Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο ιατρός αν δεν έχει έτοιμο ιατρείο και δεν έχει ένα σεβαστό ποσό για να επενδύσει σε δικό του ιατρείο, τι επιλογές έχει? .

Eξαρτάται από την ειδικότητα υπάρχουν ειδικότητες που θέλουν πολλά λεφτά για μηχανήματα π.χ. η οφθαλμολογία αλλά και άλλες που μπορείς να ασκήσεις ιατρική με το ακουστικό σου και το μυαλό σου π.χ παιδιατρική

Ιατρική μπορεί να την ασκήσει ένα παιδί που δεν έχει λεφτά και να βγάλει πολλά (όμως μπορεί και το αντίθετο ένα παιδί που έχουν οι γονείς του λεφτά να ανοίξει υπερλουξ ιατρείο και να βαράει μύγες).

.Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο η θέση του ιατρείου και γενικά ο χρόνος που θα αφιερώσεις στην δουλειά.

Επίσης υπάρχουν ειδικότητες καλές που μπορείς να αρχίσεις άμεσα χωρίς αναμονή στην Ελλάδα και με καλές προοπτικές.

Ακόμα όμως και ο ιατρός πριν την ειδικότητα μπορεί να κάνει αγροτικά αφού υπάρχουν πάντα κενές θέσεις στο δημόσιο και μπορείς να διοριστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στη σημερινη Ελλαδα των μνημονιων δεν υπαρχει μουρατη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
https://www.alphatv.gr/shows/informative/aftopsia/webtv/oi-protoi-ton-proton-20-hronia-meta

Eδώ παιδιά βλέπουμε την χτεσινή εκπομπή της Αυτοψίας όπου παίρνει τους πρώτους των πρώτων των Πανελλαδικών και μας λένε τι έγιναν είκοσι χρόνια μετά.


Η εκπμπή παίρνει συνέντευξη από τους πρώτους εισαχθέντες σε σχολές όπως το Μαθηματικό της Πάτρας, την Γεωπονική, το φυσικό κοκ την Ιατρική Αθήνας.

για να δούμε τι κάνουν οι πρώτοι των πρώτων που πουλούσαν μούρη 20 χρόνια μετά;
πετύχανε στιην ζωή τους , συνεχίσανε το επάγγελμα που σπουδάσανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
https://www.alphatv.gr/shows/informative/aftopsia/webtv/oi-protoi-ton-proton-20-hronia-meta

Eδώ παιδιά βλέπουμε την χτεσινή εκπομπή της Αυτοψίας όπου παίρνει τους πρώτους των πρώτων των Πανελλαδικών και μας λένε τι έγιναν είκοσι χρόνια μετά.


Η εκπμπή παίρνει συνέντευξη από τους πρώτους εισαχθέντες σε σχολές όπως το Μαθηματικό της Πάτρας, την Γεωπονική, το φυσικό κοκ την Ιατρική Αθήνας.

για να δούμε τι κάνουν οι πρώτοι των πρώτων που πουλούσαν μούρη 20 χρόνια μετά;
πετύχανε στιην ζωή τους , συνεχίσανε το επάγγελμα που σπουδάσανε;

σουβλατζιδικα και καφετεριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σουβλατζιδικα και καφετεριες?

Θα αναλύσω μετά γιατί το βλέπω τώρα πάντως για όσο το βλέπω δεν πέρφτεις και πολύ έξω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
https://www.alphatv.gr/shows/informative/aftopsia/webtv/oi-protoi-ton-proton-20-hronia-meta

Eδώ παιδιά βλέπουμε την χτεσινή εκπομπή της Αυτοψίας όπου παίρνει τους πρώτους των πρώτων των Πανελλαδικών και μας λένε τι έγιναν είκοσι χρόνια μετά.


Η εκπμπή παίρνει συνέντευξη από τους πρώτους εισαχθέντες σε σχολές όπως το Μαθηματικό της Πάτρας, την Γεωπονική, το φυσικό κοκ την Ιατρική Αθήνας.

