Με ποιον πήγατε για την εγγραφή σας;

Στην εγγραφή σας πήγατε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 248)
  • με γονείς

    Ψήφοι: 87 35.1%
  • με φίλο

    Ψήφοι: 37 14.9%
  • άλλο συγγενή (π.χ. κανενα ξαδερφο)

    Ψήφοι: 15 6.0%
  • γνωστό

    Ψήφοι: 4 1.6%
  • μόνος

    Ψήφοι: 105 42.3%

SW-Estel

Νεοφερμένος

Η SW-Estel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Συγγνώμη δηλαδή γιατί θα τρελαθώ..
Πέρασα μακριά από το σπίτι μου και την ημέρα της εγγραφής θα πάω στο πανεπιστήμιο με την μητέρα μου, καθώς εκκρεμούν και άλλα πράγματα
(όπως επίπλωση του σπιτιού κ.λ.π.). Είναι αυτό τόσο κακό ή θα θεωρηθώ -κατά τα λεγόμενά σας- 12χρονο? 'Ελεος!
Δεν θα με κρατάει και από το χέρι. Κάποια πράγματα ξέρω να τα κάνω μόνη μου. Μην χαρακτηρίζετε τόσο εύκολα τους ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotis6

Νεοφερμένος

Ο fotis6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ενταξει ο χαρακτηρισμος 12χρονα ηταν λιγο υπερβολικος αλλα τα παιδια παραπανω εννουσαν οτι εφοσον εχεις γινει 18 και εχεις αποκτησει μια σχετικη ελευθερια και ανεξαρτησια θα μπορουσες να κανεισ την εγγραφη μονη σου...παρ ολα αυτα η επιλογη ειναι ελευθερη και ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Moυ κάνει εντύπωση που αυτοί που ενοχλούνται από τους γονείς , δεν είναι οι πρωτοετείς , αλλά κάτι σιτεμένοι του ακαδημαικού χώρου , που μάλλον η συνεχής παραμονή τους εκεί τους εμπόδισε να ωριμάσουν .

Στην πράξη η διακριτική παρουσία ενός γονέα που έχει περάσει στο παρελθόν από το πανεπιστήμιο , είναι εγγύηση ότι θα κάνετε την εγγραφή σας και θα τελειώσετε γρήγορα χωρίς να σας πουλάνε εξυπηρέτηση και πολιτικό καμάκι τα κομματόσκυλα .

Στο κάτω - κάτω μπορείτε να ευχαριστηθείτε αυτήν την μέρα όπως θέλετε εσείς , γνωρίζοντας τον χώρο , χωρίς ενοχλητικούς τύπους .

Και αυτοί οι σιτεμένοι κάποια στιγμή πρωτοετείς ήταν και ξέρουν μια χαρά τι θα πει πρώτη μέρα στη σχολή. Κι εξάλλου ποιος είπε ότι θέλουν όλοι να "τελειώσουν γρήγορα και να φύγουν" ; πέρα από γνωριμίες με άλλα παιδιά κλπ κανείς δεν έχει την περιέργεια να δει πώς είναι οι εγκαταστάσεις γενικά, τα άλλα τμήματα κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SW-Estel

Νεοφερμένος

Η SW-Estel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ενταξει ο χαρακτηρισμος 12χρονα ηταν λιγο υπερβολικος αλλα τα παιδια παραπανω εννουσαν οτι εφοσον εχεις γινει 18 και εχεις αποκτησει μια σχετικη ελευθερια και ανεξαρτησια θα μπορουσες να κανεισ την εγγραφη μονη σου...παρ ολα αυτα η επιλογη ειναι ελευθερη και ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει

Ναι, αλλά εμείς που έχουμε περάσει μακριά από την πόλη μας, θα εκμεταλλευτούμε την ημέρα της εγγραφής
και για περαιτέρω πράγματα. Δεν είπα ότι σε κάθε δυσκολία θα παίρνουμε τηλ. την μαμά ή τον μπαμπά για να μας πούνε
τι θα κάνουμε. Άλλα ας μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
ενταξει ο χαρακτηρισμος 12χρονα ηταν λιγο υπερβολικος αλλα τα παιδια παραπανω εννουσαν οτι εφοσον εχεις γινει 18 και εχεις αποκτησει μια σχετικη ελευθερια και ανεξαρτησια θα μπορουσες να κανεισ την εγγραφη μονη σου
Νομικά, τα 'χεις αποκτήσει αυτά. Δε νομίζω πως με τη σύγχρονη ελληνική οικογένεια, μόλις γίνατε 18 (εγώ έχω λίγες μέρες ακόμη :Ρ ), ξαφνικά τα κερδίσατε όλα αυτά. :P
- Το λέω χαλαρά και χιουμοριστικά :P -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πραγματικά έλεος. Ακόμα και σε τέτοια θέματα υπάρχουν οι κατίνες;
Όποιος θέλει να πάει με τους γονείς του, πάει. Έ-λ-ε-ο-ς.
Τραγικά κατινίστικη η προηγούμενη σελίδα. Συγγνώμη δηλαδή που δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε όλους τους δρόμους, τις μεταφορές και δεν είμαστε εξοικειωμένοι κάποιοι να σουλατσάρουμε σε άλλες πόλεις. Όταν μετακομίζεις, πως ακριβώς θα μεταφέρεις και τα πράγματά σου; Θα πάρεις όλα τα πράγματα με το λεωφορείο μήπως;
Όσοι ζούμε στην επαρχία και πηγαίνουμε σε μεγάλες πόλεις, συνήθως συνδυάζουμε την εγγραφή και με άλλες δουλειές που σχετίζονται με το σπίτι κλπ. Λίγοι πάνε να κάτσουν ένα μήνα από πριν.

