Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά οι παρελάσεις είναι αριστερή ιδεοληψία ή η αντίθεση στις παρελάσεις είναι αριστερή ιδεοληψία; Με μπερδεύετε ή... μάλλον μπερδεύεστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μου αρέσει που πιστεύετε ότι το να παρελαύνουν τα παιδιά 2 φορές το χρόνο με βήμα και ίδια στολή είναι τόσο καταστροφικό για την προσωπικότητά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ποιος θα πει "Να κάνουμε παρελάσεις επειδή δεν είναι καταστροφικές"; Δεν είναι αυτό το θέμα, συζητάμε τι είναι προτιμότερο και πιο χρήσιμο. Και κάθε επιλογή έχει τον συμβολισμό της. Αναδείχθηκε αυτό παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μα ποιος θα πει "Να κάνουμε παρελάσεις επειδή δεν είναι καταστροφικές"; Δεν είναι αυτό το θέμα, συζητάμε τι είναι προτιμότερο και πιο χρήσιμο. Και κάθε επιλογή έχει τον συμβολισμό της. Αναδείχθηκε αυτό παραπάνω.

Μα οι παρελάσεις δεν είναι κάτι που κάνει κακό ή καλό. Είναι απλά ένα παμπάλαιο εθνικό έθιμο που γίνεται με το συγκεκριμένο τρόπο για να τιμήσει τον στρατιωτικό χαρακτήρα των κατορθωμάτων. Από τη στιγμή κιόλας που δεν είναι υποχρεωτικές, δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα κατάργησης, αλλά προσωπικής επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,675 μηνύματα.
Παιδιά οι παρελάσεις είναι τέλειες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδιά οι παρελάσεις είναι τέλειες .

Εντάξει παιδιά, νομίζω λύθηκε το θέμα, pens down.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα οι παρελάσεις δεν είναι κάτι που κάνει κακό ή καλό. Είναι απλά ένα παμπάλαιο εθνικό έθιμο που γίνεται με το συγκεκριμένο τρόπο για να τιμήσει τον στρατιωτικό χαρακτήρα των κατορθωμάτων. Από τη στιγμή κιόλας που δεν είναι υποχρεωτικές, δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα κατάργησης, αλλά προσωπικής επιλογής.

Εγώ νομίζω πως έχει αρνητικά, τα ξαναείπαμε. Δεν ασπάζομαι τον συντηρητικό τρόπο σκέψης που λέει, εντάξει δεν είναι και τόσο σοβαρό, ας το αφήσουμε. Μπορεί να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα μια εθνική εορτή από τα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συχνή η τάση όσων δεν ασπάζονται συντηρητικούς τρόπους σκέψεις να θέλουν να επιβάλουν τον δικό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι έτσι γιατί δεν το επιβάλλω και κάθομαι και το συζητάω; Από πού προκύπτει η διάθεση επιβολής; Διάλογος γίνεται και διάλογος πρέπει να γίνει γενικά. Δεν είμαι υπέρ του υπουργού που θα βγει και θα πει "τέρμα οι παρελάσεις" αγνοώντας την άποψη και τις προτάσεις της εκπαιδευτικής κοινότητας, μαθητών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δεν θες να γίνεται κάτι το οποίο γίνεται εθελοντικά και δεν είναι υποχρεωτικό ο μόνος τρόπος για να το πετύχεις είναι να το απαγορεύσεις, δηλαδή να επιβάλεις να μην γίνεται. Δεν το επιβάλεις γιατί δεν έχεις την εξουσία να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις σχετικά με τον "εθελοντικό" χαρακτήρα:

Γ4/150/24-02-2000 Απόφαση ΥΠ.Ε.Π.Θ. ΦΕΚ 246 τ. Β' (1, δ)
[...] Τα σχολεία Ιδιωτικής και Δημόσιας Β/θμιας Εκπ/σης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του Ελληνικού Έθνους. Τα τμήματα των σχολείων κατά την παρέλαση θα παρουσιάζουν, ένα ομοιόμορφο σύνολο [...]
Πηγή: alfavita.gr

Λοιπόν, εγώ σε αυτό αναφέρομαι, όχι στο τι θα επιλέξει ο κάθε μαθητής, που και αυτός ο εθελοντικός χαρακτήρας είναι νοθεύσιμος (βαθμολογική επίπτωση, αυθαίρετη πειθαρχική επίπτωση, στιγματισμός κλπ). Πραγματικά εθελοντικό θα ήταν αν ακυρώνονταν αυτοί οι νόμοι και αφήναμε το πεδίο εκδηλώσεων τιμής ελεύθερο προς τα σχολεία να επιλέξουν, προτείνοντας και μία γκάμα επιλογών. Ιδού η Ρόδος, θα το στήριζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mόνο που στην πράξη δεν εφαρμόζεται ποτέ αυτός ο νόμος, αλλά όποιος δεν θέλει να κάνει παρέλαση δεν κάνει. Δεν έχω πρόβλημα να καταργηθεί κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Mόνο που στην πράξη δεν εφαρμόζεται ποτέ αυτός ο νόμος, αλλά όποιος δεν θέλει να κάνει παρέλαση δεν κάνει. Δεν έχω πρόβλημα να καταργηθεί κιόλας.

Μια χαρά εφαρμόζεται απλά είναι τέτοιες οι απαιτήσεις που πολλές φορές δε γίνεται αντιληπτό. Το κάθε σχολείο πρέπει να παρουσιάσει ένα τμήμα για παρέλαση. Συνήθως βρίσκονται εθελοντές γιατί πρόκειται για τη χαρά του παιδιού αλλά όταν αυτό δε γίνεται επιστρατεύονται διάφορα άλλα μέσα κάποια τα ανέφερε ο Κλεάνθης.