για να δούμε τι κάνουν οι πρώτοι των πρώτων που πουλούσαν μούρη 20 χρόνια μετά;
πετύχανε στιην ζωή τους , συνεχίσανε το επάγγελμα που σπουδάσανε;

To είδα χθες. Έχει και έναν απόφοιτο ΓΠΑ που μπήκε το 1992 (εγώ το 1993). Λέει στο Δημοσιογράφο ότι ήταν στο Τμήμα "Γεωργικών Βιομηχανιών" (τώρα Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής του Ανθρώπου) και τον ρωτάει για κήπους:D το άλλο που θυμάμαι ήταν "πόσο είχες γράψει"? Απαντά "καλά σε μαθηματικά-φυσική-έκθεση και κάπως καλά χημεία... και αυτό το Τμήμα είχε βασικό μάθημα (αλλιώς το σημαντικότερο μάθημα κατεύθυνσης) τη χημεία.

Αυτό που θέλω εδώ να αναφέρω είναι, ότι κάποια στιγμή στην εκπομπή λέει κάνει και "απεντομώσεις" (δηλαδή καταπολέμηση εντόμων υγειονομικής σημασίας σε κατοικημένους χώρους). Αυτό μπορούν να το κάνουν (δηλαδή να εκδώσουν τη σχετική άδεια) οι γεωπόνοι, οι χημικοί μηχανικοί, οι χημικοί, οι τεχνολόγοι γεωπονίας ΤΕΙ και οι δημόσιας υγείας ΤΕΙ.

Κατά την άποψή μου ένα λάθος στην εκπομπή είναι, ότι δεν ρωτήθηκαν αυτοί που μιλάνε για το τι είναι ή θεωρούσαν/θεωρούν ότι είναι "επιτυχία" στο μετά την τριτοβάθμια φοίτησή τους... αφέθηκε να εννοηθεί στα δικά μου μάτια τα "πολλά χρήματα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) Ολοι μου φάνηκααν normal εκτός από τον ιατρό .... και τον Φαίδονα τον πρώτο του φυσικού πέρσι.

πρέπει να είμαστε normal στην ζωή μας και στο διάβασμα και στις εξόδους μας αλλιώς γινόμαστε προβληματικοί.....


Στην ιατρική πρέπει να είσαι κοινωνικός αν είσαι απλά φυτό ... τότε καταλήγεις σε άλλους δρόμους από ότι κλασική κλινική ιατρική....

Η φιλόλογος έκανε το όνειρο της πραγματικότητα να γίνει δημόσιος υπάλληλος.

