Μεσογειακών σπουδων ή ισπανική φιλολογία;

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Να αφήσω την ισπανική φιλολογία για μεσογειακών σπουδων η δεν αξίζει;
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αρχικα σου αρεσει η ισπανική φιλολογια?
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η ιδεα του να γίνω καθηγήτρια ισπανικών μου αρέσει.. αλλά τα μαθήματα στη σχολη (λογοτεχνια,πολιτισμός κτλ) τα βρήκα πολύ βαρετά και ένιωθα πως δεν μου ταίριαζαν. Στο μεσογειακών μου αρέσει η κατεύθυνση διεθνείς σχέσεις αλλά λένε ότι δεν έχει αποκατάσταση. Σκέφτηκα ίσως κάνω δεύτερο πτυχίο μετέπειτα αλλά γενικότερα έχω μπερδευτεί..
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Η ιδεα του να γίνω καθηγήτρια ισπανικών μου αρέσει.. αλλά τα μαθήματα στη σχολη (λογοτεχνια,πολιτισμός κτλ) τα βρήκα πολύ βαρετά και ένιωθα πως δεν μου ταίριαζαν. Στο μεσογειακών μου αρέσει η κατεύθυνση διεθνείς σχέσεις αλλά λένε ότι δεν έχει αποκατάσταση. Σκέφτηκα ίσως κάνω δεύτερο πτυχίο μετέπειτα αλλά γενικότερα έχω μπερδευτεί..

Ολες οι φιλολογίες έχουν μαθήματα λογοτεχνίας,πολιτισμού.

Μην σκέφτεσαι από τώρα για δεύτερο πτυχίο.Μπορεί να μην έχεις όρεξη για δεύτερο πτυχίο στην συνέχεια άσε που θα πρέπει να δώσεις κατατακτήριες και αν σε πάρουν.

Μεταξύ των δύο η Ισπανική Φιλολογία είναι καλύτερη.Και εγώ πέρναγα Μεσογειακών Σπουδών και δεν πήγα.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
¡Buenas! :)
Αφού είσαι φοιτήτρια της ισπανικής φιλολογίας, γιατί δεν παραμερίζεις την επιλογή του δεύτερου πτυχίου και να συνεχίσεις στο τμήμα των μεταπτυχιακών σπουδών; Μπορείς πχ να ακολουθήσεις το μεταφραστικό τομέα, αν σε ενδιαφέρει...
Όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε, όλες οι φιλολογίες έχουν μαθήματα με πολιτισμό/λογοτεχνία αλλά αν θυμάμαι καλά, ήταν μόνο στο 2ο-30ο έτος;! Γενικά η σχολή προσφέρει σχετικά μαθήματα με πολύ ενδιαφέρον
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Για να τελειωνει αυτο το παραμυθι με τις μεταφρασεις:Στην Ελλαδα ολα τα δικαιωματα για μεταφραση τα εχουν οι δικηγοροι.Τελεια και παυλα.Αυτοι κανουν τις μεταφρασεις, αυτοι βαζουν την σφραγιδα.Ολα τα αλλα ειναι βλακειες.Τωρα για εξωτερικο ειναι αλλη ιστορια.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ραφαέλα ίσως επειδή τείνω περισσότερο σε κοινωνικές επιστήμες μάλλον γι αυτό μου φάνηκαν βαρετά! Τα μορια μου με οδήγησαν στην ισπανική φιλολογία. Πάντως σ ευχαριστώ για την συμβουλή σου και τον χρόνο σου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για να τελειωνει αυτο το παραμυθι με τις μεταφρασεις:Στην Ελλαδα ολα τα δικαιωματα για μεταφραση τα εχουν οι δικηγοροι.Τελεια και παυλα.Αυτοι κανουν τις μεταφρασεις, αυτοι βαζουν την σφραγιδα.Ολα τα αλλα ειναι βλακειες.Τωρα για εξωτερικο ειναι αλλη ιστορια.

Μπορούν όμως να μεταφράζουν λογοτεχνικά βιβλία.Αλλωστε έχουν και σχετικά μαθήματα στην σχολή.

