Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εν όψει 28ης Οκτώβρη το θέμα αυτό έρχεται πάλι στο προσκήνιο...

Είναι κοινή διαπίστωση οτι πλέον οι παρελάσεις ουσιαστικά δεν έχουν νόημα και έχουν γίνει "νυφοπάζαρο" με την κάθε κοπελίτσα να συναγωνίζεται την άλλη στο μήκος της φούστας και στο πιο παρδαλό μακιγιάζ... :whistle:
Επίσης είμαστε η μόνη ευρωπαική χώρα που κρατά ακόμα έναν τέτοιο θεσμό, κατάλοιπο της δικτατορίας του Μεταξά κατα πολλούς, φιλοπόλεμο κατ'άλλους μιας και σκοπός του -μεταξύ άλλων- είναι και να επίδειξει το ετοιμοπόλεμο δυναμικό της χώρας...

Ποιός είναι τελικά ο πραγματικός σκοπός των παρελάσεων? Είστε υπέρ ή κατά της κατάργησης τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιστευω πως πρεπει να συνεχισουν να γινονται. Ενα-ενα ολα τα "καλα" της Ελλαδας τα κανουμε περα, μας εχει φαει ο ανθελληνισμος, η ξενοφιλια και ο φραπες. Ομως πρεπει και απο τα σχολεια να γινει καλητερη δουλια, τα παιδια του δημοτικου πανε εκει περα νομιζωντας οτι ειναι απλα μια μεθοδος για να γλιτωνουνε μαθημα, τα παιδια του γυμνασιου το περνανε για εναν κουραστικο περιπατο και του λυκιου ειναι ο πληρης ανταγωνισμος, πια θα ειναι πιο μουν@ρ@ και πιος θα ειναι πιο "μαγκας". Δεν εχουν καταλαβει για πιον λογο παρελαζουν, δεν ξερουν καν τι παει να πει 28η Οκτωμβριου, η 7η Μαρτιου, η 25η Μαρτιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπερ της παρελασης, γιατι πιστευω πως ειναι ενας θεσμος που απονειμει τα ευσημα, σε ολους αυτους που αγωνιστηκαν για την ελευθερια και την ανεξαρτησια. Επισης, ο Μεταξας, αν και δικτατορας, ηταν και αυτος Ελληνας και αρα δεν σημαινει οτι επειδη υπηρχε ο θεσμος της παρελασης στην εποχη του, ηταν και λανθασμενος... Οσον αφορα γιατι πηγαινει καποιος στη παρελαση, αυτο ειναι αλλο θεμα. Αυτο ομως σιγουρα δεν σημαινει οτι πρεπει να καταργησουμε τη παρελαση. Εγω, κατι τετοιο θα το θεωρουσα την υψιστη προσβολη που θα μπορουσε να πραξει το Ελληνικο κρατος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν αλλάξει η αντίληψη που υπάρχει για τις παρελάσεις κανένα πρόβλημα :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ποια αντιληψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αυτή ....
Είναι κοινή διαπίστωση οτι πλέον οι παρελάσεις ουσιαστικά δεν έχουν νόημα και έχουν γίνει "νυφοπάζαρο" με την κάθε κοπελίτσα να συναγωνίζεται την άλλη στο μήκος της φούστας και στο πιο παρδαλό μακιγιάζ...
και αυτή ...
Ομως πρεπει και απο τα σχολεια να γινει καλητερη δουλια, τα παιδια του δημοτικου πανε εκει περα νομιζωντας οτι ειναι απλα μια μεθοδος για να γλιτωνουνε μαθημα, τα παιδια του γυμνασιου το περνανε για εναν κουραστικο περιπατο και του λυκιου ειναι ο πληρης ανταγωνισμος, πια θα ειναι πιο μουν@ρ@ και πιος θα ειναι πιο "μαγκας".
και πολλες άλλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Π Ενα-ενα ολα τα "καλα" της Ελλαδας τα κανουμε περα, μας εχει φαει ο ανθελληνισμος, η ξενοφιλια και ο φραπες.

