Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
παιδιά ωραίο θέμα. Λοιπόν, προσωπικά δεν θα έπρεπε να μιλήσω ... κάνω ανταύγιες από την πρώτη γυμνασίου και βάφομαι σχεδόν καθημερινά. Ίσως φταίει και η καλλιτεχνική μου φύση!! Στο γυμνάσιο ειδικά είχα ξεφύγει, βαφόμουν όπως στους οδηγούς ομορφιάς (όχι οτι ήταν άσχημο αλλά υπερβολικό) σαφώς έχω περάσει όπως οι περισσότερες πιστεύω, μια περίοδο στιλιστικής φρίκης μέχρι να βρω αυτό που πραγματικά με εκφράζει. Μεχρι πρόσφατα μάλιστα πίστευα πως το μόνο ντύσιμο για τις χοροεσπερίδες είναι το ξέκωλο. Δεν ξέρω τι έγινε όμως και ξύπνησα! Πλέον δεν μ αρέσει ούτε τα νύχια μου να βάφω. Βλέπω τις συμμαθήτριές μου να επιδεικνύουν τα μπλε και πρασινα νυχια και γελάω ( βέβαια εγω στο γυμνάσιο μέχρι και ριγέ τα είχα κάνει). Τώρα αρκούμαι στα βασικά. Πάντως εξακολουθώ να λατρεύω τα τακούνια, αλλά επειδή αρέσουν σε μένα όχι στα αγόρια. Γενικά για να μην τα πολυλογώ, πιστεύω ότι όποιος σκέφτεται εντέλει βρίσκει αυτό που ταιριάζει στην προσωπικότητά του. Υπάρχουν άνθρωποι γεννημένοι για την εκκεντρικότητα άλλοι πιο χαλαροί, δεν πρέπει να λέμε το βάψιμο είναι χάλια, όποια βάφεται είναι γελοία, ούτε να το επιβάλλουμε φυσικά. Ο καθένας λειτουργεί ανάλογα με την προσωπικότητά του. Αυτά ( τα λίγα:P) από μένα!!!

Να καποια που μιλησε επιτελους σωστα, και χωρις "κραξιμο". :P
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι η σχολική περίοδος για πολλούς είναι φάση ψαξίματος. Και το ψάξιμο αυτό συμπεριλαμβανει και το ντυσιμο και το στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Opeth<3

