Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι αν αρχίζουμε και βαφόμαστε απο αυτήν την ηλικία σε 10 χρόνια θα κάνουμε πλαστική;; Έλεος πια βλέπω κοπέλες να έρχονται στο σχολείο λέες και πάνε σε γάμο!
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγω το πολυ να βαφτω 3-4 φορες τον χρονο και οχι εντονα(μολυβι,μασκαρα αντε και λιγο ρουζ)
απορω δηλαδη δε βαριουνται να ξυπνανε και να βαφονται για να ρθουν σχολειο?? :S
αλλα οταν λεω ποσο χαλια θα γινει το δερμα τους με τοσο μεικ απ με λενε χαζη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efizaf

Νεοφερμένος

Η efizaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγώ είμαι μικρή αλλά έχω πολλά σπυράκια εννοείτε πως στο σχολείο ούτε lip glosh δεν βάζω ούτε κι έξω από αυτό βάζω make up μόνο λίγο lip glosh άντε κι λίγο ρουζ για να τονίσω τα μάγουλά μου. Άλλα κορίτσια πάλι στο γυμνάσιο όχι απλό lip glosh μέχρι κι eye liner βάζουν κι φαίνεται ψεύτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγώ είμαι μικρή αλλά έχω πολλά σπυράκια εννοείτε πως στο σχολείο ούτε lip glosh δεν βάζω ούτε κι έξω από αυτό βάζω make up μόνο λίγο lip glosh άντε κι λίγο ρουζ για να τονίσω τα μάγουλά μου. Άλλα κορίτσια πάλι στο γυμνάσιο όχι απλό lip glosh μέχρι κι eye liner βάζουν κι φαίνεται ψεύτικο.

Δεν είναι μόνο ότι φαίνεται ψεύτικο. Το μεικ απ γιατί να το βάλει κάποιο μικρό κορίτσι; Η ακμή δεν είναι δικαιολογία για να βαφτεί κάποιος. Όλοι είχαμε σπυράκια, δεν πάθαμε και κανένα παιδικό ψυχοσωματικό τραύμα.Γιατί να βάλεις ρουζ; Είσαι μικρή, δεν είσαι 30 για να πεις ότι έχεις χάσει τη "λάμψη "σου.
Δεν χρειάζεστε τίποτα, άκου εκεί μακιγιάζ στο σχολείο :P Συγκεντρωθείτε στα μαθήματα σας, το ξύπνημα στις 7 είναι ήδη άγριο από μόνο του, δε χρειάζονται παραπάνω διαδικασίες :P

Στο γυμνάσιο πάντος βλέπω πιο πολλές βαμμένες κοπελίτσες απ'ότι στο λύκειο :P Μετά από κάποιο σημείο, ξυπνάς μετά βίας ένα τέταρτο πριν το κουδούνι και πηγαίνεις κατευθείαν σχολείο, δε μπα να χεις σπυριά ή μαύρους κύκλους από το ξενύχτι.

Σε συμβουλεύω πάντος ούτε ρουζ να χρησιμοποιείς, ούτε κραγιόν ούτε λιπγκλος, ξέρεις ότι πολλά κραγιόν έχουν μέσα μόλυβδο; Τα ρουζ κάδμιο και άλλα συντηρητικά που αποθηκεύονται από τον οργανισμό; Φαντάσου να φοράς μακιγιάζ από τα 13 μέχρι τα 60 (:P)... Μη σου πω πόσα βαρέα μέταλλα έχει απορροφήσει ο οργανισμός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προσωπικά μέχρι τώρα στο σχολείο δε βάφτηκα ποτέ. Το θεωρώ άκρως ανούσιο και χρονοβόρο κάθε πρωί να αναλώνεσαι στο βάψιμο. Το κρατάω για special occasions only ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ βάφομαι γενικά, όχι έντονα, αλλά άβαφτη σπάνια θα με δεις. Πχ το μολύβι ματιών και το ρουζ είναι μάστ για μένα ακόμα και στο περίπτερο να πάω.