Οι άλλοι δύο φίλοι μας γεωπόνος και μαθηματικός κάνουν κάτι εκτός της σχολής που σπούδασαν επιχειρηματίες επιτυχημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ο γιατρος ηταν ο μονος που δεν σταματησε να μας λεει για τους βαθμους του. Οκ ολοι ειπανε, αλλα αυτος εκει... Ολη του η ζωη ενα νουμερο... Τον κανει αυτο ευτυχισμενο? Η μηπως ειναι μια πλασματικη ευτυχια για να κρυψει απο πισω της κατι αλλο? ( fact: λεει με αγαπουσαν στο σχολειο γιατι τους αφηνα να αντιγραφουν. Μαλλον ηταν ο μονος τροπος για να νιωσει κι αυτος οτι καπου ειναι χρησιμος.. Αλλιως δεν νομιζω να ειχανε ορεξη να του μιλανε οι υπολοιποι. ) Δεν ξερω, καποτε ημουνα σαν αυτον και ηρθε η στιγμη που αισθανθηκα οτι το κυνηγι της πρωτιας με τρωει, με ριχνει σε ενα τρυπακι στο οποιο ποτε δεν ειμαι χαρουμενος και παντα νιωθω αγχος και αγωνια. Εγω ειμαι σιγουρος οτι αυτον ακομα και σημερα τον ποναει που δεν τελειωσε τη σχολη με 10 η που δεν εγραψε 20 σε ολα τα μαθηματα των πανελληνιων. Του ευχομαι ολοψυχα να αισθανεται παντα καλα με τον εαυτο του την πραγματικοτητα και οχι να κρυβει ασχημα συναισθηματα πισω απο το μανδυα της επιτυχιας. Κατα τα αλλα η φιλολογος νομιζω ειναι ο "νορμαλ" ανθρωπος, που εκανε το ονειρο της πραγματικοτητα και που δειχνει οτι οντως αγαπα αυτο που κανει. Ειθε σε 20 χρονια να ειμαστε κι εμεις ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ο γιατρος ηταν ο μονος που δεν σταματησε να μας λεει για τους βαθμους του. Οκ ολοι ειπανε, αλλα αυτος εκει... Ολη του η ζωη ενα νουμερο... Τον κανει αυτο ευτυχισμενο? Η μηπως ειναι μια πλασματικη ευτυχια για να κρυψει απο πισω της κατι αλλο? ( fact: λεει με αγαπουσαν στο σχολειο γιατι τους αφηνα να αντιγραφουν. Μαλλον ηταν ο μονος τροπος για να νιωσει κι αυτος οτι καπου ειναι χρησιμος.. Αλλιως δεν νομιζω να ειχανε ορεξη να του μιλανε οι υπολοιποι. ) Δεν ξερω, καποτε ημουνα σαν αυτον και ηρθε η στιγμη που αισθανθηκα οτι το κυνηγι της πρωτιας με τρωει, με ριχνει σε ενα τρυπακι στο οποιο ποτε δεν ειμαι χαρουμενος και παντα νιωθω αγχος και αγωνια. Εγω ειμαι σιγουρος οτι αυτον ακομα και σημερα τον ποναει που δεν τελειωσε τη σχολη με 10 η που δεν εγραψε 20 σε ολα τα μαθηματα των πανελληνιων. Του ευχομαι ολοψυχα να αισθανεται παντα καλα με τον εαυτο του την πραγματικοτητα και οχι να κρυβει ασχημα συναισθηματα πισω απο το μανδυα της επιτυχιας. Κατα τα αλλα η φιλολογος νομιζω ειναι ο "νορμαλ" ανθρωπος, που εκανε το ονειρο της πραγματικοτητα και που δειχνει οτι οντως αγαπα αυτο που κανει. Ειθε σε 20 χρονια να ειμαστε κι εμεις ετσι

Είθε σε 20 χρόνια να είμαστε όλοι βολεμένα παράσιτα που φυτοζωούν με τα λεφτά των άλλων, και να μην έχουμε την ρετσινιά της πρωτιάς και της επιτυχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είθε σε 20 χρόνια να είμαστε όλοι βολεμένα παράσιτα που φυτοζωούν με τα λεφτά των άλλων, και να μην έχουμε την ρετσινιά της πρωτιάς και της επιτυχίας.

