Μετεγγραφές 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο, νόμιζω. Ίσως περάσεις Αθήνα, ωστόσο. Καλή τύχη!
Τι στο καλό όμως; Πόσοι θα διεκδικήσουν μεταγραφή και πόσοι θα έχουν τόσα πολλά μόρια; Αν ειχα 1 θα ήταν όντως δυσκολο αλλά με 4 νομιζω πως εχω μικρη ελπιδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Τι στο καλό όμως; Πόσοι θα διεκδικήσουν μεταγραφή και πόσοι θα έχουν τόσα πολλά μόρια; Αν ειχα 1 θα ήταν όντως δυσκολο αλλά με 4 νομιζω πως εχω μικρη ελπιδα!

Μόλις είδα ότι οι εισακτέοι με μετεγγραφή στο εν λόγω τμήμα είναι 63, οπότε όχι και άσχημα τα τέσσερα μόρια. Αλλά εδώ και αλλού διαβάζω πως ούτε καν τα 5 μόρια θεωρούνται "σοβαρά". Μην το αποκλείεις, δεν είναι λίγοι αυτοί που θα επιθυμούσαν μια μετεγγραφή στην Αθήνα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα δηλώσουν Κομοτηνή (ή Θεσ/κη) και άρα ρισκάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μόλις είδα ότι οι εισακτέοι στο εν λόγω τμήμα είναι 63, οπότε όχι και άσχημα τα τέσσερα μόρια. Αλλά εδώ και αλλού διαβάζω πως ούτε καν τα 5 μόρια θεωρούνται "σοβαρά". Μην το αποκλείεις, δεν είναι λίγοι αυτοί που θα επιθυμούσαν μια μετεγγραφή στην Αθήνα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα δηλώσουν Κομοτηνή (ή Θεσ/κη) και άρα ρισκάρουν.

Θα δείξει!!! Ελπίζω να πανε ολα καλά!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Και εγώ το σκέφτομαι αυτό αν δεν πάρω μεταγραφή.....άσε που αν μένετε 2-3 άτομα μειώνονται πού τα έξοδα.....Κρήτη έχει γκαρσονιέρες με 150 ευρώ....οκ μπορεί να μην είναι σε τέλεια κατάσταση αλλά μαι χαρά για να μείνεις.....ούτως η άλλως από ότι ακούω τα παιδιά όλη μέρα έξω είναι...χααχ :clapup:



Από όσο νομίζω πέρυσι έγιναν αμέσως.....αν εξαιρέσεις βέβαια ότι τα ξανά άλλαξαν το σεπτέμβρη και είπαν ότι δεν θα ισχύσουν.....τα παιδιά γράφτηκαν και πήραν αμέσως εκεί που δήλωσαν....σίγουρα πριν τα χριστούγεννα από παιδιά που ξέρω....και φέτος κανονικά πρέπει να γίνει το ίδιο....μιας και θα είναι λιγότερες οι μεταγραφές.....! Αν κάνω λάθος διόρθωσε με...! :D

Δεν τίθεται θέμα να μείνω σε δικό μου σπίτι (ακόμη και με συγκάτοικο). Θα είναι πάρα πολύ δύσκολο οικονομικά και ειδικά για το πρώτο έτος το έχω αποκλείσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ρε παιδιά με 5 η 6 μόρια να ελπίζω για μεταγραφή χημικό Αθήνα ?λέω 5 η 6 επδ δεν είμαι ακόμα σγρ αν είμαι στο 1 η 2 οικονομικό κριτήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panotrela

