Μεταπτυχιακό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο με Προπτυχιακο στο εξωτερικό

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μάλιστα, κατάλαβα. Άνθρακας ο θησαυρός.

Όταν μικρό μου πας στην Αγγλία με μηδέν προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό και σε απορροφήσουν, έλα να μας πεις πώς έγινε το θαύμα. Μέχρι τότε, κράτα μια πισινή μήπως τυχόν αποδειχτεί ότι δεν ξέρεις τι λες. Φιλική συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συμφωνώ με την nina-nana. Είναι παρα πολυ κακο να είσαι απόφοιτος μεταπτυχιακού χωρίς προϋπηρεσία. Πρέπει να είσαι First class μήπως και σε τσιμπήσει κανένας, αλλά μετράει γενικά αρνητικά το να μην έχεις δουλέψει κάπου. Επίσης, οι απόφοιτοι των πανεπιστημιων που λες δεν είναι Έλληνες χωρίς προϋπηρεσία αλλά βορειοευροπαιοι Κινέζοι Ινδοί και άλλων εθνικοτητων που είτε είναι μυαλάρες, είτε έχουν γερά λεφτά είτε έχουν δυνατή προϋπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μαλιστα...τοτε ο ξαδερφος μου προερχομενος από Ασσοε με ΜΗΔΕΝΙΚΗ προυπηρεσια (ουτε καν τους 3 μηνες που εχουμε πρακτικη εδω περα) αποφοιτος του τμηματος finance του bath που επιασε δουλεια στην bank of england ειναι τυχερος ή ιδιοφυια..το ιδιο και η κοπελα του αποφοιτη finance του surrey που πλεον δουλευει ως risk analyst...

Επειδη αυτη η κουβεντα παει πολυ μακρια καλυτερα να σταματησουμε εδω...Οσο για μενα nina-nana δεν μπορω να σε διαψευσω γιατι απλα εχω αλλους στοχους στη ζωη μου

Ευτυχως σε διαψευδουν προσωπικες μου εμπειριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εντάξει, αφού συνέβει στον ξαδερφό σου και στην κοπέλα του, θα πρέπει να ισχύει για όλους. Στην Αγγλία πας με μεταπτυχιακό και χωρίς προϋπηρεσία και πιάνεις δουλειά στο Bank of England. Σου στρώνουν και κόκκινο χαλί μήπως?

Λοιπόν, να σας πω κι εγώ κάτι άλλο. Μια φίλη μου παράτησε το σχολείο χωρίς να κάνει A levels και έγινε Director σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών. Τι τα θέλετε τα πανεπιστήμια και τα μεταπτυχιακά; Προφανώς είναι περιττά. Απολυτήριο γυμνασίου και όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι θα πιασει κανεις δουλεια στην τραπεζα της Αγγλιας...Ολη η κουβεντα ξεκινησε επειδη ειπες οτι με μεταπτυχιακο θεωρησαι overqualified πραγμα το οποιο ειναι τελειως ακυρο...Δηλαδη αντι να πηγαινουμε μπροστα καλυτερα να γυρναμε πισω

Με τη λογικη σου σημερα ενας αποφοιτος προπτυχιακος με 2nd class degree ειναι πιο ανταγωνιστικος απο εναν αποφοιτο μεταπτυχακου...Οκ με την ιδια λογικη εγω λεω να παρεις ενα πτυχιο με 5 γιατι θα εσαι πιο ανταγωνιστικος απο αυτον με το 7...Μπουρδες

Τελειωνοντας, ειπες οτι η εργασιακη εμπειρια ειναι πολυτιμη ακομα και αν δεν ειναι στο αντικειμενο σου...Σωστο ας παμε ολοι να δουλεψουμε deliverαδες για κανα χρονο, να το βαλουμε στο βιογραφικο και να πανηγυριζουμε γιατι θα πλεον θα εχουμε θεσει τον πηχη πολυ ψηλα για τους υπολοιπους ανταγωνιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
panagiotis econ νομίζω ότι έχεις λίγο λάθος εικόνα για την αγορά εργασίας. Οι βαθμοί και τα πτυχία δεν είναι πάντα επαρκή...για το αυτονόητο: χρόνο για προσωπική σκέψη. Όλοι επηρεάζονται από τους άλλους. Ζούμε στην εποχή του "να κάνω ένα μάστερ αφού κάνουν όλοι" χωρίς να εξετάζουμε δυνατότητες, ικανότητες, θέλω, στόχους, ...κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι θα πιασει κανεις δουλεια στην τραπεζα της Αγγλιας...Ολη η κουβεντα ξεκινησε επειδη ειπες οτι με μεταπτυχιακο θεωρησαι overqualified πραγμα το οποιο ειναι τελειως ακυρο...Δηλαδη αντι να πηγαινουμε μπροστα καλυτερα να γυρναμε πισω

