Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εμάς πάντως ήταν υποχρεωτικό στο Γυμνάσιο, όπου κάνανε και οι 3 τάξεις. Στο Λύκειο έκανε παρέλαση μόνο η Α' Λυκείου, και τους υπόλοιπους τους αφήνανε στην ησυχία τους να διαβάσουν για τις Πανελλήνιες.

Τελευταία φορά που συμμετείχα σε παρέλαση ήταν στην ΣΤ' Δημοτικού, καθώς από το Γυμνάσιο ανέπτυξα ένα θεματάκι με τις φούστες και έκανα ότι μπορούσα για να απαλλαγώ από τις παρελάσεις. Στο Γυμνάσιο μια χαρά τα κατάφερνα, στην Α' Λυκείου όμως είπα στην καθηγήτρια της Γυμναστικής ότι είχα πρόβλημα με το πόδι μου και ότι δεν μπορώ να πάρω μέρος, αλλά την ημέρα της παρέλασης κατέβηκα με τα παιδιά για να πάμε μετά την παρέλαση για καφέ, και με είδε, και να πως έφαγα την δεύτερη μονοήμερή μου :P

Τώρα, όσον αφορά τον σκοπό των παρελάσεων σήμερα, ωραία όλα αυτά ΚουΕ μου, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά παιδιά που όντως σκέφτονται έτσι. Στο δημοτικό ίσως, γιατί δεν σας κρύβω ότι κι εγώ αισθανόμουν υπέροχα ως δεξιά παραστάτιδα στην ΣΤ' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σαφώς και είμαι υπέρ. Είναι ένας ελάχιστος φόρος τιμής για όλους αυτούς που κατά καιρούς πολέμησαν ή και έδωσαν τη ζωή τους, για να μπορούμε εμείς σήμερα να κάνουμε την πλακίτσα μας στο e-steki. Και βέβαια ούτε "φασιστικές" είναι (έλεος πια με αυτή τη λέξη, που ο καθένας τη χρησιμοποιεί με το παραμικρό για ό,τι δεν του αρέσει), ούτε τίποτε άλλο περίεργο. Το ότι οι μαθητές δεν έχουν ιδέα για τη σημασία της κάθε γιορτής είναι άλλο θέμα. Είναι τεράστια η ευθύνη και των γονιών τους και των δασκάλων - καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ετσι όπως γίνονται τα τελευταία χρόνια οι παρελάσεις, αλλά και γενικότερα, ο εορτασμός των εθνικών εορτών, θεωρώ οτι θα ήταν καλύτερο να καταργηθούν παρά να μας ευτελίζουν ως έθνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
... μας ευτελίζουν ως έθνος.

Μπα, δεν χρειάζονται τα παιδάκια και οι κοπελίτσες με τα μίνι που κάνουν παρελάσεις για να γίνει αυτό. Οι πολιτικοί μας το κάνουν με μεγαλύτερη επιτυχία χρόνια τώρα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπα, δεν χρειάζονται τα παιδάκια και οι κοπελίτσες με τα μίνι που κάνουν παρελάσεις για να γίνει αυτό. Οι πολιτικοί μας το κάνουν με μεγαλύτερη επιτυχία χρόνια τώρα.;)
Ναι, όμως δεν βλέπω να υπάρχει κανένας λόγος, τα παιδιά αυτά να ακολουθούν το παράδειγμά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι, όμως δεν βλέπω να υπάρχει κανένας λόγος, τα παιδιά αυτά να ακολουθούν το παράδειγμά τους.

Γι' αυτό το λόγο, πρώτα οι γονείς τους και μετά οι δάσκαλοί τους, πρέπει να φροντίσουν να τους δώσουν την κατάλληλη παιδεία. Αν και δεν νομίζω ότι οι παρελάσεις (έστω και όπως γίνονται αυτές) ευτελίζουν το έθνος. Δεν είναι τόσο σημαντικό σαν θέμα. Και κατά τη γνώμη μου, με το να σχολούμαστε κάθε φορά με το αν πρέπει ή δεν πρέπει να γίνονται οι παρελάσεις χάνουμε το πραγματικό νόημα της γιορτής, ακόμη κι εμείς που κάνουμε τους έξυπνους και κατηγορούμε τους άλλους γιατί χάνουν το νόημα της γιορτής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι βρε παιδιά, αλλά σε εμάς είχαν επιβάλει συγκεκριμένο μήκος, χρώμα, τύπο και ύφασμα σε όλα... Παραγγείλαμε, δε, όλοι μαζί τα ρούχα από μία μοδίστρα, μάλλινο πουλόβερ κλπ.

