Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δηλαδή έχει μεγαλύτερη σημασία για σένα να κάνεις παρελάσεις από το να μαθαίνεις σωστά την ιστορία στο σχολείο;

καλά ρε αυτό κατάλαβες?? είπα δν έχει σημασία να συζητάμε για το αν ήταν καλό το βιβλίο της 6ης!!! τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
καλά ρε αυτό κατάλαβες?? είπα δν έχει σημασία να συζητάμε για το αν ήταν καλό το βιβλίο της 6ης!!! τεσπα...

το
καλά ό,τι πεις... λες κι έχει σημασία?
δεν είναι το ίδιο με το
δν έχει σημασία να συζητάμε για το αν ήταν καλό το βιβλίο της 6ης

:iagree:

Εγώ είπα τα επιχειρήματά μου πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα παντος με διαλεξαν για την παρελαση, δεν πολυ γουσταρω να παω (οχι οτι ειμαι κατα, απλα προτιμω να ξυπνισω απο μονος μου και να παω για κανα καφεδακι με την παρεα μου παρα να ξυπνισω με το ζορι, να πυξω στον ηλιο ενα δυωρο για 10 λεπτα προετιμασια, και να πρεπει και μετα να παω για καφε με αυτα τα ρουχα) αλλα ενω θα μπορουσα ανετα να του πω οτι δεν γουσταρω, η απλα να μην εμφανιστω στην παρελαση, δεν το κανω γιατι οπως και να το κανουμε θα με παρει με κακο μετι μετα και δεν θα κατσω να τρεχω σε διευθιντες της δευτεροβαθμιες κλπ για εναν βαθμο... Σιγα... Στο κατω-κατω χανω και μερικα μαθηματα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κατ'αρχήν δν είπα πως θα μάθουν απλά επειδή οι παρελάσεις ακούγονται... κ ακούν περί τίνος πρόκειται τα παιδιά... αναγκαστικά κάτι θα τους μείνει.. επίσης, είμαι υπέρ των σχολικών γιορτών... αν κ σήμερα μάλλον δν είναι γιορτές που τιμούν το παρελθόν μας(ειδικά στα λύκεια).... επιπλέον, η παρέλαση είναι έθιμο... κ τέλος καμία άλλη χώρα δν είχε παρέλαση ποτέ για να την σταματήσει... οπότε το να την αρχίσει είναι άλλο θέμα... α κι όσο για το περσινό βιβλίο της ιστορίας... το βιβλίο δν είχε ιστορικά λάθη απλά τα μετέφερε με ένα τρόπο ουδέτερο (κ λίγο ενάντιο στην Ελλάδα κάποιες φορές)... τεσπα... εγώ απλά είμαι υπέρ των παρελάσεων γιατί δν θεωρώ πως κάνει κακό σε κάποιον ή κάτι, και πως αντίθετα υπάρχει περίπτωση να κάνει κ καλό.... κ qwertyuiop2 θέλω να μου πεις τι βρίσκεις ακραίο στις παρελάσεις??

Βρίσκω ακραίο το ότι παρελαύνουν μωρά πράματα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα :P) με εμβατήρια και τύμπανα! Επίσης βρίσκω ακραίο το ότι περπατάνε με βήμα και στυλ στρατιώτη! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Βρίσκω ακραίο το ότι παρελαύνουν μωρά πράματα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα :P) με εμβατήρια και τύμπανα! Επίσης βρίσκω ακραίο το ότι περπατάνε με βήμα και στυλ στρατιώτη! :mad:

αυτό είναι ακραίο για σένα?? τότε οκ είναι ακραία... αλλά για μένα δεν είναι αυτό ακραίο!! τεσπα... γνώμη σου κ τη σέβομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αυτό είναι ακραίο για σένα?? τότε οκ είναι ακραία... αλλά για μένα δεν είναι αυτό ακραίο!! τεσπα... γνώμη σου κ τη σέβομαι...

κι εγώ τη δική σου! :thanks: Αλοίμονο! :jumpy:


(γρήγορη απάντηση γερο- Κώστα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Α. Το ότι είχε συνωστισμό στη Σμύρνη δεν ήταν ιστορικό λάθος, οκ.


