Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ανατρέχετε στο παρελθόν ή σε άλλα κράτη είναι επιθυμητό, ακόμα πιο επιθυμητό όμως είναι να παίρνετε σαφή θέση στο τώρα και όχι να προσπαθείτε να το αποφύγετε. Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας όσον αφορά μαθητικές παρελάσεις σε οποιαδήποτε χώρα και καθεστώς, εφόσον βέβαια υπάρχει αντιστοιχία, να καταργηθούν. Αλήθεια juste και harry, εσείς συμφωνείτε με αυτό; Γιατί αλλιώς, λέει ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι παρελάσεις πέρα από ένα γελοίο μιλιταριστικό, σεξιστικό, ιεραρχικό πανηγύρι χάρα του κάθε αποχαυνωμένου στρατόκαυλου είναι και ένας ιδιαίτερα επικίνδυνος τρόπος ώστε να καπηλεύεται το αστικό κράτος το περιέρχομενο μιας επανάστασης ή ενός αντιφασιστικού αγώνα μέσω μίας εθνικοπατριωτικής σούπας που αποκρύβει τα αντικρουόμενα συμφέροντα. Το 21 είναι αφιερωμένο στους κλέφτες που πάλευαν στα βουνά για την επιβιώση τους χωρίς να κάνουν διακρίσεις ανάμεσα σε χριστιανούς/μουσουλμάνους-Έλληνες/Τούρκους, στους αγρότες που αργοπέθαιναν στα τσιφλίκια του θανάτου, στους δημοκρατικούς απλούς αγωνιστές που περιθωριοποιήθηκαν, και όχι σε πατριαρχείο και πολιτικάντηδες που αρχικά αφόριζαν την επανάσταση και συμμετείχαν μόνο όταν εξασφάλισαν το μερίδιο τους στην εξουσία του νέου έθνους-κράτους που νομοτελειακά θα διαμορφωνόταν με την διαβλεπόμενη αποδυνάμωση των Οθωμανών. Όπως και το 40 είναι αφιερωμένο στην αντιφασιστική πάλη του φτωχού στρατιώτη και στα λαικά αντάρτικα ενάντια στη ναζιστική κατοχή και όχι σε τύρρανους Μεταξάδες, που ταυτίζονταν ιδεολογικά με αυτούς που ευκαιριακά και λόγω των διεθνών συνθηκών τσακώνονταν.

Άντε επιτέλους ένας true blood κνιτης να γελάσουμε λίγο. Βαρέθηκα με τους κεντροαριστερούς του φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άντε επιτέλους ένας true blood κνιτης να γελάσουμε λίγο. Βαρέθηκα με τους κεντροαριστερούς του φόρουμ.

Tbh περισσότεροι είναι οι δεξιοί πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Να ανατρέχετε στο παρελθόν ή σε άλλα κράτη είναι επιθυμητό, ακόμα πιο επιθυμητό όμως είναι να παίρνετε σαφή θέση στο τώρα και όχι να προσπαθείτε να το αποφύγετε. Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας όσον αφορά μαθητικές παρελάσεις σε οποιαδήποτε χώρα και καθεστώς, εφόσον βέβαια υπάρχει αντιστοιχία, να καταργηθούν. Αλήθεια juste και harry, εσείς συμφωνείτε με αυτό; Γιατί αλλιώς, λέει ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα...

Νομίζω σου εξέφρασα την γνώμη μου στην προηγούμενη σελίδα. Προαιρετικές παρελάσεις, προκειμένου να μην εξευτελίζονται κιόλας. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να κάνει κάποιος παρέλαση 2 φορές το χρόνο. Ούτε γίνεσαι στρατιωτάκι, ούτε μαριονέτα. Αρκεί να ξέρεις γιατί την κάνεις. Αλλιώς ναι, ας μην κάνεις, καλύτερα για όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αααα έτσι μπράβο, άρα ποστάρεις παρελάσεις από άλλες χώρες απαντώντας στον άλλο, αλλά συμφωνείς κιόλας με το να γίνονται, έστω προαιρετικά. Οκέι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αααα έτσι μπράβο, άρα ποστάρεις παρελάσεις από άλλες χώρες απαντώντας στον άλλο, αλλά συμφωνείς κιόλας με το να γίνονται, έστω προαιρετικά. Οκέι.

