Μηχανολόγων Mηχανικών Vs Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών

alfie

Νεοφερμένος

Ο alfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αλήθεια τότε γιατί δεν συμμετείχατε στον πανευρωπαικό διαγωνισμό αεροναυπηγικής που έγινε στη πορτογαλία ενώ συμμετείχε η πάτρα?

Έχει διασυνδέσεις με διεθνείς αεροναυπηγικές βιομηχανίες,εκθέσεις αεροναυπηγικής(πχ Le Bourget),projects που συμμετέχουν οι φοιτητές και ίσως πολλά άλλα.

Φίλε μου, σου ξαναλέω ότι ο αριθμός φοιτητών που πραγματικά ενδιαφέρονται για θέματα αεροναυπηγικής μετριέται σε 2 παλάμες. Υπάρχουν μαθήματα που τα παρακολουθούν 3-4 φοιτητές, ενώ όλοι οι άλλοι πάνε για καφεδάκι. Ποιός περιμένεις λοιπόν να ενδιαφερθεί; Θέλω να πω δηλαδή πως δεν πρέπει να κατηγορούμε το ίδρυμα για τη μη συμμετοχή στο γεγονός που αναφέρεις.


Αλήθεια κατασκευάσανε οι φοιτητές του εμπ δικό τους αεροσκάφος όπως τα παιδιά από πάτρα?
Μην αλλάζεις αυτά που είπα. Δε χρησιμοποίησα αόριστο, χρησιμοποίησα ενεστώτα. Περίμενε λοιπόν λίγο καιρό και θα δεις την απάντηση του ΕΜΠ, χωρίς πάντα να θέλω να δώσω χροιά ανταγωνισμού μεταξύ των δύο πανεπιστημίων.

Στις ευρωπαικές κατατάξεις πανεπιστημίων βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις οπότε μη μιλάτε για την υποδομή γιατί αυτή είναι κυρίως διαθέσιμη στους μεταπτυχιακούς φοιτητές.
Σε αυτό σου απάντησε ο φίλος john20. Ωστόσο, να προσθέσω πως κανείς δεν έχει απαγορεύσει σε φοιτητές να χρησιμοποιούν τα εργαστήρια. Αυτό επαφίεται στο προσωπικό ενδιαφέρον και χρόνο που διαθέτει ο κάθε φοιτητής για τη σχολή του.

Ποιος θα τελειώσει μηχανολόγος και θα κάτσει να κάνει μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική στο εμπ αντί να πάει πχ Cranfield ή Imperial?
Δε διαφωνώ, αλλα πες μου εσύ ποιος θα προτιμήσει την Πάτρα αντι των πανεπιστημίων που ανέφερες.

Όσο για το ότι καμία από τις δύο σχολές δεν είναι πιο ειδική στην αεροναυπηγική θα σου πω ότι της πάτρας είναι και το παραδέχονται και παιδιά από το εμπ.

Όσο γι αυτό, έλεος πια. Αυτή η μανία με τα ονόματα στην Ελλάδα είναι τραγική. Τι κι αν η σχολή του ΕΜΠ αύριο το πρωί μετονόμαζε τον κύκλο ΕΕΜΜ σε κύκλο αεροναυπηγού μηχανολόγου και μηχανικού αεροδιαστημικής. Τότε θα έλεγαν όλοι ότι είναι πολύ πιο εξειδικευμένη απο την Πάτρα. Κι ας έχουν τα ίδια μαθήματα.


Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε ότι το εμπ υστερεί σε κάποιο τομέα έναντι άλλων πανεπιστημίων.Μπορεί τα μαθήματα να είναι ίδια αλλά κάθε τμήμα μηχανολόγων είναι καλύτερο από κάποιο άλλο σε κάοιο τομέα
Δεν θέλω να δείχνω ότι υπερασπίζομαι σθεναρά το τμήμα της πάτρας,δεν σπουδάζω εκεί αλλά κάποια πράγματα έτσι έχουν.

