Μηχανολόγων Mηχανικών Vs Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα μαπωτησω αν γνωριζετε τις διαφορες αναμεσα σε μηχανολογους μηχανικους και μηχανολογους αεροναυπηγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα μαπωτησω αν γνωριζετε τις διαφορες αναμεσα σε μηχανολογους μηχανικους και μηχανολογους αεροναυπηγους
Η διαφορά είναι ότι στο 4ο έτος ο μηχανολόγος αεροναυπηγός μπαίνει στη κατεύθυνση του αεροναυπηγού και ασχολείται αποκλειστικά με το αεροπλάνο(σχεδιασμός,αεροδυναμική,μηχανική πτήσης κλπ) ενώ ο απλός μηχανολόγος μπαίνει σε κατεύθυνση ενεργειακή,κατασκευαστική ή βιομηχανικής διοίκησης και ασχολείται με πιο γενικά μαθήματα μηχανολογίας.Ο μηχανολόγος αεροναυπηγός έχει πλήρη δικαιώματα μηχανολόγου μηχανικού χωρίς όμως να ισχύει και το αντίστροφο.Επίσης έχει πολύ περισσότερα δικαιώματα πάνω στο αεροπλάνο από τον απλό μηχανολόγο και παίρνει άδεια επίβλεψης στη συντήρηση-επισκευή αεροπλάνου που δεν παίρνει ο απλός μηχανολόγος.Αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος στο ΕΜΠ (όπου είναι Μηχανολόγοι Μηχανικοί) πάρει κατεύθυνση ΕΕΜΜ, θα υστερεί σε δικαιώματα από τον Μηχανολόγο της Πάτρας;; Δεν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληποφοριες:no1:Θελω να ρωτησω κατι ακομα αν ο μηχανολογος αεροναυπηγως μπορει να εργαστει πανω στα αυτοκινητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος στο ΕΜΠ (όπου είναι Μηχανολόγοι Μηχανικοί) πάρει κατεύθυνση ΕΕΜΜ, θα υστερεί σε δικαιώματα από τον Μηχανολόγο της Πάτρας;; Δεν νομίζω...
Η κατεύθυνση μηχανικών ΕΕΜΜ είναι η παλιά κατεύθυνση αεροναυπηγών του ΕΜΠ.Πολλοί τους θεωρούν ακόμα αεροναυπηγούς αλλά στη πράξη είναι λίγο διαφοροποιημένοι.Το να ψάχνεις δικαιώματα αεροναυπηγού στην ελλάδα είναι αστείο.Κανένας σχεδόν αεροναυπηγός δεν εργάζεται αυτή τη στιγμή στην ελλάδα.Όλοι οι μηχανολόγοι στην ελλάδα έχουν τα ίδια δικαιώματα.Αυτό που διαφοροποιεί τον έναν από τον άλλον είναι η κατεύθυνση.Κατά βάση κατεύθυνση καθαρά αεροναυπηγών υπάρχει μόνο στη πάτρα.Η αντίστοιχη στο ΕΜΠ είναι ότι λέει ο τίτλος.Εναέρια-επίγεια μέσα.Δλδ κάνεις λίγα από αεροπλάνο,λίγα από αυτοκίνητο.Κατά βάση έχουν τα ίδια δικαιώματα αλλά ο τίτλος του αεροναυπηγού υπάρχει μόνο στη πάτρα.
Ευχαριστω για τις πληποφοριες:no1:Θελω να ρωτησω κατι ακομα αν ο μηχανολογος αεροναυπηγως μπορει να εργαστει πανω στα αυτοκινητα
Φυσικά και μπορεί να εργαστεί σε αυτοκίνητα.Μου έχουν πει για 2 παιδιά από πάτρα που τώρα εργάζονται στη Renault F1.Στο αυτοκίνητο ο αεροναυπηγός ασχολείται με αεροτομές,αεροδυναμική βελτιστοποίηση κλπ.Είναι μια πολύ καλή σχολή αν καταφέρεις να περάσεις.Αρκεί να σου αρέσει πολύ το αντικείμενο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τον ιστότοπο για τους Αεροναυπηγούς της Πάτρας. Ακόμα καλύτερα, μήπως μπορείς να μου στείλεις το πρόγραμμα σπουδών τους; Και κάτι άσχετο. Κι οι Αεροναυπηγοί της Πάτρας, μετονομάστηκαν έτσι από σκέτο Μηχανολόγοι. Τί λέει αυτό;

