Μεταπτυχιακό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο με Προπτυχιακο στο εξωτερικό

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Υπάρχει κανενας που να γνωρίζει, ποιες ειναι οι βαθμολογικές απαιτησεις (πάνω κατω) σε Ελληνικα πανεπιστήμια, για μεταπτυχιακά προγράμματα, από απόφοιτους Βρετανικών Πανεπιστημίων;
Όσες προκυρήξεις έχω διαβάσει είτε λενε γενικούρες έιτε δεν αναφέρουν καν ελάχιστη βαθμολογία. Ξερει κανενας σας τι περιπου παιζει; Στη Βρετανια για παράδειγμα ζητάνε 1st Class Honours, 2:1 Honours, ενω μερικά μπορεί να δεχθουν και με 2:2. Κάποιος που να εχει αναλογη εμπειρία με ελληνικο πανεπιστήμιο;

Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πολλα μεταπτυχιακα δεν απαιτουν καποια ελαχιστη βαθμολογια. Αυτο παλι μπορει να σημαινει ειτε οτι ο βαθμος δεν παιζει κανενα ρολο, ειτε οτι δεν υπαρχει καποιο cutoff αλλα οσο υψηλοτερος ειναι ο βαθμος, τοσο περισσοτερα μορια παιρνεις στην τελικη βαθμολογια.

Παντως γενικα νομιζω ειναι πολυ χοντρικα 2:1 honours = Λιαν καλως (>= 6,5), και νομιζω εαν τυχον θελει καποιο πανεπιστημιο βαθμο πτυχιου συνηθως ζηταν 6,5.

Γενικα νομιζω εξαρταται απο το πανεπιστημιο και τον κλαδο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Nτίνα καλησπέρα! Ψάχνοντας και εγώ για μεταπτυχιακά έχω καταλήξει στο ότι είναι ανάλογα τι κριτήρια βάζει το κάθε μεταπτυχιακό και τι ζήτηση έχει φυσικά. Στα πανεπιστήμια της επαρχίας μπορεί και να σε πάρουν με σχετικά χαμηλό βαθμό. Πάντως σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι με πάνω από 7 μ.ο μπορείς να γίνεις δεκτός σε ένα καλό μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
ευχαριστω πολύ παιδια!! και εγω αυτο σκεφτομουν obito, οτι μαλλον απλα υπολογιζουν "μορια" αναλογα του βαθμου, οποτε οσο πιο ψηλος τοσο καλυτερα...
και παλι ευχαριστω πολύ!! Αν καποιος άλλος έχει πιο συγκεκριμενα παραδείγματα, είτε απο προσωπική του εμπειρια είτε απο κάποιο φιλο/γνωστο και για καποιο λογο δε θελει να τα πει δημοσια στο topic, θα εκτιμουσα ενα πμ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Στα περισσοτερα σοβαρα μεταπτυχιακα ολοι σταθμιζονται βασει μοριων...Σε αυτη τη διαδικασια μετραει α)βαθμος πτυχιου, β)συστατικες επιστολες-λοιπα στοιχεια , γ) συνεντευξη με διαφορετικο συντελεστη σταθμισης το καθενα...Δηλαδη αλλοι δινουν μεγαλυτερη εμφαση στο α, αλλοι στο β και αλλοι στο γ..

Τυπικα υπαρχει κατωτατο οριο Μ.Ο= 6,5 αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!

Υπάρχει κανενας που να γνωρίζει, ποιες ειναι οι βαθμολογικές απαιτησεις (πάνω κατω) σε Ελληνικα πανεπιστήμια, για μεταπτυχιακά προγράμματα, από απόφοιτους Βρετανικών Πανεπιστημίων;
Όσες προκυρήξεις έχω διαβάσει είτε λενε γενικούρες έιτε δεν αναφέρουν καν ελάχιστη βαθμολογία. Ξερει κανενας σας τι περιπου παιζει; Στη Βρετανια για παράδειγμα ζητάνε 1st Class Honours, 2:1 Honours, ενω μερικά μπορεί να δεχθουν και με 2:2. Κάποιος που να εχει αναλογη εμπειρία με ελληνικο πανεπιστήμιο;

Ευχαριστώ!!

Αγαπητή Ντίνα θα ήθελα να σου προτείνω να μείνεις πάση θυσία έξω για το μεταπτυχιακό σου. Εδώ παιδιά που τελειώνουν το προπτυχιακό τους στην Ελλάδα, εξαντλούν όλες τις πιθανότητες προκειμένου να κάνουν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και εσύ που έχεις μάθει τα κατατόπια τόσον καιρό εκεί, θα γυρίσεις πίσω; Βέβαια δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι αλλά πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά πριν το αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πολυ θα το ηθελα, αλλά με 7χιλιαδες λιρες το χρονο (στην καλυτερη περιπτωση) ειναι αρκετα χλωμο.... οσο για απευθειας διδακτορικο, δεν υπαρχει περιπτωση, παίρνουν μονο την αφροκρεμα...
Προς το παρον σκεφτομαι μεταπτυχιακο στην Ελλαδα, και μετα βλεπουμε...το πανεπιστημιο π ειμαι τωρα προσφερει career services σε alumni μεχρι και 3 χρονια μετα την αποφοίτηση και όσο μπορω γνωριζω καθηγητες και παίρνω εμπειρίες σε εργαστηριακο περιβάλλον.... Ελπιζω αυτο να βοηθησει να επιστρεψω εξω αργοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Υποτροφίες, δάνειο, εργασία δεν παίζουν καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που λέει ο Vold τα έψαξες εξονυχιστικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πολυ θα το ηθελα, αλλά με 7χιλιαδες λιρες το χρονο (στην καλυτερη περιπτωση) ειναι αρκετα χλωμο.... οσο για απευθειας διδακτορικο, δεν υπαρχει περιπτωση, παίρνουν μονο την αφροκρεμα...
Προς το παρον σκεφτομαι μεταπτυχιακο στην Ελλαδα, και μετα βλεπουμε...το πανεπιστημιο π ειμαι τωρα προσφερει career services σε alumni μεχρι και 3 χρονια μετα την αποφοίτηση και όσο μπορω γνωριζω καθηγητες και παίρνω εμπειρίες σε εργαστηριακο περιβάλλον.... Ελπιζω αυτο να βοηθησει να επιστρεψω εξω αργοτερα!

