[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ είμαι κατά των καταλήψεων όχι μόνο γιατί τα συγκεκριμένα αιτήματα που έχουμε, δεν με εκφράζουν για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά και γιατί η κατάληψη δεν είναι λύση... Δεν είναι λύση να κλείνεις το σχολείο, να μαζεύεις τα παιδιά και να τους λες "όσοι είναι κατά ας κάτσουν εκεί" γιατί απλούστατα κανείς δεν θα το κάνει γιατί θα τον λιντσάρουνε...:(
Επίσης όλος αυτός ο βανδαλισμός που γίνεται κατά τη διάρκειά της, είναι ό,τι χειρότερο.... Πρώτη μέρα σήμερα και ήδη σπάσαμε μια πόρτα και εννοείται ότι γεμίσαμε τον τόπο σκουπίδια....
Όταν πήγα σήμερα σχολείο και είδα το πανό της κατάληψης και το σχολείο μας κλειστό χάρηκα όσο τίποτα, μόνο και μόνο επειδή χάσαμε μάθημα, και μάλλον (αν την κρατήσουμε μέχρι Παρασκευή) ένα διαγώνισμα της Φιλοσοφίας που θα γράφαμε αύριο κ δεν είχα διαβάσει τίποτα, αφού από την προηγούμενη βδομάδα μας έχουν ταράξει στα τεστ...
Βλέπω -πλέον- την κατάληψη ως ένα "χαρούμενο διάλειμμα" ανάμεσα στα μαθήματα, στα τεστ και στο διάβασμα για το σχολείο..... Το θέμα είναι βέβαια να μην παρατραβήξει... Θέλω να πω δηλαδή ότι δεν είμαι υπέρ της, απλά το timing της ήταν ό,τι καλύτερο....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν είναι λύση να κλείνεις το σχολείο, να μαζεύεις τα παιδιά και να τους λες "όσοι είναι κατά ας κάτσουν εκεί" γιατί απλούστατα κανείς δεν θα το κάνει γιατί θα τον λιντσάρουνε...:(

Μα και βέβαια δεν είναι λύση διότι στο τέλος οι μόνοι χαμένοι εμείς θα είμαστε. Χαμένες διδακτικές ώρες, τεράστιος φόρτος μαθημάτων, μείωση εκπαιδευτικών και μη εκδρομών. Και για τον τρόπο χωρισμού τι στο καλό, πρόβατα είμαστε να μας λένε οι κατά εκεί και οι υπέρ εδώ?? :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το χειροτερο ειναι πως στις καταληψεις κατανοουμε οτι οι καταληψιες που εχουν συγκεκριμενη πολιτικη ταυτοτητα ειναι απλοι, αυταρχικοι φασιστες. Διαφορετικα η αντιθετη γνωμη θα γινοταν σεβαστη...
Τελικα τα ακρα ειναι παντου τα ιδια, σε οποια πλευρα κι αν βρισκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τελικα τα ακρα ειναι παντου τα ιδια, σε οποια πλευρα κι αν βρισκονται.
Ναι. Είναι ίσα κατ'απόλυτη τιμή :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμας μας καληψε τα "αιτιματα" μας η νομαρχια, τωρα μενουν μονο τα πιο κλασικα "βιβλια, δωρεαν παιδια κλπ" και θα ερθει λενε ο υπουργος παιδιας στης 15 (νομιζω) νοεμβριου, οποτε αυρι θα ψηφισουμε αν θελουμε να συνεχιστει η οχι η καταληψη.
Ωστοσω ακομα και αν ψηφισουμε κατα μαλλον θα ξανακλεισει συντομα γιατι μας φερανε καινουργιο διευθιντη (απο οτι λενε δλδ, γιατι δεν εχει παει και καθολου στο σχολειο ουτε ο παλιος ουτε ο καινουργιος για να ξερουμε) ο οπιος ειχε φαει μηνυση για σεξουαλικη παρενοχληση απο μαθητρια (αυτο ειναι σιγουρο) οποτε καταλαβενετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μόλις είπε ένας εκπαιδευτικός αναλυτής στο ALTER ότι το υπουργείο προσέλαβε 1000 εκπαιδευτικούς λόγω των καταλήψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδειά εμείς σε λίγο θα ξαναρχίσουμε κατάληψη έτσι όπως πάει. Την Κυριακή συνεδριάζει το συντονιστικό.Είναι οι καταλήψεις υποκινούμενες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε παιδειά εμείς σε λίγο θα ξαναρχίσουμε κατάληψη έτσι όπως πάει. Την Κυριακή συνεδριάζει το συντονιστικό.Είναι οι καταλήψεις υποκινούμενες;