Και, στην τελική, όποιος δε συμμορφώθηκε, έμεινε εκτός και πήρε και απουσία. Εμ τι.
Πού είστε, ω δάσκαλοι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πού είστε, ω δάσκαλοι;;
Στην πλατεία για καφέ...
Μια φορά που τόλμησα να το σχολιάσω, δέχθηκα απειλές μέσα στο σύλλογο των καθηγητών από συναδέλφους ακόμα και από τη διευθύντρια.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι λέγανε; "θέλουμε να βλέπουμε μπουτάκια 16χρονών";;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι. Οτι δεν έχω κανένα δικαίωμα να επεμβαίνω με υποδείξεις στο ντύσιμο και το στυλ των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άρα έχουν κι αυτοί μυαλά μπρόκολα... Δεν πας στην παρέλαση, για να δείξεις το στιλ σου λέμεεεε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Να παραμεινουν, δεν ειναι σωστο να ξεχναμε την ιστορια μας, η παρελαση ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα εθιμα της χωρας μας που μας θυμιζει τη μεγαλη μαχη που δωσαμε εμεις οι Ελληνες εναντια στον κατακτητη το 1940 και που τιμαει τους ανθρωπους που εδωσαν τη ζωη τους απο 20 χρονων για να ειμαστε τωρα ελευθεροι και να χαιρομαστε τη ζωη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η παρέλαση, έτσι όπως γίνεται σήμερα, ποια ακριβώς μάχη είπες οτι σου θυμίζει;
Γιατί εμένα προσωπικά, μου θυμίζει καλλιστεία ομορφιάς, και περισσότερο ευτελίζει παρά τιμά τους αγώνες των προγόνων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Να καταργηθεί το απαίσιο μιλιταριστικό αυτό έθιμο, κατάλοιπο της δικτατορίας του Μεταξά.

https://www.iospress.gr/ios1995/ios19951029a.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ε όχι, δεν νομίζω ότι είναι απαισιο. Για λάθος λόγους πλέον και με πολλές απαράδεκτες κινήσεις από πλευράς καθηγητών με απειλές κλπ. Αλλά όχι απαίσια τα παιδάκια που κάνουν παρέλαση. Εντάξει, είπαμε δεν μας αρέσουν οι παρελάσεις. Οκ. Δεκτό. Ο καθένας έχει την άποψή του και καλά κάνει και γούστο του και καπέλο του. Αλλά να μην φτάνουμε και σε υπερβολές. Όσο για το δημοσίευμα του ιού, δεν περιμένεις κάτι διαφορετικό από κάποιον που επικροτεί το κάψιμο της ελληνικής σημαίας (αλλά ταυτόχρονα καταδικάζει το κάψιμο της τούρκικης πχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ε όχι, δεν νομίζω ότι είναι απαισιο. Για λάθος λόγους πλέον και με πολλές απαράδεκτες κινήσεις από πλευράς καθηγητών με απειλές κλπ. Αλλά όχι απαίσια τα παιδάκια που κάνουν παρέλαση. Εντάξει, είπαμε δεν μας αρέσουν οι παρελάσεις. Οκ. Δεκτό. Ο καθένας έχει την άποψή του και καλά κάνει και γούστο του και καπέλο του. Αλλά να μην φτάνουμε και σε υπερβολές. Όσο για το δημοσίευμα του ιού, δεν περιμένεις κάτι διαφορετικό από κάποιον που επικροτεί το κάψιμο της ελληνικής σημαίας (αλλά ταυτόχρονα καταδικάζει το κάψιμο της τούρκικης πχ).

Οτιδήποτε αναγκάζει τα παιδιά των 10 χρονών να μπούνε στο ίδιο καλούπι και να φερθούν σαν στρατιώτες είναι απαίσιο για μένα.

Όσο για το δημοσίευμα, για εμένα δεν είναι δύσκολο όταν διαβάζω ένα κείμενο να κρατάω μόνο τα γεγονότα, όπως πχ οι πληροφορίες για την προέλευση του εθίμου. Δεν διάβασα καν όλο το κείμενο. Το ότι κάπου αλλού υποστήριξε κάτι άλλο (που δεν ξέρω καν αν ισχύει) κάποιος αρθρογράφος από την ίδια στήλη, σημαίνει πως τα γεγονότα που μπορείς να επαληθεύσεις και από αλλού είναι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μα δεν είπα κάτι για την προέλευση του εθίμου. Απλά είπα ότι δεν θεωρώ πως είναι απαίσιο να κάνουν παρέλαση τα παιδάκια. Εγώ την παρέλαση την βρίσκω ωραίο θέαμα (δεν εννοώ τις κοπελίτσες με τα μίνι, αλλά το όλο σκηνικό) και δεν την μπλέκω με τις πολιτικές ή ιδεολογικές μου αναζητήσεις. Τον Μεταξά για κάποια πράγματα τον γουστάρω και για κάποια άλλα τον θεωρώ απαράδεκτο. Βλέποντας όμως την παρέλαση δεν θα καθήσω να τη συνδυάσω με αυτόν. Για μένα η παρέλαση έχει την έννοια που είπα στο πρώτο μου ποστ και τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ναι γενικοτερα ειμαστε λιγο απαθεις με αυτο το θεμα ειδικοτερα οταν αυτος ο ρατσισμος και ο κοινωνικος αποκλεισμος δεν απειλει εμας...πολλες φορες μαλιστα ειμαστε κατα του,λεμε χιλια δυο,ακομα και στο σχολειο που διδασκεται ο ρατσισμος λεμε τα κατα του και καταληγουμε ομοφωνα οτι δεν θα πρεπει να επικρατει...αλλα ολα αυτα μονο στα λογια!!!!!πιστευω οτι αυτα τα λόγια θαπρεπει να αρχισουν να γινονται πραξη...

