Μαθηματικό με μεταπτυχιακό σε οικονομικά

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι απο Μαθηματικο, εχω ακουσει φοβερα λογια για το Μαθηματικο Ιωαννινων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Εσυ προφανώς μιλάς για τις μικρές επιχειρήσεις (οικογενειακές) που αυτοί που τις διοικούν δεν έχουν γνώσεις πάνω στην Δ.Ε, απλά είχαν μια ιδέα, ένα κεφάλαιο και 1 λογιστή (η και συμβουλο) για να δίνει τις κατευθυντήριες γραμμές.
Θα σου πρότεινα προτού πετάξεις τις αρλούμπες σου, να ψάχνεις παραπάνω το θεματάκι.

Φίλε μου, ένας παράγοντας καθορίζει αν θα είναι μεγάλη η μικρή μια επιχείρηση. Το κεφάλαιο. Αν έχεις φράγκα, κάνεις μια γαμ*γαμάτη επιχείρηση. Αν όχι, κάνεις μια μικρή. Και τη μικρή επιχείρηση στο χέρι σου είναι να την κάνεις μεγάλη ή να την καταστρέψεις.
Βλέπω απο Θεσσαλονίκη είσαι, οπότε θα ξέρεις τα supermarket «Αρβανιτίδης». Ξέρεις απο ξεκίνησαν; Απο ενα μπακάλικο!!! Ούτε σπούδασαν business administration, managment, logistics και άλλα τέτοια σχετικά. Ξέρεις γιατί πέτυχαν; Επιχειρηματικό μυαλό, είχαν. Κοινώς; Τους έκοβε!!!
Και άλλα 1000 παραδείγματα μπορώ να σου πω. Το συζητούσα με τον πατέρα μου τις προάλλες και μου είπε οτι όλα αυτά τα μπιζνες και τα ακαουντιγκ (όταν τα έλεγε γελούσε πραγματικά), είναι αρλούμπες. Αν δε σου κόβει, και 1000 πτυχία να 'χεις, δεν... :)

Δε μαθαίνεται η διοίκηση επιχειρήσεων. Ψάξε στα βιογραφικά ανθρώπων που έχουν μεγάλες επιχειρήσεις (αυτών που τις ξεκίνησαν). Σε λίγους θα δεις πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Φίλε μου, ένας παράγοντας καθορίζει αν θα είναι μεγάλη η μικρή μια επιχείρηση. Το κεφάλαιο. Αν έχεις φράγκα, κάνεις μια γαμ*γαμάτη επιχείρηση. Αν όχι, κάνεις μια μικρή. Και τη μικρή επιχείρηση στο χέρι σου είναι να την κάνεις μεγάλη ή να την καταστρέψεις.
Βλέπω απο Θεσσαλονίκη είσαι, οπότε θα ξέρεις τα supermarket «Αρβανιτίδης». Ξέρεις απο ξεκίνησαν; Απο ενα μπακάλικο!!! Ούτε σπούδασαν business administration, managment, logistics και άλλα τέτοια σχετικά. Ξέρεις γιατί πέτυχαν; Επιχειρηματικό μυαλό, είχαν. Κοινώς; Τους έκοβε!!!
Και άλλα 1000 παραδείγματα μπορώ να σου πω. Το συζητούσα με τον πατέρα μου τις προάλλες και μου είπε οτι όλα αυτά τα μπιζνες και τα ακαουντιγκ (όταν τα έλεγε γελούσε πραγματικά), είναι αρλούμπες. Αν δε σου κόβει, και 1000 πτυχία να 'χεις, δεν... :)

Δε μαθαίνεται η διοίκηση επιχειρήσεων. Ψάξε στα βιογραφικά ανθρώπων που έχουν μεγάλες επιχειρήσεις (αυτών που τις ξεκίνησαν). Σε λίγους θα δεις πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων.

