Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό... Νομίζω πως είπαν ότι φέτος τα αποτελέσματα των μετεγγραφών θα έχουν ολοκληρωθεί, πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα τον Οκτώβριο, δηλαδή θα πηγαίνουμε κατευθείαν στην πόλη που πήραμε τη μετεγγραφή!

Μακάριιιιι! :clapup:
Είναι κρίμα να χάνεις ολόκληρο 6μηνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα για τις μετεγγραφές αλλά έχω μια απορία για μια φίλη μου, θέλω να σας ρωτήσω το εξής.
Η σχολή στην οποία παίρνει κάποιος μετεγγραφη, πρέπει να είναι απαραίτητα στην πόλη του; Η φίλη μου θέλει να περάσει ψυχολογία Θεσσαλονίκη, αλλά επειδή δεν είναι σίγουρη ότι την πιάνει τη σχολή, θα δηλώσει Κρήτη, ώστε να πάρει μετεγγραφή. Όμως δεν μένει στη Θεσσαλονίκη αλλά αρκετά πιο μακρια. Γίνεται αυτό; Συγνώμη αν είναι βλακεία αυτό που ρωτάω, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου το θεμα αφου δεν με ενδιαφέρει άμεσα, αλλά τώρα ενδιαφέρεται η φίλη μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα για τις μετεγγραφές αλλά έχω μια απορία για μια φίλη μου, θέλω να σας ρωτήσω το εξής.
Η σχολή στην οποία παίρνει κάποιος μετεγγραφη, πρέπει να είναι απαραίτητα στην πόλη του; Η φίλη μου θέλει να περάσει ψυχολογία Θεσσαλονίκη, αλλά επειδή δεν είναι σίγουρη ότι την πιάνει τη σχολή, θα δηλώσει Κρήτη, ώστε να πάρει μετεγγραφή. Όμως δεν μένει στη Θεσσαλονίκη αλλά αρκετά πιο μακρια. Γίνεται αυτό; Συγνώμη αν είναι βλακεία αυτό που ρωτάω, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου το θεμα αφου δεν με ενδιαφέρει άμεσα, αλλά τώρα ενδιαφέρεται η φίλη μου :redface:

Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι στην πόλη σου η σχολή αλλά γενικότερα μπορείς να μεταφερθείς κοντά στον τόπο κατοικία σου..Επειδή η Θεσσαλονίκη είναι πιο κοντά στον τόπο κατοικίας της από ότι η Κρήτη είναι δυνατή η μετεγγραφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι στην πόλη σου η σχολή αλλά γενικότερα μπορείς να μεταφερθείς κοντά στον τόπο κατοικία σου..Επειδή η Θεσσαλονίκη είναι πιο κοντά στον τόπο κατοικίας της από ότι η Κρήτη είναι δυνατή η μετεγγραφή :)

Aαα,αυτή μένει Βόλο, δηλαδή θα μπορούσε να πάρει μετεγγραφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Aαα,αυτή μένει Βόλο, δηλαδή θα μπορούσε να πάρει μετεγγραφή :)

Ναι :)
Αν είναι κιόλας τρίτεκνη ή πολύτεκνη ακόμα καλύτερα ..αλλιώς αν είναι με κριτήρια δεν είναι σίγουρο άμα δεχτούν την μετεγγραφή:/:
Άμα διαβάσεις τα παραπάνω σχόλια θα καταλάβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι στην πόλη σου η σχολή αλλά γενικότερα μπορείς να μεταφερθείς κοντά στον τόπο κατοικία σου..Επειδή η Θεσσαλονίκη είναι πιο κοντά στον τόπο κατοικίας της από ότι η Κρήτη είναι δυνατή η μετεγγραφή :)
βασικα δεν ισχυει αυτο για κοντα στον τοπο κατοικιας σου...μονο το τμημα να ειναι ομοειδες...τουλαχιστον για τους πολυτεκνους που ξερω δεν αναφερει κατι τετοιο ο νομος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
βασικα δεν ισχυει αυτο για κοντα στον τοπο κατοικιας σου...μονο το τμημα να ειναι ομοειδες...τουλαχιστον για τους πολυτεκνους που ξερω δεν αναφερει κατι τετοιο ο νομος.....

Χμμ..δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο..απλά το είχα δει κάπου..λογικά πας στην επιλογή που έχεις βάλει 1η στο μηχανογραφικό..που είναι ομοειδής όπως λες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Χμμ..δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο..απλά το είχα δει κάπου..λογικά πας στην επιλογή που έχεις βάλει 1η στο μηχανογραφικό..που είναι ομοειδής όπως λες :)
Ναι υποτιθεται οτι για αυτο το λογο γινεται για να εισαι κοντα στον τοπο κατοικιας αλλα δε σε υποχρεωνει ο νομος 4264 γιατι πχ μπορει να εχω συγγενη σε αλλη πολη και να μενω με αυτον ωστε να μην πληρωνω ενοικιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ναι υποτιθεται οτι για αυτο το λογο γινεται για να εισαι κοντα στον τοπο κατοικιας αλλα δε σε υποχρεωνει ο νομος 4264 γιατι πχ μπορει να εχω συγγενη σε αλλη πολη και να μενω με αυτον ωστε να μην πληρωνω ενοικιο.....

