Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Όσο με στενοχωρεί να βλέπω παιδιά που αγαπάνε μια επιστήμη να διαλέγουν κάτι διαφορετικό ανάμεσα στις εν Ελλάδι θεωρούμενες μουράτες σχολές,
άλλο τόσο με ενοχλεί να υποβιβάζουμε τη δουλειά των παιδιών που προσπάθησαν και πέτυχαν να βγάλουν 18-19 χιλιάδες μόρια ή και περισσότερα,
είτε τους χρειάστηκαν για την είσοδό τους στη σχολή που ήθελαν είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μιλήσω γι'αυτά που ξέρω.
Στην Ελλάδα θεωρείται πολύ μουράτη η Ιατρική.
Σας εκλιπαρώ όμως.
Μην έρθετε για τη μούρη χωρίς να σας αρέσει και να σας ενδιαφέρει το αντικείμενο. Θα πάθετε νευρικό κλονισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα είναι ο κύκλος της οικογένειας. Ευτυχώς με εμένα δεν υπήρχε κανένα θέμα το τι θα διαλέξω, παρόλο που τελικά επέλεξα ΗΜΜΥ. Μάλιστα το ότι θα πάω ΗΜΜΥ το έμαθαν λίγο καιρό πριν. Γενικά με υποστήριζαν σε ότι και να τους έλεγα (ήμουν μεταξύ πληροφορικής και οικονομικών για πολύ καιρό). Όμως κατάλαβα γιατί θεωρείται μουρ. Όπου πήγαινε η μάνα μου και εγώ όλο μπράβο, πολύ καλή σχολή, ζητούνται πολλοί στο εξωτερικό, συγχαρητήρια και από ανθρώπους που ούτε καν ήξερα. Δεν ήταν το ότι μπήκα σε κάποια σχολή. Αλλά ότι μπήκα πολυτεχνείο. Εγώ ο ίδιος δεν το περίμενα αυτό, καθώς δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα πουλάω μούρη ως ηλεκτρολόγος, να όμως που η κοινωνία προβάλλει το αντίθετο. Οπότε μην κατηγορείτε τα παιδιά που επιλέγουν την σχολή τους με βάση αυτό το κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα μιλήσω γι'αυτά που ξέρω.
Στην Ελλάδα θεωρείται πολύ μουράτη η Ιατρική.
Σας εκλιπαρώ όμως.
Μην έρθετε για τη μούρη χωρίς να σας αρέσει και να σας ενδιαφέρει το αντικείμενο. Θα πάθετε νευρικό κλονισμό.

Και θα απαντήσει ο άλλος:Μα εγώ έχω δει όλες τις σεζόν Grey's anatomy και House λες να μην με ενδιαφέρει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλή τύχη τότε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Και θα απαντήσει ο άλλος:Μα εγώ έχω δει όλες τις σεζόν Grey's anatomy και House λες να μην με ενδιαφέρει;:P

To Private Practice ξέχασες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω δει το Prison Break, τι μπορώ να σπουδάσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Εγώ έχω δει το Prison Break, τι μπορώ να σπουδάσω?

πολιτικός μηχανικός, που ήταν ο michael scofield ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Το θέμα είναι ο κύκλος της οικογένειας. Ευτυχώς με εμένα δεν υπήρχε κανένα θέμα το τι θα διαλέξω, παρόλο που τελικά επέλεξα ΗΜΜΥ. Μάλιστα το ότι θα πάω ΗΜΜΥ το έμαθαν λίγο καιρό πριν. Γενικά με υποστήριζαν σε ότι και να τους έλεγα (ήμουν μεταξύ πληροφορικής και οικονομικών για πολύ καιρό). Όμως κατάλαβα γιατί θεωρείται μουρ. Όπου πήγαινε η μάνα μου και εγώ όλο μπράβο, πολύ καλή σχολή, ζητούνται πολλοί στο εξωτερικό, συγχαρητήρια και από ανθρώπους που ούτε καν ήξερα. Δεν ήταν το ότι μπήκα σε κάποια σχολή. Αλλά ότι μπήκα πολυτεχνείο. Εγώ ο ίδιος δεν το περίμενα αυτό, καθώς δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα πουλάω μούρη ως ηλεκτρολόγος, να όμως που η κοινωνία προβάλλει το αντίθετο. Οπότε μην κατηγορείτε τα παιδιά που επιλέγουν την σχολή τους με βάση αυτό το κριτήριο.