Δεν μιλαμε για τα μπακαλικα.. προφανως για τις μεγαλες επιχειρησεις. Επισης ο ορος διοικηση επιχειρησεων δεν ειναι το manageriliki αλλα επιστημες που το συνοδευουν πχ λογιστικη, μαρκετινγκ , χρηματοοικονομικα, ΗR, διοικηση παραγωγης κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
170 super market σ' όλη την Ελλάδα, και ξεκίνησαν απο ένα μπακάλικο... :whistle:

Λες τα 170 super market να μπορουν να τα διοικουν με την γνωση που εχουν ? δεν νομιζω. Προφανως θα πρεπει να ξερουν να επιλεγουν τα σωστα ατομα στις σωστες θεσεις, αλλιως με την λογικη σου θα προσλαμβαναν ανειδικευτους εργατες για διευθυντες σουπερ μαρκετ. Οσο πιο μεγαλη η επιχειρηση τοσο πιο εξειδικευμενα ατομα χρειαζεσαι.
Και ο παππους μου ειχε μπακαλικο και το διατηρουσε μια χαρα..λες ο παππους μου να μπορει να διοικησει και ενα καταστημα carrefour?
Κατι ακομα... ενας πετυχημενος επιχειρηματιας είναι και αυτος που προσλαμβανει τα σωστα ατομα στις σωστες θεσεις. Να ξερει να προσλαμβανει παντα τους καλυτερους. Αυτο δεν χρειαζεται να το εχεις σπουδασει και πολυ... απλα θελει να εισαι εξυπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Φίλε μου, ένας παράγοντας καθορίζει αν θα είναι μεγάλη η μικρή μια επιχείρηση. Το κεφάλαιο. Αν έχεις φράγκα, κάνεις μια γαμ*γαμάτη επιχείρηση. Αν όχι, κάνεις μια μικρή. Και τη μικρή επιχείρηση στο χέρι σου είναι να την κάνεις μεγάλη ή να την καταστρέψεις.
Βλέπω απο Θεσσαλονίκη είσαι, οπότε θα ξέρεις τα supermarket «Αρβανιτίδης». Ξέρεις απο ξεκίνησαν; Απο ενα μπακάλικο!!! Ούτε σπούδασαν business administration, managment, logistics και άλλα τέτοια σχετικά. Ξέρεις γιατί πέτυχαν; Επιχειρηματικό μυαλό, είχαν. Κοινώς; Τους έκοβε!!!
Και άλλα 1000 παραδείγματα μπορώ να σου πω. Το συζητούσα με τον πατέρα μου τις προάλλες και μου είπε οτι όλα αυτά τα μπιζνες και τα ακαουντιγκ (όταν τα έλεγε γελούσε πραγματικά), είναι αρλούμπες. Αν δε σου κόβει, και 1000 πτυχία να 'χεις, δεν... :)

Δε μαθαίνεται η διοίκηση επιχειρήσεων. Ψάξε στα βιογραφικά ανθρώπων που έχουν μεγάλες επιχειρήσεις (αυτών που τις ξεκίνησαν). Σε λίγους θα δεις πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων.
Υπάρχουν παραλειπόμενα που δεν τα έμαθες. Εκτός αν αυτό εννοείς, όταν μιλάς για επιχειρηματικό μυαλό.
Ο Αρβανιτίδης είναι υπόδικος (τα γεγονότα έγιναν πριν τρεις εβδομάδες περίπου), με την κατηγορία ότι έστησε παράνομο παρασκευαστήριο και αποθήκες απορρυπαντικών ουσιών, βάζοντας ετικέτες γνωστών εταιρειών.
Πριν μερικά χρόνια, όταν άρχισε η επιχειρηματική δραστηριότητά του, ακούστηκαν πολλά για τη σχέση του Αρβανιτίδη με τον καταναλωτικό συνεταιρισμό του ΑΠΘ, που διαλύθηκε, για τα καταστήματα που πήρε κ.λ.π.
Δυστυχώς στην Ελλάδα, και όχι μόνο, η επιχειρηματική επιτυχία σε πολλές περιπτώσεις κρύβει, αν ξύσεις λίγο την επιφάνεια, πολλή σαπίλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φίλε μου, ένας παράγοντας καθορίζει αν θα είναι μεγάλη η μικρή μια επιχείρηση. Το κεφάλαιο. Αν έχεις φράγκα, κάνεις μια γαμ*γαμάτη επιχείρηση. Αν όχι, κάνεις μια μικρή. Και τη μικρή επιχείρηση στο χέρι σου είναι να την κάνεις μεγάλη ή να την καταστρέψεις.
Βλέπω απο Θεσσαλονίκη είσαι, οπότε θα ξέρεις τα supermarket «Αρβανιτίδης». Ξέρεις απο ξεκίνησαν; Απο ενα μπακάλικο!!! Ούτε σπούδασαν business administration, managment, logistics και άλλα τέτοια σχετικά. Ξέρεις γιατί πέτυχαν; Επιχειρηματικό μυαλό, είχαν. Κοινώς; Τους έκοβε!!!
Και άλλα 1000 παραδείγματα μπορώ να σου πω. Το συζητούσα με τον πατέρα μου τις προάλλες και μου είπε οτι όλα αυτά τα μπιζνες και τα ακαουντιγκ (όταν τα έλεγε γελούσε πραγματικά), είναι αρλούμπες. Αν δε σου κόβει, και 1000 πτυχία να 'χεις, δεν... :)

