Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είπαν κάπου ότι και καλά όποιος δεν μπαίνει ΕΜΠ και Ιατρικές, μπαίνει στις β'διαλογής.
Νομίζω ότι εδώ κολλάει το μήνυμα που είχα γράψει στις 3/7/2011:

<< Στην κοινή γνώμη το φυσικό θεωρείται παρακατιανή σχολή και πολύ μάλιστα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ακούσει, ακούω και θα ακούω από όποιον μαθαίνει ότι έβαλα σαν 1η (και μοναδική) επιλογή στο μηχανογραφικό το φυσικό Αθήνας, ενώ έχω σχεδόν 2.000 μόρια πάνω από την περσινή του βάση και ήμουν πιο ψηλά από τις περσινές βάσεις όλων των σχολών του 2ου και του 4ου πεδίου. Επειδή είχα πάρει την απόφαση μου από καιρό, μπορώ να πω ότι διασκέδαζω με όσα ακούω. Να γράψω μερικά? << Ο κόπος σου θα πάει χαμένος, χειρότερη επιλογή δεν μπορούσες να κάνεις, πετάς τόσα μόρια στα σκουπίδια, στο φυσικό πάνε οι ξεπεσμένοι, η φυσική έχει πια ξεπεραστεί σαν επιστήμη, θα το μετανοιώσεις που δεν πας ΗΜΜΥ, θα καταντήσεις καθηγητάκος, έξω από το ΕΜΠ είσαι ένα τίποτα, μεγάλη μαλακία κάνεις, από το φυσικό δεν σε δέχονται στο εξωτερικό, στη θέση σου θα ντρεπόμουνα, σίγουρα τρελάθηκες, ο Μαραντόνα δεν θα έπαιζε στη Γ εθνική, όπου νάναι το φυσικό θα καταργηθεί και άλλα πολλά>>. Ακόμα και πολύ κοντινά μου πρόσωπα είχαν τις αμφιβολίες τους. Οι μόνοι που δέχθηκαν την επιλογή μου χωρίς αντιρρήσεις ή σχόλια ήταν οι γονείς μου. >>

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δυστυχώς οι περισσότεροι μαθητές της τρίτης λυκείου δεν ξέρουν τι να σπουδάσουν και για αυτό καταλήγουν στο να επιλέγουν σχολές με φήμη.Μετά απο κάνα-δυό χρόνια και ενώ πέρασαν στην χρυσοποίκιλτη και γκλαμουράτη ιατρική σχολή ξαφνικά μπορεί να ανακαλύψουν ότι θέλουν να γίνουν... next top model η αθλητικοί δημοσιογράφοι.Δεν φταίει ο κόσμος το εκπαιδευτικό σύστημα δεν παρέχει σωστή πληροφόρηση και προετοιμασία.Για αυτό και πρέπει να καταργηθεί πιστεύω αυτή η αηδία με τις βάσεις των σχολών η οποία στην μπανανία εδώ παίζει καθοριστικό ρόλο στις επιλογές των μαθητών.Δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ο Δίας θα έχει πολύ καλύτερη καριέρα ως φυσικός, παρά ως μηχανικός π.χ., διότι είναι φανερό ότι την φυσική την αγαπάει.
Νομίζω ότι στις δύσκολες καταστάσεις που άλλοι δημιούργησαν για μας, επιτυχημένοι επιστήμονες και επαγγελματίες θα είναι αυτοί που αγαπάνε πολύ τη δουλειά τους.
Όποιος δεν έχει καταλάβει ότι μας τελείωσαν οι "μουράτες" σχολές, μάλλον θα προσγειωθεί ανώμαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι εδώ κολλάει το μήνυμα που είχα γράψει στις 3/7/2011:

<< Στην κοινή γνώμη το φυσικό θεωρείται παρακατιανή σχολή και πολύ μάλιστα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ακούσει, ακούω και θα ακούω από όποιον μαθαίνει ότι έβαλα σαν 1η (και μοναδική) επιλογή στο μηχανογραφικό το φυσικό Αθήνας, ενώ έχω σχεδόν 2.000 μόρια πάνω από την περσινή του βάση και ήμουν πιο ψηλά από τις περσινές βάσεις όλων των σχολών του 2ου και του 4ου πεδίου. Επειδή είχα πάρει την απόφαση μου από καιρό, μπορώ να πω ότι διασκέδαζω με όσα ακούω. Να γράψω μερικά? << Ο κόπος σου θα πάει χαμένος, χειρότερη επιλογή δεν μπορούσες να κάνεις, πετάς τόσα μόρια στα σκουπίδια, στο φυσικό πάνε οι ξεπεσμένοι, η φυσική έχει πια ξεπεραστεί σαν επιστήμη, θα το μετανοιώσεις που δεν πας ΗΜΜΥ, θα καταντήσεις καθηγητάκος, έξω από το ΕΜΠ είσαι ένα τίποτα, μεγάλη μαλακία κάνεις, από το φυσικό δεν σε δέχονται στο εξωτερικό, στη θέση σου θα ντρεπόμουνα, σίγουρα τρελάθηκες, ο Μαραντόνα δεν θα έπαιζε στη Γ εθνική, όπου νάναι το φυσικό θα καταργηθεί και άλλα πολλά>>. Ακόμα και πολύ κοντινά μου πρόσωπα είχαν τις αμφιβολίες τους. Οι μόνοι που δέχθηκαν την επιλογή μου χωρίς αντιρρήσεις ή σχόλια ήταν οι γονείς μου. >>