Νεοφερμένος

Ο panotrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποτε θα ανακοινωθουν οι επιτυχοντες το μεταγραφων φετος?
Περυσι ανακοινωθηκαν καπου αρχες δεκεμβρη ενω το 13 νομιζω ανακοινωθηκαν στο τελος του πρωτου εξαμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ρε παιδιά σε περίπτωση που αργήσουν να βγουν οι μεταγραφές εμείς μπορούμε να παρακολουθούμε μαθήματα από την πόλη μας.....υπάρχουν όντως καθηγητές που δεν σου επιτρέπουν να μπεις εάν δεν είσαι εγγεγαμμένος στο τμήμα της συγκεκριμένης πόλης??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Η είσοδος στις παραδόσεις είναι ελεύθερη για ολους. Αν ομως εχετε κ εργαστήρια, τοτε το πιο πιθανό είναι να μη σου επιτραπει να παρακολουθησεις σε αυτα μέχρι να μετεγγραφεις στην πολη σου. Αυτα ισχύουν απ οσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Η είσοδος στις παραδόσεις είναι ελεύθερη για ολους. Αν ομως εχετε κ εργαστήρια, τοτε το πιο πιθανό είναι να μη σου επιτραπει να παρακολουθησεις σε αυτα μέχρι να μετεγγραφεις στην πολη σου. Αυτα ισχύουν απ οσο ξέρω.
Ευχαριστώ.....τα αει απο θεωρητική δεν νομιζω να εχουν πολλα εργαστηρια...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ρε παιδιά σε περίπτωση που αργήσουν να βγουν οι μεταγραφές εμείς μπορούμε να παρακολουθούμε μαθήματα από την πόλη μας.....υπάρχουν όντως καθηγητές που δεν σου επιτρέπουν να μπεις εάν δεν είσαι εγγεγαμμένος στο τμήμα της συγκεκριμένης πόλης??? :hmm:

Επειδή φέτος ήταν πολλοί οι φοιτητές που περίμεναν μετεγγραφή, στο δικό μας τμήμα ο καθηγήτης είπε σε όσα παιδιά αναμένουν μετεγγραφή να καθίσουν μετά το μάθημα να του γράψει σε κατάσταση, ώστε να βγάλουν το πρόγραμμα των εργαστήριων. Λογικά, κάτι τέτοιο έγινε και σε άλλες σχολές/τμήματα, δεν πιστεύω να είμασταν οι μοναδικοί.:D
Επομένως, όταν με το καλό ξεκινήσουν τα μαθήματα, συννενοήσου με τον υπεύθυνο του εργαστήριο πώς θα γίνει να παρακολουθείς τα εργαστηριακά μαθήματα μέχρι να εγγριθεί η μετεγγραφή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Επειδή φέτος ήταν πολλοί οι φοιτητές που περίμεναν μετεγγραφή, στο δικό μας τμήμα ο καθηγήτης είπε σε όσα παιδιά αναμένουν μετεγγραφή να καθίσουν μετά το μάθημα να του γράψει σε κατάσταση, ώστε να βγάλουν το πρόγραμμα των εργαστήριων. Λογικά, κάτι τέτοιο έγινε και σε άλλες σχολές/τμήματα, δεν πιστεύω να είμασταν οι μοναδικοί.:D
Επομένως, όταν με το καλό ξεκινήσουν τα μαθήματα, συννενοήσου με τον υπεύθυνο του εργαστήριο πώς θα γίνει να παρακολουθείς τα εργαστηριακά μαθήματα μέχρι να εγγριθεί η μετεγγραφή σου.

Σε ευχαριστώ πολύ...μακάρι να εγκριθεί.....7 μόρια είναι αυτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Αυτό που το είδες;:eek: Μακάρι να είναι έτσι γιατί ένας μπορεί να έχασε για λίγο τη σχολή που ήθελε και ο άλλος που έγραψε χάλια να του πάρει τη θέση γιατί εντάσσεται σε 3-4 κριτήρια.


