Μπαμπινιώτης: «Οι νέοι θα πληρώσουν ακριβά τα greeklish»

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αν είχαμε λίγο μυαλό θα είχαμε ήδη λατινικοποιήσει το αλφάβητο... αλλά εδώ πέρα έχουμε μείνει ακόμα στην εποχή του Περικλή. Αφού δε θέλετε τώρα φάτε τα greeklish στη μάπα.

Για ποιον λόγο θα ήμασταν εξυπνότεροι αν λατινικοποιούσαμε το αλφάβητο? Εξάλλου στο ελληνικό αλφάβητο στηρίζεται, δε βλέπω το λόγο να πάμε από το πρωτότυπο σε κάποιο αντίγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για ποιον λόγο θα ήμασταν εξυπνότεροι αν λατινικοποιούσαμε το αλφάβητο? Εξάλλου στο ελληνικό αλφάβητο στηρίζεται, δε βλέπω το λόγο να πάμε από το πρωτότυπο σε κάποιο αντίγραφο.

Εξυπνότεροι όχι. Θα είχαμε όμως πολλά επικοινωνιακά οφέλη. Όσο πιο εύκολο είναι να κατανοήσει ο άλλος τη γλώσσα σου τόσο το καλύτερο για σένα.
Η Τουρκία το έκανε και δεν έχασε. Εμείς ακόμα.

Και δεν είναι αντίγραφο την τύχη μου ξεκαβαλήστε το καλάμι. Είμαστε οι μόνοι στο βόριο ημισφαίριο που έχουμε μείνει να νομίζουμε ότι επειδή το λατινικό αλφάβητο στηρίχθηκε στο Ελληνικό όλες οι ευρωπαϊκές γλώσσες είναι κόπιες της ελληνικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Τι θα πει ότι "πρέπει"?Ούτε "πρέπει",ούτε "δεν πρέπει".Ο λόγος που προοδεύουμε,είναι επειδή αυτό κάνει καλύτερη τη ζωή μας.Let's face it,μας αρέσει που όταν ανεβάζουμε πυρετό παίρνουμε μια αντιβίωση και μας πέφτει,οπότε ο κίνδυνος να πεθάνουμε έτσι ελαχιστοποιείται.Αν δεν είχαμε το ένστικτο της επιβίωσης,τότε και η πρόοδος στην ιατρική δεν θα είχε κανένα νόημα.Αναλογικά,το ίδιο ισχύει και για κάθε άλλη επιστήμη.
Όσο για τη σκέψη,δεν είναι μόνο η γλώσσα που την προάγει.Η γλώσσα είναι ένα μέσο,δεν αποτελεί το μόνο μέσο.Still,όπως και να έχει,τόσο το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί ο μέσος άνθρωπος,όσο και το σύνολο των λέξεων που αποτελούν μια γλώσσα,συνεχώς αυξάνονται,καθώς η ανθρωπότητα συνεχώς προοδεύει και ανακαλύπτει.





Μα αυτό σου λέω.Αν μια μέρα ο διαδεδομένος τρόπος γραφής γίνουν τα greeklish,έναντι των νέων ελληνικών (και επιτέλους,τα greeklish αποτελούν τρόπο γραφής,όχι γλώσσα),τότε ναι,αυτά θα είναι ορθότερα.So what?Τι και αν γράφεις έτσι,ti kai an grafeis etsi,το ίδιο πράγμα εννοείς,ο λόγος που προτιμάμε το πρώτο είναι επειδή το έχουμε συνηθίσει καλύτερα από μικροί οπότε μας βολεύει καλύτερα.
Όσο για αυτό που λες στο τέλος για τις επιστήμες,οι επιστήμες που αναφέρεις όπως η χημεία είναι φυσικές επιστήμες,τουτέστιν αποτελούν πράγματα τα οποία ανακαλύπτουμε στη φύση και απλά τα περιγράφουμε.Η γλωσσολογία δεν είναι φυσική επιστήμη,είναι ανθρωπιστική.





Καμία σχέση η αναλογία σου με τα μαθηματικά.Τα μαθηματικά στηρίζονται στη λογική,το 1+1 έχει απόδειξη.Το ότι το "τραπέζι" το ονομάσαμε "τραπέζι" και όχι "καρέκλα" είναι κάτι τυχαίο,δεν στηρίζεται σε κάποια λογική,απλά για συννενόηση το κάναμε,γιατί αν εγώ λέω "τραπέζι" και εσύ καταλαβαίνεις "καρέκλα",είναι μπέρδεμα.

