Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
εγω που αν δεν ανεβουν οι βασεις μπορω να μπω ψυχολογια κρητης δικαιουμαι μεταγραφη λογω χαμηλου εισοδηματος ή θα προηγειθουν οι πολυτεκνοι οποτε παιζει να καλυφθει το ποσοστο του 10% ? ακομα αν αυτο δεν ισχυει, κριτηριο για μεταγραφες ειναι το εισοδημα? δηλαδη αν εγω εχω κατα κεφαλην εισοδημα 2000 ευρω, ενω ενας αλλος περισσοτερο εμενα θα προτιμησουν?

η τροπολογία λέει οτι οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι θα παίρνουν απευθείας μεταγραφή που σημαίνει οτι αν καποιος περασει Αλεξανδρουπολη και ειναι πολυτεκνος κατευθειαν το φερνουν στο μερος της μονιμης κατοικιας του. Δεν εχει ξεκαθαριστει τι θα γινει αν η σχολη αυτη δεν υπαρχει στη μονιμη κατοικια σου. Λογικα θα σε φερνουνε στη πόλη που ειναι πιο κοντα.
Οι υπόλοιποι θα μπορούν να πάρουν μεταγραφή με κριτήριο το εισόδημα. Από όσους μπήκαν σε μια σχολή το 10% θα είναι για τις μεταγραφές. Αν οι αιτήσεις ξεπερνάνε το 10% τότε κριτήριο θα είναι το εισόδημα και μετά ο βαθμός πρόσβασης. Αν δηλαδη υπάρχουν και άλλοι με 2000 κε αλλά που έχουν γράψει περισσότερο απο εσένα, δεν θα σε προτιμήσουν όχι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli19

Νεοφερμένος

Η nefeli19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το Σεπτέμβρη μπαινω στο τρίτο ετος και η αδερφή μ εδινε φετος πανελλήνιες. θα μπορεσω να παρω μεταγραφη ωστε να ειμαστε στην ιδια πολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pithikas

Νεοφερμένος

Ο Pithikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
;
Ότι να ναι... Προφανώς και μπορείς να πάρεις μεταγγραφή. Ίδιες σχολές είναι. (Ρίχνουμε και καμιά ματιά στις αντιστοιχίες πριν πούμε κάτι...)

Ευχαριστω φιλε. Τις αντιστοιχιες δεν ειχα μπορεσει να τις βρω για αυτο και δεν ηξερα...

https://www.slideshare.net/cc549831/antistoixies-panepisthmiwn-2014 στο νουμερο 30 λεει για αυτη την σχολή. έχουν αντιστοιχία οποτε ναι αν δικαιουσαι εχεις.

Ευχαριστω πολυ αδερφε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleniKat

Νεοφερμένος

Η EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια συγγνωμη εαν επαναλμβανομαι, δεν εχω διαβασει τι εχει γραφτει μεχρι στιγμης..αλλα γνωριζετε τι γινεται με τις μεταγγραφες?? Καταφερα να συγκεντρωσω 18701 μορια αλλα δυστυχως δεν ειναι αρκετα για την Ιατρικη Αθηνας που αποτελει τη πρωτη μου επιλογη.. Σκεφτομουν να δηλωσω Ιατρικη Αλεξανδρουπολης (με περσινη βαση 18080) και να αξιοποιησω τις μεταγραφες εφοσον ανηκω στην ειδικη κατηγορια των τριτεκνων...Ακουγεται οτι τριτεκνοι, πολυτεκνοι εχουν το δικαιωμα ελευθερης μεταγραφης.. Ισχυει, κατι τετοιο ή να δηλωσω οδοντιατρικη αθηνας που λογικα μπαινω κατευθειαν?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδια συγγνωμη εαν επαναλμβανομαι, δεν εχω διαβασει τι εχει γραφτει μεχρι στιγμης..αλλα γνωριζετε τι γινεται με τις μεταγγραφες?? Καταφερα να συγκεντρωσω 18701 μορια αλλα δυστυχως δεν ειναι αρκετα για την Ιατρικη Αθηνας που αποτελει τη πρωτη μου επιλογη.. Σκεφτομουν να δηλωσω Ιατρικη Αλεξανδρουπολης (με περσινη βαση 18080) και να αξιοποιησω τις μεταγραφες εφοσον ανηκω στην ειδικη κατηγορια των τριτεκνων...Ακουγεται οτι τριτεκνοι, πολυτεκνοι εχουν το δικαιωμα ελευθερης μεταγραφης.. Ισχυει, κατι τετοιο ή να δηλωσω οδοντιατρικη αθηνας που λογικα μπαινω κατευθειαν?? :)

Το πρωτο; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ισχυουν...βαλε πρωτα την πολη σου..μετα τις αλλες..κ θ μεταφερθεις στην πολη σ αυτοματα
Τι πάει να πει αυτόματα? Όλοι μου λένε να μην υπολογίζω στην μεταγραφή διότι όλο και κάποιο παραθυράκι θα βρουν και δν θα την δεχτούν όμως η προθεσμία για το μηχανογραφικό τελειώνει και δεν ξέρω τι να κανω ειμαι σε αδιέξοδο..επίσης επειδή βλέπω ότι σπουδάζεις φυσικοθεραπεια που με ενδιαφέρει μπορείς να μου στείλεις την γνώμη σου σε μήνυμα ? Αξίζει η σχολή?