Το ότι έχεις κάποια έξτρα χαρτιά στο συρτάρι σου δεν σημαίνει ότι μόλις βγεις στην αγορά εργασίας θα σε απορροφήσουν.
Ένα πτυχίο μπορεί να το έχει ο καθένας, όρεξη για δουλειά και ικανότητα όμως ;

Τελειωνοντας, ειπες οτι η εργασιακη εμπειρια ειναι πολυτιμη ακομα και αν δεν ειναι στο αντικειμενο σου...Σωστο ας παμε ολοι να δουλεψουμε deliverαδες για κανα χρονο, να το βαλουμε στο βιογραφικο και να πανηγυριζουμε γιατι θα πλεον θα εχουμε θεσει τον πηχη πολυ ψηλα για τους υπολοιπους ανταγωνιστες

Νομίζω πως λέγοντας σε άλλο αντικείμενο δεν εννοούσε κάτι τελείως διαφορετικό αλλά πάνω στην επιστήμη που ακολουθείς, απλά όχι απαραίτητα στον κλάδο που ειδικεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι θα πιασει κανεις δουλεια στην τραπεζα της Αγγλιας...Ολη η κουβεντα ξεκινησε επειδη ειπες οτι με μεταπτυχιακο θεωρησαι overqualified πραγμα το οποιο ειναι τελειως ακυρο...Δηλαδη αντι να πηγαινουμε μπροστα καλυτερα να γυρναμε πισω

Με τη λογικη σου σημερα ενας αποφοιτος προπτυχιακος με 2nd class degree ειναι πιο ανταγωνιστικος απο εναν αποφοιτο μεταπτυχακου...Οκ με την ιδια λογικη εγω λεω να παρεις ενα πτυχιο με 5 γιατι θα εσαι πιο ανταγωνιστικος απο αυτον με το 7...Μπουρδες

Τελειωνοντας, ειπες οτι η εργασιακη εμπειρια ειναι πολυτιμη ακομα και αν δεν ειναι στο αντικειμενο σου...Σωστο ας παμε ολοι να δουλεψουμε deliverαδες για κανα χρονο, να το βαλουμε στο βιογραφικο και να πανηγυριζουμε γιατι θα πλεον θα εχουμε θεσει τον πηχη πολυ ψηλα για τους υπολοιπους ανταγωνιστες
Άκου αγοράκι μου γιατί πολύ το ζαλίσαμε το θέμα.

ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ αυτός που έχει μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών είναι overqualified για τις περισσότερες δουλειές, ειδικά αν δεν έχει προϋπηρεσία. Προφανώς δεν ισχύει σε όλους τους κλάδους αλλά σίγουρα ισχύει για το 80% περίπου των θέσεων εργασίας. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι Βρετανοί δίνουν ελάχιστη σημασία στις σπουδές και πολύ περισσότερη στην προϋπηρεσία. Για να βρεις μια δουλειά δεν έχει σημασία τι λένε τα χαρτιά αλλά τι γράφουν οι συστατικές επιστολές. Αν σου λείπουν skills ή γνώσεις, γι' αυτό υπάρχει το training department.

Σκέψου ότι μόνο το 40% των αποφοίτων λυκείου πάνε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Με τη δική σου θεώρηση των πραγμάτων, οι περισσότεροι Βρετανοί θα έπρεπε να είναι άνεργοι και οι περισσότεροι εργαζόμενοι σε white collar jobs ξένοι, πράγμα που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Ο απόφοιτος με το 2nd class degree μια χαρά ανταγωνιστικός είναι. Άλλωστε πολύ λίγοι παίρνουν 1st.

