[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εδώ, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι λες.

Εννοώ ότι ένα από τα γενικότερα αιτήματα είναι η κατάργηση του νόμου του Καποδίστρια περί συννένωσης των δήμων και το να κάνει κατάληψη γι 'αυτό ένας μαθητής που ούτε που ξέρει το περιεχόμενό του είναι κάπως παράξενο δε νομίζεις?

Το να υπάρχει συννενόηση μεταξύ των σχολείων ενός Δήμου, για να δει το ένα σχολείο τα προβλήματα του άλλου, είναι θετικό. Μην ξεχνάτε τα συντονιστικά των μαθητών κάθε πόλεως και το γενικό συντονιστικό των μαθητών.

1) Είπα ότι και των άλλων γειτονικών δήμων τα αιτήματα είναι ίδια οπότε λίγο (πολύ) δύσκολο να συννενοήθηκαν τόσα σχολεία με λειψά 15μελή. Και αν υπήρχε συννενόηση και συνεργασία δε θα ξεκινούσε το κάθε σχολείο την κατάληψη στο τσακίρ κέφι.
2)Τι είναι αυτό το γενικό συντονιστικό πέρα από ένα παρακλάδι της ΚΝΕ. Πότε ακριβώς το εκλέξαμε και δεν το κατάλαβα.

ΥΓ Τα συντονιστικά των μαθητών κάθε πόλεως δεν υφίστανται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
.Τα συντονιστικα των καταληψεων ομως (ΑΣΚ, ΣΑΣΑ κλπ.) δεν ειναι αυτονομα κι εχουν κομματικη βαση. Αυτο πιστευω δεν ειναι αμφισβητισιμο. Εκτος κι αν στο δικο σου σχολειο μπροστα "φαινεται" το δεκαπενταμελες κι όχι καποιο διασχολικο συντονιστικο.
Τα παιδιά που συντονίζουν την κατάληψη στο σχολείο μου, έδωσαν στο διευθυντή κάποιο άρθρο(ποιος το έγραψε δε γνωρίζω) το οποίο έγραφε περίπου αυτά:Δύο μόλις μήνες πέρασαν από τότε που εκλέχτηκε η νέα κυβέρνηση και δεν άργησε να φανερώσει τις προθέσεις τις για μεταρρυθμίσεις στην παιδεία κτλ.Ο διευθυντής το διάβασε και μας είπε πως το βρήκαν σε κομματικό γραφείο! Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πλάκα, αλλά τώρα κατάλαβα τι εννούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εννοώ ότι ένα από τα γενικότερα αιτήματα είναι η κατάργηση του νόμου του Καποδίστρια περί συννένωσης των δήμων και το να κάνει κατάληψη γι 'αυτό ένας μαθητής που ούτε που ξέρει το περιεχόμενό του είναι κάπως παράξενο δε νομίζεις?
Καλά σε αυτήν την περίπτωση σίγουρα είναι υποκινούμενοι οι μαθητές.:iagree:

2)Τι είναι αυτό το γενικό συντονιστικό πέρα από ένα παρακλάδι της ΚΝΕ. Πότε ακριβώς το εκλέξαμε και δεν το κατάλαβα.
Βασικά την ίδια απορία έχω και εγώ..., αλλά τέλος πάντων πηγαίνοντας εκεί βλέπεις και τα προβλήματα των άλλων σχολείων και παίρνεις ιδέες...:P Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν συμφωνώ με την ύπαρξη του συντονιστικού που προσπαθεί να ρίξει λάδι στη φωτιά (έχει σημασία η φράση που χρησιμοποιώ)...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
αλλά τέλος πάντων πηγαίνοντας εκεί βλέπεις και τα προβλήματα των άλλων σχολείων και παίρνεις ιδέες...:P
Όντως μάθαμε τώρα και κάνουμε και εμείς κατάληψη για την τυρόπιτα που είναι στρογγυλή:lol::lol:

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν συμφωνώ με την ύπαρξη του συντονιστικού που προσπαθεί να ρίξει λάδι στη φωτιά (έχει σημασία η φράση που χρησιμοποιώ)...;)

Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό που λες. Το συντονιστικό ουσιαστικά λειτουργει ως προπαγανδιστικό όργανο της ΚΝΕ και του ΚΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Έκανα έκκληση στο www.skai.gr να ανοίξει συζήτηση για τις καταλήψεις και άνοιξε! Είμαι καταχαρούμενη!:jumpy: Στέλνω αυτό το post για να συμμετέχετε κι εσείς στη συζήτηση! Όμως προσοχή, εκπροσωπούμε τη μεριά των μαθητών οπότε θέλω τεκμηριωμένες απόψεις! Please! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ειναι το θεμα σχετικα με
"Λουκέτο" στα σχολεία και τη μόρφωση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
ειναι το θεμα σχετικα με
"Λουκέτο" στα σχολεία και τη μόρφωση???
Είναι εκεί που λέει διάλογος-γράψτε τη γνώμη σας για τις καταλήψεις στα σχολεία!:no1:Αν κατεβείς λίγο με τον κέρσορα, θα το βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν γνωριζω τη ροδιτικη και γενικα την επαρχιακη πραγματικοτητα. Μιλαω αποκλειστικα για την ΑΘηνα, στην οποια ζω, κι αυτο ξεκαθαριζεται απο το ποστ μου. Και συγκεκριμενα το ΣΑΣΑ σημαινει ακριβως Συντονιστικο Αγωνα Σχολειων Αθηνας. Στην Αθηνα και σε ολα τα μεγαλα αστικα κεντρα, που περιεχουν και τη μεγαλυτερη μεριδα κατειλλημενων σχολειων, φυσικα και υφισταται συντονιστικο και μαλιστα οχι ενα, οπως ανεφερα. Και στην επαρχια συνηθως, αν και δεν εχω αξιοπιστες πηγες, το ρολο αυτο παιζει η αντιπολιτευση της τοπικης αυτοδιοικησης για να πληξει τα συμφεροντα της εν θητεια παραταξης. Τα συντονιστικα δεν ψηφιζονται, απλως ιδρυονται απο καποιες παραταξεις και παιζουν κομματικα παιχνιδια. Αποκτωντας προσβασεις στα περισσοτερα σχολεια μεσω κομματικοποιημενων μαθητων, καθοδηγουν τις καταληψεις, τις κινητοποιησεις, ακομη και τα συνθηματα που ακουγονται. Πηγαινοντας στα συντονιστικα οχι μονο δεν διαφωτιζεσαι για τα πραγματικα προβληματα της παιδειας, αλλα διαφωτιζεσαι με πολυ συγκεκριμενες ιδεες που βολευουν τα "μεγαλα κεφαλια". Η διαδικασια ειναι βεβαια γνωστη ως πλυση εγκεφαλου και συμβαινει γενικα σε ολες τις κομματικες νεολαιες, απ'οποιο πολιτικο χωρο κι αν προερχονται. Πλυση εγκεφαλου εκανε ο Χιτλερ, οπως ακριβως εκανε και ο Σταλιν. Σε ηπιοτερη μορφη, θα μπορουσα ακομη και να συσχετισω την Παπαρηγα με τον Αδωνι Γεωργιαδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δεν γνωριζω τη ροδιτικη και γενικα την επαρχιακη πραγματικοτητα. Μιλαω αποκλειστικα για την ΑΘηνα, στην οποια ζω, κι αυτο ξεκαθαριζεται απο το ποστ μου. Και συγκεκριμενα το ΣΑΣΑ σημαινει ακριβως Συντονιστικο Αγωνα Σχολειων Αθηνας. Στην Αθηνα και σε ολα τα μεγαλα αστικα κεντρα, που περιεχουν και τη μεγαλυτερη μεριδα κατειλλημενων σχολειων, φυσικα και υφισταται συντονιστικο και μαλιστα οχι ενα, οπως ανεφερα. Και στην επαρχια συνηθως, αν και δεν εχω αξιοπιστες πηγες, το ρολο αυτο παιζει η αντιπολιτευση της τοπικης αυτοδιοικησης για να πληξει τα συμφεροντα της εν θητεια παραταξης. Τα συντονιστικα δεν ψηφιζονται, απλως ιδρυονται απο καποιες παραταξεις και παιζουν κομματικα παιχνιδια. Αποκτωντας προσβασεις στα περισσοτερα σχολεια μεσω κομματικοποιημενων μαθητων, καθοδηγουν τις καταληψεις, τις κινητοποιησεις, ακομη και τα συνθηματα που ακουγονται. Πηγαινοντας στα συντονιστικα οχι μονο δεν διαφωτιζεσαι για τα πραγματικα προβληματα της παιδειας, αλλα διαφωτιζεσαι με πολυ συγκεκριμενες ιδεες που βολευουν τα "μεγαλα κεφαλια". Η διαδικασια ειναι βεβαια γνωστη ως πλυση εγκεφαλου και συμβαινει γενικα σε ολες τις κομματικες νεολαιες, απ'οποιο πολιτικο χωρο κι αν προερχονται. Πλυση εγκεφαλου εκανε ο Χιτλερ, οπως ακριβως εκανε και ο Σταλιν. Σε ηπιοτερη μορφη, θα μπορουσα ακομη και να συσχετισω την Παπαρηγα με τον Αδωνι Γεωργιαδη!