 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Για να τελειωνει αυτο το παραμυθι με τις μεταφρασεις:Στην Ελλαδα ολα τα δικαιωματα για μεταφραση τα εχουν οι δικηγοροι.Τελεια και παυλα.Αυτοι κανουν τις μεταφρασεις, αυτοι βαζουν την σφραγιδα.Ολα τα αλλα ειναι βλακειες.Τωρα για εξωτερικο ειναι αλλη ιστορια.
ποια δικαιωματα μεταφρασης εννοεις οτι εχουν μονο οι δικηγοροι;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αμα ειναι στον τόπο διαμονής σου εγω πιστεύω καλύτερα να πας μεσογειακών.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Η ιδεα του να γίνω καθηγήτρια ισπανικών μου αρέσει.. αλλά τα μαθήματα στη σχολη (λογοτεχνια,πολιτισμός κτλ) τα βρήκα πολύ βαρετά και ένιωθα πως δεν μου ταίριαζαν. Στο μεσογειακών μου αρέσει η κατεύθυνση διεθνείς σχέσεις αλλά λένε ότι δεν έχει αποκατάσταση. Σκέφτηκα ίσως κάνω δεύτερο πτυχίο μετέπειτα αλλά γενικότερα έχω μπερδευτεί..

Αν σου αρεσει η ιδεα της καθηγητριας ισπανικών, σου προτεινω να μεινεις. Έξαλλου στην σχολη δεν θα κάτσεις για πάντα.
Λογικο επισης να μην σου αρεσουν καποια μαθήματα. Πιστεύω ακόμα και αυτοι που σπουδάζουν αυτο που θέλουν βρισκουν μερικα μαθηματα της σχολης τους βαρετα.

Οταν παρεις το πτυχιο, μπορεις να ασχοληθεις επειτα με ο,τι θελεις.

Φυσικα, αν θεωρεις οτι δεν μπορεις αλλο και η μεσογειακων θα σε εκανε χαρουμενη, μπορεις να αλλαξεις(αν και απο οσο γνωριζω η σχολή αυτη δεν εχει να προσφερει κατι• μπορεί να ειμαι λαθος)

καλη επιτυχία σε ο,τι και να διαλεξεις
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι είναι στον τόπο διαμονής μου, και οι γονείς μου αυτό με συμβουλεύουν.. Μετέπειτα θέλω να κάνω 2ο πτυχίο κοινωνικής εργασίας ή κοινωνιολογίας καθώς είναι το όνειρο μου.
Ευχαριστώ για την απάντηση
Αμα ειναι στον τόπο διαμονής σου εγω πιστεύω καλύτερα να πας μεσογειακών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν σου αρεσει η ιδεα της καθηγητριας ισπανικών, σου προτεινω να μεινεις. Έξαλλου στην σχολη δεν θα κάτσεις για πάντα.
Λογικο επισης να μην σου αρεσουν καποια μαθήματα. Πιστεύω ακόμα και αυτοι που σπουδάζουν αυτο που θέλουν βρισκουν μερικα μαθηματα της σχολης τους βαρετα.

Οταν παρεις το πτυχιο, μπορεις να ασχοληθεις επειτα με ο,τι θελεις.

Φυσικα, αν θεωρεις οτι δεν μπορεις αλλο και η μεσογειακων θα σε εκανε χαρουμενη, μπορεις να αλλαξεις(αν και απο οσο γνωριζω η σχολή αυτη δεν εχει να προσφερει κατι• μπορεί να ειμαι λαθος)

