Μείωση Συγγραμμάτων

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Πέφτω από τα σύννεφα.

Θέλω να πω ότι οι ξερές σημειώσεις του καθηγητή δεν προωθούν την γενικότερη αναζήτηση, το ψάξιμο εκ μέρους του φοιτητή. Μου φαίνεται κάπως σαν μασημένη τροφή. Σε μας οι σημειώσεις είναι περισσότερο ως manual υλικού μελέτης. Από εκεί και πέρα, κάποιος που θέλει να γράψει 5 ή και πάνω από 5 οφείλει να έχει ψαχτεί, να κατέχει το αντικείμενο πολύ καλά...και όχι μόνο ότι λένε οι πυκνογραμμένες 60σέλιδες σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επόμενο σενάριο: Οι φοιτητές στο τέλος της χρονιάς να επιστρέφουν τα βιβλία τους καθαρά για να επαναχρησιμοποιηθούν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προφανώς οι ίδιοι που βοήθησαν στην άσκοπη σπατάλη,τώρα θα παραπονιούνται για τις περικοπές.Άλλο τόσο όμοως θα τα βάλω και με τους καθηγητές των Πανεπιστημίων,οι οποίοι προωθούν τα χωρίς λόγο πανάκριβα συγγράματα τους.Επειδή δηλαδή αυτοί θέλουν δερματόδετη και σκληρόδετη έκδοση,επιλέγουν ως προτεινόμενο σύγγραμα ένα βιβλίο 500 ευρώ?(αναφέρομαι κυρίως στην Ιατρική γιατί ξέρω τις τιμές).


Ναι αυτό το κάνω εγώ. Πριν διαλέξω ένα βιβλίο κοιτάω την τιμή του στο ιντερνετ και διαλέγω το πιο ακριβό από τις επιλογές.
Το ξέρω είναι ότι δεν είναι σωστό αυτό αλλά το κράτος φταίει και οι καθηγητές όχι οι φοιτητές . Δεν είμαι κώτσος να διαλέξω μια επιλογή που κάνει 50 ευρώ αν έχω μια άλλη που κανει 400.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ναι αυτό το κάνω εγώ. Πριν διαλέξω ένα βιβλίο κοιτάω την τιμή του στο ιντερνετ και διαλέγω το πιο ακριβό από τις επιλογές.
Το ξέρω είναι ότι δεν είναι σωστό αυτό αλλά το κράτος φταίει και οι καθηγητές όχι οι φοιτητές .
Όσο φταίει το κράτος και οι καθηγητές,τόσο φταις κι εσύ κι εγώ και ο καθένας.Καλά το να επιλέξεις το πιο ακριβό δεν είναι που οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση αλλά είναι γενικά σαθρό κριτήριο επιλογής.Διαλέγεις το σύγγραμα που θεωρείς καλύτερο κι όχι την τιμή του.Εγώ πηγαίνω στη βιβλιοθήκη,τα δανείζομαι και βλέπω πιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις του μαθήματος.Τώρα αν τύχει να είναι το ακριβότερο,τι να κάνουμε..:P

Επόμενο σενάριο: Οι φοιτητές στο τέλος της χρονιάς να επιστρέφουν τα βιβλία τους καθαρά για να επαναχρησιμοποιηθούν.


Με αυτή τη λογική,πρόκεται για δανεισμό ή αλλιώς προσωρινή κατοχή.Στις περισσότερες σχολές,όμως,κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.Καθώς πολλές φορές χρειάζεται να ανατρέξουμε σε βιβλία και κατά τη διάρκεια των επόμενων ακαδημαϊκών ετών αλλά και κατά τη διάρκεια ασκήσεως του επαγγέλματος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσο φταίει το κράτος και οι καθηγητές,τόσο φταις κι εσύ κι εγώ και ο καθένας.Καλά το να επιλέξεις το πιο ακριβό δεν είναι που οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση αλλά είναι γενικά σαθρό κριτήριο επιλογής.Διαλέγεις το σύγγραμα που θεωρείς καλύτερο κι όχι την τιμή του.Εγώ πηγαίνω στη βιβλιοθήκη,τα δανείζομαι και βλέπω πιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις του μαθήματος.Τώρα αν τύχει να είναι το ακριβότερο,τι να κάνουμε..:P