Έλεος δηλαδή. Και ναι ρε, τόσο κακό είναι να θες κοντά σου τη μάνα σου και τον πατέρα σου σε καινούρια πράγματα; ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΕΙΣΤΕ.
Ναι είμαστε μαμόθρεφτα τότε, μπράβο μας και καμάρι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotis6

Νεοφερμένος

Ο fotis6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
και εγω στην αλλη ακρη της ελλαδας εχω περασει...αλλα θα παω μονος μου για διαφορους λογους...ισως επειδη εσυ εισαι κοπελα να νιωθεις περισσοτερο ασφαλεια με τους γονεις σου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Eπειδή είναι μια σημαντική στιγμή για τη ζωή μου θα πάρω όλο το σόι μου μαζί...:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
εγω λεω να πω σε κανα φιλο μου να παμε μαζι για την εγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μένω σε νησί και πέρασα Αθήνα. Ε δεν είχα ξαναπάει εκτός από όταν ήμουν σε πολύ μικρή ηλικία ή με την περιβόητη εκδρομή στη Βουλή. :P
Εδώ δεν ήξερα ότι το εισιτήριο το κόβεις από το περίπτερο. :redface:

Με τον μπαμπά μου πήγα για την εγγραφή.
Όχι για να μου εξηγήσει πώς συμπληρώνουν τα χαρτιά, ούτε για να προστατέψει το κοριτσάκι του από τα κομματόσκυλα.. :P
Απλά ήθελε να έρθει πρώτον για μένα και δεύτερον για να δει και ο ίδιος το κτήριο και να μάθω με την ευκαιρία πού είναι η γραμματεία κτλ.
Όχι ότι δε θα μπορούσα να τα μάθω μόνη.
Αλλά αφού δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα με τις συγκοινωνίες, τις στάσεις και τα σχετικά ήθελα να έχω κάποιον μαζί μου.
Είτε αυτός ήταν ο πατέρας μου, είτε η μάνα μου, είτε μια φίλη μου.

Και ναι για εμένα ήταν μια σημαντική στιγμή που ήθελα να τη μοιραστώ με κάποιον από την οικογένειά μου.
Αυτά. Τώρα αν η επιθυμία μου αυτή με κάνει 12χρονο, τι να σας πω... Δε με νοιάζει καθόλου. :D
Γεμίσαμε με ώριμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Εγω θα παω με τη μητερα μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ρε παιδιά είναι δυνατόν να μαλώνετε για κάτι εντελώς προσωπικό? ο καθενας θέλει να μοιραστεί την νέα αρχή στη ζωή του με κάποια συγκεκριμένα άτομα, ενώ άλλοι θέλουν να ξεκινήσουν από την αρχή μόνοι τους. Και οι 2 πλευρές είναι πλήρως κατανοητές, από την στιγμή που αποτελεί μια προσωπική επιλογή.
Θα συμφωνήσω μόνο ότι είναι τραγικό να πάρει κάποιος τον γονιό του για να τον βοηθήσει με τα διαδικαστικά της εγγραφής..υπάρχουν αρκετοί άλλοι λόγοι που αναφέρθηκαν για τους οποίους η παρουσία ενός γονέα είναι σημαντική..αλλά όχι για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή το 12χρονα το είπα εγώ και βλέπω ξεσήκωσε κύματα θυμού, να πω ότι αυτό δεν αποτελεί προσβολή ή αν θέλετε εγώ δεν το είπα έτσι. Το είπα σαν υπερβολή.

Προφανώς το να πάτε μέχρι εκεί με τους γονείς σας αν δεν ξέρετε και αυτοί να σας περιμένουν, δεν είναι κατακριτέο, είναι φυσιολογικό για πολλούς, ιδίως από την επαρχία.

Εγώ μιλάω (όπως και πολλοί άλλοι, είμαι βέβαιη) για την περίπτωση του να μπουν στην γραμματεία και να κάνουν ολόκληρα θέματα (όπως στο 90% των περιπτώσεων που βλέπω κάθε χρόνο), να σας συμπληρώσουν την αίτηση, να τσακωθούν για τη σειρά, για την κακή εξυπηρέτηση κλπ κλπ, να πιάσουν κουβέντα με τα κομματόσκυλα για την κατάσταση στην κοινωνία σήμερα και να σας πουν να τους δώσετε το τηλέφωνό σας και άλλα όμορφα. Όσοι είναι 2ο έτος και πάνω, είμαι σίγουρη ότι το έχουν πετύχει.