εεεμμμ οχι. δεν ειναι ιστορικο λαθος!
οπως ειπε κ ο costas [αν δν κανω λαθος] μεταφερουν τα γεγονοτα πιο ουδετερα κ χωρις συναισθηματισμους.
ιστορια ειναι 3εκαθαρη καταγραφη γεγονοτων χωρις καμια υποκειμενικη αποψη. και αυτο θα επρεπε να διδασκεται.
Δεν εχω κοιτα3ει αναλυτικα το βιβλιο της εκτης που αποσυρθηκε αλλα εφ'οσον εχει εγκριθει απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο επρεπε να διδασκεται .-

εδω αλλα κ αλλα κακογραμμενα παραμενουν στην διδακτεα υλη.

[λιγο οφφ τοπικ αλλα οκ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εεεμμμ οχι. δεν ειναι ιστορικο λαθος!
οπως ειπε κ ο costas [αν δν κανω λαθος] μεταφερουν τα γεγονοτα πιο ουδετερα κ χωρις συναισθηματισμους.
ιστορια ειναι 3εκαθαρη καταγραφη γεγονοτων χωρις καμια υποκειμενικη αποψη. και αυτο θα επρεπε να διδασκεται.
Δεν εχω κοιτα3ει αναλυτικα το βιβλιο της εκτης που αποσυρθηκε αλλα εφ'οσον εχει εγκριθει απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο επρεπε να διδασκεται .-

εδω αλλα κ αλλα κακογραμμενα παραμενουν στην διδακτεα υλη.

[λιγο οφφ τοπικ αλλα οκ]


https://www.antibaro.gr/upografes.php

Η μοναδική αναφορά του βιβλίου στη Μικρασιατική Καταστροφή είναι επί λέξει η εξής:

«Στις 27 Αυγούστου 1922 ο τουρκικός στρατός μπαίνει στην Σμύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λιμάνι προσπαθώντας να μπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα» (σελ. 104), ωσάν να πρόκειται για μάχη εύρεσης εισιτηρίου αντί για βίαιη φυγή εν μέσω ανηλεών σφαγών. Ενάμιση εκατομμύριο Έλληνες δεν ξεριζώνονται από τον τόπο που γεννήθηκαν και έδρασαν, αλλά απλώς «συνωστίζονται στο λιμάνι»! Αυτή η εντυπωσιακή υποβάθμιση της εικόνας των θλιβερών γεγονότων του 1922 ακρωτηριάζει την ιστορία των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας και αποτελεί προσβολή για όλους τους πρόσφυγες της περιόδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μια χαρα ειναι οι παρελάσεις !!! Αν και είναι λιγο βαρετες μεχρι να αρχισουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
κανείς δεν είπε πως οι παρελάσεις είναι καλές ή κακες...το θέμα είναι να μην γίνονται τυπικά ώς ένα εθιμικό κατάλοιπο, αλλά ούτε και αναγκαστικά ώς μια υποχρέωση των πολιτών και συγκεκριμένα των μαθητών να αποδείξουν πως είναι ελληνόπουλα. Ο καθένας πρέπει να κρίνει τις καταστάσεις μόνος του χωρίς να επηρεάζεται απο οποιαδήποτε πολιτική ή εθνικιστική θεωρία που υπάρχει (τύπου "ακροδεξιάς" και ώς αντιποινα στις τουρκικές γιορτές). Εγώ πιστεύω ότι πολλές φορές παιδια που κάνουν παρέλαση ξέρουν και τιμούν λιγότερο αυτούς που αγωνίστηκαν για την λευτεριά, απ' ότι παιδιά που δεν κάνουν...κι αυτό γιατι πολύ απλά αναγκάζονται να το κάνουν...γι αυτό συμπερασματικά θα ήταν καλύτερα να κλείσουμε επιτέλους τις τηλεοράσεις και τα παράθυρα τους και να κρίνουμε (εν συνεχειαν να πράξουμε;)) ότι βλέπει ο καθένας μας στη καθημερινή ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Και αυτοί που κάνουν παρελάσεις, το κάνουν μόνο για να χάσουν μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Και αυτοί που κάνουν παρελάσεις, το κάνουν μόνο για να χάσουν μάθημα.