Το υπουργείο επισήμως ανακοίνωση δεν έχει βγάλει γιατί ακόμα επεξεργάζονται το νομοσχέδιο,το είδα όμως εδώ https://360pedia.gr/meteggrafes-kai-apo-to-exwteriko-kai-se-ola-ta-eth/

Αυτό είπαν θα γίνει σε περίπτωση ισοβαθμίας στα άλλα μόρια που μαζεύονται ανάλογα με τα κριτήρια που έχεις

Παιδιά....τι εννοεί ακριβώς με αυτό....."Στις ως άνω περιπτώσεις, μεταξύ του τόπου κατοικίας των γονέων ή του έχοντος την επιμέλεια και του τόπου σπουδών του αδελφού, προτεραιότητα για την μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι οι πόλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη." Αφού οι περισσότεροι θέλουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αυτό είπαν θα γίνει σε περίπτωση ισοβαθμίας στα άλλα μόρια που μαζεύονται ανάλογα με τα κριτήρια που έχεις

Παιδιά....τι εννοεί ακριβώς με αυτό....."Στις ως άνω περιπτώσεις, μεταξύ του τόπου κατοικίας των γονέων ή του έχοντος την επιμέλεια και του τόπου σπουδών του αδελφού, προτεραιότητα για την μετεγγραφή έχει ο τόπος που δεν είναι οι πόλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη." Αφού οι περισσότεροι θέλουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.... :confused:

Π.χ. αν δηλώσεις Λάρισα (γονείς ή κηδεμόνες) και Θεσσαλονίκη (αδελφός/-ή), θα πας Λάρισα. 99% νομίζω πως αυτό εννοούν. Κι εσύ 7 μόρια,ε; Πιστεύεις ότι επαρκούν; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Π.χ. αν δηλώσεις Λάρισα (γονείς ή κηδεμόνες) και Θεσσαλονίκη (αδελφός/-ή), θα πας Λάρισα. 99% νομίζω πως αυτό εννοούν. Κι εσύ 7 μόρια,ε; Πιστεύεις ότι επαρκούν; :/

μμ και αν εκει που μενεις δεν εχει πανεπιστημιο...τελος παντως......και εγω εχω 7 μορια κα πιστευω πως εχω πιθανοτητες και αν οχι για αθηνα σιγουρα κρητη....αλλα θελω αθηνα....κατα τη γνωμη το maximum που μπορει να εχει καποιος ειναι γυρω στα 10...δηλαδη...5 απο το εισοδημα....2 απο τη πολυτεκνεια....1 απο αδερφο που σπουδαζει και αλλο 1 απο τεκνο ενος γονεα....τωρα να εχει και αναπηρια η να εχουν πεθανει και οι 2 γονεις μου φαινεται πολυ.....και αν εχει ενα απο αυτα δεν νομιζω να εχει ολα τα αλλα......πιστευω οτι οι περιοσσοτεροι τηρουν οικονομικα....πολυτκενια/τριτεκνια και αδερφο...αντε να εχει πεθανει και ο ενας γονιος..... :hmm: να ρωτησω κατι αλλο....εμενα που ξανα δωσε ο αδερφος μου φετος γιατι περυσι δεν περασε....αν περασει καπου ισχυει το κρητηριο οτι εχω αδερφο που σπουδαζει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
@merendaki δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω πως όχι. Τσέκαρέ το. Εγώ για Θεσσαλονίκη θέλω, αν και παίζει να την πιάσω, και παίρνουν μόνο 15 άτομα (πληροφορική). Γενικά, ακούω πως από 6 και πάνω μόρια είναι πολύ καλά (αναλόγως το τμήμα ofc).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
@merendaki δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω πως όχι. Τσέκαρέ το. Εγώ για Θεσσαλονίκη θέλω, αν και παίζει να την πιάσω, και παίρνουν μόνο 15 άτομα (πληροφορική). Γενικά, ακούω πως από 6 και πάνω μόρια είναι πολύ καλά (αναλόγως το τμήμα ofc).
οταν λενε 15% εννοουν των εισακτεων....δηλαδη αν ενα τμημα εχει 100 εισακτεους θα παρουν 15 αν εχει 200 ...θα παρουν 30 αν εχει 180....θα παρουν τοσους(δεν ειμαι καλη στα μαθηματικα κα ιδεν ξερω ποσους ακριβως) ετσι δεν παει??? :)
εγω θελω νηπιαγωγων....και αν παρουμε ποτε θα ανακοινωθουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
οταν λενε 15% εννοουν των εισακτεων....δηλαδη αν ενα τμημα εχει 100 εισακτεους θα παρουν 15 αν εχει 200 ...θα παρουν 30 αν εχει 180....θα παρουν τοσους(δεν ειμαι καλη στα μαθηματικα κα ιδεν ξερω ποσους ακριβως) ετσι δεν παει??? :)
εγω θελω νηπιαγωγων....και αν παρουμε ποτε θα ανακοινωθουν??


