Μετά τις Πανελλήνιες, επιλογή ΙΕΚ;

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
οχι ...ας το παρουμε απο την αρχη

Καναμε τωρα 10% και μπηκαμε στην σχολη Α.
Τον σεπτεμβη κανουμε εγραφη στο 1ο εξαμηνο και τον οκτωβρη παμε μαθημα
Ζηταμε τα απαραιτητα πιστοποιητικα να παρουμε και αναβολη ..αλλα και μπορει και να μην πατησουμε ξανα μαθημα αν δεν θελουμε.
Τελος φεβρουαριου κανουμε διακοπη σπουδων για το 2ο εξαμηνο που ξεκινα ..αν μας την δεχθουν .
Εστω οτι την δεχθηκαν και μας εδωσαν το μαξ που ειναι 2 χρονια.
Μετα απο 2 χρονια παμε παλι σχολη τον φεβρουαριο και κανουμε διακοπη της διακοπης και συνεχιζουμε στο 2ο εξαμηνο.
Το πρωτο εξαμηνο το χρωσταμε και το δηλωνουμε και το περναμε σιγα σιγα στην ομαδα των μονων χειμερινων εξαμηνων

Τωρα λες ... τι θα γινει αν πας σε αλλο χρονο πχ τον οκτωβριο να κανεις διακοπη. Δεν γραφεται πουθενα αυτο , εμπιπτει στο ετσι γουσταρω του αυτοδιοικητου.
Ενταξει θα σου πουν εκει τα κοριτσια ποια μαθηματα θα δηλωσεις ..του 1ου ή του 3ου..δεν θα σε αφησουν ετσι.
Εκτος κ αν ζητησει αναστολη απο την πρωτη στιγμη, οταν κανει την εγγραφη του, οποτε τοτε δε θα του δηλωσει μαθηματα η γραμματεια κ ετσι δε θα χρωσταει τιποτα. Οποτε οταν διακοψει την αναστολη, θα ειναι σαν να μπηκε τη χρονια εκεινη στη σχολη, ξεκινωντας κανονικα απ το 1ο εξαμηνο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Εκτος κ αν ζητησει αναστολη απο την πρωτη στιγμη, οταν κανει την εγγραφη του, οποτε τοτε δε θα του δηλωσει μαθηματα η γραμματεια κ ετσι δε θα χρωσταει τιποτα. Οποτε οταν διακοψει την αναστολη, θα ειναι σαν να μπηκε τη χρονια εκεινη στη σχολη, ξεκινωντας κανονικα απ το 1ο εξαμηνο.
ε θελεις να παει φανταρος ? παιδι ειναι ...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
οχι ...ας το παρουμε απο την αρχη

Καναμε τωρα 10% και μπηκαμε στην σχολη Α.
Τον σεπτεμβη κανουμε εγραφη στο 1ο εξαμηνο και τον οκτωβρη παμε μαθημα
Ζηταμε τα απαραιτητα πιστοποιητικα να παρουμε και αναβολη ..αλλα και μπορει και να μην πατησουμε ξανα μαθημα αν δεν θελουμε.
Τελος φεβρουαριου κανουμε διακοπη σπουδων για το 2ο εξαμηνο που ξεκινα ..αν μας την δεχθουν .
Εστω οτι την δεχθηκαν και μας εδωσαν το μαξ που ειναι 2 χρονια.
Μετα απο 2 χρονια παμε παλι σχολη τον φεβρουαριο και κανουμε διακοπη της διακοπης και συνεχιζουμε στο 2ο εξαμηνο.
Το πρωτο εξαμηνο το χρωσταμε και το δηλωνουμε και το περναμε σιγα σιγα στην ομαδα των μονων χειμερινων εξαμηνων

Τωρα λες ... τι θα γινει αν πας σε αλλο χρονο πχ τον οκτωβριο να κανεις διακοπη. Δεν γραφεται πουθενα αυτο , εμπιπτει στο ετσι γουσταρω του αυτοδιοικητου.
Ενταξει θα σου πουν εκει τα κοριτσια ποια μαθηματα θα δηλωσεις ..του 1ου ή του 3ου..δεν θα σε αφησουν ετσι.
Μπρο δεν με καταλαβες, ρωταω αν πχ εχω περασει σε μια σχολη 2023 και γραφτω και αποφασισω του χρονου 2024 κανω 10% για αλλη σχολη και μπω, σε ποιο εξαμηνο εγγραφομαι στη νεα μου σχολη? Ξερεις?
 