Μα δεν υπάρχει μόνο η επιβίωση αλλά υπάρχει και το μετά που εντοπίζεται περισσότερο στο πνευματικό παρά στο σωματικό επίπεδο.Για αυτό λένε πως πρώτα γεννήθηκε ο τεχνικός πολιτισμός που στη συνέχεια θεμελίωσε με τη σειρά του τον αντίστοιχο πνευματικό.Και ναι συμφωνώ πως το ένστικτο της επιβίωσης σε κινητοποιεί αλλά εντάξει δε ζούμε και στην εποχή των σπηλαίων.Ναι υπάρχουν ασθένειες και δυσκολίες που πρέπει να αντιμετωπιστούν αλλά όχι πως πρέπει να ασχολούμαστε αποκλειστικά με αυτό.Η σημερινή εποχή παρέχει ευρύτερες δυνατότητες απασχόλησης.Και η βασικότερη από αυτές κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον είναι η προάσπιση της γλώσσας.Γιατί η γλώσσα σε πάει ψηλότερα,σε ανεβάζει σε μεγαλύτερα σκαλοπάτια που το σώμα αδυνατεί από μόνο του να προσεγγίσει.Πώς γίνεται να διαχωρίζεις τις επιστήμες σε φυσικές και ανθρωπιστικές και να υποστηρίζεις παράλληλα πως πάνω κάτω ισχύουν για αυτές τα ίδια πράγματα?Λίγο αντιφατικό και αυθαίρετο μου φαίνεται:hmm:.Ναι η γλώσσα δεν είναι το μόνο μέσο που χρειάζεται κάποιος για να προάγει τη σκέψη του αλλά δεν παύει να είναι το βασικότερο.Φαντάζεσαι να μπορούσαμε να εκφέρουμε μόνο άναρθρες κραυγές?Θα ήμασταν σαν ζώα.Για αυτόν τον λόγο άλλωστε ο άνθρωπος του νεατερνταλ που μόνο <<μούγκριζε>> αφανίσθηκε από τον homo sapiens,τον σκεπτόμενο δηλαδή και ομιλών άνθρωπο.Καλά ειλικρινά πιστεύεις πως οι σημερινοί νέοι διαθέτουν σε γενικές γραμμές πλουσιότερο λεξιλόγιο από τους παλαιότερους?Κάπως δεοντολογικό και ιδεατό μου ακούγεται παρά κάτι το ρεαλιστικό:hmm:.Συμφωνώ πάντως με την άποψη σου πως το λεξιλόγιο διευρύνεται λόγω της προόδου,όχι όμως πως γίνεται και κτήμα όλων..


Δε νομίζω πως λέμε τα ίδια πράγματα εκτός και αν δεν κατάλαβες αυτά που εννοώ.Anyway δε μπορώ να τη δεχτώ αυτήν την άποψη γιατί τη θεωρώ πολύ ωφελιμιστική και ότι διαθέτει μέσα της σκοπιμότητα.Οκ λοιπόν θα μαζέψω και εγώ 100 άτομα από το φόρουμ και θα γράφουμε etsi,ώστε να <<πειστείς>> και να γράφεις me ton idio tropo.Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να σου αρέσει να πηγαίνεις με τη μάζα οπότε πάσο.Μα δεν καταλαβαίνεις πως το έχουμε συνηθίσει από μικροί το να γράφουμε νέα ελληνικά γιατί αυτό είναι το αντικειμενικά σωστό(και όχι το υποκειμενικό με το οποίο μάλλον θα μου απαντούσες).Εκτός και αν πιστεύεις πως η αντικειμενικότητα υπάρχει μόνο στο σύμπαν των θετικών επιστημών.Ε μάθε λοιπόν πως και στις ανθρωπιστικές επιστήμες υπάρχουν αντικειμενικές σταθερές.Καλά πλάκα μας κάνεις,η ανθρώπινη ομιλία δηλαδή θες να μας πεις πως δεν είναι κάτι το φυσικό,ένα πράγμα της φύσης,το οποίο η γλωσσολογία περιγράφει και ερμηνεύει?Δεν ήρθαμε από το διάστημα,φυσικές υπάρξεις είμαστε και εμείς και τα στοιχεία που συναποτελούν το είναι μας,όπως η γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
αυτο το φορουμ θα βγαλει και τα greeklish ως κατι θετικο και ως κατι που πρεπει να χρησιμοποιουμε? ακομα αυτο να δω απο μερικους εδω μεσα...