Νεοφερμένος

Η Opeth<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας!
εγω θα ηθελα να πω οτι το βαψιμο στο σχολειο δεν χρειαζεται (ισως λιγη πουδρα για τα σπυρακια :P)
στο δικο μου σχολειο υπαρχουν πολλες κοπελες οι οποιες βαφονται υπερβολικα πολυ..και συγγνωμη κιολας αλλα σχολειο πατε οχι στα μπουζουκια (οπως προανεφεραν κι αλλοι)..δηλαδη ελεος..
βεβαια και οταν βγαινουμε εξω εμεις τα κοριτσια το παρακανουμε ...εγω προσωπικα βαζω μονο μαυρο μολυβι..(το στυλ βλεπετε χεχεχε)
πιστευω πως ειναι αρκετο ..δηλαδη αν γινουμε σαν τις και καλα ΣΤΑΡ της τηλεορασης τι θα καταλαβουμε;
τελος θελω να προσθεσω οτι πραγματι αυτες οι κοπελες που κυκλοφορουν με υπερβολικο μακιγιαζ ..συνεπαγεται..ακραιο ντυσιμο..(σχεδον παντα..)εχουν οντως καποιον διπλα τους..(καποιος το ανεφερε και αυτο..αλλα υγεια)
ενω "εμεις" που δεν ειμαστε οπως αυτες τις κοπελες..
ειμαστε ουσιαστικα ανυπαρκτες...(τουλαχιστον ετσι εχω καταλαβει..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ την άποψή μου στα συναδελφάκια(-μαθητές) και τα συμφορουμιτάκια.
Κατά την γνώμη μου το πόσο θα βάφεται μια κοπέλα, πόσο έξω θα έχει το στήθος η τα οπίσθα και γενικότερα πράξεις που γίνονται για να εντυπωσιάσουν άλλα άτομα, είναι θέμα προσωπικότητας, ή μάλλον καλύτερα <<αναγνώρισης>> της προσωπικότητάς τους.Τι εννοώ; Όταν μια κοπέλα(στην συγκεκριμένη περιπτωση είναι κοπέλα, αλλά ισχύει και για μας) έχει καταλάβει ποιά στην κυριολεξία ειναι δεν έχει ανάγκη τίποτα από τα παραπάνω.Και σαν το λέτσο να είναι, ανάμεσα στις ντίβες -συνήθως νεςταπου- συμμαθήτριες, θα νιώθει ικανοποιημένη με αυτό που είναι.Ούτε κομπλεξ θα υπάρχει, ούτε ντροπή. Θα βλέπει τις άλλες και θα μπορεί να εξηγήσει την κάθε τους πράξη.Γιατί κουνιούνται έτσι, γιατί την μία μέρα έχουν το νύχι μαύρο και την άλλη κόκκινο (μη το σχετίζουμε με το μαυροκόκκινο, παραδείγματα χρωμάτων που βλέπω ότι συνήθως χρησιμοποιείτε ειναι), γιατί το μαλλί τους θυμίζει χρωματολόγιο της ΒΙΒΕΧΡΩΜ και ένα σωρό, κατά την προσωπική μου κρίση, ηλιθιότητες.
Το θέμα είναι οτι σε αυτή την ηλικία σπάνια συναντώ άτομα στην κατάσταση που περιέγραψα.Οχι στην κατάσταση του λέτσου, μη μένουμε εκεί, στην κατάσταση που είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.Σε αυτο πιστεύω οτι φταίει η τάση των κοριτσιών να θέλουν να αρέσουν σε όλους.Τάση που θεωρώ οτι έχει προκληθεί απο τα πρότυπα που έχουν <<επιβάλει>> τα media και η καταπίεση από μικρή ηλικία στο σχολείο και στο σπίτι (Δασκάλα:Κάνε την εργασια!,Μητέρα:Κάνε την εργασία που σου είπε η δασκάλα!).
Αυτά από μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ την άποψή μου στα συναδελφάκια(-μαθητές) και τα συμφορουμιτάκια.
Κατά την γνώμη μου το πόσο θα βάφεται μια κοπέλα, πόσο έξω θα έχει το στήθος η τα οπίσθα και γενικότερα πράξεις που γίνονται για να εντυπωσιάσουν άλλα άτομα, είναι θέμα προσωπικότητας, ή μάλλον καλύτερα <<αναγνώρισης>> της προσωπικότητάς τους.Τι εννοώ; Όταν μια κοπέλα(στην συγκεκριμένη περιπτωση είναι κοπέλα, αλλά ισχύει και για μας) έχει καταλάβει ποιά στην κυριολεξία ειναι δεν έχει ανάγκη τίποτα από τα παραπάνω.Και σαν το λέτσο να είναι, ανάμεσα στις ντίβες -συνήθως νεςταπου- συμμαθήτριες, θα νιώθει ικανοποιημένη με αυτό που είναι.Ούτε κομπλεξ θα υπάρχει, ούτε ντροπή. Θα βλέπει τις άλλες και θα μπορεί να εξηγήσει την κάθε τους πράξη.Γιατί κουνιούνται έτσι, γιατί την μία μέρα έχουν το νύχι μαύρο και την άλλη κόκκινο (μη το σχετίζουμε με το μαυροκόκκινο, παραδείγματα χρωμάτων που βλέπω ότι συνήθως χρησιμοποιείτε ειναι), γιατί το μαλλί τους θυμίζει χρωματολόγιο της ΒΙΒΕΧΡΩΜ και ένα σωρό, κατά την προσωπική μου κρίση, ηλιθιότητες.
Το θέμα είναι οτι σε αυτή την ηλικία σπάνια συναντώ άτομα στην κατάσταση που περιέγραψα.Οχι στην κατάσταση του λέτσου, μη μένουμε εκεί, στην κατάσταση που είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.Σε αυτο πιστεύω οτι φταίει η τάση των κοριτσιών να θέλουν να αρέσουν σε όλους.Τάση που θεωρώ οτι έχει προκληθεί απο τα πρότυπα που έχουν <<επιβάλει>> τα media και η καταπίεση από μικρή ηλικία στο σχολείο και στο σπίτι (Δασκάλα:Κάνε την εργασια!,Μητέρα:Κάνε την εργασία που σου είπε η δασκάλα!).
Αυτά από μένα :)

Εν μέρη συμφωνώ μαζί σου. Ότι δηλαδή η πλειοψηφία των κοριτσιών που ντύνονται προκλητικά, βάφονται έντονα κτλ. έχουν λόγους. Είτε για να αποδείξουν κάτι στον εαυτό τους είτε στους άλλους.Κάποιες το κάνουν γιατί έχουν αυτοπεποίθηση και θέλουν να δείχνουν όσο πιο ωραίες γίνεται- κατά την άποψή τους. Άλλες γιατί δεν έχουν αυτοπεποίθηση και προσπαθούν με αυτό να δείξουν κάτι. Πιστεύω όμως η πλειοψηφία των κοριτσιών δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βίτσιο να βάζει απίστευτα κοντές φούστες και να ψοφάει από το κρύο ή να βάζει τακουνάρες και να πονάνε τα πόδια μετά, ή να βάφεται με πέντε τόνους μέικ απ και τα σχετικά. Πιστεύω ότι το γεγονός αυτό, το ντύσιμο το βάψιμο, βασίζεται στα βλέμματα που ρίχνουν τα αγόρια στα κορίτσια που ενεργούν έτσι.. Γιατί για να είμαστε ειλικρινείς κοιτάτε.. Αυτό πρέπει να το παραδεχτείτε.
Τέλος, δεν λέω ότι τα τακούνια και το βάψιμο είναι κακά, υπερβολικά ή κάτι τέτοιο, ούτε ότι όσες κοπέλες βάφονται ή ντύνονται προκλητικά το κάνουν ντε και καλά για να τραβούν το ενδιαφέρον των αγοριών. Πολλές το κάνουν για τον εαυτό τους.. Για να μην παρεξηγηθώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gns