Από εκεί και πέρα...

Το πανεπιστήμιο είναι η ιδανική ευκαιρία να μεγαλώσει ένας άνθρωπος. Και πίστεψέ με, το ελληνικό κράτος και οι δημόσιες υπηρεσίες είναι το μεγαλύτερο σχολείο. Και αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το αντιμετωπίσετε, γιατί δυστυχώς θα το αντιμετωπίζετε μια ζωή όπως όλοι μας... Και να χαθείτε και στους δρόμους, και να ρωτήσετε και δέκα άτομα. Από αυτά τα δέκα άτομα τα 3 μπορεί να είναι οι μελλοντικοί κολλητοί σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εγώ θα πάω με μια φίλη μου που ευτυχώς πέρασε και αυτή στην ίδια πόλη με εμένα και θα είμαστε μαζί... ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Επειδή το 12χρονα το είπα εγώ και βλέπω ξεσήκωσε κύματα θυμού, να πω ότι αυτό δεν αποτελεί προσβολή ή αν θέλετε εγώ δεν το είπα έτσι. Το είπα σαν υπερβολή.

Προφανώς το να πάτε μέχρι εκεί με τους γονείς σας αν δεν ξέρετε και αυτοί να σας περιμένουν, δεν είναι κατακριτέο, είναι φυσιολογικό για πολλούς, ιδίως από την επαρχία.

Εγώ μιλάω (όπως και πολλοί άλλοι, είμαι βέβαιη) για την περίπτωση του να μπουν στην γραμματεία και να κάνουν ολόκληρα θέματα (όπως στο 90% των περιπτώσεων που βλέπω κάθε χρόνο), να σας συμπληρώσουν την αίτηση, να τσακωθούν για τη σειρά, για την κακή εξυπηρέτηση κλπ κλπ, να πιάσουν κουβέντα με τα κομματόσκυλα για την κατάσταση στην κοινωνία σήμερα και να σας πουν να τους δώσετε το τηλέφωνό σας και άλλα όμορφα. Όσοι είναι 2ο έτος και πάνω, είμαι σίγουρη ότι το έχουν πετύχει.

Από εκεί και πέρα...

Το πανεπιστήμιο είναι η ιδανική ευκαιρία να μεγαλώσει ένας άνθρωπος. Και πίστεψέ με, το ελληνικό κράτος και οι δημόσιες υπηρεσίες είναι το μεγαλύτερο σχολείο. Και αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το εντιμετωπίσετε, γιατί δυστυχώς θα το αντιμετωπίζετε μια ζωή όπως όλοι μας... Και να χαθείτε και στους δρόμους, και να ρωτήσετε και δέκα άτομα. Από αυτά τα δέκα άτομα τα 3 μπορεί να είναι οι μελλοντικοί κολλητοί σας.
Πάρτε τους γονείς για να νιώθετε ότι έχετε κάποιο άτομο μαζί σας, αλλά μην αφήνετε εκεί να τα κάνουν όλα για εσάς.Ναι πρέπει να αντιμετωπίσετε τα κομματόσκυλα, ναι πρέπει να γνωρίσετε καινούρια άτομα..
Η παρουσία του μπαμπά οφείλει να είναι απλά για λόγους ψυχολογίας και τίποτα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Αμα θελουν να ερθουν οι δικοι σου τους περνεις και τους εχεις γραμενους τους αλλους, εξαλου απο ποιον περιμενεις στηριξη στην ζωη σου? απτους δικους σου ή απτα 2οετη κοματοσκυλα κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δε φαίνεται από τη συνοδεία που έχει κάποιος την ημέρα των εγγραφών, αν θα μπορέσει να «επιβιώσει» μοναχός.
Οι γονείς μου μού πληρώνουν τις σπουδές, και μπορεί να γουστάρουν να δουν σε τι κτίριο θα κάνω μάθημα. Και; Πού το πρόβλημα;

Προβλήματα που έχει ο κόσμος, όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγω παλι ειπα να ξεκινησω με ενα φιλο για την εγγραφη μου σημερα και μου ειπαν γνωστοι οτι λογω απεργιας δε λειτουργει η γραμματεια για να γινουν οι εγγραφες..και εμεινα με τη χαρα..ξερεις κανεις αν εγιναν τελικα εγγραφες γενικα στο ΕΜΠ σημερα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
6 χρόνια δημοτικό, 3 χρόνια γυμνάσιο,3 χρόνια λύκειο.Μπορείς και μόνος/η σου να γραφτείς σε μια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Καλά θα κάνουμε να πάμε με το κρεβάτι μας,γιατί τόση ώρα που θα περιμένουμε για την εγγραφή θα κουραστούμε...ε να ρίψουμε και καναν υπνάκο,κρίμα είναι!Πέρα από την πλάκα,όμως,ρε την παλεύετε καθόλου?Με όποιον γουστάρει θα πάει ο καθένας τί πρόβλημα έχετε εσείς δηλαδή,δε το κατάλαβα!Εγώ προσωπικά το πιθανότερο είναι να πάω με το μπαμπά μου...γιατί μπορώ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top