Με ποιον πήγατε για την εγγραφή σας;

Στην εγγραφή σας πήγατε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 248)
  • με γονείς

    Ψήφοι: 87 35.1%
  • με φίλο

    Ψήφοι: 37 14.9%
  • άλλο συγγενή (π.χ. κανενα ξαδερφο)

    Ψήφοι: 15 6.0%
  • γνωστό

    Ψήφοι: 4 1.6%
  • μόνος

    Ψήφοι: 105 42.3%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά θα παραμονεύω κι εγώ να δω με ποιον θα πάει ο miv:jumpy:Πάντως στο ΟΠΑ έτσι όπως θα γίνουν οι εγγραφές δεν έχει νόημα να πας με κάποιον δικό σου. Αχταρμάς όλοι μαζί σε ένα αμφιθέατρο, τι στήριξη να θες :P

Στην εγγραφή θα έρθω με παρέα πιθανότατα. Με άλλα παιδιά που γράφονται την ίδια μέρα ή/και άσχετους. Αφού η μητέρα μου δεν πάτησε 4 χρόνια στης αδερφής μου τη σχολή, πιθανότατα δεν θα πατήσει και στη δική μου κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με αδιαφορία, κάθε άλλο θα έλεγα. Απλά είναι πως το βλέπει ο καθένας.

κάτσε ρε miv, γελάνε δηλαδή επειδή πάω με τους γονείς μου στην εγγραφή;

εδώ και 15 χρόνια κομοτηνή μένω, δεν έχω συνηθίσει τόσο γρήγορους ρυθμούς ζωής και στο κάτω κάτω, πήγα με τους γονείς μου για να μου δείξουν και ποια λεωφορεία πρέπει να παίρνω για το πανεπιστήμιο και μετά για το σπίτι μου

ήρθαν στο απθ και θα τους πω καθίστε έξω μέσα στη ζέστη σα τους μ**άκες και περιμένετε με; Οι άνθρωποι ήθελαν να δουν από κοντά το πανεπιστήμιο και το τμήμα για αυτό ήρθαν με μένα μέσα, ΤΟΣΟ κακό είναι δηλαδή;

οι κομπλεξισμοί αλλού, δε τα γουστάρω καθόλου αυτά

Δεν ειναι θέμα κομπλεξισμού, δε μπορώ να πω πως μ'ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι θα κάνεις, απλά σχολιάζω γεγονότα όπως τα βλέπω εγώ. Γενικά μιλώντας πάντα γιατί φυσικά δε μπορώ να γνωρίζω τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες του καθενός.

Δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογούμαστε επειδή θα πάμε με τους γονείς μας για την εγγραφή, δλδ εκεί φαίνεται η μαγκιά? Δε νομίζω! Η μαγκιά φαινεται αλλού, σε σημαντικότερα πράγματα, και όχι σε αυτό. Δηλαδή αν έχουμε φτάσει στο σημείο να αποκαλούμε κάποιον φλώρο ή μαμάκια ή ό,τι άλλο επειδή θα πάει για την εγγραφή με τους γονείς του (ακόμα και στην ίδια πόλη) τότε τί να πω? Μπράβο μας........:bravo::mad:

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι σε κανένα, γενικά μιλάω!:)

Δεν σου ζητησε κανένας να απολογηθείς, απλά σου γνωστοποιώ τη δική μου οπτική, αν φυσικά σ'ενδιαφέρει, στα πλαίσια πάντα του διαλόγου.

βσκ δεν ειναι τι θα σας πουν αλλα καθαρα θεμα αυτοεκτίμησης (με τιν εννοια οτι γιατι να μην μπορεις να το κανεις μονος -ευρεση συγκοινωνίας, κτηριου, απαραίτητης χαρτουρας κτλ- ειναι καλυτεροι οι αλλοι που μπορουν)

βεβαια η ερωτηση παραμενει στην φορολογικη σας δηλωση τι θα κανετε...?

btw: λογο του εχω πολλες επιρροές απο την Ευρωπαικη κουλτουρα δεν μπορω να καλαβω το ολο σκηνικο "μαμα ερχεσαι να παμε για την εγγραφη μου..." δεν μιλαω κοροϊδευτικά ουτε υποτιμητικά απλα δεν μου κολα...

Ναι, δεν χρειάζεται να μιλήσεις κοροιδευτικά ή υποτιμητικά, απλά δε μου κολλάει/μου χτυπάει άσχημα ακριβώς για τον ίδιο λόγο που χτυπάει και σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
εχετε κατι προβληματα παντως... 11 σελιδες διαλογου γιατι θα παει να γραφτει με τν μανα της..






