Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Βαριέμαι να κάτσω και να διαβάσω τα σχόλια κάποιων ατόμων που δεν έχουν ιδέα.Γι'αυτό θα πω κάτι και θα φύγω.
Όσοι πιστεύετε ότι λόγω του ότι παπαγαλίσατε ένα βιβλίο ή ξεχάσατε ότι έχετε ζωή για ένα χρόνο και περάσατε σε μια "μουράτη" σχολή -όπως την χαρακτηρίζετε- με 19.000 μόρια, είστε απόλυτα αξιολύπητοι.
Στις πανελλαδικές όλοι μπορούν να αποδώσουν το ίδιο.Έχει διαφορά όμως το διάβασμα του καθενός.Το ότι ξεσκιστήκατε κάποιοι και μπήκατε στην σχολή που μπήκατε, ούτε έξυπνους σας κάνει, ούτε επιστήμονες.Και μόνο το ότι υπάρχει αυτό το θέμα με τις "μουράτες" σχολές, είναι ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Βαριέμαι να κάτσω και να διαβάσω τα σχόλια κάποιων ατόμων που δεν έχουν ιδέα.Γι'αυτό θα πω κάτι και θα φύγω.
Όσοι πιστεύετε ότι λόγω του ότι παπαγαλίσατε ένα βιβλίο ή ξεχάσατε ότι έχετε ζωή για ένα χρόνο και περάσατε σε μια "μουράτη" σχολή -όπως την χαρακτηρίζετε- με 19.000 μόρια, είστε απόλυτα αξιολύπητοι.
Στις πανελλαδικές όλοι μπορούν να αποδώσουν το ίδιο.Έχει διαφορά όμως το διάβασμα του καθενός.Το ότι ξεσκιστήκατε κάποιοι και μπήκατε στην σχολή που μπήκατε, ούτε έξυπνους σας κάνει, ούτε επιστήμονες.Και μόνο το ότι υπάρχει αυτό το θέμα με τις "μουράτες" σχολές, είναι ντροπή.
Μόνο που προσπαθείς να υποβαθμίσεις την κατηγορία των ατόμων που αναφέρεις γενικεύοντας όσο δεν παίρνει, λέει αρκετά. Ορισμένοι γράφουν 19.000 και χωρίς κόπο. Μπορεί να είναι ελάχιστοι, αλλά υπάρχουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,899 μηνύματα.
Μα Αντώνη, στέκονται μόνο στο θέμα: σκοτωνόμαστε να περάσουμε στην μουράτη σχολή για εκείνο το καλοκαίρι των μορίων...ώστε να πουλάμε μούρη στην γειτονιά, στην γκομενίτσα του 1ου ορόφου της πολυκατοικίας, στο καλόψυχο σόι που σπάει τα τηλέφωνα για να «ευχηθεί» στον επιτυχόντα συγγενή,..ενώ μετά αγνοείται η πρόοδος του φοιτητή διότι θεωρείται ντροπή να πει ότι κόλλησε σε 1-2 μαθήματα για πτυχίο ή ότι στο 2ο-3ο εξάμηνο που αρχίζουν τα δύσκολα, υπάρχουν ξαφνικά κενά από το λύκειο της αξιοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μόνο που προσπαθείς να υποβαθμίσεις την κατηγορία των ατόμων που αναφέρεις γενικεύοντας όσο δεν παίρνει, λέει αρκετά. Ορισμένοι γράφουν 19.000 και χωρίς κόπο. Μπορεί να είναι ελάχιστοι, αλλά υπάρχουν.:)

Βασικά δεν λέει τίποτα.Το ότι λέει πολλά το λες εσύ γιατί δεν ξέρεις τι να πεις.
Ναι υπάρχουν και οι λεγόμενες "ιδιοφυΐες".Βέβαια λέω να αρχίσω μπάσκετ, ποδόσφαιρο και μπαλέτο.Δεν ξέρω, αλλά σύμφωνα με στατιστικές: Οι πρώτοι των πρώτων κάνουν 2-3 αθλήματα καθημερινά.Ίσως να είναι η συνταγή της επιτυχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βασικά δεν λέει τίποτα.Το ότι λέει πολλά το λες εσύ γιατί δεν ξέρεις τι να πεις.
Ναι υπάρχουν και οι λεγόμενες "ιδιοφυΐες".Βέβαια λέω να αρχίσω μπάσκετ, ποδόσφαιρο και μπαλέτο.Δεν ξέρω, αλλά σύμφωνα με στατιστικές: Οι πρώτοι των πρώτων κάνουν 2-3 αθλήματα καθημερινά.Ίσως να είναι η συνταγή της επιτυχίας.

