Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πιστευω πως ο λογος που πολλα κοριτσια της ηλικιας μας βαφονται παρα πολυ καθημερινα και ντυνονται λες και πανε στα μπουζουκια ειναι το γεγονος οτι εμεις οι γυναικες εχουμε παρα πολλα κομπλεξ και ανασφαλειες για την εμφανιση μας.Νομιζουμε οτι μονο ετσι θα αρεσουμε στα αγορια,πραγμα που δεν ισχυει γιατι ολα τα αγορια ,με τα οποια εχω συζητησει για αυτο το θεμα ,ειναι εντελως αρνητικοι!Εγω προσωπικα εχω τρελα με τα καλλυντικα αλλα δεν βαφομαι καθημερινα (μονο οταν βγαινω βολτα) γιατι πιστευω πως αν μαθω απο τα 17 να βαφομαι καθε μερα στα 25 και στα 30 τι θα κανω??Αφηστε που βλεπω κοριτσια που με το που πηγαν στο γυμνασιο αρχισαν τα "λουσα" και τωρα στα 17 τα εχουν παρατησει ολα και ερχονται εντελως ατημελητες γιατι τα βαρεθηκαν!Θεωρω πως και αυτο ειναι λαθος και ακραιο γιατι οταν ξεκινας κατι πριν απο την ηλικια σου ειναι φυσικο να το βαρεθεις και να καταληξεις στην αντιθετη πλευρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ακριβως.Χωρια που καμια φορα ερχονται κανονικα,χωρις να 'χουν βαφτει και απο τα πολλα καλλυντικα εχουν γινει σαν φαντασματα και τρομαζεις.ή και επειση τις εχεις συνηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ακριβως.Χωρια που καμια φορα ερχονται κανονικα,χωρις να 'χουν βαφτει και απο τα πολλα καλλυντικα εχουν γινει σαν φαντασματα και τρομαζεις.ή και επειση τις εχεις συνηθησει.

Μια μερα ηρθε μια κοπελα ,που βαφεται καθημερινα, αβαφτη και γυρισε συμμαθητης μου και μου ειπε οτι τρομαξε που την ειδε ενω στην ουσια ηταν μια χαρα ομορφη απλα την ειχαμε συνηθισει ετσι ...φαντασου τι λενε τα αγορια απο πισω μεταξυ τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ειναι κατι κουτσομποληδες κι αυτοι.Και μετα λενε εμας τα κοριτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ειναι κατι κουτσομποληδες κι αυτοι.Και μετα λενε εμας τα κοριτσια.

Πολυ σωστο αυτο αλλα αν το συνεχισουμε(ειναι αλλη μεγαλη ιστορια) θα βγουμε off topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
οντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Μμμ..ωραίο θεματάκι!
Πιστεύω οτι εμείς τα κοριτσάκια πρέπει να είμαστε θηλυκά,περισσότερο για τον εαυτό μας και την αυτοπεποίθηση μας ,και μετά για τα αγόρια.Στο μυαλό μου έχω την θηλυκότητα σαν μια έννοια πιο γλυκιά,πιο ρομαντική,πιο μαλακή.Θηλυκό μπορεί να είναι ένα casual ντύσιμο,με ελαφρύ μακιγιάζ,μπαλαρινούλες και ρούχα που αναδεικνύουν τα δυνατά σημεία της κάθε μιας(πχ.στήθος ή καμπύλες).Δυστυχώς η θυληκότητα έχει καταντήσει μια χυδαία έννοια,ενώ δεν είναι...:confused:
Θεωρώ ψιλό γελοίο(για να μην πω χοντρογελοίο:D)να βλέπω κοπέλες που προσπαθούν να ισορροπήσουν( το τονίζω,να ισορροπήσουν,όχι να περπατήσουν :P)πάνω στις γόβες τους για να πάνε για καφέ το Σάββατο,μακιγιαρισμένες υπερβολικά πολύ κτλ.Σίγουρα θα τα κάνεις και αυτά,αλλά σε πιο ειδικές περιπτώσεις και φυσικά συνδιασμένα έτσι ώστε να μην σου πετάνε ντομάτες στο πέρασμα σου :P
Απ'την άλλη παίζει ρόλο και το μυαλό που κουβαλάει η κάθε κοπέλα και οι στόχοι που έχει σε αυτή τη ζωή.Κάποιες κοπέλες,αρέσκονται στο να ακούνε κολακευτικά σχόλια απο όλους(δυστυχώς τα αγόρια το εκμεταλέυονται για φάσεις,χουφτώματα κτλ:hmm:).Σε άλλες πάλι δεν αρέσει αυτό...τέσπα είναι άλλο θέμα αυτό,αλλά σχετίζεται άμεσα με το ντύσιμο.