Δεν θεωρείται μουρ οι ΗΜΜΥ. Εκτός και αν θέλεις να ζεις σε ένα ωραίο παραμυθάκι με δικούς σου διαλόγους, δικά σου κριτίρια.
Ζητούνται πολύ στο εξωτερικό; Με ποιά εμπειρία; Γερμανικά επιπέδου proficiency άρχισες να μαθαίνεις;

πολιτικός μηχανικός, που ήταν ο michael scofield ;)

Structural engineer δήλωνε, δομικός μηχανικός. Οι πολιτικοί μηχανικοί είναι ευρύτερο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν θεωρείται μουρ οι ΗΜΜΥ. Εκτός και αν θέλεις να ζεις σε ένα ωραίο παραμυθάκι με δικούς σου διαλόγους, δικά σου κριτίρια.
Ζητούνται πολύ στο εξωτερικό; Με ποιά εμπειρία; Γερμανικά επιπέδου proficiency άρχισες να μαθαίνεις;

Oh God, μάθε να διαβάζεις.

Πρώτον, όλο το πολυτεχνείο θεωρείται μουρ. Αρκεί να πεις πολυτεχνείο και τελείωσε η υπόθεση.

Δεύτερον, έγραψα τι μου έλεγαν άλλοι, και όχι ότι έβγαλα από το μυαλό μου.

Τρίτον, ναι ζητούνται.

Τέταρτον, γιατί να χρειαστώ Γερμανικά? Ο καθένας το πουλί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πρώτον, όλο το πολυτεχνείο θεωρείται μουρ. Αρκεί να πεις πολυτεχνείο και τελείωσε η υπόθεση.

Σιγά ρε φίλε! Ένα δπθ μπήκες, δεν πήρες και νόμπελ.

Δεύτερον, έγραψα τι μου έλεγαν άλλοι, και όχι ότι έβγαλα από το μυαλό μου.

Φράσεις όπως: "Μου έλεγαν","Μου είπαν", κλπ δεν χωράνε σε ένα φόρουμ που παραθέτονται απόψεις και συνοδεύονται με επιχειρήματα.
Για να έκανες αναφορά όμως σε λόγια κάποιων μ'αυτό τον τρόπο, σημαίνει πως συμφωνείς μ'αυτά.

Τρίτον, ναι ζητούνται.

Ζητούνται όπως: δάσκαλοι,μαθηματικοί,φυσικοί,σεμφήτες,μηχανικοί κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Oh God, μάθε να διαβάζεις.

Πρώτον, όλο το πολυτεχνείο θεωρείται μουρ. Αρκεί να πεις πολυτεχνείο και τελείωσε η υπόθεση.

Δεύτερον, έγραψα τι μου έλεγαν άλλοι, και όχι ότι έβγαλα από το μυαλό μου.

Τρίτον, ναι ζητούνται.

Τέταρτον, γιατί να χρειαστώ Γερμανικά? Ο καθένας το πουλί του...

Oh God, άκου και λίγο τους μεγαλυτέρους.
ΠΡΩΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΗΜΜΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ

Πρώτον, εσύ λες "Είμαι πολυτεχνείο" και δεν μου λες τι σημαίνει "τελείωσε η υπόθεση"; Μπαίνεις δωρεάν στα κλαμπάκια, είσαι περιζήτητος γαμπρός, είσαι ο ..... της γειτονιάς;; ΤΙ; Προσδιόρισέ το.

Δεύτερον, "οι αλλοι" είναι ανίδεοι, δηλαδή η κάθε θείτσα με επαρχιωτική νοοτροπία που κάθεται όλη τη μέρα στο σπίτι και κουτσομπολεύει χωρίς να κάνει αυτοκριτική. Και όταν έρχεται η ώρα που δεν βρίσκει ο γιόκας της δουλειά, τότε ρίχνει κατάρες για την νοοτροπία που είχε παλιότερα.

Τρίτον, ζητιούνταν! Παρατατικός. Σε εποχες πλασματικής ευμάρειας που ζούσαμε Άκου συμβουλή από κάποιον που βρίσκεται σε φάση αναζήτησης εργασίας. Είναι λογικό να μην το ξέρεις γιατί βρίσκεσαι σε φάση "συννεφάκι".