Αν βαλεις πρωτα το μερος της σχολης που μενεις,μετα την ιδια σχολη σε αλλο μερος και περνας σε οποιοδηποτε απο αυτα π δηλωσες σε στελνει στο μερος σου που εβαλες πρωτα..Αν δε το βαλεις δε σε στελνει..

Εγω θα δηλώσω νοσηλευτική Καποδιστριακού και νοσηλευτική πανεπιστήμιο Πελοποννήσου όμως η Σπάρτη για μένα ειναι δύσκολη διότι πρέπει να πάρω καράβι και μετά τρεις ώρες λεωφορείο και ειναι και παραπάνω έξοδα εγω όμως δεν μένω Αθήνα μένω Χανιά δν δικαιούμαι την μεταγραφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/8468483.pdf
...και μια ερώτηση ...επειδή ακούω διαφορετικές απαντήσεις....
είμαστε 4μελη οικογένεια (εισόδημα κάτω από 30000, και κατοικώ στη Λαμία) και μάλλον ''περνώ''αει νοσηλευτική Σπαρης...επειδή είδα η αντιστοιχία είναι με το αει Αθήνας.....δικαιούμαι να αιτηθω μετεγγραφή για Αθήνα..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

booker18

Νεοφερμένος

Η booker18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις μετεγγραφές.Με μόνιμη κατοικία στην Δράμα και περάσω στην Ξάνθη δικαιούμαι μετεγγραφή ως πολύτεκνη στην Θεσσαλονίκη?? Παίζουν ρόλο οι αποστάσεις?

και δεύτερη ερώτηση δικαιούνται μετεγγραφή τώρα οι εισακτέοι του 2012?

καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις μετεγγραφές.Με μόνιμη κατοικία στην Δράμα και περάσω στην Ξάνθη δικαιούμαι μετεγγραφή ως πολύτεκνη στην Θεσσαλονίκη?? Παίζουν ρόλο οι αποστάσεις?
:)
και δεύτερη ερώτηση δικαιούνται μετεγγραφή τώρα οι εισακτέοι του 2012?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τι πάει να πει αυτόματα? Όλοι μου λένε να μην υπολογίζω στην μεταγραφή διότι όλο και κάποιο παραθυράκι θα βρουν και δν θα την δεχτούν όμως η προθεσμία για το μηχανογραφικό τελειώνει και δεν ξέρω τι να κανω ειμαι σε αδιέξοδο..επίσης επειδή βλέπω ότι σπουδάζεις φυσικοθεραπεια που με ενδιαφέρει μπορείς να μου στείλεις την γνώμη σου σε μήνυμα ? Αξίζει η σχολή?



Εγω θα δηλώσω νοσηλευτική Καποδιστριακού και νοσηλευτική πανεπιστήμιο Πελοποννήσου όμως η Σπάρτη για μένα ειναι δύσκολη διότι πρέπει να πάρω καράβι και μετά τρεις ώρες λεωφορείο και ειναι και παραπάνω έξοδα εγω όμως δεν μένω Αθήνα μένω Χανιά δν δικαιούμαι την μεταγραφή?

οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γιατί? Στο ΚΕΣΥΠ μου είπαν πως μπορω.

αφου ουτε η Σπαρτη ουτε η Αθηνα ειναι ο μονιμος τοπος διαμονης σου!:confused: Αιτηση ναι..αλλα ελευθερη μεταφορα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
αφου ουτε η Σπαρτη ουτε η Αθηνα ειναι ο μονιμος τοπος διαμονης σου!:confused: Αιτηση ναι..αλλα ελευθερη μεταφορα;;

Αμα ειναι έτσι το μόνο στο πολυτεχνείο στα Χανιά θα μπορούσα να κάτσω και δν θα ήταν και δίκαιο γιατί πχ στην Αθήνα υπάρχουν όλες οι σχολές και μπορούν να δηλώσουν ότι θέλουν...εγω έχω πολλούς συγγενής στην Αθήνα και θα με βοηθούσε στο οικονομικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αμα ειναι έτσι το μόνο στο πολυτεχνείο στα Χανιά θα μπορούσα να κάτσω και δν θα ήταν και δίκαιο γιατί πχ στην Αθήνα υπάρχουν όλες οι σχολές και μπορούν να δηλώσουν ότι θέλουν...εγω έχω πολλούς συγγενής στην Αθήνα και θα με βοηθούσε στο οικονομικό

