Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Διαφωνώ.
Δηλαδη θελουμε άριστους μαθητές για να γινουν πυροσβέστες;
Για πλεον αριστα θέλει να γράψεις.
Επίσης αυτο που αγνοούμε συχνά οτι υπάρχουν και τα παιδιά που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να περάσουν σε κάποια σχολή.
Δεν μπορούσαν κάποτε εστω.
Τωρα περνάνε αυτα σε σχολες και πυροσβέστης γίνεται ο καλος μαθητής.
Ολο αυτο που συμβαίνει με την ανεργια
δεν ειναι άδικο μονο ως προς τα παιδια που σπουδάζουν αλλα και ως τα παιδιά που δεν κανουν βρε αδερφέ για πανεπιστήμιακη μόρφωση.
Αμα δεν πανε αυτα τα παιδιά στο λιμενικό , ποιος θα παει;
Γενικά δεν γινεται ενα κράτος να μπορει να εξασφαλίσει εργασία μονο στους καλούς μαθητες.
Ειναι λάθος και άδικο.
Υπάρχουν παρα πολλα παιδιά που έχουν ικανότητες και μένουν ανεκμετάλλευτες.
Είτε αυτές ειναι ακαδημαϊκές είτε οχι.
Λάθος άνθρωποι σε λαθος πόστα.

Καταλαβαίνω με τη πρόθεση το λες 😊 αλλα για μενα ειναι μια διαστρέβλωση της πραγματικότητας ολο αυτο .
Φυσικά τα παιδιά δεν φταίνε , η ανεργία ειναι σκληρή, καλα κάνουν εφόσον μπορούν και λύνουν το βιοποριστικό τους πρόβλημα .
Κατανοώ απολύτως τί θες να πεις.
Αλλά να διευκρινίσω κάτι που μπορεί να μην έγινε κατανοητό

Οι ένστολοι που έχουν θέσεις ευθύνης ή/και είναι μάχιμοι, πρέπει να είναι οι καλύτεροι. Από όλες τις απόψεις. Φέρουν όπλα, φέρουν εξουσία, χαράσσουν πολιτικές που επηρεάζουν εκατομμύρια ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να είναι τέλεια μορφωμένοι για μένα, με ψυχομετρικά τεστς μια φορά στο εξάμηνο κοκ.

Υπάρχουν και άλλοι ένστολοι που οκ, μπορούν να είναι και με "χαμηλότερη" μόρφωση (καταλαβαίνετε, μην παρεξηγηθώ).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@Alizoula2 οταν με το καλό παρεις πτυχίο στη Ψυχολογία, θα πάψεις να ακούς το ερώτημα {πού θα βρεις δουλειά}.

Μόλις τους λες έχω σπουδάσει Ψυχολογία, θα σου λένε ααα την καλύτερη δουλειά επέλεξες, φουλ πελατεία θα είσαι, όλοι οι τρελοί εδώ μαζεύτηκαν. Δεν θυμάμαι να άκουσα ποτε κανεις να μου πει κάτι αλλο 😛
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Κατανοώ απολύτως τί θες να πεις.
Αλλά να διευκρινίσω κάτι που μπορεί να μην έγινε κατανοητό

Οι ένστολοι που έχουν θέσεις ευθύνης ή/και είναι μάχιμοι, πρέπει να είναι οι καλύτεροι. Από όλες τις απόψεις. Φέρουν όπλα, φέρουν εξουσία, χαράσσουν πολιτικές που επηρεάζουν εκατομμύρια ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να είναι τέλεια μορφωμένοι για μένα, με ψυχομετρικά τεστς μια φορά στο εξάμηνο κοκ.