Τι θετικό?Ούτε θετικό είναι,ούτε αρνητικό.Τίποτα δεν είναι,απλά μια ενδεχόμενη εξέλιξη του τρόπου γραφής είναι.Όσο για το τι θα βγάλει αυτό το forum...αν δεις τις σελίδες,βρίθουν από σχόλια σχετικά με το πόσο ανώτερη είναι η νέα ελληνική γραφή και το τι επαίσχυντη μόδα είναι τα greeklish.You know,βρίσκεται στα πλαίσια του προφίλ του μέσου ischoolίτη,που προτιμάει τα forums αντί για το facebook,γράφει σε ελληνικά αντί σε greeklish,έχει καλούς βαθμούς και σωστή σχολική συμπεριφορά,προτιμάει να ασχολείται με κοινωνικά θέματα απ'το να λέει παπαριές με κολλητούς,ερωτεύεται αντί να χαζεύει κωλαράκια,περνάει τον χρόνο του ακούγοντας αφανείς μουσικούς αντί να κοπανιέται σαν χταπόδι στο Candy Bar και στο Ακρωτήρι,συνεπώς είναι άπειρα γαμάτος,ψαγμένος,ανώτερος,με ευαισθησίες και αηδιασμένος με τη "σαπίλα της σημερινής νεολαίας".Ε,οπότε το να του λες "παπάρια μάντολες,τι και αν γράφεις έτσι,ti kai an grafeis etsi,κακομοιράκο μου",χαλάει το illusion.C'mon,guys,απλά σακιά με αίμα και κόκκαλα είμαστε,αφήστε τα κόμπλεξ περί ανωτερότητας και chill out a lil'.

Μα δεν υπάρχει μόνο η επιβίωση αλλά υπάρχει και το μετά που εντοπίζεται περισσότερο στο πνευματικό παρά στο σωματικό επίπεδο.Για αυτό λένε πως πρώτα γεννήθηκε ο τεχνικός πολιτισμός που στη συνέχεια θεμελίωσε με τη σειρά του τον αντίστοιχο πνευματικό.Και ναι συμφωνώ πως το ένστικτο της επιβίωσης σε κινητοποιεί αλλά εντάξει δε ζούμε και στην εποχή των σπηλαίων.Ναι υπάρχουν ασθένειες και δυσκολίες που πρέπει να αντιμετωπιστούν αλλά όχι πως πρέπει να ασχολούμαστε αποκλειστικά με αυτό.Η σημερινή εποχή παρέχει ευρύτερες δυνατότητες απασχόλησης.Και η βασικότερη από αυτές κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον είναι η προάσπιση της γλώσσας.Γιατί η γλώσσα σε πάει ψηλότερα,σε ανεβάζει σε μεγαλύτερα σκαλοπάτια που το σώμα αδυνατεί από μόνο του να προσεγγίσει.


Και τι θα πει "ψηλότερα"?Βάσει ποιων κριτηρίων ορίζεις αυτό "ψηλότερο" και το άλλο "χαμηλότερο"?Σε τι σκαλοπάτια αναφέρεσαι?Βλέπεις την επιβίωση με πολύ στενά πλαίσια.Επιβιώνω δεν σημαίνει απλά ζω,αλλά ζω όσο καλύτερα μπορώ.Αυτό το τελευταίο μας καίει και μας κόφτει,γι'αυτό έχουν νόημα τα πάντα γύρω μας.Διαφορετικά,μια χαρά θα ήμασταν και στα δέντρα,και εκεί επιβιώναμε.Μας αρέσει να κάνουμε μπάνιο σε ζεστό νερό αντί για ποτάμια,μας αρέσει να αράζουμε σε ανατομικές πολυθρόνες αντί για κοτρώνες,μας αρέσει να διαβάζουμε βιβλία αντί να χαζεύουμε χοντροκομμένα σχέδια σε τοίχους.That's the main idea.


Πώς γίνεται να διαχωρίζεις τις επιστήμες σε φυσικές και ανθρωπιστικές και να υποστηρίζεις παράλληλα πως πάνω κάτω ισχύουν για αυτές τα ίδια πράγματα?Λίγο αντιφατικό και αυθαίρετο μου φαίνεται:hmm:.


Πότε υποστήριξα ότι ισχύουν τα ίδια πράγματα?Όσο για τον διαχωρισμό,δεν τον έφτιαξα εγώ.

Ναι η γλώσσα δεν είναι το μόνο μέσο που χρειάζεται κάποιος για να προάγει τη σκέψη του αλλά δεν παύει να είναι το βασικότερο.Φαντάζεσαι να μπορούσαμε να εκφέρουμε μόνο άναρθρες κραυγές?Θα ήμασταν σαν ζώα.Για αυτόν τον λόγο άλλωστε ο άνθρωπος του νεατερνταλ που μόνο <<μούγκριζε>> αφανίσθηκε από τον homo sapiens,τον σκεπτόμενο δηλαδή και ομιλών άνθρωπο.


Στην ουσία μου λες ότι η γλώσσα είναι ένα πρακτικό μέσο επικοινωνίας,αυτό που είπα και 'γω.Σου δίνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα να φωνάζεις "τώρα θα καλυφθούμε απ'τους Νεάτερνταλ!",απ'το να φωνάζεις "αούργκα-ντούγκα-μπούγκα" και να περιμένεις οι άλλοι να καταλάβουν ότι εννοείς να καλυφθείτε πίσω απ'τους θάμνους.Η γλώσσα αποτελεί αποτέλεσμα της ευφυΐας,όχι αιτία της.Δημιουργήσαμε ένα πιο πρακτικό σύστημα επικοινωνίας,ακριβώς επειδή είχαμε υψηλότερο IQ,δεν αποκτήσαμε υψηλότερο IQ επειδή είχαμε ένα πρακτικότερο σύστημα επικοινωνίας.