Παιδιά,θεωρώ οτι είμαστε μικρές ακόμα...Έχουμε χρόνια να τα κάνουμε όλα.Τουλάχιστον εγώ δεν βιάζομαι!;)Μη σας πω πως χαίρομαι που τώρα,στα 16,μπορώ να βγω εντελώς άβαφη και να είμαι μια χαρά.Ποιος ξέρεις,σε 30 χρόνια ίσως να μην μπορώ να το κάνω...
Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Την θηλυκότητα την αντιλαμβάνεται κανείς με διαφορετικό τρόπο... Μπορείς να είσαι με φόρμες και τελείως άβαφη και να κάνεις το μεγάλο μπαμ ανάμεσα σε πολλές βαμμένες και ντυμένες σαν λατέρνα... Προσωπικά φέτος άρχισα να βάφομαι.. (το πρώτο μου make-up το πήρα φέτος τα Χριστούγεννα και αυτό για να καλύψω κάποια από τα σπυράκια του άγχους τις γιορτές) μέχρι τώρα ήμουν με ένα απλό μολύβι και μια μάσκαρα και ήμουν πολύ εντάξει με τον εαυτό μου. Και έχω βγει πολλές φορές έξω και για καφέ και για ποτό τελείως άβαφη. Δεν χρειάζεται να βιάζεστε. Για να υπάρχουν διαβαθμίσεις στις ηλικίες θα υπάρχει λόγος. Αγαπήστε τον εαυτό σας και μην τον σοβατίζεται άδικα...:):);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Μμμ..ωραίο θεματάκι!
Πιστεύω οτι εμείς τα κοριτσάκια πρέπει να είμαστε θηλυκά,περισσότερο για τον εαυτό μας και την αυτοπεποίθηση μας ,και μετά για τα αγόρια.Στο μυαλό μου έχω την θηλυκότητα σαν μια έννοια πιο γλυκιά,πιο ρομαντική,πιο μαλακή.Θηλυκό μπορεί να είναι ένα casual ντύσιμο,με ελαφρύ μακιγιάζ,μπαλαρινούλες και ρούχα που αναδεικνύουν τα δυνατά σημεία της κάθε μιας(πχ.στήθος ή καμπύλες).Δυστυχώς η θυληκότητα έχει καταντήσει μια χυδαία έννοια,ενώ δεν είναι...:confused:
Θεωρώ ψιλό γελοίο(για να μην πω χοντρογελοίο:D)να βλέπω κοπέλες που προσπαθούν να ισορροπήσουν( το τονίζω,να ισορροπήσουν,όχι να περπατήσουν :P)πάνω στις γόβες τους για να πάνε για καφέ το Σάββατο,μακιγιαρισμένες υπερβολικά πολύ κτλ.Σίγουρα θα τα κάνεις και αυτά,αλλά σε πιο ειδικές περιπτώσεις και φυσικά συνδιασμένα έτσι ώστε να μην σου πετάνε ντομάτες στο πέρασμα σου :P
Απ'την άλλη παίζει ρόλο και το μυαλό που κουβαλάει η κάθε κοπέλα και οι στόχοι που έχει σε αυτή τη ζωή.Κάποιες κοπέλες,αρέσκονται στο να ακούνε κολακευτικά σχόλια απο όλους(δυστυχώς τα αγόρια το εκμεταλέυονται για φάσεις,χουφτώματα κτλ:hmm:).Σε άλλες πάλι δεν αρέσει αυτό...τέσπα είναι άλλο θέμα αυτό,αλλά σχετίζεται άμεσα με το ντύσιμο.