σιγά το μάθημα που χάνεις... 3 έως 6 ώρες το πολύ... σιγά δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
σιγά το μάθημα που χάνεις... 3 έως 6 ώρες το πολύ... σιγά δλδ...
εσύ το βλέπεις έτσι...δε ξέρεις τι σκέφτεται ο καθένας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο στρατός μπορεί να παρελάυνει και είναι ωραίο να βλέπεις μία στρατιωτική παρέλαση με τις ομοιόμορφες στολές, τους άψογους σχηματισμούς. Βλέπεις ποιοί και με τι μέσα θα σε προστατέψουν σε περίπτωση πολέμου. Είναι κάτι σαν μία μικρή επίδειξη δύναμης στον κόσμο και παράλληλα απόδοση φόρου τιμής στους νεκρούς του πολέμου.

Όμως, οι μαθητικές παρελάσεις πρέπει να καταργηθούν. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική αποφασίστηκε να παρελάυνουν οι μαθητές. Ας μου το εξηγήσει κάποιος από εδώ που συμφωνεί με αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ο στρατός μπορεί να παρελάυνει και είναι ωραίο να βλέπεις μία στρατιωτική παρέλαση με τις ομοιόμορφες στολές, τους άψογους σχηματισμούς. Βλέπεις ποιοί και με τι μέσα θα σε προστατέψουν σε περίπτωση πολέμου. Είναι κάτι σαν μία μικρή επίδειξη δύναμης στον κόσμο και παράλληλα απόδοση φόρου τιμής στους νεκρούς του πολέμου.

Όμως, οι μαθητικές παρελάσεις πρέπει να καταργηθούν. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική αποφασίστηκε να παρελάυνουν οι μαθητές. Ας μου το εξηγήσει κάποιος από εδώ που συμφωνεί με αυτές.

Πες τα χρυσόστομε! Τους τα λέω εγώ τόσονα καιρό και δε θένε να μ' ακούσουνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνα με το νομο, κανεις δεν υποχρεουται να παρελασει αν δεν δηλωσει συμμετοχη. Οι βλακειες τυπου "θα μου κοψουν βαθμους" δεν εχουν βαση. Εμενα προσωπικα, που εχω να παρελασω απο το Γυμνασιο, αυτο δεν με επηρεασε απο το να βγαλω την Α' Λυκειου με 18. Απο κει και μπρος, αν καποιος διευθυντης υποχρεωνει στην παρελαση, ειναι και παρανομος και κατακριτεος. Αυτο για το δημοκρατικον του πραγματος. Με τον ιδιο τροπο βεβαια, θεωρω οτι εστω κι αν ΕΝΑ παιδι δηλωσει συμμετοχη στην παρελαση, αυτη πρεπει να γινεται. Το σημειωνω βεβαια αυτο για καποιους κυριους απο συγκεκριμενο πολιτικο χωρο που βλεπουν τη δημοκρατια οπως τους συμφερει και αγνοουν την αντιθετη πραγματικοτητα.
Ειναι γεγονος οτι οι μαθητικες παρελασεις καθιερωθηκαν απο την ΕΟΝ, τη νεολαια του δικτατορα Μεταξα (1936-1940), σαν ενδειξη στρατιωτικης πειθαρχιας. Ο σκοπος ομως που απεκτησαν μετα το 1975, με την εδραιωση της Γ' Ελληνικης Δημοκρατιας ειναι αλλος. Δεν ειναι σωστο να συγχεεται η αρχη με την εξελιξη. Οσοι θεωρουν παρ'ολα αυτα το θεσμο "φασιστικο", ας μην τον ακολουθησουν. Το να ζητουν ομως την καταργηση του, αποτελει μια ακομη αποκαλυψη του μηδενικου δημοκρατικου αισθηματος που τους διακατεχει. Ειναι επιλογη τους να μην παρελασουν και να μην παρεβρεθουν καν, αλλα δεν εχουν το δικαιωμα να ζητουν την καταργηση.
Συμφωνω απολυτα οτι ο εξευρωπαισμος θα επρεπε να ακολουθειται σε τομεις οπως οι κρατικες υποδομες, αλλα οχι οι παραδοσεις και το εθνικο αισθημα. Αλλωστε, μην εχετε αυταπατες οτι οι "Ευρωπαιοι" εχουν καμια εκτιμηση σ'αυτο που ειναι πραγματικα η Ελλαδα. Αυτο που δεν εχετε καταλαβει ειναι οτι εκτιμουν μονο τον τουρισμο, με τον ιδιο τροπο που επισκεπτονται τα νησια Πουκετ. Δεν εχω λοιπον κανενα λογο, προσωπικα, να ακολουθησω τις νεοφιλελευθερες πολιτικες τους, προπυργιο της παγκοσμιοποιησης, που απλως επιτρεπουν τα παντα και δεν θεσπιζουν τιποτα. Αν επισκεφθειτε ποτε το Αμστερνταμ θα καταλαβετε τι εννοω. Δυστυχως αυτη η πολιτικη θα καταστρεψει πολλα εκατομμυρια ανθρωπους, στο βωμο του λιμπεραλισμου. Αυτο θα το καταλαβουν οταν δεν θα εχουν εγχωρια εργατικα χερια, λογω διαφορων κοινωνικων προβληματων (ναρκωτικα, αλκοολισμος κλπ.).
Αυτο που πρεπει ο καθενας να κατανοησει ειναι αν θελει να ειναι Ελληνας ή Ευρωπαιος. Εγω προσωπικα ΔΕΝ υιοθετω την ψευδοταυτοτητα του Ευρωπαιου και δηλωνω απλα Ελληνας. Για το λογο αυτο, δεν με ενδιαφερει να εχω τη νοοτροπια του Ευρωπαιου.

