Μπαμπινιώτης: «Οι νέοι θα πληρώσουν ακριβά τα greeklish»

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Aν καταργήσουμε φωνήεντα,χρονους κλπ θα απλοποιήσουμε τη γώσσα μας τόσο πολυ ώστε πλέον δεν θα είναι η ελληνική.Η γλώσσα ειναι ένα απο τα στοιχεία που διαφοροποιούν καθε λαό.Έχουμε την πιο πλούσια γλώσσα που ύπαρχει και εμείς θέλουμε να την απλοποιήσουμε για να κάνουμε απλά τη ζωόυλα μας πιο εύκολα.
Αν κάτι πρέπει να κοιτα3ουμε να διασώσουμε είναι η γλώσσα μας και όλη η πολιτιστική μας κληρονομιά και να παυσουμε να καταφεύγουμε σε ισωπεδωτικές πρακτικές.

πάντως από επιστημονική [γλωσσολογική] άποψη ολες οι γλώσσες είναι το ίδιο "πλούσιες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε σε έπιασα. Δηλαδή αν δεν είχαμε
η, ι ,υ, ει, οι
ο, ω
ε, αι

και είχαμε ένα μόνο για κάθε ήχο τι θα παθαίναμε; αυτό λέω

Τι θα παθαίναμε??? μήπως, λέω εγώ τώρα, θα διακοπτόταν η συνέχεια και εξέλιξη της γλώσσας?? Γιατί η ορθογραφία της κάθε λέξης δηλώνει και την "ιστορία" της, την ετοιμολογία της, ίσως ακόμα και την αρχική ερμηνεία που άλλαξε στο πέρασμα των αιώνων. (που φυσικά προέρχεται από την αρχαία προφορά...) Ακόμα, νομίζω σε όλους έχει τύχει όταν κάποιος δεν ξέρει τη σημασία μιας λέξεις, προσπαθεί να την μαντέψει από την ετοιμολογία της μέσω της ορθογραφίας.
Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ο κ. Μπαμπινιώτης και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω λεπτομέρειες για τη ζωή και το έργο του, όμως πραγματικά θα ήταν καλύτερο για τη γλώσσα αν χρησιμοποιούσαμε περισσότερο το Ελληνικό αλφάβητο από το Λατινικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
πάντως από επιστημονική [γλωσσολογική] άποψη ολες οι γλώσσες είναι το ίδιο "πλούσιες"
Όταν παντως η πλειοψηφία των γλωσσών που υπάρχουν δεν έχουν καν σύστημα γραφής δεν καταλαβαίνω πως ισχύει κατι τέτοιο.Τέσπα,η ουσία δεν είναι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όταν παντως η πλειοψηφία των γλωσσών που υπάρχουν δεν έχουν καν σύστημα γραφής δεν καταλαβαίνω πως ισχύει κατι τέτοιο.Τέσπα,η ουσία δεν είναι εκεί.

Το σύστημα γραφής είναι άσχετο με τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δίκιο έχεις.Αφού οι σημερινοί Έλληνες είμαστε ανίκανοι να μάθουμε την ίδια μας τη γλώσσα ορθογραφημένα , ας τη διαλύσουμε εντελώς λοιπόν να χαρούνε και οι ξένοι.

Και τι είναι δηλαδή, θέμα τιμής για να πρέπει να σκιζομαστε να μάθουμε μια γλώσσα για μαζοχιστές;
Δηλαδή όταν καταργήθηκε η καθαρεύουσα και καθιερώθηκε η δημοτική για αυτό φταίγανε οι αγράμματοι νεοέλληνες που καταστρέφανε την τόσο πλούσια γλώσσα μας ε;

Τώρα τα υπόλοιπα περί ξένων ότι και τις συνωμοσιακές θεωρίες που κυκλοφορούν ότι υπάρχον μυστικά σχέδια των ξένων να διαλυθεί ο πολιτισμός μας για να μας καταστρέψουν, γιατί τους καίει και πάρα πολύ ας πούμε, μόνο γέλιο μου φέρνουν.

Τι θα παθαίναμε??? μήπως, λέω εγώ τώρα, θα διακοπτόταν η συνέχεια και εξέλιξη της γλώσσας?? Γιατί η ορθογραφία της κάθε λέξης δηλώνει και την "ιστορία" της, την ετοιμολογία της, ίσως ακόμα και την αρχική ερμηνεία που άλλαξε στο πέρασμα των αιώνων. (που φυσικά προέρχεται από την αρχαία προφορά...) Ακόμα, νομίζω σε όλους έχει τύχει όταν κάποιος δεν ξέρει τη σημασία μιας λέξεις, προσπαθεί να την μαντέψει από την ετοιμολογία της μέσω της ορθογραφίας.
Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ο κ. Μπαμπινιώτης και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω λεπτομέρειες για τη ζωή και το έργο του, όμως πραγματικά θα ήταν καλύτερο για τη γλώσσα αν χρησιμοποιούσαμε περισσότερο το Ελληνικό αλφάβητο από το Λατινικό.

Από πού κι ως πού να διακοπεί η εξέλιξη της γλώσσας; Δηλαδή αν η σταδιακή αλλαγή της σημερινής γλώσσας δεν είναι εξέλιξη τότε τι είναι;
Ή μήπως νομίζεις ότι από τα αρχαία χρόνια η γλώσσα έχει παραμείνει στάσιμη και δεν έχει αλλάξει πόσα στάδια ξέρω γω.

Τα greeklish όπως ήδη είπα είναι συνέπεια της σημερινής κατάστασης ( παγκοσμιοποίηση, εξέλιξη της τεχνολογίας κλπ) και όσο κι αν ελπίζουν μερικοί δεν πρόκειται να σταματήσουν. Αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε εμεις τότε οι αλλαγές θα μας βρουν από μόνες τους και σίγουρα με χειρότερο τρόπο. Από κει και πέρα διαλέγεις και παίρνεις.

πολλά ξεπολλά αυτά έχουμε και σε όποιον αρέσουν

Και γαμώ τα επιχειρήματα " σε όποιον αρέσουμε" δε λέω καλές και οι δήθεν μαγκιές, αλλά αν επιλέξεις ως χώρα να κινηθείς έτσι στο παγκόσμιο επίπεδο την έχεις βαμμένη. Για αυτό και φυσικά δεν ισχύει αυτό που λες.
Δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει οι περισσότεροι αλλά ο τρόπος ζωής μας έρχεται αντίθετος με τις όποιες θέσεις ακούγονται από μεριάς σας. Πλέον αγοράζουμε προϊόντα από το εξωτερικό, υιοθετούμε ξένες συνήθειες, και περιέργως δείχουμε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ξένες και "εξωτικές κουλτούρες. Στο μυαλό μας οι ξένοι πολιτισμοί είναι κάτι το ανώτερο, ακούμε "κινέζικη κουζίνα" και νομίζουμε ότι πρόκειται για κάτι υψηλότερου επιπέδου. Γενικά σε κανονικά επίπεδα δεν την καταδικάζω τη στάση αυτή, αλλά να ξέρουμε τι λέμε. Έχουμε ήδη αφορίσει τον Ελληνικό πολιτισμό σε πολλούς τομείς και ξαφνικά μας πείραξε η γλώσσα;

Όποιος ξέρει αρχαία ελληνικά και δη ετυμολογία λέξεων, είναι σε θέση να ξέρει άψογα και την νεοελληνική. Όσο για τα πολλά φωνήεντα που τόσο σε χαλάνε, θα έπρεπε να ξέρεις ότι δημιουργήθηκαν για την σωστότερη εκμάθηση της γλώσσας και την φωνητική της απόδοση.