Αν στο αντικειμενο σου υπαρχει κατι σχετικο, μηπως να εψαχνες για καποιο αγγλοφωνο σε Ολλανδια ή Σκανδιναβικες χωρες; Διδακτρα εως 2000 ευρω στην πρωτη περιπτωση, δωρεαν στην δευτερη, σιγουρα πολυ πιο συμφερουσες προτασεις απο ΗΒ. Και συνηθως ειναι ετησια, οποτε και η οποια οικονομικη επιβαρυνση για την διαβιωση δεν θα τραβηξει επι μακρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, αλλα τα εχω σκεφτει όλα...δανεια δεν θελω να μπλεκω, υποτροφιες δινονται ειτε αναλογα των βαθμων ειτε ακολουθωντας αυστηρα κριτηρια οικογενειακου περιβαλλοντος/αντικειμενου/καταγωγης κλπ κλπ, οποτε δεν μπορω να στηριθω σε αυτα... οσο για αλλη χωρα ειναι εντελως εκτος συζητησης, γιατι εκει παιζουν και αλλοι παραγοντες...φετος ξεκινησε να σπουδαζει ο αδερφος μου στην ιδια πολη με εμενα, οποτε ή θα μεινω εδώ ή θα γυρισω ελλάδα, δύο σπίτια στο εξωτερικο παραπαει (ακομα και για ενα χρονο).

Και παλι ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αφού ήρθε και ο αδελφός σου τότε τα έξοδα του ενοικίου και της διατροφής είναι ήδη καλυμμένα. Θα μένετε μαζί και όταν μαγειρεύετε θα βάζετε λίγη παραπάνω ποσότητα η οποία θα είναι μηδαμινού κόστους. Νομίζω ότι η άφιξη του αδελφού σου είναι ένα επιπλέον θετικό στοιχείο για να μείνεις εκεί. Και την επιλογή του δανείου (αν δεν υπάρχει εναλλακτική) μην την απορρίπτεις. Αν δεν το πάρεις γι αυτόν το λόγο τότε γιατί θα το πάρεις; Τέλος πάντων δεν θέλω να σε στενοχωρώ, εσύ ξέρεις καλύτερα. Πάντως μη βιαστείς να φύγεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μα ο αδελφος μου, εχει ερθει στη Βρετανια οπου τα μεταπτυχιακα κοστιζουν! Εαν εγω αποφασισω να παω πχ στη Σουηδια, θα εχουμε ενα σπιτι στη Βρετανια, ενα στη Σουηδια, αυτο ειναι το θεμα :)
Αλλιως θα πρεπει να πληρωσω αδρα το μεταπτυχιακο μου, και αναγκαστικα να ειναι και στην ιδια πολη, για να γλιτωσουμε παλι και δευτερο σπιτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να συγκατοικούσες με τον αδελφό σου έλεγα. Εξάλλου και εδώ να έρθεις, φαντάζομαι θα ψάξεις κάποιο καλό μεταπτυχιακό πάνω στην ειδικότητά σου το οποίο δεν είναι σίγουρο ότι θα το βρεις στην πόλη της μόνιμης κατοικίας των γονιών σου (έχω ακούσει πως πολύ καλά μεταπτυχιακά έχει το Βιολογικό του Πανεπιστημίου Κρήτης). Σου εύχομαι καλή τύχη ο,τι κι αν κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Η γνωμη μου ειναι οτι για 2-2500 ευρω δεν αξιζει να γυρισεις Ελλαδα για ενα μεταπτυχιακο που ειναι n κλασεις κατωτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλα αυτο το "κλασης ανωτερο" σχετικο ειναι, αλλα ανοιγουμε αλλο μεγαλο θεμα οποτε αστο....το θεμα ειναι για τις 6-7χιλιαδες λιρες !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σε ποια πόλη μένεις στο UK; Αν μένεις σχετικά κοντά στην Σκωτία, ένα μεταπτυχιακό εκεί θα ήταν ιδανικό, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
εκει μενω...6-7 χιλιαδες το χρονο για τους ευρωπαιους vold :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχεις ψάξει να δεις πόσο κοστίζουν τα μεταπτυχιακά σε προγράμματα που σ'ενδιαφέρουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
εκει μενω...6-7 χιλιαδες το χρονο για τους ευρωπαιους vold :D

Γιατί τόσα πολλά; Έχω ακούσει για τα μισά, όχι τόσα πολλά.
Θα επιμείνω στο γεγονός πως αν είναι για ένα χρόνο το μεταπτυχιακό σου είναι πολύ καλή η επιλογή παροχής δανείου. Μόνο για ένα χρόνο.
Το ξεχρεώνεις με πολύ ευνοικούς όρους απ' ότι έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top