Προσωπικά θα ήθελα να μας δίνανε ένα tablet και να παίρναμε τα βιβλία στην μισή τιμή ηλεκτρονικά και άμεσα παρόλα αυτά αυτό το πράγμα δε συμβαίνει επειδή το υπουργείο έχει κάνει κλειστές συμφωνίες με εκδοτικούς οίκους και βιβλιοπωλεία.
Επίσης είμαι υπέρ να πληρώνουμε και δίδακτρα (καποια λεφτά) για να κάνουμε το πανεπιστήμιο καλύτερο αλλά σε καμιά περίπτωση δε δέχομαι να πάρω φτηνό βιβλίο για να κάνω οικονομία στο κράτος. Αν θέλουν να κάνουν θα κάνουν με έναν πολύ απλό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Προσωπικά θα ήθελα να μας δίνανε ένα tablet και να παίρναμε τα βιβλία στην μισή τιμή ηλεκτρονικά και άμεσα παρόλα αυτά αυτό το πράγμα δε συμβαίνει επειδή το υπουργείο έχει κάνει κλειστές συμφωνίες με εκδοτικούς οίκους και βιβλιοπωλεία.
Επίσης είμαι υπέρ να πληρώνουμε και δίδακτρα (καποια λεφτά) για να κάνουμε το πανεπιστήμιο καλύτερο αλλά σε καμιά περίπτωση δε δέχομαι να πάρω φτηνό βιβλίο για να κάνω οικονομία στο κράτος. Αν θέλουν να κάνουν θα κάνουν με έναν πολύ απλό τρόπο.
Απλώς εσύ συνεχίζεις να αναφέρεσαι στα λεφτά ενώ εγώ μιλάω για την ποιότητα του βιβλίου.Άσχετα με τα χρήματα,καλό θα είναι να επιλέγουμε βιβλία που θα αποτελέσουν καλά εφόδια για την επαγγεματική μας πορεία.Αν το καλό,τύχει να είναι το φθηνότερο,αυτό θα πάρω.Δεν έχει να κάνει με "οικονομία στο κράτος".Οικονομία θα έπρεπε να κάνουν αυτοί που έπαιρναν ή συνεχίζουν να παίρνουν παραπάνω συγγράματα απ'όσα διακιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι οι ξερές σημειώσεις του καθηγητή δεν προωθούν την γενικότερη αναζήτηση, το ψάξιμο εκ μέρους του φοιτητή. Μου φαίνεται κάπως σαν μασημένη τροφή. Σε μας οι σημειώσεις είναι περισσότερο ως manual υλικού μελέτης. Από εκεί και πέρα, κάποιος που θέλει να γράψει 5 ή και πάνω από 5 οφείλει να έχει ψαχτεί, να κατέχει το αντικείμενο πολύ καλά...και όχι μόνο ότι λένε οι πυκνογραμμένες 60σέλιδες σημειώσεις.
Το ακριβώς αντίθετο ισχύει.

Εγώ πηγαίνω στη βιβλιοθήκη,τα δανείζομαι και βλέπω πιο ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις του μαθήματος.
Στην πλειοψηφία των σχολών, χωρίς το βιβλίο του καθηγητή πας για βρούβες.

Απλώς εσύ συνεχίζεις να αναφέρεσαι στα λεφτά ενώ εγώ μιλάω για την ποιότητα του βιβλίου.Άσχετα με τα χρήματα,καλό θα είναι να επιλέγουμε βιβλία που θα αποτελέσουν καλά εφόδια για την επαγγεματική μας πορεία.Αν το καλό,τύχει να είναι το φθηνότερο,αυτό θα πάρω.
Το οποίο μετά από 1- 2 χρόνια θα είναι ξεπερασμένο.

Προσωπικά θα ήθελα να μας δίνανε ένα tablet και να παίρναμε τα βιβλία στην μισή τιμή ηλεκτρονικά
Είσαι εκδικητικός τύπος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Επόμενο σενάριο: Οι φοιτητές στο τέλος της χρονιάς να επιστρέφουν τα βιβλία τους καθαρά για να επαναχρησιμοποιηθούν.


Απορρίπτεται.
Το βιβλίο που παίρνεις στο 1ο έτος χρησιμεύει και στο 5ο έτος της φοίτησής σου, και στο 18ο της εργασίας σου.

Επόμενο σενάριο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το ακριβώς αντίθετο ισχύει.


Στην πλειοψηφία των σχολών, χωρίς το βιβλίο του καθηγητή πας για βρούβες.


Το οποίο μετά από 1- 2 χρόνια θα είναι ξεπερασμένο.