Εγω παντως πιο πολυ θαυμαζω ατομα σαν εσενα που επιλεγουν αυτο που πραγματικα οι ΙΔΙΟΙ θελουν παρα κατι τυπακια που επιλεγουν σχολες με κριτηριο το ''υποτιθεμενο'' κυρος ή τα πολλα λεφτα που θα βγαλουν μετα.
Αν ολοι καναμε αυτο που θελαμε πραγματικα σε αυτο το κρατος ειμαι σιγουρος οτι θα πηγαιναμε πολυ καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Είπαν κάπου ότι και καλά όποιος δεν μπαίνει ΕΜΠ και Ιατρικές, μπαίνει στις β'διαλογής.
βλέπω ΣΣΑΣ είσαι => στρατιωτική => μουράτη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
παρα κατι τυπακια που επιλεγουν σχολες με κριτηριο το ''υποτιθεμενο'' κυρος ή τα πολλα λεφτα που θα βγαλουν μετα

Α, εννοείς το 99% των μαθητών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω:

Νομική :70 14,31% Ιατρική: 137 28,02% Πολυτεχνείο: 103 21,06% ψήφισα το πρώτο έχοντας πείρα...αν και συμφωνώ με το γκάλοπ γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εγώ έχω τον αδερφό μου ιατρική Αλεξ/πολής,μετράω καθόλου;;;;:P

Πάντως οι δικηγόροι που έχουν αναλάβει κατεξοχήν την διοίκηση σε συνδιασμό με κάποιους γιατρούς που αναλαμβάνουν το πόστο του υπουργείου υγείας μας ναύγησαν....οπότε η μούρη δεν είναι το παν,ισχύει αυτό που λέμε: ''απ'έξω κούκλα και από μέσα
πανούκλα''.

Είναι δε ταυτόχροναι και οι πιο διαπλεκόμενοι και διεφθαρμένοι....

Γενικώς αυτή η τάση του να πουλάς μούρη που σατυρίζει και ο Πανούσης με το τραγουδάκι του: ''νεοέλληνας'' έφτασε εδώ την χώρα.....

Στην αρχή νόμισα πως το θεματάκι ήταν σατυρικό,αλλά διαπιστώνω πως δεν είναι και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Aν η Ιατρική ή η Νομική είχαν...11.000 μόρια θα την επιλέγατε με τον ίδιο ζήλο με την ψευτοκουλτουρέ λογική: «επιστήμη για την επιστήμη»; :popcorn:

Επειδή όμως οι φοιτητές τέτοιων επιστημών..δεν έχουν και πολύ σχέση με την υπάρχουσα αγορά εργασίας, τι το γοητευτικό βρίσκουν σε αυτές τις "διαφημισμένες" επιστήμες; Δηλαδή, γιατί να είναι πιο ωραίες από π.χ. Χημικών Μηχανικών, Μαθηματικών, Φιλολόγων, Ιχθυοκαλλιεργητών, ...κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Επειδή όμως οι φοιτητές τέτοιων επιστημών..δεν έχουν και πολύ σχέση με την υπάρχουσα αγορά εργασίας, τι το γοητευτικό βρίσκουν σε αυτές τις "διαφημισμένες" επιστήμες; Δηλαδή, γιατί να είναι πιο ωραίες από π.χ. Χημικών Μηχανικών, Μαθηματικών, Φιλολόγων, Ιχθυοκαλλιεργητών, ...κλπ;
Από την συγκεκριμένη σίγουρα το γεγονός πως βρίσκεις συγκριτικά πιο εύκολα δουλειά...ιχθυοκαλλιεργητής ΕΛλάδα τί έχει να κάνεις να ανοίξεις δικιά σου μονάδα και να καλλιεργγήσεις τσιπούρας σε μέγεθος καρχαρία;;;:hmm:

Άντε ιχθυοπωλείο ξέρω γω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Οι ιατροί θα ήταν άχρηστοι χωρίς τα μηχανήματα των ηλεκτρολόγων και μηχανολόγων. Εκτός βέβαια και αν μπορούν να γιατρέψουν με βότανα. Οπότε η μούρη τους προκύπτει από εμάς.