Τέταρτον, γερμανικά θα χρειαστείς γιατί αυτην την στιγμή η Γερμανία είναι η μόνη χώρα που ζητάει τρελλά ΗΜΜΥ και έχεις πολλές ελπίδες να σε πάρουν χωρίς προυπηρεσία. Έπειτα, είσαι φοιτητής ΗΜΜΥ και δεν ξέρεις ακόμα πως οι Γερμανοί ήταν και είναι οι πρωτοπόροι σε θέματα ηλεκτρικών εγκαταστάσεων καταναλωτών, μηχανών, ΣΗΕ κλπ. Στα γερμανικά βρίσκεται η πλουσιότερη βιβλιογραφία σε αυτά τα θέματα. Είσαι πολύ αφελής ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Σιγά ρε φίλε! Ένα δπθ μπήκες, δεν πήρες και νόμπελ.



Φράσεις όπως: "Μου έλεγαν","Μου είπαν", κλπ δεν χωράνε σε ένα φόρουμ που παραθέτονται απόψεις και συνοδεύονται με επιχειρήματα.
Για να έκανες αναφορά όμως σε λόγια κάποιων μ'αυτό τον τρόπο, σημαίνει πως συμφωνείς μ'αυτά.



Ζητούνται όπως: δάσκαλοι,μαθηματικοί,φυσικοί,σεμφήτες,μηχανικοί κλπ.

Ισχύει ότι όλο το Πολυτεχνείο θεωρείται μουράτο για την γιαγιά σου και τον παππού σου,άντε και μερικούς γονείς.Βασικά δεν έχει νόημα να λέμε για μουράτες σχολές...Στην σχολή δεν πας για να λες στο μανάβη της γειτονιάς σου ότι πέρασες πολυτεχνείο,αλλά για να μαθεις.

@Antonis : :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Ζητούνται πολύ στο εξωτερικό; Με ποιά εμπειρία; Γερμανικά επιπέδου proficiency άρχισες να μαθαίνεις;

Πολύ σωστή παρατήρηση, έτσι είναι η πραγματικότητα. Ακούω συνέχεια απο Πολυτεχνίτες τόσο του τμήματός μου όσο και απο Τεχνικούς Μηχανικούς των Τ.Ε.Ι. να λένε συνεχώς, έ και να μήν βρώ δουλειά στην Ελλάδα θα πάω στην Γερμανία που ζητάνε εκατοντάδες, χιλιάδες, εκκατομύρια μηχανικούς Έλληνες. Προσέξτε έ και συγκεκριμένα Έλληνες. Τώρα αυτό το τελευταίο απορώ πραγματικά πώς καθιερώθηκε τέλος πάντων.

Δεδομένο 1ο:

Όποιος νομίζει ότι θα πάρει το πτυχιάκι του απο το Ελλαδιστάν και θα τον περιμένει το ΗR τμήμα της BMW είναι το λιγότερο βαθιά νυχτωμένος.
Ακόμα και το επίπεδο C1 Αγγλικών-Γερμανικών για εισαγωγή είτε σε ξένα πανεπιστήμια είτε για σταδιοδρομία σε εταιρίες, δέν είναι αρκετό. Αυτού του είδους οι πιστοποιήσεις αφορουν την καθημερινή χρήση της γλώσσας και την δυνατότητα επικοινώνιας κυρίως εκτός εργασίας. Μιλάμε για θέσεις που θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις την ορολογία της επιστήμης που σπούδασες και να λύσεις πραγματικά μαθηματικά προβλήματα κυρίως στα Αγγλικά ή τα Γερμανικά.
Γι αυτόν τον λόγο προτιμώνται και γίνονται απαιτητά πιστοποιήσεις τύπου IELTS, G-MAT, GRE κ.τ.λ.
Συγκεκριμένα για τον κλάδο μας συνήθως ζητούνε το GRE

Το GRE (Graduate Record Examination)

Το GRE (Graduate Record Examination) αποτελεί μια τυποποιημένη εξέταση η οποία μετράει τις προφορικές, μαθηματικές και αναλυτικές ικανότητες του υποψηφίου. Σκοπός της είναι να βοηθήσει τα μεταπτυχιακά προγράμματα (όλων των πεδίων εκτός των οικονομικών) να αξιολογήσουν τη δυνατότητα των υποψηφίων να πραγματοποιήσουν περαιτέρω σπουδές. Περίπου 2300 πανεπιστήμια στην Αμερική απαιτούν τα αποτελέσματα του GRE για κάθε υποψήφιο. Το GRE δοκιμάζει τις θεμελιώδεις ικανότητες – Λογικής και Κατανόησης- και δεν απαιτεί καμία συγκεκριμένη σπουδή ειδική προς το αντικείμενο (Αυτό αφορά μόνο την εξέταση για το Γενικό GRE και όχι για τη θεματική, η οποία απαιτείται από συγκεκριμένα πανεπιστήμια)
GRE – subject