Κι επίσης δεν έκαναν θυσίες από την ζωή τους, μόνο σωστό προγραμματισμό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Βασικά δεν λέει τίποτα.Το ότι λέει πολλά το λες εσύ γιατί δεν ξέρεις τι να πεις.
Ναι υπάρχουν και οι λεγόμενες "ιδιοφυΐες".Βέβαια λέω να αρχίσω μπάσκετ, ποδόσφαιρο και μπαλέτο.Δεν ξέρω, αλλά σύμφωνα με στατιστικές: Οι πρώτοι των πρώτων κάνουν 2-3 αθλήματα καθημερινά.Ίσως να είναι η συνταγή της επιτυχίας.
Απλώς δεν θές εσύ να κοιτάξεις το πραγματικό νόημα/ουσία των λεγομένων σου. Δεν πειράζει. Κάποτε ίσως καταλάβεις.
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Απλώς δεν θές εσύ να κοιτάξεις το πραγματικό νόημα/ουσία των λεγομένων σου. Δεν πειράζει. Κάποτε ίσως καταλάβεις.
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.:)

Πιστεύω πως αν δεν είχες φιλενάδες στο ischool , θα έλεγες άλλα πράγματα.Είναι φανερό πως ό,τι λες, το λες για να πουλήσεις μούρη στους γνωστούς σου, οι οποίοι θα μπουν σε λίγο να διαβάσουν τα σχόλιά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν δεν είχες φιλενάδες στο ischool , θα έλεγες άλλα πράγματα.Είναι φανερό πως ό,τι λες, το λες για να πουλήσεις μούρη στους γνωστούς σου, οι οποίοι θα μπουν σε λίγο να διαβάσουν τα σχόλιά σου.
Δεν βρίσκω κάποιο νόημα στην άνωθεν ανάρτησή σου. Δεν έχω σαφώς φίλους/φιλενάδες απο τον συγκεκριμένο ιστότοπο. Πρώτον , εκθέτουμε απόψεις, αν θές το δέχεσαι, αν θές όχι. Δεύτερον, είπα πως υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις ατόμων, δεν αναφέρθηκα στον εαυτό μου. Οταν αντικειμενικά και αποστασιωποιημένα παρακολουθούμε στενά την προσπάθεια άλλων, μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα αν χρειάζεται κόπο ή τρόπο. Το διάβασμα είναι δεδομένο, οι ρυθμοί του διαβάσματος καθορίζονται απο άλλες παραμέτρους όμως. Ορισμένοι το βλέπουν ως γολγοθά, ενώ άλλοι απολαμβάνουν , όσο γίνεται, την όλη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όχι. Εφόσον μου απαντάτε με αυτόν τον τόνο. :)
Φιλικά.

Ποιο τόνο ρε, μας δουλεύεις?
Εσύ έχεις φέρει ολόκληρο το ελαιοτριβείο για να ρίχνεις λάδι στην φωτιά στο μισό άι σκουλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάποιο νόημα στην άνωθεν ανάρτησή σου. Δεν έχω σαφώς φίλους/φιλενάδες απο τον συγκεκριμένο ιστότοπο. Πρώτον , εκθέτουμε απόψεις, αν θές το δέχεσαι, αν θές όχι. Δεύτερον, είπα πως υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις ατόμων, δεν αναφέρθηκα στον εαυτό μου. Οταν αντικειμενικά και αποστασιωποιημένα παρακολουθούμε στενά την προσπάθεια άλλων, μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα αν χρειάζεται κόπο ή τρόπο. Το διάβασμα είναι δεδομένο, οι ρυθμοί του διαβάσματος καθορίζονται απο άλλες παραμέτρους όμως. Ορισμένοι το βλέπουν ως γολγοθά, ενώ άλλοι απολαμβάνουν , όσο γίνεται, την όλη διαδικασία.