Είσαι εκδικητικός τύπος; :P
Εξαρτάται για ποιες σχολές μιλάς.Ναι,σαφώς και αν αναφέρεσαι σε σχολές με ξιπασμένους,ψωνισμένους καθηγητάκους-υπαλλήλους,θα έχεις πρόβλημα αν δεν πας με το δικό τους σύγγραμα.Αν αναφέρεσαι σε καθηγητές που θεωρούν τη δουλειά τους ως προαγωγή της Επιστήμης,τότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.Γιατί όσον αφορά τις επιστήμες,είναι σίγουρο πως όταν μιλάμε για τα πιο ενδεικτικά συγγράματα του εκάστοτε τομέα,τα πιο σύγχρονα έχουν στηριχτεί στα προγενέστερα.Είναι σαφές άλλωστε και από τη βιβλιογραφική αναφορά.Έχω πάει σε μάθημα έχοντας διαβάσει το σύγγραμα άλλου συγγραφέα κι όχι του διδάσκοντα γιατί ήταν πιο καλογραμμένο βιβλίο και πέρασα το μάθημα με 9 (στο μάθημα που όλοι χρωστάνε μέχρι το πτυχίο).Συγκρίνοντας τα βιβλία,βρήκα πως είχαν διαφορές μόνο στη δομή και σε κάποια επιμέρους σημεία.Δε γράφονται κάθε μέρα θεωρίες,ώστε κάθε σύγγραμα να λέει διαφορετικά πράγματα.
Όσο για το ξεπερασμένα,εξαρτάται και πάλι από τις σχολές για τις οποίες μιλάς.Τα συγγράματα προπτυχιακού επιπέδου έχουν στόχο να διδάξουν τις γενικές αρχές που ισχύουν και να καλλιεργήσουν έναν τρόπο σκέψης.Όλα τα συγγράματα που προτείνονται το ίδιο θα καταφέρουν.Επιπλέον,δε νομίζω πως,όσον αφορά και πάλι το χώρο των Επιστημών,μπορούν μέσα σε 2 χρόνια να καταρριφθούν θεωρίες και έρευες που διεξάγονταν 20ετίες ολόκληρες και μέχρι να γίνουν αποδεκτές από την επιστημονική κοινότητα,πέρασαν από χίλια κύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εξαρτάται για ποιες σχολές μιλάς.Ναι,σαφώς και αν αναφέρεσαι σε σχολές με ξιπασμένους,ψωνισμένους καθηγητάκους-υπαλλήλους,θα έχεις πρόβλημα αν δεν πας με το δικό τους σύγγραμα.Αν αναφέρεσαι σε καθηγητές που θεωρούν τη δουλειά τους ως προαγωγή της Επιστήμης,τότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.Γιατί όσον αφορά τις επιστήμες,είναι σίγουρο πως όταν μιλάμε για τα πιο ενδεικτικά συγγράματα του εκάστοτε τομέα,τα πιο σύγχρονα έχουν στηριχτεί στα προγενέστερα.Είναι σαφές άλλωστε και από τη βιβλιογραφική αναφορά.Έχω πάει σε μάθημα έχοντας διαβάσει το σύγγραμα άλλου συγγραφέα κι όχι του διδάσκοντα γιατί ήταν πιο καλογραμμένο βιβλίο και πέρασα το μάθημα με 9 (στο μάθημα που όλοι χρωστάνε μέχρι το πτυχίο).Συγκρίνοντας τα βιβλία,βρήκα πως είχαν διαφορές μόνο στη δομή και σε κάποια επιμέρους σημεία.Δε γράφονται κάθε μέρα θεωρίες,ώστε κάθε σύγγραμα να λέει διαφορετικά πράγματα.
Όσο για το ξεπερασμένα,εξαρτάται και πάλι από τις σχολές για τις οποίες μιλάς.Τα συγγράματα προπτυχιακού επιπέδου έχουν στόχο να διδάξουν τις γενικές αρχές που ισχύουν και να καλλιεργήσουν έναν τρόπο σκέψης.Όλα τα συγγράματα που προτείνονται το ίδιο θα καταφέρουν.Επιπλέον,δε νομίζω πως,όσον αφορά και πάλι το χώρο των Επιστημών,μπορούν μέσα σε 2 χρόνια να καταρριφθούν θεωρίες και έρευες που διεξάγονταν 20ετίες ολόκληρες και μέχρι να γίνουν αποδεκτές από την επιστημονική κοινότητα,πέρασαν από χίλια κύματα.
Πςςς, σε όλα μέσα έπεσες... Μένω άφωνος, τελικά εγώ αρμένιζα στραβά, δεν ήταν στραβός ο γυαλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
"Στις περισσότερες σχολές,όμως,κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.Καθώς πολλές φορές χρειάζεται να ανατρέξουμε σε βιβλία και κατά τη διάρκεια των επόμενων ακαδημαϊκών ετών αλλά και κατά τη διάρκεια ασκήσεως του επαγγέλματος μας."