ακόμα καλύτερο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
...εγώ καταλαβαίνω για ΟΛΟΥΣ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ σίγουρο και πολλοί θα θα βρεθούν εκτεθειμένοι - εγκλωβισμένοι σε κάποια επαρχιακή πόλη που δεν επιθυμούν με την ελπίδα ότι θα μετεγγραφούν......εγώ δεν θα το διακινδυνέψω ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ελπιζω να εχετε καταλαβει απο τωρα οτι 11 στους 10 δικαιουνται μετεγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

booker18

Νεοφερμένος

Η booker18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν υπαρχει τοπικο κριτηριο για πολυτεκνους,τριτεκνους αρκει να υπαρχει αντιστοιχια στα τμηματα επαρχιας και πολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
δεν υπαρχει τοπικο κριτηριο για πολυτεκνους,τριτεκνους αρκει να υπαρχει αντιστοιχια στα τμηματα επαρχιας και πολης.
τωρα αυτό είναι σιγουρο? γιατι στο κεσυπ και στο υπουργειο λενε να περιμενουμε διοτι τιποτα δεν είναι σιγουρο ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

booker18

Νεοφερμένος

Η booker18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
για πολυτεκνους και τριτεκνους οι μετεγγραφες θα ειναι χωρις εισοδηματικο κριτηριο και τοπικα κριτηρια.ετσι μου ειπαν σημερα στο κεσυπ.

τωρα για τους υπολοιπους δεν ξερω αν θα βγει τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
τωρα αυτό είναι σιγουρο? γιατι στο κεσυπ και στο υπουργειο λενε να περιμενουμε διοτι τιποτα δεν είναι σιγουρο ακομα

Μεχρι ποτε να περιμενουμε??? Σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα πρεπει να το καταθεσουμε....ελεος!!! Εγω νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα ειδικα με τους πολυτεκνους που ειναι πολυ λιγοτεροι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μεχρι ποτε να περιμενουμε??? Σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα πρεπει να το καταθεσουμε....ελεος!!! Εγω νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα ειδικα με τους πολυτεκνους που ειναι πολυ λιγοτεροι....
και εγω ετσι θελω να πιστευω αλλα δεν τους εμπιστεύομαι κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας μου λύσει μια απορία..
Ένα άτομο που δικαιούται μεταγραφή που μπορεί να πάει ;
Θέλω να πω μπορεί να πάει σε οποιαδήποτε πόλη αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή, σε πόλη που έχει αδερφό φοιτητή ή σε πόλη που έχει μόνιμη κατοικία ή κάτι άλλο ;
Όταν λέμε μόνιμη κατοικία προφανώς δεν πιάνεται να είναι ενοικιαζόμενη έτσι ;

Όποια κι αν είναι η απάντηση θα ήθελα κάποια επαλήθευση μέσω της σελίδας του υπουργείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_mar

Νεοφερμένος

Ο anna_mar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σας παιδια , ειμαι καινουργια εδω :) καταρχας ευχομαι σε ολους καλα αποτελεσματα!!! θα ηθελα ν ρωτησω οποιον ξερει τι ισχυει σχετικα με τις μεταγγραφες επειδη δεν τ εχω πιασει καθολου .. προσωπικα δεν δικαιουμαι μεταγγραφη απλα ρωταω χδ δν εχω καταλαβει καθολου αυτο μ το οτι δεν υπαρχει ποσοτικος περιορισμος χδ δλδ αν ενα παιδι μενει θεσσαλονικη και περασει ξερω γω ρεθυμνο θα γυρισει θεσσαλονικη? και αν ναι ολοι θα γυρισουν στο τοπο κατοικιας τους? μα ετσι δεν θα ειναι γεματες οι σχολες των αστικων κεντρων και σχετικες αδειες αυτες της επαρχιας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
γεια σας παιδια , ειμαι καινουργια εδω :) καταρχας ευχομαι σε ολους καλα αποτελεσματα!!! θα ηθελα ν ρωτησω οποιον ξερει τι ισχυει σχετικα με τις μεταγγραφες επειδη δεν τ εχω πιασει καθολου .. προσωπικα δεν δικαιουμαι μεταγγραφη απλα ρωταω χδ δν εχω καταλαβει καθολου αυτο μ το οτι δεν υπαρχει ποσοτικος περιορισμος χδ δλδ αν ενα παιδι μενει θεσσαλονικη και περασει ξερω γω ρεθυμνο θα γυρισει θεσσαλονικη? και αν ναι ολοι θα γυρισουν στο τοπο κατοικιας τους? μα ετσι δεν θα ειναι γεματες οι σχολες των αστικων κεντρων και σχετικες αδειες αυτες της επαρχιας ?

ισχύει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες..τρίτεκνοι, πολύτεκνοι κτλ.. και για εισόδημα κάτω από 9000 ευρώ κατα κεφαλή..και ναι θα γεμίσουν από ότι φαίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_mar

Νεοφερμένος

Ο anna_mar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ γ την απαντηση :) ναι ξερω γ ποιους ισχυουν απλα μ φαινοταν περιεργο τ γεγονος οτι δν υπαρχει ποσοτικος περιορισμος χδ τελοσπαντων καλα αποτελεσματα σε ολους , δεν αντεχεται αλλο αυτη η αναμονη !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top