Αυτό ακριβώς εννοούν. :) Συνήθως τα ανακοινώνουν τέλη Δεκέμβρη-αρχές Γενάρη. Πιστεύω πως παίζει ρόλο και ο αριθμός των αιτήσεων, οι οποίες δε θα είναι πολλές αν τα παιδιά δήλωσαν/δηλώσουν τις πόλεις τους (δηλ. χωρίς να τους νοιάζει το τμήμα καθαυτό.. Τέτοιοι που είναι οι καιροί, τι να πει κανείς..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.


Αυτό ακριβώς εννοούν. :) Συνήθως τα ανακοινώνουν τέλη Δεκέμβρη-αρχές Γενάρη. Πιστεύω πως παίζει ρόλο και ο αριθμός των αιτήσεων, οι οποίες δε θα είναι πολλές αν τα παιδιά δήλωσαν/δηλώσουν τις πόλεις τους (δηλ. χωρίς να τους νοιάζει το τμήμα καθαυτό.. Τέτοιοι που είναι οι καιροί, τι να πει κανείς..)

Μακάρι να πάρουμε..παντως περυσι τα παιδια ηταν πολυ τυχαιρα...και ευκολα θεματα και ελευθερες μεταγγραφες..... :whistle:
αλλιως παρακολουθουμε εκει που θελουμε μεχρι να δουμε τι θα γινει και δινουμε μαθηματα στην πολη που περασαμε...αυτο αραγε θα μπορουμε να το κανουμε για ολη τη φοιτητικη ζωη....?? δυσκολο εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Μακάρι να πάρουμε..παντως περυσι τα παιδια ηταν πολυ τυχαιρα...και ευκολα θεματα και ελευθερες μεταγγραφες..... :whistle:
αλλιως παρακολουθουμε εκει που θελουμε μεχρι να δουμε τι θα γινει και δινουμε μαθηματα στην πολη που περασαμε...αυτο αραγε θα μπορουμε να το κανουμε για ολη τη φοιτητικη ζωη....?? δυσκολο εε?

Αυτό δεν παίζει γιατί δεν είναι ίδια όλα τα μαθήματα/εξάμηνο και σε αρκετές περιπτώσεις είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.

Όσο για πέρσι, σχετικό είναι. Εύκολα θέματα->ψηλές βάσεις. Και οι ελεύθερες μετεγγραφέ=μεγάλη βλακεία, διότι τις έπαιρναν και παιδιά χωρίς να πληρούν κάποιο ή κάποια από τα εισοδηματικά ή κοινωνικά κριτήρια (πολλοί γνωστοί μου), με αποτέλεσμα την υπερσυσσώρευση σπουδαστών στα αστικά κέντρα, που σε συνδυασμό με την ποικιλία των μαθητικών δυνατοτήτων ---> υποβάθμιση σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μετεγγραφεί μόνο σε μία πόλη (πχ. Θεσσαλονίκη), μπορεί να το κάνει; Είναι υποχρεωτικό να δηλώσει 2;
Αν η απάντηση του πρώτου ερωτήματος είναι αρνητική και του δεύτερου θετική, τι γίνεται με τα τμήματα που υπάρχουν μόνο σε δύο πόλεις; (πχ ξένες φιλολογίες [Αθήνα & Θεσσαλονίκη])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top