να ειμαστε ευτυχισμενοι με τη δουλεια μας, να μην καταληξουμε στη μεγαλη μεριδα του πληθυσμου που ξυπναει με ακεφιες και αισθανεται οτι η δουλεια του ειναι αγγαρεια... ΓΙα μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο απ' ολα. Η ψυχικη ηρεμια δεν αντικαθισταται απο τιποτα αλλο.. Ουτε απο λεφτα, ουτε απο υλικα αγαθα, ουτε απο πρωτιες ουτε απο τιποτα. Η κοπελα δειχνει να το εχει πετυχει, μακαρι να της μοιασουμε ( κατα τη δικη μου ταπεινη αποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα η πιο ανετη δουλεια χωρις αγχος, πιεση και λοιπες σκοτουρες ειναι οποια δουλεια πληρωνεται απο το κρατος. Μηνας μπαινει μηνας βγαινει η πληρωμη πεφτει και για την πλειοψηφια ειναι καλυτερη απο αυτη του ιδιωτικου τομεα στον οποιο παιζεται η δουλεια σου κι η διατηρηση της θεσης σου εξαρταται αμεσα απο την αποδοση σου. Βεβαια κατανταει επαναλαμβανομενη, ξερεις ομως οτι στις 2 το μεσημερι εισαι σπιτι σου. Το αγχος σου ειναι για το εφαπαξ. Αραζεις την πετσα σου περιμενοντας τη συνταξη, τι καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικα η πιο ανετη δουλεια χωρις αγχος, πιεση και λοιπες σκοτουρες ειναι οποια δουλεια πληρωνεται απο το κρατος. Μηνας μπαινει μηνας βγαινει η πληρωμη πεφτει και για την πλειοψηφια ειναι καλυτερη απο αυτη του ιδιωτικου τομεα στον οποιο παιζεται η δουλεια σου κι η διατηρηση της θεσης σου εξαρταται αμεσα απο την αποδοση σου. Βεβαια κατανταει επαναλαμβανομενη, ξερεις ομως οτι στις 2 το μεσημερι εισαι σπιτι σου. Το αγχος σου ειναι για το εφαπαξ. Αραζεις την πετσα σου περιμενοντας τη συνταξη, τι καλυτερο
Ωραίο είναι, και βέβαια όλοι πλέον ψάχνουν να "βολευτούν". Αλλά είναι και θέμα χαρακτήρα. Δηλαδή αν εγώ ήμουν δημόσιος υπάλληλος θα προσπαθούσα και λίγο να μην είμαι τόσο νωθρός, όπως τα ζώα στα ΚΕΠ για παράδειγμα.
Αν είχαν χαμηλούς μισθούς όπως οι αντίστοιχοι ιδιωτικοί υπάλληλοι και φυσικά κινδύνευαν να απολυθούν ανά πάσα στιγμή, τότε ούτε θα είχαν αυτήν την κακοφημία αλλά ούτε και πολλοί θα ήθελαν να μπουν στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το μηνυμα μου ηταν ειρωνικο. Δεν το θεωρω ιδανικη καριερα, απλα για καποιον που βαριεται τη ζωη του και θελει να αραζει για να μην εχει αγχος ναι ειναι ιδανικη επιλογη. Η γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να υπαρχει αξιολογηση, αρση της μονιμοτητας και εξισωση μισθων με τον ιδιωτικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εφόσον η φιλόλογος έκανε αυτό που ήθελε τόσο κακό είναι που πληρώνεται μέσω δημοσίου για να το κάνει; Πρεπει ντε και καλα όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι να βαρίουνται τη ζωή τους και να περιμένουν την συνταξιοδοτήση; Μαλλον η γυναίκα θα στεναχωρηθεί την ωρα της συνταξιοδότησης παρα θα χαρεί. Συνεπώς γιατί τετοιο επικριτικό ύφος; Σορρύ αλλα οι μέρες του αναρχοκαπιταλισμού αργούν και δεν ευθύνεται η ίδια για την ελλειψη αξιολογήσεων στην εκπαιδευση.

Το ίδιο ισχυει και με τον Ιατρό. Δεν βρίσκουν ολοι οι ανθρωποι την ευτυχια και την ολοκλήρωση με το να ειναι κοινωνικοί. Ήταν λίγο αλλόκοτος σαν άτομο αλλα φαινεται να αγαπούσε την δουλειά του.

Προσπαθώ λοιπόν να πώ πως είναι λάθος να κρίνουμε το αν καποιος ανθρωπος ειναι ολοκληρωμένος με βάση την δικια μας κοσμοθεωρία και τις δικές μας αξίες. Ο καθένας βρίσκει την ευτυχία σε διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφόσον η φιλόλογος έκανε αυτό που ήθελε τόσο κακό είναι που πληρώνεται μέσω δημοσίου για να το κάνει;

Ναι τόσο κακό είναι. Εγώ δεν είπα στην φιλόλογο πως πρέπει να με πληρώνει θέλει δε θέλει, προσφέρω δεν προσφέρω τίποτα. Αυτή το είπε σε μένα. Και αν αυτό σου φαίνεται περίεργο πως θα σου φαινόταν να μου κόβεις 50 ευρώ τσεκ το μήνα από εδώ και μπρος για να κάνω κι εγώ αυτό που θέλω? Τόσο κακό είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ναι τόσο κακό είναι. Εγώ δεν είπα στην φιλόλογο πως πρέπει να με πληρώνει θέλει δε θέλει, προσφέρω δεν προσφέρω τίποτα. Αυτή το είπε σε μένα. Και αν αυτό σου φαίνεται περίεργο πως θα σου φαινόταν να μου κόβεις 50 ευρώ τσεκ το μήνα από εδώ και μπρος για να κάνω κι εγώ αυτό που θέλω? Τόσο κακό είναι?

