Μείωση Συγγραμμάτων

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καιρός πιστεύω είναι να καταλάβετε όλοι οτι πλέον πρέπει να πορευτούμε με βάση την δύσκολη οικονομική κατάσταση που βιώνουμε σαν χώρα
Δυστυχώς πρέπει να κόψουμε απο πολλά πράγματα ωστε τελικά το έλλειμα να μειωθεί και να ορθοποδήσουμε
Ένα απο τα μέτρα αυτά είναι και οι περικοπές στην παιδεία είτε το θέλουμε είτε όχι
έτσι έχουν τα πράγματα και έτσι είμαστε όλοι υποχρεωμένοι δυστυχώς να πορευτούμε

και μην ξεχνάς οτι τα βιβλία που παίρνει ο κάθε φοιτητής τα έχει ήδη προπληρώσει , δεν είναι δωρεάν

Οι Έλληνες φοιτητές πραγματικά παίρνου αυτό που τους αξίζει και οι τελευταίες θέσεις που βρίσκονται τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι πραγματικά αυτή που τους αξίζει και αυτό γιατί πολύ απλά έχουν μάθει να απαιτούν τα πάντα δωρεάν , απο βιβλία μέχρι και βαθμούς
Έτσι έχουν τα πράγματα; Πως; Έτσι όπως σου λέει η "κυβέρνηση" και ο μελλοντικός πρόεδρος της Γαλλίας; (λέγε με Dominique)

Από πότε λαμβάνουμε ως λογική και δεδομένη αυτή την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα μας; Το χρέος προήλθε από κατάχρηση και καταπάτηση δημόσιας περιουσίας και θα το καλύψουν κόβοντας το βιβλίο μου της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής; (ακα της παράδοσης και του μέλλοντος στην οικοδομή)
Να κόψουν από τους έχοντες που καταχρώνται το δημόσιο πλούτο και την εύνοια του κράτους τόσα χρόνια και οπωσδήποτε όχι από οποιαδήποτε δημόσια παροχή. Πολύ απλά γιατί το χρέος της Ελλάδας δεν είναι τόσο δημόσιο όσο το παρουσιάζουν. (βλ N. Chomsky κα)
Είναι προϊόν απάτης και μπορούμε να κηρύξουμε παύση πληρωμών χωρίς να χρεοκοπήσουμε όπως έκανε το Εκουαδόρ(Ισημερινός) και η Αργεντινή.(η οποία άργησε να ανακάμψει γιατί είχε ήδη υποστεί το ΔΝΤ)


Όπως κι ο ίδιος είπες μέσα στο ίδιο post, τίποτα δεν είναι δωρεάν, αφού είναι πληρωμένο με φόρους. Άρα κανείς δεν διεκδικεί τίποτε που δεν του ανήκει. Διεκδικεί τα νόμιμα.
* Οι Άγγλοι με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ήδη το κατάλαβαν όταν άρχισαν να μετράνε οι αυξήσεις των διδάκτρων...

(ποιος χέστηκε για τα συγγράμματα του ομήρου; :worry:)

Εντάξει, ούτε καν.

Να πάμε όλοι να γίνουμε αγρότες τότε να ζούμε από τα αγαθά μας.
Ξέρεις κάτι; Κι εγώ χέστηκα για τον ολοκληρωτικό λογισμό, τα σύνολα, τη μαθηματική λογική, τις μη ευκλείδειες γεωμετρίες, τον Gaus, τον Hilbert, τον Euler, τον Wiles και ό,τι έχουν γράψει τόσα χρόνια και το διδάσκεσαι εσύ στη σχολή σου, αλλά τόσα χρόνια σου καλάρεσαν τα δωρεάν συγγράμματα που έπαιρνες ως φοιτητής και τώρα έχεις την άνεση και βγαίνεις και μου λες ουσιαστικά ότι επειδή έχουμε πρόβλημα στα οικονομικά, ποιος χέστηκε για τη γνώση.
Και μην δω μ4λ***3ς από κανέναν για την αξία των παραπάνω, Φυσικά και δεν τους έχω γραμμένους, και θέλω μόνο να καταδείξω το αδιανόητο του ισχυρισμού του nPb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
O tempora o mores!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
όμως δεν μου απάντησες