To GRE – subject σημαίνει την αξιολόγηση των προσόντων σου σε ένα συγκεκριμένο πεδίο μελέτης. Απαιτείται κυρίως για Διδακτορικές Σπουδές στην Αμερική και επίσης απαιτείται από ορισμένα πανεπιστήμια για προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών. Θα πρέπει να αξιολογήσετε τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων στα οποία κάνετε την αίτησή σας. Η εξέταση είναι διαθέσιμη σε επτά διαφορετικές περιοχές:

Βιοχημεία. Κυτταρική και Μοριακή Βιολογία
Βιολογία
Χημεία
Επιστήμη Υπολογιστών
Μαθηματικά
Φυσική
Ψυχολογία

Δεδομένο 2ο:

Επίσης οι Γερμανοί απαιτούν οι υποψήφιοι πτυχιούχοι επιστήμονες εκτός του να γνωρίζουν καλά γερμανικά, να είναι καταρτισμένοι στο αντικείμενό τους και να έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία. Εξαίρεση αποτελούν εκείνοι οι νέοι που έχουν μόλις αποφοιτήσει και έχουν πολύ καλούς έως και άριστους βαθμούς διπλώματος. Πρόκειται για μια σχετικά "σκληρή" και δύσκολη αγορά εργασίας.

Έτσι σε αντίθεση με το παρελθόν και όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό, οι γερμανικές επιχειρήσεις δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη διάθεση να εκπαιδεύσουν σχετικά ανειδίκευτο προσωπικό. Αντίθετα, προτιμούν να ψάξουν κατευθείαν εκείνους τους ειδικευμένους επαγγελματίες που θα τους κάνουν άμεσα την εργασία από την επόμενη μέρα. Ο κύριος λόγος είναι ότι δεν επιθυμούν να επενδύσουν χρήματα σε προσωπικό που μπορεί μετά από λίγον καιρό να τις εγκαταλείψει. Επίσης, πολλές εταιρίες θεωρούν ότι το κόστος για την εκπαίδευση του καινούριου προσωπικού είναι υψηλό συγκριτικά με το κόστος αναζήτησης του κατάλληλου ειδικευμένου προσωπικού.

Επομένος έχουμε επαγγελματική εμπειρία τουλάχιστον 3-5 + χρόνια. Πόσοι νέοι μηχανικοί έχουν αυτή την εμπειρία? Με την παρούσα ανεργία πότε την απέκτησαν ή θα την αποκτήσουν? Επομένος ηλικιακά οι περισσότερες εταιρίες ζητούν κυρίως αποφοίτους μεταξύ τον χρονολογιών γέννησης 1978-1984, οι οποίοι πρόλαβαν και απασχολήθηαν την περασμένη δεκαετία και απολύθηκαν τώρα.

Δεδομένο 3ο:

Φυσικά εκεί που θα πάς θα κάνεις ελάχιστα πράγματα με το χέρι, όλα είναι αυτοματοποιημένα και εννοείται πώς θα γνωρίζεις κάποια βασικά λογισμικά του κλάδου σου, θα είναι Autocad, θα είναι κάποια επαγγελματική πιστοποίηση της Microsoft ή της Cisco (MCP, MCSE, CCNA),Service Oriented Architecture (SOA)? Δέν ξέρω αλλά κανείς δέν θα σε πάρει χωρίς να ξέρεις κάποιο λογισμικό σχετικό με την εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Oh God, άκου και λίγο τους μεγαλυτέρους.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τους μεγαλύτερους. Τους ακούω.
Πρώτον, εσύ λες "Είμαι πολυτεχνείο" και δεν μου λες τι σημαίνει "τελείωσε η υπόθεση"; Μπαίνεις δωρεάν στα κλαμπάκια, είσαι περιζήτητος γαμπρός, είσαι ο ..... της γειτονιάς;; ΤΙ; Προσδιόρισέ το.
Απλώς όσοι γνωστοί ρώτησαν που πέρασα, την μάνα μου συνήθως, την θεοποιούν την σχολή, όχι εγώ. Παράδειγμα: Εχτές κιόλας, συνάντησα την μητέρα μιας φίλης μου από το δημοτικό. Έχει περάσει Οικονομικό ΑΠΘ εκείνη. Την ρωτάω πως πάει κλπ και μου λέει "εντάξει μωρέ, οικονομικά, λες και αυτοί θα μας σώσουν. Εγώ τις έλεγα να πάει ...τάδε τάδε τάδε. Δεν θα βρει δουλειά. Όχι όπως η δική σου σχολή."
Σου μεταφέρω πως εξελίχθηκε ο λόγος μας. Και δεν της έχω πει καν που πέρασα. Λογικά το έμαθε όλη η γειτονιά χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι. Αυτό εννοώ με μούρη, όχι ότι πουλάω εγώ μούρη. Ότι απλά η κοινωνία για κάποιο λόγο βλέπει απ υψηλού την σχολή. Εγώ την έχω χεσμένη την συγκεκριμένη μούρη, ούτε θεωρώ ότι το πολυτεχνείο είναι "μουράτο". Πιο πολύ πρεστίζ που φαίνεται ότι έχουν οι δικηγόροι ή οι ιατροί (παρόλο που πριν στο θέμα τρόλλαρα).

Δεύτερον, "οι αλλοι" είναι ανίδεοι, δηλαδή η κάθε θείτσα με επαρχιωτική νοοτροπία που κάθεται όλη τη μέρα στο σπίτι και κουτσομπολεύει χωρίς να κάνει αυτοκριτική. Και όταν έρχεται η ώρα που δεν βρίσκει ο γιόκας της δουλειά, τότε ρίχνει κατάρες για την νοοτροπία που είχε παλιότερα.
Συμφωνώ. Δεν είναι λίγο άκυρο να με κρίνεις από τα post μου σε ένα φόρουμ όμως? Τα μισά που γράφω είναι τρολλιές, τώρα αν τα παίρνεις σοβαρά...

Τρίτον, ζητιούνταν! Παρατατικός. Σε εποχες πλασματικής ευμάρειας που ζούσαμε Άκου συμβουλή από κάποιον που βρίσκεται σε φάση αναζήτησης εργασίας. Είναι λογικό να μην το ξέρεις γιατί βρίσκεσαι σε φάση "συννεφάκι".
Σίγουρα ξέρεις ποιο πολλά από εμένα. Και εγώ όταν λέω ότι ζητιούνται, το λέω επειδή το ακούω, όχι επειδή ξέρω. Δεν έχω ψάξει δουλειά, μόλις μπήκα στην σχολή... Μάλιστα το έχω ακούσει από έναν γείτονα ΗΜΜΥιτη από το τμήμα μου ο οποίος έχει δική του εταιρεία και ασχολείται με διάφορα, και από έναν καθηγητή στο τμήμα μας. Καθαρά ότι ζητιούνται. Όχι ότι έχουμε πολλές ελπίδες και δυνατότητες, συγκεκριμένα για την εύρεση εργασίας έλεγαν. Τώρα το τι είχαν στο μυαλό τους δεν ξέρω.

Τέταρτον, γερμανικά θα χρειαστείς γιατί αυτην την στιγμή η Γερμανία είναι η μόνη χώρα που ζητάει τρελλά ΗΜΜΥ και έχεις πολλές ελπίδες να σε πάρουν χωρίς προυπηρεσία. Έπειτα, είσαι φοιτητής ΗΜΜΥ και δεν ξέρεις ακόμα πως οι Γερμανοί ήταν και είναι οι πρωτοπόροι σε θέματα ηλεκτρικών εγκαταστάσεων καταναλωτών, μηχανών, ΣΗΕ κλπ. Στα γερμανικά βρίσκεται η πλουσιότερη βιβλιογραφία σε αυτά τα θέματα. Είσαι πολύ αφελής ακόμα...
Ναι είμαι. Λογικό δεν είναι? Ή ήθελες να μάθω από το λύκειο τα πάντα για το τμήμα, την εργασία, τις εταιρείες κλπ?
Για το κομμάτι των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων γνωρίζω ότι η Γερμανία είναι πρωτοπόρα. Αλλά τα Γερμανικά μου φαίνεται πάνε σε δεύτερη μοίρα.
Πολύ σωστή παρατήρηση, έτσι είναι η πραγματικότητα. Ακούω συνέχεια απο Πολυτεχνίτες τόσο του τμήματός μου όσο και απο Τεχνικούς Μηχανικούς των Τ.Ε.Ι. να λένε συνεχώς, έ και να μήν βρώ δουλειά στην Ελλάδα θα πάω στην Γερμανία που ζητάνε εκατοντάδες, χιλιάδες, εκκατομύρια μηχανικούς Έλληνες. Προσέξτε έ και συγκεκριμένα Έλληνες. Τώρα αυτό το τελευταίο απορώ πραγματικά πώς καθιερώθηκε τέλος πάντων.

