Μαθηματικό με μεταπτυχιακό σε οικονομικά

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αυτά που δεν έβαλα, δείξτα μου...

Εγω έχω επιλέξει την εφαρμοσμένη ανάλυση και θεωρητικά μαθηματικα δεν ξέρω ποια απο τα μαθήματα που βλέπω ειναι οικονομικα . Αυτο που ξέρω ειναι οτι πολλοί συνδυάζουν την στατιστικη ( ολόκληρη) με την εφαρμοσμένη ανάλυση στην οικονομία ( μισή ) και βρίσκουν φοβερές δουλειές σε Ελλάδα και εξωτερικό . Είχαμε ενα σεμινάριο πριν λίγο καιρο και ηταν δυο που προσέλαβε η coca cola στην θέση του οικονομικού αναλυτή αν και γενικώς οι περισσότεροι δουλεύουν ως αναλογιστής . Βλέπω πολλα μαθήματα στο προγράμμα αλλα δεν ξέρω αν ειναι οικονομικα η οχι . Εγω έχω παρει 3-4 οικονομικα γιατι μας είπαν οι καθηγητές οτι το να ξέρεις κάποια βασικα οικονομικα βοηθάει πολυ στο εξωτερικό οτι δουλεια και να διεκδίκησεις . Λεπτομέρειες δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
1) Δεν ξέρω ποια απο τα μαθήματα που βλέπω ειναι οικονομικα . Βλέπω πολλα μαθήματα στο προγράμμα αλλα δεν ξέρω αν ειναι οικονομικα η οχι . Εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις όπως ομολογείς ποια μαθήματα είναι Οικονομικά και ποιά όχι και από την άλλη παρουσιάζεσαι ο πλέον κατάλληλος για ανάληψη Οικονομολογικών θέσεων εργασίας? Μπράβο και συγχαρητήρια πάντως για τον τρόπο που το καταφέρνεις... :P

2) Είχαμε ενα σεμινάριο πριν λίγο καιρο και ηταν δυο που προσέλαβε η coca cola στην θέση του οικονομικού αναλυτή αν και γενικώς οι περισσότεροι δουλεύουν ως αναλογιστής . Είσαι σίγουρος πώς η Coca Colla Hellas, πήρε 2 φοιτητές μετά από σεμινάρια στην σχολή σου και με "Μηδενική" προϋπηρεσία για θέση "Οικονομικού Αναλυτή"? Μήπως έγινε λάθος μεταφορά στα αυτιά σου και επρόκειτο για τίποτα άλλο? Λέω εγώ...

3) Αν και γενικώς οι περισσότεροι δουλεύουν ως αναλογιστής . Πόσοι να είναι αυτοί οι "περισσότεροι", από την στιγμή που στην Ελλάδα υπάρχουν μονάχα 75 Αναλογιστές και με ηλικία κοντά στα 35 και άνω...? Πολλές απορίες βρε παιδί μου δημιουργείς, γιατί έτσι...? :hmm:

4) Λεπτομέρειες δεν ξέρω. Και να ήταν μόνο οι λεπτομέρειες καλά θα ήταν... :P Τις ξέρω εγώ, δέν υπάρχει κανένα άλλο μάθημα Οικονομικών στο τμήμα σου εκτός από αυτά που είπα. Ακόμα και μερικά απ'αυτά είναι μαθήματα Ειδικής Επιλογής αν θυμάμαι καλά(2 δεν θυμάμαι ποιά).

Θα ήθελα και το σχόλιό σου για την "Παράγραφο 6" του μηνύματος:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θα ήθελα και το σχόλιό σου για την "Παράγραφο 6" του μηνύματος:

Απόφοιτοι της σχολής μου ειναι ιδιαίτερα ικανοί ναι . Αλλα με τον κατάλληλο συνδυασμό ροών . Εγω είμαι της πληροφορικής δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με οικονομικα . Πόσο δύσκολο ειναι να καταλάβεις μια πρόταση και πρεπει να επαναλαμβάνομαι;

Επισης γνωρίζω τουλάχιστον 9 άτομα που αυτη τη στιγμή σπουδάζουν αναλογιστες ( μεταπτυχιακα κτλ ) άρα φαντάζομαι οτι θα υπαρχουν και πολλοί ακόμα .

Επισης απο τους 75 παω στοίχημα οτι ουτε ένας δεν ειναι απο οικονομική σχολη μιας και τα μαθηματικα σας ειναι επιπέδου κάτω του μέτριου και η μαθηματικη σας σκέψη ακαλλιεργητη εντελώς !