Υπάρχουν και άλλοι ένστολοι που οκ, μπορούν να είναι και με "χαμηλότερη" μόρφωση (καταλαβαίνετε, μην παρεξηγηθώ).
Τελεια μορφωμενοι προπαντως πρεπει να ειναι οι καθηγητες και οι δασκαλοι που αναλαμβανουν τη μεταδοση γνωσεων στις νέες γενιες και οχι τοσο οι ενστολοι. Βεβαια στην Ελλαδα αδυνατουμε να συνειδητοποιήσουμε ποσο καταστροφικο ειναι να γινεται καθηγητης ο καθε τυχαρπαστος. Τι να τον κανεις τον μορφωμενο στην αστυνομια και το στρατο αμα δε μπορει να πιασει ενα οπλο; Αμφιβαλλω αμα σε αλλες χωρες οι καλυτεροι μαθητες γινονται στρατιωτικοι ή αστυνομικοι. Μονο στην Ελλαδα συμβαινουν αυτα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τελεια μορφωμενοι προπαντως πρεπει να ειναι οι καθηγητες και οι δασκαλοι που αναλαμβανουν τη μεταδοση γνωσεων στις νέες γενιες και οχι τοσο οι ενστολοι. Βεβαια στην Ελλαδα αδυνατουμε να συνειδητοποιήσουμε ποσο καταστροφικο ειναι να γινεται καθηγητης ο καθε τυχαρπαστος. Τι να τον κανεις τον μορφωμενο στην αστυνομια και το στρατο αμα δε μπορει να πιασει ενα οπλο; Αμφιβαλλω αμα σε αλλες χωρες οι καλυτεροι μαθητες γινονται στρατιωτικοι ή αστυνομικοι. Μονο στην Ελλαδα συμβαινουν αυτα.
Από πότε αυτό που είπα εγώ αποκλείει αυτό που λες εσύ-και πολύ σωστά μάλιστα;
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Από πότε αυτό που είπα εγώ αποκλείει αυτό που λες εσύ-και πολύ σωστά μάλιστα;
Διαφωνω στο οτι ειναι πρεπει οι ένστολοι να ειναι τελεια μορφωμενοι. Πρεπει να εχουν μεν μια μορφωση κατ'εμέ (οχι βεβαια κατι το τρομερο) αλλα κυριως να εχουν σθενος, θαρρος, αποφασιστικότητα, αντοχη. Αυτα μετρανε πανω απο ολα για αυτο και διαφωνω με την εισαγωγη μεσω Πανελληνιων σε αυτες τις σχολες.
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω άτομα που έβγαλαν 19000 μόρια , πήγανε Ευελπίδων και έφυγαν τρέχοντας , γιατί πολύ απλά αυτή η σχολή δεν είναι για αυτούς.Προφανώς παρασυρόμενοι από την γενικότερη άποψη ότι τα ένστολα είναι σίγουρη δουλειά , δεν επέλεξαν να ακολουθήσουν το πραγματικό όνειρο τους που μπορεί να ήταν π.χ ΗΜΜΥ...

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται οι πανελλήνιες για να μπεις σε ένστολα... να έχεις ένα απολυτήριο λυκείου με έναν συγκεκριμένο βαθμό , φυσικά και χρειάζεται , αλλά από εκεί και πέρα θα πρέπει να ακολουθούν ανεξάρτητες εξετάσεις (αθλητικές , ψυχομετρικές κτλ) ώστε να εισαχθούν αυτοί που πραγματικά μπορούν και ΘΕΛΟΥΝ.

Οι περισσότεροι που μπαίνουν ένστολα πλέον δεν το είχαν ποτέ τους όνειρο η απωθημένο... το κάνουν καθαρά και μόνο λόγω αποκατάστασης και εξασφάλισης του βιοποριστικού τους... και αυτό φυσικά οδηγεί σε μη-επαγγελματίες αστυνομικούς και στρατιωτικούς με τα γνωστά επακόλουθα προβλήματα...Το πιο κοντινό που έχουν έρθει οι περισσότεροι από αυτούς με τη ζωή ενός στρατιωτικού ήταν να παίζουν Marines στο CoD
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Διαφωνω στο οτι ειναι πρεπει οι ένστολοι να ειναι τελεια μορφωμενοι. Πρεπει να εχουν μεν μια μορφωση κατ'εμέ (οχι βεβαια κατι το τρομερο) αλλα κυριως να εχουν σθενος, θαρρος, αποφασιστικότητα, αντοχη. Αυτα μετρανε πανω απο ολα για αυτο και διαφωνω με την εισαγωγη μεσω Πανελληνιων σε αυτες τις σχολες.

Μαν, σκέψου ότι σε πολλές ειδικότητες πχ στο στρατό ολμιστής, θα ήταν πολύ πιο αποδοτικό να ήταν κάποιος ήδη σπουδαγμένος πχ απόφοιτος μαθηματικού ή φυσικού, για υπολογισμό τροχιών κλπ.