Αν αποδειξεις πως συγγενης σου ή εσυ μενεις σε μερος που αντιστοιχει η σχολη που περασες,καλως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδακι μου μην ακους τον καθε τυχοντα..... και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι και εχω ψαξει το θεμα...το νομοσχεδιο οριζει οτι μπορεις να μεταφερθεις σε οποιαδηποτε ομοειδη σχολη θεςΧΩΡΙΣ ΝΑΘΕΤΕΙ ΤΟΠΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ .... και εγω μενω εκτος αθηνας αλλα αθηνα αν δεν περασω κατευθειαν θα παρω μετεγγραφη ως πολυτεκνος.... σημερα το ειπε ο υφυπουργος στο σταρ και ειπε μαλιστα αυτοματα καιΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδακι μου μην ακους τον καθε τυχοντα..... και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι και εχω ψαξει το θεμα...το νομοσχεδιο οριζει οτι μπορεις να μεταφερθεις σε οποιαδηποτε ομοειδη σχολη θεςΧΩΡΙΣ ΝΑΘΕΤΕΙ ΤΟΠΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ .... και εγω μενω εκτος αθηνας αλλα αθηνα αν δεν περασω κατευθειαν θα παρω μετεγγραφη ως πολυτεκνος.... σημερα το ειπε ο υφυπουργος στο σταρ και ειπε μαλιστα αυτοματα καιΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ!!!!!

Αυτόματα δηλαδή θα πηγαίνουμε κατευθείαν να γραφομαστε στην σχολή που θέλουμε? Δεν το ήξερα ότι μίλησαν στο σταρ..σε ευχαριστω πάντως γτ όλοι μου έλεγαν ότι οι μεταγραφές ειναι λόγια του αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τιποτα...κοιτα το αυτοματα δεν το αναφερει το νομοσχεδιο το ειπαν ο λοβερδος και ο υφυπουργος σημερα....το πολυ πολυ να χρειαστει να περασεις μια βολτα απο τη σπαρτη αλλα δεν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τιποτα...κοιτα το αυτοματα δεν το αναφερει το νομοσχεδιο το ειπαν ο λοβερδος και ο υφυπουργος σημερα....το πολυ πολυ να χρειαστει να περασεις μια βολτα απο τη σπαρτη αλλα δεν νομιζω

Καλά ας παρω την μεταγραφή και δεν με νοιάζει να πάω στην Σπάρτη...με προβληματίζει όμως μη βρουν κανένα παραθυράκι και μείνουμε εκτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν νομιζω...ειδικα οι πολυτεκνοι ειναι λιγοι...οι τριτεκνοι ειναι πολλοι.....εν τελει εγω θα παρω μετεγγραφη πιστευω οπως και εσυ...αυτο με τον ιδιο τοπο που μενεις παντως δεν ισχυει ΣΙΓΟΥΡΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleniKat

Νεοφερμένος

Η EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδακι μου μην ακους τον καθε τυχοντα..... και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι και εχω ψαξει το θεμα...το νομοσχεδιο οριζει οτι μπορεις να μεταφερθεις σε οποιαδηποτε ομοειδη σχολη θεςΧΩΡΙΣ ΝΑΘΕΤΕΙ ΤΟΠΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ .... και εγω μενω εκτος αθηνας αλλα αθηνα αν δεν περασω κατευθειαν θα παρω μετεγγραφη ως πολυτεκνος.... σημερα το ειπε ο υφυπουργος στο σταρ και ειπε μαλιστα αυτοματα καιΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ!!!!!


Νομιζω οτι οι μεταγραφες αφορουν τον μονιμο τοπο διαμονης σου..( το εχω ψαξει και εγω ως τριτεκνη).. Χωρις το τοπικο κριτηριο εξαλλου θα μαζευτουν ολοι Αθηνα, κατι που δεν φαινεται και πολυ λογικο...:)

Για τις μεταγραφες τριτεκνων και πολυτεκων γνωριζει κανεις αν χρειαζονται ειδικα εγγραφα τριτεκνιας και πολυτεκνιας αντιστοιχα/? Γτ εφοσον μιλουν για αυτοματες μεταγραφες πως αποδυκνειεται η τριτεκνια/πολυτεκνια στο μηχανογραφικο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σιγουρα χρειαζονται τετοια εγγραφα...αλλα δε μου λες μπορεις να μου παραθεσεις το νομο που οριζει αυτο για τον τοπο κατοικιας???αλλα συγγνωμη δεν υπαρχει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top