ΥΓ. Άκυρο. Τον βρήκα. Για δες εδώ:
Οδηγός Σπουδών Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών Πάτρας
Οδηγός Σπουδών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
Ειλικρινά, ή εγώ είμαι στραβός, ή τρία χρόνια τώρα δε ξέρω τί σπουδάζω. Ποιά ακριβώς, βάση μαθημάτων, είναι η διαφοροποίηση των δύο κατευθύνσεων αεροναυπηγικής; Και αυτό το "κάνεις λίγο από αυτοκίνητο, λίγο από αεροπλάνο κ.λπ." δε στέκει. Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Ό,τι είναι οι αεροναυπηγοί της Πάτρα, είναι και οι μηχανολόγοι του ΕΜΠ και το αντίστροφο. Απλά ο τίτλος αλλάζει, όχι οι γνώσεις και οι δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι πράγματι που είδες πως στο ΕΜΠ κάνουν λίγο από αυτοκίνητο και λίγο από αεροπλάνο; Επειδή έχουν πχ Ηλεκτροκίνητα Οχήματα και Κατασκευή Οχημάτων; Σιγά την διαφορά. Έτσι κι αλλιώς στην πράξη δεν νομίζω να μπορείς να δουλέψεις ως Αεροναυπηγός χωρίς και ένα μεταπτυχιακό. Αεροναυπηγός μπορείς να γίνεις από όποια σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών και αν τελειώσεις (ακόμα και από τους Ναυπηγούς) με ένα Master/Phd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μα, βάση προγράμματος σπουδών και ειδικά, κοιτώντας τα μαθήματα της κατεύθυνσης των αεροναυπηγών της Πάτρας και της αντίστοιχης δική μας (ΕΕΜΜ), θα δεις ότι κάνουμε ακριβώς τα ίδια μαθήματα (μη σου πω και περισσότερα). Μόνο οι ονομασίες τους αλλάζουν. Ειλικρινά, τρία χρόνια σπουδάζω μηχανολόγος, αυτό το, "βάση της ονομασίας της κατεύθυνσης στο ΕΜΠ, κάνουν λίγο από αυτοκίνητο, λίγο από αεροπλάνο...", πρώτη φορά το ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μα, βάση προγράμματος σπουδών και ειδικά, κοιτώντας τα μαθήματα της κατεύθυνσης των αεροναυπηγών της Πάτρας και της αντίστοιχης δική μας (ΕΕΜΜ), θα δεις ότι κάνουμε ακριβώς τα ίδια μαθήματα (μη σου πω και περισσότερα). Μόνο οι ονομασίες τους αλλάζουν. Ειλικρινά, τρία χρόνια σπουδάζω μηχανολόγος, αυτό το, "βάση της ονομασίας της κατεύθυνσης στο ΕΜΠ, κάνουν λίγο από αυτοκίνητο, λίγο από αεροπλάνο...", πρώτη φορά το ακούω.
Εγώ το μόνο που θα σου πω είναι να συγκρίνεις τα μαθήματα κατεύθυνσης που διδάσκονται στις δύο σχολές όπου εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι τα αντίστοιχα της πάτρας είναι πιο αεροναυπηγικά και εξειδικεύονται αποκλειστικά στο αεροπλάνο ενώ στην αθήνα κάνουν όπως λέει και ο τίτλος της κατεύθυνσης για εναέρια και επίγεια μέσα.Δλδ ασχολούνται και με το αεροπλάνο και το αυτοκίνητο,κάνοντας μαθήματα και για τα δύο την ίδια στιγμή που στη πάτρα ασχολούνται αποκλειστικά με το αεροπλάνο με αποτέλεσμα να κάνουν περισσότερα μαθήματα για αυτό.Επίσης στη πάτρα παίρνουν μέρος σε projects και συμμετοχές σε διεθνείς διαγωνισμούς κατασκευής τηλεκατευθυνόμενων αεροπλάνων και στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό αεροναυπηγικής που έγινε στη πορτογαλία έλαβαν την 8η θέση ανάμεσα σε 21 χώρες με το αεροπλάνο που σχεδίασαν και κατασκεύασαν οι ίδιοι οι φοιτητές.Επίσης παίρνουν μέρος σε διεθνείς εκθέσεις αεροναυπηγικής με δικό τους περίπτερο(Le Bourget πχ) βλέποντας από κοντά τις εξελίξεις,το πανεπιστήμιο έχει συνδέσεις με διεθνείς αεροναυπηγικές βιομηχανίες(Airbus,Rolls-Royce κλπ).Χωρίς να θέλω να μπω σε μια ανόητη σύγκριση ανάμεσα στα 2 πανεπιστήμια πιστεύω ότι το τμήμα της πάτρας είναι καλύτερο στον τομέα αεροναυπηγική από το εμπ.Είναι γνωστό ότι κάθε τμήμα μηχανολόγων στην ελλάδα είναι σε κάποιο τομέα καλύτερο από κάποιο άλλο.ΑΠΘ κατασκευαστικό,ΕΜΠ κινητήρες-ενεργειακό,Πάτρα-αεροναυπηγική κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μα φίλε μου, είδα τα μαθήματα και από τους δύο οδηγούς σπουδών, και αυτό που προκύπτει, είναι, ότι κάνουμε ακριβώς τα ίδια μαθήματα, συν ότι στο ΕΜΠ κάνουμε και δύο μαθήματα οχημάτων. Δεν παίρνουμε λιγότερες γνώσεις, ή, γενικές γνώσεις. Αυτό είναι τελείως άκυρο. Ακριβώς τα ίδια μαθαίνουμε. Κάνε μια σύγκριση και δες το μόνος σου. Όσο για τα projects που λες, δεν είναι ούτε θέμα επιπέδου, ούτε θέμα γνώσεων. Αλλού έχει το πρόβλημα το ΕΜΠ αλλά ας μην επεκταθούμε.
Εξάλλου, αν είσαι λίγο έξυπνος, ή, αρκετά παλιός στο φόρουμ, θα ήξερες ότι σε παλιότερο μήνυμά μου είχα αναφέρει αυτό που λες. Ότι η Πάτρα είναι καλύτερη σε θέματα αεροναυπηγικής. Οπότε, μην κάνεις τον κόπο να με πείσεις. Δεν είναι αυτό το θέμα μου και δεν είμαι τόσο κομπλεξικός για να μην το παραδεχτώ. Αλλού βρίσκεται η αλήθεια για το ότι η Πάτρα είναι καλύτερη, όχι στο γεγονός ότι στο ΕΜΠ παίρνουμε υποβαθμισμένες ή λιγότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Αυτό, και ψέμα είναι, και παραπληροφόρηση.-