ΥΓ: Στην πραγματικοτητα, τον πολεμο δεν αρχισε η Γερμανια, ουτε οι Γερμανοι, αλλα η ναζιστικη διοικηση. Για το λογο αυτο, καλυτερα να λεμε Ναζι, παρα Γερμανια. Ειναι γεγονος οτι σημερα η Γερμανια ειναι η δευτερη χωρα στον κοσμο (μετα το Ισραηλ) που διωκει ποινικα τον ναζισμο, τη στιγμη που στην Ελλαδα αντιμετωπιζεται απλα σαν πολιτικη ιδεολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ΥΓ: Στην πραγματικοτητα, τον πολεμο δεν αρχισε η Γερμανια, ουτε οι Γερμανοι, αλλα η ναζιστικη διοικηση. Για το λογο αυτο, καλυτερα να λεμε Ναζι, παρα Γερμανια. Ειναι γεγονος οτι σημερα η Γερμανια ειναι η δευτερη χωρα στον κοσμο (μετα το Ισραηλ) που διωκει ποινικα τον ναζισμο, τη στιγμη που στην Ελλαδα αντιμετωπιζεται απλα σαν πολιτικη ιδεολογια.

Ναι, και είναι πολιτική ιδεολογία! :iagree: Λίγο ακραία όμως... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Συμφωνα με το νομο, κανεις δεν υποχρεουται να παρελασει αν δεν δηλωσει συμμετοχη. Οι βλακειες τυπου "θα μου κοψουν βαθμους" δεν εχουν βαση. Εμενα προσωπικα, που εχω να παρελασω απο το Γυμνασιο, αυτο δεν με επηρεασε απο το να βγαλω την Α' Λυκειου με 18. Απο κει και μπρος, αν καποιος διευθυντης υποχρεωνει στην παρελαση, ειναι και παρανομος και κατακριτεος. Αυτο για το δημοκρατικον του πραγματος. Με τον ιδιο τροπο βεβαια, θεωρω οτι εστω κι αν ΕΝΑ παιδι δηλωσει συμμετοχη στην παρελαση, αυτη πρεπει να γινεται. Το σημειωνω βεβαια αυτο για καποιους κυριους απο συγκεκριμενο πολιτικο χωρο που βλεπουν τη δημοκρατια οπως τους συμφερει και αγνοουν την αντιθετη πραγματικοτητα.
Ειναι γεγονος οτι οι μαθητικες παρελασεις καθιερωθηκαν απο την ΕΟΝ, τη νεολαια του δικτατορα Μεταξα (1936-1940), σαν ενδειξη στρατιωτικης πειθαρχιας. Ο σκοπος ομως που απεκτησαν μετα το 1975, με την εδραιωση της Γ' Ελληνικης Δημοκρατιας ειναι αλλος. Δεν ειναι σωστο να συγχεεται η αρχη με την εξελιξη. Οσοι θεωρουν παρ'ολα αυτα το θεσμο "φασιστικο", ας μην τον ακολουθησουν. Το να ζητουν ομως την καταργηση του, αποτελει μια ακομη αποκαλυψη του μηδενικου δημοκρατικου αισθηματος που τους διακατεχει. Ειναι επιλογη τους να μην παρελασουν και να μην παρεβρεθουν καν, αλλα δεν εχουν το δικαιωμα να ζητουν την καταργηση.