Δε μαθαίνεται η διοίκηση επιχειρήσεων. Ψάξε στα βιογραφικά ανθρώπων που έχουν μεγάλες επιχειρήσεις (αυτών που τις ξεκίνησαν). Σε λίγους θα δεις πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων.

Δεν αρκεί το κεφάλαιο αγαπητέ.
Κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα (=επένδυση) ενέχει κάποιο κίνδυνο (=risk).
Πρέπει να ξέρεις πως να διαχειριστείς το διαθέσιμο κεφάλαιο και πως θα το κατανείμεις σωστά ώστε να σου δώσει τα μέγιστα.
Πιστεύεις ειλικρινά ότι ο Αρβανιτίδης, επεκτάθηκε μόνος του και σκέφτηκε όλες τις λαμογιές του κόσμου ώστε να υπερ-κερδοφορεί?
Χαχα.
Κάθε επιχείρηση στελεχώνεται με ικανούς ανθρώπους αλλιώς δεν επιβιώνει.
Εσύ πας να καταρρίψεις κάθε θεωρία διοίκησης/οργάνωσης (management).

Και χέστηκα (με το συμπάθειο κιόλας) για την γνώμη του πατέρα σου.
Εννοείται ότι τα πτυχία δεν παίζουν τόσο ρόλο αλλά οι γνώσεις και η κριτική σκέψη που έχεις διαμορφώσει μέσα στο Πανεπιστήμιο.
Δεν ισχύει μόνο στα οικονομικά τμήματα.
Θα επαναλάβω κάτι!

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ??
Σκέφτεσαι παιδικά και λαικίστικα.
Αν μιλήσω για Εθνικό Επίπεδο, εννοείται ότι δεν είχαν οι περισσότεροι διότι οι περισσότεροι δεν τέλειωναν καν το 6ταξιο γυμνάσιο. (κατάλαβες;)
Πήγαινε να δεις εταιρείες έξω με τι άτομα στελεχώνονται!

Αλλά τι λεω.
Η ημιμάθεια δίνει και παίρνει εδω πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

So what??
Δεν λέει κάτι το παράλογο.

Το management αποτελεί επιστήμη + τέχνη.
Και σαφώς κανείς δεν είπε ότι ο οποιοσδήποτε απόφοιτος Δ.Ε είναι ικανός να στελεχώσει δίχως καμία εργασιακή εμπειρία μεγάλες επιχειρήσεις. Είναι σας να βάζεις έναν άνθρωπο στον Ατλαντικό Ωκεανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
So what??
Δεν λέει κάτι το παράλογο.

Το management αποτελεί επιστήμη + τέχνη.
Και σαφώς κανείς δεν είπε ότι ο οποιοσδήποτε απόφοιτος Δ.Ε είναι ικανός να στελεχώσει δίχως καμία εργασιακή εμπειρία μεγάλες επιχειρήσεις. Είναι σας να βάζεις έναν άνθρωπο στον Ατλαντικό Ωκεανό.