Πόσταρα τις συγκεκριμένες παρελάσεις, γιατί το άτομο εκείνο μίλησε με αρνητικά λόγια για τις παρελάσεις, τη στιγμή που τα καθεστώτα που υποστηρίζει όχι μόνο έχουν παρελάσεις, αλλά είναι και οι πιο σκληροπυρηνικές όλων. Δυο μέτρα και δυο σταθμά δηλαδή. Το θέμα μου δεν ήταν με τις ίδιες τις παρελάσεις (και ούτε με νοιάζει τι κάνουν στις χώρες αυτές), αλλά με την υποκρισία του συγκεκριμένου ατόμου. Τόσο δύσκολο ήταν να το καταλάβεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Άλλωστε ο φαρισαϊσμός (υποκρισία) των κομμουνιστών ειναι παροιμιώδης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αααα έτσι μπράβο, άρα ποστάρεις παρελάσεις από άλλες χώρες απαντώντας στον άλλο, αλλά συμφωνείς κιόλας με το να γίνονται, έστω προαιρετικά. Οκέι.

Αν θέλει κάποιος να παρελάσει, δεν έχω κανένα θέμα. Αρκεί να μην το πληρώσει ο φορολογούμενος το πανηγύρι, δεν εξαναγκαστεί κανείς να συμμετέχει από έναν φορέα που πληρώνει και πάλι ο φορολογούμενος και δεν υπάρξει διαταραχή της κυκλοφορίας σε δρόμους που πληρώνει ο φορολογούμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πόσταρα τις συγκεκριμένες παρελάσεις, γιατί το άτομο εκείνο μίλησε με αρνητικά λόγια για τις παρελάσεις, τη στιγμή που τα καθεστώτα που υποστηρίζει όχι μόνο έχουν παρελάσεις, αλλά είναι και οι πιο σκληροπυρηνικές όλων. Δυο μέτρα και δυο σταθμά δηλαδή. Το θέμα μου δεν ήταν με τις ίδιες τις παρελάσεις (και ούτε με νοιάζει τι κάνουν στις χώρες αυτές), αλλά με την υποκρισία του συγκεκριμένου ατόμου. Τόσο δύσκολο ήταν να το καταλάβεις;

δε πιστεύω να θεωρείς πως οι στρατιωτικές παρελάσεις επιτελούν τον ίδιο ρόλο με τις μαθητικές έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
δε πιστεύω να θεωρείς πως οι στρατιωτικές παρελάσεις επιτελούν τον ίδιο ρόλο με τις μαθητικές έτσι;

Ο στόχος και των 2 είναι να τιμήσουν ένα συγκεκριμένο γεγονός. Βέβαια, από πλευράς οργάνωσης και πειθαρχίας οι στρατιωτικές παρελάσεις είναι πολύ αυστηρότερες από τις μαθητικές (και φυσικά δεν πιστεύω ότι οι μαθητικές πρέπει να είναι τόσο αυστηρές).
Έχεις όμως την εντύπωση ότι τέτοιες κομμουνιστικές χώρες δεν έχουν μαθητικές παρελάσεις και ο τύπος πάνω (εφόσον αναφερόταν μόνο στις μαθητικές) γκρινιάζει δικαίως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο στόχος και των 2 είναι να τιμήσουν ένα συγκεκριμένο γεγονός. Βέβαια, από πλευράς οργάνωσης και πειθαρχίας οι στρατιωτικές παρελάσεις είναι πολύ αυστηρότερες από τις μαθητικές (και φυσικά δεν πιστεύω ότι οι μαθητικές πρέπει να είναι τόσο αυστηρές).