Καλά ειλικρινά πιστεύεις πως οι σημερινοί νέοι διαθέτουν σε γενικές γραμμές πλουσιότερο λεξιλόγιο από τους παλαιότερους?Κάπως δεοντολογικό και ιδεατό μου ακούγεται παρά κάτι το ρεαλιστικό:hmm:.Συμφωνώ πάντως με την άποψη σου πως το λεξιλόγιο διευρύνεται λόγω της προόδου,όχι όμως πως γίνεται και κτήμα όλων..


Τι "δεοντολογικό" βρε?Ιδεαλιστικό εννοείς (I don't wanna be a dick,αλλά όταν μου κάνεις lecture για το πόσο γαμάτος είσαι όταν χρησιμοποιείς σωστά τη γλώσσα και κάνεις λάθη,να τα περιμένεις αυτά.Plus,ψήσου να βάζεις και κανά κόμμα όταν γράφεις).Δεοντολογία είναι ένα άτυπο σύστημα κανόνων,κάτι σαν mini κώδικας ηθικής,συνήθως αναφερόμενο σε κάποιον επαγγελματικό κλάδο,π.χ. δημοσιογραφική δεοντολογία.Και ναι,το λεξιλόγιο του μέσου ανθρώπου είναι πλουσιότερο απ'ότι στο παρελθόν.Καταλαβαίνω ότι η χρήση ελληνικών και όχι greeklish σε κάνει να νιώθεις πολύ γαμάτος και ανώτερος απ'τους γύρω σου,και σε βάζει στο τρυπάκι του ανώτερου "οοοοο,θα μιλήσω για την κοινωνική παρακμή",but sorry to ruin your illusion,πριν τη γενιά μας δεν ήταν καμιά γενιά διανοούμενων που διάβαζε φιλοσοφία και την έβρισκε με ποίηση,παλαιότερα τα παιδιά παρατούσαν το σχολείο για να πάνε μετανάστες ή για να βοσκίσουν τα γίδια του πατέρα τους.Μάντεψε πως κατέληξαν όλοι αυτοί,κλασσικοί αμόρφωτοι Ελληνάρες που το παίζουν ιστορία σε ψαρωμένους νεαρούς,λόγω ηλικίας.Ε,δεν ζούμε πια στην εποχή των σπηλαίων,μόνο σου το είπες,το ότι ο κάθε παπάρας κατάφερε να φτάσει τα 50 έχει πάψει πλέον να αποτελεί κατόρθωμα και να χρειάζεται ιδιαίτερες ικανότητες.


Anyway δε μπορώ να τη δεχτώ αυτήν την άποψη γιατί τη θεωρώ πολύ ωφελιμιστική και ότι διαθέτει μέσα της σκοπιμότητα.


Pointless.Παντού υπάρχει σκοπιμότητα,so?


Οκ λοιπόν θα μαζέψω και εγώ 100 άτομα από το φόρουμ και θα γράφουμε etsi,ώστε να <<πειστείς>> και να γράφεις me ton idio tropo.Δεν ξέρω βέβαια μπορεί να σου αρέσει να πηγαίνεις με τη μάζα οπότε πάσο.Μα δεν καταλαβαίνεις πως το έχουμε συνηθίσει από μικροί το να γράφουμε νέα ελληνικά γιατί αυτό είναι το αντικειμενικά σωστό(και όχι το υποκειμενικό με το οποίο μάλλον θα μου απαντούσες).


Πως ορίζεις αυτό το..."αντικειμενικά σωστό"?Τίποτα δεν είναι.Παλαιότερα,"αντικειμενικά σωστό" λέγανε ότι είναι να γράφεις στην καθαρεύουσα.Βέβαια κανείς δεν γούσταρε την καθαρεύουσα,οπότε τελικά αναγκαστήκαν να την χώσουν στον κώλο τους.Θα μου πεις η καθαρεύουσα ήταν κατασκευασμένη.True,και γι'αυτό ήταν τόσο ξεκάθαρο ότι πρέπει να πάρει τον πούλο.Σήμερα,στην κοινωνία,οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα νέα ελληνικά,τα έχουν συνηθίσει,τους είναι πιο εύχρηστα και πιο αισθητικά στο μάτι (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου).Αν σε 30 χρόνια όμως τα greeklish υπερισχύσουν ως τρόπος γραφής,και ο μέσος Έλληνας τα βρίσκει πιο πρακτικά,τότε θα είναι ο καιρός των νέων ελληνικών να πάρουν τον πουλόπουλο.Personally,δεν πιστεύω καν ότι θα γίνει,τουλάχιστον anytime soon.Απλά τα greeklish θα παγιωθούν σαν ένα είδος γραπτής slang.Σε πολλές χωρές κυκλοφορούν πολλές παράλληλες γλώσσες,τόσο σε προφορικό όσο και σε γραπτό επίπεδο (άντε δες π.χ. γραπτό από έναν "nigga" from the "hood",να σου βγουν τα μάτια,θα θες να σκίσεις τα πτυχία σου στ'αγγλικά,ξέρω 'γω).