Δεδομένων των συνθηκών στην χώρα μας, διαφωνώ πιο πάνω με τη ρεβέκκα. Καλύτερα οι εισακτέοι σε τέτοιες σχολές να προέρχονται ως απόφοιτοι τριτοβάθμιας, ώστε και όλοι να έχουν τη δυνατότητα και το επίπεδο να παραμένει υψηλό, ανεξάρτητα της επαγγελματικής πορείας.

Απλά στα 18 οι συνειδήσεις πλάθονται πολύ ευκολότερα απ'όταν είσαι 23 και έχεις δει κάποια πράγματα.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Αυτο που θεωρω τρομερή κακια πάντως είναι να έχει περάσει ενα παιδί σε οποιαδήποτε σχολή και αντί να του πεις συγχαρητήρια να του πείς κατι του στυλ άνεργος θα βγεις κτλ
Οταν βγουν αποτελέσματα το μονο που λεμε ειναι συγχαρητήρια.Τελος.
Αλλιως μην πεις τίποτα .
Εκει όντως εχω δει να προέρχονται αυτά τα σχόλια απο ανθρώπους που κυρίως δεν έχουν σπουδάσει η τελοπαντων ειναι τρομερα δυσαρεστημένοι με τη ζωη τους

Συναδελφισσα έχεις δίκιο σε όλα.
Θα αναφερθώ σε αυτό που έγραψες.
Πιστεύω κιόλας ότι υπάρχει και μια ζήλια, και λίγη (ίσως αρκετή) κακία.
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι δεν μπορούν να χαρούν μαζί σου, δυστυχώς...
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γνώμη μου, από αυτά που βλέπω στην κοινωνία γύρω μας (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό), η βάση των ενστόλων πρέπει να είναι ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ώστε να μπαίνουν συγκεκριμένοι, λίγοι και διαλεγμένοι.

Το ξέρω ότι δεν είναι γι' αυτόν τον λόγο ψηλή η βάση τώρα αλλά αν μπούμε σε διαδικασία να πούμε ποιος ΠΡΕΠΕΙ να έχει υψηλή βάση, τότε σίγουρα πρέπει να είναι αυτοί.
Δυστυχώς εο
Κάθε άλλο, έχει μεγάλη σημασία!
Και από άποψη γνώσεων και από άποψη πειθαρχίας (να μπορέσεις να επιτύχεις σε δύσκολες συνθήκες-όπως οι πανελλαδικές)
Ένταξη,δεν θα έλεγα και δύσκολη συνθήκη οι πανελλαδικές. Ίσως είναι δύσκολη για την ηλικία 19 μέχρι 20,υπάρχουν καταστάσεις που βιώνεις εκτός σχολείου και εκτός εξετάσεων.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σε μια εποχή βαθύτατης κρίσης αξιών (και δε νομίζω πως χωρά αμφιβολία σε αυτό), πως περιμένουμε να ερμηνεύσουμε με λογική και με βάση αντικειμενικά κριτήρια το πως βλέπει η κοινωνία επιστήμες και επαγγέλματα; Ούτε καν!

Συνοπτικά:

- Μουράτες σχολές σαν όνομα (και κατ επέκταση σαν επάγγελμα στη συνέχεια) ήταν, είναι και θα είναι η Ιατρική και η Νομική. Πάντα, σαν όνομα και μόνο, ηχεί στα αυτιά πολύ ευχάριστα. Είναι κάτι σαν τη λέξη Mercedes στο χώρο των αυτοκινήτων. Ακόμα και αν είσαι άσχετος, ακόμα και αν μιλάμε για μοντέλο χρέπι 20ετίας που κοστίζει 4 χιλιάρικα, ακούγεται ως σημαντικό στη συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών. Δεν συμφωνώ σχετικά με τη μούρη του Πολυτεχνείου. Έχω σπουδάσει πολιτικός μηχανικός και δεν το ένιωσα ποτέ. Ούτε ως φοιτητής, ούτε -ΠΟΛΥ περισσότερο- ως επαγγελματίας. Ήταν τότε μια υψηλόβαθμη σχολή των 18k μορίων, that's all. Ποτέ δεν ένιωσα πως μετράει τόσο, δεν έλαβα τέτοιο feedback. Και επαγγελματικά, το ουδέτερο αυτό feedback μετατράπηκε σε... bullying! Απαθείς εκφράσεις, λύπηση για το οτι δεν έχουμε δουλειά ως κλάδος, λύπηση για το οτι εργάζομαι σε χώρες της Μέσης Ανατολής και τι κάνεις εκεί και ωχ και πως αντέχεις κλπ.

