώρησαν πως δεν έχω κλίση εκεί. Έτσι με πήγαν παράλληλα σε μια φιλόλογο, η οποία πραγματικά με έστρωσε, με έκανε να διαβάζω και απο εκεί που Αρχαία είχα 11-12, να γράφω στο τέλος 19 και 20.
Αυτό συνεχίστηκε σε γενικές γραμμές μέχρι Α' Λυκείου οπότε και αφοσιώθηκα στα Αρχαία κλπ, αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα, και τελικά χωρίς να γνωρίζω τί θελω να κανω στο μέλλον κατέληξα στην Θεωρητική.
Εδώ και έναν περίπου χρόνο που βλέπω ποιές είναι οι επιλογές μου, χτυπάω το κεφάλι μου...


--------------------

Αλλη επιλογή εκτός απο ποιά δύο? Management και Computer Science?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εδω περα, θα βρεις ελαχιστα ατομα που να ειναι 100% σιγουροι οτι εχουν επιλεξει την σωστη σχολη. Μην αγχωνεσαι απο τωρα. Κατσε και σκεψου μονος σου τι σου αρεσει κ οχι τι θα βολευει πιο πολυ, με τι θα βγαλεις πιο πολλα λεφτα, τι θα κανει χαρουμενη την οικογενεια σου κτλ. Εγω ειχα δωσει πανελληνιες και ακομη δεν ηξερα που να παω και τι κανω. Κατσε να περασει αυτη η δυσκολη χρονια κ βλεπεις.
Παντως Αγγλια περασε περσι μια γνωστη μου και εμεινε κατενθουσιασμενη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εκτός από αγγλική φιλολογία και Management και Computer Science, δηλαδή Αγγλία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Βούληση έχεις...Τι σημαίνει σε σπρώχνουν; Να κάτσεις και να του πεις αυτά που εσύ θες. Γιατί εσύ θα ζεις από αυτή τη δουλειά και εσένα θα κάνει ευτυχισμένο ή όχι!

Αν η οικονομική δυνατότητα είναι εντάξει ώστε να βγεις Αγγλία τότε κάνε το με τη προυπόθεση να κάνεις αυτό που θες ΕΣΥ. Και κανένας άλλος.

Εγώ άλλο δεν κατάλάβα...αυτό που θες να κάνεις εσύ τι είναι; τι σε ενδιαφέρει επαγγελματικά; Το Computer Science & Management?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό που θες να σπουδάσεις στην Αγγλία δεν ανήκει στο 5ο πεδίο; Αν ναι, το ξεκλιδώνεις με ΑΟΘ και μαθηματικά γενικής. Γενικά, δεν είναι μόνο το 1ο πεδίο είναι και άλλα που ξεκλιδώνεις με άλλα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν θέλει να πάει πληροφορική πρώτο πτυχίο δεν χάνει πολλά μόρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν θέλει να πάει πληροφορική πρώτο πτυχίο δεν χάνει πολλά μόρια?

Ναι οντως Revekka, χάνω 1800 μόρια.

Εγώ άλλο δεν κατάλάβα...αυτό που θες να κάνεις εσύ τι είναι; τι σε ενδιαφέρει επαγγελματικά; Το Computer Science & Management?

Δέσποινα, με ενδιαφέρουν πολύ τόσο το Computer Science οσο και το Management. Είναι διαφορετικα πτυχία, αλλα μου αρέσουν πολύ οι προοπτικές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χάνει αλλά κανείς δεν έχασε προσπαθόντας. Αν δεν είναι ικανοποιημένος με αυτό που θα πετύχει μπορεί να βγει έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς να το πας ανάποδα!
Να κάνεις πρώτα κάτι σε management/marketing που είναι 5ο και δεν χάνεις πολλά με ΑΟΘ και μετά να κάνεις κάτι άλλο σε πληροφορική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua Di Gio

Νεοφερμένος

Ο Aqua Di Gio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μπορείς να το πας ανάποδα!
Να κάνεις πρώτα κάτι σε management/marketing που είναι 5ο και δεν χάνεις πολλά με ΑΟΘ και μετά να κάνεις κάτι άλλο σε πληροφορική..

Τα ίδια χάνω.
Δεν τίθεται θέμα να το γυρίσω με μαθήματα επιλογής, θα πάω ως έχει και θα γράψω όσο καλύτερα μπορώ.
Απλώς φοβάμαι οτι θα πιάσω Αγγλική Φιλολογία και μετά γ...σε τα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχα

Κάτι άλλο απο θεωρητική δεν σε ενδιαφέρει; Τα έχεις ψάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top