Εκτός και αν πιστεύεις πως η αντικειμενικότητα υπάρχει μόνο στο σύμπαν των θετικών επιστημών.Ε μάθε λοιπόν πως και στις ανθρωπιστικές επιστήμες υπάρχουν αντικειμενικές σταθερές.


Βασικά ναι,μόνο στις φυσικές επιστήμες υπάρχει αντικειμενικότητα,και ακόμα εκεί,σχετική είναι (λέγε με Heisenberg).If you want to claim ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στις ανθρωπιστικές επιστήμες,I need proof.Με τα "μάθε"...ε,και εσύ μάθε λοιπόν ότι την έχω 23 cm,άρα έχω δίκιο.Wow,great conversation κάναμε πάλι.Στις ανθρωπιστικές επιστήμες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον ορθολογισμό,μαθηματική συλλογιστική,ώστε να μιλήσουμε για "αντικειμενικά σωστή" συλλογιστική πορεία,οι αρχικές μας παραδοχές όμως,δεν είναι κάτι το αντικειμενικό,καθώς δεν στηρίζονται σε φυσικές παρατηρήσεις,απλές συμβάσεις είναι.


Καλά πλάκα μας κάνεις,η ανθρώπινη ομιλία δηλαδή θες να μας πεις πως δεν είναι κάτι το φυσικό,ένα πράγμα της φύσης,το οποίο η γλωσσολογία περιγράφει και ερμηνεύει?Δεν ήρθαμε από το διάστημα,φυσικές υπάρξεις είμαστε και εμείς και τα στοιχεία που συναποτελούν το είναι μας,όπως η γλώσσα.


Το να αναπτύξει ο άνθρωπος τη γλώσσα ο μέσο επικοινωνίας,sure,είναι κάτι το φυσικό.Το ποια θα είναι η μορφή της γλώσσας,και αν το "τραπέζι" θα το λέμε εν τέλει "τραπέζι" ή "καρέκλα",δεν το υπαγορεύει κανάς φυσικός νόμος,απλή σύμβαση είναι.Εκτός και αν θες να μου πεις ότι η ονομασία του "τραπεζιού" ως "τραπέζι" είναι κατιτί το...μεταφυσικό. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Καμία σχέση η αναλογία σου με τα μαθηματικά.Τα μαθηματικά στηρίζονται στη λογική,το 1+1 έχει απόδειξη.Το ότι το "τραπέζι" το ονομάσαμε "τραπέζι" και όχι "καρέκλα" είναι κάτι τυχαίο,δεν στηρίζεται σε κάποια λογική,απλά για συννενόηση το κάναμε,γιατί αν εγώ λέω "τραπέζι" και εσύ καταλαβαίνεις "καρέκλα",είναι μπέρδεμα.
ξέρω τι λες:)... και στα μαθηματικά παίζει το ίδιο πράγμα. η φύση που λες δεν έχει θεμέλια, αυτά τα δημιουργούμε εμείς είτε έχει να κάνει με την γλώσσα είτε με τα μαθηματικά. Το ίδιο και στην γεωμετρία.

Τα αξιώματα του Peano.
Δεχόμαστε ότι υπάρχει ένα σύνολο που το συμβολίζουμε N, τα στοιχεία του οποίου ονομάζουμε
φυσικούς αριθμούς και το οποίο έχει τις εξής πέντε ιδιότητες:
Αξίωμα 1: Το N έχει τουλάχιστον ένα στοιχείο που το συμβολίζουμε 1.
Αξίωμα 2: Υπάρχει συνάρτηση ε : N -> N. Για κάθε n ανήκει N το ε(n) ανήκει N ονομάζεται επόμενος
του n.
Αξίωμα 3: Για κάθε n ανήκει N είναι ε(n) διάφορο του 1.
Αξίωμα 4: Αν n,m ανήκει N και n διάφορο του m, τότε ε(n) , ε(m).
Αξίωμα 5 ή Αξίωμα Επαγωγής: Έστω K υποσύνολο N με τις ιδιότητες: (i) 1 ανήκει K, (ii) αν n ανήκει K, τότε
ε(n) ανήκει K. Τότε K = N
.

ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουν στο μαθηματικό είναι ότι 1+1=0.