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε κάποιες είναι. Στα σχολεία τουλάχιστον, γιατί στα πανεπιστήμια είναι οι περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε κάποιες είναι. Στα σχολεία τουλάχιστον, γιατί στα πανεπιστήμια είναι οι περισσότερες.

Ε νταξ, όλο και κάποιοι θα είναι υποκινούμενοι, αλλά δε πιστεύω πως είναι η πλειοψηφία στα σχολέια. Συνήθως πακέτο με το κόμμα πάει και η ψήφος για κατάληψη ή μη στα πανεπιστήμια. Μ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bic

Νεοφερμένος

Η bic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν, εγώ είμαι κατά των καταλήψεων όχι μόνο γιατί τα συγκεκριμένα αιτήματα που έχουμε, δεν με εκφράζουν για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά και γιατί η κατάληψη δεν είναι λύση...

Όταν πήγα σήμερα σχολείο και είδα το πανό της κατάληψης και το σχολείο μας κλειστό χάρηκα όσο τίποτα, μόνο και μόνο επειδή χάσαμε μάθημα,

Βλέπω -πλέον- την κατάληψη ως ένα "χαρούμενο διάλειμμα" ανάμεσα στα μαθήματα, στα τεστ και στο διάβασμα για το σχολείο.....

Αναρωτιέμαι...πώς γίνεται να είσαι κατά ,αλλά να μην αντιδράς και να απολαμβάνεις την κατάσταση, μόνο και μόνο επειδή σε συμφέρει;;Ναι, είναι ωραίο να κοιμάσαι περισσότερο, να μην έχεις διάβασμα, να πηγαίνεις βόλτες...Σκέφτεσαι όμως ότι κάποιοι άλλοι μπορεί να μη θέλουν να σταματήσουν τα μαθήματα;Ποιος θα είναι εκεί να τους υποστηρίξει, αν όχι εσύ που είσαι κατά;Ποιος θα σταματήσει τις καταλήψεις και θα προτείνει άλλους τρόπους διεκδίκησης, αν όχι όλοι όσοι είναι κατά;;

Απευθύνομαι σε σένα επειδή έχεις τη νοοτροπία πολλών συμμαθητών μου (Ωωωχ μωρέ τωρα, τι να τους πάω κόντρα....ας κάτσουμε για καμιά βδομαδούλα...)Έτσι όμως κανένα πρόβλημα δεν λύνεται!Η αντίθετη άποψη δεν ακούγεται, βολευόμαστε απλά και περιμένουμε να περάσει........:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα, δεν χρειαζεται καν να το ρωτατε αν ειναι υποκινουμενες ή οχι.
Φυσικα και ειναι. Δε νομιζω οτι καθε σχολειο αποφασιζει μονο του. Και μαλιστα ειναι γνωστο και απο που υποκινουνται, αλλα δεν θα μιλησω κομματικα. Ο νοων νοειτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλα, δεν χρειαζεται καν να το ρωτατε αν ειναι υποκινουμενες ή οχι.
Φυσικα και ειναι. Δε νομιζω οτι καθε σχολειο αποφασιζει μονο του. Και μαλιστα ειναι γνωστο και απο που υποκινουνται, αλλα δεν θα μιλησω κομματικα. Ο νοων νοειτο...
Ρε φίλε, εσύ αυτό έχεις καταλάβει τόσα χρόνια στα σχολεία; Ότι είναι υποκινούμενες; Στο σχολείο μου φοβόμαστε μην πέσει η οροφή πάνω μας, κάνουμε τον κύκλο για να μπούμε στην τάξη, γιατί φοβόμαστε μην πέσουν τα "αγγελάκια" στο κεφάλι μας, δεν έχουμε βιβλία μαθημάτων που γράφουμε πανελλαδικά, μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν είχαμε καθηγητές... Πού είναι η ΠΔΣ, οεο;;;... Και ας μην μιλήσω για τα προβλήματα της παιδείας σε εθνική εμβέλεια... Μήπως υποκινούμαστε από το ΚΚΕ ή από το ΣΥΡΙΖΑ;