Δεδομένο 1ο:

Όποιος νομίζει ότι θα πάρει το πτυχιάκι του απο το Ελλαδιστάν και θα τον περιμένει το ΗR τμήμα της BMW είναι το λιγότερο βαθιά νυχτωμένος.
Ακόμα και το επίπεδο C1 Αγγλικών-Γερμανικών για εισαγωγή είτε σε ξένα πανεπιστήμια είτε για σταδιοδρομία σε εταιρίες, δέν είναι αρκετό. Αυτού του είδους οι πιστοποιήσεις αφορουν την καθημερινή χρήση της γλώσσας και την δυνατότητα επικοινώνιας κυρίως εκτός εργασίας. Μιλάμε για θέσεις που θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις την ορολογία της επιστήμης που σπούδασες και να λύσεις πραγματικά μαθηματικά προβλήματα κυρίως στα Αγγλικά ή τα Γερμανικά.
Γι αυτόν τον λόγο προτιμώνται και γίνονται απαιτητά πιστοποιήσεις τύπου IELTS, G-MAT, GRE κ.τ.λ.
Συγκεκριμένα για τον κλάδο μας συνήθως ζητούνε το GRE

Το GRE (Graduate Record Examination)

Το GRE (Graduate Record Examination) αποτελεί μια τυποποιημένη εξέταση η οποία μετράει τις προφορικές, μαθηματικές και αναλυτικές ικανότητες του υποψηφίου. Σκοπός της είναι να βοηθήσει τα μεταπτυχιακά προγράμματα (όλων των πεδίων εκτός των οικονομικών) να αξιολογήσουν τη δυνατότητα των υποψηφίων να πραγματοποιήσουν περαιτέρω σπουδές. Περίπου 2300 πανεπιστήμια στην Αμερική απαιτούν τα αποτελέσματα του GRE για κάθε υποψήφιο. Το GRE δοκιμάζει τις θεμελιώδεις ικανότητες – Λογικής και Κατανόησης- και δεν απαιτεί καμία συγκεκριμένη σπουδή ειδική προς το αντικείμενο (Αυτό αφορά μόνο την εξέταση για το Γενικό GRE και όχι για τη θεματική, η οποία απαιτείται από συγκεκριμένα πανεπιστήμια)
GRE – subject

To GRE – subject σημαίνει την αξιολόγηση των προσόντων σου σε ένα συγκεκριμένο πεδίο μελέτης. Απαιτείται κυρίως για Διδακτορικές Σπουδές στην Αμερική και επίσης απαιτείται από ορισμένα πανεπιστήμια για προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών. Θα πρέπει να αξιολογήσετε τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων στα οποία κάνετε την αίτησή σας. Η εξέταση είναι διαθέσιμη σε επτά διαφορετικές περιοχές:

Βιοχημεία. Κυτταρική και Μοριακή Βιολογία
Βιολογία
Χημεία
Επιστήμη Υπολογιστών
Μαθηματικά
Φυσική
Ψυχολογία

Δεδομένο 2ο:

Επίσης οι Γερμανοί απαιτούν οι υποψήφιοι πτυχιούχοι επιστήμονες εκτός του να γνωρίζουν καλά γερμανικά, να είναι καταρτισμένοι στο αντικείμενό τους και να έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία. Εξαίρεση αποτελούν εκείνοι οι νέοι που έχουν μόλις αποφοιτήσει και έχουν πολύ καλούς έως και άριστους βαθμούς διπλώματος. Πρόκειται για μια σχετικά "σκληρή" και δύσκολη αγορά εργασίας.