αν και στην γλώσσα τα αξιώματα (αυθαίρετοι κανονισμοί) είναι πολλά περισσότερα από τα μαθηματικά ;)

Εξυπνότεροι όχι. Θα είχαμε όμως πολλά επικοινωνιακά οφέλη. Όσο πιο εύκολο είναι να κατανοήσει ο άλλος τη γλώσσα σου τόσο το καλύτερο για σένα.
Η Τουρκία το έκανε και δεν έχασε. Εμείς ακόμα.
για την ακρίβεια δεν το λατινικοποίησε ακριβώς. έβγαλε δικό της αλφάβητο που μοιάζουν με τους λατινικούς χαρακτήρες, όπως μοιάζουν τα ελληνικά με τους λατινικούς χαρακτήρες.

μου φαίνεται χαζό να λατινικοποιήσεις μια γλώσσα, ειδικά μία που μοιάζει τόσο πολύ στους λατινικούς χαρακτήρες. άλλο να κάνεις τα αραβικά λατινικά, και άλλο τα ελληνικά λατινικά. [όπως η Τουρκία]
τα αραβικά καταρχήν διαβάζονται ανάποδα, ενώνονται τα γράμματα, "λείπουν" φωνήεντα, οι θέσεις των οποίων είναι αυτονόητες για τους γνώστες των αραβικών (κάτι σαν το "t knc?", εμείς ξέρουμε ότι είναι "τι κάνεις"), ένας που προσπαθεί να μάθει την γραφή μιας γλώσσας θα δυσκολευτεί τρομερά. ενώ στα ελληνικά λες αυτό "a" είναι αυτό "α" και τελείωσες. τα αραβικά τραβάνε πολύ ζόρι για τους δυτικούς, όμως τα λατινικά όχι για τις χώρες της μέσης ανατολής εφόσον κάνουν αγγλικά από πολύ νωρίς.
Και στα λέω αυτά για κάποιον λόγο. ξέρω να μιλάω και να καταλαβαίνω περσικά από μικρός. έχω μάθει την αλφάβητο, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω, διαβάζω με δυσκολία. όμως στα γερμανικά που έμαθα αργότερα οι διαφορές με τα ελληνικά ήταν ελάχιστες όσο αφορά τους χαρακτήρες. και γιατί να λατινικοποιήσουμε εμείς την γλώσσα μας, όταν οι περισσότερες χώρες έχουν δικό τους αλφάβητο?
Και με την λατινικοποίηση θα είχαμε πολλά προβλήματα στην ορθογραφία, στον τονισμό, θα χάναμε το γράμμα "χ", θα δυσκολευόταν η ανάγνωση καθώς στα αγγλικά όποτε τους καπνίσει το th είναι θ ή δ.

Οπότε δεν βλέπω κανένα όφελος στην λατινικοποίηση της ελληνικής αλφαβήτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι χρησιμοποιουν αυτου του ειδους τη γραφή για να το παιζουν μοδατοι και μεσα στα πραγματα (τουλαχιστον στην αρχη ,μετα γινεται μια κακη συνηθεια):(
Κοίτα gal...θες να σου εξηγήσω γιατί εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ που και που? Διότι βαριέμαι να πατάω συνέχεια shift+alt ώστε να γράφω ελληνικά, καθότι η κατεξοχήν γλώσσα που χρησιμοποιώ στο πληκτρολόγιο είναι τα αγγλικά. :worry: There :P Τί να σου πω... μου έχουν πει πάντως ότι η ορθογραφία μου σκίζει :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Κοίτα gal...θες να σου εξηγήσω γιατί εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ που και που? Διότι βαριέμαι να πατάω συνέχεια shift+alt ώστε να γράφω ελληνικά, καθότι η κατεξοχήν γλώσσα που χρησιμοποιώ στο πληκτρολόγιο είναι τα αγγλικά. :worry: There :P Τί να σου πω... μου έχουν πει πάντως ότι η ορθογραφία μου σκίζει :clapup:
εγώ για τα emoticon και ίσως για τις αγγλικές φράσεις χρησιμοποιώ τα greeklish όταν βιάζομαι, αλλά οκ δεν είναι και τίποτα κουραστικό να αλλάζεις το πληκτρολόγιο. μερικές φορές γράφω ανάμεικτα όταν βιάζομαι xD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
(dannaros)

για την ακρίβεια δεν το λατινικοποίησε ακριβώς. έβγαλε δικό της αλφάβητο που μοιάζουν με τους λατινικούς χαρακτήρες, όπως μοιάζουν τα ελληνικά με τους λατινικούς χαρακτήρες.

https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_alphabet

Ίδιο μου φαίνεται εμένα αν εξαιρέσεις φυσικά τα όποια διαλυτικά/υπογεγραμμένες. καμία σχέση με την αναλογία που δίνεις. ελληνικά-λατινικά μόνο μερικά γράμματα είναι ίδια.

