Μαθητική δίκη στις 25 Σεπτεμβρίου

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στην πόλη μου σε όλα τα σχολεία πρώτα το κλείνυν και μετά ψηφίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είμαστε απολύτως σίγουροι,ότι ισχύει αυτό σε όλα τα σχολεία της χώρας;Γιατί απ' όσο ξέρω από τη διαδικασία που ακολουθείται στο σχολείο μου και γενικότερα στα σχολεία της πόλης μου και απ' ότι έχω διαβάσει γίνεται συνελεύση,κατόπιν ψηφοφορία(ανεξάρτητα αν η πλειονότητα αυτών καταλήγει σε φιάσκο...) και έπειτα ανάλογα με την ετυμηγορία κλείνει ή όχι το σχολείο.

Το ίδιο και στο δικό μου.

Επί του θέματος τι να πω, εδώ αποφυλακίζονται στην διετία δολοφόνοι και αυτοί κηνυγάνε τα παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Καλά κάνουν στα φασιστάκια που θελουν να χασουν μαθημα. Και πριν με παρετε με τις ντοματες (ναι σε εσας τους ξύπνιους προοδευτικούς μιλώ) βουτηχτε τη γλωσσα στο μυαλο σας και σκεφτειτε.


Δε συμφωνω με τις καταλήψεις και ποτέ μου δεν έχω ψηφίσει υπέρ, γιατί πολύ απλά, δε θεωρώ ότι έχουν κάποιο νόημα. Τις περισσότερες φορές γίνονται για έναν και μόνο λόγο... Για χαθεί το μάθημα, κάτι που ωφελεί τους μαθητές της α' και της β', αλλά και της γ' (οι οποίοι για 3 εβδομάδες δεν πατάνε στο σχολείο και μένουν στο σπίτι για να διαβάσουν)
Στην προκειμένη περίπτωση, η π@π@ριά, είναι το ότι σε μια διαδικασία, που προφανως υποκινήθηκε από ένα θεσμικό σχολικό όργανο, όπως είναι το δεκαπενταμελές και η κατάληψη έγινε, κανένας δεν εχει δικαίωμα να σύρει 3 μαθητές στα δικαστήρια για ένα τέτοιο μαθητικό ζήτημα.
Υπερβολικά αυστηρή μεταχείριση, υπερβολικά ευαίσθητη η αρχή, ενώ θα έπρεπε να είναι περισσότερο ευαίσθητη σε άλλα, πιο σημαντικά θέματα, που αποτελούν και ουσιαστικές απειλές για την κοινωνία, ή τη σχολική κοινωνία ειδικότερα.

Αν ακολουθούνταν η ίδια διαδικασία, παντού τότε θα τους είχαν σύρει όλους τους μαθητές στα δικαστήρια...
Δεν έχω ξανακούσει ποτέ κάτι τέτοιο.


Υ.Γ:Το άρθρο που παρατέθηκε,είναι η μόνη δημοσίευση σε τοπικό επίπεδο και πληροφοριακά η αλήθεια είναι ότι η εφημερίδα δεν είναι απόλυτα κομματικά αχρωμάτιστη.

Ναι... Το κατάλαβα αυτό.. Και μόνο που αναφέρεται όνομα κόμματος στον τίτλο...
"Στις 25 Σεπτεμβρίου γίνεται μια δίκη αρκετά «ευαίσθητη» και ασυνήθιστη για τα δεδομένα της πόλης, όχι όμως και της… διακυβέρνησης από τη Νέα Δημοκρατία τα τελευταία χρόνια."


Στο δικό μου πρώτα το κλείνουν και μετά γίνεται ψηφοφορία.Και σε όλα τα σχολεία που ξέρω αυτό γίνεται.
Ναι, παντού αυτό γινεται... Πρώτα θέλουν να κάνουν φασαρία, για να ξεκινήσει η κατάληψη, να την έχουν σίγουρη, και μετά γίνονται οι ψηφοφορίες, οι οποίες σίγουρα αλλοιώνονται, απ'ότι έχω καταλάβει. Και το θέμα τραβάει για πολλές μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Επίσης,ας έχουμε υπ' όψιν μας ότι πρόκειται περί μιας πράξης που καταδεικνύει τον εισαγγελικό αυταρχισμό.Πώς τόσο εύκολα μηνύουμε εφήβους,που έπραξαν με αυτόν τον τρόπο(δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς αυτό,γιατί δε γνωρίζουμε όλες τις πτυχές του θέματος).Βαλλόμαστε εναντίον νεαρών ατόμων,αλλά μπορούμε να παραβλέπουμε εκατοντάδες παρατυπίες;
.

++


Είμαστε απολύτως σίγουροι,ότι ισχύει αυτό σε όλα τα σχολεία της χώρας;Γιατί απ' όσο ξέρω από τη διαδικασία που ακολουθείται στο σχολείο μου και γενικότερα στα σχολεία της πόλης μου και απ' ότι έχω διαβάσει γίνεται συνελεύση,κατόπιν ψηφοφορία(ανεξάρτητα αν η πλειονότητα αυτών καταλήγει σε φιάσκο...) και έπειτα ανάλογα με την ετυμηγορία κλείνει ή όχι το σχολείο.

Πάντως και στο δικό μου πρώτα έκλεινε το σχολείο και μετά γινόταν στο "φλου" κάποια "δήθεν" ψηφοφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Βασικά πιο πολύ ευνοούνται οι μαθητές της Γ, γιατί ούτως ή άλλως το σχολείο είναι τουρισμός, αφού όλη η δουλειά γίνεται στα φροντιστήρια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ας πάνε σε δίκη όλους όσους θα ΄πρεπε να πάνε και ας αφήσουν τα παιδιά ήσυχα!!! Άκου σε δίκη επειδή έκαναν κατάληψη!!! Δεν τους ενοχλούν καταχραστές, έμποροι ναρκωτικών και τόσα άλλα μαργαριτάρια που κυκλοφορούν στις δημόσιες υπηρεσίες /φορείς και όχι μόνο εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στην πόλη μου σε όλα τα σχολεία πρώτα το κλείνυν και μετά ψηφίζουν.
Και σε μας αυτο εκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Τελικά η δίκη αναβλήθηκε και η νέα δικάσιμος ορίστηκε για τις 30 Απριλίου 2010.Οι νέοι-"υπαίτιοι" κατηγορούνται για παρακώλυση του μαθήματος και όχι για φθορές ή άλλες ζημιές.Το εν λόγω "μαθητοδικείο" προκάλεσε αντιδράσεις πολιτών,μαθητών και τοπικών φορέων,οι οποίοι συγκεντρωμένοι έξω από το Δικαστικό Μέγαρο των Ιωαννίνων,θέλησαν να προβάλλουν την ένστασή τους στην πράξη αυτή του εισαγγελικού αυταρχισμού,που καταδεικνύει την προσπάθεια ορισμένων να ποινικοποιήσουν κάθε μαθητική κινητοποίηση,ζητώντας να αποσυρθούν οι κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argymeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Σα να μην έφτανε η γελοιότητα της υπόθεσης... Η ελληνική Δικαιοσύνη κινείται γενικότερα με ρυθμούς χελώνας αλλά είναι δυνατόν;;; :!: Δηλαδή πόσα χρόνια θα τραβάνε τα παιδιά στα δικαστήρια; :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisGR

Νεοφερμένος

Ο NemesisGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Καλά και οι μαθητές εδω και 2 χρόνια που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top