Βέβαια βλέπομαι και άβαφτη ρε αδερφέ, δεν έχω κόμπλεξ, ούτε τρομάζει κανείς. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πόσο ανόητο είναι να ξυπνάς από το χάραμα για να βαφτείς; Δηλαδή εάν υποθέσουμε ότι το κουδούνι χτυπάει στις 8 και 10 και θέλεις να είσαι εκεί απο τις 8 και 5 τι ώρα πρεπει να ξυπνήσεις; 20 λεπτά να φτιάξεις το μαλλί, 15 να βαφτείς αλλα 20 να ταιριάξεις τα ρούχα σου τα αξεσουάρ κτλ και αλλα 10 να φας το πρωινό σου την έπισασες τη μία ωρα. Είναι και η διαδρομή βέβαια. Δηλαδή όλες οι κοινές θνητές πρέπει να ξυπνάμε από τις 6 για να γίνουμε κάτι που στην τελική είναι τελείως ψευτικο??
Ας το σκεφτούμε και αλλιώς. Αν κάθε μέρα καθόμαστε και μακιγιαριζόμαστε τότε όταν είναι να πάμε σε ένα παρτι, γάμο κτλ πως θα δούμε διαφορά; Θα κάνουμε πλαστική;
Οι κοπέλες που δεν βάφονται σε μικρές ηλικίες μόνο καλό κάνουν στον εαυτό τους. Πολλά καλυντικά περιέχουν βλαβερές ουσίες που κάνουν ανεπανόρθωτο κακό στην επιδερμίδα. Προκαλούν συχνές αντιδράσεις: μαύρα στίγματα, σπυράκια, αφυδάτωση, φωτοευαισθησία (υπερευαισθησία στον ήλιο – πανάδες), πρόωρη γήρανση του δέρματος. Σύμφωνα με μία έρευνα( δεν θυμάμαι ποιος την είχε κάνει, αλλά μου ειχε κάνει εντύπωση) οι γυναίκες απορροφουν γύρω στα 2 κιλά χημικών μέσω των καλλυντικών προϊόντων κάθε χρόνο. Αξίζουν όλα αυτά για να φανείς λίγο πιο όμορφη σε ένα χώρο που είναι προορισμένος για την μόρφωση μας;
Αν προσέχεις την επιδερμίδα σου και μόνο μία ενυδατική να βάζεις η όποια άλλη κρεμα σου συστήσει ο δερματολόγος μπορεις να φένεσαι όμορφη.
Γιατί να βιαστούμε να μπούμε στον κόσμο των γυναικών που είναι χρονοβόρος και ακριβός; Τι ατέλειες μπορεί να έχει μία κοπελίτσα 14-15 χρονών που να χρειάζονται μακιγιάζ ώστε να μην τρομάζει ο κόσμος;;;
Στο κάτω κάτω η ομορφια πηγάζει από μέσα μας και καθρεφτίζεται στο πρόσωπο μας. Άμα κάθόμαστε στην γωνία μας κατσουφιασμένες με την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα, όσο μέικ-απ και αν βάλουμε, όσες ώρες και αν χτυπιόμαστε κάτω όμορφες δεν θα φαινόμαστε.
Είμαστε όλες όμορφες. Άμα δεν το βλέπουν οι άλλοι τότε να πανε σε οφθαλμίατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από oscar wilde:
Εμένα μου αρέσετε άβαφτες
Θα συμφωνήσω αγαπητέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πόσο ανόητο είναι να ξυπνάς από το χάραμα για να βαφτείς; Δηλαδή εάν υποθέσουμε ότι το κουδούνι χτυπάει στις 8 και 10 και θέλεις να είσαι εκεί απο τις 8 και 5 τι ώρα πρεπει να ξυπνήσεις; 20 λεπτά να φτιάξεις το μαλλί, 15 να βαφτείς αλλα 20 να ταιριάξεις τα ρούχα σου τα αξεσουάρ κτλ και αλλα 10 να φας το πρωινό σου την έπισασες τη μία ωρα. Είναι και η διαδρομή βέβαια.