Παιδιά,θεωρώ οτι είμαστε μικρές ακόμα...Έχουμε χρόνια να τα κάνουμε όλα.Τουλάχιστον εγώ δεν βιάζομαι!;)Μη σας πω πως χαίρομαι που τώρα,στα 16,μπορώ να βγω εντελώς άβαφη και να είμαι μια χαρά.Ποιος ξέρεις,σε 30 χρόνια ίσως να μην μπορώ να το κάνω...
Αυτά

Κοπέλα μου μπράβο! δεν έχω ακούσει πιο ώριμη και τεκμηριωμένη άποψη. Είσαι από τις ελάχιστες που χαίρονται την ηλικία τους. Παιδιά, ζούμε σε μια εποχή που πάμε να εξαφανίζουμε την ζωή, αφού δεν ζούμε την κάθε μας στιγμή, δεν ζούμε την ηλικία μας...και θέλουμε όλα τα κάνουμε πριν τα 20! :/: Από την μεριά των αντρών, όσο θυμάμαι από το λύκειο, θα ήθελα να πω μεγάλη μερίδα αγοριών στην εφηβεία επιδιώκει το έξαλλο ντύσιμο ακόμη και στις 16άρες (μαθητική φάση) λόγω εφηβικής λίμπιντο. Μια μικρή μερίδα αγοριών έθετε επιπλέον και άλλα κριτήρια ομορφιάς (εσωτερικό κόσμο). Το όμορφο δεν είναι κατανάγκην το βαμμένο, το αποτριχωμένο, το μασκαρεμένο ή το πρόωρο σεξ (λες και χάθηκαν τα χρόνια). Εδώ βλέπεις 40αρες μπούλες που υποτίθεται έχουν ωριμάσει και ξέρουν να «αναδεικνύουν» την "θηλυκότητά" τους...πόσο μάλλον ανώριμες ηλικιακά δεσποινίδες (που δεν έχουν εμπειρίες ζωής)! Δηλ., η δική μου η γενιά (η γενιά του 1999-2005) ζήσαμε άσχημα που «παραμείναμε» λίγο παιδιά και δεν δοκιμάσαμε για να πουλήξουμε μαγκιά ή να είμαστε in; Η «παιδικοεφηβική» αθωότητα δεν θα ξαναέρθει ποτέ...και ήταν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Tα υπόλοιπα που βιάζεστε να χαρείτε, θα τα φάτε στην μάπα για άλλα 60 χρόνια ζωής χωρίς όμως...αθωότητα, διότι η ζωή δεν "κινείται" στον κόσμο των αγαθών αισθημάτων! :) Παρόλο που δεν απέχω πολύ από την μαθητική ζωή, νιώθω σαν να ανήκω σε άλλη εποχή. Θεωρώ πως εμείς ζήσαμε και ερωτευτήκαμε πλατωνικά και αγνά..χωρίς sms, διαδίκτυο και τσόντες, πρόωρο σεξ,...κ.α. Η μόνη μας παιδική περιέργεια για το αντίθετο φύλο και άλλα πονηρά πράγματα, ικανοποιείτο μόνο σε "πορνοτράπουλες" ή κανένα τσοντοπεριοδικό που αγοράζαμε κρυφά...χαχαχαχαχα Αλλά δεν τα επιδιώκαμε με μανία! Γι' αυτό και δεν σχηματίσαμε και στρεβλή εικόνα για το σεξ...όπως οι σημερινοί 12-16χρονοι, που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα (εικονική πραγματικότητα). Προσπαθούσαμε να ζήσουμε, να αστειευτούμε, να παίξουμε, να χαρούμε την κάθε σχολική και εξωσχολική στιγμή, να ονειρευτούμε,...να είμαστε οι μικροί μεγάλοι άνθρωποι των 15-18 ετών! Αφήσαμε τον χρόνο να μας ωριμάσει...