μου φαίνεται χαζό να λατινικοποιήσεις μια γλώσσα, ειδικά μία που μοιάζει τόσο πολύ στους λατινικούς χαρακτήρες. άλλο να κάνεις τα αραβικά λατινικά, και άλλο τα ελληνικά λατινικά. [όπως η Τουρκία]
τα αραβικά καταρχήν διαβάζονται ανάποδα, ενώνονται τα γράμματα, "λείπουν" φωνήεντα, οι θέσεις των οποίων είναι αυτονόητες για τους γνώστες των αραβικών (κάτι σαν το "t knc?", εμείς ξέρουμε ότι είναι "τι κάνεις"), ένας που προσπαθεί να μάθει την γραφή μιας γλώσσας θα δυσκολευτεί τρομερά. ενώ στα ελληνικά λες αυτό "a" είναι αυτό "α" και τελείωσες. τα αραβικά τραβάνε πολύ ζόρι για τους δυτικούς, όμως τα λατινικά όχι για τις χώρες της μέσης ανατολής εφόσον κάνουν αγγλικά από πολύ νωρίς.
Και στα λέω αυτά για κάποιον λόγο. ξέρω να μιλάω και να καταλαβαίνω περσικά από μικρός. έχω μάθει την αλφάβητο, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω, διαβάζω με δυσκολία. όμως στα γερμανικά που έμαθα αργότερα οι διαφορές με τα ελληνικά ήταν ελάχιστες όσο αφορά τους χαρακτήρες.

Μα δεν καταλαβαίνω, εάν όπως λες η προσαρμογή των ελληνικών είναι πολύ πιο εύκολη από τη αντίστοιχη άλλων γλωσσών γιατί να μη γίνει; Σίγουρα και τα 2 αλφάβητα έχουν κάποιες ομοιότητες αλλά πάλι δεν είναι το ίδιο πράγμα πάρε ένα χαρτί με ένα σύνολο κειμένων γραμμένο σε διάφορες γλώσσες μεταξύ και τα Ελληνικά και θα δεις ότι βγάζει μάτι.
Σήμερα το λατινικό αλφάβητο έχει κυριαρχήσει, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Ισπανικά και πόσες άλλες εκεί στηρίζονται. Ε εφόσον κάποιος ξέρει κάποια από αυτές μετά το να μάθει άλλη μια αυτού του τύπου θα είναι πολύ πιο εύκολο από το να πρέπει να μάθει καινούργια σύμβολα από την αρχή.
Δεν έχετε ακούσει και την Αγγλική έκφραση "its all greek to me", κατά το δικό μας "μου φαίνονται κινέζικα"; ε γιατί λες; :P

και γιατί να λατινικοποιήσουμε εμείς την γλώσσα μας, όταν οι περισσότερες χώρες έχουν δικό τους αλφάβητο?

Δεν κοιτάς τι μιλούν οι περισσότερες χώρες αλλά τι είναι περισσότερο ευρέως διαδεδομένο. Για να στο εξηγήσω εάν είσαι μια χώρα η οποία είναι πολύ δυνατή στο εμπόριο και έχει πλοκάμια παντού τότε δεν έχεις θέμα, η Κίνα πχ. Εμείς όμως δεν έχουμε τίποτα. Και το να "πλησιάσουμε" σε τέτοια θέματα τους άλλους λαούς είναι πολύ σημαντικό. Δηλαδή εντάξει στην εποχή της παγκοσμιοποίησης ζούμε ρεαλιστικά είναι αυτά που λέω, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν, και μας ενδιαφέρουν τέτοια ζητήματα.

Και με την λατινικοποίηση θα είχαμε πολλά προβλήματα στην ορθογραφία, στον τονισμό, θα χάναμε το γράμμα "χ", θα δυσκολευόταν η ανάγνωση καθώς στα αγγλικά όποτε τους καπνίσει το th είναι θ ή δ.

Πρώτα από όλα Λατινικό αλφάβητο =/= Αγγλικά.
Δεν τίθονται τέτοια θέματα, τόνοι μια χαρά μπορούν να υπάρξουν όπως και διαλυτικά. Επίσης δεν είναι ανάγκη να κρατήσουμε την προφορά για τα σύμβολα ίδια. Το "z" πχ αλλιώς το προφέρουν οι Άγγλοι και αλλιώς οι Γερμανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
(dannaros)



https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_alphabet

Ίδιο μου φαίνεται εμένα αν εξαιρέσεις φυσικά τα όποια διαλυτικά/υπογεγραμμένες. καμία σχέση με την αναλογία που δίνεις. ελληνικά-λατινικά μόνο μερικά γράμματα είναι ίδια.
αυτό εννοώ.