Έγραψες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
~Baron~, διαφωνούμε στο ότι τα περισσότερα σχολεία κάνουν κατάληψη χωρίς σοβαρό λόγο, αλλά τέλος πάντων, δεν θα σου αλλάξω εγώ γνώμη

κοίτα εγω μιλάω για τη πλειοψηφία των σχολείων στην Αθήνα...στην Αθήνα ζω και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται και τι συμβαίνει σε σχολεία πολλών άλλων δήμων εκτός απ'το δικό μου και σου λέω τη γνώμη μου:ξεφτίλα! Στα Δωδεκάνησα αλλα και σ' άλλες περιοχές εννοείται ότι τα πράγμα διαφοροποιείται και δεν είμαι εγώ αυτός που θα περιγράψει τη κατάσταση (εννοείται αυτό) αλλά εσύ κι αλλοι που είναι εκτός Αθηνών (γι αυτό σέβομαι απόλυτα τι λες)...εννοείται, λέω πάλι, ότι υπάρχουν σχολεία που χρησιμοποιούν τη κατάληψη σωστά όμως δε νομίζω ότι και τα 250 σχολεία πανελλαδικώς έχουν σοβαρούς λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Έκανα έκκληση στο www.skai.gr να ανοίξει συζήτηση για τις καταλήψεις και άνοιξε! Είμαι καταχαρούμενη!:jumpy: Στέλνω αυτό το post για να συμμετέχετε κι εσείς στη συζήτηση! Όμως προσοχή, εκπροσωπούμε τη μεριά των μαθητών οπότε θέλω τεκμηριωμένες απόψεις! Please! :thanks:
και θα τις έχεις...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ είπα την άποψή μου, αν θέλετε διαβάστε την.:) Είπα τα πράγματα με το όνομά τους.:no1:
Επίσης, ένα μπράβο στη χαρούλα που έπεισε ολόκληρο τηλεοπτικό σταθμό να ανοίξει συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Εγώ είπα την άποψή μου, αν θέλετε διαβάστε την.:) Είπα τα πράγματα με το όνομά τους.:no1:
Επίσης, ένα μπράβο στη χαρούλα που έπεισε ολόκληρο τηλεοπτικό σταθμό να ανοίξει συζήτηση. :)
Καλά αυτό ούτε κι εγώ δεν το φανταζόμουν. Σήμερα το ζήτησα και σήμερα έγινε! Τέλεια η απάντησή σου! qwetyuiop=παιδί μάλαμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλά αυτό ούτε κι εγώ δεν το φανταζόμουν. Σήμερα το ζήτησα και σήμερα έγινε! Τέλεια η απάντησή σου! qwetyuiop=παιδί μάλαμα!