:eek:
:eek::eek::eek:

ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ 10 ΝΑ ΦΑΣ ΠΡΩΙΝΟ; :eek:

Προσωπικά έπαθα ζημιά τώρα, εγώ ξυπνάω στις 8 παρά 20, σηκώνομαι, βάζω ρούχα, παίρνω λεφτά για το κυλικείο, κατεβάζω μονορούφι ένα ποτήρι γάλα, και άμα είμαι τυχερός κατά τις 8 έχω φτάσει στο σχολείο (εμάς στις 8 χτυπάει τοο κουδούνι).
Πώς ζείτε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Στη β' λυκείου ξυπνούσα στις 6:45 για να "ετοιμαστώ"!! :redface:
Στη γ' λυκείου στις 7:30... και ήμουν με φόρμες, άβαφη, πολύ απλά!
Η αλήθεια είναι ότι κατάλαβα λίγο αργά πως έκανα μεγάλη μλκία στην β', αλλά σημασία έχει ότι το κατάλαβα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
:eek:
:eek::eek::eek:

ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ 10 ΝΑ ΦΑΣ ΠΡΩΙΝΟ; :eek:

Προσωπικά έπαθα ζημιά τώρα, εγώ ξυπνάω στις 8 παρά 20, σηκώνομαι, βάζω ρούχα, παίρνω λεφτά για το κυλικείο, κατεβάζω μονορούφι ένα ποτήρι γάλα, και άμα είμαι τυχερός κατά τις 8 έχω φτάσει στο σχολείο (εμάς στις 8 χτυπάει τοο κουδούνι).
Πώς ζείτε; :confused:
όχι εμένα καλε... σιγά μην ξυπνήσω απο το χαραμα... σημερα ξυπνησα 8 παρα 5 και 8 ειχα κανονισει με μια φιλη μου να παμε μαζι... ουτε να χτενιστω δεν προλαβα!! σαν τη μαγισσα φουρκα ημουν!! :o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγω προσωπικα ΠΟΤΕ δεν βαφτηκα στο σχολειο ! Σε καμια γιορτη αντε μια μασκαρα,λιγο μολυβι..αλλα οχι πουδρες,σκιες ,κραγιον κ διαφορα τετοια..τα θεωρω υπερβολικα για το σχολειο..ΔΕΝ ξερω..ισως ειμαι λιγο συντιρητικη οπως θελετε πειτε το..αλλα εγω το σχολειο το σεβομαι και δεν αισθανομαι ανετα εκει π υποτιθεται οτι παω να μαθω καποια γραμματα που θα μου χρειαστουν μετα να εμφανιστω ντυμενη και βαμμενη λες και παω σε κανενα κλαμπακι!Αμα το εκανα αυτο θα αισθανομουνα πολυ ασχημα για τον ευατο μου και θα ντρεπομουν να κοιταξω τους καθηγητες μου..Βεβαια εξω,ειναι αλλη υποθεση..εκει βαφομαι αλλα με μετρο.. τοσο ωστε να με αναδειξει και να μην φανω γελοια.. και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΜΟΥ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ μεικ απ βάζω, για να καλύψω κάποια σημάδια και κοκκινίλες και λιποζαν ή λιπ γκλος.
Μάσκαρα συχνά, αλλά αν δε βάλω, δεν γίνεται και κάτι.
Έτσι κ αλλιώς ξυπνώ νωρίς από μόνη μου, οπότε δεν έχω πολύ πρόβλημα με τον χρόνο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula

Νεοφερμένος

Η Fraoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά, συμφωνώ και εγώ με αυτα που σε γενικές γραμμές έχετε αναφέρει παραπάνω, γι' αυτό δε θα επεκταθώ.
Θα ήθελα απλά να θίξω ένα ζήτημα που σχετίζεται με αυτό.
Όπως είδα να έχουν γράψει κάποια άτομα λίγες σελίδες πριν, οι κοπέλες που έχουν το προκλητικό αυτό στυλ συνήθως επιζητούν σχέσεις της μίας βραδιάς.
Υπάρχουν όμως και αρκετές (μαζί τους κι εγώ :)) που πολλές φορές προτιμούν τέτοιες σχέσεις, χωρίς όμως να τις επιδιώκουν με τον τρόπο αυτό, με το προκλητικό ντύσιμο και μακιγιάζ εννοώ. Και για το λόγο αυτό ακριβώς δυσκολεύονται στην επίτευξη του στόχου τους :(.
Δεν είναι λίγο άδικο αυτό??? Να είμαστε "καταδικασμένες" :P να κάνουμε μόνο μόνιμες σχέσεις?
Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας πάνω σ' αυτό, και από άτομα και των δύο φύλων.
Ευχαριστώ παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32kate