Αν πάρει ο Ξεχασμένος 50άρικο θέλω και εγώ. :clapup:

να ειμαστε ευτυχισμενοι με τη δουλεια μας, να μην καταληξουμε στη μεγαλη μεριδα του πληθυσμου που ξυπναει με ακεφιες και αισθανεται οτι η δουλεια του ειναι αγγαρεια... ΓΙα μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο απ' ολα. Η ψυχικη ηρεμια δεν αντικαθισταται απο τιποτα αλλο.. Ουτε απο λεφτα, ουτε απο υλικα αγαθα, ουτε απο πρωτιες ουτε απο τιποτα. Η κοπελα δειχνει να το εχει πετυχει, μακαρι να της μοιασουμε ( κατα τη δικη μου ταπεινη αποψη)

Δεν διαφωνώ. Ο καθένας ας κάνει ότι αγαπάει. Αλλά δεν θα κάθομαι εγώ να πληρώσω για το κέφι τους. Αν της αρέσει να διδάσκει, ας διδάξει στον ιδιωτικό τομέα, που δεν αναγκάζονται οι άλλοι με την βία να την ταΐζουν. Ο καημένος ο γιατρός τουλάχιστον είναι επιστημονικός συνεργάτης, αυτοί άμισθοι είναι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγος σεβασμός για όσους έχουν πρόσβαση μόνο σε δημόσιο σχολείο και μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι τόσο κακό είναι. Εγώ δεν είπα στην φιλόλογο πως πρέπει να με πληρώνει θέλει δε θέλει, προσφέρω δεν προσφέρω τίποτα. Αυτή το είπε σε μένα. Και αν αυτό σου φαίνεται περίεργο πως θα σου φαινόταν να μου κόβεις 50 ευρώ τσεκ το μήνα από εδώ και μπρος για να κάνω κι εγώ αυτό που θέλω? Τόσο κακό είναι?

Είμαστε σε ένα κοινωνικό κράτος και τα παιδιά πρέπει να διδάσκονται ελληνικά και αυτό γίνεται από τους φιλόλογους. Όλοι πρέπει να έχουν πρόσβαση στην εκπαίδευση και αυτοί που έχουν και αυτοί που δεν έχουν λεφτά για αυτό όλοι πρέπει να χρηματοδοτούμε το διδακτικό προσωπικό προκειμένου να διδάσκουν σε όλα τα παιδιά.

Αλλά δεν θα κάθομαι εγώ να πληρώσω για το κέφι τους. Αν της αρέσει να διδάσκει, ας διδάξει στον ιδιωτικό τομέα, που δεν αναγκάζονται οι άλλοι με την βία να την ταΐζουν. Ο καημένος ο γιατρός τουλάχιστον είναι επιστημονικός συνεργάτης, αυτοί άμισθοι είναι. :whistle:

Ο ιατρός είναι η κλασική περίπτωση ήθελα να μπω σε άλλη σχολή αλλά οι γονείς οι καθηγητές μου με ανάγκασαν να μπω σε άλλη σχολή. Αρίστευσε σε αυτή την σχολή λόγω ψυχαναγκασμού περισσότερο αλλά πετυχημένος ιατρός δε είναι γιατί όπως είπε αυτό δε θέλει να ακολουθεί τα πρωτόκολλα όπως κάνουν οι κλινικοί.... ... αλλά να τα φτιάχνει....

Τριχόπουλος την βρήκε μάλλον... λυπάμαι τα παιδιά του ιατρού... .. ... ... .. ... ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Νομίζω είπε η γυναίκα πως μπορούσε να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα αλλά δεν το κάνει. Μάλιστα είπε ότι στα φροντιστήρια είναι καλύτερα τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω είπε η γυναίκα πως μπορούσε να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα αλλά δεν το κάνει. Μάλιστα είπε ότι στα φροντιστήρια είναι καλύτερα τα λεφτά.

:clapup: σίγουρα κάνει και τα ιδιαίτερα της αυτή και τα παίρνει μαύρα...αλλά δε το λέει μπροστά στην κάμερα γιατί ειναι έξυπνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top