Προσωπικά πιστευω οτι μας έχει φάει ο εθνικισμός. Οι περισσότεροι έλληνες νομίζουν οτι είναι τίποτα φοβερό, λες και είναι ανώτεροι απο τους άλλους λαούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μπα μάλλον ο ανθελληνισμός. Περισσότερες φορές ακούς "Κοίτα τα χάλια μας" και "Οι Έλληνες είναι [χαρακτηρισμός]" παρά καλά λόγια. Παρέλαση γίνεται και στη Γερμανία από ευρωπαϊκές χώρες από όσο ξέρω (νομίζω και στην Ισπανία και την Πορτογαλία). Για άλλες δεν ξέρω. Προσωπικά για το πρέπει να γίνονται οι παρελάσεις είμαι κάπου στη μέση, όχι λόγω του αν είναι σωστή η θεωρία να γίνονται παρελάσεις, αλλά επειδή δε γίνεται πράξη όπως θα έπρεπε από όλους. Θα προτιμούσα να γίνει μία σωστή γιορτή (όχι σαν αυτές που έχουμε τώρα), ίσως με την συμπερίληψη ενός θεατρικού για να μαθαίνουμε καλύτερα την ιστορία μας. Ωστόσο το να καταργηθούν τώρα οι παρελάσεις δεν το υποστηρίζω καθώς "το μη χείρον, βέλτιστον". Με το ότι γίνεται παρέλαση καταλαβαίνουμε όλοι ότι ένα σημαντικό γεγονός είχε γίνει κάποτε και ίσως ψαχτούμε και μάθουμε για το γεγονός αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Rattle ακόμη κι αυτοί που λένε "κοίτα τα χάλια μας" σε άλλες στιγμές μπορεί να έχουν κρίσεις πρωτοφανούς εθνικισμού. Το έχω δει και με τα μάτια μου. Κανείς απο αυτούς δεν είναι πραγματικός ανθέλληνας, οι περισσότεροι στο βάθος είναι και εθνικιστές αν το ψάξεις και τους κάνεις τις κατάλληλες ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
είμαι κατά, δεν προσφέρουν τίποτα. Ας φτιάξουν όλα τα άλλα στο ελληνικό κράτος [?] και μετά κάνουμε και παρελάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παντος πιο πολους βλεπω/ακουω που οτι και αν κανουμε οι Ελληνες ειναι μλκ και οτι κανουν οι ξενοι ειναι τελιο.Υπαρχουν και εθνικιστες αλλα λιγοτεροι. Εδω μιλαω με πρωσοπικες εμπειριες αλλα αυτοι το βιολι τους, παραδειγμα απο συζητιση μου με εναν (δεν αναφερω ονομα κλπ για ευνοητους λογους) "Γιατι εφηγες απο Σουηδια; Εκει ειναι μαματα ολα" "Αυτην την εικονα προωθουν, στην πραγματικοτιτα δεν εχει καμια σχεση" "Τι λες ρε, εκει εχουν ολα τα καλα. Καλα σχολεια, παμφθηνη ADSL, τζαματα αμαξια, καλους δρομους, ειναι φτηνα" "νομιζεις, το σχολειο που πηγενα ητανε ετοιμο να γκρεμιστει, το συστιμα παιδιας χαλια, δεν εμεθα τπτ τοσο καιρο εκει κλπ.Την παμφηνη ADSL που την ιδες; Στα 800 ευρω για ενεργοποιηση η στα 30 τον μηνα; Πιο φτηνη ενεργοποιηση εχουμε εδω και το μηνιεω ειναι ελαχιστα πιο ακριβο. Τα αμαξια που τα ειδες; Στην Ροδο βλεπω ενα σορω Mercedes, στην σουηδια εβλεπα μονο γιαπωνεζικα. Τους δρομους παλι απο που τους εμνευστικες; Απο τους λακους που δεν εχουν τπτ να ζηλεψουν απο αυτους της Ελλαδας η απο το ανηπαρκτο οδηκο δυκτιο μολις απομακρινθεις απο κεντρικα συμια. Φτηνια; Φτηνα ειναι οταν βγαζεις 1000 ευρω (η μαμα μου τοσα βγαζει) και μονο για νοικι μαζι με ρευμα και νερο (εκει δεν τα πληρωνεις ξεχωριστα αλλα μαζι, και οσο καταναλοση και αν κανεις ειναι ενα το ποσο) 750, βαλε και περιπου 100 το παγιο του τηλεφωνου (ναι καλα διαβασατε) και οταν το σαντουητς εχει 3 ευρω στο σχολειο;" "Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις"