έδωσα τροφή για σκέψη :smoke:


δεν πρέπει να συμμετάσχω ενεργά σε αυτό το θρέντ γιατί θα παραχθεί flame 8)


τα μόνα επιπρόσθετα που θα πώ είναι τα εξής που διατυπώθηκαν λάθος πρίν κατά την γνώμη μου :

1)Εξαρτάται για τί μεταπτυχιακό μιλάμε (ιστορία της οικονομικής επιστήμης,finance,risk management κλπ) δηλαδή πόσο μαθηματικοποιημένο είναι.Όσο πιο μαθηματικοποιημένο είναι , τόσο καλύτερο για τον απόφοιτο μαθηματικού.Μάλιστα σε μερικά ΔΕΝ δέχονται οικονομικάριους (και όχι , δεν πετάω ειρωνίες...λέω την αλήθεια...)

2)Αν ταυτίζεστε με την άποψη του πουλελε (ευφάνταστο νικ μάν), οτι κάνουν σοβαρά μαθηματικά σε τμήματα του 5ου πεδίου τότε ζείστε στον μαγικό σας κόσμο...


Αυτά κυρίως και δύσκολα θα επανέλθω...Ειδικά σήμερα γιατί ετοιμάζομαι για να βγώ σε λίγο...

Αντιός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
έδωσα τροφή για σκέψη :smoke:


δεν πρέπει να συμμετάσχω ενεργά σε αυτό το θρέντ γιατί θα παραχθεί flame 8)


τα μόνα επιπρόσθετα που θα πώ είναι τα εξής που διατυπώθηκαν λάθος πρίν κατά την γνώμη μου :

1)Εξαρτάται για τί μεταπτυχιακό μιλάμε (ιστορία της οικονομικής επιστήμης,finance,risk management κλπ) δηλαδή πόσο μαθηματικοποιημένο είναι.Όσο πιο μαθηματικοποιημένο είναι , τόσο καλύτερο για τον απόφοιτο μαθηματικού.Μάλιστα σε μερικά ΔΕΝ δέχονται οικονομικάριους (και όχι , δεν πετάω ειρωνίες...λέω την αλήθεια...)

2)Αν ταυτίζεστε με την άποψη του πουλελε (ευφάνταστο νικ μάν), οτι κάνουν σοβαρά μαθηματικά σε τμήματα του 5ου πεδίου τότε ζείστε στον μαγικό σας κόσμο...


Αυτά κυρίως και δύσκολα θα επανέλθω...Ειδικά σήμερα γιατί ετοιμάζομαι για να βγώ σε λίγο...

Αντιός....

Μάλλον οταν βλεπεις τα μηνυματα μου τρως σουβλακια. Εγω απλα είπα οτι καποια τμηματα μαθηματικων κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι για κλαματα. Απ εκει και περα λεγε οτι θες.
Επίσης για μενα ενας πολυ καλος φοιτητης των οικονομικων επιστημων μπορει να επιβιωση με προσπαθεια σε μαστερ μαθηματικοποιημενο. Υπαρχουν καποιοι μαθηματικοι που ειναι για κλαματα και καποιοι οικονομικαριοι που θα ηταν πολυ καλυτεροι.
Επίσης μην ακους την καθε βλακεία του καθε Μπαρουφακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Φίλε μου, ένας παράγοντας καθορίζει αν θα είναι μεγάλη η μικρή μια επιχείρηση. Το κεφάλαιο. Αν έχεις φράγκα, κάνεις μια γαμ*γαμάτη επιχείρηση. Αν όχι, κάνεις μια μικρή. Και τη μικρή επιχείρηση στο χέρι σου είναι να την κάνεις μεγάλη ή να την καταστρέψεις.
Βλέπω απο Θεσσαλονίκη είσαι, οπότε θα ξέρεις τα supermarket «Αρβανιτίδης». Ξέρεις απο ξεκίνησαν; Απο ενα μπακάλικο!!! Ούτε σπούδασαν business administration, managment, logistics και άλλα τέτοια σχετικά. Ξέρεις γιατί πέτυχαν; Επιχειρηματικό μυαλό, είχαν. Κοινώς; Τους έκοβε!!!
Και άλλα 1000 παραδείγματα μπορώ να σου πω. Το συζητούσα με τον πατέρα μου τις προάλλες και μου είπε οτι όλα αυτά τα μπιζνες και τα ακαουντιγκ (όταν τα έλεγε γελούσε πραγματικά), είναι αρλούμπες. Αν δε σου κόβει, και 1000 πτυχία να 'χεις, δεν... :)