και όχι να ωριμάσουμε πριν την ώρας μας αλλάζοντας τους ρυθμούς της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Κοπέλα μου μπράβο! δεν έχω ακούσει πιο ώριμη και τεκμηριωμένη άποψη. Είσαι από τις ελάχιστες που χαίρονται την ηλικία τους. Παιδιά, ζούμε σε μια εποχή που πάμε να εξαφανίζουμε την ζωή, αφού δεν ζούμε την κάθε μας στιγμή, δεν ζούμε την ηλικία μας...και θέλουμε όλα τα κάνουμε πριν τα 20! :/: Από την μεριά των αντρών, όσο θυμάμαι από το λύκειο, θα ήθελα να πω μεγάλη μερίδα αγοριών στην εφηβεία επιδιώκει το έξαλλο ντύσιμο ακόμη και στις 16άρες (μαθητική φάση). Μια μικρή μερίδα αγοριών θέτει άλλα κριτήρια ομορφιάς. Το όμορφο δεν είναι κατανάγκην το βαμμένο, το αποτριχωμένο, το μασκαρεμένο ή το πρόωρο σεξ (λες και χάθηκαν τα χρόνια). Εδώ βλέπεις 40αρες μπούλες που υποτίθεται έχουν ωριμάσει και ξέρουν να «αναδεικνύουν» την "θηλυκότητά" τους...πόσο μάλλον ανώριμες ηλικιακά δεσποινίδες (που δεν έχουν εμπειρίες ζωής)! Δηλ., η δική μου η γενιά (η γενιά του 1999-2005) ζήσαμε άσχημα που «παραμείναμε» λίγο παιδιά και δεν δοκιμάσαμε για να πουλήξουμε μαγκιά ή να είμαστε in; Η «παιδικοεφηβική» αθωότητα δεν θα ξαναέρθει ποτέ...και ήταν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Tα υπόλοιπα που βιάζεστε να χαρείτε, θα τα φάτε στην μάπα για άλλα 60 χρόνια ζωής χωρίς όμως...αθωότητα, διότι η ζωή δεν "κινείται" στον κόσμο των αγαθών αισθημάτων! :)

Καμιά φορά εύχομαι να ζούσα έστω και λίγα χρόνια πριν...Ξέρεις, σε κείνες τις εποχές που οι έφηβοι δε φοβόντουσαν να φερθούν σαν έφηβοι,να δείξουν την παιδικότητά τους που σιγά σιγά τους εγκατέλειπε!Δυστυχώς εμείς έχουμε φτάσει στο σημείο να προσπαθούμε να ξεφύγουμε από την ηλικία μας.Και το άσχημο είναι πως αν έχεις μια κρίση παλιμπαιδισμού, οι "ώριμες" της ηλικίας σου σε χαρακτηρίζουν ανώριμη!Η απόλυτη ειρωνεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Συμφωνω με τους προηγουμενους και επιπλεον, αν μια κοπελα ειναι πραγματικα ομορφη, δε χρειαζεται να σοβατιζεται για να το δειξει!!!!! Οποτε ολες αυτες που βαφονται λες και πανε σε μπουζουξιδικο (για να μην πω κατι αλλο) ειναι κομπλεξικες με τον εαυτο τους!!!!Αλλα και απο την αλλη, αυτο εχει μεγαλυτερη περαση στο αντιθετο φυλο, οποτε ολες υιοθετουν το στιλ της "Τζουλιας" μπας και πιασουν τιποτις..... Απλη ανωριμοτης, κατα την αποψη μου! :rolleyes: :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κορίτσια θέλετε και τη γνώμη ενός αγοριού?
(Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν μαζί μου όλα τα αγόρια. Τη δική μου γνώμη θα πω)
Λοπόν: Εμένα τα κορίτσια δεν μου αρέσουν μακιγιαρισμένα. Προτιμώ τη φυσική τους ομορφιά και το αληθινό τους χαμέγελο. Δεν μου αρέσουν τα βαμμένα μαλλιά. Θα μακιγιαριστούν και θα βαφούν οι μανάδες μας για να κρύψουν τις ριτίδες και τις άσπρες τρίχες. Εσείς γιατί να το κάνετε? Εντάξει σε μια βραδυνή διασκέδαση δεκτόν λίγο απαλό μακιγιάζ. (Αλλά πρωί-πρωί στο σχολείο κάποια κοριτσάκια μου θυμίζουν κλόουν στο τσίρκο). Μια γνωστή μου που τη ρώτησα γιατί βάζει αυτό το πώς το λένε στο πρόσωπό της μου είπε ότι της τη σπάει που τα μαγούλα της είναι κόκκινα. (Πειράζει που εμένα μου αρέσουν τα κόκκινα μαγουλάκια?). Εμένα μου τη σπάει να θέλω να φιλήσω το κορίτσι μου και να έχει βάλει κραγιόν. Και μη νομίζετε ότι μας αρέσει να σας βλέπουμε μακιγιαρισμένες. Μπορεί να σας κοιτάμε αλλά μετά σας κοροιδεύουμε για τα σοβαντίσματα σας. Εμένα μου αρέσει τα κορίτσια να είναι ο φυσικός εαυτός τους. Τα είπα. Φιλάκια!!! :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ουαου Dia!!!! Με εκπλησσεις!!!!Δεν περιμενα κα ανουσω κατι τετοιο απο καποιο αγορι...τοσο ωμα τουλαχιστον!!!Αλλα παρ'ολ'αυτα, συμφωνω απολυτα...και αντε εμεις να κοροιδευουμε καποια που ειναι σαν κλοουν, παει στα κομματια...αλλα αν φτασει στο σημειο να την κοροιδευουν ΚΑΙ αγορια....την εχει πολυ ασχημα!!!!Εκτος παλι και αν αυτο αρεσει σε καποιες : να προκαλουν....εκει παει αλλου το θεμα...αμα δεν εχεις επιπεδο, κανεις ο,τι σου καπνισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaki

Νεοφερμένος

Η Danaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
βασικα...απ'οτι εχω παρατηρησει τ'αγορια ειναι αυτα που κανουν την πιο αυστηρη κριτικη ωσ προσ το ντυσιμο,βαψιμο κλπ
πριν κανα μηνα μιλουσα με ενα παιδι απο την ταξη μου ενω καθομασταν στο προαυλιο και παρατηρουσαμε οσεσ περνουσαν και γυρναει με ενα υφοσ αποριασ και αηδιασ μαζι και μου λεει :"μα γτ το κανετε αυτο?"_"ποιο αυτο ?"_"αυτο ρε παιδι μου....που βαφεστε τοοοσο πολυ και καταληγετε καπωσ ετσι (δειχνοντασ ενα .....εντελωσ σουργελο)"_"τι να σου πω....στρεβλη αντιληψη αισθητικησ"_"ελεοσ...."
εγω ειχα μεινει γτ δεν περιμενα τετοια ερωτηση απο αγορι....αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να βρω την απαντηση....
μηπωσ πρεπει να αναθεωρησουμε καποια πραγματα?
ασ παρουμε αποφαση οτι αυτο που μασ εδωσε η φυση,οσο ασχημο ή ομορφο ειναι,ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο απ'ό,τι εμεισ μπορουμε να δημιουργησουμε.....
επιτελουσ....μην φοβαστε να φορεσετε αθλητικα και φορμεσ επειδη σασ .....παχενουν,αφηστε το μαλλι χωρισ κρεπαρισμα και λακ και....βγαλτε απο τα μουτρα σασ αυτη την κακογουστη μασκα.....μιλαει ενα ατομο που δεν ντρεπεται για τα σπιρακια τησ ακμησ....ειναι σημαδι εφηβειασ,και δεν κανει σαν υστερικο αν τελειωσε το κονσυλερ.........ασ χαλαρωσουμε και ασ απολαυσουμε την εφηβεια μασ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ειναι κατι κουτσομποληδες κι αυτοι.Και μετα λενε εμας τα κοριτσια.