σε ενόχλησε το οτι δεν θα πάρεις το χοντρό δερματόδετο βιβλίο με το χοντρό εξώφυλλο που θα το έχεις μετά απο χρόνια στην βιβλιοθήκη να το βλέπεις και να λές "πώω κοίτα τι θηρίο διάβασα" και αντί αυτού θα πάρεις το ταπεινο δεμένο με θερμοκόλληση φωτοτυπημένο σύγγραμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι; Κι εγώ χέστηκα για τον ολοκληρωτικό λογισμό, τα σύνολα, τη μαθηματική λογική, τις μη ευκλείδειες γεωμετρίες, τον Gaus, τον Hilbert, τον Euler, τον Wiles και ό,τι έχουν γράψει τόσα χρόνια και το διδάσκεσαι εσύ στη σχολή σου, αλλά τόσα χρόνια σου καλάρεσαν τα δωρεάν συγγράμματα που έπαιρνες ως φοιτητής και τώρα έχεις την άνεση και βγαίνεις και μου λες ουσιαστικά ότι επειδή έχουμε πρόβλημα στα οικονομικά, ποιος χέστηκε για τη γνώση.
Και μην δω μ4λ***3ς από κανέναν για την αξία των παραπάνω, Φυσικά και δεν τους έχω γραμμένους, και θέλω μόνο να καταδείξω το αδιανόητο του ισχυρισμού του nPb.

νομίζω ότι εξήγησα με ποια λογική...γιατί παρακάτω συνέχισα και είπα:

τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας χρηματοδοτούνται από έναν προϋπολογισμό με "τρύπες" (για αλλού προορίζονται τα κονδύλια και αλλού πάνε...προηγούνται οι αναδρομικές συντάξεις των εργαζομένων της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ από την πληρωμή για τα συγγράμματα μιας haroulas που σπουδάζει κλασικές επιστήμες) ===> όλα αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα! της δωρεάν παιδείας
μην διαβάζουμε εκείνο που θέλουμε για να την πούμε απλά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
όμως δεν μου απάντησες

σε ενόχλησε το οτι δεν θα πάρεις το χοντρό δερματόδετο βιβλίο με το χοντρό εξώφυλλο που θα το έχεις μετά απο χρόνια στην βιβλιοθήκη να το βλέπεις και να λές "πώω κοίτα τι θηρίο διάβασα" και αντί αυτού θα πάρεις το ταπεινο δεμένο με θερμοκόλληση φωτοτυπημένο σύγγραμα ?

Αν με ρωτάς προσωπικά (αλλά και γενικότερα νομίζω ισχύει το παρακάτω) δεν υπάρχει βιβλίο που θα το διαβάσω μόνο για να περάσω ένα μάθημα και μετά θα το βάλω στη βιβλιοθήκη μου να το κοιτάζω. Κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγω και ψάχνω πράγματα σε βιβλία παλαιότερων ετών.
Επίσης δε βλέπω το λόγο που η 500σέλιδη έκδοση της ιστορίας της τέχνης θα πρέπει να δεθεί σε σπιράλ ή θερμοκόλληση και να μαδήσει με το πρώτο άνοιγμα.
Οπότε μην επαναλαμβάνεις το "δερματόδετα" συνέχεια για να προκαλέσεις εντυπώσεις. Θέλω να λαμβάνω βιβλία με αξιοπρεπή ποιότητα εκτύπωσης και δεσίματος όπως δικαιούμαι.
Ούτε εσύ μου απάντησες όμως: το χρέος των κάτι δισεκατομμυρίων θα το καλύψει έστω και στο ελάχιστο η θερμοκόλληση αντί του κανονικού δεσίματος βιβλίων;

νομίζω ότι εξήγησα με ποια λογική...γιατί παρακάτω συνέχισα και είπα:

μην διαβάζουμε εκείνο που θέλουμε για να την πούμε απλά...;)

Με ποια λογική; Εγώ αδυνατώ να βρω ακόμη κάποια λογική σε αυτό που υπέδειξες.
Αδυνατώ να καταδείξω ως ανώτερη τη σύνταξη από την παιδεία, sorry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
σαφώς και θα το καλύψει έστω και στο ελάχιστο γιατί έχουν άλλο κόστος οι πρώτες ύλες για την όλη διαδικασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
σαφώς και θα το καλύψει έστω και στο ελάχιστο γιατί έχουν άλλο κόστος οι πρώτες ύλες για την όλη διαδικασία