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
λοιπον,εγω πιστευω πως το συνολο των κοριτσιων χωριζεται σε αρκετες κατηγοριες.ας αρχισουμε με την κατηγορια των κοριτσιων τα οποια βαφονται ελαχιστα ή και καθολου.προφανως εκεινες οι κοπελες οταν ερχονται στο σχολειο ετσι,μπορουν να συμβαινουν δυο πραγματα,ή να ειναι ευχαριστημενες απο την μορφη τους και ετσι να μην χρειαζεται κατι παραπανω,και συνηθως αυτες οι κοπελες για μια σχεση περιμενουν την πρωτη κινηση απο το αγορι,ή οι συγκεκριμενες κοπελες να εχουν ηδη συντροφο ηλικιας 20+,οποτε να μην τους ενδιαφερει να αποκτησουν αγορι απο το χωρο του σχολειου.συνηθως κοπελες της παραπανω κατηγοριας προσελκυουν αγορια τα οποια ειναι διατεθημενα να κανουν πολλα για αυτες και πραγματικα νιωθουν κατι για αυτες.Επισης υπαρχουν τα κοριτσια τα οποια βαφονται μετρια,οι οποιες συνηθως και αυτες περιμενουν την πρωτη κινηση απο το αγορι,χωρις ομως να δισταζουν να κανουν αυτες την πρωτη κινηση.συνηθως κοπελες που ερχονται μετρια βαμενες στο σχολειο,ειτε το κανουν αυτο για να νιωθουν ομορφα με τον ευατο τους και αυτο να τους δεινει αυτοπεποιθηση,ειτε επειδη ειναι ελευθερες και εχουν ορεξη για σχεση.Οπως ειπαμε υπαρχουν αγορια τα οποια κανουν κινηση σε μια κοπελα μονο οταν νιωθουν κατι πραγματικο για αυτην,και εχουν σκοπο να την ''πολιορκουν'' με μεγαλη υπομονη,και υπαρχουν και τα αγορια τα οποια καταλαμβανουν την πλειοψηφια του συνολο των αγοριων,τα οποια προσπαθουν να βρουν σχεση η οποια να βασιζεται μονο στο σεξ και σε τιποτα παραπανω.ετσι αν παρουμε το συνολο των κοριτσιων τα οποια βαφονται υπερβολικα,τα διακρινουμε σε δυο κατηγοριες,εκεινες που βαφονται ετσι μονο και μονο για να αισθανονται καλα με τον ευατο τους,και αυτες που εχουν την ταση να θελουν ολα τα βλεματα των αγοριων πανω τους.οποτε η παραπανω κατηγορια των αγοριων που αναφεραμε,βρισκει αντικρυσμα στα κοριτσια τα οποια βαφονται υπερβολικα επειδη θελουν να μαγνητιζουν ολα τα βλεματα.δηλαδη σε τετοια κοριτσια,απλα λενε ενα/δυο κοπλιμεντα και βρισκουν ετσι ενα ευκολο θυμα.Γι αυτο μαλιστα οποτε τυχαινει να περνω πισω απο το σχολειο,βλεπω παρεες,που καθε μια αποτελειται απο ενα κοριτσι και 6 με 7 αγορια.ομως συνηθως τετοιες κοπελες δεν προσελκυουν αγορια σαν και αυτα που κανουν κινηση μονο αν νιωθουν κατι πραγματικο,γιατι σκεφτονται το εξης απλο πραγμα:για να την εριξα τοσο ευκολα,πως ξερω οτι ετσι οπως την εριξα εγω,δεν θα την ριξει ετσι ευκολα και ενας αλλος.ομως αυτο δεν συμβαινει παντα,γιατι υπαρχουν τα αγορια που σκεφτονται ετσι οπως παραπανω,τα αγορια που απλως πανε με τετοια κοριτσια μονο και μονο για το σεξ χωρις να κανουν σχεση,και τελος υπαρχουν και τα αγορια που τα φτιαχνουν με τετοια κοριτσια,και στο τελος καταληγουν με κερατα στο κεφαλι τους.αυτα τα λιγα ειχα να πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
@gns. Θα διευκόλινες αρκετά την ανάγνωση αν έμπενες στον ελάχιστο -μηδενικό- κόπο να ξεκινάς την πρόταση πατώντας το Shift στο πρώτο γράμμα, ώστε να γράψεις με κεφαλαίο.Αν χρησημοποιούσες και πρόχειρες παραγράφους θα ήσουν άρχοντας. Μην τα πάρεις ειρωνικά, το χιουμοριστικά είναι αρκετό :D
Λοιπόν, εγώ αντιμετωπίζω το κάθε άτομο, όποια και να είναι η <<ποιότητα>> του, σαν να είναι μοναδικό.Υπάρχουν πολύ συχνά ομοιότητες στην συμπεριφορά μεταξύ ατόμων, αλλά ποτέ τα άτομα δεν είναι ίδια. Μεχρι και ο <<κλώνος>> ενός ατόμου είναι αδύνατο να δεχθεί ακριβώς τα ίδια ερεθίσματα με αυτά του ατόμου.Ακόμα και στην, αδύνατη να υπάρξει, περίπτωση που επιτευχθεί δύο άτομα να έχουν ακριβώς τα ίδια ερεθίσματα, δεν θα έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο σκέψης για να τα επεξεργαστούν, να καταλήξουν σε συμπεράσματα και μετά να δούμε τα αποτελέσματα στην συμπεριφορά τους. Γι' αυτό διαφωνώ με την <<ομαδοποίηση>> που χρησιμοποιείς.