Να απαντήσω τι ; Μου εστειλες αγγελίες . Χαιρω πολυ :Ρ

Επισης οχι δεν κατάλαβα λάθος . Οικονομικοί αναλυτές . Εδω ο οικονομικός διευθυντής της Κόκα Κόλα ειναι απο το φυσικό εκπα χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Επισης γνωρίζω τουλάχιστον 9 άτομα που αυτη τη στιγμή σπουδάζουν αναλογιστες ( μεταπτυχιακα κτλ ) άρα φαντάζομαι οτι θα υπαρχουν και πολλοί ακόμα .
αν και γενικώς οι περισσότεροι δουλεύουν ως αναλογιστής

Σπουδάζουν τελικά ή δουλεύουν? Βέβαια δέν υπάρχει σπουδάζω αναλογιστής, καθώς άν έχεις ακούσει το επάγγελμα του αναλογιστή είναι καθιερωμένο από την Ελληνική Νομοθεσία και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας και να δώσεις εξετάσεις στην Ένωση Αναλογιστών Ελλάδος. Δέν τους νοιάζει πλέον με νόμο που άλλαξε φέτος από ποια σχολή της 3-Βάθμιας προέρχεσαι.


Re: Θα ήθελα και το σχόλιό σου για την "Παράγραφο 6" του μηνύματος:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σπουδάζουν τελικά ή δουλεύουν. Βέβαια δέν υπάρχει σπουδάζω αναλογιστής, καθώς άν έχεις ακούσει το επάγγελμα του αναλογιστή είναι καθιερωμένο από την Ελληνική Νομοθεσία και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας και να δώσεις εξετάσεις την Ένωση Αναλογιστών Ελλάδος. Δέν τους νοιάζει πλέον με νόμο που άλλαξε φέτος από ποια σχολή της 3-Βάθμιας προέρχεσαι.


Re: Θα ήθελα και το σχόλιό σου για την "Παράγραφο 6" του μηνύματος:

Υπάρχουν μεταπτυχιακα αναλογιστικής αλλα που να σου εξηγήσω τώρα θα αρχίσεις τα δικά σου . Επισης δεν έχω να σχολιάσω κάτι . Απλα μου πλασαρες 10 αγγελίες στην παράγραφο αυτη . Και για πας . Εσυ τι δουλεια κανείς και σε ποια εταιρία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Υπάρχουν μεταπτυχιακα αναλογιστικής αλλα που να σου εξηγήσω τώρα...

Ε ναι πού να μου εξηγήσεις τώρα... Λες και θα καταλάβω? Σωστά!!! :eek:

Επισης απο τους 75 παω στοίχημα οτι ουτε ένας δεν ειναι απο οικονομική σχολη μιας και τα μαθηματικα σας ειναι επιπέδου κάτω του μέτριου και η μαθηματικη σας σκέψη ακαλλιεργητη εντελώς !


Καλά που δέν έχει το ischool.gr καμιά εφαρμογή για "Online - Bet", γιατί θα είχες μείνει "Νέτος"... :P

Καλά απογεύματα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ε ναι πού να μου εξηγήσεις τώρα... Λες και θα καταλάβω? Σωστά!!! :eek:

Ετσι να άπαντας εκει που σε συμφαιρει . Οχι . Τι να καταλάβεις απο αναλογιστική . Πρακτικά οι απόφοιτοι της σχολής σου ειναι ανίκανοι να ασκήσουν ενα τέτοιο επάγγελμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Ένας φυσικός , μαθηματικός κοκ διοικεί το φροντιστήριο του, ένας ιατρός το ιατρείο του, ένας μηχανικός το τεχνικό γραφείο του, ένας γεωπόνος το μαγαζί του........., μια νοσηλεύτρια ελέγχει την κίνηση στην κλινική της

O manager τι διοικεί ακριβώς οεο ;

Το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς του. Το θεωρώ ανούσιο να σπουδάσεις διοίκηση επιχειρήσεων, όταν δεν έχεις κάποια έτοιμη επιχείρηση να αναλάβεις, ή δεν έχεις χρήματα ωστε να φτιάξεις εσύ μια.
Σε ξένη επιχείρηση είναι δύσκολο να δουλέψεις. Γιατί να εμπιστευτεί εσένα και όχι κάποιον γνωστό τους; Συνήθως μέσω γνωριμιών γίνονται αυτές οι δουλείες, και δεν ακολουθεί το μοτίβο «Καταθέτω βιογραφικό--->περνάω απο συνέντευξη--->σε παίρνω».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς του. Το θεωρώ ανούσιο να σπουδάσεις διοίκηση επιχειρήσεων, όταν δεν έχεις κάποια έτοιμη επιχείρηση να αναλάβεις, ή δεν έχεις χρήματα ωστε να φτιάξεις εσύ μια.
Σε ξένη επιχείρηση είναι δύσκολο να δουλέψεις. Γιατί να εμπιστευτεί εσένα και όχι κάποιον γνωστό τους; Συνήθως μέσω γνωριμιών γίνονται αυτές οι δουλείες, και δεν ακολουθεί το μοτίβο «Καταθέτω βιογραφικό--->περνάω απο συνέντευξη--->σε παίρνω».