Συμφωνω απολυτα οτι ο εξευρωπαισμος θα επρεπε να ακολουθειται σε τομεις οπως οι κρατικες υποδομες, αλλα οχι οι παραδοσεις και το εθνικο αισθημα. Αλλωστε, μην εχετε αυταπατες οτι οι "Ευρωπαιοι" εχουν καμια εκτιμηση σ'αυτο που ειναι πραγματικα η Ελλαδα. Αυτο που δεν εχετε καταλαβει ειναι οτι εκτιμουν μονο τον τουρισμο, με τον ιδιο τροπο που επισκεπτονται τα νησια Πουκετ. Δεν εχω λοιπον κανενα λογο, προσωπικα, να ακολουθησω τις νεοφιλελευθερες πολιτικες τους, προπυργιο της παγκοσμιοποιησης, που απλως επιτρεπουν τα παντα και δεν θεσπιζουν τιποτα. Αν επισκεφθειτε ποτε το Αμστερνταμ θα καταλαβετε τι εννοω. Δυστυχως αυτη η πολιτικη θα καταστρεψει πολλα εκατομμυρια ανθρωπους, στο βωμο του λιμπεραλισμου. Αυτο θα το καταλαβουν οταν δεν θα εχουν εγχωρια εργατικα χερια, λογω διαφορων κοινωνικων προβληματων (ναρκωτικα, αλκοολισμος κλπ.).
Αυτο που πρεπει ο καθενας να κατανοησει ειναι αν θελει να ειναι Ελληνας ή Ευρωπαιος. Εγω προσωπικα ΔΕΝ υιοθετω την ψευδοταυτοτητα του Ευρωπαιου και δηλωνω απλα Ελληνας. Για το λογο αυτο, δεν με ενδιαφερει να εχω τη νοοτροπια του Ευρωπαιου.

ΥΓ: Στην πραγματικοτητα, τον πολεμο δεν αρχισε η Γερμανια, ουτε οι Γερμανοι, αλλα η ναζιστικη διοικηση. Για το λογο αυτο, καλυτερα να λεμε Ναζι, παρα Γερμανια. Ειναι γεγονος οτι σημερα η Γερμανια ειναι η δευτερη χωρα στον κοσμο (μετα το Ισραηλ) που διωκει ποινικα τον ναζισμο, τη στιγμη που στην Ελλαδα αντιμετωπιζεται απλα σαν πολιτικη ιδεολογια.

Αν δεν αισθάνεσαι Ευρωπαίος, κύριε ΙΞ, χρησιμοποίησε την αυτού κάθε αυτού ελληνική γλώσσα και απόφευγε χαρακτηρισμούς του στυλ "λιμπεραλισμός" (υπάρχει και ο φιλελευθερισμός). Είναι καλό να έχουμε κάποιες απόψεις, αλλά ακόμη καλλίτερο είναι να τις υποστηρίζουμε εμπράκτως. Αν θες να κρατάς τα ήθη και τα έθιμά σου, ως Έλληνας, πρωτίστως θα κρατήσεις τη γλώσσα σου ακέραιη.