Συμφωνώ στο υπογραμμισμένο, δυο παρατηρήσεις μόνο.
1) Δεν είμαι έτσι κι αλλιώς υπέρ μιας απότομης αλλαγής που θα έχανε κάθε επαφή με το παρελθόν, απλά λέω ότι ειναι συνετό να μαθαίνουμε να συμβαδίζουμε με τις αλλαγές που επιβάλλουν οι καιροί και να μην το παίζουμε βαρύ πεπόνι γιατί αυτό θα μας γυρίσει εναντίον μας.
2) Αν θέλουμε να ξέρουμε σε καλό επίπεδο τα νεότερα ελληνικά νομίζω πως το πιο λογικό θα ήταν να δίναμε έμφαση και να επιδιώκαμε καλύτερη παιδεία στα νέα παρά στα αρχαία.

Όσον αφορά τα φωνήεντα.
Τότε υπήρχαν για κάποιο συγκεκριμένο ρόλο στον καθένα.
Τώρα πρακτικά ο κάθε ρόλος τους είναι διακοσμητικός.

Και μην μου πεις ότι ξέρεις πολλά άτομα σήμερα να προφέρουν διαφορετικά πχ το "η" από το "υ" γιατί φυσικά δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
Εδώ θεωρούμε ως νέα Ελληνική γενιά πολύ κιτς να ακούμε και να χορεύουμε την δημοτική μουσική...αλλά η γλώσσα μας πείραξε! :worry: Ότι να 'ναι...Παράδοση δεν είναι μόνο η γλώσσα. Η γλώσσα, τα βιώματα, η θρησκεία μέσω πολιτισμού, το ήθος, οι αξίες, η παιδεία, η ελεύθερη σκέψη, ο σεβασμός, η αξιοπρέπεια,...είναι στοιχεία του πολιτισμικού κεφαλαίου κάθε ανθρώπου. Αυτά υπάρχουν καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εδώ θεωρούμε ως νέα Ελληνική γενιά πολύ κιτς να ακούμε και να χορεύουμε την δημοτική μουσική...αλλά η γλώσσα μας πείραξε! :worry: Ότι να 'ναι...Παράδοση δεν είναι μόνο η γλώσσα. Η γλώσσα, τα βιώματα, η θρησκεία μέσω πολιτισμού, το ήθος, οι αξίες, η παιδεία, η ελεύθερη σκέψη, ο σεβασμός, η αξιοπρέπεια,...είναι στοιχεία του πολιτισμικού κεφαλαίου κάθε ανθρώπου. Αυτά υπάρχουν καθόλου;
Κάθε post κι αφορισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Και τι είναι δηλαδή, θέμα τιμής για να πρέπει να σκιζομαστε να μάθουμε μια γλώσσα για μαζοχιστές;
Δηλαδή όταν καταργήθηκε η καθαρεύουσα και καθιερώθηκε η δημοτική για αυτό φταίγανε οι αγράμματοι νεοέλληνες που καταστρέφανε την τόσο πλούσια γλώσσα μας ε;

Τώρα τα υπόλοιπα περί ξένων ότι και τις συνωμοσιακές θεωρίες που κυκλοφορούν ότι υπάρχον μυστικά σχέδια των ξένων να διαλυθεί ο πολιτισμός μας για να μας καταστρέψουν, γιατί τους καίει και πάρα πολύ ας πούμε, μόνο γέλιο μου φέρνουν.



Από πού κι ως πού να διακοπεί η εξέλιξη της γλώσσας; Δηλαδή αν η σταδιακή αλλαγή της σημερινής γλώσσας δεν είναι εξέλιξη τότε τι είναι;
Ή μήπως νομίζεις ότι από τα αρχαία χρόνια η γλώσσα έχει παραμείνει στάσιμη και δεν έχει αλλάξει πόσα στάδια ξέρω γω.

Τα greeklish όπως ήδη είπα είναι συνέπεια της σημερινής κατάστασης ( παγκοσμιοποίηση, εξέλιξη της τεχνολογίας κλπ) και όσο κι αν ελπίζουν μερικοί δεν πρόκειται να σταματήσουν. Αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε εμεις τότε οι αλλαγές θα μας βρουν από μόνες τους και σίγουρα με χειρότερο τρόπο. Από κει και πέρα διαλέγεις και παίρνεις.



Και γαμώ τα επιχειρήματα " σε όποιον αρέσουμε" δε λέω καλές και οι δήθεν μαγκιές, αλλά αν επιλέξεις ως χώρα να κινηθείς έτσι στο παγκόσμιο επίπεδο την έχεις βαμμένη. Για αυτό και φυσικά δεν ισχύει αυτό που λες.
Δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει οι περισσότεροι αλλά ο τρόπος ζωής μας έρχεται αντίθετος με τις όποιες θέσεις ακούγονται από μεριάς σας. Πλέον αγοράζουμε προϊόντα από το εξωτερικό, υιοθετούμε ξένες συνήθειες, και περιέργως δείχουμε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ξένες και "εξωτικές κουλτούρες. Στο μυαλό μας οι ξένοι πολιτισμοί είναι κάτι το ανώτερο, ακούμε "κινέζικη κουζίνα" και νομίζουμε ότι πρόκειται για κάτι υψηλότερου επιπέδου. Γενικά σε κανονικά επίπεδα δεν την καταδικάζω τη στάση αυτή, αλλά να ξέρουμε τι λέμε. Έχουμε ήδη αφορίσει τον Ελληνικό πολιτισμό σε πολλούς τομείς και ξαφνικά μας πείραξε η γλώσσα;



Συμφωνώ στο υπογραμμισμένο, δυο παρατηρήσεις μόνο.
1) Δεν είμαι έτσι κι αλλιώς υπέρ μιας απότομης αλλαγής που θα έχανε κάθε επαφή με το παρελθόν, απλά λέω ότι ειναι συνετό να μαθαίνουμε να συμβαδίζουμε με τις αλλαγές που επιβάλλουν οι καιροί και να μην το παίζουμε βαρύ πεπόνι γιατί αυτό θα μας γυρίσει εναντίον μας.
2) Αν θέλουμε να ξέρουμε σε καλό επίπεδο τα νεότερα ελληνικά νομίζω πως το πιο λογικό θα ήταν να δίναμε έμφαση και να επιδιώκαμε καλύτερη παιδεία στα νέα παρά στα αρχαία.

Όσον αφορά τα φωνήεντα.
Τότε υπήρχαν για κάποιο συγκεκριμένο ρόλο στον καθένα.
Τώρα πρακτικά ο κάθε ρόλος τους είναι διακοσμητικός.