Και δεν είναι θέμα απαγόρευσης είναι θέμα κατάργησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,675 μηνύματα.
Και 100 άτομα ναι είναι δεν τους δίνω σημασία άρα εντάξει . Επίσης αυτοί που λένε ότι δεν τους αρέσουν οι παρελάσεις δεν έχουν κανένα λόγο να λένε να σταματήσουν οι παρελάσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Που χάθηκαν όλοι αυτοι που παρακώλυαν και σταματούσαν τις παρελάσεις;

Έχουν βρει καρέκλα στους επισήμους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,675 μηνύματα.
Πανό σε παραδέχομαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Προσωπικά, αν και είμαι πολύ υπέρ της καλλιέργειας εθνικής συνείδησης στα παιδιά, δεν είμαι καθόλου υπέρ των παρελάσεων, διότι:

i) δεν πιστεύω ότι συμβάλλουν στην καλλιέργεια εθνικής συνείδησης -όπως αποδεικνύεται περίτρανα!-
ii) ΔΕΝ τιμούμε έτσι τους ήρωες. Αντίθετα, αν μας έβλεπαν θα λυπόταν για αυτό το συρφετό των παιδιών που παρελαύνει για να δείξει το μπόι του, τα ρούχα του, ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΟΥ. Και αλήθεια, μη μου πείτε ότι παρελαύνετε/-ατε για να τιμήσετε την πατρίδα. Μακάρι, αλλά δεν το πιστεύω.
iii) Ακόμη και να ίσχυε ότι αποδίδουμε τιμή στους ήρωες, ας μάθουμε πρώτα την ιστορία μας, που ακόμη μπερδεύουμε βασικά όπως βλέπω σε άλλα θέματα, και μετά προχωράμε στις παρελάσεις!

Με λίγα λόγια, την πατρίδα δε την τιμούμε περπατώντας ντυμένοι άσπρα μπλε. Αν θέλουμε όντως να τιμήσουμε την Ελλάδα και αυτούς που αγωνίστηκαν για την ελευθερία, ας διαβάσουμε πέντε πράματα, όχι πολλά, τις παραμονές της 25ης και της 28ης. Ας δούμε ένα ντοκιμαντέρ, ας δούμε -ΕΣΤΩ- μία ταινία. Ας ακούσουμε κάποιο τραγούδι, ας μάθουμε τέλος πάντων κάτι, με όποιον τρόπο θέλουμε! Χωρίς να φανατιστούμε, προφανώς!

Προσωπικά, από επιλογή μου δεν έκανα παρέλαση όποτε μπορούσα να το αποφύγω. Έκανα αναγκαστικά μόνο στην 3η, αφού δε με άφησαν να βγω, παρά τις παρακλήσεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,675 μηνύματα.
Συμφωνώ miss marple προσωπικά μου αρέσει η παρέλαση γιατί τιμώ τους ανθρώπους που πέθαναν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι σήμερα . Ναι υπάρχουν και άτομα που το κάνουν για δείξουν ότι είναι κάποιοι εντάξει εκεί δεν μπορείς να πεις τίποτα .υπαρχουν βέβαια και κάποιοι που βαριούνται να πάνε στην παρέλαση γιατί τους χαλάει τον ΥΠΝΟ τους αλλα εντάξει δεν πειράζει ο καθένας κάνει ότι θέλει ,δημοκρατία έχουμε . Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι και στις δουλειές σας αυτο θα κάνετε θα πηγαίνετε όποτε θέλετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Συμφωνώ miss marple προσωπικά μου αρέσει η παρέλαση γιατί τιμώ τους ανθρώπους που πέθαναν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι σήμερα . Ναι υπάρχουν και άτομα που το κάνουν για δείξουν ότι είναι κάποιοι εντάξει εκεί δεν μπορείς να πεις τίποτα .υπαρχουν βέβαια και κάποιοι που βαριούνται να πάνε στην παρέλαση γιατί τους χαλάει τον ΥΠΝΟ τους αλλα εντάξει δεν πειράζει ο καθένας κάνει ότι θέλει ,δημοκρατία έχουμε . Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι και στις δουλειές σας αυτο θα κάνετε θα πηγαίνετε όποτε θέλετε ?

Έλα τώρα, μεγάλα παιδιά είμαστε, καταλαβαίνεις ότι η δουλειά και η παρέλαση ΔΕΝ είναι το ίδιο πράγμα! :P
Θεωρώ όντως, μεγάλη ανευθυνότητα να πει κάποιος ότι θα κάνει παρέλαση και τελικά να '' στήσει'' το σχολείο την ημέρα της παρέλασης, όμως αν κάποιος δηλώσει ευθύς εξαρχής ότι δε θα παρελάσει και του το επιτρέψουν, που το πρόβλημα? Στο σχολείο μου, τουλάχιστον, όποιος ήθελε έβγαινε από την παρέλαση, χωρίς κανένα πρόβλημα! Και ναι, αν είναι αυτός ο κάποιος να μάθει με άλλο τρόπο 5 πράγματα για την ημέρα και να την τιμήσει πηγαίνοντας, πχ, σε κάποια ομιλία ιστορικού περιεχομένου, σε κάποια γιορτή, ας κοιμηθεί την ώρα της παρέλασης όοοοοσο θέλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top