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το ότι πρέπει να γραφτείς στο Αργοστόλι είναι δεδομένο . Κατοχυρώνεις τα κεκτημένα σου .
Μετα οι επιλογές είναι
1 . Να κανεις μαθητεία όπως σου λέει παραπάνω για να δώσεις πιστοποίηση και ταυτόχρονα να διαβάζεις για πανελλήνιες . Δεν το προτείνω γιατί είναι περίπλοκο , η δουλειά θα σου αποσπάσει την προσοχή από το στόχο σου και αν περάσεις εν τελεί Σπάρτη δεν πρόκειται να ασχοληθείς με την πιστοποιηση .
2. Να πας μια ακόμη παραπλήσια ειδικότητα επαλ . Μια από τα ίδια.
3. Να ξανακάνεις αίτηση στα ιεκ για αυτό που δε δηλώσες τώρα στο μηχανογραφικό μήπως μπεις . Μια από τα ίδια .
4. Να δώσεις μια δυνατότητα στο Αργοστολι ή στην τελικη στην Καστοριά με μεταγραφη αν βγαίνει πιο οικονομικά. Πηγαινε το α εξάμηνο και μετά αποφάσισε . Κάνε αναστολή και κατσε και διάβασε το β εξάμηνο .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Μπρο δεν με καταλαβες, ρωταω αν πχ εχω περασει σε μια σχολη 2023 και γραφτω και αποφασισω του χρονου 2024 κανω 10% για αλλη σχολη και μπω, σε ποιο εξαμηνο εγγραφομαι στη νεα μου σχολη? Ξερεις?
α ενταξει..μονο στο 1ο... και αν εχεις συναφη μαθηματα περασμενα ζητας αναγνωριση απο την νεα σχολη
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Λοιπον σου χω προταση, πουλαω τη θεση μου στη Σαμο.
Ποσα δινεις? :rolleyes::crazy::hehe:
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λοιπον σου χω προταση, πουλαω τη θεση μου στη Σαμο.
Ποσα δινεις? :rolleyes::crazy::hehe:
Αρχικα είμαι ο πατριώτης που πριν λίγο καιρό ήμουν στην κουρουτα. Δεύτερον όντως με προβλημάτισαν οι κατατακτήριες με αυτό που έστειλες και τρίτον αυτό στο οποίο απανταω τι φαση;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αρχικα είμαι ο πατριώτης που πριν λίγο καιρό ήμουν στην κουρουτα. Δεύτερον όντως με προβλημάτισαν οι κατατακτήριες με αυτό που έστειλες και τρίτον αυτό στο οποίο απανταω τι φαση;
ΑΑΑ, ναι ρε πατριδα, τωρα σε θυμηθηκα! Παει, ξεκουτιανα τελειως ο καψερος... :hehe::whistle::hypno:
Πλακα κανω φυσικα, τη Σαμο μου θα δωσω? :inlove:

Θες να σε καψω λιγο ακομα? Παρε και του CEID... :knife:
 

Συνημμένα

  • anakoinosi_gia_katataktiries_exetaseis_apofoiton_iek(1).pdf
    356.6 KB · Εμφανίσεις: 28

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ΑΑΑ, ναι ρε πατριδα, τωρα σε θυμηθηκα! Παει, ξεκουτιανα τελειως ο καψερος... :hehe::whistle::hypno:
Πλακα κανω φυσικα, τη Σαμο μου θα δωσω? :inlove:

Θες να σε καψω λιγο ακομα? Παρε και
μολις με επεισες να μην δωσω κατατακτηριες :laugh: αδερφε εχουν δυσκολη υλη ακομα και τα ψηφιακα βεβαια ειδα της λαρισας και οχι σπαρτης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και ιδου το ερωτημα παω αργοστολι και δινω πανελληνιες παραλληλα η ιεκ ;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
μολις με επεισες να μην δωσω κατατακτηριες :laugh: αδερφε εχουν δυσκολη υλη ακομα και τα ψηφιακα βεβαια ειδα της λαρισας και οχι σπαρτης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και ιδου το ερωτημα παω αργοστολι και δινω πανελληνιες παραλληλα η ιεκ ;
Εμ, να τον ακους τον παππου, τα χει ψαξει ολα εις βαθος, πιο βαθια δεν παει! :big_boss:

Πανελληνιες μονοδρομος, εχεις μια ολοκληρη χρονια μπροστα σου, επικεντρωσου στα δικτυα και τα ψηφιακα ηλεκτρονικα, αφου τα χουμε αυτα, δεν ειναι τιποτα, εξασκηση θελει στις ασκησεις με τις υποδικτυωσεις, και στα ψηφιακα να προσεξεις τους πινακες και τα γραφηματα εκει με τις πυλες, καθως και τις ορολογιες απ το βιβλιο των μικρουπολογιστων. Κανε μονο κανα ιδιαιτερο μαθηματικα να παρεις τα πανω σου, μιας και πλεον εκει πεφτει το μεγαλυτερο βαρος των σχολων αυτων που κοιτας. Τωρα απο εκθεση, εγω φαντασια εβαλα, οποτε βλεποντας και κανοντας...

Εγω λεω να μην ασχοληθεις με το ΙΕΚ. Δεν εχει κατι παραπανω να σου προσφερει απ αυτα που εμαθες ηδη στο ΕΠΑΛ και θα σε αποσυντονισει απ την προετοιμασια σου για τις πανελληνιες. Εννοειται οτι κρατας το Αργοστολι σε αναστολη μεχρι του χρονου και αν δεν κατσει ουτε τοτε, επομενη σταση, Αργοστολι μετα. Κανε μια προσπαθεια παντως ξανα, μη σου μεινει απωθημενο, κ αμα τα καταφερεις και ερθεις Σαμο του χρονου, θα σε περιμενω στην πλατεια να κερασω κρασακι Σαμιωτικο. :drunk:
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εμ, να τον ακους τον παππου, τα χει ψαξει ολα εις βαθος, πιο βαθια δεν παει! :big_boss:

Πανελληνιες μονοδρομος, εχεις μια ολοκληρη χρονια μπροστα σου, επικεντρωσου στα δικτυα και τα ψηφιακα ηλεκτρονικα, αφου τα χουμε αυτα, δεν ειναι τιποτα, εξασκηση θελει στις ασκησεις με τις υποδικτυωσεις, και στα ψηφιακα να προσεξεις τους πινακες και τα γραφηματα εκει με τις πυλες, καθως και τις ορολογιες απ το βιβλιο των μικρουπολογιστων. Κανε μονο κανα ιδιαιτερο μαθηματικα να παρεις τα πανω σου, μιας και πλεον εκει πεφτει το μεγαλυτερο βαρος των σχολων αυτων που κοιτας. Τωρα απο εκθεση, εγω φαντασια εβαλα, οποτε βλεποντας και κανοντας...

Εγω λεω να μην ασχοληθεις με το ΙΕΚ. Δεν εχει κατι παραπανω να σου προσφερει απ αυτα που εμαθες ηδη στο ΕΠΑΛ και θα σε αποσυντονισει απ την προετοιμασια σου για τις πανελληνιες. Εννοειται οτι κρατας το Αργοστολι σε αναστολη μεχρι του χρονου και αν δεν κατσει ουτε τοτε, επομενη σταση, Αργοστολι μετα. Κανε μια προσπαθεια παντως ξανα, μη σου μεινει απωθημενο, κ αμα τα καταφερεις και ερθεις Σαμο του χρονου, θα σε περιμενω στην πλατεια να κερασω κρασακι Σαμιωτικο. :drunk:
λοιπον ακου εφοσον εχω την ευκαρια του ιεκ ας μην την χασω ( θελω να φυγω και απο το σπιτι η αληθεια ειναι) οποτε ας παω ιεκ που ειναι και 1 μιση ωρα δρομος ουτως η αλλως ετσι οπως μου εχουν πει δεν εχει τρελη πιεση θεωρω οτι θα προλαβω να διαβασω για πανελληνιες ξανα
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η ΕΒΕ για εμενα ειναι λαθος,ειτε βαζεις ενα πλαφον πχ 9.000 μορια ειτε δεν βαζεις καθολου πλαφον μειωνεις τους εισακτεους κ αυτοματα προσαρμοζονται και οι βασεις.Αυτο με την ΕΒΕ ειναι μπερδεμα και εχει αδικησει πολλα παιδια κατα την γνωμη μου.Ακομα καθε 3-4 χρονια που αλλαζουν τις πανελληνιες ειναι αδικο γτ παιδια που δεν περασανε θα περναγανε με το αλλο συστημα και το αναποδο.Οι κατατακτηριες θεωρω οτι δεν ειναι ευκολες οταν κιολας η εκαστοτε σχολη δεχετε περιπου 4-5 ατομα.
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
η ζωη μου ειναι γενικα σε φαση εγω παω χωρις gps και οι αλλοι πανε ευκολα και γρηγορα
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

