Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
μιας που ειναι και επικαιρο το θεμα με την επετειο της 28ης, αναρωτιομουν αν οντως ειναι υποχρεωτικη η παρελαση και αν επιτρεπεται να "μοιραζουν" αποβολες οι καθηγητες οταν απουσιαζουμε απο αυτες.

ψαχνοντας στο διαδικτυο το μονο που βρηκα ειναι συγκεχυμενοι νομοι που αναιρουν ο ενας τον αλλον.....
κ γενικοτερα, υπαρχει μια ασυννενοησια στο θεμα μεταξυ υπουργειου-συλλογου καθηγητων-μαθητων.

και λογω καποιων περιστατικων προ ημερων[αλλα και αρκετων εδω και χρονια] το 8εμα αυτο πηρε διασταση και στα ΜΜΕ...

οποιος ξερει λοιπον ας μας δωσει τα φωτα του :D

και επισης..

συμφωνειται με το θεσμο της παρελασης?
και με την επιβολη της, ανεξαιρετως σε ολους τουσ μαθητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
συμφωνειται με το θεσμο της παρελασης?
και με την επιβολη της, ανεξαιρετως σε ολους τουσ μαθητες?
Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά όποιος θέλει ας πηγαίνει. Δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η συμμετοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά όποιος θέλει ας πηγαίνει. Δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η συμμετοχή.

τι δν σ'αρέσει ακριβώς?? δν έχει κάτι... απλά είναι κάτι που κάνουμε για να θυμόμαστε αυτούς που έκαναν ΚΑΤΙ για την Ελλάδα... τι υπάρχει από αυτό που δν σ'αρέσει... εμένα το μόνο πράγμα που δν μ'αρέσει είναι να έρχονται για χαβαλέ... με το τσιγάρο ή με το τζιν το σκισμένα κι άλλα ακραία!! γιατί απλά εξεφτυλίζεται αυτός ο θεσμός... που νομίζω πως είναι κάτι που δν πρέπει να χαθεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι κάπως στα όρια του εθνικισμού για μένα η παρέλαση γι'αυτο δεν μ'αρέσει. Εκτιμάω αυτούς που θυσιάστηκαν για να είμαι εγώ ελεύθερος (ας πούμε) και χωρίς να κάνω παρέλαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
τι δν σ'αρέσει ακριβώς?? δν έχει κάτι... απλά είναι κάτι που κάνουμε για να θυμόμαστε αυτούς που έκαναν ΚΑΤΙ για την Ελλάδα... τι υπάρχει από αυτό που δν σ'αρέσει... εμένα το μόνο πράγμα που δν μ'αρέσει είναι να έρχονται για χαβαλέ... με το τσιγάρο ή με το τζιν το σκισμένα κι άλλα ακραία!! γιατί απλά εξεφτυλίζεται αυτός ο θεσμός... που νομίζω πως είναι κάτι που δν πρέπει να χαθεί!!


χμμμ αν ειναι ομως για να τιμησουμε αυτους που σκοτωθηκαν για να ζουμε εμεις ελευθεροι, δεν θα επρεπε να πηγαινουμε με τη θεληση μας και να το πιστευουμε αυτο που κανουμε???

γιατι οι συμπεριφορες που αναφερεις οφειλωνται σ αυτην την επιβολη και θα μπορουσαν να αποφευχθουν αν μη τι αλλο με την καθιερωση προαιρετικης συμμετοχης στην παρελαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Είναι κάπως στα όρια του εθνικισμού για μένα η παρέλαση γι'αυτο δεν μ'αρέσει. Εκτιμάω αυτούς που θυσιάστηκαν για να είμαι εγώ ελεύθερος (ας πούμε) και χωρίς να κάνω παρέλαση.

ναι δν λέω όχι... αλλά πώς θα δείξουμε σαν κράτος πως τους εκτιμάμε?? κ αν θες τη γνώμη μου, δν φτάνει σε καμία περίπτωση σε εθνικισμό... (σε ακραία περίπτωση εθνικισμού!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε πως οι παρελάσεις ξεκίνησαν από τη Χούντα :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Κάποιος πρέπει να κάνει παρέλαση επειδή το θέλει και όχι επειδή του το επιβάλλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κάποιος πρέπει να κάνει παρέλαση επειδή το θέλει και όχι επειδή του το επιβάλλουν.

ναι συμφωνώ... απλά νομίζω πως είναι ΛΑΘΟΣ που δν το θέλουμε οι περισσότεροι... δλδ γιατί να μην κάνουμε παρέλαση?? (κ μην ρωτήσετε κλασικά γιατί να κάνουμε?)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σου αρέσει όταν οι Τούρκοι γιορτάζουν τη μεγαλύτερή τους γιορτή για τη σφαγή τάδε αριθμό Ελλήνων; (υπάρχει αυτό αλλά δε θυμάμαι ποια είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πρέπει να κάνουμε παρέλαση γιατί τιμούμε κάποιους άλλους. Εννοώ τους καθηγητές, γιατί πρέπει να κάνουν καλή εντύπωση στο χωριό!

Συμφωνώ με Krou :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
ναι συμφωνώ... απλά νομίζω πως είναι ΛΑΘΟΣ που δν το θέλουμε οι περισσότεροι... δλδ γιατί να μην κάνουμε παρέλαση?? (κ μην ρωτήσετε κλασικά γιατί να κάνουμε?)....