Μα δεν καταλαβαίνω, εάν όπως λες η προσαρμογή των ελληνικών είναι πολύ πιο εύκολη από τη αντίστοιχη άλλων γλωσσών γιατί να μη γίνει; Σίγουρα και τα 2 αλφάβητα έχουν κάποιες ομοιότητες αλλά πάλι δεν είναι το ίδιο πράγμα πάρε ένα χαρτί με ένα σύνολο κειμένων γραμμένο σε διάφορες γλώσσες μεταξύ και τα Ελληνικά και θα δεις ότι βγάζει μάτι.
Σήμερα το λατινικό αλφάβητο έχει κυριαρχήσει, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Ισπανικά και πόσες άλλες εκεί στηρίζονται. Ε εφόσον κάποιος ξέρει κάποια από αυτές μετά το να μάθει άλλη μια αυτού του τύπου θα είναι πολύ πιο εύκολο από το να πρέπει να μάθει καινούργια σύμβολα από την αρχή.
Δεν έχετε ακούσει και την Αγγλική έκφραση "its all greek to me", κατά το δικό μας "μου φαίνονται κινέζικα"; ε γιατί λες; :P
η τουρκία είχε αραβικά πιο παλιά. αυτό που λέω είναι ότι με την λατινικοποίηση είχε πραγματικά οφέλη, γιατί τα αραβικά είναι τελείως διαφορετικά. δηλαδή είναι ωραίο να γράφεις από δεξιά στα αριστερά όταν την ίδια στιγμή γράφεις τους αριθμούς από αριστερά στα δεξιά? έχει τρελές δυσκολίες. (άλικ 80 ιαμίε). με την λατινικοποίηση των ελληνικών δεν έχεις οφέλη. το γενικό σύστημα παραμένει το ίδιο.

Δεν τίθονται τέτοια θέματα, τόνοι μια χαρά μπορούν να υπάρξουν όπως και διαλυτικά. Επίσης δεν είναι ανάγκη να κρατήσουμε την προφορά για τα σύμβολα ίδια. Το "z" πχ αλλιώς το προφέρουν οι Άγγλοι και αλλιώς οι Γερμανοί.
ε και γιατί να χρησιμοποιήσουμε π.χ. το z ως το "x" ή το "δ"? τότε πάλι ένας ξένος θα πρέπει να κάνει την ίδια αντιστοιχία. οπότε πάλι κινέζικα θα του φαίνονται αν δεν ξέρει τις αντιστοιχίες. Σόρρυ αλλά δεν βλέπω κανένα όφελος. όταν το έκανε η τουρκιά επειδή άλλαξε τελείως το σύστημα γραφής μπορούμε να πούμε ότι είχε οφέλη [δεν διαβάζεις άλλοτε από δεξιά στα αριστερά και άλλοτε από δεξιά στα αριστερά, δεν κολλάς γράμματα, δεν αφήνεις κενά όπου εννοούνται τα φωνήεντα, και όταν μαθαίνονται τα αγγλικά σε όλες τις χώρες μαθαίνεται το δικό μας σύστημα, οπότε οι άραβες δεν χρειάζεται να βάλουν πολύ δυσκολία όσο εμείς για το αραβικό αλφάβητο]. λατινικά και ελληνικά δεν έχουν διαφορετικό σύστημα. το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να καταστρέψουμε την μοναδικότητα του αλφαβήτου μας.

εγώ θεωρώ πιο σπουδαίο να αλβαφητοποιήσει η κίνα το "αλφάβητο" της. γιατί γραφή και ομιλία δεν συνδέονται καθόλου. άμα γνωρίζεις μια λέξη δεν μπορείς να γνωρίζεις την γραφή της. κάθε λέξη είναι μια εικόνα.

p.s. στα αραβικά επίσης γράφεις το τελευταίο γράμμα σαν σίγμα τελικό πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
δηλαδή είναι ωραίο να γράφεις από δεξιά στα αριστερά όταν την ίδια στιγμή γράφεις τους αριθμούς από αριστερά στα δεξιά? έχει τρελές δυσκολίες. (άλικ 80 ιαμίε).

Ξέρεις αραβικά; Εγώ όχι. Είμαι σίγουρος πάντως ότι οι Άραβες με τα μαθηματικά που ανέπτυξαν, είχαν και έχουν ένα πιο πρακτικό τρόπο να γράφουν με τους δικούς τους αριθμούς, από το "άλικ 80 ιαμίε". ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ξέρεις αραβικά; Εγώ όχι. Είμαι σίγουρος πάντως ότι οι Άραβες με τα μαθηματικά που ανέπτυξαν, είχαν και έχουν ένα πιο πρακτικό τρόπο να γράφουν με τους δικούς τους αριθμούς, από το "άλικ 80 ιαμίε". ;)

τους ξέρω τους αριθμούς, μάλιστα το 4 έχει και έναν άλλο τρόπο γραφής.

απλά το έγραψα στα ελληνικά να το καταλάβετε. λέει "είμαι 80 κιλά". πολλοί πιστεύουν ότι είναι το ίδιο εύκολο τα αραβικά, απλά ξεκινάς αντίθετα λένε. όμως όχι άμα πάρουμε ως σημείο αναφοράς τον τρόπο γραφής των Αράβων, γράφουν και οι ίδιοι ανάποδα για αυτούς όταν γράφουν τους αριθμούς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top