- Το χρήμα πάντα θα είναι σημαντικό, αλλα δεν βλεπω να παίζει τόσο έντονο ρόλο στην Ελληνική κοινωνία. Ίσως επειδή η κατάσταση είναι γενικώς πολύ δύσκολη, έχει "βγεί" κάπως απο το πεδίο ενδιαφέροντος (ας κρατήσουμε τη θετική πλευρά του φαινομένου). Η σταθερότητα σε βάθος χρόνου συγκινεί πολύ περισσότερο τον μέσο Έλληνα απο το αν παίρνει 750, 1000 ή 1400. Έχει περάσει δηλαδη σχεδόν σαν δεδομένο οτι "δεν παίζει χρήμα", οπότε όλα είναι οκ ακόμα και με χαμηλόυς μισθούς, αρκεί να υπάρχει κάποια σταθερότητα. Οποιαδήποτε δημοσιουπαλληλική θέση δηλαδή, προς έκπληξή μου, διαπιστώνω πως θεωρείται "μουράτη" :playboy:

- Δεν υπάρχει πλέον μουράτη σχολή αλλά μουράτη απασχόληση. Και πλέον, μουράτη απασχόληση είναι οποιαδήποτε κοινωνική δραστηριότητα σε προβάλλει προσωπικά. Με βάση τα πρότυπα της εποχής (influencers, social media etc) ένας σεφ, ένας bartender, ένας personal trainer, ένας μουσικός, ένας PR, ενας maitre έχει πολύ πιο μουράτο επάγγελμα απο τον κλασσικό οικονομικό/μαθηματικό/μηχανικό. Κανέναν δεν συγκινεί το αν κόβει το μυαλό σου και πέρασες παλούκια Στατικές και Μπετά στο πολυτεχνείο, όπως επίσης δεν τον συγκινεί η δουλειά σου. Δεν είναι επάγγελμα προβολής. Στη καλύτερη περίπτωση, αν σου αποφέρει καλά χρήματα, είσαι απλά οκ. Μούρη πάντως δεν πουλάς. Η μούρη πουλιέται με "ψυχολογικά" τρικ ανάλογα με την εκάστοτε εποχή, ακολουθεί τη μόδα, χρησιμοποιεί τη δύναμη του ρόλου και της εικόνας για να επιβληθεί και σίγουρα δεν έχει να κάνει με παραδοσιακές κλασσικές αξίες.

Συμπέρασμα: Ακολουθήστε τη καρδιά σας και αυτό που πιστεύετε πως είστε καλοί και σας κάνει ευτυχισμένους. Αν προσπαθείτε να "ικανοποιείσετε" τους άλλους, θα είστε πάντα σε μια διαρκή απορία και απογοήτευση.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός μαθητών και φοιτητών που θέλουν να σπουδάσουν κάποια καλή σχολή,έτσι επειδή είναι μουράτη,ή τους πίεσαν οι γονείς για να λένε στους γείτονες "κοίτα τι έκανε το παιδί μου,έγινε επιστήμονας" και κάτι τέτοια.
Για εμένα δεν υπάρχει ανώτερο ή κατώτερο επάγγελμα,όσον αφορά την χρησιμότητα κάποιου. Υπάρχει το πώς θα δεις εσύ τον εαυτό σου να κάνει κάτι που πάει κατά της κοινωνικής πίεσης του να "τελειώσεις πανεπιστήμιο στα 23" ή του "γιατί να δουλέψω στα μακντοναλντσ".
Σε αυτά τα παιδιά θα πώ απλά,ζήστε την ζωή σας χωρίς να "σνομπάρετε" τον διπλανό σας. Είτε κάποιος έχει τελειώσει απλό λύκειο είτε δεν έχει τελειώσει τίποτα,δεν σας είναι κατώτερος σας.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Mε άσπρο κολάρο; :D Όταν τελειώσει το χρήμα παπει μετά πού θα υπάρξει άλλο χρήμα; :playboy: Προσωπικά ξέρω ανθρώπους που έβγαλαν εκεί γύρω στο 6 ή και πιο κάτω αλλά η καριέρα τους έγινε αξιοζήλευτη με καλές σπουδές στην Ελβετία. Μπορώ να πω περισσότερα αν πάει η κουβέντα εκεί. Σημασία δεν έχει ένας βαθμός πτυχίου όσο αν μπορείς να πείσεις ότι γουστάρεις το άθλημα.