Δε μαθαίνεται η διοίκηση επιχειρήσεων. Ψάξε στα βιογραφικά ανθρώπων που έχουν μεγάλες επιχειρήσεις (αυτών που τις ξεκίνησαν). Σε λίγους θα δεις πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων.
o πατερας σου και εσυ εχετε δικαιωμα να λετε πραγματα χωρις να ειναι σωστα
το "ακαουντιγκ" ή accounting ή λογιστικη ειναι αρλουμπα?
δηλαδη το οτι ολοι οι ιδιωτες, ολες οι επιχειρησεις, εχουν τουλαχιστον εναν λογιστη, το οτι υπαρχουν λογιστικες εταιριες πολυεθνικες που δραστηριοποιουνται σε πανω απο 140 χωρες, το οτι υπαρχουν διεθνη λογιστικα προτυπα
ολα αυτα τα βγαλατε εσεις οι σπουδαιοι "αρλουμπες"

αρα να υποθεσω θα κανεις φορολογικη δηλωση χωρις λογιστη ετσι?
γιατι διαφορρετικα θα ησουν υποκριτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μάλλον οταν βλεπεις τα μηνυματα μου τρως σουβλακια. Εγω απλα είπα οτι καποια τμηματα μαθηματικων κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι για κλαματα. Απ εκει και περα λεγε οτι θες.
Επίσης για μενα ενας πολυ καλος φοιτητης των οικονομικων επιστημων μπορει να επιβιωση με προσπαθεια σε μαστερ μαθηματικοποιημενο. Υπαρχουν καποιοι μαθηματικοι που ειναι για κλαματα και καποιοι οικονομικαριοι που θα ηταν πολυ καλυτεροι.
Επίσης μην ακους την καθε βλακεία του καθε Μπαρουφακη.

Ο Βαρουφάκης μόνο μπαρούφες δεν λέει. Επειδή ακούω τις αναλύσεις του για περισσότερο από 2 χρόνια πλέον και επειδή παρακολουθώ τις ομιλίες του σου συνιστώ να αλλάξεις ρώτα και να κάνεις το ίδιο μπας και οξύνεις λίγο την κριτική σου ικανότητα. Αυτά για τον αγαπημένο Βαρουφάκη.


Δεν αρκεί το κεφάλαιο αγαπητέ.
Κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα (=επένδυση) ενέχει κάποιο κίνδυνο (=risk).
...

Αλλά τι λεω.
Η ημιμάθεια δίνει και παίρνει εδω πέρα.

ΛαΪκισμός αγαπητέ Χρήστο, λαϊκισμός με όλο του το μεγαλείο διακρίνεται σε αυτό τον ιστότοπο από τα 2.5 χρόνια που είμαι μέλος. 'Ισως γι'αυτό δεν ασχολούνται να απαντήσουν και άτομα με επιστημονική γνώση.. Και όχι δεν πρόκειται περι ημμιμάθειας όπως αναφέρεις στην τελευταία σου πρόταση αλλά περί ξεκάθαρης αμάθειας. Αερολογίες, αερολογίες, αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Μάλλον οταν βλεπεις τα μηνυματα μου τρως σουβλακια. Εγω απλα είπα οτι καποια τμηματα μαθηματικων κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι για κλαματα. Απ εκει και περα λεγε οτι θες.
Επίσης για μενα ενας πολυ καλος φοιτητης των οικονομικων επιστημων μπορει να επιβιωση με προσπαθεια σε μαστερ μαθηματικοποιημενο. Υπαρχουν καποιοι μαθηματικοι που ειναι για κλαματα και καποιοι οικονομικαριοι που θα ηταν πολυ καλυτεροι.