panaman

Νεοφερμένος

Ο panaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλημέρα. Με έχει εντυπωσιάσει πόσα μέλη ενός φόρουμ, εμψυχώνουν, βρίσκουν λύσεις, διεξόδους, καθοδηγούν έναν εκκολαπτόμενο φοιτητή.

Εφόσον Theo2005 ούτως αλλιώς θες να φύγεις από το σπίτι σου και να ανοίξεις τα φτερά σου, δώσε μια ευκαιρία στη σχολή που πέρασες. Εκτός της εγγραφής σου σε αυτή, παρακολούθησε την για 1 μήνα, δες τα εργαστήρια τους, μάθε πράγματα που μπορείς να κάνεις από αυτήν μετά μέσω ας πούμε ενός μεταπτυχιακού
κ. ο. κ.
Έχεις χρόνο αν τελικά δεν σε γεμίζει καθόλου να ξεκινήσεις προσπάθεια προετοιμασίας πανελλαδικών.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τωρα για το ιεκ δικτυων και τηλεπικοινωνιων?.. φαινεται μοντερνο αλλα για μενα δεν ειναι κατι στο επιπεδο αυτο του ΙΕΚ... η βασικη εργασια που θα κανεις ειναι να πατσαρεις καλωδια utp και οπτικες ινες σε κτηρια και σε φρεατια στον δρομο..( πατσαρω σημαινει βαζω μπριζακια στην ακρη του καλωδιου και τα νοικοκυρευω).
Δουλεια θα εχεις παντα αλλα κολλημενος στα 800€ διοτι ο κλαδος ειναι κλειστος των πολυεθνικών τηλεπικοινωνιας και υπαρχουν πολλοι να κανουν την δουλεια αυτη.
Στο παραπάνω απόσπασμα της ανάρτησής σου, δεν συμφωνώ.

Ασφαλώς δεν εννοώ ότι ο θεματοθέτης, πρέπει να εγκαταλείψει τον στόχο του και ν΄αρκεστεί σ΄ένα ΙΕΚ του οποίου το γνωστικό αντικείμενο, δεν τον ενδιαφέρει.

΄Ομως για κάποιον που τον ενδιαφέρει, η συγκεκριμένη ειδικότητα ΙΕΚ, είναι εξαιρετική.

Η βασική εργασία τους, σίγουρα δεν είναι μόνο αυτή που ανέφερες (ψάξτο αν θέλεις και αν σου δοθεί η ευκαιρία, ρώτησε και κάποιον έμπειρο επαγγελματία του είδους, να σου εξηγήσει τις αρμοδιότητές τους).

Δουλειά θα έχει πάντα και δεν υπάρχουν πολλοί "καλοί" σ΄αυτό το επάγγελμα.
Και οι "καλοί" (είτε οι έμπειροι είτε οι αρχάριοι που τους αρέσει αυτή η δουλειά, έχουν μεράκι και επιδεικνύουν ζήλο), θα πληρωθούν ανάλογα επειδή η εταιρεία που τους απασχολεί, δεν θα θέλει να τους χάσει.
Ακόμα και με 800 ευρώ, που λες, να ξεκινήσει κάποιος, ποτέ δεν είναι μόνο 800 ευρώ επειδή σ΄αυτήν την δουλειά υπάρχουν υπερωρίες, υπάρχουν "εφημερίες", υπάρχουν "εκτός έδρας" που ανεβάζουν κατά πολύ τον μισθό τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top