Επίσης, καλά τα όσα γράφεις, αλλά σε ένα σημείο ξεφεύγεις, γίνεσαι ακραίως ματαιόδοξος. "Επιτρέπουν τα πάντα και δε θεσπίζουν τίποτα". Έχεις τεράστιο λάθος εδώ. Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, πριν καν προλάβεις να γράψεις την απάντησή σου (που μάλλον θα 'ναι καυστική). Αν επέτρεπαν τα πάντα, τότε η εγκληματικότητα τους θα 'ταν στα ύψη. Και όμως. Μάλλον το "επιτρέπω τα πάντα και δε θεσπίζω τίποτα" κυριαρχεί στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό. Εκεί επιτρέπουν, αλλά ταυτοχρόνως θεσπίζουν. Εκεί διεκδικούν, απαιτούν, αλλά ταυτοχρόνως σέβονται. Και δεν ωραιοποιώ τα πράγματα, ούτε είμαι καν ρομαντιστής. Είναι η αλήθεια. Πίσω από έναν υπολογιστή όλα μας φαίνονται "μέλι-γάλα". Και όμως. Ποτέ δε βλέπουμε δίπλα. Τόσο στενόμυαλοι είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν δεν αισθάνεσαι Ευρωπαίος, κύριε ΙΞ, χρησιμοποίησε την αυτού κάθε αυτού ελληνική γλώσσα και απόφευγε χαρακτηρισμούς του στυλ "λιμπεραλισμός" (υπάρχει και ο φιλελευθερισμός). Είναι καλό να έχουμε κάποιες απόψεις, αλλά ακόμη καλλίτερο είναι να τις υποστηρίζουμε εμπράκτως. Αν θες να κρατάς τα ήθη και τα έθιμά σου, ως Έλληνας, πρωτίστως θα κρατήσεις τη γλώσσα σου ακέραιη.

Επίσης, καλά τα όσα γράφεις, αλλά σε ένα σημείο ξεφεύγεις, γίνεσαι ακραίως ματαιόδοξος. "Επιτρέπουν τα πάντα και δε θεσπίζουν τίποτα". Έχεις τεράστιο λάθος εδώ. Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, πριν καν προλάβεις να γράψεις την απάντησή σου (που μάλλον θα 'ναι καυστική). Αν επέτρεπαν τα πάντα, τότε η εγκληματικότητα τους θα 'ταν στα ύψη. Και όμως. Μάλλον το "επιτρέπω τα πάντα και δε θεσπίζω τίποτα" κυριαρχεί στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό. Εκεί επιτρέπουν, αλλά ταυτοχρόνως θεσπίζουν. Εκεί διεκδικούν, απαιτούν, αλλά ταυτοχρόνως σέβονται. Και δεν ωραιοποιώ τα πράγματα, ούτε είμαι καν ρομαντιστής. Είναι η αλήθεια. Πίσω από έναν υπολογιστή όλα μας φαίνονται "μέλι-γάλα". Και όμως. Ποτέ δε βλέπουμε δίπλα. Τόσο στενόμυαλοι είμαστε.

κοίτα μπορεί να ήταν λίγο ακραίος αλλά νομίζω δν το εννοούσε κυριολεκτικά... απλά το είπε λίγο υπερβολικά για να δώσει έμφαση... αν ήταν κυριολεκτικά, τότε διαφωνώ κ γω μαζί του κ συμφωνώ μαζί σου... απλά είναι αλήθεια πως προσπαθούν να μας κάνουν όλους ίδιους, όλους ένα.. έτσι θα ναι πιο εύκολο να μας κατευθύνουν... αλλά ναι αλήθεια είναι πως σε χώρες του εξωτερικού τα πράγματα είναι πιο καλά από άποψη οργάνωσης κ νόμων κ τήρηση αυτών...