Ξέρω και εγώ κάτι Λιαν Καλώς (εκεί γύρω στο 7) που το ξεστόμιζαν μπροστά μου σε καθηγητή Πανεπιστημίου σε στυλ έμμεσης πλάκας ότι στα μαθήματά του έγραψαν 10 επειδή έκαναν σκονάκι όλες τις ερωτήσεις επειδή ανακυκλώνονταν ακριβώς ίδιες. Πέντε-έξι μαθήματα τέτοια να έχεις, το Λιαν Καλώς βγαίνει με άνεση ειδικά αν τα μαθήματα έχουν και μεγάλο συντελεστή.
Πάντως στα περισσότερα μεταπτυχιακά ζητάνε 7+ αλλά για να το λες εσυ κάτι θα ξέρεις παραπάνω μιας και εγώ δεν έχω τελειώσει ακόμα .
Θα ήθελα να ακούσω για τον γνωστό σου στην Ελβετία και τι πορεία είχε
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@ioannaion αυτα τα εχω ζήσει με το κουταλι , κι εγω στην αρχη εκνευρίζομουν παρα πολυ, πλεον δεν δινω σημασία.
Δυστυχώς δεν ειναι μονο απο ανθρώπους με σπουδές πάντως.
Οπως ειπα αλλάξα δερματολόγο γι αυτο το λόγο.
Ακομα και οταν περασα , πρωτη επιλογή εν τω μεταξυ, συναδεφλοι της μαμας μου που τα παιδιά τους πέρασαν σε αλλες σχολές , ακομα και κοινωνιολογία ξερω γω ,ηταν σε φάση εεε και τι θα κανει μετα απο φιλολογία.

Απλα στην Ελλάδα υπάρχει, μια αυταπάτη οσον αφορα τη τριτοβάθμια και γενικά την απασχόληση των νεων.
Η κατάσταση ειναι παρα παρα πολυ προβληματικη πλεον , και ετσι επιλέγουμε και λιγο πως θα δούμε τα πραγματα.
Εκείνη την εκανε να νιώθει καλα , το να σκέφτεται οτι η κοινωνιολογία έχει επαγγελματική αποκατάσταση , its fine with me.
Βεβαια κι απο εμας τους ίδιους τους νέους η κατάσταση έχει ξεφύγει.
Το εισαι για παράδειγμα φοιτητης ψυχολογίας και να σου λενε θα ανοίξουν αλλες τρεις σχολές-τελικα ανοιξαν δυο - και το μονο που λες να ειναι "ο καλος δεν χάνεται " ,ειναι προβληματικό.
Και αλλα πολλα παραδείγματα.
Γενικα απο τις σχολές του πρώτου πεδίου μονο οι νομικαριοι διεκδικούν πράγματα.
Εστω προσπαθούν.
Οι υπόλοιποι έχουμε περάσει σε αλλο επίπεδο οκνηρίας και να καταργηθούν τα αρχαία πχ , πραγματικά πιστεύω οτι θα βγούν φοιτητές φιλολογίας να πουν έγινε για καλο.
Ειναι κι αυτος ενας τρόπος άμυνας τι να πω.


Αυτο που θεωρω τρομερή κακια πάντως είναι να έχει περάσει ενα παιδί σε οποιαδήποτε σχολή και αντί να του πεις συγχαρητήρια να του πείς κατι του στυλ άνεργος θα βγεις κτλ
Οταν βγουν αποτελέσματα το μονο που λεμε ειναι συγχαρητήρια.Τελος.
Αλλιως μην πεις τίποτα .
Εκει όντως εχω δει να προέρχονται αυτά τα σχόλια απο ανθρώπους που κυρίως δεν έχουν σπουδάσει η τελοπαντων ειναι τρομερα δυσαρεστημένοι με τη ζωη τους.