Αυτή την άποψη έχω κι εγώ αν και προφανώς προκαλεί "πτώσεις" για λόγους που αγνοώ.
Από ό,τι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ομόνοια ως προς το πόσο τελικά χρησιμεύουν τα συγγράμματα. Ακριβώς αυτός ο διχασμός επιτρέπει σε αυτά τα μέτρα να περνάνε είτε αδιαμαρτύρητα είτε απλά με μερικές φωνές.
Η ανάγκη για εξοικονόμηση έχει πλήξει κάθε πτυχή της καθημερινής μας ζωής πλέον και είμαι σίγουρη πως δεν είμαι η μόνη που το έχει αντιληφθεί.
Το σύγγραμμα δεν είναι η κορυφή της πυραμίδας αλλά ειλικρινά δε θα ήθελα να φτάσουμε σε κάτι πιο δραστικό για να αντιδράσουμε.
Αντι λοιπον να σχολιάζουμε το γιατί κανείς να θέλει ένα βιβλίο, ίσως θα έπρεπε να προασπίζουμε το δικαίωμά του να το έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
"Καθώς πολλές φορές χρειάζεται να ανατρέξουμε σε βιβλία και κατά τη διάρκεια των επόμενων ακαδημαϊκών ετών αλλά και κατά τη διάρκεια ασκήσεως του επαγγέλματος μας."
Αυτή την άποψη έχω κι εγώ αν και προφανώς προκαλεί "πτώσεις" για λόγους που αγνοώ.
Από ό,τι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ομόνοια ως προς το πόσο τελικά χρησιμεύουν τα συγγράμματα.

Ειδικά εσύ θα έπρεπε να ήσουν πιο υποψιασμένη σε αυτό το θέμα γιατί τα βιώνουμε στο πετσί μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Θες να μου εξηγήσεις γιατι ένας φοιτητής σχολής με θεωρητικό περιεχόμενο δε χρειάζεται σύγγραμμα?
Ή καλύτερα, πώς μπορεί να θεωρείται ότι έχει την όποια επάρκεια χωρίς αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαρίστως. Με την παραμικρή αλλαγή η μισή βιβλιοθήκη μας πάει άκλαυτη. Παθών .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το γνωρίζω, αλλά σκέψου στο πρόβλημα των συνεχών αλλαγών να προστίθεται και το κόστος των συγγραμμάτων που σου "εξασφαλίζει" το κράτος. Ήδη καθηγητές προτείνουν λύσεις του τύπου "Αγοράστε το βιβλίο με έκπτωση τόσο ..". Είναι λύση αυτή?
Ήδη κοστίζει η φοίτηση με τα παράπλευρα έξοδα που όλοι μας κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οι εκδοτικοί οίκοι προσφέρουν μία ανύπαρκτη έκπτωση που αγγίζει τα όρια του αστείου. Εναλλακτικά φωτοτυπίες.Και δεν είναι μόνο τα βιβλία που πρέπει να πάρεις αλλά και τα πρακτικά. Κάπως καλύτερη έκπτωση έχουν έχουν οι επαγγελματίες του κλάδου μας. Γενικά πονεμένη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.
Οι εναλλακτικές είναι ανύπαρκτες ή ασύμφορες.Το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Ένας λόγος παραπάνω λοιπον για να τονίσω τη χρησιμότητα του συγγράμματος.
Ειδικά αυτή τη χρονιά έχουν συμβεί απαράδεκτα περιστατικά και με τους εκδοτικούς οίκους και γι'αυτό εξαρχής θεώρησα σωστότερο να στρέψω την προσοχή στο μέτρο που λαμβάνεται παρά στο "παραθυράκι" που ίσως μπορεί κάποιος να βρει. Το σημαντικό είναι να μην παραχωρούνται βασικές παροχές. Από τη στιγμή που το παραβλέψουμε και αρχίσουμε να καλύπτουμε ο καθένας τα νώτα του, το ζήτημα έχει ήδη κριθεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τελικά, τι γίνεται φέτος με τα συγγράμματα;
Υπάρχουν μειώσεις σε όλες τις σχολές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Υπαρχουν μειωσεις, και συμφωνα με το Πρωτο Θεμα, θα κοπουν ολα τα συγγραμματα απο το εαρινο εξαμηνο για τους ευπορους φοιτητες, και θα δινονται στους απορους. Ενδεικτικα γραφει οτι μια μια οικογενεια με 2 παιδια και 28000 ευρω εισοδημα θα μπορει να παιρνει συγγραμμα, ενω το ποσο για μια οικογενεια με 1 παιδι, το ποσο ειναι 21000 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Υπαρχουν μειωσεις, και συμφωνα με το Πρωτο Θεμα, θα κοπουν ολα τα συγγραμματα απο το εαρινο εξαμηνο για τους ευπορους φοιτητες, και θα δινονται στους απορους. Ενδεικτικα γραφει οτι μια μια οικογενεια με 2 παιδια και 28000 ευρω εισοδημα θα μπορει να παιρνει συγγραμμα, ενω το ποσο για μια οικογενεια με 1 παιδι, το ποσο ειναι 21000 ευρω
Δηλαδη αν μια 4μελης οικογενεια βγαζει 29000 ευρω το χρονο θεωρειται ευπορη?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top