Μπορείς να τιμήσεις κάποιον με ένα εκατομμύριο διαφορετικούς τρόπους. Γιατί με παρέλαση συγκεκριμενα; προφανώς δεν είναι αυτό..

Η στρατιωτική παρέλαση αποτελεί επίδειξη ισχύος. Και για εσωτερική κατανάλωση αλλά και για να περάσει ένα μήνυμα προς τα έξω.

Η μαθητική παρέλαση στοχεύει στη στρατιωτικοποίηση της νεολαίας. Δεν ενέχει κάποιο γόητρο. Οπότε όχι δεν είναι καθόλου τα ίδια.

Έχεις όμως την εντύπωση ότι τέτοιες κομμουνιστικές χώρες δεν έχουν μαθητικές παρελάσεις και ο τύπος πάνω (εφόσον αναφερόταν μόνο στις μαθητικές) γκρινιάζει δικαίως;

Δεν ξέρω, πραγματικά. Αν όντως έχουν θες να παραθέσεις κάποια πηγή μιας και σε βλέπω τόσο πρόθυμο να σχολιάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι η νεολαία βλέπεις είναι τρομερά στρατιωτικοποιημένη. Γι'αυτό το βύσμα μπας και γλιτώσουν παραμεθόρα πάει σύννεφο. Τι διαβάζουμε εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μπορείς να τιμήσεις κάποιον με ένα εκατομμύριο διαφορετικούς τρόπους. Γιατί με παρέλαση συγκεκριμενα; προφανώς δεν είναι αυτό..
Σαφώς και υπάρχουν χίλιοι διαφορετικοί τρόποι. Εγώ δεν ανάγκασα κανέναν να παρελάσει, ούτε θέλω οι παρελάσεις να είναι υποχρεωτικές. Απλά όποιος θέλει, πρέπει να έχει το δικαίωμα. Η παρέλαση γίνεται ως έθιμο περισσότερο πλέον. Το μένος ορισμένων είναι καθαρά ιδεοληπτικό.
Η στρατιωτική παρέλαση αποτελεί επίδειξη ισχύος. Και για εσωτερική κατανάλωση αλλά και για να περάσει ένα μήνυμα προς τα έξω.

Η μαθητική παρέλαση στοχεύει στη στρατιωτικοποίηση της νεολαίας. Δεν ενέχει κάποιο γόητρο. Οπότε όχι δεν είναι καθόλου τα ίδια.
Στρατιωτικοποίηση της νεολαίας; Να φανταστώ η ελληνική νεολαία μετά από τόσες παρελάσεις είναι τρομερά στρατιωτικοποιημένη...

Δεν ξέρω, πραγματικά. Αν όντως έχουν θες να παραθέσεις κάποια πηγή μιας και σε βλέπω τόσο πρόθυμο να σχολιάσεις;
Απευθείας από την κομμουνιστική Βόρειο Κορέα.

Μαθητική παρέλαση στη Β. Κορέα για τα γενέθλια του ιδρυτή της χώρας Κιμ Ιλ Σουνγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Αφου πρώτα τιμησουν χαρωπά τους πατερουληδες Λενιν και Σταλιν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να βγαίνει όποιος θέλει να κάνει παρέλαση που ζητάς εσύ harry δεν είναι καν "αίτημα", και τώρα όποιος θέλει το κάνει, οι χρυσαυγίτες δε, το έχουν τερματίσει! Άρα τι ζητάς ακριβώς; Και οι υπόλοιποι που ζητάμε την κατάργηση της υποχρέωσης των σχολείων που αν κατάλαβα καλά συμφωνείς, γιατί είμαστε ιδεοληπτικοί; Το αντίθετο είναι ιδεοληψία. Δεν λέει νομίζω κανείς να απαγορευτεί στον καθένα να εκδηλώνεται όπως θέλει (στα νόμιμα πλαίσια πάντα).