....οτι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
βσκ δεν ειναι τι θα σας πουν αλλα καθαρα θεμα αυτοεκτίμησης (με τιν εννοια οτι γιατι να μην μπορεις να το κανεις μονος -ευρεση συγκοινωνίας, κτηριου, απαραίτητης χαρτουρας κτλ- ειναι καλυτεροι οι αλλοι που μπορουν)

βεβαια η ερωτηση παραμενει στην φορολογικη σας δηλωση τι θα κανετε...?

btw: λογο του εχω πολλες επιρροές απο την Ευρωπαικη κουλτουρα δεν μπορω να καλαβω το ολο σκηνικο "μαμα ερχεσαι να παμε για την εγγραφη μου..." δεν μιλαω κοροϊδευτικά ουτε υποτιμητικά απλα δεν μου κολα...

btw η Ευρωπαική Κουλτούρα δεν είναι ενιαία.
δεν συνηθίζω να βάζω ταμπέλες στις κουλτούρες που καλλιεργώ μέσα στα χωράφια της ψυχής μου.
Εμ , στην δικιά μου κουλτούρα έτσι όπως βλέπω εγώ τα πράματα, θαρρώ ότι δεν έχει να κάνει με αυτοεκτίμηση .
Το άγχος του καθενός την πρώτη μέρα για την εγγραφή , τον οδηγεί σε τεχνικές που τον ηρεμούν. Όπως το να συνοδεύεται με γονείς στο πανεπιστήμιο , ειδικά αν είναι σε μακρινό μέρος και δε γνωρίζει τα κατατόπια. Για ψυχολογικούς λόγους.
Κάθε ψυχή διαφέρει.
Προσωπικά όπως ανέφερα για άλλους λόγους πήγα με τους δικούς μου.
"Έτυχε" περισσότερο παρά το είχα σχεδιάσει να πάω μαζί τους...
Βασικά δεν το πιστεύω ότι καθόμαστε και το αναλύουμε.
Μου φαίνεται δε , άδικο το ότι αν πας με τους γονείς σου σημαίνει ότι δεν είσαι ικανός για τέτοια.

ΗΡΕΜΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
btw η Ευρωπαική Κουλτούρα δεν είναι ενιαία.
δεν συνηθίζω να βάζω ταμπέλες στις κουλτούρες που καλλιεργώ μέσα στα χωράφια της ψυχής μου.
Εμ , στην δικιά μου κουλτούρα έτσι όπως βλέπω εγώ τα πράματα, θαρρώ ότι δεν έχει να κάνει με αυτοεκτίμηση .
Το άγχος του καθενός την πρώτη μέρα για την εγγραφή , τον οδηγεί σε τεχνικές που τον ηρεμούν. Όπως το να συνοδεύεται με γονείς στο πανεπιστήμιο , ειδικά αν είναι σε μακρινό μέρος και δε γνωρίζει τα κατατόπια. Για ψυχολογικούς λόγους.
Κάθε ψυχή διαφέρει.
Προσωπικά όπως ανέφερα για άλλους λόγους πήγα με τους δικούς μου.
"Έτυχε" περισσότερο παρά το είχα σχεδιάσει να πάω μαζί τους...
Βασικά δεν το πιστεύω ότι καθόμαστε και το αναλύουμε.
Μου φαίνεται δε , άδικο το ότι αν πας με τους γονείς σου σημαίνει ότι δεν είσαι ικανός για τέτοια.

ΗΡΕΜΑ!

Καλα εκτος οτι ειναι αναξιο σχολιασμου κατι τετοιο, ειναι εντελως βλακια να ακουγεται οτι δειχνεις μαμακιας αν πας να γραφτεις με τους δικους σου. Οσο για τις κουλτουρες τις ξενες ,οσον αφορα την οικογενεια, τα εχουμε δει τα αποτελεσματα της "και καλα" ενηλικιωσης απο νωρις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
σιγα μην εχουμε αγχος και στην εγγραφη
ηρεμηστεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Που πέρασες εσύ ρε Κούλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
οικονομικης επιστημης πειραια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
οικονομικης επιστημης πειραια:D

Πειραια? Οσοι πανε εκει με τν μανα τους τους βαρανε, δεν το ξερεις?
Μην κανεις καμια τρελα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρε για εγγραφη πατε οχι για εκτελεση ... υποστηριξη εχεις οταν πας για μια επέμβασή αλλα μην το χεσουμε. δλδ ρε παλικαρια σε λιγοπου θα καταθετεται φορολογική δηλωση θα πατε με ολο το σοι και 2-3 ψυχολογους!!!
οχι...με τον φοροτεχνικο μας:P...εκει θα κολλησουμε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπα, γι'αυτο μας εφτιαξε το taxisnet o Σημίτης, για να μη ντρεπόμαστε να μιλάμε μόνοι μας σε ξένους. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Μπα, γι'αυτο μας εφτιαξε το taxisnet o Σημίτης, για να μη ντρεπόμαστε να μιλάμε μόνοι μας σε ξένους. :D
Μη το γελας,ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα ντρεπονται και για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, μα κι εγώ γι'αυτό το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ε, μα κι εγώ γι'αυτό το λέω.