@ Ίλια. Θα αναφερθώ σε αυτά που γράφεις σαν να μου περιγράφεις την κατάσταση που αυτα τα ίδια κορίτσια νομίζουν πως βρίσκονται.Δεν αγνοώ την άποψη σου, αλλά μου δίνεις την ευκαιρία με το κείμενο σου να απευθυνθώ λίγο πιο άμεσα στα κορίτσια που αναφέρεται το θέμα.
<<Θέλουν να αποδείξουν κάτι είτε στον εαυτό τους είτε στους άλλους>>.Αν ήθελαν να αποδείξουν κάτι στον εαυτό τους θα πήγαιναν στην τουαλέτα, μόνες, να βαφτούν, να γδυθούν, να αποδείξουν στον εαυτό τους ο,τι θέλουν να αποδείξουν.Μιλάω λίγο <<ψυχρά>>, αλλά φέρνω το ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις το σκεπτικό μου.Στους άλλους τώρα.Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να θέλει μια κοπέλα να αποδείξει στους αλλους.Οτι είναι μοντέλο; Οτι την θέλουν όλοι; Οτι είναι πιο έμπειρη από τις άλλες; Αν ναί, η κοπέλα, συμφωνα με μένα, θα έπρεπε να έχει αρχίσει να σκέφτεται για το θέμα της αυτοπεποίθησης, που θέτεις.Για να <<αποδείξει>> στους άλλους πως έχει αυτοπεποίθηση, ενώ δεν έχει;Δεν προσπαθεί να <<αποδείξει>>, αλλά να προκαλέσει την ψευδέσθηση οτι έχει.Προσπαθεί να προβάλλει κάτι σαν κάτι άλλο.Αρκετά άσχημο.Το χειρότερο όμως είναι οτι με τον καιρό πείθει τον εαυτό της οτι όντως έχει αυτοπεποίθηση.Είναι ψεύτικη αυτή η αυτοπεποίθηση που νομίζει πως έχει, με αποτέλεσμα <<ψεύτικα>> χρώματα μαλλίων, νυχιών, ματιών, προσώπου.Κλόουν (με αρκετή δόση ειρωνικού χιούμορ). Πραγματική
αυτοπεποίθηση θα γνωρίσεις μόνο όταν γνωρίσεις και τον πραγματικό σου εαυτό.
Σας κοιτάμε εε;Ναί το κάνουμε, με κυριολεκτικά ελάχιστο ποσοστό εξαιρέσεων.Απ' ότι καταλαβαίνω δεν σου αρέσει και πολύ αυτο.Όμως ισχύει.Εσύ(εννοώντας <<εσείς>>) πρέπει να συμβάλεις στο να συμβαίνει; Δεν ρίχνω την <<ευθήνη>> καθαρά σε κάποιο φύλο.Απλά, εσύ προσωπικά, σεβάσου εσένα.Θέλω να μου δώσεις κάτι; Εσύ σεβάσου την Ίλια και σκέψου αν πρέπει να το κάνεις.Όταν απερίσκεπτα το κάνεις, προσβάλεις τον εαυτό σου και ότι θεωρούσες σαν αυτοπεποίθηση είναι η παραπάνω <<ψεύτικη>> αυτοπεποίθηση.
Τώρα το πόση σημασία θα δώσεις σε αυτά που λέει ενας τυχαίος, σε ένα τυχαίο φόρουμ, που απαντάει σε ενα τυχαίο θεμα, θα εξαρτηθεί καθαρά από το πως κρίνεις αυτόν τον τυχαίο. Φιλικά παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
@gns:
Ούτε κι εγώ συμφωνώ με την ομαδοποίηση που έκανες. Κάθε άτομο κάνει τις επιλογές του επηρεαζόμενο περισσότερο ή λιγότερο από κάποια πράγματα και, φυσικά, βάσει του προσωπικού του χαρακτήρα. Δεν θεωρώ πως όλες οι κοπέλες που βάφονται θέλουν οπωσδήποτε να βρουν αγόρι... Μπορεί να το κάνουν για να αποκτήσουν περισσότερη αυτοπεποίθηση ή και για πολλούς άλλους λόγους. Δεν είναι τα αγόρια το κέντρο του κόσμου!!!! :P:P:P


Παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι... Γράφετε για γόβες και κοντές φούστες... Υπάρχουν κοπέλες που έρχονται στο σχολείο έτσι??? Εγώ πριν λίγα χρόνια αποφοίτησα και δεν συνέβαιναν αυτά... Τόσο πολύ προχώρησαν τα πράγματα??? Θα αρχίσω να αισθάνομαι μεγάλη... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν κατλαβαίνω την λογική <<τακούνι=αυτοπεπίθηση>>.Ας μας βοηθήσει το https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html .
αυτοπεποίθηση η [aftopepíθisi] Ο33 : η πεποίθηση, η εμπιστοσύνη κάποιου στον εαυτό του, στις δυνάμεις του και στις ικανότητές του: Xαρακτήρας με ~. Έχω ~. Xάνω την αυτοπεποίθησή μου. Mιλώ με ~, με σιγουριά.
Αυτό είναι το τακούνι;

Ω, ναι Λίτα! Ίσως πρέπει να αρχίζεις να ψάχνεις για άσπρες τρίχες και ρυτίδες :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν κατλαβαίνω την λογική <<τακούνι=αυτοπεπίθηση>>.Ας μας βοηθήσει το https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html .
αυτοπεποίθηση η [aftopepíθisi] Ο33 : η πεποίθηση, η εμπιστοσύνη κάποιου στον εαυτό του, στις δυνάμεις του και στις ικανότητές του: Xαρακτήρας με ~. Έχω ~. Xάνω την αυτοπεποίθησή μου. Mιλώ με ~, με σιγουριά.
Αυτό είναι το τακούνι;

Ω, ναι Λίτα! Ίσως πρέπει να αρχίζεις να ψάχνεις για άσπρες τρίχες και ρυτίδες :whistle:


Χαχα!!!! Μα, καλά, με τακούνι στο σχολείο???? Δεν τους γίνεται κάποια παρατήρηση από τους καθηγητές???

Αυτοπεποίθηση είναι η πίστη στον εαυτό μας. Και από την ετυμολογία της λέξης φαίνεται το νόημα (εαυτός + πεποίθηση, από το θέμα πεποιθ- του παρακειμένου του ρήματος πείθω). Sorry για την υπερανάλυση, αλλά ετσι έχω συνηθήσει λόγω σπουδών (φιλολογία)!!!

Μια κοπέλα στην εφηβεία έχει ανάγκη από την πίστη στον εαυτό της, προκειμένου να αντιμετωπίσει τις αλλαγές που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της εφηβικής ηλικίας. Επειδή συνήθως αυτές οι αλλαγές (χάνεται σταδιακά η παιδικότητα) αγχώνουν τις κοπέλες, έχουν ανάγκη να τονώσουν την αυτο-εικόνα τους. Εξ'άλλου η εξωτερική εμφάνιση σε αυτές τις ηλικίες παίζει πρωτεύοντα ρόλο στο πως σε βλέπουν οι συνομήλικοι. Για αυτό και προσπαθούν να τονώσουν την αυτοπεποίθηση τους, αλλάζοντας εξωτερική εμφάνιση.