Ότι και καλά ο τάδε εκδοτικός οίκος του εξωτερικού θα επιβάλλει σημαντικά χαμηλότερη τιμή αν δώσει μόνο το περιεχόμενο ηλεκτρονικά και τα δικαιώματα εκτύπωσης στο ελληνικό κράτος για να το εκτυπώσει εκείνο... (και ΑΝ το κάνει αυτό)


Θύμισέ μου, μιλάμε ακόμη για εκείνη την αδιανόητη περίπτωση που οι φοιτητές πληρώνουν φωτοτυπάδικα για να τους τυπώσουν τα βιβλία;
Μισό να υπολογίσω πόσες σελίδες είναι τα 6 ράφια βιβλία που έχω μαζέψει μέχρι τώρα... Αν πάρω ως δεδομένο το χ βιβλίο των 500 σελίδων, μου βγαίνουν περίπου 3.000 ανά ράφι = 18.000 σελίδες.
Συγγνώμη, αλλά και με τη μισή τιμή, αδυνατώ να εκτυπώσω τέτοιο όγκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μπορείς, αν δε σου είναι δύσκολο, να μην το υποστηρίζεις.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ναι , είπα οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι για την δυσκολία στην οποία βρίσκεσαι εσύ και χιλιάδες άλλοι φοιτητές σχετικά με την απόκτηση των βιβλίων .

όπως είπα πριν το θέμα αυτό το είχα και εγώ κάποτε αλλα ούτε γκρίνιαξα , ούτε έκανα κατάληψη , ούτε απαίτησα ούτε απαίτησα πορείες κλπ σε αντίθεση με τους υπόλοιπους αργόσχολους φοιτητάκους της σχολής που πατούσαν μια φορά τον μήνα στην σχολή , που πήγαιναν για καφέδες , που όταν τοτς είπαν οτι υπάρχει θέμα με βιβλία , σημειώσεις ή οτιδήποτε άλλο , αίφνης θυμήθηκαν οτι είναι φοιτητές , οτι θέλουν να σπουδάσουν , οτι δεν τα βγάζουν πέρα ~ δεν ζορίζονται να δίνουν 15 και 20 ευρώ τα βράδια για να πίνουν ποτά και σφηνάκια ή να δίνουν 4 με 5 ευρώ τον φραπέ κάθε μέρα στην παραλία αλλα όταν είναι να δώσουν 15 ευρώ για να τυπώσουν το βιβλίο ξαφνικά τους έπιασαν τα ζόρια , και ξαφνικά είδαν πτι πρέπει να απαιτήσουν ~ κλπ κλπ και το μόνο που ήθελαν είναι να τα έχουν όλα δωρεάν και οι άλλοι να πανε να πηδηχτούνε
Καλώς η κακώς αυτή είναι η κατάσταση (οικονομική κυρίως) της χώρας μας
Κατανοήστε και κινηθείτε αναλόγως πρέπει όλοι με τον τρόπο μας να βοηθήσουμε
το διαδίκτυο είναι χρυσάφι σε τέτοιες περιπτώσεις

δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ναι , είπα οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι για την δυσκολία στην οποία βρίσκεσαι εσύ και χιλιάδες άλλοι φοιτητές σχετικά με την απόκτηση των βιβλίων .