Και μην μου πεις ότι ξέρεις πολλά άτομα σήμερα να προφέρουν διαφορετικά πχ το "η" από το "υ" γιατί φυσικά δεν ισχύει.
1)Προφάνως και οι αρχαιοι ημών πρόγονοι δεν σκέφτηκαν ότι οι Έλληνες εν ετη 2011 θα δυσκολευόταν τόσο πολυ να μάθουν τη γλώσσα τους ώστε να την απλοποιήσουν.Το ότι δυσκολεύονατι ορισμένοι τόσο πολύ να μάθουν τη γλώσσα τους,που θεωρούν τους εαυτούς τους μαζοχιστες δεν είναι σοβαρός λόγο για την διάλυση της γλώσσας.
2)Τα αρχαία ελληνικα είναι ζωντανή γλώσσα.Δεν μπορείς να τα αποκόψεις από τα νεα.Το μόνο που θα έπρεπε να αλλάξει είναι ο τρόπος διδασκαλίας των αρχάιων ελληνικών.
Επειδή η παγκοσμιοποίηση έχει εισβάλει στη ζωή του νεοέλληνα και των έχει κάνει να θεωρεί τον πολιτισμό του κατώτερο των ευρωπαίων,δεν δημαίνει πως θα πρέπει να εγκαταλείψουμε ή να αλλοιώσουμε τη γλώσσα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συμφωνώ στο υπογραμμισμένο, δυο παρατηρήσεις μόνο.
1) Δεν είμαι έτσι κι αλλιώς υπέρ μιας απότομης αλλαγής που θα έχανε κάθε επαφή με το παρελθόν, απλά λέω ότι ειναι συνετό να μαθαίνουμε να συμβαδίζουμε με τις αλλαγές που επιβάλλουν οι καιροί και να μην το παίζουμε βαρύ πεπόνι γιατί αυτό θα μας γυρίσει εναντίον μας.
2) Αν θέλουμε να ξέρουμε σε καλό επίπεδο τα νεότερα ελληνικά νομίζω πως το πιο λογικό θα ήταν να δίναμε έμφαση και να επιδιώκαμε καλύτερη παιδεία στα νέα παρά στα αρχαία.

Όσον αφορά τα φωνήεντα.
Τότε υπήρχαν για κάποιο συγκεκριμένο ρόλο στον καθένα.
Τώρα πρακτικά ο κάθε ρόλος τους είναι διακοσμητικός.

Και μην μου πεις ότι ξέρεις πολλά άτομα σήμερα να προφέρουν διαφορετικά πχ το "η" από το "υ" γιατί φυσικά δεν ισχύει.
Φάσκεις και αντιφάσκεις.
2) Πώς θα μάθουμε νέα χωρίς τα αρχαία;
Φωνήεντα: δεδομένου ότι τα αρχαία έχουν πολυτονικό και είναι απαραίτητα για την σωστή εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας, πώς θα γίνει ορθή διδασκαλία με την κατάργηση τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εδώ θεωρούμε ως νέα Ελληνική γενιά πολύ κιτς να ακούμε και να χορεύουμε την δημοτική μουσική...αλλά η γλώσσα μας πείραξε! :worry: Ότι να 'ναι...Παράδοση δεν είναι μόνο η γλώσσα. Η γλώσσα, τα βιώματα, η θρησκεία μέσω πολιτισμού, το ήθος, οι αξίες, η παιδεία, η ελεύθερη σκέψη, ο σεβασμός, η αξιοπρέπεια,...είναι στοιχεία του πολιτισμικού κεφαλαίου κάθε ανθρώπου. Αυτά υπάρχουν καθόλου;

Ενας λαος συνηθως αρχιζει να μιλα και να ανησυχει για την "τρομερη" του παραδοση οταν δεν εχει να προσφερει τιποτα στο παρον και στο μελλον. Δεν βρισκω το λογο να χορευω παραδοσιακα απο τη στιγμη που κοβω φλεβα οταν παιζουν. Ειναι σκετη υποκρισια. Αν ενα πρωι ξυπνησω και μου αρεσουν πιο πολυ τα γκρικλις, τοτε θα παψω να γραφω με ελληνικους χαρακτηρες ακομα και τα αγγλικα, και θα κανω το αντιστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1)Προφάνως και οι αρχαιοι ημών πρόγονοι δεν σκέφτηκαν ότι οι Έλληνες εν ετη 2011 θα δυσκολευόταν τόσο πολυ να μάθουν τη γλώσσα τους ώστε να την απλοποιήσουν.Το ότι δυσκολεύονατι ορισμένοι τόσο πολύ να μάθουν τη γλώσσα τους,που θεωρούν τους εαυτούς τους μαζοχιστες δεν είναι σοβαρός λόγο για την διάλυση της γλώσσας.
2)Τα αρχαία ελληνικα είναι ζωντανή γλώσσα.Δεν μπορείς να τα αποκόψεις από τα νεα.Το μόνο που θα έπρεπε να αλλάξει είναι ο τρόπος διδασκαλίας των αρχάιων ελληνικών.
Επειδή η παγκοσμιοποίηση έχει εισβάλει στη ζωή του νεοέλληνα και των έχει κάνει να θεωρεί τον πολιτισμό του κατώτερο των ευρωπαίων,δεν δημαίνει πως θα πρέπει να εγκαταλείψουμε ή να αλλοιώσουμε τη γλώσσα μας.

1) Βασικά οι " αρχαίοι ημών πρόγονοι"( το αρχαϊστικο μ' αρέσει του δίνει κύρος ε) χέστηκαν για τους ανθρώπους που επρόκειτο να κατοικήσουν στην ίδια περιοχή 3000 χρόνια μετά.
Δεν δυσκολεύεσαι από μόνος σου να μάθεις τη γλώσσα που σε υποχρεώνουν να μάθεις, γιατί όσο είσαι μικρός δεν έχεις μέτρο σύγκρισης.
Όταν όμως έχεις τη δυνατότητα να δεις και άλλες γλώσσες και αρχίζεις και βλέπεις και άλλες φιλοσοφίες ( όσον αφορά τη δομή της γλώσσας) τότε αρχίζεις υποσυνείδητα και δυσανασχετείς. Γιατί βλέπεις ότι η γλώσσα σου εκτός της αυξημένης δυσκολίας της είναι και αρκετά απόμακρη. Αυτό είναι και ένας παράγοντας που κάνει τον κόσμο να στρέφεται στα greeklish.

2) Τι είναι τα αρχαία Ελληνικά; πώς το εννοείς το ζωντανή, αναπνέει μήπως;
Πώς το εννοείς ότι δεν μπορείς να τα αποκόψεις απο τα νέα;
Μα δεν είπα να την εγκαταλείψουμε, (είναι και λίγο λεπτή η έννοια άλλωστε). Είπα ότι κατά τη γνώμη μου καλύτερο θα ήταν να γινόταν μια μικρή αλλαγή στα χαρακτηριστικά της προς διευκόλυνση δική μας.
Επίσης απάντησέ μου σε κάτι, το γεγονός ότι τα Ελληνικά είχαν σαφείς διαφορές ανάμεσα στα αρχαία και τα Βυζαντινά χρόνια θεωρείται αλλοίωση; το γεγονός ότι πριν μερικές δεκαετίες η επίσημη γλώσσα του κράτους άλλαξε από καθαρεύουσα σε δημοτική ήταν αλλοίωση;
Γιατί πιστεύεις ότι η εισαγωγή ας πούμε λατινικού αλφαβήτου στην ελληνική θα είναι αλλοίωση; ποια είναι τα κριτήρια κατά τα οποία μια γλώσσα αλλοιώνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
1) Βασικά οι " αρχαίοι ημών πρόγονοι"( το αρχαϊστικο μ' αρέσει του δίνει κύρος ε) χέστηκαν για τους ανθρώπους που επρόκειτο να κατοικήσουν στην ίδια περιοχή 3000 χρόνια μετά.
Δεν δυσκολεύεσαι από μόνος σου να μάθεις τη γλώσσα που σε υποχρεώνουν να μάθεις, γιατί όσο είσαι μικρός δεν έχεις μέτρο σύγκρισης.
Όταν όμως έχεις τη δυνατότητα να δεις και άλλες γλώσσες και αρχίζεις και βλέπεις και άλλες φιλοσοφίες ( όσον αφορά τη δομή της γλώσσας) τότε αρχίζεις υποσυνείδητα και δυσανασχετείς. Γιατί βλέπεις ότι η γλώσσα σου εκτός της αυξημένης δυσκολίας της είναι και αρκετά απόμακρη. Αυτό είναι και ένας παράγοντας που κάνει τον κόσμο να στρέφεται στα greeklish.