Τα προβλήματα στην παιδεία είναι σοβαρά. Μπορεί μερικά σχολεία να κάνουν κατάληψη για πλάκα ή ακόμα επηρεαζόμενοι από τα υπόλοιπα σχολεία της Ελλάδας ή ακόμη και πειδή επηρεάζονται από τις απόψεις κάποιων κομμάτων, αλλά σίγουρα ως επί το πλείστον τα σχολεία έχουν σοβαρό λόγο να κάνουν κατάληψη και σίγουρα το ότι ίσως μερικά από αυτά να επηρεάζονται από απόψεις που εκφράζουν κομματικά στελέχη κομμάτων της αριστεράς δεν σημαίνει ότι όλα τα σχολεία επηρεάζονται από αυτές τις απόψεις και σίγουρα δε σημαίνει ότι τα προβλήματα δεν υπάρχουν.

edit:
Λύσε μία απορία, φίλε μου, είσαι από ιδιωτικό σχολείο;

edit2: Μπορεί να μην είναι η καλύτερη λύση μία κατάληψη, αλλά ίσως είναι η μοναδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ρε φίλε, εσύ αυτό έχεις καταλάβει τόσα χρόνια στα σχολεία; Ότι είναι υποκινούμενες; Στο σχολείο μου φοβόμαστε μην πέσει η οροφή πάνω μας, κάνουμε τον κύκλο για να μπούμε στην τάξη, γιατί φοβόμαστε μην πέσουν τα "αγγελάκια" στο κεφάλι μας, δεν έχουμε βιβλία μαθημάτων που γράφουμε πανελλαδικά, μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν είχαμε καθηγητές... Πού είναι η ΠΔΣ, οεο;;;... Και ας μην μιλήσω για τα προβλήματα της παιδείας σε εθνική εμβέλεια... Μήπως υποκινούμαστε από το ΚΚΕ ή από το ΣΥΡΙΖΑ;

Τα προβλήματα στην παιδεία είναι σοβαρά. Μπορεί μερικά σχολεία να κάνουν κατάληψη για πλάκα ή ακόμα επηρεαζόμενοι από τα υπόλοιπα σχολεία της Ελλάδας ή ακόμη και πειδή επηρεάζονται από τις απόψεις κάποιων κομμάτων, αλλά σίγουρα ως επί το πλείστον τα σχολεία έχουν σοβαρό λόγο να κάνουν κατάληψη και σίγουρα το ότι ίσως μερικά από αυτά να επηρεάζονται από απόψεις που εκφράζουν κομματικά στελέχη κομμάτων της αριστεράς δεν σημαίνει ότι όλα τα σχολεία επηρεάζονται από αυτές τις απόψεις και σίγουρα δε σημαίνει ότι τα προβλήματα δεν υπάρχουν.

edit:
Λύσε μία απορία, φίλε μου, είσαι από ιδιωτικό σχολείο;

edit2: Μπορεί να μην είναι η καλύτερη λύση μία κατάληψη, αλλά ίσως είναι η μοναδική.

