Μπαμπινιώτης: «Οι νέοι θα πληρώσουν ακριβά τα greeklish»

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Τον κίνδυνο της «αποξένωσης» από την εικόνα των ελληνικών λέξεων, λόγω της αυξανόμενης χρήσης των «greeklish», επισήμανε ο καθηγητής της Γλωσσολογίας Γεώργιος Μπαμπινιώτης.

Μιλώντας στα Χανιά, σε ημερίδα του Ινστιτούτου Επαρχιακού Τύπου για τη γλώσσα, ο πρώην πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών αναφέρθηκε στην ανάγκη στήριξης της ελληνικής γλώσσας σε ένα επίπεδο ποιότητας.

«Εγώ θα έλεγα στον κόσμο που μας ακούει: ‘’τη γλώσσα και τα μάτια σας’’. Θα έλεγα ότι σε ημέρες κρίσης θα πρέπει να σκύψουμε σε ό,τι καλύτερο διαθέτει αυτός ο τόπος, που είναι ο πολιτισμός μας, η παράδοση μας και με τον πιο εύγλωττο τρόπο η γλώσσα μας»
, ανέφερε ο κ. Μπαμπινιώτης και πρόσθεσε:

«Δεν είναι απλό εργαλείο η γλώσσα. Είναι ο πολιτισμός μας, είναι η ιστορία μας, είναι η σκέψη μας, είναι η νοοτροπία μας, είναι η ταυτότητά μας. Πάνω από όλα η γλώσσα είναι αξία».

Αναφερόμενος στην ευρέως διαδεδομένη χρήση των «greeklish» (Ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες) μεταξύ των νέων που στέλνουν γραπτά μηνύματα από τα κινητά τηλέφωνα ή συνομιλούν μέσω του Διαδικτύου, ο Ομότιμος και Επίτιμος Καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής, και πρόεδρος του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού, τόνισε:

«Τα greeklish είναι ο καλύτερος δρόμος αποξένωσης από την εικόνα της λέξης. Αυτό μπορεί οι νέοι άνθρωποι να το πληρώσουν ακριβά. Έχουμε ελληνικές γραμματοσειρές και μπορούμε, αξιοποιώντας το Διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά μέσα, να χρησιμοποιούμε τις ελληνικές γραμματοσειρές που έχουν το προτέρημα να δίνουν την εικόνα της λέξης, το οπτικό ίνδαλμα, και να μας συμφιλιώνουν με την ορθογραφία της λέξης και με τη σημασία της».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μια χαρά τα λέει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αν και δε τον "πάω" με καμία κυβέρνηση, αυτά που είπε είναι ολόσωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει χειρότερος εκφυλισμός της ελληνικής γλώσσας από αυτόν...

Και πιστεύω πως τα επόμενα χρόνια θα γίνονται προσπάθειες για "επιστροφή" στην παραδοσιακή γραφή, αλλά η ζημιά θα είναι μη αναστρέψιμη.


Δυστυχώς τα παιδιά που είναι τώρα στο Δημοτικό (μεγαλύτερων τάξεων κυρίως) χρησιμοποιούν greeklish πριν καλά καλά μάθουν την ελληνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Πολύ σωστά.. Το μόνο που μας έχει μείνει για να είμαστε περήφανοι γι' αυτό είναι η γλώσσα μας. Όταν όλα γύρω μας ξεπωλούνται ή καταστρέφονται, έχουμε καθήκον να προστατεύσουμε τη γλώσσα μας από την κατρακύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
όλα τα παιδιά συμφωνούν...αλλά στα msnένια, facebookια,..κτλ το greeklish πάει σύννεφο με την αιτιολογία ότι ο user-(συν)ομιλητής βαριέται να κάνει την μετατροπή αλφαβήτου...
τελικά η βαρεμάρα μήπως αποδίδεται σε ελλειπή ορθογραφία του user-(συν)ομιλητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου η ανορθογραφία οφείλεται στα greeklish σε μεγάλο βαθμό και με τη σειρά της η χρήση των greeklish στη βαρεμάρα να πατήσουν 2 πλήκτρα και επειδή φαίνεται κατά τη γνώμη τους τέλειο να γράφουν κάπως έτσι : ya coO, t knc?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Κι μένα ρωτάνε όλοι σε μσν , facebook : γιατί γράφεις ελληνικά?..γιατί γράφεις ελληνικά..??
Λες και είναι κάτι το εξωπραγματικό να γράφεις με τη γλώσσα σου και η σωστή γραφή θεωρείται ότι είναι τα Greeklish ! :mad:

Εγώ μόνο στο κινητό γράφω με greeklish επειδή τα ελληνικά βγαίνουν κεφαλαία και μου στη σπάει
και επειδή φαίνεται κατά τη γνώμη τους τέλειο να γράφουν κάπως έτσι : ya coO, t knc?

Καλά εγώ έχω δει και χειρότερα : ya.C.t.knC.? χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι χρησιμοποιουν αυτου του ειδους τη γραφή για να το παιζουν μοδατοι και μεσα στα πραγματα (τουλαχιστον στην αρχη ,μετα γινεται μια κακη συνηθεια):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ. (αν και το παραδέχομαι γράφω με greeklish συχνά, τώρα προσπαθώ να γράφω συνεχώς ελληνικά)
Ξεκίνησα πρόπερσι επειδή το κινητό μου δεν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο :P
Σωστά τα λέει ο κυρ-Μπαμπινιώτης, στο σχολείο μου πέρσι μας είχαν βάλει να διορθώνουμε τα ορθογραφικά και ανταλλάζαμε γραπτά και διόρθωνε ο ένας το γραπτό του άλλου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα ρήματα με όμικρον στο τελος είχα δει! (εμένα τα δικά μου δεν είχαν ποτέ ορθογραφικά :P) Μιλάμε για παιδιά πρώτης λυκείου, τα οποία θέλουν να έχουν και άποψη για σοβαρά θέματα.
Αλλά να αναζητήσω τα αίτια; Όταν η γλώσσα σνομπάρεται είτε λόγω ξενομανίας είτε λόγω μόδας και ΜΜΕ, τι γίνεται ; Όταν ακούς για χιλιοστή φορά στο δελτίο ειδήσεων να λέει ο κάθε δημοσιογράφος (με κύρος όχι κανένας ρεπόρτερ φτου) τη λέξη "υποδυέστερος" (με ύφος παντογνώστη) γιατί νομίζει ότι βγαίνει από το δύο αντί να πει υποδεέστερος ή όταν ακούς καθημερινά ανθρώπους που βγαίνουν στην τηλεόραση και πρέπει να μιλήσουν με τις πιο "in" λέξεις (δεν υπάρχει, τυχαίο; δε νομίζω).

Εδώ καθηγητές και διορθωτές πανελληνίων έχουν δηλώσει πολλές φορές , ότι τα γραπτά των καλύτερων μαθητών σήμερα, είναι χειρότερα από τα γραπτά των καλύτερων μαθητών πριν 10-15 χρόνια. Κυρίως ως προς την έκφραση και τη ροή του λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
πολυ σωστος!!!εγραφα και γω greeklish σχεδον ενα χρονο και καποια στιγμη καταλαβα οτι ξεχναω τα ελληνικα που ξερω!!!
τωρα τα εχω σταματησει δεν γραφω ποτε με greeklish και ρε παιδια τοσο κακο θα μας κανει να γηρισουμε το πληκτρολογιο μας στα ελληνικα???
ας προσπαθησουμε να προστατεψουμε τη γλωσσα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά χέστε τη γλώσσα και τον πολιτισμό και την ιστορία και την παράδοση και και. Δεν απευθύνεσαι σε νέους ανθρώπους έτσι με σκοπό να τους πείσεις, μάλλον να τους κάνεις να βαρεθούν θες. Εγώ να ρωτήσω το άλλο λοιπόν, πώς συνεννοείστε με greeklish, την εφεύρεση που υποτίθεται πως κάνει την επικοινωνία σας πιο εύκολη; Ένα βήμα πίσω την επόμενη φορά κι απλά δείτε πώς γράφετε. Αλήθεια έτσι ορίζετε την ευκολία; Εγώ πάντως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
O Μπαμπινιώτης σε τετοιους καιρούς δεν θα έπρεπε να ασχολείτσαι με τα greeklish.συμφωνώ οτι τα greeklish ωθουν τα παιδια στο να μην μάθουν σωστη ορθογραφια καιι τα απομακρύνουν απο το ελληνικό αλφάβητο.Όμωσ σε περιόδους οπου οι πνευματικοί ηγέτες θα έπρεπε να ειναι παρόντες αυτός ασχολείται με τα greeklish και την δοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoeyGolfi

Νεοφερμένος

Ο JoeyGolfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τα παραλεει λιγο, αλλα το επιχειρημα του ειναι σωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φυσικό επακόλουθο της παγκοσμιοποίησης είναι. Τι τα θέλουμε κι εμείς τόσα φωνήεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έπρεπε να ρωτάς μάλλον.

δε σε έπιασα. Δηλαδή αν δεν είχαμε
η, ι ,υ, ει, οι
ο, ω
ε, αι

και είχαμε ένα μόνο για κάθε ήχο τι θα παθαίναμε; αυτό λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα τα greeklish είναι τόσο kewl που δε χρειάζονται καν φωνήεντα! Λέξεις όπως το δεν, το κάτι, το πολύ είναι πολύ πιο εύχρηστες χωρίς αυτά, δεν είναι!!!!

Κατάλαβα τι είπες βασικά και νομίζω συμφωνώ, δεν το 'χω σκεφτεί πολύ. Απλά το point ήταν πως σε λίγο θα μουγκρίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα τα greeklish είναι τόσο kewl που δε χρειάζονται καν φωνήεντα! Λέξεις όπως το δεν, το κάτι, το πολύ είναι πολύ πιο εύχρηστες χωρίς αυτά, δεν είναι!!!!

Κατάλαβα τι είπες βασικά και νομίζω συμφωνώ, δεν το 'χω σκεφτεί πολύ. Απλά το point ήταν πως σε λίγο θα μουγκρίζουμε.

εχμ, εντάξει όντως χρησιμοποιούνται τέτοια πχ δν αντί για δεν ( κι εγώ το χρησιμοποιώ σε informal) αλλά έχω την εντύπωση πως έτσι κι αλλιώς αυτά περιορίζονται μόνο στον γραπτό. Γενικά το γραπτό είναι που αλλάζει, αν μιλάμε για προφορικά είτε έχεις greeklish είτε έχεις κανονικά ελληνικά το ίδιο είναι, οπότε όχι δεν νομίζω πως τίθεται θέμα μουγκρίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει. Κρίμα είναι να χαραμίζεται η γλώσσα μας. Εγώ παλιά που έγραφα με greeklish όταν χρησιμοποιούσα ελληνικά για να γράψω κάποια κείμενα μπερδευόμουν συνέχεια και έγραφα πχ το ξένος με κσ;) :worry:Για αυτό το λόγο - και επηρεασμένη από την διαφήμιση των ράδιο αρβύλα:D- άρχισα να χρησιμοποιώ τα ελληνικά. Τα greeklish είναι πράγματι εκφυλισμός της γλώσσας και τώρα ποια μου τη δίνουν στα νεύρα και δεν μπορώ να βλέπω κείμενα με greeklish. Πάντως αυτά τα γράμματα δεν επικρατούν μόνο στην ελλάδα. Εννοώ ότι και σε άλλες χώρες γράφουν τις λέξεις πολύ περίεργα και με αριθμούς αλλά η δική μας κατάσταση είναι χειρότερη γιατί εμείς αλλάζουμε και το αλφάβητό μας. :/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top