2) Τι είναι τα αρχαία Ελληνικά; πώς το εννοείς το ζωντανή, αναπνέει μήπως;
Πώς το εννοείς ότι δεν μπορείς να τα αποκόψεις απο τα νέα;
Μα δεν είπα να την εγκαταλείψουμε, (είναι και λίγο λεπτή η έννοια άλλωστε). Είπα ότι κατά τη γνώμη μου καλύτερο θα ήταν να γινόταν μια μικρή αλλαγή στα χαρακτηριστικά της προς διευκόλυνση δική μας.
Επίσης απάντησέ μου σε κάτι, το γεγονός ότι τα Ελληνικά είχαν σαφείς διαφορές ανάμεσα στα αρχαία και τα Βυζαντινά χρόνια θεωρείται αλλοίωση; το γεγονός ότι πριν μερικές δεκαετίες η επίσημη γλώσσα του κράτους άλλαξε από καθαρεύουσα σε δημοτική ήταν αλλοίωση;
Γιατί πιστεύεις ότι η εισαγωγή ας πούμε λατινικού αλφαβήτου στην ελληνική θα είναι αλλοίωση; ποια είναι τα κριτήρια κατά τα οποία μια γλώσσα αλλοιώνεται;

1)Που να ήξεραν οι αρχαίοι ότι θα μαθαίνουν οι Έλληνες Αγγλικά που είναι πολύ πιο εύκολα και δεν θα τους αρέσει η γλώσσα τους.Απόμακρη?:worry:Μα πραγματικά τι λές...
2)Τα αρχαία ελληνικά θεωρούνται ζωντανή γλώσσα διότι είναι άρρηκτα συνδεμένα με τα Νέα Ελληνικα.Κάτι τέτοιο δεν ισχυει πχ για τα Λατινικά και τα Ιταλικά.Αν παύσουμε να μαθαίνουμε αρχαία χάνουμε και το νόημα των λέξεων των νέων.
Μα αυτές οι διαφορές που είπες ήρθαν φυσιολογικά μέσα από την πάροδο των χρόνων.
Λατινικό αλφάβητο αντί του ελληνικού?:eek:Αυτό δεν είναι αλλοίωση.Είναι καταστροφή.Καλύτερα να κανουμε τα Αγγλικά επισημη γλώσσα μας που είναι και εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φάσκεις και αντιφάσκεις.
2) Πώς θα μάθουμε νέα χωρίς τα αρχαία;
Φωνήεντα: δεδομένου ότι τα αρχαία έχουν πολυτονικό και είναι απαραίτητα για την σωστή εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας, πώς θα γίνει ορθή διδασκαλία με την κατάργηση τους;

σε τι;

Συμφωνώ ότι καλή γνώση των αρχαίων συνεπάγεται και καλη γνώση των νέων ( αρκεί βέβαια να έχουν πολλά κοινά στοιχεία).
Εκεί που διαφωνώ είναι στο ότι η καλή γνώση των αρχαίων, είναι προυποθεση για την καλή, ή έστω ικανοποιητική γνώση των νέων, θέση για την οποία θέλω τεκμηρίωση.

τώρα εκτός από αυτό, δεν υποστηρίζω την πλήρη κατάργηση των αρχαίων, απλά πιστεύω πως η δίδαξή τους πιο πολύ βοηθάει στο να έρθουμε σε επαφή με τον τότε πολιτισμό, παρά στους σκοπούς που αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Και τι είναι δηλαδή, θέμα τιμής για να πρέπει να σκιζομαστε να μάθουμε μια γλώσσα για μαζοχιστές;
Δηλαδή όταν καταργήθηκε η καθαρεύουσα και καθιερώθηκε η δημοτική για αυτό φταίγανε οι αγράμματοι νεοέλληνες που καταστρέφανε την τόσο πλούσια γλώσσα μας ε;

Τώρα τα υπόλοιπα περί ξένων ότι και τις συνωμοσιακές θεωρίες που κυκλοφορούν ότι υπάρχον μυστικά σχέδια των ξένων να διαλυθεί ο πολιτισμός μας για να μας καταστρέψουν, γιατί τους καίει και πάρα πολύ ας πούμε, μόνο γέλιο μου φέρνουν.

Τα φωνήεντα και οι δίφθογγοι υπήρχαν πάντα στην ελληνική γλώσσα.Τότε διευκόλυναν την εκμάθηση της γλώσσας , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τώρα πρέπει να τα πετάξουμε κι να κρατήσουμε το "γιώτα" και το "έψιλον".Όλοι αυτοί οι φθόγγοι και τα διαφορετικά "ι" υπήρχαν στην ελληνική γλώσσα για χιλιάδες χρόνια μέχρι σήμερα και αποτελούν μέρος της γλώσσας μας ,του πολιτισμού μας.Δε γίνεται να τα καταργήσουμε γιατί αυτόματα το πολιτιστικό και πνευματικό επίπεδο χάνεται.Η πολυπλοκότητα μιας γλώσσας αντανακλά στο πνευματικό επίπεδο του λαού απ' την οποία μιλιέται.Έπειτα , οι νεοελληνικές λέξεις έχουν τις ρίζες τους στις αρχαιοελληνικές.Δηλαδή , πώς γίνεται να ζητάς να καταργήσουμε γράμματα σε λέξεις όταν το θέμα τους προέρχεται από την αρχαιοελληνική? :confused:
Η καθαρεύουσα που ανέφερες ήταν μια τεχνητή γλώσσα που έμοιαζε με την αρχαιοελληνική.Δεν είχε λόγο ύπαρξης αφού ο λαός γνώριζε τη δημοτική και πρωτίστως επειδή ήταν "ψεύτικη".


Με το "να χαρούν οι ξένοι" , δεν υπονόησα ότι κάνουν συνομωσίες εναντίον του πολιτισμού μας.Μόνοι μας καταστρέφουμε ό,τι μας έχει απομείνει κι τους δίνουμε έναυσμα να μας υποτιμούν ακόμα περισσότερο.Τα αρχαία μνημεία και η γλώσσα μας είναι τα μόνα άξια που έχουν απομείνει στο σύγχρονο νεοελληνικό χώρο και εμείς αντί να τα θαυμάζουμε κι να προσπαθούμε να βρούμε λύσεις για το μέλλον της σημερινής Παράγκας-Ελλάδας , προτείνουμε τρόπους ολοκληρωτικής καταστροφής του ελληνικού πλούτου με την πρόφαση του " δε μας χρησιμεύουν πουθενά".