Τότε ή πιστεύεις ό,τι σου λένε ή έβγαλες λάθος συμπέρασμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τότε ή πιστεύεις ό,τι σου λένε ή έβγαλες λάθος συμπέρασμα.:)
Έχω δώσει Πανελλήνιες, έχω παρακολουθήσει προσπάθειες δικών μου ατόμων που έδωσαν, γνωρίζω προφανώς. Το συμπέρασμα που έβγαλα δεν είναι εσφαλμένο, εξαρτάται και απο τις προτεραιότητες που θέτει κάποιος στην ζωή του και απο άλλα πολλά.:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ξεκολλήστε επιτέλους, ρε! Σπουδαιότερο, αρχικά, θα ήταν να θέσετε εσείς ως παραδείγματα τέτοιες επιδόσεις στις Πανελλήνιες, και να μην προσπαθείτε με κάθε τρόπο να «μειώσετε» ένα μαθητή που έβγαλε τόσα μόρια, ή ακόμη με αερολογίες να αποδείξετε ότι είστε καλύτεροι από εκείνον. Ποιος νομίζετε είναι τόσο ηλίθιος σήμερα που θα δηλώσει μια υψηλόβαθμη για το γόητρο; Ειλικρινά, πόσο βλάκας χρειάζεται να είσαι, για να πιστέψεις κάτι τέτοιο; Στη σχολή μου βλέπω είτε παιδιά που ήθελαν πραγματικά να σπουδάσουν αυτό το αντικείμενο, είτε παιδιά που είχαν διλήμματα κι επέλεξαν να σπουδάσουν το εν λόγω αντικείμενο λόγω του ευρέος πεδίου που ανοίγεται στους απόφοιτους, αναφορικά με τους κλάδους στους οποίους μπορεί κάποιος να επιδιώξει την απορρόφησή του.

Πρέπει να είναι πολύ Μα*άκας κάποιος, για να μπει σε μία σχολή που του φεύγει ο πάτος από το διάβασμα, με μόνο κίνητρο το γόητρο. Αυτά τα βγάζετε εσείς από το μυαλό σας! Ελάχιστοι φοιτητές υψηλόβαθμων σκέφτονται έτσι. Αντιθέτως, ενώ θα μπορούσε οποιοσδήποτε να σάς χαρακτηρίσει χαζούς/ανίκανους/στουρνάρια, κανένα δεν είδα να σάς συμπεριφέρεται συμπλεγματικά, όπως εσείς κάνετε.

Τις ευκαιρίες που ο καθένας έχει στη ζωή του, τις εκμεταλλεύεται όπως ο ίδιος νομίζει καλύτερα. Και, ευτυχώς, οι υψηλόβαθμες σχολές της χώρας μας καλύπτουν τέτοιο φάσμα γνώσεων, ώστε θα μπορούσαν κάλλιστα να χαρακτηριστούν ως απαραίτητες για έναν άνθρωπο ο οποίος στοχεύει να ασχοληθεί ιδιαίτερα με την επιστήμη.

Καταπιείτε τη χολή σας να έρθει στη θέση της, και σταματήστε να ζηλεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
..ενώ μετά αγνοείται η πρόοδος του φοιτητή διότι θεωρείται ντροπή να πει ότι κόλλησε σε 1-2 μαθήματα για πτυχίο ή ότι στο 2ο-3ο εξάμηνο που αρχίζουν τα δύσκολα, υπάρχουν ξαφνικά κενά από το λύκειο της αξιοκρατίας.

Ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έχω δώσει Πανελλήνιες, έχω παρακολουθήσει προσπάθειες δικών μου ατόμων που έδωσαν, γνωρίζω προφανώς. Το συμπέρασμα που έβγαλα δεν είναι εσφαλμένο, εξαρτάται και απο τις προτεραιότητες που θέτει κάποιος στην ζωή του και απο άλλα πολλά.:D