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι χαριτωμενο να βλεπεις μια ομορφη κοπελιτσα να φοραει λιγο λιπγκλος, μπεζ απαλη σκια ή λιγο ρουζ, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εγκρινω μια κοπελα η οποια φοραει μαυρο εντονο μολυβι ματιων και γενικοτερα εχει εντονο μακιγιαζ. Ας μην ξεχναει πως ειναι εφηβη και πως οπως και να'χει, οπου και αν εχει να παει, το μακιγιαζ το προτινω απαλο και απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juela kp

Νεοφερμένος

Η juela kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά, συμφωνώ και εγώ με αυτα που σε γενικές γραμμές έχετε αναφέρει παραπάνω, γι' αυτό δε θα επεκταθώ.
Θα ήθελα απλά να θίξω ένα ζήτημα που σχετίζεται με αυτό.
Όπως είδα να έχουν γράψει κάποια άτομα λίγες σελίδες πριν, οι κοπέλες που έχουν το προκλητικό αυτό στυλ συνήθως επιζητούν σχέσεις της μίας βραδιάς.
Υπάρχουν όμως και αρκετές (μαζί τους κι εγώ :)) που πολλές φορές προτιμούν τέτοιες σχέσεις, χωρίς όμως να τις επιδιώκουν με τον τρόπο αυτό, με το προκλητικό ντύσιμο και μακιγιάζ εννοώ. Και για το λόγο αυτό ακριβώς δυσκολεύονται στην επίτευξη του στόχου τους :(.
Δεν είναι λίγο άδικο αυτό??? Να είμαστε "καταδικασμένες" :P να κάνουμε μόνο μόνιμες σχέσεις?
Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας πάνω σ' αυτό, και από άτομα και των δύο φύλων.
Ευχαριστώ παιδιά!
"καταδικασμένες" ?? :P προβλήματα που έχει ο κόσμος.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fraoula

Νεοφερμένος

Η Fraoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν το σκεφτείς, ναι! Πες ότι είσαι σε μια φάση που δε σε ενδιαφέρει να κανεις κάποια μόνιμη σχέση. Δεν θα έχεις δηλ το δικαίωμα να κάνεις κάτι άλλο μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις το "κατάλληλο" στυλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά, συμφωνώ και εγώ με αυτα που σε γενικές γραμμές έχετε αναφέρει παραπάνω, γι' αυτό δε θα επεκταθώ.
Θα ήθελα απλά να θίξω ένα ζήτημα που σχετίζεται με αυτό.
Όπως είδα να έχουν γράψει κάποια άτομα λίγες σελίδες πριν, οι κοπέλες που έχουν το προκλητικό αυτό στυλ συνήθως επιζητούν σχέσεις της μίας βραδιάς.
Υπάρχουν όμως και αρκετές (μαζί τους κι εγώ :)) που πολλές φορές προτιμούν τέτοιες σχέσεις, χωρίς όμως να τις επιδιώκουν με τον τρόπο αυτό, με το προκλητικό ντύσιμο και μακιγιάζ εννοώ. Και για το λόγο αυτό ακριβώς δυσκολεύονται στην επίτευξη του στόχου τους :(.
Δεν είναι λίγο άδικο αυτό??? Να είμαστε "καταδικασμένες" :P να κάνουμε μόνο μόνιμες σχέσεις?
Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας πάνω σ' αυτό, και από άτομα και των δύο φύλων.
Ευχαριστώ παιδιά!

Αν το σκεφτείς, ναι! Πες ότι είσαι σε μια φάση που δε σε ενδιαφέρει να κανεις κάποια μόνιμη σχέση. Δεν θα έχεις δηλ το δικαίωμα να κάνεις κάτι άλλο μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις το "κατάλληλο" στυλ?