Έτσι σε αντίθεση με το παρελθόν και όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό, οι γερμανικές επιχειρήσεις δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη διάθεση να εκπαιδεύσουν σχετικά ανειδίκευτο προσωπικό. Αντίθετα, προτιμούν να ψάξουν κατευθείαν εκείνους τους ειδικευμένους επαγγελματίες που θα τους κάνουν άμεσα την εργασία από την επόμενη μέρα. Ο κύριος λόγος είναι ότι δεν επιθυμούν να επενδύσουν χρήματα σε προσωπικό που μπορεί μετά από λίγον καιρό να τις εγκαταλείψει. Επίσης, πολλές εταιρίες θεωρούν ότι το κόστος για την εκπαίδευση του καινούριου προσωπικού είναι υψηλό συγκριτικά με το κόστος αναζήτησης του κατάλληλου ειδικευμένου προσωπικού.

Επομένος έχουμε επαγγελματική εμπειρία τουλάχιστον 3-5 + χρόνια. Πόσοι νέοι μηχανικοί έχουν αυτή την εμπειρία? Με την παρούσα ανεργία πότε την απέκτησαν ή θα την αποκτήσουν? Επομένος ηλικιακά οι περισσότερες εταιρίες ζητούν κυρίως αποφοίτους μεταξύ τον χρονολογιών γέννησης 1978-1984, οι οποίοι πρόλαβαν και απασχολήθηαν την περασμένη δεκαετία και απολύθηκαν τώρα.

Δεδομένο 3ο:

Φυσικά εκεί που θα πάς θα κάνεις ελάχιστα πράγματα με το χέρι, όλα είναι αυτοματοποιημένα και εννοείται πώς θα γνωρίζεις κάποια βασικά λογισμικά του κλάδου σου, θα είναι Autocad, θα είναι κάποια επαγγελματική πιστοποίηση της Microsoft ή της Cisco (MCP, MCSE, CCNA),Service Oriented Architecture (SOA)? Δέν ξέρω αλλά κανείς δέν θα σε πάρει χωρίς να ξέρεις κάποιο λογισμικό σχετικό με την εργασία.
Ευχαριστώ για το αναλυτικό μήνυμα.

Σιγά ρε φίλε! Ένα δπθ μπήκες, δεν πήρες και νόμπελ.
Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί, λέω εγώ τώρα, να πέρασα εδώ επειδή ήταν πιο εύκολο οικονομικά για εμένα? Και τι σχέση έχει ότι πέρασα δπθ? Το ΑΠΘ καλύτερο είναι? Αν είναι να έμαθα κάτι σημαντικό στο πρώτο εξάμηνο αυτό είναι ότι εγώ θα βρω δουλειά, και όχι το πανεπιστήμιό μου. Πέρνα στο ΕΜΠ ή όπου αλλού θες αλλά μέχρι τότε πιο χαλαρά το ύφος σου.
Φράσεις όπως: "Μου έλεγαν","Μου είπαν", κλπ δεν χωράνε σε ένα φόρουμ που παραθέτονται απόψεις και συνοδεύονται με επιχειρήματα.
Άλλη φορά θα το ηχογραφήσω ώστε να στο αποδείξω.
Ζητούνται όπως: δάσκαλοι,μαθηματικοί,φυσικοί,σεμφήτες,μηχανικοί κλπ.
Εμ, δεν πήγα ηλεκτρολόγος μηχανικός για να γίνω δάσκαλος. Αυτή θα είναι η τελευταία μου επιλογή, πιστεύω. Θα δούμε σε 5-6-7 χρόνια όταν τελειώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Να το πω και πάλι για να μην παρεξηγηθώ.
Μπράβο στα παιδιά που έχουν υψηλή βαθμολογία στις πανελλήνιες, όπου και αν πέρασαν. Δείχνει ότι έχουν ήδη μπει στη λογική που θα περιγράψω παρακάτω.
Τώρα.
Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει στα παρακάτω συμπεράσματα σε σχέση με τις σπουδές:
Συμπέρασμα 1ο: Χρειάζεται δουλειά;)
Συμπέρασμα 2ο: Χρειάζεται πολύ δουλειά:(
Συμπέρασμα 3ο: Χρειάζεται πάρα πολύ δουλειά:mad:
Τα άλλα, περί "μουράτων" σχολών που δημιουργούν επιφωνήματα θαυμασμού στον περίγυρό μας, είναι για τον 1ο μήνα.
Όλοι γνωρίζουμε ότι η κατάσταση στην Ελλάδα θα είναι δύσκολη για πολλά χρόνια. Για τους μηχανικούς είναι ήδη τραγική από καιρό (έχω οικογενειακή εμπειρία). Τους γιατρούς τους περιμένουν πολύ δύσκολες μέρες. Ακουσα την Αβδελέρ πριν λίγες μέρες να μιλάει για γιατρούς με εργασία νοσηλευτή. Διορισμοί δασκάλων κ.λ.π. μας τελείωσαν. Στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές δίνουν εργασία, με πολύ χαμηλά όμως εισοδήματα.
Οπότε τι κάνουμε;
Σπουδάζουμε αυτό που αγαπάμε, πέρα από βαθμολογίες πανελληνίων, έχοντας ανοιχτό παράθυρο προς τα έξω, τηρώντας ευλαβικά τα παραπάνω συμπεράσματα και κυρίως το 3ο:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Και τι σχέση έχει ότι πέρασα δπθ? Το ΑΠΘ καλύτερο είναι? Αν είναι να έμαθα κάτι σημαντικό στο πρώτο εξάμηνο αυτό είναι ότι εγώ θα βρω δουλειά, και όχι το πανεπιστήμιό μου. Πέρνα στο ΕΜΠ ή όπου αλλού θες αλλά μέχρι τότε πιο χαλαρά το ύφος σου.