η διοικηση επιχειρησεων ειναι μια τεραστια επιστημη που περιλαμβανει απο μανατζμεντ μεχρι λογιστικη και απο μαρκετινγκ μεχρι πληροφοριακα συστηματα....ειναι η μια απο τις 2 επιστημες του 5 πεδιου η αλλη ειναι η οικονομικη επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
η διοικηση επιχειρησεων ειναι μια τεραστια επιστημη που περιλαμβανει απο μανατζμεντ μεχρι λογιστικη και απο μαρκετινγκ μεχρι πληροφοριακα συστηματα....ειναι η μια απο τις 2 επιστημες του 5 πεδιου η αλλη ειναι η οικονομικη επιστημη

Σε αυτο συμφωνω . Αλλα οχι να λέμε οτι ο οικονομολόγος μπορει να δουλέψει σε πολλού τομείς ενώ ο μαθηματικός οχι. Αυτο ειναι ανόητο . Μην ξεχνάμε απο που γεννήθηκαν τα οικονομικα αλλα και όλες οι επιστήμες . Ενα προπτυχιακο στα μαθηματικα νομίζω σε κανει οσο πιο ευέλικτο γινεται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Σε αυτο συμφωνω . Αλλα οχι να λέμε οτι ο οικονομολόγος μπορει να δουλέψει σε πολλού τομείς ενώ ο μαθηματικός οχι. Αυτο ειναι ανόητο . Μην ξεχνάμε απο που γεννήθηκαν τα οικονομικα αλλα και όλες οι επιστήμες . Ενα προπτυχιακο στα μαθηματικα νομίζω σε κανει οσο πιο ευέλικτο γινεται !

Τα μαθηματικά είναι η βάση των επιστημών. Θες δε θες θα κάνεις μαθηματικά. Μια φίλη μου είναι στο οικονομικό και μου λέει οτι κάνουν μαθήματα σαν το ΑΟΔΕ. Φαντάσου δηλαδή... :whistle: Ολα αυτά είναι θεωρίες. Στην πράξη αλλιώς είναι. Πας σε μια τράπεζα, σε 1-2 μήνες έχεις μάθει καλά τη δουλειά. Θα μου πεις, πριν 10-15 χρόνια όποιος ήθελε δούλευε σε τράπεζα. Και πτυχίο φιλολογίας να είχες, μπορούσες να πιάσεις δουλειά σε τράπεζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μια φίλη μου είναι στο οικονομικό και μου λέει οτι κάνουν μαθήματα σαν το ΑΟΔΕ. Φαντάσου δηλαδή... :whistle:

Πεστης οτι μπηκε σε λαθος αμφιθεατρο , του οδε ηταν αυτο οχι του οικονομικου. Οτι ναναι εδω μεσα σοβαρα..χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Πεστης οτι μπηκε σε λαθος αμφιθεατρο , του οδε ηταν αυτο οχι του οικονομικου. Οτι ναναι εδω μεσα σοβαρα..χαχαχα

στο οικονομικό βόλου είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σαφως και ειναι , ειρωνικα το ειπα απο την αποψη οτι μαλλον εχει καταλαβει λαθος τι σπουδαζει. Αν νομιζει οτι αυτα που σπουδαζει ειναι ΑΟΔΕ τοτε κατι λαθος εχει κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Γενικά οι κλάδοι της Ανάλυσης που καλύπτουν το rigorous mathematical background και το numerical analysis skills με πιθανό ίσως συνδυασμό μαθηματικής στατιστικής δίνουν τα απαραίτητα θεωρητικά "εργαλεία" για να γίνει κάποιος αναλυτής οικονομικών συστημάτων,... κλπ. Απαιτούν καλή εξοικείωση με διαφορικές εξισώσεις, αλγορίθμους βελτιστοποίησης και στριφνά θεωρήματα.

Ξαναλέω ότι από φοιτητές Οικονομικών Τμημάτων έχω ακούσει ότι θέμα με εκτιμητές Bayes ή διαστήματα εμπιστοσύνης είναι παλουκάκι. Οπότε; Για ποια Στατιστική μιλάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Γενικά οι κλάδοι της Ανάλυσης που καλύπτουν το rigorous mathematical background και το numerical analysis skills

Στη μάνα σου το 'πες; :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς του. Το θεωρώ ανούσιο να σπουδάσεις διοίκηση επιχειρήσεων, όταν δεν έχεις κάποια έτοιμη επιχείρηση να αναλάβεις, ή δεν έχεις χρήματα ωστε να φτιάξεις εσύ μια.
Σε ξένη επιχείρηση είναι δύσκολο να δουλέψεις. Γιατί να εμπιστευτεί εσένα και όχι κάποιον γνωστό τους; Συνήθως μέσω γνωριμιών γίνονται αυτές οι δουλείες, και δεν ακολουθεί το μοτίβο «Καταθέτω βιογραφικό--->περνάω απο συνέντευξη--->σε παίρνω».

ρε φιλε εισαι ακριβως μεσα στο μυαλο μου.διοικηση επιχειρησεων,μαρκετινγκ και μαλακιες.αν θες να ασχοληθεις με οικονομικα πηγαινε οικονομικων επιστημων,πηγαινε χρηματοοικονο μικη και λογιστικη,αντε και χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη.ολα τα αλλα ειναι αρχιδια καπαμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
οι πτυχιούχοι ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων τι ακριβώς διοικούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top