Από 'κει και πέρα, όποιος έχει μάτια βλέπει, εκεί είναι που τους άφησα, και οι δύο οδηγοί σπουδών, όποιος θέλει τους συγκρίνει και βλέπει τί του ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μα φίλε μου, είδα τα μαθήματα και από τους δύο οδηγούς σπουδών, και αυτό που προκύπτει, είναι, ότι κάνουμε ακριβώς τα ίδια μαθήματα, συν ότι στο ΕΜΠ κάνουμε και δύο μαθήματα οχημάτων. Δεν παίρνουμε λιγότερες γνώσεις, ή, γενικές γνώσεις. Αυτό είναι τελείως άκυρο. Ακριβώς τα ίδια μαθαίνουμε. Κάνε μια σύγκριση και δες το μόνος σου. Όσο για τα projects που λες, δεν είναι ούτε θέμα επιπέδου, ούτε θέμα γνώσεων. Αλλού έχει το πρόβλημα το ΕΜΠ αλλά ας μην επεκταθούμε.
Εξάλλου, αν είσαι λίγο έξυπνος, ή, αρκετά παλιός στο φόρουμ, θα ήξερες ότι σε παλιότερο μήνυμά μου είχα αναφέρει αυτό που λες. Ότι η Πάτρα είναι καλύτερη σε θέματα αεροναυπηγικής. Οπότε, μην κάνεις τον κόπο να με πείσεις. Δεν είναι αυτό το θέμα μου και δεν είμαι τόσο κομπλεξικός για να μην το παραδεχτώ. Αλλού βρίσκεται η αλήθεια για το ότι η Πάτρα είναι καλύτερη, όχι στο γεγονός ότι στο ΕΜΠ παίρνουμε υποβαθμισμένες ή λιγότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Αυτό, και ψέμα είναι, και παραπληροφόρηση.-