Από πολλές σκοπιές και άν το δείς, το Α.Π.Θ. είναι καλύτερο, δές την λίστα με τις περισσότερες έρευνες, δές το ότι κάθε χρόνο είναι μαζί με το Καποδιστριακό στην λίστα με τα 300-500 καλύτερα του κόσμου, δές το επίπεδο των ΔΕΠ και γενικά την εμβέλεια του ενός και του άλλου.
Όσο για το ότι έμαθες στο 1ο εξάμηνο πώς θα βρείς δουλειά, έχω απορία το πώς έλαβες της γνώσης αυτού του "μαθήματος".
Να φανταστώ σου είπαν στο τμήμα ότι θα γίνεις μέλος μιάς ολιγομελής ομάδας επαγγελματιών, με μόλις 130.000 ατόμων σε μιά χώρα με 30% ανεργία και τομείς απασχόλησης εντός Έλλάδας μηδενικούς σε σχέση με τον αριθμό των αποφοίτων. Επίσης είμαι σίγουρος πώς θα προσγειωθείς στο 2τερο έτος σπουδών και πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από πολλές σκοπιές και άν το δείς, το Α.Π.Θ. είναι καλύτερο, δές την λίστα με τις περισσότερες έρευνες, δές το ότι κάθε χρόνο είναι μαζί με το Καποδιστριακό στην λίστα με τα 300-500 καλύτερα του κόσμου, δές το επίπεδο των ΔΕΠ και γενικά την εμβέλεια του ενός και του άλλου.
Δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι λίστες. Εκτός και αν όταν πας να βρεις δουλειά ψάχνουν να βρουν σε ποια θέση είναι το πανεπιστήμιο σου και όχι τις γνώσεις σου.
Όσο για το ότι έμαθες στο 1ο εξάμηνο πώς θα βρείς δουλειά, έχω απορία το πώς έλαβες της γνώσης αυτού του "μαθήματος".
Ξιαναδιάβασε αυτό το σημείο, προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι λίστες. Εκτός και αν όταν πας να βρεις δουλειά ψάχνουν να βρουν σε ποια θέση είναι το πανεπιστήμιο σου και όχι τις γνώσεις σου.

Άν πάς για μεταπτυχιακό έξω όμως, να είσαι σίγουρος πώς θα δούν από πού αποφοίτησες. Τον Δημόκριτο μπορεί να τον ξέρουν το Δημοκρίτειο όμως δέν ξέρω. Τέλος πάντων το θέμα δέν είναι να φέρουμε την συζήτηση σε ΑΠΘ vs ΔΠΘ, αλλά όταν κάνεις μιά τέτοια ερώτηση, θα πρέπει να είσαι σε θέση να το υποστηρίξεις, οι τρόποι που θα το κάνεις αυτό είναι συγκεκριμένοι, λίστες, λίστες και λίστες. Εκτός άν εσύ έχεις βρεί έναν άλλο τρόπο αξιολόγησης, δέν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top