όπως είπα πριν το θέμα αυτό το είχα και εγώ κάποτε αλλα ούτε γκρίνιαξα , ούτε έκανα κατάληψη , ούτε απαίτησα ούτε απαίτησα πορείες κλπ σε αντίθεση με τους υπόλοιπους αργόσχολους φοιτητάκους της σχολής που πατούσαν μια φορά τον μήνα στην σχολή , που πήγαιναν για καφέδες , που όταν τοτς είπαν οτι υπάρχει θέμα με βιβλία , σημειώσεις ή οτιδήποτε άλλο , αίφνης θυμήθηκαν οτι είναι φοιτητές , οτι θέλουν να σπουδάσουν , οτι δεν τα βγάζουν πέρα ~ δεν ζορίζονται να δίνουν 15 και 20 ευρώ τα βράδια για να πίνουν ποτά και σφηνάκια ή να δίνουν 4 με 5 ευρώ τον φραπέ κάθε μέρα στην παραλία αλλα όταν είναι να δώσουν 15 ευρώ για να τυπώσουν το βιβλίο ξαφνικά τους έπιασαν τα ζόρια , και ξαφνικά είδαν πτι πρέπει να απαιτήσουν ~ κλπ κλπ και το μόνο που ήθελαν είναι να τα έχουν όλα δωρεάν και οι άλλοι να πανε να πηδηχτούνε
Καλώς η κακώς αυτή είναι η κατάσταση (οικονομική κυρίως) της χώρας μας
Κατανοήστε και κινηθείτε αναλόγως πρέπει όλοι με τον τρόπο μας να βοηθήσουμε
το διαδίκτυο είναι χρυσάφι σε τέτοιες περιπτώσεις

δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για κάτι

Και σου επαναλαμβάνω ότι μπορείς να κάνει κάτι γι αυτό: να μην υποστηρίζεις ένα μέτρο σαν αυτό.


Το γκρι κάνω πως δεν το βλέπω γιατί δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με τη συζήτηση.

Ξαναλέω πως δε δέχομαι ως δεδομένη την κατάσταση της χώρας για να κλάψω τη μοίρα μου και να δεχθώ με πρόφαση αυτό οποιοδήποτε βαρίδι μου φορέσουν.
Συμφωνώ, αλλά ξανασκέψου τον τρόπο. Ημιμαθείς "επιστήμονες" πολίτες δεν πρόκειται να λύσουν ποτέ το οικονομικό πρόβλημα, που άλλωστε δεν είναι και δική τους ευθύνη να το λύσουν.

Είπα να σε ευχαριστήσω in advance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν το υποστηρίζω αλλα απο την στιγμή που έτσι έχουν τα πράγματα και κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι για να αλλάξει , ειμαστε όλοι υποχρεωμένοι να το ακοουθήσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω την λογική ορισμένων που απαιτούν από ένα κράτος μπανανία με μια παραοικονομία ως νόμιμη οικονομία...να τους πληρώνει τις σπουδές την ώρα που έχει βαρέσει κανόνι! όταν μετά από λίγο καιρό θα ζήσουμε καταστάσεις λαϊκής απελπισίας, έλα μετά garch να μου πεις γιατί το κράτος δεν σου εξασφάλισε δωρεάν τους τόμους βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής...

στα προηγούμενα που ανέφερα την προτεραιότητα των κονδυλίων σε κοπρίτες πρώην δημοσίους υπαλλήλους και νυν συνταξιούχους της ΔΕΗΣ (μονοπώλιο και το ρεύμα λες και ζούμε στην Κούβα..ενώ θεωρούμαστε χώρα της Ευρώπης: παράδοξο) έναντι των συγγραμμάτων του ομήρου της κάθε haroulas δεν είναι η άποψη που την επικροτώ αλλά η άποψη και η πάγια θέση του Ελληνικού κράτους εδώ και 170 χρόνια κατοχής από τους Έλληνες (!)
προσωπικά είμαι υπέρ στην δωρεάν παιδεία (και όχι στην "δωρεάν" παιδεία που έχουμε) σαν αυριανός φορολογούμενος Ευρωπαίος πολίτης
εφόσον θα πληρώνω φόρους (σαν μαλάκας !) απαιτώ και κάποιες παροχές όπως η παροχή δωρεάν παιδείας και υγείας
ΟΜΩΣ
στην δεδομένη φάση σαν συνειδητοποιημένος βλέπω ότι η χώρα μου καλώς ή κακώς έφτασε στον πάτο από πολλές απόψεις και μεταξύ αυτών και στην οικονομία
θα ήμουν επιεικώς αφελής αν καθόμουν να κλαψονιαουρίσω για το αν θα μου "κόψουν" την δωρεάν βιβλιογραφία στο Παν/μιο
εκ προσωπικής θέσεως, πότε δεν έδωσα "θρησκοληπτική" βάση στα Πανεπιστημιακά συγγράμματα που μας μοιράζουν ..2 βδομάδες πριν την εξεταστική ή και μετά την εξεταστική (δείγμα σεβασμού των αυριανών επιστημόνων της Ελλάδας από την Ελληνική πολιτεία) αλλά πάντα έκανα και κάνω εκτενή χρήση της διεθνούς επιστημονικής βιβλιογραφίας από την Βιβλιοθήκη και του διαδικτύου
θεωρώ πολύ περιορισμένη την μελέτη από το "δωρεάν" σύγγραμμα του Τμήματος...
συνεπώς θα ήμουν ευγνώμων να πάψουν να τυπώνουν περιττά χαρτιά ως συγγράμματα...που να καταλήγουν σε ράφια και να πιάνουν σκόνη αφού πολλά από αυτά ο διδάσκων τα αγνοεί
επιμένω στην άποψη, ότι όποιος φοιτητής (οποιασδήποτε οικονομικής κατάστασης) έχει θέληση μαθαίνει...
τα υπόλοιπα τα ακούω ως δικαιολογίες για να περάσει η ώρα