Η εργασιακή εμπειρία είναι σημαντική για τον εργοδότη κυρίως όταν είναι από χώρο ανάλογο με αυτό στον οποίο ψάχνεις δουλειά. Αλλά και ντελιβεράς να έχεις δουλέψει μια χαρά είναι, γιατί δείχνεις πως είσαι αξιόπιστος, έχεις people skills, δεν είσαι μαλθακός και κυρίως δεν έχεις πάρει ψηλά τον αμανέ "εγώ είμαι ο μάγκας ο καλός με τα πολλά πτυχία, δοξάστε με". Χίλιες φορές προτιμότερος ο νέος απόφοιτος που έχει δουλέψει ντελιβεράς από αυτόν που τα τελευταία 5 χρόνια έτρωγε τα έτοιμα λεφτά του μπαμπά. Τουλάχιστον ξέρεις πως ο ντελιβεράς αποκλείεται να πάσχει από οξεία τεμπελίτιδα, παπλωματοπλάκωμα κλπ.

Ένα χαρτί από πανεπιστήμιο μπορεί να το πάρει ο καθένας, αυτό δεν σημαίνει πως θα αποδειχτεί ικανός και δουλευταράς.

Αυτά ισχύουν στην Αγγλία και σε διαβεβαιώ ότι τα ξέρω από πρώτο χέρι και όχι επειδή μου το είπε η ξαδέρφη μου και ο φίλος της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι εύκολο το "ένα πτυχίο μπορεί να πάρει ο καθένας". Ξέρετε κανένα Πανεπιστήμιο να μοιράζει πτυχία; Νομίζω ότι κάπου υπεραπλουστεύουμε κάποια πράγματα ενώ δεν είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Άκου αγοράκι μου γιατί πολύ το ζαλίσαμε το θέμα.

ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ αυτός που έχει μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών είναι overqualified για τις περισσότερες δουλειές, ειδικά αν δεν έχει προϋπηρεσία. Προφανώς δεν ισχύει σε όλους τους κλάδους αλλά σίγουρα ισχύει για το 80% περίπου των θέσεων εργασίας. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι Βρετανοί δίνουν ελάχιστη σημασία στις σπουδές και πολύ περισσότερη στην προϋπηρεσία. Για να βρεις μια δουλειά δεν έχει σημασία τι λένε τα χαρτιά αλλά τι γράφουν οι συστατικές επιστολές. Αν σου λείπουν skills ή γνώσεις, γι' αυτό υπάρχει το training department.

Σκέψου ότι μόνο το 40% των αποφοίτων λυκείου πάνε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Με τη δική σου θεώρηση των πραγμάτων, οι περισσότεροι Βρετανοί θα έπρεπε να είναι άνεργοι και οι περισσότεροι εργαζόμενοι σε white collar jobs ξένοι, πράγμα που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Ο απόφοιτος με το 2nd class degree μια χαρά ανταγωνιστικός είναι. Άλλωστε πολύ λίγοι παίρνουν 1st.

Η εργασιακή εμπειρία είναι σημαντική για τον εργοδότη κυρίως όταν είναι από χώρο ανάλογο με αυτό στον οποίο ψάχνεις δουλειά. Αλλά και ντελιβεράς να έχεις δουλέψει μια χαρά είναι, γιατί δείχνεις πως είσαι αξιόπιστος, έχεις people skills, δεν είσαι μαλθακός και κυρίως δεν έχεις πάρει ψηλά τον αμανέ "εγώ είμαι ο μάγκας ο καλός με τα πολλά πτυχία, δοξάστε με". Χίλιες φορές προτιμότερος ο νέος απόφοιτος που έχει δουλέψει ντελιβεράς από αυτόν που τα τελευταία 5 χρόνια έτρωγε τα έτοιμα λεφτά του μπαμπά. Τουλάχιστον ξέρεις πως ο ντελιβεράς αποκλείεται να πάσχει από οξεία τεμπελίτιδα, παπλωματοπλάκωμα κλπ.

Ένα χαρτί από πανεπιστήμιο μπορεί να το πάρει ο καθένας, αυτό δεν σημαίνει πως θα αποδειχτεί ικανός και δουλευταράς.

Αυτά ισχύουν στην Αγγλία και σε διαβεβαιώ ότι τα ξέρω από πρώτο χέρι και όχι επειδή μου το είπε η ξαδέρφη μου και ο φίλος της.