Μπράβο σου.Ίσως εσύ και όλα τα κοντινά σου πρόσωπα να είστε οι εξαιρέσεις.(Οι μόνες εξαιρέσεις, εκτός από αυτούς που βγαίνουν στα κανάλια και όπως προείπα κάνουν 2-3 αθλήματα καθημερινά)
Βέβαια κάτι τέτοιες εξαιρέσεις είναι που δεν φαίνονται πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μπράβο σου.Ίσως εσύ και όλα τα κοντινά σου πρόσωπα να είστε οι εξαιρέσεις.(Οι μόνες εξαιρέσεις, εκτός από αυτούς που βγαίνουν στα κανάλια και όπως προείπα κάνουν 2-3 αθλήματα καθημερινά)
Βέβαια κάτι τέτοιες εξαιρέσεις είναι που δεν φαίνονται πουθενά.
Αν παρατηρούσες με προσοχή τα λεγόμενά μου, θα έβλεπες πως δεν αναφέρθηκα σε μένα στην προηγούμενη περιγραφή για την επιτυχία στις Πανελλαδικές. Ο λόγος που ανέφερα πως έχω δώσει κι εγώ, είναι για να δείξω πως ξέρω την όλη διαδικασία και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς ως μελλοντική υποψήφια. Αν δεν μας τυφλώνει η ζήλια, μπορούμε να δούμε γύρω μας άτομα που έγραψαν 17.000-18.000+ μόρια και κόπιασαν λιγότερο απο άτομα που έγραψαν χαμηλότερους βαθμούς. Τα μόρια εξάλλου απο μόνα τους δεν σημαίνουν κάτι, απλώς σε βοηθούν να εισαχθείς στην σχολή που επιθυμείς. Δεν θα αναφερόμουν καν στα μόρια, αν δεν ανέφερες αυτό στην προηγούμενη ανάρτησή σου:"Όσοι πιστεύετε ότι λόγω του ότι παπαγαλίσατε ένα βιβλίο ή ξεχάσατε ότι έχετε ζωή για ένα χρόνο και περάσατε σε μια "μουράτη" σχολή -όπως την χαρακτηρίζετε- με 19.000 μόρια, είστε απόλυτα αξιολύπητοι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,899 μηνύματα.
Yπάρχουν οι αφανείς ήρωες με τις πολλές θυσίες, εν μέσω των "συμπληγάδων" του Ελληνικού Δημόσια Φορολογούμενου Πανεπιστημίου της εξεταστέας ύλης-αχταρμά αλλά και οι κατ' επίφασιν ήρωες της παραμονής. Όλοι γνωρίζουμε την σαπίλα στον προθάλαμο και θάλαμο της Ελληνικής Ανώτατης Εκπαίδευσης. Θέλει γερό στομάχι να τελειώσεις Πανεπιστήμιο στο Ελλαδιστάν. Μπαίνεις εύκολα και τελειώνεις δύσκολα. Με στατιστικές, ένας στους δέκα τελειώνει Πανεπιστήμιο στο σύνολο των ενεργών φοιτητών..:) Αλλά πόσο αντιφατικό φαίνεται: ..αφού όλοι "κουράστηκαν" να περάσουν τον "γολγοθά" των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν παρατηρούσες με προσοχή τα λεγόμενά μου, θα έβλεπες πως δεν αναφέρθηκα σε μένα στην προηγούμενη περιγραφή για την επιτυχία στις Πανελλαδικές. Ο λόγος που ανέφερα πως έχω δώσει κι εγώ, είναι για να δείξω πως ξέρω την όλη διαδικασία και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς ως μελλοντική υποψήφια. Αν δεν μας τυφλώνει η ζήλια, μπορούμε να δούμε γύρω μας άτομα που έγραψαν 17.000-18.000+ μόρια και κόπιασαν λιγότερο απο άτομα που έγραψαν χαμηλότερους βαθμούς. Τα μόρια εξάλλου απο μόνα τους δεν σημαίνουν κάτι, απλώς σε βοηθούν να εισαχθείς στην σχολή που επιθυμείς. Δεν θα αναφερόμουν καν στα μόρια, αν δεν ανέφερες αυτό στην προηγούμενη ανάρτησή σου:"Όσοι πιστεύετε ότι λόγω του ότι παπαγαλίσατε ένα βιβλίο ή ξεχάσατε ότι έχετε ζωή για ένα χρόνο και περάσατε σε μια "μουράτη" σχολή -όπως την χαρακτηρίζετε- με 19.000 μόρια, είστε απόλυτα αξιολύπητοι."