κοίτα εσείς όντως έχετε πρόβλημα, και η κατάληψη πιστεύω χρησιμοποιείται για "καλό σκοπό"...όμως εσείς δυστυχώς είστε η εξαίρεση... σε όλα τ' άλλα σχολεία (όπως π.χ και το δικό μου) ούτε ελλείψεις καθηγητών έχουμε ούτε βιβλία μας λείπουνε και το σχολικό περιβάλλον ειναι ικανοποιητικό...παρ' όλα αυτά κάνουμε κατάληψη, με αιτήματα γελοία που υποτιμούν και υποβαθμίζουν τη νοημοσύνη όλων μας εκεί μέσα...και δεν πιστεύω πως είναι τυχαία η κατάληψη καθώς το γεγονός΄που μας μοίραζαν επί 3 συνεχόμενες μέρες πολιτικά φυλλάδια (πρίν γινει η κατάληψη) και την ακριβώς επόμενη μέρα συμπτωματικά έγινε...ακόμα κι αν οι καταλήψεις δεν είναι υποκινούμενες, αυτή η πολιτικοποίηση στα σχολεία δημιουργεί τη τάση για "αναρχία" (που λέει ο λόγος) και καλώς ή κακώς δεν την υποστηρίζουν όλοι...
*δε χρειάζεται να πηγαίνεις σε δημόσιο σχολείο για να μάθεις τη κατάντια της ελληνικής εκπαίδευσης...ας μη κρυβόμαστε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Δίπλα ακριβώς στο σχολείο μου υπάρχει ένα κολυμβητήριο. Όπως μας έχουν πει, αυτό είναι ένα ανολοκλήρωτο έργο που ξεκίνησε το 2004(!) ή και νωρίτερα. Αυτό λοιπόν το κολυμβητήριο (να το κάνει ο Θεός κολυμβητήριο) αποτελεί χώρο σύναξης ναρκομανών σε καθημερινή βάση. Φωτισμός δεν υπάρχει, ούτε εποπτεία. Αυτός είναι λοιπόν ο κύριος λόγος που κάνουμε εμείς κατάληψη. Παρ'όλα αυτά, ανταπόκριση από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης δεν υπήρχε καμία, ούτε φυσικά από τις τοπικές αρχές.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
~Baron~, διαφωνούμε στο ότι τα περισσότερα σχολεία κάνουν κατάληψη χωρίς σοβαρό λόγο, αλλά τέλος πάντων, δεν θα σου αλλάξω εγώ γνώμη...

κοίτα εσείς όντως έχετε πρόβλημα, και η κατάληψη πιστεύω χρησιμοποιείται για "καλό σκοπό"...όμως εσείς δυστυχώς είστε η εξαίρεση...
Και να φανταστείς ότι θεωρείται το καλύτερο Λύκειο των Δωδεκανήσων - τουλάχιστον. Μάλλον δεν εννοούν σε κτηριακό επίπεδο...:P
Αρχική Δημοσίευση από haroula:
Αυτός είναι λοιπόν ο κύριος λόγος που κάνουμε εμείς κατάληψη.
Και φυσικά έχετε απόλυτο δίκιο!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Όλα τα σχολεία που τελούν υπό κατάληψη έχουν τυπωμένα κάποια αιτήματα αλλά είναι απλώς το φαίνεσθαι διότι ότι γίνεται γίνεται μόνο για το χαβαλέ και το χάσιμο μαθήματος. Γιατί το να κάνει κατάληψη ένας μαθητής Α λυκείου για το Β Καποδίστρια εμένα δε μου φαίνεται και πολύ λογικό. :hmm:
Και μια ερώτηση σε συνδιασμό με το παραπάνω: πώς γίνεται 3 Λύκεια εδώ στο Μπραχάμι που έχουν κατάληψη + αυτά στους γετονικούς δήμους δήμους να έχουν τα ίδια ακριβώς αιτήματα και με τον ίδιο τρόπο γραμμένα (λες και πήραν τα αιτήματα και τα βγάλαν φωτοτυπίες)??? Μήπως κρύβεται καμιά κομ. οργάνωση από πίσω??? (μπαααα τι βλακείες λέω τώρα:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γιατί το να κάνει κατάληψη ένας μαθητής Α λυκείου για το Β Καποδίστρια εμένα δε μου φαίνεται και πολύ λογικό. :hmm:
Εδώ, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι λες.