Με αφορμή την μπολνταρισμένη πρόταση να πω ότι έχουμε έναν διευθυντή... ο οποίος, μια βδομάδα πριν την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, δέχτηκε τα παράπονα της γυμνάστριας ότι κάποιοι μαθητές δε θέλανε να συμμετάσχουν στην παρέλαση... Έρχεται λοιπόν στην προσευχή και μας λέει:
"Α, δεν έχει δεν κάνω παρέλαση, η παρέλαση είναι υποχρεωτική για όλους". (που δεν είναι αλλά τέλος πάντων, να 'ταν μόνο αυτό) "Όποιος δεν έρθει στην παρέλαση να έρθει τη Δευτέρα" (Σάββατο ή Κυριακή ήταν η παρέλαση, αν θυμάμαι καλά) "με χαρτί όχι από γιατρό, αλλά από νοσοκομείο!!!" Έπρεπε δηλαδή να πάθουμε καρδιακό επεισόδιο ή να μας κοπεί το πόδι για να μην πάμε. "Αλλιώς, να έρθετε πάνω στο γραφείο, να μου πείτε ότι δεν είστε Έλληνες, ότι είστε Αλβανοί, Βούλγαροι ή ότι άλλο σκατά είστε" -έτσι αυτολεξεί το είπε-. Τί να πει κανείς. Υπάρχουν πολλοί @#@$#%^%@:mad2: άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με αφορμή την μπολνταρισμένη πρόταση να πω ότι έχουμε έναν διευθυντή... ο οποίος, μια βδομάδα πριν την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, δέχτηκε τα παράπονα της γυμνάστριας ότι κάποιοι μαθητές δε θέλανε να συμμετάσχουν στην παρέλαση... Έρχεται λοιπόν στην προσευχή και μας λέει:
"Α, δεν έχει δεν κάνω παρέλαση, η παρέλαση είναι υποχρεωτική για όλους". (που δεν είναι αλλά τέλος πάντων, να 'ταν μόνο αυτό) "Όποιος δεν έρθει στην παρέλαση να έρθει τη Δευτέρα" (Σάββατο ή Κυριακή ήταν η παρέλαση, αν θυμάμαι καλά) "με χαρτί όχι από γιατρό, αλλά από νοσοκομείο!!!" Έπρεπε δηλαδή να πάθουμε καρδιακό επεισόδιο ή να μας κοπεί το πόδι για να μην πάμε. "Αλλιώς, να έρθετε πάνω στο γραφείο, να μου πείτε ότι δεν είστε Έλληνες, ότι είστε Αλβανοί, Βούλγαροι ή ότι άλλο σκατά είστε" -έτσι αυτολεξεί το είπε-. Τί να πει κανείς. Υπάρχουν πολλοί @#@$#%^%@:mad2: άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο.



ετσι ετσι, ολοι λεμε οτι δεν ειμασε ρατσιστε,ενω ειμαστε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Θα βγούμε off-topic, αλλά θα αναφέρω τη νομοθεσία που επικρατεί και κλείνω το θέμα. Σύμφωνα με τον νόμο 1586/88:

Τα σχολεία δημοτικής και δημοσίας εκπαιδεύσεως συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του έθνους.


Η τελευταία δε υπουργική απόφαση (28/10/2004), λέει:

Τα σχολεία ιδιωτικής και δημοσίας εκπαίδευσης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του έθνους. Τα τμήματα των σχολείων κατά την παρέλαση θα παρουσιάζουν ένα ομοιόμορφο σύνολο. Δε μπορούν να οριστούν σημαιοφόροι και παραστάτες οι έχοντες ξένη υπηκοότητα και ξένη καταγωγή.


Η συνέχεια να γίνει στο αντίστοιχο τόπικ με τις παρελάσεις.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top