Δεν είναι κατακριτέο μια κοπέλα να βιώνει μια κρίση αυτοπεποίθησης σε αυτή την ηλικία. Είναι αρνητικό, όμως, να θεωρεί πως μόνο αν ντυθεί σαν 40άρα θα τονώσει την αυτοπεποίθησή της. Γι'αυτό βέβαια δεν φταίει η ίδια η κοπέλα αλλά τα αρνητικά πρότυπα που προβάλλονται κυρίως μέσω των ΜΜΕ. Το τελευταίο βέβαια σηκώνει πολλή κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και στο δικο μου σχολειο ειναι μια κοπελα, σχετικα κοντουλα, οποια φοραει τακουνι καθημερινα.:/:
Τεσπα. Οσο για κατι αλλα που διαβασα πριν... Μην τα βαζετε ολα στο ιδιο καζανι. Και γω βαφομαι (οχι και εντονο - χωρις μέικ απ- αλλα αβαφτη σπανια βγαινω εξω), και γω βαφω τα μαλλια μου, και γω φοραω γοβες καποιες φορες (οχι στο σχολειο:P), και και και και...
Δεν σημαινει οτι επιδιώκω κατι ή οτι δεν πιστευω σε εμενα. Δεν εχει αλλαξει κατι εξαλλου απο τη πρωτη γυμνασιου στην αντιμετωπιση των γυρω μου.:P. Απλα κανω αλλαγες. Με βαριεμαι οταν μενω ιδια. Ολοι οι ανθρωποι πρεπει να κανουν αλλαγες για να αλλαζει και να ανεβαινει η αυτοπεποίθηση τους. Γι' αυτο και κανουμε και διαφορα κουρεματα για αλλαγη, γι' αυτο αλλαζουμε καθε τοσο ρουχα κτλλ....:P

Αυτα. Γιατι πολλες γενικεύσεις πεσανε.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τεσπα υπαρχουν και κοριτσια που ειναι ωραια χωρις καλλυντικα, αλλα οι πιο πολλες που δεν φορανε σηνυθως ειναι μπαζα. Περιμενω να με σκοτοσουν ολα τα κοριτσια εδω τωρα :P
Νταξ ομως εγω ειμαι ερωτευμενος με καποια που δεν την εχω δει ποτε με καλλυντικα, αλλα ειναι πανεμορρφφφηηηηηηηηηηηηηηηηη... :( Κολλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gns

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ρε σεις παιδια,δεν ομαδοποιω το συνολο των κοριτσιων με την εννοια οτι ανεξαρτητα το χαρακτηρα του καθε κοριτσιου,θα κανει ακριβως αυτα που εγραψα.στην πραγματικοτητα υπαρχουν αποκλισεις,γι αυτο τον λογο εγραψα συνηθως,και οχι παντα,ειναι στη φυση των κοριτσιων και αλλα παρομοια...

@gns:
Ούτε κι εγώ συμφωνώ με την ομαδοποίηση που έκανες. Κάθε άτομο κάνει τις επιλογές του επηρεαζόμενο περισσότερο ή λιγότερο από κάποια πράγματα και, φυσικά, βάσει του προσωπικού του χαρακτήρα. Δεν θεωρώ πως όλες οι κοπέλες που βάφονται θέλουν οπωσδήποτε να βρουν αγόρι... Μπορεί να το κάνουν για να αποκτήσουν περισσότερη αυτοπεποίθηση ή και για πολλούς άλλους λόγους. Δεν είναι τα αγόρια το κέντρο του κόσμου!!!! :P:P:P

ουτε εγω το πιστευω αυτο,γι αυτο αλλωστε εγραψα πως καποιες βαφονται για να αισθανονται ομορφα...

@gns. Θα διευκόλινες αρκετά την ανάγνωση αν έμπενες στον ελάχιστο -μηδενικό- κόπο να ξεκινάς την πρόταση πατώντας το Shift στο πρώτο γράμμα, ώστε να γράψεις με κεφαλαίο.Αν χρησημοποιούσες και πρόχειρες παραγράφους θα ήσουν άρχοντας. Μην τα πάρεις ειρωνικά, το χιουμοριστικά είναι αρκετό :D