Καταρχας τα 《αγορακι μου》θα τα λες στον γκομενο σου...δεν εχει νοημα να συνεχισω βεβαια εσυ φαινεται δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις...ψαξτο δεν ειναι φυσιολογικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι εύκολο το "ένα πτυχίο μπορεί να πάρει ο καθένας". Ξέρετε κανένα Πανεπιστήμιο να μοιράζει πτυχία; Νομίζω ότι κάπου υπεραπλουστεύουμε κάποια πράγματα ενώ δεν είναι έτσι.
Στην Αγγλία ειδικά, ένα πτυχίο μπορεί όντως να το πάρει ο καθένας. Όχι ότι το παίρνει ο καθένας, αλλά αν αποφασίσεις ότι θέλεις "ένα πτυχίο", ο στόχος είναι 100% επιτεύξιμος.

Σου θυμίζω ότι μιλάμε για το πώς σκέφτονται στην Αγγλία - όχι για το πώς σκεφτόμαστε εμείς στην Ελλάδα. Στην Αγγλία μετράει περισσότερο η προϋπηρεσία παρά το χαρτί.

Καταρχας τα 《αγορακι μου》θα τα λες στον γκομενο σου...δεν εχει νοημα να συνεχισω βεβαια εσυ φαινεται δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις...ψαξτο δεν ειναι φυσιολογικο
Στον γκομένό μου!!!!!!!!!! Δεν μπορώ να σου πω πόσο χαίρομαι που νομίζεις ότι θα μπορούσα να είχα "γκόμενο" :D Για αυτό και μόνο σου στέλνω φιλάκια :kissing:

Πάντως αυτό το πράγμα που όλα τα μικρά όταν βρίσκουν τα δύσκολα σου λένε "αυτό δεν είναι φυσιολογικό, να το ψάξεις" είναι πολύ αστείο. Άλλη ατάκα δεν υπάρχει να χρησιμοποιήσετε; Να έχουμε λίγη ποικιλία βρε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Βασικα το παρεξηγησες το τελευταιο...απλα εννοουσα πως δεν το θεωρω φυσιολογικο να το συνεχισουμε

Υ.Γ δεν ειμαι και τοσο μικρος οσο νομιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το να έχεις ένα κάρο μεταπτυχιακά από καλά πανεπιστημια και καθόλου εμπειρία, προφανώς και είναι κάτι αρνητικό. Δεν ισχύει μόνο στην Αγγλία, παντού ισχυει το ότι δεν θα σε προσλάβει κανείς, με το σκεπτικό ότι θα έχεις υψηλές απαιτήσεις για κάτι στο οποίο είσαι άσχετος στην πράξη. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για το δημόσιο στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edinCFC

Νεοφερμένος

Ο edinCFC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά νιώθω ότι υπάρχει μια απαξίωση για τα πτυχία; Εννοείται ότι η εργασιακή εμπειρία είναι απαραίτητη στους περισσότερους τομείς αλλά δεν νομίζετε ότι και ένα πτυχίο με πολύ καλό βαθμό δείχνει κάτι. Δείχνει αφοσίωση, εργατικότητα, διάρκεια, ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ. Δεν είναι αυτά προσόντα που θα εκτιμήσει ένας εργοδότης; Δεν είναι απλό πράγμα να βγάλεις ένα απαιτητικό πανεπιστήμιο με καλό τονίζω βαθμό. Δεν αξίζει να εκτιμηθεί αυτό;

Οι καθηγητές μου πάντως στο Πανεπιστήμιο στην Βρετανία μου λένε ότι ένα καλό πτυχίο από εδώ θα μου ανοίξει όλες τις πόρτες, και δεν διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά νιώθω ότι υπάρχει μια απαξίωση για τα πτυχία; Εννοείται ότι η εργασιακή εμπειρία είναι απαραίτητη στους περισσότερους τομείς αλλά δεν νομίζετε ότι και ένα πτυχίο με πολύ καλό βαθμό δείχνει κάτι. Δείχνει αφοσίωση, εργατικότητα, διάρκεια, ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ. Δεν είναι αυτά προσόντα που θα εκτιμήσει ένας εργοδότης; Δεν είναι απλό πράγμα να βγάλεις ένα απαιτητικό πανεπιστήμιο με καλό τονίζω βαθμό. Δεν αξίζει να εκτιμηθεί αυτό;

Οι καθηγητές μου πάντως στο Πανεπιστήμιο στην Βρετανία μου λένε ότι ένα καλό πτυχίο από εδώ θα μου ανοίξει όλες τις πόρτες, και δεν διαφωνώ.