Πώς τα στηρίζεις όλα αυτά; :hmm: Πώς μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει σ' ένα Τμήμα Μαθηματικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μάλλον οταν βλεπεις τα μηνυματα μου τρως σουβλακια. Εγω απλα είπα οτι καποια τμηματα μαθηματικων κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι για κλαματα. Απ εκει και περα λεγε οτι θες.
Επίσης για μενα ενας πολυ καλος φοιτητης των οικονομικων επιστημων μπορει να επιβιωση με προσπαθεια σε μαστερ μαθηματικοποιημενο. Υπαρχουν καποιοι μαθηματικοι που ειναι για κλαματα και καποιοι οικονομικαριοι που θα ηταν πολυ καλυτεροι.
Επίσης μην ακους την καθε βλακεία του καθε Μπαρουφακη.
Ποιά τμήματα είναι αυτά κατά την άποψή σου και γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
nikolaos p. είναι τουλάχιστο αστείο αυτό που αναφέρει ο Πουλελές και ρωτάς. Πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να υπάρχουν Τμήματα με διαφορά ποιότητας πάνω στην ίδια επιστήμη όταν το νομικό καθεστώς λειτουργίας τους είναι το ίδιο (Νόμος Πλαίσιο); ;) Τότε πώς γίνονται διατμηματικές συνεργασίες έρευνας, σεμιναρίων, ..κ.α. δράσεις; Πώς γίνεται να διδάσκουν αξιόλογοι καθηγητές τόσο σε σχολεία όσο και σε Πανεπιστήμια της χώρας μας ή/και του εξωτερικού οι οποίοι είναι απόφοιτοι από τα συγκεκριμένα Τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Για μαθηματικός δεν είσαι πολύ ανοιχτόμυαλος πάντως.Κ μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα παραπάνω.Δεν είπα ότι το μαθηματικό του εκπα είναι καλύτερη σχολή.Είπα ότι είναι πιο δύσκολη.Κ εγώ αν ξανάκανα μηχανογραφικό πιστεψέ με δε θα διάλεγα μαθηματικό Αθηνας.Χαλάρωσε όμως λίγο γιατί παρουσιάζεις τη σχολή σου καλύτερη και ανώτερη απ'ολες.Κάτι το οποίο είναι υποκειμενικό.
Ξέρω ότι οι καθηγητές στο ΕΜΠ κάνουν πολύ καλό μάθημα και λύνουν και πολλές ασκήσεις σε αντίθεση με τους δικούς μας που είναι κομπλεξικοί και λίγοι κάνουν καλό μάθημα.
Οταν εσάς ο καθηγητής σας έχει λύσει ασκήσεις και σας βάζει παρόμοια θέματα στο τέλος,χαίρω πολύ κ εγώ 10 θα έγραφα.Η όταν σας έχει λύσει παρόμοια θέματα με τα δικά μας,πάλι εύκολα θα σου φανούν.Αν όμως άλλα σας έκανε στο μάθημα και μετά στην εξεταστική σας έβαζε ότι του κατέβαινε και πήγαινες εσύ και νόμιζες ότι είσαι σε λάθος μάθημα να δω τι θα έλεγες μετά.
Το αν ένα μάθημα είναι δύσκολο ή όχι ειναι υποκειμενικό.Και είναι στο θέμα του καθηγητή αν θα το κάνει πιο εύκολο και κατανοητό ή αν θα το κάνει δύσκολο και απρόσιτο.
Οπότε μην είσαι τόσο απόλυτος.