Mα που βρίσκεις κάποιο συσχετισμό ; Πιστεύω είναι από τα πιο κουφά που έχω ακούσει!
Δεν υπάρχουν δηλαδή κοπέλες που δεν βαφονται και δεν είναι ... της μιας βραδιάς;

Η προκλητικότητα, το μακιγιάζ (τα οποία είναι άκρως υποκειμενικά και σχετικά) δεν έχουν καμία σημασία με το τι είδος σχέσης επιζητά μια γυναίκα ή ένας άντρας. Δηλαδή αυτές που ντύνονται με μίνι κλπ και βάφονται μπορεί να μην επιδιώκουν μια μόνιμη σχέση; Και vice versa;

Καλά το καταδικασμένες δεν το σχολιάζω

Επικεντρώνοντας στο μακιγιάζ, μιας και είναι το κύριο θέμα του τόπικ... το μακιγιάζ είναι και ένας τρόπος έκφρασης και ένα είδος τέχνης. Δηλαδή αν εγώ (που συμφωνώ μαζί σου και στην καθημερινότητά μου βάφομαι από ελάχιστα έως καθόλου) αποφασίσω μια μέρα να βγω έξω (πες να παω στο σχολικό χορό - με όλα τα μανάρια:P- θου Κύριε)και κάνω το smokey eye μου και βάλω και το μαύρο μου το φόρεμα, αυτό τι θα πει; ότι ψάχνω εφήμερη σχέση και ψάχνω να βρω υποψήφιο για "δράση επί της τουαλέτας" ;

Έστω και αν υπάρχει μερίδιο γυναικών που το κάνει, δε δέχομαι ότι είναι ΑΠΟΛΥΤΟ. Οι γενικεύσεις είναι άσχημα και προσβλητικά πράματα κατ'εμέ.

Ας βάλω και εγώ μια φωτογραφία σα τον Dia :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Πως θα επιβιώσει η ζέβρα χωρίς το ριγέ ασπρόμαυρο μακιγιάζ της?? Πως θα προσκαλέσει το άλλο φύλο σε μια αέναη αναπαραγωγική διαδικασία?? Έτσι και η γυναίκα έχει ανάγκη, ή μάλλον έχει ΑΝΆΓΚΗ να χρησιμοποιήσει μακιγιάζ για να τονίσει την θηλυκότητα έτσι όπως την ορίζει η garnier, bodytalk κτλ. ώστε να ξεγελάσει το αρσενικό. Το αρσενικό ξεγελιέται και συνουσιάζεται με το τυχερό θηλυκό. Ύστερα ο απόγονος φέρει τα ίδια "μειονεκτικά" χαρακτηριστικά της μητέρας, οπότε πρέπει να καταφύγει πάλι στο μακιγιάζ. Το αρσενικό τότε αναρωτιέται: "Πως από αυτό το λουλούδι, βγήκε αυτό το σκατό?" Και με τον ίδιο τρόπο συνεχίζεται ο αέναος φαύλος κύκλος του sex and the species...

Υ.γ. Α, δεν είμαστε όμως μόνο ζώα, έχουμε και πνευματικό κόσμο, αλλά κανείς δεν δίνει βάση σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου...πρεπει να ειναι νορμαλ με βαση την ηλικια και ποτε να μη ξεφευγουμε..γιατι οσο κ να σαι η φυσικοτητα σου δεν πρεπει να χανεται και επισης ΠΑΝΤΑ το πολυ εντονο μακιγιαζ ειναι πραγματικα γελοιο...αν μιλαμε για γυμνασιο να βαφτεις κοπελα μου δεν λεω...αλλα πιο λάιτ πραγματακια..βαλε το μολυβακι σου και τη σκιουλα σου αλλα οχι εντονα..Αν μιλαμε για λυκειο παλι το ιδιο απλα επειδη εκει αρχιζει και γινεται πιο γυναικα η κοπελιτσα..τοτε αυτο πρεπει λιγο να δειχθει με τον καταλληλο τροπο..οποτε λιγο μακιγιαζ παραπανω απο το γυμνασιο δεν θα εβλαπτε..αλλα κ παλι σε φυσιολογικα πλαισια...
Βεβαια παντα υπαρχει και η αλλη οψη που μιλαει για την φυσικοτητα οπως ειπα και παραπανω....ειναι κ τι σου ταιριαζει και στο προσωπο σου αλλα και στην ηλικια κ στην περισταση επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top