Στην τελική, με συγχωρείτε ,αλλά γιατί όλη αυτή η φασαρία?Θα σας πέσει ο κώλος να μάθετε σωστή ορθογραφία? :confused:
Υποτίθεται πως ορθογραφία μαθαίνουμε μέχρι έκτη δημοτικού.Σφάλλω?Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Συνέλθετε λίγο !Εδώ πάμε και μαθαίνουμε αγγλικά και γαλλικά απ' τα 8 μας .Δε μπορούμε να αφιερώσουμε λίγο χρόνο για τη ριμάδα την ορθογραφία των ελληνικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1)Που να ήξεραν οι αρχαίοι ότι θα μαθαίνουν οι Έλληνες Αγγλικά που είνια πολύ πιο εύκολα και δεν θα τουα αρέσει η γλώσσα τους.Απόμακρη?:worry:Μα πραγματικά τι λές...
2)Τα αρχαία ελληνικά θεωρούνται ζωντανή γλώσσα διότι είναι άρρηκτα συνδεμένα με τα Νέα Ελληνικα.Κάτι τέτοιο δεν ισχυει πχ για τα Λατινικά και τα Ιταλικά.Αν παύσουμε να μαθαίνουμε αρχαία χάνουμε και το νόημα των λέξεων των νέων.
Μα αυτές οι διαφορές που είπες ήρθαν φυσιολογικά μέσα από την πάροδο των χρόνων.
Λατινικό αλφάβητο αντί του ελληνικού?:eek:Αυτό δεν είναι αλλοίωση.Είναι καταστροφή.Καλύτερα να κανουμε τα Αγγλικά επισημη γλώσσα μας που είναι και εύκολα.

1) Λόγω κυρίως αλφαβήτου (και ίσως και άλλων στοιχείων) τα Ελληνικά διαφέρουν αρκετά σε σχέση με άλλες ευρέως διαδεδομένες γλώσσες. Αυτό διαμορφώνει και μια αντίστοιχη εντύπωση στα μάτια των Ελλήνων. Με αυτήν την έννοια τη λέω απόμακρη.

2) Καλά για αυτό το "άρρηκτα" μην παίρνεις και όρκο, αλλά τέλος πάντων καταλαβαίνω τ θες να πεις. Ρώτησα γιατί συνήθως ζωντανή λέγεται η γλώσσα που μιλιέται.
Στο επόμενο νομίζω πως κάνεις λάθος. Έτσι όπως τα αρχαία Ελληνικά έχουν αρκετά κοινά στοιχεία με τα νέα, έτσι και τα Λατινικά ως πρόγονος των Ιταλικών και άλλων γλωσσών έχει πολλά κοινά στοιχεία με αυτή και άλλες. Όχι τίποτα άλλα αλλά μην λέμε κι ότι μας συμφέρει.
Πάλι τα ίδια κι εδώ, δεν καταλαβαίνω την εμμονή σας με τα αρχαία, δηλαδή όποιος άνθρωπος σήμερα χρησιμοποιεί 5 λέξεις παραπάνω είναι επειδή έχει μελετήσει αρχαία; Σύμφωνοι σε βοηθούν να διακρίνεις από πού προέρχονται πολλές μεταγενέστερες λέξεις, αλλά wtf από πού κι ως πού αυτό είναι απαραίτητο για να ξέρουμε καλά Ελληνικά;
Όπως και αυτές οι διαφορές έτσι και κάποια αντίστοιχη σήμερα θα προέρχεται από φυσικά αίτια, και ανάγκες που προέκυψαν με το πέρασμα του χρόνου( δεν υπάρχει φυσικό και αφύσικο άλλωστε), δεν καταλαβαίνω πού κολλάς.
Και γενικά γιατί αυτή η καταστροφολογία, δηλαδή οι Τούρκοι που μετέτρεψαν το αλφάβητό τους σε λατινικό τι πάθανε; ίσα ίσα που έτσι ανοίγεις νέους δρόμους στην επικοινωνία με τους άλλους λαούς.

@bluestas95

Τα φωνήεντα και οι δίφθογγοι υπήρχαν πάντα στην ελληνική γλώσσα.Τότε διευκόλυναν την εκμάθηση της γλώσσας , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τώρα πρέπει να τα πετάξουμε κι να κρατήσουμε το "γιώτα" και το "έψιλον".Όλα αυτοί οι φθόγγοι και τα διαφορετικά "ι" υπήρχαν στην ελληνική γλώσσα για χιλιάδες χρόνια μέχρι σήμερα και αποτελούν μέρος της γλώσσας μας ,του πολιτισμού μας.

Όπως το πες τότε ναι διευκόλυναν τώρα όχι.
νομίζω πως υπερβάλλεις λίγο. τι θα πάθει πια ο πολιτισμός αν τροποποιήσουμε λίγο τη γλώσσα. Δηλαδή η αφαίρεση του πολυτονικού συστήματος ήταν οκ, ενώ ας πούμε η διευκόλυνση της γραφής με αφαίρεση κάποιων γραμμάτων πρόκειται να φέρει το τέλος του κόσμου;
πού είναι η διαφορά δηλαδή;

Δε γίνεται να τα καταργήσουμε γιατί αυτόματα το πολιτιστικό και πνευματικό επίπεδο χάνεται.Η πολυπλοκότητα μιας γλώσσας αντανακλά στο πνευματικό επίπεδο του λαού απ' την οποία μιλιέται.

Εκτός του ότι αυτό που λες είναι ρατσιστικό, δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει. Τεκμηρίωσέ το.

Έπειτα , οι νεοελληνικές λέξεις έχουν τις ρίζες τους στις αρχαιοελληνικές.Δηλαδή , πώς γίνεται να ζητάς να καταργήσουμε γράμματα σε λέξεις όταν το θέμα τους προέρχεται από την αρχαιοελληνική?

Γιατί δεν γίνεται, μια χαρά γίνεται. Δηλαδή επειδή έτσι ήταν παλιά, πρέπει να είναι και τώρα; γιατί πρέπει σώνει και καλά η γλώσσα μας να έχει όσον το δυνατό περισσότερα κοινά στοιχεία με το παρελθόν; οι αρχαίοι πάει, δεν υπάρχουν πια, τη δική μας κοινωνία θα έπρεπε να κοιτάμε και πώς να την βελτιώσουμε στο μέγιστο βαθμό. Εξάλλου μόνο ο γραπτός αλλάζει ο προφορικός μένει ίδιος.

Η καθαρεύουσα που ανέφερες ήταν μια τεχνητή γλώσσα που έμοιαζε με την αρχαιοελληνική.Δεν είχε λόγο ύπαρξης αφού ο λαός γνώριζε τη δημοτική και πρωτίστως επειδή ήταν "ψεύτικη".

