Μηχανολόγων Mηχανικών Vs Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι. Μόνο από ΕΜΠ και Πάτρα. Αν θυμάμαι καλά και δεν υπάρχει και κάποιο άλλο τμήμα.
Όχι απαραίτητα.Ναι σαν τομέας η αεροναυπηγική υπάρχει μόνο πάτρα και εμπ αλλά αεροναυπηγός μπορείς να γίνεις σπουδάζοντας οπουδήποτε και απλός μηχανολόγος και συνεχίζοντας μετά στο μεταπτυχιακό.Δεν είναι απαραίτητο να περάσεις αθήνα ή πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ναι αγαπητέ. Απλά μιλάμε για πιο "άμεσες" σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι αγαπητέ. Απλά μιλάμε για πιο "άμεσες" σπουδές.
Δυστυχώς στην Ελλάδα τα έχουμε μπερδεμένα.Μπορεί η αεροναυπηγική να είναι τομέας της μηχανολογίας αλλά στο εξωτερικό άλλες οι σπουδές του μηχανολόγου και άλλες του αεροναυπηγού.Εκεί είναι ξεχωριστά τα τμήματα.Τέσπα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
παιδιά τα έχετε πεί και τα έχετε ξαναπεί, αλλά ρωτάω να επιβεβαιωθώ. Οι Αεροναυπηγοί στην πάτρα σε τι στερούν των Μηχανολόγων Μηχανικών. Το δίπλωμα που δίνουν τι ονομασία έχει; Υπάρχει περίπτωση να δουν στο δίπλωμα τη λέξη αεροναυπηγός και να μην σε θεωρήσουν κατάλληλο για τις ασχολίες ενός Μηχανολόγου Μηχανικού;

Και ουσιαστικά, τι σκατά κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός; Με τί ασχολείται; ιδέα δεν έχω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpete

Νεοφερμένος

Ο panagiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδιά τα έχετε πεί και τα έχετε ξαναπεί, αλλά ρωτάω να επιβεβαιωθώ. Οι Αεροναυπηγοί στην πάτρα σε τι στερούν των Μηχανολόγων Μηχανικών. Το δίπλωμα που δίνουν τι ονομασία έχει; Υπάρχει περίπτωση να δουν στο δίπλωμα τη λέξη αεροναυπηγός και να μην σε θεωρήσουν κατάλληλο για τις ασχολίες ενός Μηχανολόγου Μηχανικού;

Και ουσιαστικά, τι σκατά κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός; Με τί ασχολείται; ιδέα δεν έχω ...
χαχα από την φρικιπεδια (δν ξέρω άμα το έχει δημοσιεύσει άλλος)

Οι πρώτοι μηχανολόγοι μηχανικοί ήταν οι μαστρογιάννηδες της γειτονιάς ή του χωριού. Στη συνέχεια με την ανάπτυξη της τεχνολογίας εξελίχθηκαν σε γκαραζιέρηδες και σήμερα χωρίς να χάσουν την ιδιότητα του γκαραζιέρη έχουν εξελιχθεί και άλλο εντάσσοντας στο γνωστικό αντικείμενο τα υπολείμματα που άφησαν όλοι οι άλλοι μηχανικοί. Δηλαδή το πεδίο τους είναι αυτό με το οποίο δεν ασχολούνται οι πολιτικοί, οι ηλεκτρολόγοι, οι χημικοί και όλοι οι άλλοι μηχανικοί και γιʼ αυτό το λόγο είναι εντελώς ασαφές και φυσικά ούτε οι ίδιοι έχουν ιδέα με τι ασχολούνται.

Κάστα Μηχανικών που συναντάται από το μηχανουργείο του μπαρμπα Μήτσου μέχρι την πιο super duper wow πολυεθνική. Το γιατί συμβαίνει αυτό μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά αν συγκριθούν τα προγράμματα σπουδών όλων των σχολών Μηχανολόγων Μηχανικών ανά την Ελλάδα. Η φοίτηση σε σχολή μηχανολογίας προκαλεί αποβλάκωση. Ερώτηση σε σπουδαστή μηχανολογίας για το τί θα κάνει όταν τελειώσει αποφέρει σαν απάντηση την σιωπή και έκφραση προσώπου που θυμίζει αγελάδα όταν βόσκει. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κλάδος αυτός έχει διασπαστεί στο εξωτερικό σε άλλους 10 - 15 οπότε μπορείτε εύκολα να καταλάβετε ότι η συντέλεια του κόσμου πλησιάζει.