καλη επιτυχία σε ο,τι και να διαλεξεις
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αρχικά. Η αλήθεια είναι ότι στην Αθήνα είχα πάθει μια μικρή κατάθλιψη λόγω του ότι η σχολη δεν ήταν αυτό που περίμενα. Ξέρω πως έχει καλύτερη επαγγελματικη αποκατάσταση, αλλά ούτως η άλλως επειδή δεν είναι το όνειρο μου τίποτα απ τα δυο έχω στο μυαλό μου τις κατατακτήριες. Ευχαριστώ εύχομαι κι εσυ να σαι πάντα καλά!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει να γίνεις καθηγήτρια ισπανικών θα έλεγα να μείνεις στην ισπανική φιλολογία. Εάν τα μαθήματά σου φαίνονται απλά βαρετά και δεν αντιμετωπίζεις κάποιο σοβαρό γλωσσικό πρόβλημα με τα ισπανικά που να σε εμποδίζει να τα παρακολουθήσεις και να τα περάσεις, θα έλεγα απλά να κάνεις υπομονή μέχρι να τελειώσεις.
Εξάλλου το Μεσογειακών σπουδών και πιο αβέβαιη αποκατάσταση έχει και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να είσαι σίγουρη πως το συγκεκριμένο τμήμα θα σου αρέσει, ειδικά από την στιγμή που είπες πως ούτε το ένα τμήμα ούτε το άλλο είναι ακριβώς αυτό που θες και σκέφτεσαι να δώσεις για κατατακτήριες.
Εφόσον είναι στον τόπο διαμονής σου υπάρχει και το οικονομικό ζήτημα στην μέση, αλλά προσωπικά πιστεύω πως εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα είναι καλύτερο να μείνεις στο τμήμα που σου προσφέρει την καλύτερη αποκατάσταση.
Σίγουρα δεν είναι ιδανική και η δουλειά του καθηγητή αλλά εάν το σκέφτεσαι σαν σενάριο θα μπορείς και αργότερα πιο εύκολα να ασκείς αυτό το επάγγελμα ενδεχομένως και παράλληλα με τις σπουδές σου αν όντως δωσεις κατατακτήριες
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αυτές οι ξενόγλωσσες φιλολογίες δεν έχουν πολλα να προσφέρουν δυστυχώς( πχ ισπανικά ,ρωσσικά κτλ - δεν αναφέρομαι σε ολες)

Πολλοί τις κάνουν ως δεύτερο πτυχίο για χόμπυ.

Κριμα η επένδυση που κανεις .
Δηλαδή τα χρήματα που δίνεις.

Αμα ηταν στον τόπο σου θα σου έλεγα και εγω να μείνεις.
Αλλα τωρα τοσες χιλιάδες για ενα πτυχίο ισπανικης φιλολογίας κριμα απο το Θεό.

Μετάφραση παιδιά μου μπορεί να κανει ο καθένας.

Τα δικαιώματα δυστυχώς τα έχουν οι δικηγόροι.

Στη διερμηνεία ειναι τα λεφτά που ειναι κατι παρα πολυ δύσκολο και ειναι ενα μαστερ που κανει ο καθένας.
Και πτυχίο μαθηματικών Δηλαδή μπορείς να εχεις.
Το θεμα ειναι οτι εκ των πραγμάτων το κάνουν λίγοι άνθρωποι .

Η μετάφραση λογοτεχνικών που αναφέρθηκε δεν ειναι κατι τοσο απλο και την κάνουν συγκεκριμένοι άνθρωποι.
Πχ ο Κορτώ μεταφράζει παρα πολλα βιβλία.

Αλλα γενικά και να κάνεις μεταφράσεις είναι συμπληρωματικά λεφτά , δε ζεις απο αυτά .

Ούτε απο διδασκαλία ισπανικών θα ζήσεις ,thats the ugly truth.

Μιλάω για τα σημερινά δεδομένα , μην μου αρχίσετε τα η θεια μου παίρνει 50€ την ώρα.

Αν και παλι μιλάμε για μαύρα αρα πραγματικά δεν αξίζει.

Πήγαινε στον τόπο σου με το 10% και κανε μετα κοινωνική εργασία που θες και δινει καλες προοπτικές.

Τοσοι και τόσοι κανουμε δεύτερο πτυχίο😊
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει να γίνεις καθηγήτρια ισπανικών θα έλεγα να μείνεις στην ισπανική φιλολογία. Εάν τα μαθήματά σου φαίνονται απλά βαρετά και δεν αντιμετωπίζεις κάποιο σοβαρό γλωσσικό πρόβλημα με τα ισπανικά που να σε εμποδίζει να τα παρακολουθήσεις και να τα περάσεις, θα έλεγα απλά να κάνεις υπομονή μέχρι να τελειώσεις.
Εξάλλου το Μεσογειακών σπουδών και πιο αβέβαιη αποκατάσταση έχει και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να είσαι σίγουρη πως το συγκεκριμένο τμήμα θα σου αρέσει, ειδικά από την στιγμή που είπες πως ούτε το ένα τμήμα ούτε το άλλο είναι ακριβώς αυτό που θες και σκέφτεσαι να δώσεις για κατατακτήριες.
Εφόσον είναι στον τόπο διαμονής σου υπάρχει και το οικονομικό ζήτημα στην μέση, αλλά προσωπικά πιστεύω πως εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα είναι καλύτερο να μείνεις στο τμήμα που σου προσφέρει την καλύτερη αποκατάσταση.
Σίγουρα δεν είναι ιδανική και η δουλειά του καθηγητή αλλά εάν το σκέφτεσαι σαν σενάριο θα μπορείς και αργότερα πιο εύκολα να ασκείς αυτό το επάγγελμα ενδεχομένως και παράλληλα με τις σπουδές σου αν όντως δωσεις κατατακτήριες
Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την συμβουλή σου! Θα τα λάβω υπόψην μου έχεις απόλυτο δίκιο κι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αλλά είναι η απόφαση να το προσπαθήσω ξανά απ την αρχή. Όπως και να χει και πάλι ευχαριστώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτές οι ξενόγλωσσες φιλολογίες δεν έχουν πολλα να προσφέρουν δυστυχώς( πχ ισπανικά ,ρωσσικά κτλ - δεν αναφέρομαι σε ολες)