Δεν διαφωνώ, αλλά το ανέφερα, για να κάνω κατανοητό το γεγονός ότι δεν μπορείς με γνώμονα το παρελθόν να βάζεις περιορισμούς στην εξέλιξη και τις όποιες αλλαγές διαδέχεται μια γλώσσα. Η καθαρεύουσα ήταν μια προσπάθεια να "απαλλαχθεί" η ελληνική από όποια ξενη επιρροή και να επιστρέψει στις "ρίζες" τις. Αυτή η προσπάθεια φυσικά ναυάγησε, γιατί δεν μπορείς να βάζεις περιορισμούς επικαλούμενος τους "προγόνους" σου. Αν φτάσουμε στο σημείο κάποια στιγμή να συνεννοείται η πλειονότητα στα greeklish, τότε πρέπει αυτό να το δεχτούμε, και να ενεργήσουμε αναλογιζόμενοι το γεγονός αυτό και να μην λέμε " όχι οι αρχαίοι...". Ο πολιτισμός δεν χάνεται, εξελίσσεται και ανανεώνεται, και εκεί πρέπει να εστιάζουμε.

Με το "να χαρούν οι ξένοι" , δεν υπονόησα ότι κάνουν συνομωσίες εναντίον του πολιτισμού μας.Μόνοι μας καταστρέφουμε ό,τι μας έχει απομείνει κι τους δίνουμε έναυσμα να μας υποτιμούν ακόμα περισσότερο.Τα αρχαία μνημεία και η γλώσσα μας είναι τα μόνα άξια που έχουν απομείνει στο σύγχρονο νεοελληνικό χώρο και εμείς αντί να τα θαυμάζουμε κι να προσπαθούμε να βρούμε λύσεις για το μέλλον της σημερινής Παράγκας-Ελλάδας , προτείνουμε τρόπους ολοκληρωτικής καταστροφής του ελληνικού πλούτου με την πρόφαση του " δε μας χρησιμεύουν πουθενά".

Πρώτα από όλα τα αρχαία μνημεία δεν είναι δικά μας, είναι παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά.
Κατά τα άλλα, και εδώ τα ίδια. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς καταστροφή την οποιαδήποτε απλοποίηση της γλώσσας. Έχεις πάρει ως καλούπι τον πολιτισμό των αρχαίων, και τον συγκρίνεις με τον τωρινό, όχι αυτό είναι λάθος. Οι αρχαίοι ήταν αρχαίοι, και είχαν το δικό τους πολιτισμό. Εμείς θα έπρεπε να κοιτάμε να αναπτύξουμε τον δικό μας και να μην προσπαθούμε να ταυτιστούμε με του προηγούμενους επειδή κατάφεραν σημαντικά πράγματα.

Στην τελική, με συγχωρείτε ,αλλά γιατί όλη αυτή η φασαρία?Θα σας πέσει ο κώλος να μάθετε σωστή ορθογραφία?
Υποτίθεται πως ορθογραφία μαθαίνουμε μέχρι έκτη δημοτικού.Σφάλλω?Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Συνέλθετε λίγο !Εδώ πάμε και μαθαίνουμε αγγλικά και γαλλικά απ' τα 8 μας .Δε μπορούμε να αφιερώσουμε λίγο χρόνο για τη ριμάδα την ορθογραφία των ελληνικών?

Ε, καλά πολλά πράγματα μπορούμε να κάνουμε, τι σημαίνει αυτό. Συζήτηση κάνουμε.
Και δεν μου αρέσει προσωπικά αυτή η προσέγγιση του "δε βαριέσαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
For your information επίσης , η απλοποίηση μιας γλώσσας σημαίνει αυτόματα και το χάσιμο σκέψεων.Κι αυτό δεν το λέω εγώ , άμα θέλεις μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου.Φυσικά και τους ξένους θα τους συνέφερε και να μαθαίνουν πιο εύκολα τη γλώσσα μας (όσοι ολίγοι το επιχειρούν) και να έχουμε χαμηλότερο πνευματικό επίπεδο για να μας χειραγωγούν.Άσχετα αν έχουμε γίνει ανόητοι από άλλους παράγοντες.

Η εμμονή σου με τους ξένους είναι για κλάματα. Είναι μόνο για κλάματα μάλλον γιατί κι αυτά που λες αστήριχτα είναι. Προσπαθείς να δώσεις σημασία σε κάτι ασήμαντο ή να τονώσεις τον εγωισμό σου; Cause for one η συνωμοσιολογία δε δουλεύει εδώ.

Στ' αλήθεια πιστεύεις ότι έξω σκοτώνονται για θέσεις σε φροντιστήρια ελληνικών; They don't give a CRAP man, not even the slightest thought about it, είτε γιατί όπως λες η γλώσσα είναι δύσκολη και γραμματικά έξω από τη διαδεδομένη αγγλική είτε γιατί απλά δεν τους εμπνέει. Πού το συμφέρον της ελληνικής και για ποια χειραγώγηση μιλάμε; Χειραγώγηση ενός ΗΔΗ χειραγωγημένου κόσμου; Ξύπνα, ξεκόλλα, δεν ξέρω τι πάντως μη φτιάχνεις δικές σου ιστορίες. Δε θέλουν να μάθουν ελληνικά γιατί δε ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να μάθουν ελληνικά, όχι γιατί ξαφνικά απέκτησες την περιούσια γλώσσα του πλανήτη.

Κι όσον αφορά το πρώτο κάτι έχω ακούσει για την απώλεια ιδεών ναι, άσχετα αν δεν το εξηγείς καθόλου. Κάτι λέγαμε στο γυμνάσιο στην έκθεση. Anyway, you didn't get the point. Όλοι όσοι μιλάνε για απλοποίηση της γλώσσας αναφέρονται σε κάτι που υφίσταται έτσι κι αλλιώς απ' τη στιγμή που μία γεννιέται. Ή μήπως φαντάζεσαι πάλι ότι μιλάς τα ίδια ελληνικά με αυτά που θα άκουγες μετά από δυο αιώνες, αν υπάρχει ελληνική τότε κι αν ζούσες για να την ακούσεις; Οι κοινωνίες προχωρούν κι αλλάζουν. Διαφορετικοί οι ρυθμοί της καθεμιάς αλλά ρυθμοί still. Η γλώσσα, ως ζωντανό σώμα και συνδετικός κρίκος αυτών, προφανώς δε μένει ανεπηρέαστη. Προχωράει κι αλλάζει ταυτόχρονα με την κοινωνία στην οποία χρησιμοποιείται. Η απλούστευση αλλά και κάθε άλλη τροποποίηση συνεπάγεται τόσο απώλεια παλιών ιδεών όσο και δημιουργία ή υιοθέτηση νέων, όταν αυτή απορρέει από τις ανάγκες της εκάστοτε κοινωνίας. Αν με κάθε αλλαγή η γλώσσα έχανε ιδέες χωρίς να αποκτά καινούριες τώρα δε θα είχε απομείνει καμιά σε καμία.

Ναι ρε , είμαι περήφανος για την ιστορία και τον πολιτισμό μας και όχι για την κατάντια της σημερινής Ελλάδας.Ο λόγος που υποστηρίζω την ελληνική γλώσσα είναι επειδή σέβομαι όλη την ιστορία του Ελληνικού πολιτισμού και το βρίσκω ανυπόστατο να καταστραφεί 2000 χρόνια μετά επειδή η σημερινή γενιά του facebook δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα και το βρίσκει πολύ βολικό να απλοποιήσουμε τη γλώσσα μας.Λυπάμαι , αλλά εγώ σε αυτό δε θα συμμετάσχω και θα έχω τη συνείδησή μου ήσυχη.