Επίσης, επειδή όλο φωτο ανεβάζετε, θα σας τρομάξω τώρα το ξέρω αλλά ναι: υπάρχουν και αριστεροί που μπορεί να διαφωνούν με πράγματα που γίνονται σε "σοσιαλιστικές" χώρες. Κι αυτό ανεξάρτητα του παρόντος ζητήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το να βγαίνει όποιος θέλει να κάνει παρέλαση που ζητάς εσύ harry δεν είναι καν "αίτημα", και τώρα όποιος θέλει το κάνει, οι χρυσαυγίτες δε, το έχουν τερματίσει! Άρα τι ζητάς ακριβώς; Και οι υπόλοιποι που ζητάμε την κατάργηση της υποχρέωσης των σχολείων που αν κατάλαβα καλά συμφωνείς, γιατί είμαστε ιδεοληπτικοί; Δεν λέει νομίζω κανείς να απαγορευτεί στον καθένα να εκδηλώνεται όπως θέλει (στα νόμιμα πλαίσια πάντα).
Ιδεοληπτικοί είναι αυτοί που θέλουν την δια παντός κατάργηση των παρελάσεων, μόνο εν ονόματι του "προοδευτισμού". Όπως και εγώ δεν θέλω να αναγκάζεται κάποιος να κάνει παρέλαση, έτσι κι εσύ δεν πρέπει να αναγκάζεις κάποιον να μην κάνει.
Αυτό που λέω είναι τις εθνικές επετείους (28η και 25η) όποιος μαθητής θέλει, αφού το δηλώσει, να παρελάσει και οι υπόλοιποι ας τιμήσουν το γεγονός όπως αλλιώς θέλουν ή ας μην το τιμήσουν καθόλου, εφόσον νιώθουν ότι δε χρειάζεται. Νομίζω καταλαβαίνεις ότι το να κατεβαίνει κάποιος στον δρόμο μια άσχετη μέρα και να παρελαύνει είναι λίγο δύσκολο, οπότε όποιος θέλει μπορεί να το κάνει τις συγκεκριμένες μέρες.
Επίσης, επειδή όλο φωτο ανεβάζετε, θα σας τρομάξω τώρα το ξέρω αλλά ναι: υπάρχουν και αριστεροί που μπορεί να διαφωνούν με πράγματα που γίνονται σε "σοσιαλιστικές" χώρες. Κι αυτό ανεξάρτητα του παρόντος ζητήματος.

Να διαφωνούν, αρκεί να το παραδέχονται κιόλας, κάτι που ο παραπάνω δεν έκανε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι η νεολαία βλέπεις είναι τρομερά στρατιωτικοποιημένη. Γι'αυτό το βύσμα μπας και γλιτώσουν παραμεθόρα πάει σύννεφο. Τι διαβάζουμε εδώ μέσα...

Σαφώς και υπάρχουν χίλιοι διαφορετικοί τρόποι. Εγώ δεν ανάγκασα κανέναν να παρελάσει, ούτε θέλω οι παρελάσεις να είναι υποχρεωτικές. Απλά όποιος θέλει, πρέπει να έχει το δικαίωμα. Η παρέλαση γίνεται ως έθιμο περισσότερο πλέον. Το μένος ορισμένων είναι καθαρά ιδεοληπτικό.

Στρατιωτικοποίηση της νεολαίας; Να φανταστώ η ελληνική νεολαία μετά από τόσες παρελάσεις είναι τρομερά στρατιωτικοποιημένη...

Μαθητική παρέλαση στη Β. Κορέα για τα γενέθλια του ιδρυτή της χώρας Κιμ Ιλ Σουνγκ.

Δεν ξέρω γιατί το ρίχνετε στις υπεκφυγές και τους χλευασμούς δεν υπάρχει καμία ιδεοληψία εδώ.. Μιλάμε για έναν θεσμό όπου καθιερώθηκε σε εποχές όπου δικτάτορες επιδίωκαν συγκεκριμένα πράγματα και για το λόγο αυτό έλαβαν συγκεκριμένα μέτρα.