θα το λαβω υποψην σε μελλοντικα μηνυματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
@ Ίλια. Θα αναφερθώ σε αυτά που γράφεις σαν να μου περιγράφεις την κατάσταση που αυτα τα ίδια κορίτσια νομίζουν πως βρίσκονται.Δεν αγνοώ την άποψη σου, αλλά μου δίνεις την ευκαιρία με το κείμενο σου να απευθυνθώ λίγο πιο άμεσα στα κορίτσια που αναφέρεται το θέμα.
<<Θέλουν να αποδείξουν κάτι είτε στον εαυτό τους είτε στους άλλους>>.Αν ήθελαν να αποδείξουν κάτι στον εαυτό τους θα πήγαιναν στην τουαλέτα, μόνες, να βαφτούν, να γδυθούν, να αποδείξουν στον εαυτό τους ο,τι θέλουν να αποδείξουν.Μιλάω λίγο <<ψυχρά>>, αλλά φέρνω το ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις το σκεπτικό μου.Στους άλλους τώρα.Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να θέλει μια κοπέλα να αποδείξει στους αλλους.Οτι είναι μοντέλο; Οτι την θέλουν όλοι; Οτι είναι πιο έμπειρη από τις άλλες; Αν ναί, η κοπέλα, συμφωνα με μένα, θα έπρεπε να έχει αρχίσει να σκέφτεται για το θέμα της αυτοπεποίθησης, που θέτεις.Για να <<αποδείξει>> στους άλλους πως έχει αυτοπεποίθηση, ενώ δεν έχει;Δεν προσπαθεί να <<αποδείξει>>, αλλά να προκαλέσει την ψευδέσθηση οτι έχει.Προσπαθεί να προβάλλει κάτι σαν κάτι άλλο.Αρκετά άσχημο.Το χειρότερο όμως είναι οτι με τον καιρό πείθει τον εαυτό της οτι όντως έχει αυτοπεποίθηση.Είναι ψεύτικη αυτή η αυτοπεποίθηση που νομίζει πως έχει, με αποτέλεσμα <<ψεύτικα>> χρώματα μαλλίων, νυχιών, ματιών, προσώπου.Κλόουν (με αρκετή δόση ειρωνικού χιούμορ). Πραγματική [/I]αυτοπεποίθηση θα γνωρίσεις μόνο όταν γνωρίσεις και τον πραγματικό σου εαυτό.
Σας κοιτάμε εε;Ναί το κάνουμε, με κυριολεκτικά ελάχιστο ποσοστό εξαιρέσεων.Απ' ότι καταλαβαίνω δεν σου αρέσει και πολύ αυτο.Όμως ισχύει.Εσύ(εννοώντας <<εσείς>>) πρέπει να συμβάλεις στο να συμβαίνει; Δεν ρίχνω την <<ευθήνη>> καθαρά σε κάποιο φύλο.Απλά, εσύ προσωπικά, σεβάσου εσένα.Θέλω να μου δώσεις κάτι; Εσύ σεβάσου την Ίλια και σκέψου αν πρέπει να το κάνεις.Όταν απερίσκεπτα το κάνεις, προσβάλεις τον εαυτό σου και ότι θεωρούσες σαν αυτοπεποίθηση είναι η παραπάνω <<ψεύτικη>> αυτοπεποίθηση.
Τώρα το πόση σημασία θα δώσεις σε αυτά που λέει ενας τυχαίος, σε ένα τυχαίο φόρουμ, που απαντάει σε ενα τυχαίο θεμα, θα εξαρτηθεί καθαρά από το πως κρίνεις αυτόν τον τυχαίο. Φιλικά παντα :)
[/I]

Όχι, μου άρεσαν πολύ αυτά που είπες και με έκανες να σκεφτώ αρκετά πράγματα. Ναι με πειράζει γιατί με τον τρόπο αυτό εσείς οι ίδιο ωθείτε τα κορίτσια στο να ντύνονται και να εμφανίζονται έτσι γιατί στην ουσία αυτό που ζητάνε είναι η αποδοκιμασία. Προσωπικά, δεν ντύνομαι ποτέ έτσι(φούστες για να καταλάβεις φοράω μόνο καλοκαίρι και αν), δεν βάζω τακούνια(αφ' ενός γιατί δεν χρειάζομαι,είμαι 1.80:P, και αφ' ετέρου γιατί όσες φορές είπα να βάλω τα πόδια μου σακατεύτηκαν), δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου(μολύβι, μάσκαρα, ούτε καν σκιά) και τέλος δεν προσπαθώ να είμαι κάποια που δεν είμαι, αναφέρθηκες σε ψευδαίσθηση. Όλα αυτά τα είπα για έναν λόγο: ότι έγραψα πριν για τις κοπέλες που ντύνονται έτσι κλπ ήταν καθαρά υποκειμενική άποψη γιατί από την στιγμή που δεν είμαι έτσι δεν μπορώ να ξέρω τους λόγους τους(προφανώς υπάρχουν).

Πάντα:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γεια και από μένα!
η γνώμη μου είναι ότι το βάψιμο σε (σχετικά) μικρές ηλικίες δε σημαίνει απαραίτητα ότι η άλλη θέλει να δείχνει μεγαλύτερη......εγώ π.χ. όταν βγαίνω έξω κάποιες φορές βάφομαι αρκετά έντονα...αλλά όχι για να δείχνω μεγαλύτερη ή κάτι άλλο τέτοιο...απλά μου αρέσει ....:) βέβαια το έντονο βάψιμο σε πολύ μικρές ηλικίες είναι απαίσιο....



Εννοείται πως διαφωνώ με το θέμα του έντονου βαψίματος+τακούνια...στο σχολείο..... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Τεσπα υπαρχουν και κοριτσια που ειναι ωραια χωρις καλλυντικα, αλλα οι πιο πολλες που δεν φορανε σηνυθως ειναι μπαζα. Περιμενω να με σκοτοσουν ολα τα κοριτσια εδω τωρα :P
Νταξ ομως εγω ειμαι ερωτευμενος με καποια που δεν την εχω δει ποτε με καλλυντικα, αλλα ειναι πανεμορρφφφηηηηηηηηηηηηηηηηη... :( Κολλημα...