Απλά να υπενθυμίσω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες επικοινωνιακές ικανότητες, δεν είναι όλοι κοινωνικοί στον ίδιο βαθμό και δεν έχουν όλοι τον ίδιο χαρακτήρα... Στο θέμα μας,ακόμα και στην ηλικία μας είναι φυσιολογικό κάποιοι, αν όχι να ντρέπονται, να έχουν αναστολές όταν μιλούν μόνοι τους με ξένους, όπως φυσιολογικό είναι άλλοι να θέλουν να μιλούν μόνοι τους, χωρίς τη γονική-συγγενική ομπρέλα πάνω απ' το κεφάλι τους. Το ζήτημα είναι να νιώθει κάποιος καλά, φυσικά έχοντας συνυπολογίσει την αντίδραση του περιβάλλοντος του. Με λίγα λόγια, αν αγχώνεσαι να γραφτείς χωρίς γονείς, είτε δες το ως πρόκληση για να αναπτύξεις την κοινωνικότητα σου είτε παρ' τους μαζί και δεν τρέχει τίποτα:). (Εγώ ανήκω στη κατηγορία: "αγχώνομαι να γραφτώ με τους γονείς από πίσω μου να με σχολιάζουν":D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου οι φοιτητες πρεπει να πηγαινουν για τισ εγγραφες μονοι τους.εγω πηγα 17 χρονων εκανα εγγραφη μονος μου σε αλλη πολη ,δεν ειναι τιποτα το δυσκολο παιρνεις τρενο-κτελ-αεροπλανο-πλοιο και πας.Καθε εξαμηνο στις εγγραφες βλεπω ατομα 18+ με ολη την οικογενεια απο πισω να κοιτανε και να στελνουν γονεις να ρωτησουν που ειναι το ενα και το αλλο,συμπεριφερονται σαν ακοινωνιτα ,πως 8α γνωρισουν ατομα της ηληκιας τους αμα εχουν ενα λαο απο γονεις και γιαγιαδες απο πισω και στο τελος γινεται και χαμος γιατι παντα καποια οικογενεια θα διαφωνησει και αρχιζουν να τσακονονται μεσα στη μεση της γραμματειας...

Χαχ, μες το μυαλό μου είσαι φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Απλά να υπενθυμίσω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες επικοινωνιακές ικανότητες, δεν είναι όλοι κοινωνικοί στον ίδιο βαθμό και δεν έχουν όλοι τον ίδιο χαρακτήρα... Στο θέμα μας,ακόμα και στην ηλικία μας είναι φυσιολογικό κάποιοι, αν όχι να ντρέπονται, να έχουν αναστολές όταν μιλούν μόνοι τους με ξένους, όπως φυσιολογικό είναι άλλοι να θέλουν να μιλούν μόνοι τους, χωρίς τη γονική-συγγενική ομπρέλα πάνω απ' το κεφάλι τους. Το ζήτημα είναι να νιώθει κάποιος καλά, φυσικά έχοντας συνυπολογίσει την αντίδραση του περιβάλλοντος του. Με λίγα λόγια, αν αγχώνεσαι να γραφτείς χωρίς γονείς, είτε δες το ως πρόκληση για να αναπτύξεις την κοινωνικότητα σου είτε παρ' τους μαζί και δεν τρέχει τίποτα:). (Εγώ ανήκω στη κατηγορία: "αγχώνομαι να γραφτώ με τους γονείς από πίσω μου να με σχολιάζουν":D)

Εγώ πέρασα νομική στην Αθήνα κ θα πάω μόνος μου για την εγγραφή.:P Μπορεί να μν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός αλλά θα δω την όλη διαδικασία ως πρόκληση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Με γονεις τελικα κι εγω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγω πηγα μονη μου αλλα ηταν πολλα παιδια που ειχαν ερθει με τους γονεις τους...και αλλοι με φιλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Εγώ πέρασα νομική στην Αθήνα κ θα πάω μόνος μου για την εγγραφή.:P Μπορεί να μν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός αλλά θα δω την όλη διαδικασία ως πρόκληση...

Πιστεψε με και αντικοινωνικος να εισαι δεν προκειτε να εχεις προβλημα ... αυτοι θα εχουν μαζι σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Πάντως ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να φέρει τον γονιό του στην εγγραφή. Δεν το κατακρίνω ούτε το θεωρώ λάθος, απλά δεν καταλαβαίνω το γιατί. Δεν μπορούμε εμείς απο μόνοι μας να γράψουμε τα στοιχεία μας,να συμπληρώσουμε τα έντυπα,να ρθούμε σε επαφή με συμφοιτητές μας; Πρέπει ΚΑΙ αυτά να τα κάνουν οι γονείς για μάς; Φοιτητές είμαστε πλέον, έχουμε μεγαλώσει δεν είμαστε τα νήπια που πηγαίνουν για πρώτη φορά σχολείο. Αν σε αυτή την ηλικία δεν μπορούμε να πάμε μόνοι μας για μία εγγραφή ε τί να πώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top