Καλό είναι καμιά φορά να συνειδητοποιούμε την ιστορία μας, τι μας τιμάει και τι όχι σαν έθνος και να το εγκαταλείπουμε. Και δυστυχώς οι παρελάσεις εδώ είναι το λιγόερο. https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_4000/1958

Ιδεοληψία είναι να μη βλέπεις το reasoning πίσω από το κάθε τι και να μένεις προσκολλημένος στο παρελθόν αναπαράγοντας την ίδια εθνικιστική ρητορική του τότε. Δεν ζούμε πλέον στο 1930, δεν έχουμε δικτατορία και οι μαθητές δεν έχουν κανένα λόγο να παρομοιάζονται με στρατιώτες . Είναι τόσο απλό. Το ότι πλέον λόγω του σήμερα κάποιοι θεσμοί έχουν εισέλθει σε σήψη αναιρει σε κάτι το νόημά τους;

Το έγραψα και πιο πάνω δε μιλάμε για απαγόρευση μιλάμε για κατάργηση. Όπως το ίδιο (το τότε) κράτος καθιέρωσε πολιτικά ένα θεσμό (γιατί θεσμός είναι κι όχι έθιμο) έτσι κι εκείνο οφείλει να το καταργήσει αν κι εφόσον κρίνει εκείνο.

Απευθείας από την κομμουνιστική Βόρειο Κορέα.

Μαθητική παρέλαση στη Β. Κορέα για τα γενέθλια του ιδρυτή της χώρας Κιμ Ιλ Σουνγκ.

https://www.dailymail.co.uk/news/art...atening-nuclear-war-poisoning-generation.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε χάρη, δεν αναγκάζει κανείς κάποιον να μην παρελάσει, σου είπα, δες τι κάνουν τα αυγά κάθε τόσο. Αν θέλουν κάποια παιδιά να παρελάσουν, ας οργανωθούν μεταξύ τους ή ας ζητήσουν συνδρομή από το σχολείο κι ας το κάνουν εκείνες τις μέρες. Το σχολείο ως θεσμός όμως δεν μπορεί να υποχρεούται από το νόμο να εμπλακεί σε μια τέτοια διαδικασία. Υποχρεούται να κάνει και εκείνες τις μέρες παιδαγωγικό έργο, δηλ. γιορτές, εκδηλώσεις μνήμης κλπ με τον τρόπο που θα κρίνει (έστω και παρελαύνοντας με τον τρόπο που θέλει εκείνο). Αυτό ονομάζεται ιδεοληψία; Γιατί τα περί δια παντός κατάργησης κλπ είναι λόγια του αέρα. Το τι θέλει ο καθένας είναι μια ξεχωριστή συζήτηση. Μπορώ να σου πω ντουζίνες λόγους για τους οποίους είμαι εναντίον των παρελάσεων αυτών και για τους οποίους η αντίθετη άποψη υπέρ των παρελάσεων είναι η πραγματική ιδεοληψία (βλέπε απάντηση Βασίλη), αλλά είναι άλλο αυτό και άλλο το τι προτείνεις να γίνει στην υπάρχουσα κατάσταση. Δε μιλάμε για απαγόρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
H γόβα και η κοντή φούστα πώς ακριβώς συνάδουν με το Ιστορικό πνεύμα της παρέλασης; Η χώρα πώς ακριβώς συνάδει με την Ιστορία της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ρε χάρη, δεν αναγκάζει κανείς κάποιον να μην παρελάσει, σου είπα, δες τι κάνουν τα αυγά κάθε τόσο. Αν θέλουν κάποια παιδιά να παρελάσουν, ας οργανωθούν μεταξύ τους ή ας ζητήσουν συνδρομή από το σχολείο κι ας το κάνουν εκείνες τις μέρες. Το σχολείο ως θεσμός όμως δεν μπορεί να υποχρεούται από το νόμο να εμπλακεί σε μια τέτοια διαδικασία. Υποχρεούται να κάνει και εκείνες τις μέρες παιδαγωγικό έργο, δηλ. γιορτές, εκδηλώσεις μνήμης κλπ με τον τρόπο που θα κρίνει (έστω και παρελαύνοντας με τον τρόπο που θέλει εκείνο). Αυτό ονομάζεται ιδεοληψία; Γιατί τα περί δια παντός κατάργησης κλπ είναι λόγια του αέρα. Το τι θέλει ο καθένας είναι μια ξεχωριστή συζήτηση. Μπορώ να σου πω ντουζίνες λόγους για τους οποίους είμαι εναντίον των παρελάσεων αυτών και για τους οποίους η αντίθετη άποψη υπέρ των παρελάσεων είναι η πραγματική ιδεοληψία (βλέπε απάντηση Βασίλη), αλλά είναι άλλο αυτό και άλλο το τι προτείνεις να γίνει στην υπάρχουσα κατάσταση. Δε μιλάμε για απαγόρευση.
Μα κι εγώ σου λέω ότι δεν πρέπει να είναι υποχρεωτικό από την πλευρά του σχολείου. Εφόσον όμως κάποιοι μαθητές θέλουν να παρελάσουν, πρέπει να έχουν τη στήριξη του σχολείου για την οργάνωση τους.
Δεν ξέρω γιατί το ρίχνετε στις υπεκφυγές και τους χλευασμούς δεν υπάρχει καμία ιδεοληψία εδώ.. Μιλάμε για έναν θεσμό όπου καθιερώθηκε σε εποχές όπου δικτάτορες επιδίωκαν συγκεκριμένα πράγματα και για το λόγο αυτό έλαβαν συγκεκριμένα μέτρα.