Το θέμα παρακαλάει για troll αλλά έχει πλάκα

Και εσένα σε περίμενα για πιό ευφυή. Με τον ίδιο απλοϊκό συλλογισμό, θα απαντήσω λέγοντας, πώς και οι μηχανικοί δέν θα ήταν ικανοί να κατασκευάσουν τα ιατρικά μηχανήματα, άν δέν ήταν οι γιατροί στις κλινικές να σε ξεγεννήσουν ή να σου κάνουν τα απαραίτητα εμβόλια για να προληφθούν οι ασθένειές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν στόχευε ειδικά εσένα.
I know, σάμπως με ξέρει κι από χτες? :P

Aν η Ιατρική ή η Νομική είχαν...11.000 μόρια θα την επιλέγατε με τον ίδιο ζήλο με την ψευτοκουλτουρέ λογική: «επιστήμη για την επιστήμη»; :popcorn:

Let's assume ότι αυτό πάει και στον καθένα από εμάς εξειδικευμένα...
Για να σκεφτώ.

Ναι.
Σίγουρα ναι.
Φάε τώρα τα ποπ κορν σου μέχρι να απαντήσουν οι ψευτοκουλτουριάρηδες που περιμένεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Aν η Ιατρική ή η Νομική είχαν...11.000 μόρια θα την επιλέγατε με τον ίδιο ζήλο με την ψευτοκουλτουρέ λογική: «επιστήμη για την επιστήμη»; :popcorn:
Με το "αν" δεν γράφεται ιστορία.:)


Πόσο κόμπλεξ υπάρχει σε αυτό τον κόσμο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εσένα σε περίμενα για πιό ευφυή. Με τον ίδιο απλοϊκό συλλογισμό, θα απαντήσω λέγοντας, πώς και οι μηχανικοί δέν θα ήταν ικανοί να κατασκευάσουν τα ιατρικά μηχανήματα, άν δέν ήταν οι γιατροί στις κλινικές να σε ξεγεννήσουν ή να σου κάνουν τα απαραίτητα εμβόλια για να προληφθούν οι ασθένειές σου.

Πέρα του ότι τρολλάρω αυτό το υπέρτατο θέμα, το επιχείρημα σου είναι σαφώς πιο αδύναμο. Και στα αρχαία χρόνια γεννούσαν οι άνθρωποι και όσο αφορά τα εμβόλια δεν θέλω να επεκταθώ, προσωπικά τα αποφεύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Νομίζω τα πιο μούρικα επαγγέλματα είναι ...η Νυχοπλαστική και η Αποτρίχωση. Σκέψου ότι αποτελεί κοινή μόδα πλέον για τον νεαρό Ελληνικό γυναικείο πληθυσμό.

Νηρηίς, γνωρίζω το πως γράφεται η ιστορία...για τις πανελλήνιες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν είναι οι Πανελλήνιες η αρχή και το τέλος της ζωής. Τέλος πάντων,τι να πείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Μη το λες..για τους εδώ μέσα μέχρι να περάσουν στα ΜΙΤ της Ψωρομήτσαινας, είναι. Τόσα και τόσα threads με συγκρίσεις επί συγκρίσεων,..Κατάντησε αηδία πλέον για το αν κάποιοι θέλουν ΕΜΠ ή Ιατρική ΕΜΠ μόνο για να κοκορεύονται. Ας κοκορευτούν που δεν μπορούν να αναπτύξουν μια εμπεριστατωμένη απάντηση σε θέματα Πανεπιστημιακής Βιολογίας ή να λύσουν μια σειρά Fourier..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω τα πιο μούρικα επαγγέλματα είναι ...η Νυχοπλαστική και η Αποτρίχωση. Σκέψου ότι αποτελεί κοινή μόδα πλέον για τον νεαρό Ελληνικό γυναικείο πληθυσμό.

Νηρηίς, γνωρίζω το πως γράφεται η ιστορία...για τις πανελλήνιες. ;)

Μη το λες..για τους εδώ μέσα μέχρι να περάσουν στα ΜΙΤ της Ψωρομήτσαινας, είναι. Τόσα και τόσα threads με συγκρίσεις επί συγκρίσεων,..

Τελείως φιλικά τώρα,

αυτή την κασέτα των γενικεύσεων δεν έχεις βαρεθεί να την βάζεις να παίζει σε κάθε θέμα που κινείται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Όχι. Εφόσον μου απαντάτε με αυτόν τον τόνο. :)
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή : Παρακαλώ η συζήτηση να βρίσκεται εντός του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top