Όντως.Έχουμε δύο κατίνες στην τάξη μου..ας τα να πάνε!Χειρότεροι απ τα κορίτσια..Συνέχεια κοιτιούνται μεταξύ τους, κουτσοομπολεύουν και χασκογελάνε..Είναι και στο τελευταίο θρανίο και έτσι επιβλέπουν όλη την τάξη..Χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εμενα παντως μου τη δινει αφανταστα γιατι εγω δεν βαφομαι τελειως σπανια και μονο μολυβι αντε και μασκαρα.Και για τον λογο αυτο βγαινω και ξενερωτη στην τελικη.Εντωμεταξυ ακουω πολλους συνομιληκους μου που μου λενε πηγαμε εκει και ηπιαμε και δωσαμε τοσα(πολλα δηλαδη) και μεθυσαμε και τετοια.Λες και ειναι ενα ειδος μαγκιας κι αυτο.Δηλαδη στα 20-25 μας τι θα κανουμε αμα απο τωρα βαφομαστε,πινουμε τα παντα και πολυ,ξευχταμε και ουτω καθ' εξης;Ειναι να αναρωτιεται κανεις.Το θεμα ειναι να μην παρασυρθεις,γιατι συνηθως οσοι τα κανουν ολα αυτα δεν εχουν και την καλυτερη καταληξη.Δηλαδη για να θεωρουμαι κανονικος ανθρωπος και πιο πολυ εφηβη πρεπειι να μπογιατιζομαι με ντουκοχρωμα,να βγαινω λες και ειμαι 20κατι και να μην εχω τιποτα αλλο στο μυαλο μου απο το πώς θα ''τυλιξω'' αντρες.Κριμα γιατι καποτε αυτη η περιοδος ηταν απ'τις πιο γλυκες και αγνες.Πλεον ευχομαι να ξαναπαω δημοτικο γιατι ολα οσα περιεγραψε ο nPb συνεβησαν για μενα τοτε και ισως και καλυτερα.Ελπιζω τουλαχιστον οταν φτασω φοιτητρια(αμα φτασω)να εχουν αλλαξει αυτα τα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Όντως.Έχουμε δύο κατίνες στην τάξη μου..ας τα να πάνε!Χειρότεροι απ τα κορίτσια..Συνέχεια κοιτιούνται μεταξύ τους, κουτσοομπολεύουν και χασκογελάνε..Είναι και στο τελευταίο θρανίο και έτσι επιβλέπουν όλη την τάξη..Χαχα

Αυτο το κανω και εγω.. Εχει πολύ πλάκα.. Μετά όμως τα ανακοινώνουμε στα υπόλοιπα παιδιά για να γελάσουμε... Δεν το κάνουμε κακοπροαίρετα... Για χαβαλέ το κάνουμε και το ξέρουν ολοι και έχει πολύ γέλιο.... Καθόμαστε ολόκληρη τάξη και γελάμε και ο καθηγητής προσπαθεί να κάνει μαθημα με ένα παιδι....

ον τοπικ παλι....
εγω ειχα μεινει γτ δεν περιμενα τετοια ερωτηση απο αγορι....αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να βρω την απαντηση....

Αυτην την ερώτηση την ακούω καθημερινά εγω.. Ισως επειδη έχω αδερφο και κάθε μέρα με ρωταει.. και όχι μόνο αυτός αλλα και όλοι μου οι φίλοι (στα αγορια αναφέρομαι). Παντως αν κάτσει μια κοπέλα που βάφεται έντονα και που κανει όλα αυτα και μιλήσει με ένα αγόρι που δεν φοβάται να τα πει (όπως ο Δίας και ο αδερφος μου) θα καταλάβει την μεγάλη της βλακεία. Προσωπικά σχολείο δεν πάω βαμμένη. Κανα δυο φορές είχα πάει και αυτο ειπειδη ήταν γιορτή και μετά είχα και να βγω φώτο για το απολυτήριο....