Από 'κει και πέρα, όποιος έχει μάτια βλέπει, εκεί είναι που τους άφησα, και οι δύο οδηγοί σπουδών, όποιος θέλει τους συγκρίνει και βλέπει τί του ταιριάζει.
Μα δεν είπα ότι παίρνεται λιγότερες γνώσεις στο ΕΜΠ απ'ότι στη πάτρα.Απλώς είπα ότι δεν είναι ακριβώς ίδιες οι δύο κατευθύνσεις.Διαφοροποιούνται σε ένα βαθμό.Ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι η πάτρα είναι καλύτερη από το εμπ.Είναι γνωστό ότι βρίσκονται μπροστά στο τομέα αεροναυπηγική χωρίς να σημαίνει ότι γενικώς είναι καλύτερη σαν σχολή σε όλους τους τομείς.Δεν έχω και κάποιο όφελος να σε πείσω ότι η πάτρα είναι καλύτερη.Δεν σπουδάζω εκεί.Όσο για τα projects η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν όπου υπάρχει όρεξη τόσο από φοιτητές όσο και από καθηγητές.Και στα πιο μικρά πανεπιστήμια μπορείς να βρεις αν υπάρχει διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Στο ΕΜΠ δεν είναι θέμα μόνο όρεξης δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορα στο επιπεδο γνωσεων αναμεσα στα 2 τμηματα...και οι 2 αεροαναυπηγοι ειναι!η διαφορα εγκειται στην αναγνωριση τοσο απο τα πανεπιστημια του εξωτερικου οσο απο τις αεροπορικες εταιρειες...σπουδαζω στο τμημα μηχανολογων και αεροναυπηγων της πατρας και εχω περασει ατελειωτες ωρες με τους κα8ηγητες μου συζητωντας το συγκεκριμενο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καμιά διαφορά. Και στο ΕΜΠ υπάρχουν καθηγητές που συνεργάζονται με αεροπορικές εταιρείες πάνω σε διάφορα projects.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
δεν αμφιβαλω!απ οσο θυμαμαι κιολας εσυ ειχες πει οτι οι μηχανολογοι της πατρας ειναι "ετη φωτος μπροστα" σε οτι αφορα την αεροναυπηγικη...αλλα αυτο δεν εχει σχεση...αυτο το αναφερω θελωντας να σου δειξω οτι γνωριζω τι εχει υποθει απο σενα και οτι το σεβομαι και μαλιστα το υπολογιζω!εγω αναφερθηκα...και στα πανεπιστημια του εξωτερικου...κατι που αναμφιβολα επηρεαζει και τη μετεπειτα επαγγελματικη αποκατασταση!μου εχουν αναφερει οι καθηγητες μου (αναφερομαι συνεχεια σε αυτους γιατι δεν μου αρεσει να φαινομαι ως ειδημονας) πως μεταξυ των αλλων υπαρχουν συγκεκριμενα πανεπιστημια που δεχονται μονο φοιτητες απο το τμημα μου...(αν δεν κανω λαθος ενα απο αυτα ειναι καποιο της ελβετιας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ναι, εγώ το 'χω αναφέρει γιατί ισχύει. Γίνεται καλή δουλειά απ' όσο ξέρω. Τέλος πάντων, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι, ότι, θέμα απόκτησης γνώσεων, επιπέδου και ικανοτήτων δεν τίθεται. Τα ίδια ακριβώς πράγματα κάνουμε και οι δύο τομείς (τα μοναδικά τμήματα μηχανολόγων που έχουν κατεύθυνση αεροναυπηγικής), κάθε πανεπιστήμιο αναλαμβάνει τα δικά του projects, συνεργάζεται με πανεπιστήμια του εξωτερικού κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ. Η σύγκριση ως προς τις εργασίες που αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι φοιτητές κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, είναι δίκαιη, και την αναγνωρίζω γιατί το ξέρω, αλλά, όπως ανέφερα πάρα πολλές φορές, αυτό δεν οφείλεται στις καλύτερες γνώσεις των παιδιών της Πάτρας ή, στην εξειδίκευση του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfie

Νεοφερμένος

Ο alfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπόν, δύο πράγματα θα αναφέρω:
α) Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο γνωστικό αντικείμενο που προσφέρουν οι δύο σχολές που εξετάζετε. Καμία απο τις δύο δεν είναι πιο "ειδικη" στην αεροναυπηγική. Αυτό που ίσως να υπάρχει είναι διαφορά στην ποιότητα σπουδών που προσφέρει το κάθε ίδρυμα. Μην ξεχνάμε οτι το ΕΜΠ κατέχει μια απο τις μεγαλύτερες αεροδυναμικές σήραγγες στην Ευρώπη.

β)Στο ΕΜΠ εκπονούνται επίσης προγράμματα κατασκευής rc αεροσκαφών, και υπάρχει δραστηριοποίηση σε παρόμοια θέματα (για παράδειγμα fly-in κλπ) απλά ο όγκος των φοιτητών που τα παρακολουθούν είναι μικρός. Αυτό επειδή μια σχολή όπως αυτή, η οποία έχει να επιδείξει τοσο μεγάλο γνωστικό πλούτο σε τόσους πολλούς τομείς, δεν αφήνει τελικά πολλούς να ξεφύγουν απο τον κύκλο ενεργειακού μηχανολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Λοιπόν, δύο πράγματα θα αναφέρω:
α) Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο γνωστικό αντικείμενο που προσφέρουν οι δύο σχολές που εξετάζετε. Καμία απο τις δύο δεν είναι πιο "ειδικη" στην αεροναυπηγική. Αυτό που ίσως να υπάρχει είναι διαφορά στην ποιότητα σπουδών που προσφέρει το κάθε ίδρυμα. Μην ξεχνάμε οτι το ΕΜΠ κατέχει μια απο τις μεγαλύτερες αεροδυναμικές σήραγγες στην Ευρώπη.

β)Στο ΕΜΠ εκπονούνται επίσης προγράμματα κατασκευής rc αεροσκαφών, και υπάρχει δραστηριοποίηση σε παρόμοια θέματα (για παράδειγμα fly-in κλπ) απλά ο όγκος των φοιτητών που τα παρακολουθούν είναι μικρός. Αυτό επειδή μια σχολή όπως αυτή, η οποία έχει να επιδείξει τοσο μεγάλο γνωστικό πλούτο σε τόσους πολλούς τομείς, δεν αφήνει τελικά πολλούς να ξεφύγουν απο τον κύκλο ενεργειακού μηχανολόγου.
Αλήθεια τότε γιατί δεν συμμετείχατε στον πανευρωπαικό διαγωνισμό αεροναυπηγικής που έγινε στη πορτογαλία ενώ συμμετείχε η πάτρα?Αλήθεια κατασκευάσανε οι φοιτητές του εμπ δικό τους αεροσκάφος όπως τα παιδιά από πάτρα?Ο μικρός αριθμός φοιτητών δεν είναι δικαιολογία γιατί και στη πάτρα λίγοι είναι.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως έχω κουραστεί να ακούω τόσες επευφημίες και μεγάλα λόγια για το εμπ.Στις ευρωπαικές κατατάξεις πανεπιστημίων βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις οπότε μη μιλάτε για την υποδομή γιατί αυτή είναι κυρίως διαθέσιμη στους μεταπτυχιακούς φοιτητές.Ποιος θα τελειώσει μηχανολόγος και θα κάτσει να κάνει μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική στο εμπ αντί να πάει πχ Cranfield ή Imperial?