Ακριβώς αυτό κάνεις indeed, τραβιέσαι απ' έξω να λατρέψεις άλλες εποχές και ξεχνάς τον κόσμο που έχεις ΣΗΜΕΡΑ γύρω σου. Αλήθεια γιατί σ' ενοχλεί η κατάντια της χώρας σου; Νομίζεις την ιστορία κοιτάνε οι ξένοι σου ή την πραγματικότητα που ζούμε τώρα; Θα έρθει κάποιος να διαγράψει τις μαλακίες των σημερινών Ελλήνων επειδή απλά άνθρωποι που έτυχε να ζήσουν στην ίδια γεωγραφική περιοχή πριν 2000 χρόνια με αυτούς έδωσαν κάτι στον κόσμο; Ή μήπως νομίζεις ότι με τη στάση σου δε συμμετέχεις κι εσύ στη διαμόρφωσή του αύριο; Όσοι έζησαν στην περιοχή που ζεις εσύ σήμερα αιώνες πριν κατάφεραν να κληροδοτήσουν κάτι σε σένα και στον υπόλοιπο κόσμο, πες το ιστορία, πολιτισμό, δημοκρατία, δε με νοιάζει. Μπράβο τους. ΕΣΥ τι θα δώσεις στους επόμενους, ό,τι πήρες ΙΔΙΟ κι ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ; Βολικό δε λέω αλλά τι θα τους πεις όταν το παραδίδεις, είχα πορωθεί με την ιστορία και ξέχασα να ασχοληθώ με την πρόοδο της εποχής μου; Θέλω να δω τι θα σου απαντήσουν γιατί κάτι φαντάζομαι.

Η κατάντια της Ελλάδας είναι το τελευταίο που θα 'πρεπε να σε απασχολεί όταν οι Έλληνες απλά ΔΕΝ είναι ανοιχτοί σε καινούριες ιδέες. Και με αυτό δεν εννοώ το facebook και διάβαζε τι λέμε πριν πετάξεις κάτι στον αέρα. ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς που μιλάνε για απλοποίηση δεν έχει ούτε αυτή τη μαλακία ούτε τα greeklish στο μυαλό του. Αν έφτασες ως εδώ διαβάζοντας τότε θα καταλάβεις ελπίζω για τι είδους αλλαγές λένε.

Κάτι λες για αλλαγές. Μήπως η παιδεία είναι κομβικής σημασίας για να επιτευχθούν αυτές οι αλλαγές; Η γλώσσα άραγε τι να είναι; Πάντως η μίξη ελληνικών και αγγλικών, μόνο τέτοιο δείγμα δεν είναι.

Γιατί ποιος είπε ότι εγώ είμαι υπόδειγμα παιδείας και μόρφωσης; Το διάβασες πουθενά σε μήνυμά μου ή μήπως ήρθα να συνδέσω την αλλαγή που ανέφερα με όσα είπα; The fuck? :P

Για να δω, προσπαθείς να συνδέσεις πράγματα χωρίς στ' αλήθεια να τα συνδέεις. Η παιδεία, η γλώσσα και οι αλλαγές έχουν όντως σημείο τομής αλλά δεν το βλέπω στο μήνυμά σου. So let me explain my thoughs a bit.

Καταρχάς θεωρώ αυτονόητο πως μπορούμε να διαχωρίσουμε την πνευματική καλλιέργεια ενός ατόμου με τις γνώσεις που κουβαλάει στο κεφάλι του. Ενώ μιλάμε για πράγματα που ίσως συνδέονται, με την πρώτη μάλλον να εξαρτάται από τη μόρφωση, αλλαγές δεν επέρχονται απλά επειδή κάποιος είναι καλλιεργημένος. Και σε περασμένες περιόδους σκοταδισμού υπήρχαν καλλιεργημένα άτομα και δεν αμφιβάλλω πως χειρίζονταν τη γλώσσα καλύτερα από οποιονδήποτε. Όμως αν η παιδεία που έχω λάβει δε μου επιτρέπει να δω τα πράγματα ανοιχτά, χωρίς σταθερές και περιορισμούς, οι αλλαγές στις οποίες θα συνεισφέρω στη ζωή μου θα είναι ελάχιστες, αν υπάρχουν κιόλας.

Το point είναι πως η παιδεία ως μέσο αλλαγής δεν δικαιολογεί την άριστη γνώση της γλώσσας ΚΑΙ την εμμονή στη μορφή που έτυχε να διδαχθώ. Η γλώσσα εντάσσεται στο ευρύ πλαίσιο της παιδείας ΧΩΡΙΣ όμως αυτό να σημαίνει πως δε μπορώ να την αλλάξω. Η εκπαίδευσή μου απλά θα μου δώσει τα εφόδια για να το κάνω.

In other news, η μίξη αγγλικών κι ελληνικών γίνεται επειδή ΜΠΟΡΩ. Anything else?

PS: Πετάγομαι τώρα σαν *** γιατί πριν που πήγα να απαντήσω το site γα*ιότ*ν και το παράτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πού κι ως πού να διακοπεί η εξέλιξη της γλώσσας; Δηλαδή αν η σταδιακή αλλαγή της σημερινής γλώσσας δεν είναι εξέλιξη τότε τι είναι;
Ή μήπως νομίζεις ότι από τα αρχαία χρόνια η γλώσσα έχει παραμείνει στάσιμη και δεν έχει αλλάξει πόσα στάδια ξέρω γω.

Τα greeklish όπως ήδη είπα είναι συνέπεια της σημερινής κατάστασης ( παγκοσμιοποίηση, εξέλιξη της τεχνολογίας κλπ) και όσο κι αν ελπίζουν μερικοί δεν πρόκειται να σταματήσουν. Αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε εμεις τότε οι αλλαγές θα μας βρουν από μόνες τους και σίγουρα με χειρότερο τρόπο. Από κει και πέρα διαλέγεις και παίρνεις.

Από αυτά που γράφεις, μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που είπα παραπάνω ή εγώ δεν το έθεσα σωστά. Είπα πως ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ η εξέλιξη και η συνέχεια της γλώσσας. Ποτέ δεν είπα πως η γλώσσα έχει μείνει στάσιμη. Εδώ εννοώ πως ο ρυθμός της εξέλιξης της γλώσσας θα πάψει να υπάρχει. Γιατί η έννοια και η ερμηνεία μιας λέξης φαίνεται και από την ορθογραφία της. Και χωρίς ορθογραφία, σταματά και η συνεχής πορεία της γλώσσας.

Έστω ότι βρισκόμαστε σε μια εποχή που από φωνήεντα υπάρχουν μονάχα τα α, ε,ι, ου, για να είναι πιο εύκολη η γλώσσα. (πώς φαίνεται ότι μ' αρέσουν τα μαθηματικά! :P) Τότε πια, οι ομόρριζες δε θα είχαν κανένα σύγχρονο τρόπο ώστε να αναγνωριστούν. Ο μόνος τρόπος για την κατανόηση της γλώσσας θα ήταν η μελέτη της ορθογραφίας, η οποία όμως θα είναι πολύ δύσκολο να μελετηθεί, όταν δε χρησιμοποιείται, και θα γινόταν μόνο από σπουδαγμένους. Αυτό σημαίνει πως η γλώσσα θα ήταν πιο δύσκολη ως προς τη συνοχή της και τον τρόπο που συνδέονται οι λέξεις μεταξύ τους, ως προς τη "φιλοσοφία" της, δηλαδή το γενικότερο τρόπο σκέψης πάνω στον οποίο στηρίζεται. Οπότε καταλήγουμε σε άτοπο, αφού η γλώσσα, αν και φαινομενικά απλοποιείται, γίνεται πιο πολύπλοκη χωρίς ουσιαστικό λόγο και χωρίς να ανταποκρίνεται σε κάποιο θέμα της εποχής.