Τι να πω, αν θες να επιχειρηματολογήσουμε με γενικότητες του στυλ "έτσι έχουν"... Πάντως είδες ότι επι της ουσίας, κάθε άλλο παρα "έτσι έχουν"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ειλικρινα...ελεος...σας προκαλω ολους οσους συμμετειχατε σε αυτη τη συζητηση...να διαβασετε απο την αρχη τις συνομιλιες...και να μου απαντησετε σε μια απλη ερωτηση!απαντατε στο παιδι που αρχισε τη συνομιλια ή λογομαχειτε για το ποια ειναι καλυτερη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Είμαστε Έλληνες, πρέπει να δείξουμε ποιός την έχει πιο μεγάλη. Πάντως, από την αρχή έχουν ειπωθεί αρκετές ανακρίβειες. Τέλος πάντων. Περί ορέξεως. Όποιος θέλει, ας δει τους οδηγούς σπουδών που παρέθεσα, κι ας μου πει που διαφέρουν ακριβώς τα δύο τμήματα. Επίσης, λέξεις όπως, μοντελοποιήση, βελτιστοποίηση, Imperial κ.λπ., είναι καλές για να προκαλείς πανικό στα γκομενάκια το καλοκαίρι στην παραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
who,εσυ ποια κατευθυνση εχεις παρει ή σκοπευεις να παρεις?
εγω εαν περναγα μηχανολογων θα πηγαινα για κατευθυνση αεροναυπηγικης αλλα υπαρχουν προοπτικες εργασιας?ή τσαμπα το πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ως αεροναυπηγός στην Ελλάδα, μπορείς να εργαστείς πάνω σε πολύ λίγα πράγματα. Ωστόσο, το πτυχίο του Μηχανολόγου είναι ενιαίο, με την έννοια ότι όποια κατεύθυνση και να διαλέξεις, μπορείς να βρεις δουλειά σε οποιοδήποτε τομέα (κι ας μην είναι κατ' ανάγκη συναφής με τη κατεύθυνση σου). Σε συνδυασμό μάλιστα με τη χαμηλή ανεργία και την υψηλή ζήτηση που 'χει ο κλάδος (τουλάχιστον με βάση στοιχεία που είχα διαβάσει πριν 1-2 χρόνια), είναι κάτι πολύ θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στον οδηγό σπουδών του τμήματος μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ το γράφει ξεκάθαρα ότι το δίπλωμα είναι ενιαίο ανεξάρτητα από τον τομέα που επέλεξε ο απόφοιτος.

Τι συμβαίνει όμως στην Πάτρα όσον αφορά τις επαγγελματικές δυνατότητες που δίνει το δίπλωμα; Είναι και εκεί ενιαίο; Έχω δει ότι στον οδηγό σπουδών του τμήματος μηχανολόγων και αεροναυπηγών του πανεπιστημίου Πατρών ότι διαλέγουν τομέα μηχανολόγου ή αεροναυπηγού μηχανικού και ότι παίρνουν μόνο το 35% των φοιτητών στον τομέα αεροναυπηγού μηχανικού. Όσοι επιλέξουν τον τομέα του μηχανολόγου μηχανικού (που είναι και 75% των φοιτητών κάθε έτος) επιλέγουν επιπλέον 1 από τις 4 εξειδικεύσεις που προσφέρει το τμήμα παρόμειες με τις υπόλοιπες 3 του ΕΜΠ και των άλλων τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών. Ας μας εξηγήσει κάποιος που σπουδάζει εκεί τι ισχύει με το δίπλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ισως μπορεσω να σε βοηθησω...απλα θελω πρωτα να καταλαβω τι θελεις να μαθεις!αναφερεσαι στη ενιαια δομη του πτυχιου ενος μηχανολογου ή του αεροναυπηγου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θέλω να μάθω τα εξής φίλε μου Samy.

1) Το δίπλωμα είναι ενιαίο ή υπάρχει ξεχωριστό δίπλωμα για αυτούς που τελειώνουν τον τομέα αεροναυπηγού και ξεχωριστό για εκείνους που τελειώνουν τον τομέα μηχανολόγου μηχανικού;

2) Τι ισχύει όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα; Τι δικαιούται να κάνει (και όχι τι κάνει στην πράξη) ο μηχανολόγος και τι ο αεροναυπηγός αν υπάρχει διαχωρισμός στο δίπλωμα και κατ' επέκταση στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

3) Έχει ακουστεί ότι ο αεροναυπηγός έχει πλήρη δικαιώματα μηχανολόγου αλλά ο μηχανολόγος δεν έχει πλήρη δικαιώματα αεροναυπηγού; Είναι αλήθεια; (Αν είναι αλήθεια τότε αδικούνται οι απόφοιτοι του τομέα Εναερίων-Επίγειων μέσων της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ).