Δεν είμαι απόλυτος . Επισης δεν μας βάζουν θέματα που μας εχουν κανει . Θα σου πω πως παει . Μέχρι το 6 βάζουν θέματα που εχουν κανει άντε με κάποια διαφορετικά ερωτήματα . 6-8 ενα καινούργιο θεμα μέτριας δυσκολίας και 8-10 ενα καινούργιο δύσκολο θεμα . Επισης ναι κανουν φοβερή δουλεια και πολλες ασκήσεις στο μάθημα αφου πρώτα εχουν παραθέσει αναλυτικά την θεωρία . Και έτσι νομίζω οτι γινεται σωστή δουλεια . Τα θέματα που έχω δει στο μαθηματικο εκπα ειναι κάποια δύσκολα κάποια εύκολα . Πάντως αν θες την δική μου άποψη στο εκπα ειναι πιο δύσκολο να περάσεις αλλα πιο εύκολο να πάρεις καλο βαθμο . Σε εμάς το τελευταιο θεμα που βάζουν συχνα ειναι και απο διαγωνισμούς ξέρω γω . Και επισης ναι θεωρω την σχολη μου την καλυτερη στο είδος της . Οπως και εσυ την δική σου . Άλλωστε για αυτο την επιλέξαμε . Εγω αν ξαναεδινα Σεμφε θα έβαζα πάλι πάντως !

vikam έτσι από περιέργεια ρωτάω, ποιό το πρώτο πτυχίο των καθηγητών σας, πού κοροιδεύουν τους αντίστοιχους του ΕΚΠΑ?

Οι περισσότεροι μαθηματικο εκπα . Για αυτο εχουν και έναν λίγο παραπάνω να κρίνουν !

:whatever:

Μια αυτό μία τα χαρτιά που λες ότι σας δίνουν και λένε ότι είστε οι πιο γαμάτοι δνε εκπλήσσομαι που βγαίνουν όλοι οι σεμφίτες και λένε τέτοια για τη σχολή τους.

Σε ποια χαρτιά μας λένε οτι είμαστε οι πιο γαμάτοι ; Αυτο εσυ τ είπες οχι εγω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
δνε εκπλήσσομαι που βγαίνουν όλοι οι σεμφίτες και λένε τέτοια για τη σχολή τους.
Εεε εαν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεισει να σε πλακωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ο Βαρουφάκης μόνο μπαρούφες δεν λέει. Επειδή ακούω τις αναλύσεις του για περισσότερο από 2 χρόνια πλέον και επειδή παρακολουθώ τις ομιλίες του σου συνιστώ να αλλάξεις ρώτα και να κάνεις το ίδιο μπας και οξύνεις λίγο την κριτική σου ικανότητα. Αυτά για τον αγαπημένο Βαρουφάκη.




ΛαΪκισμός αγαπητέ Χρήστο, λαϊκισμός με όλο του το μεγαλείο διακρίνεται σε αυτό τον ιστότοπο από τα 2.5 χρόνια που είμαι μέλος. 'Ισως γι'αυτό δεν ασχολούνται να απαντήσουν και άτομα με επιστημονική γνώση.. Και όχι δεν πρόκειται περι ημμιμάθειας όπως αναφέρεις στην τελευταία σου πρόταση αλλά περί ξεκάθαρης αμάθειας. Αερολογίες, αερολογίες, αερολογίες.

O καθένας έχει τη δική του άποψη και η ιστορία θα κρίνει ποιος λεει μπαρουφες και ποιος όχι. Μέχρι τότε δεν χρειάζομαι υποδείξεις.Ο καθένας θα κριθει με τα λεγόμενα του.

Πώς τα στηρίζεις όλα αυτά; :hmm: Πώς μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει σ' ένα Τμήμα Μαθηματικών;

