Μετά τις Πανελλήνιες, επιλογή ΙΕΚ;

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλημέρα. Με έχει εντυπωσιάσει πόσα μέλη ενός φόρουμ, εμψυχώνουν, βρίσκουν λύσεις, διεξόδους, καθοδηγούν έναν εκκολαπτόμενο φοιτητή.

Εφόσον Theo2005 ούτως αλλιώς θες να φύγεις από το σπίτι σου και να ανοίξεις τα φτερά σου, δώσε μια ευκαιρία στη σχολή που πέρασες. Εκτός της εγγραφής σου σε αυτή, παρακολούθησε την για 1 μήνα, δες τα εργαστήρια τους, μάθε πράγματα που μπορείς να κάνεις από αυτήν μετά μέσω ας πούμε ενός μεταπτυχιακού
κ. ο. κ.
Έχεις χρόνο αν τελικά δεν σε γεμίζει καθόλου να ξεκινήσεις προσπάθεια προετοιμασίας πανελλαδικών.
Στο παραπάνω απόσπασμα της ανάρτησής σου, δεν συμφωνώ.

Ασφαλώς δεν εννοώ ότι ο θεματοθέτης, πρέπει να εγκαταλείψει τον στόχο του και ν΄αρκεστεί σ΄ένα ΙΕΚ του οποίου το γνωστικό αντικείμενο, δεν τον ενδιαφέρει.

΄Ομως για κάποιον που τον ενδιαφέρει, η συγκεκριμένη ειδικότητα ΙΕΚ, είναι εξαιρετική.

Η βασική εργασία τους, σίγουρα δεν είναι μόνο αυτή που ανέφερες (ψάξτο αν θέλεις και αν σου δοθεί η ευκαιρία, ρώτησε και κάποιον έμπειρο επαγγελματία του είδους, να σου εξηγήσει τις αρμοδιότητές τους).

Δουλειά θα έχει πάντα και δεν υπάρχουν πολλοί "καλοί" σ΄αυτό το επάγγελμα.
Και οι "καλοί" (είτε οι έμπειροι είτε οι αρχάριοι που τους αρέσει αυτή η δουλειά, έχουν μεράκι και επιδεικνύουν ζήλο), θα πληρωθούν ανάλογα επειδή η εταιρεία που τους απασχολεί, δεν θα θέλει να τους χάσει.
Ακόμα και με 800 ευρώ, που λες, να ξεκινήσει κάποιος, ποτέ δεν είναι μόνο 800 ευρώ επειδή σ΄αυτήν την δουλειά υπάρχουν υπερωρίες, υπάρχουν "εφημερίες", υπάρχουν "εκτός έδρας" που ανεβάζουν κατά πολύ τον μισθό τους.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
1690719708532.png

 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τι βαθμους ειχες στα μαθηματα που εδωσες?
Αυτο που πρεπει να καταφερεις, ειναι να πιασεις τις εβε των σχολων που θα δηλωσεις.
Δες πχ φετος τις εβε εσπερινου, για Σαμο και Σπαρτη, επρεπε να πιασεις ενα 7. Η ηλεκτροτεχνια αν την πιασεις απ την αρχη, απ τον πρωτο τομο, θα καταλαβεις τα παντα χωρις βοηθεια καν, αρκει να τα διαβασεις απ την αρχη μεχρι το τελος. Το ειχα κανει παλιοτερα και δεν πιστευα στο τελος οτι καταφερα να καταλαβω ολα αυτα που μου φαινονταν καποτε ακαταλαβιστικα... Τωρα οσον αφορα τις ηλεκτρικες μηχανες, εκει ισως χρειαστεις λιγη βοηθεια, γιατι νομιζω εχει κατι ασκησεις με τυπους. Ομως πως εγραψες στα γενικης? Σε βοηθανε αυτα για ενα 7?

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τι βαθμους ειχες στα μαθηματα που εδωσες?
Αυτο που πρεπει να καταφερεις, ειναι να πιασεις τις εβε των σχολων που θα δηλωσεις.
Δες πχ φετος τις εβε εσπερινου, για Σαμο και Σπαρτη, επρεπε να πιασεις ενα 7. Η ηλεκτροτεχνια αν την πιασεις απ την αρχη, απ τον πρωτο τομο, θα καταλαβεις τα παντα χωρις βοηθεια καν, αρκει να τα διαβασεις απ την αρχη μεχρι το τελος. Το ειχα κανει παλιοτερα και δεν πιστευα στο τελος οτι καταφερα να καταλαβω ολα αυτα που μου φαινονταν καποτε ακαταλαβιστικα... Τωρα οσον αφορα τις ηλεκτρικες μηχανες, εκει ισως χρειαστεις λιγη βοηθεια, γιατι νομιζω εχει κατι ασκησεις με τυπους. Ομως πως εγραψες στα γενικης? Σε βοηθανε αυτα για ενα 7?


View attachment 119280
Την εβε την έπιασα αλλά έκανα εγώ τις μλκιες που αν δεν τις έκανα θα έγραφα δίκτυα 17 και οχι 12 τώρα ψηφιακά έγραψα ένα 12.8 αλλά ήταν δύσκολα τα θέματα φέτος και από το 22 και το 21 και το 20
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γλώσσα 13.1 και μαθηματικά έχασα το 2ο θέμα το οποίο το λύνω στον ύπνο μου κόλλησα και ξέχασα ένα τετράγωνο αλλιώς 17.7 και όχι 12.7
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα βλέπεις γιατί κοπανιέμαι γαμω το άγχος μου
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά μια σειρά από αστεία λάθη οδήγησαν να μην περασω στην σχολή που θέλω ψηφιακων συστημάτων Σπάρτη όμως πέρασα ψηφιακων μέσων στο Αργοστόλι όμως σκέφτομαι να μην πάω διότι δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο. Επιπλέον πέρασα στην ειδικότητα που θέλω σε δημόσιο ιεκ τεχνικός δικτύων και τηλεπικοινωνιών. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αξίζει να πάω ιεκ και πχ αν δω ότι έχω χρονο παράλληλα να είμαι στο ιεκ και να δώσω πανελλήνιες ξανά το 2024 η έστω να κάνω το 10% η όταν τελειώσω το ιεκ να δώσω κατατακτηριες για Αεί. Αν μπορείτε απαντήστε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή σε έχω δει φίλε αν μπορείς @γιαννης_00
Ναι και γω πιστευω αυτο που ειπες ειναι καλυτερο..πηγαινε διεκ και αν θες ξαναδινεις πανελληνιες ταυτοχρονα..😁😉Ενταξει στα ιεκ γενικα το επιπεδο ειναι κατωτερο των πανεπιστημιων αλλα αξιζει ξεκινα απο ιεκ και αν θες μπορεις να το εξελιξεις του αργοτερα...
Ετσι σκεφτομαι και για μενα που δεν περασα φετος πανελληνιες..🤪
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top