Προσπαθούσαμε να ζήσουμε, να αστειευτούμε, να παίξουμε, να χαρούμε την κάθε σχολική και εξωσχολική στιγμή, να ονειρευτούμε,...να είμαστε οι μικροί μεγάλοι άνθρωποι των 15-18 ετών! Αφήσαμε τον χρόνο να μας ωριμάσει...και όχι να ωριμάσουμε πριν την ώρας μας αλλάζοντας τους ρυθμούς της ζωής.

Εχουν αλλάξει οι εποχές δυστυχως..... Απορείς για την δικιά μου την γενιά.. αν δεις όμως τις γενιες που έρχονται θα φρίξεις τελειως... εδω παθαίνουμε εμείς ένα αμόκ όταν τα βλέπουμε και δεν απεχουν πολυ απο την δικη μου την γενια.... Δόξα το θεό.. την ηλικία μου την έζησα κανονικότατα... Και αυτο πρέπει να κανουν όλοι.. Και ειδικά τα μικρότερα κορίτσια.. Μην βάφεστε... Χαλάει η επιδερμίδα.. Αφήστε την να αναπνεύσει.... Κρίμα είναι να έχετε προβλήματα απο τα 15! έχετε σκεφτεί ότι απο το πολύ βάψιμο στα 30 θα φαίνεστε 50??? Αλήθεια είναι.. το έχω δει live. σκεφτείτε το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πραγματικά παιδιά συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε!!!Τα κορίτσια έχουν φτάσει στο σημείο να διαγωνίζονται για το ποια θα βαφτεί πιο έντονα, ποια θα προκαλέσει κ.τ.λ. λες και το σχολείο είναι πασαρέλα και όχι πηγή εκμάθησης!!!Βιαζόμαστε να ξενυχτήσουμε, να βγούμε έξω αργά, να γίνουμε λιώμα απο το ποτό, πριν απο το σχολείο να πίνουμε καφέ κ.τ.λ!! Εγώ όμως δεν θέλω ούτε να βάφομαι, ούτε να ντύνομαι σαν 30αρα, ούτε να πίνω αλκοόλ, ούτε καφέ(τον απεχθάνομαι),αλλά να περνάω με τους φίλους μου καλά και αυτήν την περίοδο της ηλικίας μου να την περάσω όσο πιο ευχάριστα και αγνά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Κορίτσια θέλετε και τη γνώμη ενός αγοριού?
(Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν μαζί μου όλα τα αγόρια. Τη δική μου γνώμη θα πω)
Λοπόν: Εμένα τα κορίτσια δεν μου αρέσουν μακιγιαρισμένα. Προτιμώ τη φυσική τους ομορφιά και το αληθινό τους χαμέγελο. Δεν μου αρέσουν τα βαμμένα μαλλιά. Θα μακιγιαριστούν και θα βαφούν οι μανάδες μας για να κρύψουν τις ριτίδες και τις άσπρες τρίχες. Εσείς γιατί να το κάνετε? Εντάξει σε μια βραδυνή διασκέδαση δεκτόν λίγο απαλό μακιγιάζ. (Αλλά πρωί-πρωί στο σχολείο κάποια κοριτσάκια μου θυμίζουν κλόουν στο τσίρκο). Μια γνωστή μου που τη ρώτησα γιατί βάζει αυτό το πώς το λένε στο πρόσωπό της μου είπε ότι της τη σπάει που τα μαγούλα της είναι κόκκινα. (Πειράζει που εμένα μου αρέσουν τα κόκκινα μαγουλάκια?). Εμένα μου τη σπάει να θέλω να φιλήσω το κορίτσι μου και να έχει βάλει κραγιόν. Και μη νομίζετε ότι μας αρέσει να σας βλέπουμε μακιγιαρισμένες. Μπορεί να σας κοιτάμε αλλά μετά σας κοροιδεύουμε για τα σοβαντίσματα σας. Εμένα μου αρέσει τα κορίτσια να είναι ο φυσικός εαυτός τους. Τα είπα. Φιλάκια!!! :tongue:

Ωραία τα λες. Διάβασα ότι έχετε γράψει όλα τα αγόρια και έμεινα έκπληκτη.Συμφωνώ λοιπόν. Πιστεύω ότι η φυσικότητα είναι πιο ωραία από το ψεύτικο. Μπορώ να παραδεχτώ όμως ότι μερικές φορές προσπαθώ να δείχνω μεγαλύτερη. Δεν ξέρω γιατί. Νιώθω καλύτερα κατά κάποιο τρόπο.