Πολλοί τις κάνουν ως δεύτερο πτυχίο για χόμπυ.

Κριμα η επένδυση που κανεις .
Δηλαδή τα χρήματα που δίνεις.

Αμα ηταν στον τόπο σου θα σου έλεγα και εγω να μείνεις.
Αλλα τωρα τοσες χιλιάδες για ενα πτυχίο ισπανικης φιλολογίας κριμα απο το Θεό.

Μετάφραση παιδιά μου μπορεί να κανει ο καθένας.

Τα δικαιώματα δυστυχώς τα έχουν οι δικηγόροι.

Στη διερμηνεία ειναι τα λεφτά που ειναι κατι παρα πολυ δύσκολο και ειναι ενα μαστερ που κανει ο καθένας.
Και πτυχίο μαθηματικών Δηλαδή μπορείς να εχεις.
Το θεμα ειναι οτι εκ των πραγμάτων το κάνουν λίγοι άνθρωποι .

Η μετάφραση λογοτεχνικών που αναφέρθηκε δεν ειναι κατι τοσο απλο και την κάνουν συγκεκριμένοι άνθρωποι.
Πχ ο Κορτώ μεταφράζει παρα πολλα βιβλία.

Αλλα γενικά και να κάνεις μεταφράσεις είναι συμπληρωματικά λεφτά , δε ζεις απο αυτά .

Ούτε απο διδασκαλία ισπανικών θα ζήσεις ,thats the ugly truth.

Μιλάω για τα σημερινά δεδομένα , μην μου αρχίσετε τα η θεια μου παίρνει 50€ την ώρα.

Αν και παλι μιλάμε για μαύρα αρα πραγματικά δεν αξίζει.

Πήγαινε στον τόπο σου με το 10% και κανε μετα κοινωνική εργασία που θες και δινει καλες προοπτικές.

Τοσοι και τόσοι κανουμε δεύτερο πτυχίο😊
Κι εδώ ένα μεγάλο δίκιο. Και οι 2 εκδοχές απ ότι συμπεραίνω εγώ έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Όπως κι αν έχει ευχαριστώ για την απάντηση. Να είσαι πάντα καλά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως και παιδαγωγικά έχουν στη ροδο, τα έβαλες;

γιατι αυτά είναι κι εύκολες σχολές και θα τελειώσεις στα 4.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Φυσικά. Τα εβαλα πρώτα. Απλώς πιστεύω πως δεν θα περάσω.. νηπιαγωγών που εβαλα πρώτο είχε 11.900 και εγώ έχω 10.900. Χίλια μορια διαφορα..
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οι Κατατακτήριες πάντως είναι δύσκολες και επιπλέον δεν είναι δεδομένο πως θα έχεις όρεξη να ξανασπουδάσεις από την αρχή . Εγώ θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις Πανελλήνιες να περάσεις Νηπιαγωγών που θέλεις .
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Για μένα πιστεύω είναι πιο εύκολο να δώσω κατακτηριες για κοινωνική εργασία διότι ήδη έχω γνώση πάνω στο αντικείμενο γιατί στον ελεύθερο μου χρόνο διαβάζω βιβλία κοινωνιολογίας και κοινωνικών επιστημών γενικότερα. Αλλά καταλαβαίνω από ποια άποψη το λες, σίγουρα είναι απαιτητικές,Αλλά άμα έχεις κλίση σιν το πολύ διάβασμα και την θέληση τα καταφέρνεις. Γι αυτό άλλωστε περνάνε οι καλύτεροι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top