τόσα χρόνια που υπήρχε ασυδοσία και σπατάλη χωρίς λίστες κτλ ήταν καλά...γιατί ήταν βολεμένοι οι "ημέτεροι"
τώρα που πάει να μπει μια τάξη και να κάνουμε εκτενή χρήση των νέων τεχνολογιών στην μάθηση...θίγονται συμφέροντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Anthony, δε νομίζω πως έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Η κατάσταση πρέπει/δεν πρέπει να λαμβάνεται ως δεδομένη, αν διαφωνούμε σε αυτό δεν προχωράμε πιο πέρα.


nPb, τώρα που είσαι στο πτυχίο χλευάζεις ελεύθερα πράγματα τα οποία κι εσύ θεωρούσες δεδομένα παλιότερα...

Αν δεν καταλαβαίνεις μπορώ να σου εξηγήσω: οι ορισμένοι απαιτούν από αυτό το αχαρακτήριστο κράτος να τους παρέχει την ελευθερία σπουδών επειδή απλούστατα τις έχουν πληρώσει και πολλαπλώς μάλιστα. Το αν έχει βαρέσει κανόνι ελάχιστα με ενδιαφέρει. Δεν φταίω εγώ κι ο κάθε φοιτητής που το βάρεσε. Ας κόψουν το λαιμό τους να πληρώσουν όσοι φταίνε, πάντως δεν οφείλουμε να επωμιστούμε τα χρέη από απάτες.

Για να έχεις το δικαίωμα να υποτιμάς τόσο τις άλλες απόψεις και να τις χαρακτηρίζεις "δικαιολογίες" θα πρέπει να στηρίξεις τη δική σου. Η οποία, συγγνώμη που στο λέω, μπάζει από παντού.
Το "όποιος ψάχνει βρίσκει" δεν μπορεί να αποτελεί πολιτική θέση σοβαρού κράτους.

Η εκτενής χρήση νέων τεχνολογιών είναι η περικοπή συγγραμμάτων και τα φωτοτυπάδικα της γειτονιάς; Κοίτα να δεις που ήμαστε τόσο μπροστά και δεν το ξέραμε...
Και γενικά έχω βαρεθεί να βλέπω να γράφεις συνέχεια για συμφέροντα και τα σχετικά. Είπαμε, υπάρχουν συμφέροντα και παθογένειες στο ελληνικό πανεπιστήμιο, αλλά το να ανάγεις κάθε δικαίωμα και δικαιολογημένη αντίδραση των φοιτητών σε "συμφέροντα" χαρακτηρίζεται τουλάχιστον ως λαϊκισμός και συκοφαντία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
το όποιος ψάχνει βρίσκει απευθύνεται στον φοιτητή και το πόσο συνειδητοποιημένος είναι και κυρίως πόσο τον ενδιαφέρει να μάθει κάποια πράγματα χωρίς να περιμένει να του ανοίξουν το κεφάλι να του τα βάλουν έτοιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
το όποιος ψάχνει βρίσκει απευθύνεται στον φοιτητή και το πόσο συνειδητοποιημένος είναι και κυρίως πόσο τον ενδιαφέρει να μάθει κάποια πράγματα χωρίς να περιμένει να του ανοίξουν το κεφάλι να του τα βάλουν έτοιμα

Το ίδιο συνειδητοποιημένοι φοιτητές με οικογενειακό εισόδημα 10.000 και με 60.000 δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Γι αυτό έχουμε δημόσια παιδεία και "δωρεάν" παροχές.
Επαναλαμβάνω για χιλιοστή φορά πως δεν μιλάμε για κάτι που δεν δικαιούται ο κάθε φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσο εσείς συνεχίζετε να τσακώνεστε, έχω τα εξής νέα.