Όσο για το ότι καμία από τις δύο σχολές δεν είναι πιο ειδική στην αεροναυπηγική θα σου πω ότι της πάτρας είναι και το παραδέχονται και παιδιά από το εμπ.Έχει διασυνδέσεις με διεθνείς αεροναυπηγικές βιομηχανίες,εκθέσεις αεροναυπηγικής(πχ Le Bourget),projects που συμμετέχουν οι φοιτητές και ίσως πολλά άλλα.
Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε ότι το εμπ υστερεί σε κάποιο τομέα έναντι άλλων πανεπιστημίων.Μπορεί τα μαθήματα να είναι ίδια αλλά κάθε τμήμα μηχανολόγων είναι καλύτερο από κάποιο άλλο σε κάοιο τομέα.Όπως πχ και ο κατασκευαστικός του απθ που είναι νούμερο 1.
Δεν θέλω να δείχνω ότι υπερασπίζομαι σθεναρά το τμήμα της πάτρας,δεν σπουδάζω εκεί αλλά κάποια πράγματα έτσι έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καταρχην δεν ειπε κανεις μεγαλα λογια για το ΕΜΠ, δεν υπαρχει καν αναγκη να γινει κατι τετοιο- εχει αποδειξει την αξια του εναν αιωνα τωρα.Κατεχει την 133η θεση παγκοσμιως στην καταταξη με 300 Πολυτεχνεια-Πολυτεχνικες Σχολες ( https://www.topuniversities.com/worlduniversityrankings/results/2008/subject_rankings/technology/ ). Σου φαινεται λιγο για Ελλαδα συνυπολογιζοντας και τα προβληματα της τριτοβαθμιας....? Η πατρα που αναφερεις ειναι στο 237.

Εστω λοιπον οτι δεν συμμετειχε στην πορτογαλια..Τοσα προγραμματα και διαγωνισμοι υπαρχουν για ερευνα και τεχνολογια που συμμετεχουν φοιτητες και μαλιστα προπτυχιακοι σε πολλες περιπτωσεις. Μπορει να μην ειναι τοσο διαδεδομενη η αεροναυπηγικη σαν αντικειμενο μεσα στην σχολη αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να παρεις σωστες βασεις και υπαρχουν καθηγητες που ασχολουνται με τετοια θεματα για διπλωματικες κλπ κλπ.

Το πανεπιστημιο που θα διαλεξεις για μεταπτυχιακο ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων. Το ΕΜΠ μπορει να υστερει σε υποδομη απο τα 2 που ανεφερες δεν υστερει ομως σε ποιοτητα σπουδων.Ειδικα στην ελλαδα που εχουμε τοσες αεροναυπηγικες βιομηχανιες.....επιβαλλεται μεταπτυχιακο στην αεροναυπηγικη και απορω πως το εμπ δεν εχει βαλει στο προγραμμα του.....

''Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε ότι το εμπ υστερεί σε κάποιο τομέα έναντι άλλων πανεπιστημίων.Μπορεί τα μαθήματα να είναι ίδια αλλά κάθε τμήμα μηχανολόγων είναι καλύτερο από κάποιο άλλο σε κάοιο τομέα.Όπως πχ και ο κατασκευαστικός του απθ που είναι νούμερο 1. ''

Δεν υπαρχει αυτο που λες...Ειναι μια παρα πολυ επιφανειακη συγκριση Πανεπιστημιων και Σχολων..Ο κατασκευαστικος του απθ ειναι πραγματι πολυ καλος, επι της ουσιας ομως τα μαθηματα για καποιον που θελει να σπουδασει το αντικειμενο ειναι ιδια, αυτο που αλλαζει ειναι που εστιαζει ερευνητικα περισσοτερο καθε σχολη.

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης αλλα μην λεμε και ο,τι θελουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top