(δν ξέρω αν είμαι ακριβώς μέσα στο θέμα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, δεν λεμε παντα αυτο που πραγματικα συμβαινει. Οταν μιλησα ετσι, ηταν οντως, οπως ο Κωστας διεκρινε για να δωσω εμφαση. Οσο για το "λιμπεραλισμος", το χρησιμοποιησα για να περιπαιξω τους δηθεν Ευρωπαιους πολιτες, σαν λογοπαιγνιο. Αν δεις πιο πανω, χρησιμοποιω το νεο-φιλελευθερισμο ως ορο. Αρα, μαλλον συμβαινει το αντιθετο απο αυτο που λες, οτι δηλαδη αν δηλωνω Ελληνας να σεβομαι τη γλωσσα μου. Τη γλωσσα μου τη σεβομαι, υιοθετω αυτο που λες και ακριβως αυτο ηταν που ηθελα να τονισω! Φιλικα!
Απο κει και περα, συμφωνω οτι η καταστολη στις βορειοευρωπαικες χωρες ειναι πολυ μεγαλυτερη (βλεπε δολοφονια βραζιλιανου ηλεκτρολογου στο Μετρο του Λονδινου, 2005). Το ζητημα ειναι αν ειναι παντα καλο αυτο. Δεν ειναι το ιδιο η καταστολη με τη διατηρηση της ταξης. Αυτο ομως που ζηταμε ειναι τα αποτελεσματα, οχι οι πολιτικες.
Για πες μου ομως σε παρακαλω, που το βρηκες εσυ οτι η εγκληματικοτητα τους ειναι χαμηλοτερη απο την αντιστοιχη ελληνικη. Εδω και μηνες η Αθηνα θεωρειται μια απο τις ασφαλεστερες πρωτευουσες της Ευρωπης. Προσωπικα δεν ειδα ποτε στην Ελλαδα κανεναν μαθητη να εισβαλλει σε σχολειο μαχαιρωνοντας οποιον βρει στο περασμα του (περιστατικο σε γυμνασιο του Αμβουργου). Επιπλεον, στην Ελλαδα ποτε δεν παρουσιαστηκε καποιος "Τρελος του Ιπσουιτς", που βιαζε και διαμελιζε γυναικες σε παρκα της ανατολικης Αγγλιας. Ουτε βεβαια ομαδικος βιασμος και δολοφονια νηπιων σε ολοκληρο χωριο απο τους ιδιους τους γονεις τους, περιστατικο που συνεβη στη Γαλλια.
Οσο για τη διεκδικηση και τον σεβασμο, δεν εχω κανενα λογο για παραδειγμα στην Ολλανδια, να σεβαστω ενα τσουρμο ανωμαλους που εφτιαξαν κομμα για να νομιμοποιησουν την παιδεραστια. Αν μη τι αλλο, αν αυτο ειχε γινει εδω, θα το ειχε κλεισει ο κοσμος πριν απο τις αρχες. Αν αυτη ειναι η Ευρωπη τους, για ακομη μια φορα την αρνουμαι. Τουλαχιστον στην Ελλαδα ποτε δεν εγινε ενα τοσο ειδεχθες εγκλημα, οπως αυτα που ανεφερα. Και τελος παντων, αφηστε την καραμελα οτι τιποτε δεν λειτουργει σωστα στην Ελλαδα κι αλλου ολα ειναι μελι-γαλα. Η Ελλαδα ειναι Ελλαδιτσα, γιατι ετσι καποιοι τη θελουνε. Κι αυτοι οι καποιοι ειναι αυτοι που δεν εχουν αλλη φιλοσοφια εκτος απ'την αντιδραση στα παντα. Οι στενομυαλοι και οι απαισιοδοξοι ειναι αυτοι που εχουν την εντυπωση οτι στην Ευρωπη θα ειναι ισοτιμοι πολιτες με ολους, θα απολαμβανουν τις ιδιες ευκαιριες και θα ζουν σε ενα υγιες περιβαλλον. Ενα περιβαλλον που ο θρησκος θα ειναι οπισθοδρομικος, ο πατριωτης θα ειναι φασιστας, ο φυσιολογικος θα ειναι ανωμαλος. Δε νομιζω οτι αυτο ειναι αυτο που οι σοβαροι ανθρωποι ονειρευονται. Νομιζω ομως οτι δεν ειμαστε εντος τοπικ. Αυτα μονο. Απλως χρειαστηκε να αναφερθουν γιατι πολλα θεματα, οπως το ενδεχομενο καταργησης των παρελασεων, εχουν συνηθως βαθυτερες προεκτασεις και χρειαζονται κουβεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top