4) Η σπουδαστική εργασία για τον τομέα αεροναυπηγού είναι υποχρεωτική;

5) Ποιος ο τίτλος στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ενός αποφοίτου του τμήματος μηχανολόγων και αεροναυπηγών;

(Από ότι είδα είσαι πιτσιρικάς, γι αυτό ίσως να μην τα ξέρεις αυτά, αλλά ίσως και να τα ξέρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι δεν τιθεται θεμα ηλικιας οσο διαθεσης για να μαθω το αντικειμενο των σπουδων μου:).λοιπον απο αυτα που ξερω σιγουρα μπορω να σου απαντησω οτι 1)το πτυχιο ειναι ενιαιο www.mie.uth.gr/ekp_yliko/dikaiomata_mixanikwn_katoxirosi.doc μαλιστα στο πτυχιο αναγραφεται το τμημα της σχολης και κατ επιλογη η κατευθυνση...μηχανολογου ή αεροναυπηγου(ψαγμενο στο τεε αυτο)!2,3)ναι ισχυει αυτο που λες...σε περιπτωση αδυναμιας του αεροναυπηγου να απασχοληθει εχει πληρη δικαιωματα μηχανολογου μηχανικου..και συνεπως να εργαστει ως μηχανολογος!Το αντιστροφο δεν ισχυει!5)σε οτι αφορα το τιτλο πιστευω οτι αναγραφεται η κατευθυνση...αυτο στο λεω με βαση τι εχω δει στα μητρωα μελων του τεε που εχουν αποφοιτησει απο το τμημα αυτο...στη βασικη ειδικοτητα μηχανολογος ενω στην ειδικοτητα αεροναυπηγος!ωστοσο ο συλλογισμος μου μπορει να ειναι και λαθος.οσο για την 4η ερωτηση σου δεν γνωριζω αν ισχυει κατι σχετικο...παρ αυτα δεν νομιζω(εκτιμηση μιας προχειρης ματιας στον οδηγο σπουδων του τμηματος μου τον οποιο και σου παραθετω... https://www.mead.upatras.gr/tmhma.asp !ειλικρινα...ελπιζω να σε βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Άρα όποιος έχει επιλέξει τον τομέα αεροναυπηγού μηχανικού έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από κάποιον που επέλεξε τον τομέα μηχανολόγου μηχανικού (για κάποιον που αποφοίτησε από το τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών του πανεπιστημίου Πατρών).

Ισχύει το ίδιο και στο ΕΜΠ; Δηλαδή κάποιος που επέλεξε τον τομέα ΕΕΜΜ έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από κάποιον που επέλεξε 1 από τους άλλους 3 τομείς; Κάποιος που επέλεξε τον τομέα ΕΕΜΜ στο ΕΜΠ φέρει τον τίτλο του αεροναυπηγού ή του μηχανολόγου στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Αυτό δε το ξέρω καθόλου και δεν έχω φροντίσει να ενημερωθώ. Ίσως στο ΤΕΕ μπορείς να βρεις κάτι. Βαριέμαι να τα ψάξω αυτά, δεν έχω και χρόνο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα who. Κι εγώ ό,τι είχε σχέση με τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου μου το έμαθα μετά την αποφοίτηση. Αν όλα πάνε καλά από τον Γενάρη 2010 θα είμαστε συμφοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άντε, με το καλό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfie

Νεοφερμένος

Ο alfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κάποιος που επέλεξε τον τομέα ΕΕΜΜ στο ΕΜΠ φέρει τον τίτλο του αεροναυπηγού ή του μηχανολόγου στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

Το πτυχίο που παίρνεις είναι Μηχανολόγου Μηχανικού ΕΜΠ. Σε αυτό φυσικά αναγράφεται η κατεύθυνση (και όχι ειδίκευση) που ακολούθησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Απο οτι εχω καταλαβει ο αεροναυπηγος εχει τα ιδια δικαιωματα με τον μηχανολογο αλλα και ακομα περισσοτερα σαν αεροναυπηγοσ σωστα¨?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
θεωρητικα ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδια για να γινει κανεις αεροναυπηγος θα πρεπει να "πιανει" το χερι του??
δλδ αν καποιος δεν ειναι τοσο καλος στον σχεδιασμο δεν μπορει να γινει??
:thanks: προκαταβολικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι, δε χρειάζεται να 'σαι κι ο Πικάσσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
οκ το 'χα απορια αυτο:)
κ αεροναυπηγος γινεσαι κ απο το εμπ ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ναι. Μόνο από ΕΜΠ και Πάτρα. Αν θυμάμαι καλά και δεν υπάρχει και κάποιο άλλο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top