Το αλλο τραγικό ειναι οταν τελειώνεις/ τελειώσεις τη σχολή.
Φαινεται "αθωο" μέχρι να το ζήσεις.
Να σε ρωτάνε ολοι οι άσχετοι γειτονες
" και τώρα τι θα κάνεις " " δουλεύεις κάπου" "τι σκέφτεσαι" "θα κανεις μεταπτυχιακό" .
Αναφέρομαι σε αυτούς που ρωτανε κακοπροαίρετα φυσικά .
Ετσι απλα για κουτσομπολιό.
Φυγε απο δω ρε μπρο δηλαδη.
Δεν έχω γνωρίσει φοιτητή που να μην εχει αγχος σε αυτη τη φάση της ζωης του και ειναι απόλυτα λογικο, μην τον πρήζεις.
Καλά αυτός ο στιγματισμός είναι απαράδεκτος και μη αποδεκτός. Δηλαδή αυτοί που τα λένε δεν σκέφτονται ότι όλοι οι δικηγόροι και οι γιατροί θα ήταν ένα τίποτα χωρίς του φιλολόγους( γκουχου γκουχου έκθεση, αρχαία). Έλεος! Μάλιστα επειδή πρόκειται να ακολουθήσω κατά 99 τοις εκατό θεωρητική κατεύθυνση με στόχο την νομική, όταν με ρωτάνε τους λέω την κατεύθυνση μόνο και με κοιτάζουν με ένα βλέμμα λες και είμαι κανένας περίεργος και μετά ρωτάνε και ποια σχολή και ησυχάζουν.Η το άλλο με τα οικονομικά θεωρούν ότι όσοι πάνε εκεί είναι στουρνάρια.Θεέ και κύριε! Άρε ελλαδισταν δεν πρόκειται να απαλλαγείς πότε από αυτά τα στερεότυπα?
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ο καθηγητης παλια (δεκαετιες 80-90') ειχε το ιδιο κυρος με εναν ιατρο ή εναν δικηγορο. Αυτο φαινοταν και απο τις προτιμησεις των υποψηφιων. Ειδικα τη δεκαετια του 80' η φιλολογια ειχε μεγαλύτερη ζητηση απο τη νομικη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην υποτιμάτε τον χώρο της εκπαίδευσης. Ένας φιλόλογος με 30 ευρώ το μάθημα κάθε μέρα κάνοντας ιδιαίτερα βγάζει 900 ευρώ το μήνα.

Το πρόβλημα είναι όταν προσπαθήσεις να νομιμοποιήσεις τα έσοδά και το κράτος απαιτεί κάθε μήνα υπέρογκα ποσά δίχως να το νοιάζει αν είχες δουλειά ή όχι. Σε μια επαρχιακή πόλη με μια καλή ιστοσελίδα και 1000 ευρώ στο google ads θα σου έρθουν αρκετοί πελάτες.

Μηχανικός/νομικός είναι καλά επαγγέλματα που μπορούν να σου εξασφαλίσουν καλό εισόδημα. Το πρόβλημα είναι ότι η αγορά εργασίας δε σε προετοιμάζει καθόλου για το πρακτικό μέρος. Όποιος έχει συγγενή ή γνωστό στο επάγγελμα μπορεί να μάθει τη δουλειά. Ένα σημαντικό μέρος από τους υπόλοιπους θα αλλάξει επάγγελμα. Ο ιατρός μπορεί να μάθει το επάγγελμα από το κράτος έχοντας παράλληλα ένα καλό εισόδημα.