ΕΛΕΟΣ δλδ. Αν δεν με πιστευεις πηγενε και μονος σου να τα δεις να σουμε τι θα λες. Οταν ομως περνουμε τα πανευρωπαικα ξεχινονται στους δρονους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Σαφώς κατά. Και φέτος στην παρέλαση της 28ης σας περιμένει μία έκπληξη... (οι ενημερωμένοι θα ξέρουν για τι πράγμα μιλάω ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Michelle
Φαντάζομαι δεν θα σε πειράξει καθόλου αν κάποτε γίνει προθυπουργός κάποιος αμερικάνος μιας και δειλώνεις κατά του εθνικισμού; Θα σκέφτεις και αυτός πολιτικός/άνθρωπος είναι.... :)

@Dark Kronos
Εμένα θυμάμαι μου είχε συμβεί το αντίθετο... Δλδ ήμουν down που είχα φυγεί από γερμανια και μου έλεγαν έδω ότι η ζωή εδώ είναι τέλεια , εγώ δεν το έβλεπα πουθένα αυτό

@Nessa
Γιατί δεν μας ενημερώνεις :( ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για πες καλέ να μάθουμε και οι λιγότερο ενημερωμένοι!! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Σαφώς κατά. Και φέτος στην παρέλαση της 28ης σας περιμένει μία έκπληξη... (οι ενημερωμένοι θα ξέρουν για τι πράγμα μιλάω ;) )
Τι πράγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Exposed Δεν ξερω πως ειναι στην Γερμανια αλλα αυτο δεν παιζει και καπιον ρολο. Αυτο που λες εμενα δεν μου εχει τυχει. Μονο αρνητικα ακουω για την Ελλαδα απο Ελληνες... Ισως τα ατομα με τα οπια συζιταω ειναι οι "καμενοι" της ζωης ενω εσυ συζιτας με τους "βολεμενους". Τι να πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
@Michelle
Φαντάζομαι δεν θα σε πειράξει καθόλου αν κάποτε γίνει προθυπουργός κάποιος αμερικάνος μιας και δειλώνεις κατά του εθνικισμού; Θα σκέφτεις και αυτός πολιτικός/άνθρωπος είναι.... :)

Αυτό που λες είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά πιστευω οτι μας έχει φάει ο εθνικισμός. Οι περισσότεροι έλληνες νομίζουν οτι είναι τίποτα φοβερό, λες και είναι ανώτεροι απο τους άλλους λαούς.
Μηπως το παρ@εχεσες λιγο; Ελεος δλδ... Η παρελαση ειναι ενα μερος του εορτασμου της εθνικης επετειου μας. Με την ιδια λογικη, οσοι γιορταζουν τα γενεθλια τους ειναι ψωνια...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που λες είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετο...
Και ομως ειναι τελειως σχετικο... Μερικοι χρησιμοποιουν πολυ ευκολα τον χαρακτηρισμο "εθνικιστης"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Μηπως το παρ@εχεσες λιγο; Ελεος δλδ... Η παρελαση ειναι ενα μερος του εορτασμου της εθνικης επετειου μας. Με την ιδια λογικη, οσοι γιορταζουν τα γενεθλια τους ειναι ψωνια...

Μα δεν είπα οτι είναι εθνικιστές επειδή γιορτάζουν την 28η Οκτ. Το εθνικιστές το είπα γενικώς για τους έλληνες. Άλλωστε δεν χρειάζεται και συγκεκριμένη αφορμή για να το πω τόσοι που είναι οι εθνικιστές... :hehe:

Και ομως ειναι τελειως σχετικο... Μερικοι χρησιμοποιουν πολυ ευκολα τον χαρακτηρισμο "εθνικιστης"...

Mήπως μπερδεύεις τον όρο "εθνιστής" με το "εθνικιστής"? Το πρώτο είναι θεμιτό, το δεύτερο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Μην ανησυχείτε... θα μάθετε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top