Οff topic
Θα περάσει!;)
Σου στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και...καλό κουράγιο(μεγάλο λούκι το κόλλημα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Πρώτον, αν έρθετε στο σχολείο μου θα τρίβετε τα μάτια σας διότι θα δείτε πράματα και θάματα!!! η αλήθεια είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχω ευχηθεί να υπήρχε αστυνομία μόδας!!! το ρούχο δεν είναι για να σε φοράει αλλά για να το φοράς!!! καλό λοιπόν είναι να προσέχουμε τι φοράμε και πάνω απ' ολα να είναι σωστό αισθητικά!!! εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι στο σχολείο πάω για να μάθω κι όχι για να κάνω πασαρέλα. εκτός των άλλων περνάμε τόσες ώρες της ημέρας εκεί που θεωρώ απαραίτητα τα άνετα ρούχα (π.χ. τζινάκι-μπλούζα-αθλητικό). και θέτω και το άλλο ερώτημα αν φοράς ρούχα "πασαρέλας" στο σχολείο, το σαββατόβραδο ή όποτε άλλοτε βγαίνεις τί θα φοράς;;; τώρα όσον αφορά στο μακιγιάζ. είναι νόμος ότι όταν βάφεται μια γυναίκα το μακιγιάζ πρέπει να τονίζει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της κι όχι να την αγριεύει ή να την κάνει αγνώριστη. για το νεανικό μακιγιάζ αν υπάρχουν ατέλειες στο πρό\σωπο η καλύτερη επιλογή θα ήταν πούδρα στο ΣΩΣΤΌ ΧΡΩΜΑ, ούτε πολύ σκούρη ούτε πολύ ανοιχτή. για ήδη έντονα μάτια θα πρότεινα σκούρο καφέ μολύβι αφού δε χρειάζεται να τονιστούν πολυ γιατί θα καταλήξει κουκουβαγιέ το ματι... η μάσκαρα μαύρη, βέβαια αν βαριέστε να βάζετε μάσκαρα αρκεί να κάνετε μια λεπτή γραμμή με μολύβλι στη βάση των βλεφαρίδων οπότε "καθαρίσατε"! τέλος σε σχέση με τη σκιά εξαρτάται από τα χρώματα της κάθε κοπέλας. π.χ. εγώ που είμαι καστανόξανθη προτιμώ το ελεφρύ καφε, το κίτρινο που χρυσαφίζει, το ροζ-ροδακινί... α!!! και να μη ξεχάσω!! όταν αποφασίζετε να κάνετε μακιγιαζ με γωνίες να μη βάζετε πάνω από τρία χρώματα στους συνδιασμούς σας γιατί μετά θα γίνετε τσίρκο!!! μη ξεχνάτε και το ρουζ στην περίπτωση της πούδρας διότι ελλείψη ρουζ το εκρού του νεκρού ζωντανεύει!!! αυτά τα λίγα!!! και μη ξεχνάτε το λιτό και αισθητικά καλό είναι αυτό που γοητεύει και τραβά την προσοχή κι όχι το βαρύ και υπερπαραγωγη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
ουάου....σε θέλω για προσωπική μακιγιέρ....:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
ουάου....σε θέλω για προσωπική μακιγιέρ....:P:D
πολύ ευχαρίστως, αν βεβαια μπορώ να ρθω... πάντως επειδή μαζί με ακόμη μια φίλη μου ασχολούμαστε πολύ με τα μυστικά του μακιγιάζ όποτε βρισκόμαστε όλες μαζί από την παρέα μας πραγματικά είναι μέρα μακιγιάζ!!! η μία βάφει την άλλη!! τρομερή φάση και με πάντα καλό αποτέλεσμα!!! κορίτσια πραγματικά δοκιμάστε το ομαδικό μακιγιάζ με τις φίλες σας και θα με θυμηθείτε!!! τέτοιο γέλιο που θα ρίξετε, αν βέβαια είστε καλαμπουρτζούδες, δε νομίζω να το 'χετε ξαναρίξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οταν βλεπω την αλλη να ερχεται πρωτη ωρα σα να παει στη βανδη, μπουζουκια σκεφτομαι "μα στις 40αρες πες νταξ, αλλη η 16αρα στην ηλικια που η φυσικη της ομορφια ειναι στο απωγειο της ακμης της, δε το σεβεται λιγο αυτο?", το μονο που με καθησυχαζει ειναι πως μαλλον το εχετε σαν χομπι...αλλα και παλι μου τη δινει να εχετε τη φεραρρι και αντι να την τρεχετε και να την δειχνετε, την κρατατε κλεισμενη και απλα της αλλαζετε προσοψεις :(...δν θα ειναι παντα φεραρρι, τωρα που την εχετε πατηστε γκαζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top