Γιατι έχουν χάσει την αξία τους, εντός του υφιστάμενου οικονομικού πλαισίου. Οι περισσότεροι εργοδότες, θέλουν απλά εργαζόμενους με τεχνικές γνώσεις, " εξειδικευμένοι ηλίθιοι " είναι ο επιστημονικός όρος. Μιλάμε για θέσεις που θα απορροφηθεί η πλεινότητα του πληθυσμού, και όχι επαγγέλματα ελιτ ή επαγγέλματα που έχεις εργοδότη τον εαυτό σου. Γιαυτό και σε πολλά προγράμματα σπουδών εντοπίζουμε μια πρακτικοποίηση των μαθημάτων λ.χ εφαρμοσμένη χρηματοοικονομική, εφαρμοσμένη πολιτική ανάλυση κτλπ.

Κουράγιο και χαρά, σε εμάς που θέλουμε να ακολουθήσουμε Ακαδημαική καριέρα. Ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα, αλλά κάνεις θυσίες για να απολαύσεις μια - επαγγελματική - ζωή γεμάτη ελευθερία, χωρίς να χρειαστεί ούτε να έχεις παρανοικά και σαδιστικά αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου, ούτε να αφομοιώσεις τη μόδα της εκάστοτε αγοράς.

Διάβασε, όταν έχεις χρόνο, και αυτό το ωραίο αρθράκι. https://www.theguardian.com/commentisfree/2010/dec/17/death-universities-malaise-tuition-fees
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το να έχεις ένα κάρο μεταπτυχιακά από καλά πανεπιστημια και καθόλου εμπειρία, προφανώς και είναι κάτι αρνητικό. .

Το να έχεις ένα κάρο μεταπτυχιακά, δίχως εργασιακή εμπειρία είναι τελείως ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στο εξωτερικο υπαρχουν οι graduate δουλειες και οι υπολοιπες. Στις πρωτες μπορουν να σε παρουν χωρις εμπειρια. Στις δευτερες ειναι απιθανο.

Παρτε λοιπον τα requirements μιας δουλειας στη Shell στο Houston για να καταλαβετε τι λεω. Η θεση ειναι για Crude trading Analyst, με ενα googlαρισμα βρηκα οτι ειναι οι απολαβες ειναι αρκετα υψηλες.

Must have legal authorization to work in the US on a full-time basis for anyone other than current employer
Minimum of three (3) years of professional experience
Bachelors degree in Business or Engineering preferred
Strong performance record
Experience with Market analysis preferred
Experience with logistics and transportation preferred
Self-starter with the necessary drive to succeed
Highly numerate with good analytical capacities
Ability to quickly assimilate information from multiple sources
Creative/Flexible thinker
Confident with good interpersonal skills
Strong team worker
Strong communicator
Ability to work in a fast-paced environment
Able to work under time pressure
Experience in process improvement
Experience in process automation (Excel macros, databases management, etc.)

Quiz. Βρειτε το Master.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Στο εξωτερικο υπαρχουν οι graduate δουλειες και οι υπολοιπες. Στις πρωτες μπορουν να σε παρουν χωρις εμπειρια. Στις δευτερες ειναι απιθανο.

Δεν φτάνουν για όλους. Κάνε το από <<μπορούν>> σε <<μπορεί>> καλύτερα :)
Δεν γίνεται καλός επιστήμονας/επαγγελματίας (μόνο) κατά την αποφοίτηση σου από ένα πανεπιστήμιο.
Και στο εξωτερικό υπάρχει ανταγωνισμός, οι καλύτεροι θα ... επιβιώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Σε ποιο Ελληνικό ή ξένο Πανεπιστήμιο διδάσκουν τις κάτωθι abilities:

- Self-starter with the necessary drive to succeed
- Highly numerate with good analytical capacities
- Ability to quickly assimilate information from multiple sources
- Creative/Flexible thinker
- Confident with good interpersonal skills
- Strong team worker
- Strong communicator
- Ability to work in a fast-paced environment
- Able to work under time pressure
- Experience in process improvement
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top