πάνω κάτω λένε την απόλυτη αλήθεια. μπορείς να δουλέψεις σχεδόν παντού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennisd

Νεοφερμένος

Ο dennisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια... Σαν μαθητης της τριτης Λυκειου αποφασισα να ρωτησωτην γνωμη σας για την επιλογη της σχολης που θελω να περασω.. Οι δυο σχολες που εχω καταληξει οτι με ενδιαφερουν ειναι Μηχανολογων και Αεροναυπηγων στην Πατρα και Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων του ΕΜΠ .. Θα ηθελα λοπιπον τη γνωμη σας σας για αυτες τις σχολες και επισης θελω να μαθω πια απο τις δυο ειναι πιο δυσκολη και αν αξιζει να αφησω λογω της δυσκολιας της .. Σας ευχαριστω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos-9-3-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-9-3- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της 3ης λυκείου και φέτος έδωσα πανελλήνιες...
Είμαι μεταξύ μηχανολόγων μηχανικών και αεροναυπηγών Πάτρας....
Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για να με βοηθήσει να αποφασίσω.
Έχω ψάξει για το γνωστικό αντικείμενο κάθε σχολής αλλά δεν με βοήθησε και πολύ...
Μου αρέσουν και τα δύο εξίσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
εγω θα επελεγα αεροναυπηγων κυριως γιατι μου αρεσαν τα στοιχεια που εδινε το πανεπιστημιο πατρων.......βεβαια καλο θα ηταν να φυγεις μετα σε καποια χωρα του εξωτερικου για να βρεις μια καλη δουλεια πανω σε αυτον τον κλαδο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Τι ακριβως εννοεις?Μια σχολη ειναι στην Πατρα που παιρνεις κανονικα πτυχιο μηχανολογου απλα εχει το μπονους οτι μπρεις να διαλεξεις κατευθυνση αεροναυπηγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τα τμήματα των Μηχανολόγων Μηχανικών της Ακθήνας,της Θεσσαλονίης,της Πάτρας και της Θεσσαλίας έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα.Απλά στο τμήμα της Πάτρας υπάρχει ο τομέας της αεροναυπηγικής που δεν υπάρχει στα προηγούμενα.Στην ουσία τα τμήματα είναι ισοδύναμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-9-3-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-9-3- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δηλαδή από τη σχολή στη Πάτρα μπορείς να επιλέξεις και άλλη κατεύθυνση εκτός από την αεροναυπηγική έτσι;;;;
Είχα διαβάσει ότι και από μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ μπορείς να γίνεις αεροναυπηγός(υπάρχει κατεύθυνση εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχω επικοινωνήσει προσωπικά με τον Σύλλογο Αεροναυπηγών Ελλάδας και μου ξεκαθάρισαν το εξής: Το μοναδικό τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα, του οποίου οι απόφοιτοι εγγράφονται ως τακτικά μέλη στο Σύλλογο Ελλήνων Αεροναυπηγών, είναι το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών. Η πλειοψηφία των μελών είναι απόφοιτοι πανεπιστημίων του εξωτερικού. Επειδή μου έκανε εντύπωση αυτή η τοποθέτηση, ρώτησα αν οι απόφοιτοι της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ οι οποίοι επέλεξαν την κατεύθυνση "Εναέριων & Επίγειων Μεταφορικών Μέσων" έχουν δικαίωμα να εγγραφούν. Η απάντηση ήταν αρνητική. Αυτό που δεν ρώτησα είναι αν, για να εγγραφούν οι απόφοιτοι του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών ως μέλη στο Σύλλογο, είναι απαραίτητο να έχουν επιλέξει την κατεύθυνση Αεροναυπηγού Μηχανικού προπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos-9-3-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-9-3- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ...
Τελικά πέρασα μηχανολόγων μηχανικών στη Θεσσαλονίκη...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskoul

Νεοφερμένος

Ο petroskoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! ελπίζω κάποιος να δει σύντομα τις απορίες μου! λοιποννν.. οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1) Τι συμφέρει περισσότερα για την επαγγελματική αποκατάσταση? Να σπουδάσεις μηχανολόγος μηχανικός και να κάνεις μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική σε κάποιο μεγάλο πανεπηστήμιο? Ή να σπουδάσεις στην Πάτρα αεροναυπηγική και να κάνεις παλι και μεταπτυχιακό?
2) Η σχολή μηχανολόγων μηχανικών στην θεσσαλονίκη είναι καλή?
Αν μπορείτε δώστε μου γενικές πηροφορίες για τους μηχανολόγους μηχανικούς, την αεροναυπηγική , τα καλύτερα πανεπηστήμια για να σπουδάσεις αυτες τις ειδικότητες, για την ανεργία σε αυτούς του κλαδους και ότι άλλο θέλετε.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
1) Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ (2012):
https://www.adip.gr/eks/External Evaluation Report FINAL May 2012.pdf

2) Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΠΘ (2013):
https://www.adip.gr/eks/AristUniThess_MechEng_2013.pdf

3) Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (2010):
https://www.adip.gr/eks/Report_ME_Volos_Revised_Jan16_Final.pdf

4) Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (2013):
https://www.adip.gr/eks/UniWestMaced_MechEng_2013.pdf

5) Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών (2013):
https://www.adip.gr/eks/UPatras_MechEngAeronautics_2013.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα μαπωτησω αν γνωριζετε τις διαφορες αναμεσα σε μηχανολογους μηχανικους και μηχανολογους αεροναυπηγους
ο μηχανολογος κυριως ειναι υπευθυνος στο σχεδιασμο της μηχανης του αεροσκαφου εννοω ο αεροναυπηγος κατασκευαζει το σκαφος απο αυτη την σχολη βγαινεις με εξιδικευση σε αυτο που για μενα λαθος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top