o μάλαμας σε συνδυασμό με το οξυγόνο μαυρίζει...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_spade

Νεοφερμένος

Η Lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να ψηφίσω. Το αν είμαι υπέρ ή κατά εξαρτάται απο τους λόγους για τους οποίους γίνεται η καταληψη. Πέρυσι είχαν κάποιο λόγο φέτος όμως.... Πιστεύω οτι τα περισσότερα απο τα σχολεία που ξανακάνουν κατάληψη το κάνουν μονο και μόνο για να χαθεί μάθημα. Οπότε σε αυτή την περίπτωση είμαι κατά...
Σήμερα μάζευαν Ναι/Όχι και στο δικό μου το σχολείο. Θέλουν να καταργηθεί η βάση του 10 ( διαφωνώ κάθετα) και οι Πανελλήνιες (συμφωνώ απόλυτα).
Θα μπορούσαμε βέβαια πρώτα να κάνουμε κάποια διαδήλωση, να γράψουμε σε κάποιο κανάλι, να απευθυνθούμε σε ποργό και υφυπουργό παιδείας ωστε να γνωστοποιήσουμε τα αιτήματά μας... Εμείς όμως εκει! Αμέσως κατάληψη... να χαθεί μάθημα. Γιατι να μην καταλαβαίνουν οτι αυτο θα γυρισει καποια στιγμη μπούμερανγκ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατί το να κάνει κατάληψη ένας μαθητής Α λυκείου για το Β Καποδίστρια εμένα δε μου φαίνεται και πολύ λογικό. :hmm:
Btw αυτά είναι τα λόγια του Ρουσόπουλου. (Συμφωνώ βέβαια μ' αυτήν την άποψη)


Εμείς όμως εκει! Αμέσως κατάληψη... να χαθεί μάθημα.
Και να μην μπουν απουσίες.





Όταν ψηφίζετε εσείς οι μαθητές στις... "Γενικές Συνελεύσεις" σας, πώς ακριβώς διασφαλίζετε τη διαφάνεια της ψηφοφορίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Btw αυτά είναι τα λόγια του Ρουσόπουλου. (Συμφωνώ βέβαια μ' αυτήν την άποψη)

Δεν το ήξερα αυτό απλά το είχα δει ως αίτημα και έκανα τον παραπάνω συλλογισμό. Thx πάντως για την πληροφορία:)

Όταν ψηφίζετε εσείς οι μαθητές στις... "Γενικές Συνελεύσεις" σας, πώς ακριβώς διασφαλίζετε τη διαφάνεια της ψηφοφορίας;

Το θέμα είναι πως δε ψηφίζουμε απλώς μας λένε οι κατά εκεί οι υπέρ εδώ και finito.:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όταν ψηφίζετε εσείς οι μαθητές στις... "Γενικές Συνελεύσεις" σας, πώς ακριβώς διασφαλίζετε τη διαφάνεια της ψηφοφορίας;
Σε εμάς μπαίνει ένας υποδιευθυντής-τρια από τους/ις δύο που έχουμε και ένας καθηγητής ή μία καθηγήτρια και είναι εκείνοι που έχουν τα χαρτιά στα οποία υπογράφουν οι μαθητές κατά τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε εμάς μπαίνει ένας υποδιευθυντής-τρια από τους/ις δύο που έχουμε και ένας καθηγητής ή μία καθηγήτρια και είναι εκείνοι που έχουν τα χαρτιά στα οποία υπογράφουν οι μαθητές κατά τμήμα.
Μ' αρέσει που συμμετέχουν κιόλας οι καθηγητές σ' αυτήν την παράνομη διαδικασία. :!:




Η καλύτερή τους φυσικά. Θα πληρώνονται και θα κάθονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top