Όπως σου είπα είχα την τύχη να συμμετάσχω για καποιο διάστημα σε μαθηματα μαθηματικων στα οποία έτυχε να βρίσκονταν τόσο αποφοιτοι απο Μαθηματικο Πατρας όσο και απο Μαθηματικό Αθήνας. Αυτο που είδα ήταν η διαφορά των φοιτητων μεταξύ των δυο αυτών τμημάτων ήταν μεγάλη (αν όχι μεγάλη αρκετή) και δεν ημουν ο μονος που το ειχα παρατηρήσει. Ίσως έτυχε .. ίσως όχι.. Απλά μου έδωσε αυτη την εντύπωση. Δεν με νοιαζει και ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια, απλα σου είπα την εμπειρία μου. Επίσης ίσως αυτοι οι φοιτητες απο το μαθηματικο Πατρας να ηταν τουριστες και στην σχολη τους.
Αν αντιστρέψω την ερωτησή σου εσυ πως μπορείς να ξέρεις τι συμβαινει σε ενα τμημα οικονομικων? Η συζητηση δεν βγαζει πουθενα προφανως. H αποψη μου για τα τμηματα της επαρχίας δεν είναι μονο στα μαθηματικά.Γενικά πιστεύω πως τα τμήματα της Αθήνας πολλές φορές είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Το άρθρο του κ. Βαρουφάκη και για πολλούς(ίσως και για μένα Μπαρουφάκη) φαίνεται να εμπεριέχει τόσο προφητικά όσο και επαληθευτικά στοιχεία. Δεδομένου ότι με το 50% του συγκεκριμένου άρθρου ίσως συμφωνώ και με το υπόλοιπο 50% να διαφωνώ, σε αρχικό στάδιο και πριν αφιερώσω χρόνο για ένα περιεκτικό και τεκμηριωμένο μήνυμα(μα πάνω απ'όλα υποκειμενικό), θα ήθελα να σταθώ σε μια ωραία παράγραφο του άρθρου του:

"Ο Russell Ackoff ήταν από τους πρωτοπόρους στη διδασκαλία του μάνατζμεντ στις ΗΠΑ, όπου δίδασκε για χρόνια στο φημισμένο Wharton Business School. Όταν ρωτήθηκε ποια είναι τα οφέλη για τους νέους ανθρώπους από την παρακολούθηση ενός ΜΒΑ, απάντησε: «Τους μαθαίνουμε τρία πράγματα:
  • Πρώτον, πώς να μιλούν με αυτοπεποίθηση για πράγματα που δεν καταλαβαίνουν.
  • Δεύτερον, τους προσφέρουμε «αρχές» οι οποίες τους βοηθούν να μην κάμπτονται όταν η πραγματικότητα συγκρούεται με τις απόψεις τους."
Πράγματι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά ενός Διαχειριστή(μ'αρέσει αυτή η έννοια περισσότερο) και όχι Manager, είναι να μπορεί να επιβάλλεται σε χώρους που δεν έχει δίκιο ή σε πράγματα που πιθανώς δεν γνωρίζει ακόμα. Με βάση αυτά που ειπώθηκαν προηγουμένως αλλά και αυτών που θα ακολουθήσουν στα επομενα:

  • Δεν εκπλήσσομαι και ούτε ξαφνιάζομαι για τον "λαϊκισμό" των ξένων προς την Διοικητική επιστήμη ατόμων...
  • Αλλά απογοητεύομαι και θλίβομαι για την μετριότητα των επιχειρημάτων(των φοιτητών 5ου Πεδίου), που διακρίνει την υποστήριξη των απόψεών τους, σχετικά με την επιστήμη που επέλεξαν οι ίδιοι να επενδύσουν...

Επομένως όταν άτομα που σπουδάζουν ή σπούδασαν την επιστήμη της Διοίκησης, δεν μπορούν να "Διαχειριστούν" άτομα χωρίς σχέση με τον χώρο και εμπειρία, πώς αύριο θα αντιμετωπίσουν των εσωτερικό ανταγωνισμό μιας "υποτιθέμενης πολυεθνικής" που πιστεύουν ότι θα Διοικήσουν? Μήπως εσείς οι ίδιοι, με τον τρόπο σας εξυψώνετε αιρετικές φυσιογνωμίες(όπως αυτήν του κ. Βαρουφάκη), ο οποίος επανειλημμένα δεν διστάζει να δείχνει την "Πολιτική Χροιά" των λεγομένων του?

Βέβαια μ' αρέσαν απόψεις και διατυπώσεις από συγκεκριμένους χρήστες(βλέπε Πουλελές), που φαίνεται να έχουν πιάσει τον παλμό των σπουδών τους... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top