Πηγή εσόδων αρκετών πολιτικών μηχανικών είναι τα αυθαίρετα. Μπορούν να φάνε 2 ή παραπάνω μέρες δουλειά με επίσκεψη στην πολεοδομία κ.λπ. για 200 ευρώ τα μισά από τα αποία θα πάνε στο κράτος. Ενώ ο ιατρός 15' θα τσεπώσει τουλάχιστον 30 ευρώ και μάλιστα χωρίς ΦΠΑ. Επίσης ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να πληρώνει επικουρική σύνταξη στις εισφορές του ενώ ο ιατρός μόνο Εφάπαξ.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Μην υποτιμάτε τον χώρο της εκπαίδευσης. Ένας φιλόλογος με 30 ευρώ το μάθημα κάθε μέρα κάνοντας ιδιαίτερα βγάζει 900 ευρώ το μήνα.
Εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν φιλολογο, εκτος απο εναν, να παιρνει τετοια ποσα για καθε μαθημα.Μαλλον το λεω επειδη ζω στην επαρχια, για μεγαλουπολεις δεν γνωριζω.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν φιλολογο, εκτος απο εναν, να παιρνει τετοια ποσα για καθε μαθημα.Μαλλον το λεω επειδη ζω στην επαρχια, για μεγαλουπολεις δεν γνωριζω.
Εννοεί 30 ευρώ ημερησίως μάλλον.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ναι, γενικά νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι αυτο της ασφάλειας.
Απο φίλους μου σε ολα τα επαγγέλματα αυτο ακούω.
Δηλαδή και να σε προσλάβουν πολυυυυ δύσκολα να μην ειναι μαύρα.
Και φτάνεις μετα κάποια στιγμή στα 30 και φρικάρεις με τη ζωη σου.
Φυσικα ακούω και εξαιρέσεις αλλα σε πολυ συγκεκριμένα επαγγέλματα.
Προσωπικά Δηλαδή όποιον μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο γνώρισα κατευθείαν δούλεψε με 1000αρικο.
Ξερω όμως οτι πληρώνουν πολλες εισφορές but still.
Ειναι ολα τους βέβαια πολύ έξυπνα παιδια.
Τωρα ολα αυτα ειναι αυθεραιτα συμπεράσματα γιατί αντιπροσωπεύουν μονο τον κύκλο μου και ανθρώπους μικρούς σε ηλικία.
Μαξ 27.
Γενικα πιστεύω το θεμα ειναι να κάνεις τις σωστές κινήσεις στην σωστή ηλικία.
Αμα εισαι καλος, έχεις και λιγο στήριξη απο γονείς στην αρχή( δυστυχώς βασικότατο στις περισσότερες περιπτώσεις) μπορείς να προχωρήσεις.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Θεωρω το σημαντικοτερο πραγμα που μπορει να κανει ενας νεος, δηλαδη ενας φοιτητης ή ενας αποφοιτος, ειναι networking ή κοινως γνωριμιες.Αυτο ισχυει ειδικα σε ελευθερα επαγγελματα οπως δικηγορος, ψυχολογος, καθως πρεπει να χτισεις πελατεια, το οποιο επιτυγχανεται μονο με γνωριμιες( δεν εχω τελειωσει ακομα το σχολειο,επομενως δεν εχω εμπειρια και οτι λεω το λεω μετα απο συζητησεις με πετυχημενους επαγγελματιες).Χαρακτηριστικο παραδειγμα μου ειναι μια συζητηση που ειχα με εναν οικογενειακο φιλο, δικηγορο με δικια του δικηγορικη εταιρια και μου αναφερει αυτο το πραγμα οτι χρειαζονται γνωριμιες και οτι πολλες φορες τα μεταπτυχιακα δεν λενε κατι( π.χ ενα μεταπτυχιακο στο εκπα η στο απθ δεν λεει και πολλα, συμφωνα με αυτον).Αν κανω λαθος και εχω λανθασμενη αντιληψη, παρακαλω διορθωστε με.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θεωρω το σημαντικοτερο πραγμα που μπορει να κανει ενας νεος, δηλαδη ενας φοιτητης ή ενας αποφοιτος, ειναι networking ή κοινως γνωριμιες.Αυτο ισχυει ειδικα σε ελευθερα επαγγελματα οπως δικηγορος, ψυχολογος, καθως πρεπει να χτισεις πελατεια, το οποιο επιτυγχανεται μονο με γνωριμιες( δεν εχω τελειωσει ακομα το σχολειο,επομενως δεν εχω εμπειρια και οτι λεω το λεω μετα απο συζητησεις με πετυχημενους επαγγελματιες).Χαρακτηριστικο παραδειγμα μου ειναι μια συζητηση που ειχα με εναν οικογενειακο φιλο, δικηγορο με δικια του δικηγορικη εταιρια και μου αναφερει αυτο το πραγμα οτι χρειαζονται γνωριμιες και οτι πολλες φορες τα μεταπτυχιακα δεν λενε κατι( π.χ ενα μεταπτυχιακο στο εκπα η στο απθ δεν λεει και πολλα, συμφωνα με αυτον).Αν κανω λαθος και εχω λανθασμενη αντιληψη, παρακαλω διορθωστε με.
Τα μεταπτυχιακά κατά κύριο λόγο δεν είναι η γνώση που σου προσφέρουν αλλά οι γνωριμίες. Τα πανεπιστήμια σε μεταπτυχιακό επίπεδο έχουν συνεργασίες με εταιρείες έρχονται επισκέπτες στελέχη εταιρειών και μιλάνε και εκεί υπάρχει και πιθανότητα απορρόφησης σε κάποια εταιρεία σαν μισθωτός. Ο ελεύθερος επαγγελματίας προφανώς χρειάζεται διασύνδεση ενα μάστερ δεν του δίνει δουλειά θέλει διαφήμιση θέλει τρέξιμο θέλει πολλά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top