Καλό είναι καμιά φορά να συνειδητοποιούμε την ιστορία μας, τι μας τιμάει και τι όχι σαν έθνος και να το εγκαταλείπουμε. Και δυστυχώς οι παρελάσεις εδώ είναι το λιγόερο. https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_4000/1958

Ιδεοληψία είναι να μη βλέπεις το reasoning πίσω από το κάθε τι και να μένεις προσκολλημένος στο παρελθόν αναπαράγοντας την ίδια εθνικιστική ρητορική του τότε. Δεν ζούμε πλέον στο 1930, δεν έχουμε δικτατορία και οι μαθητές δεν έχουν κανένα λόγο να παρομοιάζονται με στρατιώτες . Είναι τόσο απλό. Το ότι πλέον λόγω του σήμερα κάποιοι θεσμοί έχουν εισέλθει σε σήψη αναιρει σε κάτι το νόημά τους;

Το έγραψα και πιο πάνω δε μιλάμε για απαγόρευση μιλάμε για κατάργηση. Όπως το ίδιο (το τότε) κράτος καθιέρωσε πολιτικά ένα θεσμό (γιατί θεσμός είναι κι όχι έθιμο) έτσι κι εκείνο οφείλει να το καταργήσει αν κι εφόσον κρίνει εκείνο.
Κάνω και εθνικιστική ρητορική τώρα; Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα πού;
Εμμένεις στους τύπους. Στρατιωτικοποίηση, δικτατορίες κτλ κτλ. Εγώ πρακτικά δεν βλέπω τίποτα από αυτά. Εγώ την παρέλαση την βλέπω περισσότερο σαν έθιμο και παράδοση παρά σαν θεσμό. Οπότε ισχύει αυτό που είπα και ακριβώς πιο πάνω (στο ίδιο μήνυμα) στον Κλεάνθη. Φαντάζομαι συμφωνείς εφόσον μιλάς για κατάργηση και όχι για απαγόρευση.

Αυτό νομίζω είναι τρισχειρότερο για σένα (και για όλους μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top