Αυτό είναι άλλο θέμα. Το ότι πρέπει να κάνουμε από μόνοι μας συμφωνώ, αλλά από τη στιγμή που δε γουστάρει κάποιος (δε θα κάτσω να ασχοληθώ με αυτόν τον άλλον), δε νομίζω πως πρέπει να του το επιβάλλεις. Στην τελική είναι επιλογή του, είτε σωστή, είτε λανθασμένη.

Σου αρέσει όταν οι Τούρκοι γιορτάζουν τη μεγαλύτερή τους γιορτή για τη σφαγή τάδε αριθμό Ελλήνων; (υπάρχει αυτό αλλά δε θυμάμαι ποια είναι)

Ε, Τούρκοι.. τι περίμενες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν πρέπει να γίνεται. Είμαστε η μόνη χώρα στην ευρωπαϊκή ένωση που κάνει ακόμα μαθητική παρέλαση. Εμείς ακόμα δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ότι βρισκόμαστε στο 2007... έχουμε κολλήσει στο 67'. Του στρατού οι παρελάσεις είναι ένα άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε, Τούρκοι.. τι περίμενες;

Παράδειγμα έφερα. Κι εμείς την 25η γιορτάζουμε την απελευθέρωση, που φυσικά δεν ήταν αναίμακτη από την πλευρά των Τούρκων! Αν σκεφτείς ότι οι παρελάσεις ξεκίνησαν στη δικτατορία προφανώς είχαν εθνικιστικό χαρακτήρα, σαν να περιγελούσαν τους Τούρκους για την ήττα τους και να προβάλλουν τους Έλληνες ως ανώτερους.

Καλύτερα να τιμάμε τους αγωνιστές και στις δύο γιορτές με άλλους τρόπους, όπως την σωστή διδασκαλία της ιστορίας τους ας πούμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
οι παρελασεις κατα τη γνωμη μου εχουν κα8αρα φασιστικο χαρακτηρα....και παλι ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι μα8ητες να κανουν παρελαση...ο στρατος ντα3ει το καταλαβαινω αλλα οι μα8ητες γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν πρέπει να γίνεται. Είμαστε η μόνη χώρα στην ευρωπαϊκή ένωση που κάνει ακόμα μαθητική παρέλαση. Εμείς ακόμα δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ότι βρισκόμαστε στο 2007... έχουμε κολλήσει στο 67'. Του στρατού οι παρελάσεις είναι ένα άλλο θέμα...

ρε συ είσαι σοβαρός?? και ξέρεις καμία άλλη χώρα δν έκανε παρελάσεις κ πριν για να συνεχίσει... αλλά αν δεις όλες οι άλλες χώρες κρατούν τις παραδόσεις τους... εμείς όμως επειδή είμαστε βλάκες (για να μην τπτ πιο χοντρό) νομίζουμε πως για να γίνουμε "ευρωπαίοι" πρέπει να αλλάξουμε!! που όντως πρέπει να αλλαξουμε αλλά αλλάζουμε σε ΛΑΘΟΣ θέματα (τομείς)!! αντί να αλλάξουμε στην νοοτροπία κ να φτιαξουμε λίγο το κράτος μας, προσπαθούμε να χαλάσουμε ό,τι έχει μείνει από την Ελλάδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ρε συ είσαι σοβαρός?? και ξέρεις καμία άλλη χώρα δν έκανε παρελάσεις κ πριν για να συνεχίσει... αλλά αν δεις όλες οι άλλες χώρες κρατούν τις παραδόσεις τους... εμείς όμως επειδή είμαστε βλάκες (για να μην τπτ πιο χοντρό) νομίζουμε πως για να γίνουμε "ευρωπαίοι" πρέπει να αλλάξουμε!! που όντως πρέπει να αλλαξουμε αλλά αλλάζουμε σε ΛΑΘΟΣ θέματα (τομείς)!! αντί να αλλάξουμε στην νοοτροπία κ να φτιαξουμε λίγο το κράτος μας, προσπαθούμε να χαλάσουμε ό,τι έχει μείνει από την Ελλάδα!!

Με συγχωρείς τώρα... αλλά... εσύ σα να μου λες ότι έχει μείνει απ' την Ελλάδα είναι η μαθητική παρέλαση!:iagree: Δηλαδή χαλάμε την Ελλάδα αν κόψουμε τις (ακροδεξιού χαρακτήρα) μαθητικές παρελάσεις? :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
λολ... μου κάνει εντύπωση που ένα παιδί Α' Γυμνασίου εκφέρει άποψη "παρελάσεις ακροδεξιού χαρακτηρά"

Έλεος. Τι να σχολιάσω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
τι εννοείς μπρε? Υπουνουείς κάτι? :hmm: Δηλαδή απαγορεύεται να πω την άποψή μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου αρέσουν οι παρελάσεις δεν κάνεις και τίποτα .Πάντως στο σχολείο μας ο διευθηντής φώναξε στο γραφείο του τα παιδιά που δεν έκαναν παρέλαση!Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν τους έδωσε αποβολή ή οχι!:)Με τις παρελάσεις τιμούμε κάποιους άλλους !!!!Και είανι τιμή μας που έχουμε ένδοξο παρελθόν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top