Το μέτρο αυτό πράγματι υπάρχει, αλλά υλοποιήθηκε κυρίως για κάτι Τμήματα Ιατρικής ή Μαθηματικών, όπου υπήρχε το φαινόμενο να δίνονται σε μαθήματα πολλά συγγράμματα, εκ των οποίων λίγα χρησιμοποιούνται. Για παράδειγμα, η ΣΕΜΦΕ έκρινε σε κάποια μαθήματα Μιγαδικής Ανάλυσης να βγάλει ορισμένα βιβλία που δεν ήταν απαραίτητα για την κάλυψη της ύλης.

Στη δική μου Σχολή, ωστόσο, σε κανένα μάθημα (εκτός από ένα επιλογής μεγάλου εξαμήνου) δεν έχει πειραχτεί κάτι. Όσες επιλογές είχαν πολλαπλά συγγράμματα, εξακολουθούν να έχουν και τώρα.

Αυτά μέχρι ... σήμερα. Αύριο δεν ξέρω τι μπορεί να ξημερώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμφωνώ με την μείωση των συγγραμμάτων. Είναι πολλα βιβλία ακριβά και πολλά δίνονται και χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όσο εσείς συνεχίζετε να τσακώνεστε, έχω τα εξής νέα.

Το μέτρο αυτό πράγματι υπάρχει, αλλά υλοποιήθηκε κυρίως για κάτι Τμήματα Ιατρικής ή Μαθηματικών, όπου υπήρχε το φαινόμενο να δίνονται σε μαθήματα πολλά συγγράμματα, εκ των οποίων λίγα χρησιμοποιούνται. Για παράδειγμα, η ΣΕΜΦΕ έκρινε σε κάποια μαθήματα Μιγαδικής Ανάλυσης να βγάλει ορισμένα βιβλία που δεν ήταν απαραίτητα για την κάλυψη της ύλης.

Στη δική μου Σχολή, ωστόσο, σε κανένα μάθημα (εκτός από ένα επιλογής μεγάλου εξαμήνου) δεν έχει πειραχτεί κάτι. Όσες επιλογές είχαν πολλαπλά συγγράμματα, εξακολουθούν να έχουν και τώρα.

Αυτά μέχρι ... σήμερα. Αύριο δεν ξέρω τι μπορεί να ξημερώσει.

Στη δική μου σχολή ένα μάθημα καλύπτεται με τους δύο τόμους ενός συγγραφικού πονήματος. Επιτρέπεται να δηλώσουμε μόνο τον ένα.** Δεν μιλάμε πάντα για βιβλία που δεν είναι απαραίτητα.


**Το ίδιο είχε συμβεί και πρόπερσι σε άλλο μάθημα, όπου αναγκαστήκαμε να αγοράσουμε τον 2ο τόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με τα δωρεάν βιβλία τα οικονομάνε οι εκδότες όπως και με τα δωρεάν φάρμακα τα οικονομάνε οι φαρμακευτικές..... Χωνέψτε το τζάμπα δεν υπάρχει τίποτα και η Χώρα πάει από το κακό στο χειρότερο γι αυτά τα τζάμπα....

Κάθε φοιτητής έχει δικαίωμα να παίρνει τόσα βιβλία όσα χρειάζονται για να καλύψουν την ύλη του μαθήματος.
Και καμμία υποχρέωση είτε να του βγαίνουν τα μάτια να διαβάζει τόμους σε pdf στον υπολογιστή, είτε να πληρώνει για τα βιβλία του.
Όπως καμιά υποχρέωση δεν έχουν οι φορολογούμενοι πολίτες να πληρώνουν τα βιβλία του φοιτητή που δεν θέλει να του βγουν τα μάτια διαβάζοντας pdf από το pc. Οι φοιτητές ας αγοράσουν ένα ebook reader ή ένα ipad και τέλειωσε το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top