Φυσικά και υπάρχουν άτομα που έβγαλαν 17.000-18.000+ που κόπιασαν λιγότερο από αυτούς που έγραψαν λιγότερα.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως οι πρώτοι δεν διάβασαν, αλλά πως οι δεύτεροι δεν διάβασαν όσο έπρεπε.Ο κάθε φυσιολογικός διαβάζει μέχρι να τα καταλάβει, και η κατανόηση διαφέρει από άτομο σε άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,899 μηνύματα.
Όχι. Εφόσον το σύστημα εξετάσεων εισαγωγής, δεν ευνοεί τους προσεχτικά και αληθινά διαβασμένους, αλλά εξετάζει συγκεκριμένη διαδικασία διαβάσματος αποστειρωμένη από την σκέψη και την δημιουργική διατύπωση, δεν μπορούμε να πούμε ότι όσοι έγραψαν 16.000 μόρια δεν διάβασαν. Επειδή δεν μπόρεσε ο άλλος να κατανοήσει για παράδειγμα το θεώρημα Rolle του κόβουμε το κεφάλι; Από εκεί κρίνεται ο διαβασμένος των 17 ετών; Από το αν κατανοεί προχωρημένη Ανάλυση μιας μεταβλητής σε εκλαϊκευμένη μορφή; Η κατανόηση δεν είναι θέμα διαβάσματος αλλά ανθρώπινων δυνατοτήτων. Όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε φτιαγμένοι να κατανοούμε τα ίδια πράγματα. Οι πανελλήνιες προσπαθούν (με πρωτοφανή τρόπο) να περάσουν αυτό: ισότητα στην κατανόηση σε διάρκεια 10 μηνών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν άτομα που έβγαλαν 17.000-18.000+ που κόπιασαν λιγότερο από αυτούς που έγραψαν λιγότερα.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως οι πρώτοι δεν διάβασαν, αλλά πως οι δεύτεροι δεν διάβασαν όσο έπρεπε.Ο κάθε φυσιολογικός διαβάζει μέχρι να τα καταλάβει, και η κατανόηση διαφέρει από άτομο σε άτομο.
Αυτό λέω και εγώ. Είπα συγκεκριμένα:"το διάβασμα είναι δεδομένο, οι ρυθμοί του διαβάσματος καθορίζονται απο άλλες παραμέτρους όμως."
Και οι δεύτεροι μπορεί να διάβασαν όσο έπρεπε, απλώς να μην είχαν τον ίδιο βαθμό αντίληψης με τους άλλους. Το διάβασμα, όπως προανέφερα είναι δεδομένο, αλλά άλλος μπορεί να τα κατανοεί απο την παράδοση στο σχολείο/φροντιστήριο/ιδιαίτερο και στο σπίτι να χρειάζεται λιγότερο χρόνο για να τα αφομοιώσει και να επιτύχει το επιθυμητό γι'αυτόν αποτέλεσμα, ενώ σε άλλες περιπτώσεις να συμβαίνει το αντίστροφο. Αυτό είναι μία πραγματικότητα, δεν την βγάζω εγώ απο το μυαλό μου. Όπως είπα:"
Μπορεί να είναι ελάχιστοι, αλλά υπάρχουν". Μην περιμένεις , όμως, να βγούν και να πούν με την ντουντουκα και να πούν πως ξέρεις διάβαζα τόσες ώρες και έγραψα άριστα, γιατί τότε πρόκειται για επιδειξιομανείς και ενδέχεται να ψεύδονται. Όταν ο άλλος ξέρει την δουλειά του, δεν την επιδεικνύει συνεχώς. Έχει τύχει σε συζητήσεις με άλλα άτομα να δώ άλλους που να προσπάθησαν λιγότερο και να έβγαλαν σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με εμένα. Δεν θα τον ζηλέψω σε καμία περίπτωση, ούτε θα πώ πως είναι αξιολύπητος/αξιοθρήνητος. Ενδεχομένως θα του βγάλω και το καπέλο. Δεν υπάρχει λόγος να ζηλέψω, αφού εγώ προσπάθησα με τον δικό μου τρόπο και μπήκα σε μία σχολή που μου αρέσει. Ορισμένοι ισχυρίζονται πως σημασία έχει η εισαγωγή σε μία σχολή της αρεσκείας μας, απο την άλλη χαρακτηρίζουν όσους έγραψαν χ,ψ μόρια ως αξιοθρήνητα. Λίγο αντιφατικό δεν είναι; Αφού σε αυτή την σχολή επιθυμούν να εισαχθούν και απαιτούνται τόσα μόρια.
Για παράδειγμα η ξαδερφή μου τελείωσε Ιατρική Κρήτης στα 6 χρόνια, ήταν κάτι που της άρεσε τρελά, δεν μπορώ να πώ πως κόπιασε ιδιαίτερα για την εισαγωγή της. Το διάβασμα που έριξε ενώ φοιτούσε αλλά και μετά δεν περιγράφεται. Ποιά είμαι εγώ να της πώ πως είναι αξιοθρήνητη; Τώρα εργάζεται και κάνει κάτι που την γεμίζει, της αρέσει, το γουστάρει. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
βλέπω ότι φέτος..το συγκεκριμένο θέμα δεν πολυέχει ζουμί..χεχε

τι έγινε; πέρασε η μόδα των μουράτων σχολών; :worry:

Υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι διασκέδασης απο το να κάνεις κακόγουστο trolling στο iSchool...

Get a girlfriend for instance...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top