Εκτός από την ευρεία χρήση των αγγλικών, υπάρχει μήπως βαθύτερο αίτιο?? Η παιδεία-εκπαίδευση?? δε μας φταίει η παγκοσμιοποίηση. Το ξερό μας το κεφάλι φταίει.

Οι αλλαγές θα μας βρουν με χειρότερο τρόπο?? δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Τεκμηρίωσε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
1) Λόγω κυρίως αλφαβήτου (και ίσως και άλλων στοιχείων) τα Ελληνικά διαφέρουν αρκετά σε σχέση με άλλες ευρέως διαδεδομένες γλώσσες. Αυτό διαμορφώνει και μια αντίστοιχη εντύπωση στα μάτια των Ελλήνων. Με αυτήν την έννοια τη λέω απόμακρη.

2) Καλά για αυτό το "άρρηκτα" μην παίρνεις και όρκο, αλλά τέλος πάντων καταλαβαίνω τ θες να πεις. Ρώτησα γιατί συνήθως ζωντανή λέγεται η γλώσσα που μιλιέται.
Στο επόμενο νομίζω πως κάνεις λάθος. Έτσι όπως τα αρχαία Ελληνικά έχουν αρκετά κοινά στοιχεία με τα νέα, έτσι και τα Λατινικά ως πρόγονος των Ιταλικών και άλλων γλωσσών έχει πολλά κοινά στοιχεία με αυτή και άλλες. Όχι τίποτα άλλα αλλά μην λέμε κι ότι μας συμφέρει.
Πάλι τα ίδια κι εδώ, δεν καταλαβαίνω την εμμονή σας με τα αρχαία, δηλαδή όποιος άνθρωπος σήμερα χρησιμοποιεί 5 λέξεις παραπάνω είναι επειδή έχει μελετήσει αρχαία; Σύμφωνοι σε βοηθούν να διακρίνεις από πού προέρχονται πολλές μεταγενέστερες λέξεις, αλλά wtf από πού κι ως πού αυτό είναι απαραίτητο για να ξέρουμε καλά Ελληνικά;
Όπως και αυτές οι διαφορές έτσι και κάποια αντίστοιχη σήμερα θα προέρχεται από φυσικά αίτια, και ανάγκες που προέκυψαν με το πέρασμα του χρόνου( δεν υπάρχει φυσικό και αφύσικο άλλωστε), δεν καταλαβαίνω πού κολλάς.
Και γενικά γιατί αυτή η καταστροφολογία, δηλαδή οι Τούρκοι που μετέτρεψαν το αλφάβητό τους σε λατινικό τι πάθανε; ίσα ίσα που έτσι ανοίγεις νέους δρόμους στην επικοινωνία με τους άλλους λαούς.
Πάνω στο ελληνικό αλφάβητο στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό ο λατινικό και εσυ θέλεις να το αντικαταστήσουμε?
Ε είναι απαραίτητο.Γνωρίζοντας καλαά αρχαία μπορείς να γνωρίζεις καλύτερη ορθογραφεία αλλά και να κατανοήσεις καλύτερα τη σημασία μιας λέξης.
Δεν κάνω καθόλου λάθος σε αυτό για τα λατινικά.Οι φιλολογοί μου μού το έχουν πει αλλά και ο καθηγητής των ιταλικών μου που σπούδασε και στην ιταλία.Τα ιταλικά είναι ανεξάρτητα από τα λατινικά.
Στο είπε και ένα παιδί πάνω για τις αλλάγες που έγιναν.Να μην λεμε πάλι τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Και γαμώ τα επιχειρήματα " σε όποιον αρέσουμε" δε λέω καλές και οι δήθεν μαγκιές, αλλά αν επιλέξεις ως χώρα να κινηθείς έτσι στο παγκόσμιο επίπεδο την έχεις βαμμένη. Για αυτό και φυσικά δεν ισχύει αυτό που λες.
Δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει οι περισσότεροι αλλά ο τρόπος ζωής μας έρχεται αντίθετος με τις όποιες θέσεις ακούγονται από μεριάς σας. Πλέον αγοράζουμε προϊόντα από το εξωτερικό, υιοθετούμε ξένες συνήθειες, και περιέργως δείχουμε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ξένες και "εξωτικές κουλτούρες. Στο μυαλό μας οι ξένοι πολιτισμοί είναι κάτι το ανώτερο, ακούμε "κινέζικη κουζίνα" και νομίζουμε ότι πρόκειται για κάτι υψηλότερου επιπέδου. Γενικά σε κανονικά επίπεδα δεν την καταδικάζω τη στάση αυτή, αλλά να ξέρουμε τι λέμε. Έχουμε ήδη αφορίσει τον Ελληνικό πολιτισμό σε πολλούς τομείς και ξαφνικά μας πείραξε η γλώσσα;

εγώ είπα μόνο ότι έχουμε πολλά φωνήεντα και σε όποιον αρέσει που έχουμε τόσα!!!
δεν αναφέρθηκα γενικά !!!! και από που και ωσπού δήθεν μαγκές αυτό που είπα ;;

δεν είναι όλοι οι ξένοι πολιτίσμοι ανώτεροι στο μυαλό όλων μας ,χωρίς φυσικά να λέω πως δεν αξίζουν τίποτα .
επηρρεαζόμαστε από τους άλλους πολιτισμούς αλλά αυτό δεν είναι κακό σε αρκετά σημεία μάλιστα μπορούμε να επηρρεαστούμε θετικά απο αυτούς και δεν είναι κακό να γνωρίσουμε νέες κουλτόυρες , όχι όμως και να καταστρέψουμε τον δικό μας πολιτισμό μέρος του οποίου είναι και η γλώσσα μας ούτε να πιστεύουμε ότι αυτοι είναι άψογοι σε όλα
αγοράζουμε προιόντα από το εξωτερικό ,αλλά αυτό τι σχέση έχει ;; μήπως και αυτοί δεν αγοράζουν ελληνικά προιόντα ;;

Και τι είναι δηλαδή, θέμα τιμής για να πρέπει να σκιζομαστε να μάθουμε μια γλώσσα για μαζοχιστές;
Δηλαδή όταν καταργήθηκε η καθαρεύουσα και καθιερώθηκε η δημοτική για αυτό φταίγανε οι αγράμματοι νεοέλληνες που καταστρέφανε την τόσο πλούσια γλώσσα μας ε;

Τώρα τα υπόλοιπα περί ξένων ότι και τις συνωμοσιακές θεωρίες που κυκλοφορούν ότι υπάρχον μυστικά σχέδια των ξένων να διαλυθεί ο πολιτισμός μας για να μας καταστρέψουν, γιατί τους καίει και πάρα πολύ ας πούμε, μόνο γέλιο μου φέρνουν.

πολύ ωραία γνώμη έχεις για την ελληνική γλώσσα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top