τα ίδια ακριβώς αιτήματα και με τον ίδιο τρόπο γραμμένα (λες και πήραν τα αιτήματα και τα βγάλαν φωτοτυπίες)??? Μήπως κρύβεται καμιά κομ. οργάνωση από πίσω??? (μπαααα τι βλακείες λέω τώρα:D)
Το να υπάρχει συννενόηση μεταξύ των σχολείων ενός Δήμου, για να δει το ένα σχολείο τα προβλήματα του άλλου, είναι θετικό. Μην ξεχνάτε τα συντονιστικά των μαθητών κάθε πόλεως και το γενικό συντονιστικό των μαθητών.

www.mathites.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα στα κεντρικα αιτηματα προσθετονται κι αλλα που εχουν να κανουν με το καθε σχολειο, οπως και στο δικο μου. Τα συντονιστικα των καταληψεων ομως (ΑΣΚ, ΣΑΣΑ κλπ.) δεν ειναι αυτονομα κι εχουν κομματικη βαση. Αυτο πιστευω δεν ειναι αμφισβητισιμο. Εκτος κι αν στο δικο σου σχολειο μπροστα "φαινεται" το δεκαπενταμελες κι όχι καποιο διασχολικο συντονιστικο. Και για να ειμαι και πιο συγκεκριμενος, το ΑΣΚ, αν και δηλωνει αυτονομο, ειναι κομματικο παρακλαδι του ΣΥΡΙΖΑ και το ΣΑΣΑ του ΚΚΕ. Και τα δυο εχουν σχεση με τις αντιστοιχες κομματικες νεολαιες, ΚΟΕ και ΚΝΕ αντιστοιχα. Συχνα δε, υπαρχουν προστριβες μεταξυ τους, εδω στην Αθηνα, για το ποιο απο τα δυο θα "αναλαβει" να "κλεισει" το σχολειο. Οσο πιο πολλα καταφερει να "παρει υπο τον ελεγχο του" το καθενα απο τα δυο, αντιπροσωπευει και μια νικη της μιας παραταξης επι της αλλης κι ευκαιρια τα μελη του "νικητη" να δηλωσουν πιο "αριστεροι επαναστατες" απο τους αλλους. Ετσι παιζεται το παιχνιδι σε ολα τα σχολεια της περιοχης μου κι επετρεψε μου να το γνωριζω πολυ καλα. Στα δε γυμνασια, μπλεκονται και οι γονεις...
Οσο για το αν τα συντονιστικα μπορουν να θεωρουνται αυτοδημιουργητα, στην Αθηνα τουλαχιστον νομιζω δεν τιθεται τετοιο θεμα. Δεν μπορει να υπαρξει συνεννοηση μεταξυ μαθητων σε ολα τα σχολεια της Αθηνας. Πιθανον στην επαρχια, αλλα και παλι, πιθανον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
miv, εμείς δεν προλάβαμε καν να εκλέξουμε 15μελές! Ό,τι γίνεται, γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη της πλειοψηφίας των μαθητών. Δεν επηρεαζόμαστε εμείς από άλλα σχολεία, ούτε από συντονιστικά!

Συχνα δε, υπαρχουν προστριβες μεταξυ τους, εδω στην Αθηνα, για το ποιο απο τα δυο θα "αναλαβει" να "κλεισει" το σχολειο. Οσο πιο πολλα καταφερει να "παρει υπο τον ελεγχο του" το καθενα απο τα δυο, αντιπροσωπευει και μια νικη της μιας παραταξης επι της αλλης κι ευκαιρια τα μελη του "νικητη" να δηλωσουν πιο "αριστεροι επαναστατες" απο τους αλλους. Ετσι παιζεται το παιχνιδι σε ολα τα σχολεια της περιοχης μου κι επετρεψε μου να το γνωριζω πολυ καλα. Στα δε γυμνασια, μπλεκονται και οι γονεις...
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που σου είπα σε προηγούμενο μήνυμά μου, ίσως να μην έλεγες τα παραπάνω:
Αρχική Δημοσίευση από exc:
το ότι ίσως μερικά από αυτά να επηρεάζονται από απόψεις που εκφράζουν κομματικά στελέχη κομμάτων της αριστεράς δεν σημαίνει ότι όλα τα σχολεία επηρεάζονται από αυτές τις απόψεις και σίγουρα δε σημαίνει ότι τα προβλήματα δεν υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top