ΟΜΩΣ. Παρ'όλο που αυτά που είπατε είναι σωστά, εγώ δεν έχω δει ποτέ αγόρια να κοιτάνε με ενδιαφέρον κορίτσια με τζινάκι φόρμες και σπορτέξ. Κοιτάνε τις τίνγκα μακιγιαρισμένες με τις κοντές φούστες και το στήθος απ'έξω. Δεν σας κατηγορώ, αυτό τραβάει το μάτι... Αλλά τουλάχιστον παραδεχτείτε το:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κορίτσια θέλετε και τη γνώμη ενός αγοριού?
(Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν μαζί μου όλα τα αγόρια. Τη δική μου γνώμη θα πω)
Λοπόν: Εμένα τα κορίτσια δεν μου αρέσουν μακιγιαρισμένα. Προτιμώ τη φυσική τους ομορφιά και το αληθινό τους χαμέγελο.Δεν μου αρέσουν τα βαμμένα μαλλιά. Θα μακιγιαριστούν και θα βαφούν οι μανάδες μας για να κρύψουν τις ριτίδες και τις άσπρες τρίχες. Εσείς γιατί να το κάνετε? Εντάξει σε μια βραδυνή διασκέδαση δεκτόν λίγο απαλό μακιγιάζ. (Αλλά πρωί-πρωί στο σχολείο κάποια κοριτσάκια μου θυμίζουν κλόουν στο τσίρκο). Μια γνωστή μου που τη ρώτησα γιατί βάζει αυτό το πώς το λένε στο πρόσωπό της μου είπε ότι της τη σπάει που τα μαγούλα της είναι κόκκινα. (Πειράζει που εμένα μου αρέσουν τα κόκκινα μαγουλάκια?). Εμένα μου τη σπάει να θέλω να φιλήσω το κορίτσι μου και να έχει βάλει κραγιόν. Και μη νομίζετε ότι μας αρέσει να σας βλέπουμε μακιγιαρισμένες. Μπορεί να σας κοιτάμε αλλά μετά σας κοροιδεύουμε για τα σοβαντίσματα σας. Εμένα μου αρέσει τα κορίτσια να είναι ο φυσικός εαυτός τους. Τα είπα. Φιλάκια!!! :tongue:

Το bold με σοκαρε!:confused: Εγω η καημενη καθομαι και τα κοκκινιζω με ρουζ και αυτη δεν τα θελει? Απαπαπα:confused: Χαχα

Για τα αλλα δεν συμφωνω απολυτα. Το οτι καποιες κοπελες βαφονται (και δεν μιλαω για επαγγελματικο μακιγιαζ ακα αποκριες) δεν σημαινει οτι ντε καλα κρυβουν κατι. Αυτο γινεται για να αναδεικνυει κατι αλλο πανω στο προσωπο της, οπως πχ τα ματια της ή τα χειλη της ξερω γω. Βεβαια ειμαι κατα του εντονου βαψιματος, αλλα οταν το αποτελεσμα ειναι ωραιο δεν θα κραξω την συγκεκριμενη που το εκανε.:P
Κατα τα αλλα, για το κραγιον της κοπελας σου που λες, μπορω να το καταλαβω οτι ειναι σπαστικο, οπως και με το να της "τσιμπας" τα μαγουλα και να γινονται ασπρα τα χερια σου απο το make up.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top